If. 12752 Donderdag 19 September, A°. 1901. <Zsze fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en <§eebtdagen, uitgegeven. Feuilleton, PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden por 8 maandon 1 S i l 2 5 t f 1.10J 'Builen Leiden, per looper en waar agonten gevestigd zyn 1.30 j Franco por post I 1-65-, PSUS DEK ADVEKTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incaasoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ned.-Znidafr. Vereeniging. Voor de Maandag jl. gehouden collecte zyn •aedert nog tal van giften nagekomen, tot een gezameniyk bedrag van f 155.97 (hierin be grepen de Maandag-, Dinsdag- en Woensdag avond te dezer plaatse vermelde, voor dit 'doel bsstemde bedragen). De meeste waren raamloos, vele van voorletters of bijschriften 'voorzien; men zal begrepen dat het niet aangaat deze allo hier te vermelden. Dit 'ook ton antwoord aan „Boerenvrlend", wiens bijdrage ad f 4.75, onder de letters F. S., In goede ordo ontvangen is. Alleen dient hier afzonderlek gewag gemaakt van een som van f 30.41, do opbrengst eener collecte op do school van den heer Meynen gehouden. Boven genoemd bedrag van 155 97 Is heden recht streeks naar Amsterdam overgemaakt. OfHoieelo Koantagovinffi Burircinoeotw en Wethouders van Leiden; Ger.ten het adres van W. M. TACÖNIS Szn., houdende verzoek om verguonmg tot uilbreidmg van zijn boekdrukkerij aan don Stillen Rijn No. 9, door vervanging van den bostaandon gasmotor v'au 2 p.-k. door een van 5 p.-k.; Gelet oo de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bj deze kennis aan het publiek, dat ge roemd verzeek met do bijlagen op do Secretarie dezer femeonte ter vi9ie gelegd is; alsmede, dat op \V0en9dag 2 October aanst., 'a voormiddaga te hal fel f, op het Raadhuis, gelegcuhoid zal worden gegeven cm bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. ]8 Sept. 190L VAN HÊIJST, Secretaris. Leiden, 10 September. Zondag 22 Sept. a. e. heeft te Katwijk een concours dor Leic'6che Schorpschuttersvereeni- Dng plaate- Mon ai© ds advertentiol „Het Nieuws van don Dag" schrift: „We oDtvingen oen zeer opgewekten brief van Ooeteoryk's groote tooneolspeelster Adèle Sandrock, waaruit mot verrassendo klaarheid biykt, hoe levendig z(j zich nog Hollandsche gevoelt ea hoe Innig verheugd zy is, dat zy ©indoiyk haar vaderland zal weerzien. Den vorigen winter zou reeds een kunstreis hier heen gedaan zyn, doch 't was haar niet ge lukt hiervoor voldoende krachten te vinden en onder die omstandigheden kwam z(J liever niet. „Da ioh schrijft zy als Hol'anderln mlch In melnar heiszgellebten, thcuron, un- vergesslichon Heimat in denkbarst gu^er Art elnführen wollt-\ so gab ich, der Noth ge- horchond, die Tournee llebor auf" Nu heeft zy een gezelschap zooals zy wenschte met directeur Zeiler aan het hoofd. Nog echrtfft zy: „Ich habo mein theuros Yaterland noch tücht vergessen, ich bin mit Leib und Seele Holl&ndenn geblieben und bin überglücklich nach langen Jahren vatorl&ndischen Boden betreten zu können. Ein Erfolg in Holland war das Ziel molner könetlorischen Laufbahn". Verlangt Adëlo Sandrock haar vaderland te zien, wederkeeng verlangt Nederland zyn ver maarde doohtor te loeren kennen. Hier ter Btede zal Adè e Sandrock op 16 October a. s. als Magda in „Heimath", tooneel- Bpel van Hermann Sudermann, optreden. De minister van oorlog heeft aan de fcorpscommandanten ter kennis gebracht, dat hot niet in de bedooling ligt om by feestelijke 'gelegenheden aan do militairen te vergunnen den geheelen nacht uit te blyven en dat 'krachtens het reglement op den inwendigon dienst den korpscommandanton alleen het recht wordt toegekend om bi) uitzondering den militairen te vergunnen oen bepaald uur na middernacht uit te blyven. Men moet In dit opzicht niet vergeten aldus deelt de miolster vorder mede dat zich In den troep tal van jeugdigo miliciens bevinden, wier ouders, zeer terecht, togen zoodanige onnoodige en onge- wenachte vryheid overwegende bezwaren hebben, waarmede het plicht is rekening te houden. Verder komt het Zyne Excellentie gowenscht voor, dat van de bevoegdheid tot hot verleenen van permissie later dan midder nacht geen gebruik wordt gemaakt ten aanzien van minderjarigen, wanneer door de oudors of voogden een verzoek tot het niet-vorleenon van dergelyke gunsten mocht zyn gedaan. Gisteravond te halftien hadden zich zeer velo leden van het hedenoohtend geopend Nationaal Oongrea voor Zondagsrust ver- eenigd in den kleinen foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 'e-Gra- venhage, waar zij door de Haagscho af doe ling der Vereeniging ter Bevordering van Zondagsrust ontvangen werden. Nadat de eorewijn was rondgediend, heette de Voorzitter van de af deeling, jhr. mr. G. C. von Woiler, de hecren hartelijk welkom; hij verklaardo hun komst op hoogen prijs te stel len. 20 jaar heeft de Vereeniging voor Zon dagsrust nu reeds in stilte gestreden, en al was haar taak soms zwaar, zij ging onver poosd voort in 't belang van de maatschap pij; daarom is dit Congres in waarheid Na tionaal te noemen. Spr. wees op dc belang stelling door H. M. de Koningin en Haar gemaal in dit Congres betoond, bracht hulde aan Bestuur en Regelingscommissie voor bun werkzaamheid en achtte het een gunstig voor teeken, dat in de Troonrede de herziening der Zondagswet op den voorgrond wordt gesteld, daar een afdoende oplossing van 't vraag stuk slechts door wettelijke regeling is te ver krijgen. Ten slotte noodigde hij de aanwezi gen uit hun glnj te ledigen op den goeden afloop cn de blijvende resultaten van het con gres. De voorzitter van het hpjofdb? stuur. prof. dr. S. D. van Veen, zeide der Haagscho af- dceling hartelijk dank voor do. ontvangst on de gesprokon goede woorden. Ook hij had goe de hoop in 't welslagen van dit Congres, waar toe zich tot heden niet minder dan 400 per sonen en vereenigingen als lid hebben aan gemeld. Ook Spr. achtte het een opmerkelijk cn verblijdend teeken dat hel eorsto woord der Troonrede aan de Zondagswet is gewijd. Zonder arrogant te zijn durft hij zeggen, dat de vereeniging daartoe heeft medege werkt, zij 't al niet direct dan toch indirect. De Vereeniging heeft in stilte, maar niet zon der zegen gewerkt en de volksovertuiging is door haar gewekt, dat herziening der Zon dagswet gelijk do Troonrede verklaart dringend noodig is. Ook spr. eindigdo met de beste wenschen voor het congres uit te spreken. Vervolgens bleven de leden nog cenigen tijd onder het genot van eenige ververschingen bijeen. Voordat men uiteenging, bracht een der leden uit Leeuwarden hulde aan de nagedach tenis van wijlen prof. Hofstede de Groot, een man die ia ieders herinnering voortleeft als degeen die den stoot heeft gegeven aan de beweging voor Zondagsrust en 20 jaar ge leden den grond legde voor oprichting der Vereeniging ter bevordering van Zondags rust. Ook H. M. de Koningin-Moeder zal zich op het Congres doen vertegenwoordigen door den intendant jhr. De Ranitz. Het Congres werd hedenmorgen geopend in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hen drik, door dr. Van Veen, hoogleeraar te Utrecht. Spr. achtte het een bijzonder voor recht dit congres onder oerovoorzitterschap van den Prins te mogen openen. In de aan- 1 vaarding van het beschermvrouwschap van 't Congres door de Koningin erkende hij met groote dankbaarheid een sprekend blijk van Hr. Ms. belangstelling in het gewichtige vraagstuk van Zondagsrust, terwijl ook de Koningin-Moeder door den steun dien zij verleende opnieuw Bewees hoezeer Zondags rust haar ter harte gaat. De tegenwoordig heid van den Prins werd door allen op den hoogsten prijs gestold. Met vreugde werd ge constateerd dat de nieuwe ministers van bin- nenlandsche zaken, justitie en waterstaat het eerevoorzitterschap van hunne voorgangers hadden overgenomen- Dank werd gebracht aan de eereleden voor het vele wat zij groo- tendeels in stilte hebben gedaan en de overige leden van 't Congres werden welkom gcheo- tcn. Na 20 jaar mag geconstateerd worden, dat de verbeterde toestanden op hot terrein van Zon dagsrust in dezen tijd ontetaan, grootendeets te danken zijn aan den directen of indirecten arbeid dor vereeniging, enz. Spr. woes or ten slotte op, dat er niets on billijks is in de vraag om Zondagsrust, 't Ia een bede om recht, dat eindelijk zal zegevie ren. Het Congres zij hiertoe een krachtig mid del. Met dozen wecsch werd het eerste nationaal congres voor Zondagsrust geopend ver klaard. De Hoogc Raad der Nederlanden heeft in zijn algemcene vergadering van 16 Sept. jl. zijn algemecne vergadering vu 16 Sept. jl. opgemaakt de volgende aan de Tweede Ka mer der Staten-Generael verzonden aanbeve lingslijst voor de vervulling der vacature, in den Raad ontstaan door het ran den raads heer Van Blom op dious vorzook verleend eervol ontslag: Mr. H. Binr.erts, vice-president van het ge rechtshof tc Leeuwarden; jhr. mr. J. Remees van Iddckingc, president der arrond.-recht bank te Groningen; Mr. W. J. Karsten, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravoi-hage; Mr. S. Gralama, rechter in do arrond. - rechtbank te Rotterdam; Mr. J. O. Baron Baud, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam; Mr. J. O. De Vries, advocaat te Amster dam. Gisteren werd In het Engelsche kerk gebouw aan de Van-den-Bosch straat te 'e Gravenhage de aangekondigde dienst ge houden ter gedachtenis aan den onder zoo gruwoiyke omstandigheden overleden president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het altaar van het kerkgebouw was ge drapeerd mot purper, de rouwkleur in Engeland, Groepen van palmen en kransen en kruisen van witte en lilakleurige bloemen voltooiden deze drapeering. Onder de plechtige tonen van het orgel, dat treurmuziek van Beethoven on Chopin ten gehoore bracht, werd het kerkgebouw be treden door de velen, die door hun tegen woordigheid biyk wilden geven van deelneming In den rouw, die de Vereenigde Staten getroffen heeft. Behalve de vertegenwoordigers der vorste lijke familie, werd de dienst by gewoond door: den minister van buitenlandsche zaken, baron Melvil van Lynden, met den secrotaria generaal van z\Jn departement, den heer Ruyssenaars dr. A. Kuyper, minister van binnenlandsche zaken en tydeiyk voorzitter van den minister raad; den minister van koloniën, den heer Van Asch van Wyck; den gouverneur der residentie, generaal-majoor Van Ermel Scheror; don burgemeester dor residentie, baron Yan Harinxma; den chef van den generaion staf, lult.-generaal Kool; de gezanten van Frankrijk, Engeland, Oostenrljk-Hongarlje, Belgis, Duitsch- land, Portugal, Spanje, Rurneniê, Turkyo en do zaakgelastigden of secretarissen van de overige legatiën. De dienst werd gelold door den predikant der Britsche legatie den heer Ratford. Zeer treffend waa vooral het zingen door het dameskoor, van het door den overleden president zoo geliefkoosde godsdienstige ge zang: „Nearer my God to Thee". De Geief. Gem. te Wirdum (Fr.) heeft berocpon den heer D. Hoek, cand. te Noordwyk- aan-Zee. Op het tweetal voor predikant bij de Goref. Gem. A te Dokkum komt voor ds. Schuurman, te Alfen aan don Rijn. Te 'a Gravenhage ia overleden de hoer Tb. Höyor, oud-postdirecteur. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brachten gistornamiddag om by drieën te 's Gravenhage een bezoek aan do tentoon stelling van balliks van de Vereeniging Oost en West in do Gothiacho zaal. Do vorstelijke poisonen, vergezeld van oenig gevolg, begaven zich naar het tentoonstellings gebouw door hot paleis aan don Kneuterdijk. De plechtige inauguratie dor candidaat- leden van het Delftsch Studontenkorps, wier aantal thans 140 bedraagt, zal plaats bobben Vrydag 27 .September. Daarby zal de ge bruikelijke fakkeloptocht plaats hebben, terwijl serenades zullen worden aangeboden aan de professoien G. Morro en G. H. de Vries Broekman, de eorste by gelegenheid van zyn jubileum, de laatste ala nieuw benoemd. Zaterdag daarop hooft de gobruikeljjke rUJooJ plaats. liet centraal bestuur van den Neder- landsch-Roomscli-Katholieken Volksbond geeft in een adres aan H. M. de Koningin ie kennen: dat in z\jn jaarlykscho algemene vergade ring van den centralen raad, mei algomoone stemmen besloten ia het centraal bestuur op te dragen dio stappen te doen, welke er toe kunnen bydragen, dat de Rogeering mot langer uitstelle artikel 1 van do Ongevallen wel in werking te doen treden. Immers, zoolang de uitvoering van dit artikel op zich laat wachten, zoolang zullen ook de werklieden verstoken blyven van don steun by hot overkomen van een ongeval, ter wijl bovendien door het niet in-werking-stelien van bedoeld artikol de werklieden feiteiyk in meer ongunstige conditie zyn gebracht dan vóór de tot-stand-koming der Ongevallenwet. Mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamor voor Rotterdam, is, op zyn verzoek, door de Oo8tenryksche Regeering eervol ontslagen uit de betrekking van consul van Qosienryk- Hongarye te Batavia. Aan den door de Rederykorskamer „Jan van Beers" te houden nat ionalen tooneel- wedatryd zullen deelnemen de volgende ver eenigingen met de daarachter genoemde stuk ken. De tooneolvereeniging Voorwaarts, van Purmerend, met „Ghetto", van Hej'ermans, en „Haar hart ie ontwaakt", van V/. Müller von Köningswiuter; de rederijkerskamer Zwolle, van Zwolle, met „Weldoenors der1 Menschheid" van Philippi, en „De Luitenant 6n zyn Oppasser"; do tooneelvereeniging A. D. O., van 'a Gravenhage, met „Het Lichten der Zee" van Ludwig Ganghofer, en „OnderOns" van Mare. Emanls; de toonoelvereenigmg Jacob Cats, van Leiden, met „Verlaten" vau Agrell en „Do nieuwe Leus" van Mare. Emants; de Ver. Kunst on Vermaak, te Maastricht met „De Doornenwog" van Philippi, en „Onder vier Oogen", van Ludwig Fulda; de voreeniging Kunst en Genoegen, van Amsterdam, met Eenzamen", van Gorhart Hauptmann, en „In Politiek", van Gustav Kartolburg. Door de gemeenteraadsleden J. J. Sneltjes, H. D. Tjeenk Willink, L. Modoo en Joh. 8poor, te Haarlem, is een voorstel by den Raad aldaar ingediend, om volgens artikel 240 dor Gemeente wet bouwgeid te bellen van de eigenaren van de percoelen Doordeiyk on westeiyk van de spoorlijn Amsterdam Haarlem en Amster dam—Leiden. Do voorstellers zeggen in hun toelichting o. m., dat de Raad heeft besloten met de Holl. IJzeren Spoorwogmaalschappy een over eenkomst aan to gaan tot verbetering van den toestand aan den overweg by Jans- en Kruisweg, dio dadeiyk/" 400,000 en vervolgens 30 jaar lang ongeveer f 3d,000 's jaars zal kosten. Het doel, dat do Raad met het sluiton van deze overeenkomst had, was eensdeels de grooto cn steeds toenemende belemmering van het verkeer tusscben het gedoelte der gemeente ton noorden en westen van de lyn Amster dam—Rotterdam en het ovorige deel, „de kom", op to heften on aldus te gemoet te komen aan de aanhoudende on steeds drin gender klachten der inwoners, die door den Spoorweggordol feiteiyk van de gemeente, ja zelfs van het spoorwegstation zyn afgesloten; anderdeels het mogeiyk te maken, dat ook dat gedeelte der gemeente meer word bebouwd en de terreinen aldaar, daarvoor zoo by uit stek geschikt, in exploitatie werden gebracht. Mag men ook aannemen, dat do geheele gemeente door dit besluit werd gebaat, zeer zeker komt het genot en voordeel, daaruit voortspruitend, voornamelijk het aan gene zyde der spoorbaan gelogen gedeelte en zyn be woners ten goede. De voorgestelde belasting vindt haar wotte- lyken grond in de nieuwe bepaling van artikel 240 j der gemeentewet. Het doel dor vast to stellen regeling is uitsluitend, een tegemoetkoming to vorderen voor oen deel der kosten, die het voldoen aan genoemde overeenkomst met zich brengt. De belasting zat bedragen 4 pet. van de belastbare opbrengst der perceolen, zooals die voor de grondbelasting zyn aangeslagen. To Nymegen werd heden m „Hotel Berg en-Dal" de 7de algomeene vergadering gehouden van de broederschap van hoofd commissarissen van politie. Op uitnoodigiug Yan het bestuur trad als spreker op de heer Jac. van Waning, burge meester van Ouderkerk a/d. IJsel, niet een rede over: „De politie: Staatszorg." Met nadruk wees spr. op de gevaren ver bonden aan het langer uitbiy ven eoner wette- lyko regeling der bevoegdheid van de preven tieve politie, gevaren, vooral van belang in een land als het onze, waarin men scherp tegen alle willekeur gekant ls. Uitvoerig werd stil gestaan by het vraagstuk der onbekende daders, dat niet aan de politie mag geweten, YVON&E. 14) Helaas, dio Aprildag bracht nlot aan beide zusters oveuveol geluk. Terwyi Marie Jeanno zich verheugde op het weerzien van morgen, was het Yvonno te moede of er voor haar geen hoop, geen liefde bestond. En hoewel het firmament als met sterren bezaaid was, zag zy geen enkele ster op den donkeren mantel van den nacht. V. Yvonne had een onrustigen nacht; door angstige droomon gekweld, schrikte zy telkens wakker. Toon het eindeiyk dag begon to worden, werd zy kalmer, zjj stond volgens gewoonte vroeg op en wilde, zooale zy steeds placht te doen, haar moeder „goeden morgen" gaan wenschen. Zy kreeg haar echter niet to zien. Mevrouw Do Kerhouarn had eveneens slecht geslapen en ten gevolge daarvan bevol ge geven, dat men haar niet vóór acht uur mocht storen. Dit bevel gold zelfs ook voor haar dochter. Yvonno was maar al te zoor aan die nukken gewoon. Zy drong dus niet verder aan en na inder haast ontbeten te hebben, maakte zy zich gereed om uit te gaan en sloeg den weg ia naar de kerk van St.-Roch. Sedert long had zy dat nederig kerkje, dat, Tan alle huizen afgezonderd, zoo eenzaam ,*nidden op den godsakker stond, iiefgokregen; plecht# daar vond zy troost in 's levens moei lijkheden. Graven omringden het, granieten en marmeren zerken, zoowel ala eenvoudige heuvels van graszoden, die den armen tot laatste rustplaats strekten. Eenige cypressen met donkor gebladerte, eenige planten en struiken groeiden or en in een afgelegen hoek bevond zich het knekel huis, waarboven do verschrikkeiyke waarschu wing te lozen stond: „Hodio mihi, crastibi." „Heden my, morgen gy." Ter rechterzijde zag men een graf, omheind door een doornen- haag, bedekt met oen broeden marmeren steen, rustend op zos granieten zuilen. Op don achtergrond verhief zich een zuil met het volgende opschrift: „Fiorre-Guy-Yves le Barazer, graaf DeKer- houarn, overleden in den ouderdom van vyf- tig jaar. R. I. P." Dit was het familiegraf. Rondom stondon nog verscheidene graven, waaronder lang gestorven leden der familie Do Kerhouarn rustten, want het geslacht was even vruchtbaar als roemryk geweest. Over de meeste waron eeuwen heongegaan, zoodat de namen grootendeels waren wegge sleten. Yvonno verhaastte haar gang. Reeds had het kerkklokje voor de eerste maal geluid, want hoe matineus hot moisjo ook was, abt Karnel won het van haar, wyl hy 's zomers reeds te zes uur het H. Misoffer opdroog. Torwyi zy zich voortspoedde, verwonderde froulo De Kerhouarn zich, dat do abt hedon van zyn gewone stiptheid afweek, want reeds lang was het zes uur geslagen on ten tweeden male was er nog niet geluid. Zy was in haar schik, dot zy zoodoend© nog op tyd kwam. Zy passeerde de woning van Kervella. De wakkere moedor was reeds bezig mot haar wasch te drogen te hangen. Yvonne ziendo, riep zy haar lachend toe: „Haast u maar niet, freule. Franqois ls net weg en hy moet nog wol de Mis dienen." „Alles wèl by u, Annaïk?" riop Yvonne in 't voorbijgaan. „Dank u, freule. By u ook, hoop ik?" -Ilot moisje vervolgde haar weg zonder te antwoorden. Zy kon niet nalaten, een blik naar links te werpen, waar zich in do verto het witte kasteel verhief, dat sinds drie maan den onbewoond was geweest. En nu zy zag, dat de vensters wijd open waren, kreeg zy een gevoel van verlichting; het kasteel stond niet langer ledig: „do heer en meester was teruggekeerd." Zy wendde den blik af, als om de gedachte daaraan te verdry ven. Nu ontwaarde zy aan haar rechterzijde het andore kasteol, hot niouwe, hot roode, oen hol van baksteen, waar zich het menschelyk roof dier schuilhield, voor wiens aanval zy beducht was. Zy huiverde en weer dwaalde haar blik naar hot eeuwenoude slot links, dat ondor den tegenwoordigen eigenaar gerestaureerd was on een meer modern voorkomen gekregen had. En het scheen haar too, dat die beide woningen baar aanstaarden, de eene spottond en dreigend als een beul, die zun slachtoffer beschimpt, de andero machtig en beschermend, als een vriend en bevryder. Doch de een, de vriend, was ver wog en door den novel bijna aan 't gezicht onttrokken, terwyi daarentegen de ander, de vyand, heel dicht in de nabijheid was, op geringen afstand van het kerkhof, waar haar dierbaren rustten. „God helpo myi" bad zy, terwijl zy een kruis maakte. Zy begon nog vlugger to loopen, wyi er voor de tweede maal geluid werd. Toen zy den drempel der kork overschreed, begreep zy terstond, waarom de dienst dezen morgen zoo ongewoon laat begon. 't Was abt Karnel niet, die de Mis deed. Een jeugdig priester beklom de treden van hot altaar, juist toen zy binnentrad. Daarna ging zy heen en liep in de richting eonor nette, aardige woning, waar zy aan schelde. Een oude, vriendelUke vrouw kwam voor en slaakte een kreet van blijdschap, toen zy de bezoekster herkende. „O, is u daar, froulel Mynheer pastoor is juist uit. Hu moest iemand bedienen." „O, is daarom de Mis zoo laat begon nen?" „Juist. De neef van mllnhoer pastoor, die op Witton Donderdag gewyd is en toevallig hior vertoefde, heeft de Mis gedaan. Maar u behoeft daarom niet heen to gaan. Meneer pastoor komt dadoiyk terug, hy is niet ver weg. Gaat u zoo lang binnen." „Noen," antwoordde hot moisje, „dan ga ik een oogenblik bidden op papa's graf." „Hooi goed, freule; als do pastoor in dien tyd thuis komt, zal :k hom zoggen, waar u züt, dan kan hy u opzoeken." Yvonne bereikte door een slecht onder houden laan hot eenvoudige kerkhof on aan hot graf baars vaders gekomen, knielde zy godvruchtig neer. Zy was daar verborgen achter heesters en monumenten, toen het ratelen van een rytuig op den wog haar aan hot gebed onttrok. Onwillekeurig keek zij om. Zy herkende aan stonds het rytuig, dat passeerde. Het was de victoria, die haar vader placht te gebruiken op zyn uitstapjes in do omstreken. Het paard, een oude knol, Uep zóó langzaam, dat de inzittende niet de minsto vrees voor haar veiligheid behoefde te hebben. Piet, de koetsier, bestuurde de armoedige equipage on aan een witte parasol, dio boven de neergelaten kap uitstak, begreep Yvonne, dat de inzittende haar moedor was. „Ja, 'twas mevrouw De Kerhouarn, die, ondanks haar bevei, niet voor achten gestoord te worden, reeds om zovon uur er op uit waa gegaan. Met bedrukt hart oogde Yvonne hot loggo rytuig na. Zy raadde maar ai te good het doel van den tocht; het roode kasteel wachtte de vroegtydige bezoekster. Een huivering beving bet jongo meisjo, zy wierp zich andermaal op de knieën en werk- tuigiyk ontsnapte een klacht aan Jiaar lippen. „Ach, vader, besto vader, waarom bobt gy my verlaten? Waarom zyt gy heengegaan? Wie zal my thans boschermen, wio my roddon uit de bandon van dien man?'' „Ik", zoi op ernstig-vaderlyken toon een stem ach tor haar. Het ineir.je stond op on zich omkooronde, zag zy abt Karnol, mot zyn brevier in do hand, voor zich staan. „O, meneer pastoor, wat ben ik biy, dat ik u tref:' liep Yvonne uit. Do eerbiedwaardige man lachto welwillend on drukto hot koortsachtig bovendo handjo, ii.it do zyne gegrepen had. Vol bezorgdheid zeido hy: „Vertel oons wat er aan scheelt, kindliefI Voor my moogt ge geen geheimen hebben". „O, dio heb ik ook voor u niet; dat woot u wol". (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1