N'. 12751 Woensdag 18 September. A«. 1901. $eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER. COURANT: Voor Leiden por 8 maandon 1.10J Buiten Leiden, por loopor en waar agonton gevestigd zijn 1-30 Franco per post l 9 1.65\ PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17<. Groote ro letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noramer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. fted.-Zuidafrikaanscho Vereenigiug. A/dealing Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- woudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd ep de afscheidspartij van oom Bram voor de Boerenvrouwen en kinderen ln het concentratiekamp in Transvaal door tanto Jaan en mej. v. d. Ff 10.70 Van nr. v. B., die tydens de collecte niet thuis was 2.50 Van mej. N. N2.50 Van Janno, veor do Vrouwen kampen 1»— Lett. !•- Van J. W. v. Sl-~ Bijdragen kannen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 18 September. Hedonnamiddag te twee uren hield dr. F. A. H. Schmnemakors in het groot-auditorium der Universiteit alhier zijn inaugurale rede: „Een blik in de ontwikkeling der Scheikunde." Na ln het kort het standpunt der scheikunde in vroeger© eeuwen te hebben aangegoveo, komt de spreker tot de hypothesen, waarop de scheikunde tegenwoordig berust, nl. de begrippen van grondstof en verbinding, het behoud van het gewicht der grondstoffen door alle veranderingen hoen en de hypothese der atomen. Geheel nieuw zijn dezo hypothesen echter niet, want enze voorstellingen over do natuur der dingen werden reeds door sommige oude Gnekache phltesofen gehuldigd en in den loop der eeuwen werden deze gedachten nog meerdere malen uitgesproken. Aan het einde der 18de en bet begin dor 19do eeuw bleef het echter voorbehouden dezen vermoedens vastheid te geven. Uitgaand© van deze hypothesen hebben vele beroemde scheikundigen in Je eerste helft der vorig© eeuw een rijk feitenmateriaal by elkaar gebracht, Talleoz© stoffen werden onderzocht en nieuw© elomenten ontdekt. De eigenschappen der verbindingen bespre kend, gaat spreker over tot de chemie der koolstof en baar verbindingen. Hieruit heeft zich d© loer ontwikkeld, die de atomen ©n atoomgroepen in de ruimte rangschikt en het aanayn sebonk aan de etoreochomie voor- nameiyk van de koolstof en de stikstof. Terugkeerend tot de leer der atomen, komt de spreker tot de ontdekking van den samen hang van atoomgewichten en eigenschappen door Mendel^jsff en Lothar Meyer en tot de pogingen, die verricht zyn om den aard dor atomen en hun valenties te verklaren. In het kort worden enkele hypothesen aan gestipt, ook enkele ethertheorieèn, en de groote wa&rscbyniykheid, dat in de chemische atomen nog kleinere deeltjes, nl. de electronen, aanweeig zyn. In prof. Lorentz, theorie der optische en etectrische verschynselen spelen deze electronen eveneons een groote rol en zy kunnen miseshlen ook ter verklaring dienen van vele raadselachtige reacties. Misschien zal het volgende eeuwen geluk ken den bouw der atomen op te sporen en den aamenhang tusschen dezen bouw en de olgeneohappen, waardoor wy één pas nader zouden komen tot de kennis der etof. Verder wyst de spreker op den invloed, dien de toepassing der chemie op de industrie heeft uitgeoefend, en op de vele onderdeelen, waarin de scheikunde zich langzamerhand verdeelde. AU een enkel voorbeeld wordt de Jandbouwsehelkunde aangehaald, den invloed van Lieblg, de denkbeelden ran G. J. Mulder, de ontdekking der kollolden, do onderzoekingen van zyn voorganger prof. Van Bemmelen, en een blik geworpen op de nieuwe wereld, die zich daardoor opent. Daarna gaat de spreker over tot de oorzaak der reacties. Reeds in vroegere tyden werd dit toegeschreven aan byzondere chemische krachten: de affiniteit. Reeds door Berthollet werd ln 1799 deze leer bestreden, maar tever geefs. Daarna ziet men de electrochemische theorie van Berzelius verschynen, heerachen en verdwynen, vorder de thermochemie van Thomson en Berthelot opkomen en ein- deiyk onder den invloed der physioa door Guldberg en Waage de gedachten van Ber thollet weder opnemen en de leer van het chomiseh evenwicht ontwikkelen. De theorie der verdunde oplossingen wordt door Van 't Hof ontwikkeld en door de ioniaatietheorie van Arrhenius verruimd, waardoor vele ver schynselen, vroeger geheel van elkander los, in bet nauwste verband traden. Maar ook nog langs andere wegen zyn pbysica en chemie met elkaar ln aanraking gekomen. De warmtetheorie wordt kort be sproken en hoe zich hieruit de theorie van Gibbs ontwikkelde: een mathematische be handeling, waardoor men, ofschoon het mecha nisme der verschijnselen onbekend is, toch in •taat is algemeene gevolgtrekkingen te maken, iftüf voör da* Qü>l* ia 187,3 deze theorie ontwikkelde waren reeds proeven genomen over den invloed van druk en temporatuur op chemische reacties, nl. door James Hall in 1801, door Georges Aimé in 1837, door St. Claire-Deville in 1857, maar steeds werd de weg niet vervolgd. Eerst nadat prof. Bakhuis Roozeboom in het Leidsche Anorga nisch Laboratorium veel proeven verricht had en door prof. Van der Waals op de theorie van Gibbs opmerkzaam gemaakt was, werd de nieuwe weg onder leiding van Bakhuis Roozeboom vervolgd. Na even de stelsels, uit één en twee komponenten opgebouwd, te hebben aangestipt, komt spreker tot stelsels, uit drie kompononten opgebouwd, on vergeiykt de arbeiders op dat gebied met ontdekkings reizigers in uitgestrekte, onbekende landen, waarin wel de voornaamste bergen en dalen bekend zyn, maar van welke slechts van nog enkele de schatten zyn opgedolven. Verder werpt de spreker een blik op wat men zoo graag zou trachten te bereiken, nl. één leer, die de geheele natuur omvat en van een enkel beeld uitgaande, niot alleen da wetten afleidt, die alle verschynselen beheersohen, maar ook de eigenschappen der stof. Daarna richt spr. zich tot de curatoren en hoogleeraren der Univorsiteit en brengt hun allen een woord van harteiyken dank voor alles, wat zy voor hem hebben gedaan in de lange jaren, die hy aan de Leidsche Universi teit heeft gearbeid, in het byzonder den heeren Van Geer, zyn voorganger en leermeester Van Bemmeien, Lorentz en den Amsterdam- schen hoogleeraar Bakhuis Roozeboom. Met een woord ter opwekking tot arbeid aan do studonten gericht besluit spr. zyn rede. By het 4de regiment infanterie zyn door den minister van oorlog benoemd tot vaandrig do reserve sergeanten G. J. de Groot, A. D. Donk en G. Knuttel Op de te BoUward gehouden nationale tentoonstelling van schilderyen en andere kunstwerken is onze stadgenoot, de heer Jos. Merckolbagh, bekroond met de gouden medaille voor zyn inzending albums. De 2de luit.-kwartierm. W. K. Rutgore, van het 4de reg. mf. te Leiden, wordt 1 Oct. a. s. overgeplaatst by het 7de reg. inf. De „Sta.-Ct." bovat de wyzigingen ln de statuten van de maatschappij tot exploi tatie van het koffieland „Sindoran", te Leiden. De Duiteche kroonprins, die met den trein van 1 u. 23 min. gistermiddag onder streng incognito van Leiden te Haarlem is aangekomen, ging te halfvier naar het Stede lijk Museum, waar hy langen tyd vertoefde by de schilderyen van Frans Hals. Uit do bespreking, die werd gehouden by 't geen in het museum te zien is van Laurens Jaoszoon Koster, bleek, dat de Kroonprins er weinig belang in stelde wie de uitvinder der boek drukkunst is geweest, Koster of Gutenberg. Zyn uitspraak ten minste luidde: „DieHaupt- sacbe ist daas sie (boekdrukkunst) da ist." Na het bezoek aan het Stedeiyk Museum ging de kroonprins naar de Groote Kerk en van daar nasr de Amsterdamscho Poort. Van Haarlem vertrok de kroonprins naar Amsterdam. De kroonprins van Duitschland kwam gisternamiddag te halfzes uit Haarlem aan het Centraalstation te Amsterdam aan, en reed daar vandaan met de vier heeren in zyn ge volg, dadeiyk naar hot Amstel-hotel. Daar vond do Prins een uitnoodlglng van den heer C. van der Linden, directeur der Nederlandsche Opera, om 'e avonds ln den Stadsschouwburg de opvoering van „De Bohème" met zyn tegen woordigheid te willen vereeren. De Prins heeft aan die uitnoodlglng gevolg gogeven. In een gesloten landauer kwam hy met drie heeren ongeveer halfnegen aan den Stadsschouwburg. In de vestibule aan de Marnixstraat werd de Prins, die evenals de andere heeren in burgerkleding was, rok, waarover demi-saison en zwarte lage hoed ontvangen door den heer Olie namens den Raad van Toezicht op de opera en den heer Karl Dibbern namens den heer Van der Linden en dadeiyk naar de hem ter beschikking ge stelde loge van het Dagelyksch Bestuur geleid. Daar woonde de Prins oen gedeelte der op voering by en keerdo ongeveer halfelf naar het Amstel-hotel terug. De ontvangst had, daar de kroonprins streng Incognito reist, plaats zonder ©enige ceremonie. In de zaal wisten zelfs velen niet, dat de ryzlge jonge man daar boven in de loge de toekomstige keizer van het Duitsche Ryk was. Voor den ingang van den Stads schouwburg was geen enkele nieuwsgierige te zien, slechts een paar agenten patrouil leerden er. Beroepen is by de Geref. Gem. te Langerak de heer D. Hoek, cand. te Noordwyk-aan Zee. Door een vyftal kiezers van het tweede district van Rotterdam is een adres aan de Tweede Kamer gericht met verzoek den heer D. de Klerk niet als lid der Kamer toe te laten. In hun uitvoerig adres geven de adres santen een overzicht van hetgeen aan die verkiezing is voorafgegaan, met name het gebruik maken eener oude circulaire van den Chri8teiyk-Historischen Kiezersbond. Zy be roepen zich op art. 98 der Grondwet, voor schrijvende, dat de Kamer ook onderzoekt de geschillen, welke aangaande de verkiezing zelve oprijzen. Do zaak heeft, naar adressan ten meenen, een nog te ernstiger karakter, wyi het vermoeden zou bestaan, dat de heer De Klerk zelf lich nlot buiten het bedrog heeft gehouden. De vryzinnig-democratische Kamerleden de heeren Bos, Drucker, Fokker, Ketelaar, Merchant, Nolting, Pynacker Hordyk, Van R&alte en Bmidt hebben zich als Kamerclub geconstitueerd en tot voorzitter den heer Drucker, tot secretaris den heer Smidt gekozen. De club van de Katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal he8ft tot haar bestuur gekozen de heeren: mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, voorzitter; mr. J. A. N. Travaglino, onder-voorzitter, en E. A. M. van der Kun, aecretaris. Naar men verneemt, zal koning EduardVII niet over Vlissingen naar Engeland terugkeeren. Een nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Gulpen behoeft, na de benoeming van den heer Merckelbach tot notaris te Maastricht, niet plaats te hebben, vermits het notariaat niet gerekend wordt te behooren tot de bezoldigde staatsambten, wel ker aanvaarding het Kamerlidmaatschap doet verloren gaan. Dit ter verbetering van een gisteren uit Den Haag ontvangen bericht. Naar men uit Heerlen (L.) verneemt, la gisterochtend plotseling overleden de heer W. do Visser, predikant der Nederduitsch-Her- vormde Gemeente aldaar. De oorlogsschepen, die behooren tot de divisie voor binnenlandschen dienst, hebben zee gekozen om deze week gevecht* schiet oefeningen te houden op ae Ribben. De divisie wordt den 27sten dezor ontbonden. Biykens de by het departement van koloniön ontvangen sohrifieiyke bevestiging van het in de „Staatscourant" van 10 Augustus jl. gepubliceerde telegram, moet voor de iu dat telegram voorkomende woorden: „De pretendent is gevlucht en gewond" gelezen worden: „De pretendent ia gevlucht in het oerwoud". (S&.-42 Naar wy vernemen moeten er plannon bestaan, om, indien er een overeenstemming mocht komen inzake de opleiding van Dienaren des Woorda in de gereformeerde Kerken, door saamsmelting van de theologische faculteit der Yrye Universiteit te Amsterdam ©u de Theologische School to Kampen, de aUus ge- wyzlgde inrichting, hetzU te Haarlem, hetzy te Hilversum te vestigen. (O. H. C.) —Het atoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 17 Sept. Lizard; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Sept. van Southampton de „Lawoe" arriveerde 17 Sept. van Rotter dam te Batavia; de „Soembing", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 17 Sept. to Marseille. Alkemade. De 65 jarige M. Z., baker, die hier te Roelofarendsveen in den laten avond van Maandag op Dinsdag een pasgeborene ter kerk sou brengen om te laten doopen, ia onderweg plotseling dood neergezegen. De ouders mogen biy zyn, dat het wicht, niet tegenstaande den val, die het medemaakte, ongedeerd is gebleven. Een beroerte moet de oorzaak zyn. De doctoren Van Dillen en "Wil- iinck konden slechts den dood constateoren. Ten overstaan van notaris De Wit, van Oude-Wetering, zyn 4 perceelen tuinland in den Yeender- en Lykerpolder buiten de be- dyking, eigendom van de R.-K. Par. Armen van Roelofarendsveen, voor 6 jaren publiek verhuurd voor totaal f 795 'sjaars, en 7 per ceelen tuinland, gelegen alavoren, van de R.-K. Kerk, mede voor 6 jaren, tegen te zamen f 1182.30 per jaar. Haaerawoude. De vereenlging „Trouw Schoolbezoek" hield Dinsdagavond een buiten gewone commissievergadering, waarin besloten werd het gewone jaariykscho uitstapje voor ditmaal, met het oog op het vergevorderde seizoen en gehoord het advies van den genees kundige, hier gevestigd, niet te doen plaats hebben. In stede hiervau zullen alle leorlingen der school, mits goedkeuring van B. en Ws., in een namiddagschooltyd aan het einde der volgende week worden onthaald en boekge schenken worden uitgereikt aan die leerlingen en oud-leerlingen, die in het verloopen voreeni- gingsjaar de school niet meer dan vyf keer verzuimd hebben, Noordwykerliout. Aan de biljartparty In het hotel „Het Rechthuis" namen 29 spelers deel. De vier hoofdpozen werden gewonnen door de hoeren S. Bouwmeester, 0. Boezel, E. van den Berg en G. van Duin. Oudslioorn. De begrooting van het alge meen armbestuur voor het jaar 1902 bedraagt in ontvangst f 3254.125, in uitgaaf f 3253.25, good slot f 0.87*. Uynsbnrg. In een gisteren gehouden ver gadering van de afdeeling „Rynsburg" der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur is besloten een droge veiling van bol- en andere gewassen te houden, wanneer nl. genoegzame deelneming betoond wordt. Tydene de vergadering werden een tweehon derdtal nummers opgegeven, terwyi nog acht dagen gelegenheid bestaat nummers op te geven by de bestuursleden; niet-leden tegen betaling van het daarvoor gestelde. De ver loting bestond ditmaal uit nuttige landbouw gereedschappen. Zy bracht op de som van f 7.63. Boelof-Arehdsveen. In de R.-K. kerk alhier, had Dinsdagmorgen de plechtige uit vaart plaats van den Yrydag op het Brasemer- moer onder Rynzaterwoude, zoo jammeriyk verdronken 18 jarigen theol. student E. H. J. Pouw, van het Seminarie Hageveld. Een talryke schare vulde het kerkgebouw, waar onder de klasgenooten van den betreurden overledene. Een ieder is er vol van, hoe het mogeiyk ia geweest, dat de manufacturier C. van dor Lip van Oude-Wetering, met gevaar voor eigen leven met zyn ranke vaartuigje, nog 3 van de 4 dronkolingen heeft kunnen redden, daar, ter plaatse van het onheil, wind en golven het sterkst waren. Do man is er echter door wys overleg, goed aanpakken en tegenwoordigheid van geest in mogen slagen 3 menschenievens aan den dood te ontrukken. Na alle aangewende pogingen is het ïyk van den ongelukklgen Pouw nog ni©t gevonden; mast en zeilwerk van het schuitje ontbreken ook nog, men is van meenlng, dat hy daarin verward kan zyn geraakt. EERSTE MAM Eli. De Voorzitter der Eerste Kamer, de heer Van Naamen van Eenines, gisternamiddag zyn functie aanvaardende, zeide gaarne aan de roepstem der Koningin gehoor te geven, overtuigd van de vorschillende medewerking der Kamer, waaraan hy veel bohoefte gevoelt. Herinnerende aan de byzondere gelukkige ge beurtenis van het huweiyk der Koningin, hoopte hy, dat de Almachtige aan het hoogo Echtpaar Zyn besten en onmlsbaren zogen moge schenken. Hy riep den zegen ook in op den arbeid der Kamer tot heil van land en volk en ver klaarde het voorzitterschap te aanvaarden. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren Van Velzen, Hovy en Van A8ch v. Wyck, worden op advies der com missie van onderzoek, uitgebracht door den heer Van Zinnicq Bergmann, goedgekeurd en tot toelating vau die heeren wordt besloten. - De nieuwbonoemden (reeds beöedigd) worden binnengeleid en nemen zitting na door den Voorzitter te zyn gelukgewenscht. De Voorzitter zegt: „Sinds onze laatste byeonkorast heeft op nieuw een afschuweiyko misdaad de wereld met afgrijzen vervuld; de waardige President der Vereeoigde Staten, Mac Kinley, ls het slachtoffer geworden van een Iaaghartigen sluipmoord. „Ik houd my overtuigd, dat de Vergadering harteiyk deelneemt in den rouw, die het Ameri- kaansche volk heeft getroffen door dit onver wachte verlies; en dat lk do tolk van ualler gevoelen ben, wanneer ik de regeoring ver zoek aan het gouvernement der Vereenigde Staten van Amerika de deelneming der Kamer in hot overiyden van den waardigen President te willen overbrengen." De Minister van Buitenlandsche Zaken (de heer Melvil v. Lynden) verklaart „namens de regeering, dat zy geheel instemt met de door den Voorzitter gesproken woorden. De regee ring heeft bereids aan het gouvernement der Vereenigde Staten en aan het Amerikaansche volk haar afschuw betuigd over don afgryse- ïyken moord, en het zal de regeering zeor aangenaam zyn te voldoen aan het verzoek van den voorzitter óm ook namens de Kamer van die deelneming te doen biyken." Daarna wordt mededeeling gedaan van de Ingekomen stukken, besluiten, enz. De Voorzitter benoemt tot leden dor com missie voor de verzoekschriften de heeren Fennema, v. d. Biesen, Laan, Rutgers v. Rozen burg en Van Asch v. Wyck; en tot leden der gemengde commissie voor de atenographie de heeren Vening Meinesz, Vlielander Hein en Rahusen. Besloten wordt de Troonrede met een adros te beantwoorden. Daarna worden de afdeelingon hernieuwd en gaan de leden in de sectiën tot benoeming vaa de voorzitters en ondervoorzitters en van de leden der commissie van redactie van het adres van antwoord. De vergadering la daarna gescholden tot hedenmorgen 11 uren. TWEEDE KAMER. Tydeiyk Voorzitter de heer Conrad. De tydeiyke Voorzitter deelt mede, dat de heer Jansen heeft bericht wegens ongesteld heid verhinderd te zyn deze vergadering by te wonen, zoodat spr. als oudste lid in jaren met de leiding van deze vergadering is belast. De Voorzitter deelt mede, dat al de leden hun geloofsbrieven hebben ingezonden. Deze worden gesteld in handen van twee cominis- elön; de eerste commissie, waartoe de Voor zitter de heeren Lohman, Goekoop en Michiels benoemt, zal onderzoeken de geloofsbrieven van de gekozenen in de districten Groningen tot Amsterdam 4; de tweede commissie, waar toe de Voorzitter benoemt de heeren Röell, Schaepman en Van Aech van Wyck (Ede), zal zich bezighouden met het onderzoeken van de geloofsbrieven der gekozenen in de districten Amsterdam 5 tot Veghei. In handen dier commissie zyn tevens gesteld een be zwaarschrift tegen de verkiezing van den heer Krap ('s-Gravenhage) en een tegen die van den heer De Klerk (Rotterdam). Die commi8siön zouden in een heden om halftwee te houden vergadering rapport uit brengen. Voordat de leden zullen zitting genomen hebben, zal de nominatie voor het voorzitter schap worden opgemaakt. üe opening der Staten-Generaal. De belangstelling van het publiek in den koninklyken optocht ter opening van de Kamers was op straat buitengewoon groot. Reeds uren van to voren schaarden de nieuws gierigen, aangegroeid met honderden van buiten de stad, zich tor weerszydeu van den' weg voor den stoet. Het was in de stad echt prinsjesdag, met dit verschil, dat ditmaal in t6geusteli:ug met anders in plaats van het Oranjezoimelje op bet oogenblik, dat de Koningin hot sia&tsio- rytuig bosteeg, de regeu begon te vallen. De buitenlui droegen meest allen Oranje c de borst. Dat ditmaal de Gemaal van Har Majesteit mede in den luisterrijken stoet zo verschynen, had zichtbaar invloed uitgeoefend op de komst der buitenbewoners, althans het was do algemeene overtuiging, dat by vorige Staton-opening niet zulk een enorme toevloed was waar te nemen naar de Hofstad. Ouder gewoonte hadden zy, die het neusje vau den zalm wilden genieten, zich zoo vroeg mogeiyk' een plaatsje gezocht tegenover en in de onmid- deliyke nabybeid van het koninklijk paleis, waar zooveel te zien was, omdat daar de stoet gevormd werd. Vroegtydig was daar het plein voor het Paleis en het Kooi deinde flink afgezet, waartoe dit jaar voor de eerste maal ook medewerkten de troepen van het garuJ zoen, die langs den geheelen weg, welken de stoet nam, en haie, met afstanden van eea pas of tien tusschen de manschappen, waren -opgesteld. Tegen halfóóu kwam de schitte rende groep vau generaala-adjudanton van H. M. en andere autoriteiten, die achter het koninkiyk rytuig te paard deel uitmaakten van den stoet, de bedrijvigheid voor hot paleis verhoogen, die reeds was ontstaan door hek- aanrukken van do eerewacht van het 1st; bat. gren. met de koninkiyko militaire kapel; onder leiding van den luitenant-directeur Bouwman. De eerewacht stond ondercommando van kapitoin De Wildt. En toen kwamen d gala-koetsen. Een oogenblik van teleurstelling ondor het publiek. Men zag in de veitoreoda een staatsiekoets, maar het was de goudeif koets niet, hoewel dit rytulg kort te voren uit Amsterdam naar Den Haag was ovorge» bracht. Ditmaal werd nog eens van het trad' tioneele 6taatsierytuig gebruik gemaakt, bjj het publiek bekend onder don naaui van „d® glazen koets". Maar deze teleurstelling wal' gauw vergeten. Het was immers te doen oca H. M. de Koningin en den Prins. En wat werd er gejuicht en gejubeld, toen het Koninklyke rytuig, waarin uePrioanaa»' zyn Gemalin was gezeten, onder de toueu vap het Wilhelmus, het paleis verliet. Met hoeden eu zakdoeken werd gewuifd, ja zelta mtf parapluies, door sommige erg geestdriftig^ huldebetooners. In de vergaderzaal de gebruikelijke on moeting der leden; ditmaal minder ong° dwongen dan anders, omdat er nog te veel leden waren, die kennis moesten maken. E heer Van Naamen van Eemnea, ofschoon nog ïydende aan verkoudheid, leidde de voreenigdf vergadering, waarin do ambtskostumen ep uniformen ovorheerschend waren. In zwarten rok of gekleede jas werden o. a. opg^inork de heeren Hubrecht, uit Amsterdam, Do lCJork) Van Vliet, Noltlng, Ketelaar en oon doe Limburgsche afgevaardigden. De socialistisch* loden waren niet verschenen. Toen de heer Gleichman, wiens uiteriyk nog vrijwel de sporen droeg van zyn jongsör ongestelJheid, met langzamen tred binner* kwam, traden leden uit alle partyen op der minister van staat toe, hem blijkbaar geluk/ wenscliende met zyn herstel. Eenige levendjgr hoid bracht de intredo van de nieuwe ministers die orn één uur statig binnenkwamen, ma den premier aan het hoofd, die dadelijk bekenden on vrienden de hand drukte cp de hem eigen hoffoiyke wyzo. Deze begioMing duurde goruimen tyd voort. Er bewogen zich ook meer officieren in den kringde heer De Ras In uniform vau luitenant-kolonel militlecommisaaris, en de jonge officieren kapitein Idenburg, van het Indische leger, en lsto luit. Duymaer van Twist, van de infanterie. In gee8loiyk gewaad waren de heeren Kolen* en Schaepman, laatstgenoemde sedert benoeming tot pausol\jk kamerhoer proprio motu in een fluwoelon toog, geheel van violet en zyde, met een van do schouders afhangoDdea mantel van gel'Jko kleur. Het gedruisch in de za3l zweeg toen d® kamerheer-ceremoniemeester de nadering van H. M. de Koningin uitriep. Nadat de schitte rende stoet van kamerheerou Haar vooruit gegaan was, trad LL M., de Prins aan haar linkerzyde gaande, de zaal binnen, zich ter weerszyden buigende, on rechtstreeks gaanua naar don troon, alwaar Zy en de Prins de zetels innamen. De Koningin droeg oen wit gebloemd satynen kostuum met kant; over hot corsago liep het lint van hot Grootkruil van den Nederlandscheu Leun..', dat ook de Koninklyke Gemaal over de groote tenue van schout- by-nacht droeg. De Uquo-hoed vaa H. M. mot witte veer, vastgehecht met twee schitterende steenen, paste uitnemend by haaf blanke toilet. De lezing van do troonrede geschiedde dooi; H. M. in «nelier tempo dan gewooniyk, ver* moedelyk wegens de buitengewone uitgebreid) held van het staatsstuk.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1