1 Een zeer ernstig ongeval hoeft op het station sein placement te Gronlngon plaats gehad. Een juffrouw uit Bokstel, echtgenoote (van den horlogemaker Cbr. van Laarhoven, -was daar met den namlddageneltreln aan ge- .komen met het voornemen door te reizen naar fWinsum, waar zy do familie Klok hoopte te bezoeken. De sneltrein had eonige vertraging en de trein naar Winsum was reeds in be weging, toen zy nog een poging waagde om 'daar in te komen. Zy moest dat waagstuk •met den dood bekoopen, want zy viel, met [het noodlottig gevolg, dat zy onder de wielen 'geraakte, waardoor haar beide beenen afge- 'reden werden. De eorste hulp werd haar ver leend door dr. Posthumus. Vervolgens naar 'het ziekenhuis overgebracht, waar dadeiyk [verdere hulp vsrleend werd, overleed zy na korten tyd. Dat de komst van Barnum en Bailey te Groningen heel wat te doen brengt, ;biykt o. a. uit een kennisgoving van don [Commissaris der Koningin in de provincie .Groningen betreffende de stremming der scheep- jvaart door de Oosterdraaibrug over het Ver- [bindingskanaal en door de draaibrug over hot :Boterdiep voor den Korrewog. Naar men ver- [neemt, staat deze stremming in verband met ■de passage over die bruggen van de zware (vrachtwagens van Barnum en Bailey. Ge- 'noemde bruggen worden voor deze passage '©xpresseiyk versterkt. Het Portugeescbe gouverne ment treedt tegenwoordig zeer krachtig op Itot ondordrukking van het spel. De politie jte LissaboD heeft verscheidene invallen ge daan in speelhuizen en meerdere spelers Iwaaronder lieden uit de eerste kringen ge arresteerd. Een Noordpoolreis. Omtrent (de expeditie" naar Nova-Zembla, die in den jvorigen zomer mot de „Metscha" word onder- gnomen, werd te Archangel dezer dagen be- •riclit ontvangon. By den aanvang van den winter word hot Ischip verlaten. By do Sawin, 200 wersten jten Zuiden van Matotschkin-Scharrzeeèngte, gelukte het te landen. Gedurende don langen winter voedden de [reizigers zich met rauw zeehondenvleesch, :terwyi het bloed dezer dieren hun als drank [diende. j Do gedurende den zomer gemaakte aan- [teekemngon en kaarten, benevens de weten- schappelyke verzameling en een gedeelte der Instrumenten gingen verloren. Allo tochtgenooten werden evenwol gered. [Allen zyn gezond en hebben uitstekend over winterd. Borissou en do zoöloog Timofyen giDgen 'begeleid door twee Samojeden naar het Noorden. (Gemeenteraad van Lelden^ Zitting van hedennamiddag hal/drie. Voorzitter: de burgemeester. Waarn. secretaris: de heer Korevaar, wet houder. Tegenwoordig: 18 leden. Afwezig de heeron: Zillesen, Do Vries, e. Rhyn, Hasselbach, Pera, Dekhuyzen, Van Lidth de Jeude, Drucker en Kaiser. Aan de orde is: 1°. Beöediging en installatie van hot toegelaten fid van den Gemeenteraad den heer A. I. Wit- uana Mz. De heer A. I. Witmans Mz. legt de by de wet voreischte eeden af, waarna de Voor zitter zegt: Mynheer Witmans, ik wonsch u geluk met aw benoeming tot lid van den gemeenteraad van Leiden en roep u hot welkom toe in deze eerste vergadering. In wensch, dat u deze gewichtige betrekking moogt vervullen tot uw eigen voldoening en tot nut der gemeente ^applaus). De heer Witmans betuigt zyn dank voor de gesprok«n woorden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van: een missive van dr. Van Rhyn, waarin hy jen woord van afscheid richt tot den Voor ster, de Wethouders en de verdere leden van don Raad, hun bedankende voor de bi: jGi'Tonden welwillendheid en de beste wenschon uitende voor den bloei der gemeente Leiden. De Voorzitter betuigt, naar aanleiding van deze missive, namens den P.aad dr. Van Rhyn dank voor hetgeen deze In het belang der gomeento heeft gedaan on helpen tot stand brengen. De Raad zal de aangenaamste her inneringen aan hem behouden. Spr. dankt den heer Van Rhyn wederkeerig voor de welwillendheid, die B. en Wa. en de andere loden van den Raad van hem hebben mogen ondervinden, en spreekt ten slotte den wensch nit, dat het hem in zijn huiselijk leven en tjjn maatachappeiyken werkkring verder goed moge gaan. (Applaus), Een verzoek van de wed. S. Verbeek, om ontheffen van de verplichting tot het dempen van een beerput wordt ter afdoening gesteld in handen van B. en We. Vervolgens koint aan de orde: 2J. Verzoek van den directeur der Maatschappij tot exploitatie van zuivelinrichtingen „Neerlaudia", om vergunning tot bet bouwen van een houten jj&huis op het tc-rrein der Leidsche Melkinrichting aan den Rijnsburgeisingel. (204) Gunstig bescuikt. 815. Vooietel tot beschikbaarstelling van gelden foor de verkoogmg van de doorvaart der Wur- monderbrug. (2ül «n 205) Aangenomen. 4°. Voorstel tot beschikbaarstelling van golden Toor de verbetering van de gelegenheid tot ver- (legmg van lijdtjra aan besmettelijke ziekten in et Caecilia-Gastbuia. (202 en 206) Als voren. 5°. Verzoek van het Bestuur van den „Ver- fcnurdorsbond van huiseigenaren voor Leiden en Omstreken", om tjen of meer deskundigeu uit den Hond toe te voegen aan de raadscommissie belast met het or lerzcék van woningen, wier bewoning vermoed wordt uadeelig te zijn voor de openbare gezondheid. (203) Alge wezen 6°. Rekenii^i- van de ontvangsten en uitgaven der gemeen tem ver 1900. (194, 199 en 206) Goedgekteidl. verge, die door veel publiek was *<it daarop Yercenlgiag ter bestrijding der werSieloosïaeidcii van luaur gevolgen. In aansluiting aan de in ons blad van 21 de zer gedane mededcelingen omtrent dc hier ter stedo opgorichto bovengenoemde Vereeniging laten wij hier de samenstelling der uit het Be stuur gekozen Commission, in art. 12 van de Statuten der Vereeniging, g noemd volgen. Do Commissie voor Statistiek bestaat uit do heeren W. A. van Lith, Voorzitter. J. Hartevelt Az., Secretaris-Penningmeester. C. J. van Tol. Do Commissie voor Onderzoek heeft, inger vol ge het Huishoudelijk Reglement, den laten Secretaris van het Bestuur (Mr. E. C. Wiers- ma) tot lid-voorzitter en bestaat vorder uit de heeren G. de Vink, Secretaris-Penningmeester. J. Kolderman. J. Laterveer. G. A. Tegelaar. In do Commissie voor Financiën fungeeren, eveneens ingevolge het Huish. Reglement, de late en 2do Penningmeester van het Bestuur (de heeren C. J. van der Drift cn C. J. Dirlcse) resp, als lid-Voorzitter en lid-Secretaris, ter wijl daarin verder zijn gekozen de heeren J. Hartevelt Az. F. van der Mark. W. Splinter. Eindelijk is do samenstelling der Commissie voor Werkverschaffing aldus W. C. Mulder, Voorzitter. O. J. Dirkso, Secretaris W. Splinter, Penningmeester. F. P. C. Cornelissen. A. van 't Riet. De Noordhrahaulschc Dank. Uit '6-Hertogenbosch werd gisteren aan dc „N. lt. Ct." gemeld: Nadat hedenvoormiddag een voorvergadering van aandeelhouders had plaats gehad, die door referent wel is bijgewoond, doch waarvan hij niets berichten mag, omdat geheimhouding werd opgelegd, opende jhr. Do La Court, pre sident van commissarissen, do algemecne ver gadering in het lokaal Casino" te kwart over tweeën, zoodat het na voorlezing cn goedkeu ring der notulen ongeveer half drie was voor met de eigenlijke werkzaamheden een aanvang werd gemaakt. Aan de orde was toen in de eer ste plaats dc balans cn winst en verliesrekening (waarnemend voorzitter de heer Kappeyne). Mr. Fruin, het woord voerende namens een groep aandeelhouders, zet uiteen welke bezwa ren er voor hen bestaan om die stukken goed of af te keuren. De cijfers zullen zeker goed zijn, maar men is een weinig sceptisch geworden om zoo maar goed te keuren wat wordt voorgelegd. Al dadelijk springt in* het oog het groote ver schil tusschen hetgeen nu en verleden jaar wordt voorgelegd. Dat verschil wekt verbazing, zelfs verontwaardiging. Spr. wijst op de straffen, bij de wet bedreigd tegen het openbaar maken van opzettelijk opgemaakte en overgelegde val- scbe '-n-lansen. Men ziet hu het verschil tus schen de balans van de maand Mei en de tegen woordige. Toch wil men die niet afkeuren, maar ook niet goedkeuren. Bovendien mist men op de balans een meraoriepost betreffende de aanspra kelijkheid van commissarissen en directeuren, indien dio eventueel uit het verslag van den heer Moret mocht blijken. Die aansprakelijk heid moet blijken, en kan niet worden afge sneden door goedkeuring van de balans, al zou haar aanneming die aansprakelijkheid niet op heffen. Spreker besluit met als motie liet vol gende voor te stellen,,Do vergadering be sluit de door het bestuur ingediendo balans en winst- en vcrlies-rekening voor kennisgeving aan te nemen en zich van goed- of afkeuring daarvan te. onthouden." De heer Kappeyne van de Coppello wijst elk debat over do aansprakelijkheid van commissa rissen in deze vergadering van do hand, die zich voor al het overige niet tegen door rur. Fruin voorgestelde motie verzetten. De motie wordt daarop bij acclamatie aan genomen, zoodat balans en winst- en verlies rekening voor kennisgeving zijn aangenomen en alzoo noch goed- noch afgekeurd zijn. Het rapport van het reorganisatie-comité wordt voor kennisgeving aangenomen. Over do nota van de kosten dier commissie, tot een bedrag van tien duizend gulden, ont stond heel wat discussie. Die nota was niet ge specificeerd. Bovendien verkeerde men in staat van surséance en vermocht niet te beschikken over het vermogen van do Bank. Daartegenover werd beweerd, dat do verga dering de schuld erkennen kon behoudens de beslising omtrent de betaling zelve door de be windvoerders. De Commissie deelde mede, dat zij niets ge daan heeft zonder overleg met den heer Kap peyne. Do bewindvoerders wilden de declaratie van de commisie niet aanvaarden. Zij wondde zich toen tot den commissaris, den heer Smits van Oycn, die voor tien duizend golden gega randeerd heeft indien de Bank met betaalde, en die dc zaak thans in de algemecne vergadering bracht. Do heer Smits van Oyen verklaart niet ge weten te hebben, dat de bewindvoerders reeds geweigerd hebben. Hij blijft in elk geval ten laatste aansprakelijk tegenover decommissie. Het voorstel van het bestuur om de schuld van ƒ10,000 in den vorm als voren omschreven te erkennen, werd verworpen met 386 togen 269 stemmen. Een voorstel van een aandeelhouder, om als- nu de verificatie of vaststelling van het bedrag der declaratie van de commissie aan het bestuur over te laten, werd aangenomen met 427 tegen 205 stemmen. Hiermede was deze kwestie van de baan. Doch terstond rees een andere. Het bestuur had op de agenda geplaatst do benoeming van een interim directeur, die zoo noodig den directeur bij ontstentenis kan ver vangen. Dct bleek, dat de bewindvoerders op dien maatregel hadden aangedrongen. Mr Fruin wees echter op do bepaling van de statuten, volgens welke in zoodanig geval een der commissarissen in de leemte moest voor zien. De heer Kappeyne repliceerde, dat do sta tuten do aanwezigheid van twee directeuren verlangon, doch dat de algemoene vergadering zelve onlangg beslisto in de vacature van één directeur niet te willen voorzien en nu kan men dan toch niet vergen en het ligt ook niet in de bedoeling van de statuten^ dat een commissa ris de geneelo directie op zich zal nemen. De heer Fruin wilde daarin nu wel berusten, maar vroeg Wie is uw candidaatP De heer Kappeyne antwoordde, dat het de heer Seelen was, agent der Bank te Maastricht. De heer Fruin betoogde, dat het beter was iemand te benoemen, die heelemaal vrij staat tegenover de Bank en baar bestuur. Het lag volstrekt niet in de bedoeling eenigo blaam op den heer Seelen te werpen, maar men gaf er de voorkeur aan nieuwe mensehen in de zaak te brengen en beval daarom den heer B. Moret aan, die zich bereid heeft verklaard de interi maire betrekking op zich te nemen en de ge schikte persoon is, doordien hij reeds het ver trouwen bezit van de aandeelhouders die hem het in te stellen onderzoek haar den stand der zaak opdroegen, waardoor hij reeds van zelf op de hoogte van alles is gekomen. Na een korte discussie verklaarde het bestuur zich bereid den heer Moret voor te dragen, die daarop bij acclamatie tot interimair directeur werd benoemd. Eindelijk had het bestuur nog aan dc agen da toegevoegdhet nemen van een beslissing overeenkomstig art. 26 van de statuten of de vennootschap *1 dan niet zal worden voortgezet. De heer Kappeyne zelf verdedigde echter de stelling dat dit punt van zelf gevallen was als gevolg van de aanneming der motie-Fruin, waardoor geen beslissing was genomen ten aan zien van balans en winst- en verliesrekening. Do vergadering borustto in dio opvatting. Ten slotto vroeg de heer Fruin hoe het nu ging met de voorziening in de periodieko va caturen in het college van commissarissen? De heer Kappeyne antwoordde, dat de heer v. d. Schueren ais commissaris aan de beurt van aftreding ligt, doch dat commissarissen ge meend hebben in dc bestaande omstandigheden geen nieuwe verkiezing te moeten voorstellen. Ook hierin beruste de vergadering, die daar op, daar niets verder aan de orde was en nie- mand meer hot woord vroeg, werd gesloten. Marktborlohtou» Delft, 29 Aug. Granen nog weiDig aangeboden, prijzen meorendeels onveranderd. Witte Tarwe ƒ0.25 a 7.80. Roode a Rogge 4.76 a 6.20. Zomergerst a Chevalier a Haver ƒ8.25 a 3.80. Groene Erwten 8 25 a 8.76. Bruine lloonen a Paardenboonen a Duivenboonen a Koolzaad 9.60 a ƒ10.10. Kanariezaad ƒ6.— a 7.25. Hennepzaad 7.26 a ƒ7.50 per HL. Botornoteering: 50—60. Behiedam, 23 Aug. NoUering van dc Beurs oommissio. Moutwijn 7.76 per RL. Zsndsr fust en zonder belasting, Spoeling 0.80. Noteering van as Makelaars. Moutwijn ƒ8.60, Jsnever ƒ12 50, idsm Amsterd. proof ƒ14. NoUering van den Distillatsursbond. Mout wijn 8 60. Jeosvsr 12.60, Amok Prosf 14. BUITENLAND. Frankrjjk. De „Figaro" vertelt, dat keizer Nicolaas by zyn bezoek aan Parys een „charmante" verrassing wacht. Het beeld van den gewa- penden vrede aan den Pont Alexandre III vertoont nameiyk zeer duideiyk do trekken van do Russische keizerin. Of de keizer deze verrassing even „char mant" zal vinden, staat nog wel to bezien. Nu ln Duitschland officieus bekend Is gemaakt, dat graaf von BQlow by de ont moeting van keizer Wilhelm met keizer Nico laas tegenwoordig zal zijn, wordt te Parys officieel aangekondigd, dat graaf Lamsdorff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, de ontmoeting van president Loubet met den Tsaar zal bywonen. Duitschland. Do Keizer heeft aan den hofmaarschalk van keizerin Friedrich, baron Seckendorff, de ster met het grootkruis van de Hohenzol- lem8che huisorde verleend, waardoor men biykbaar zekere geruchten heeft willen logen straffen. Volgons de „National-Zeitung," is het oponthoud van Tsjoen te Bazel te wyten aan politieke en diplomatieke overwegingen van Duitschen kant, waarover de prins instructies te Si ngan foe moet Inwinnen. Volgens den „Berliner Lokal Anz." heeft de in Bazel „ziek" geworden Prins Tsjoen van daar een lang cyfertelegram, dat meer dan 1200 francs heeft gekost, naar China gezonden. Italië* Do weduwe en dochter van Crlspi hebben verklaard, dat zy de erfenis aanvaarden onder voorrecht van boedelbeschryving. De feesten voor den heiligen Alfons van Liguori te Palermo hebben tot een ernstig incident aanleiding gegeven. Een lofrede op den heilige werd gehouden door een Siciliaansch monsignore eenige menschen ln de kerk begonnen te roepen „Weg met den hoiligen Alfonsusl" Er ont stond een hevige vechtparty, een kardinaal viel In onmacht, de priesters riepen do politie in de kerk om de orde heratellen. Onder de gearresteerden bevonden zich twee mede- wei kers van het socialistisch dagblad van Siciliö. G rc ot-Brit annië* Verleden jaar is de vorplicbte vaccinatie af geschaft; thans liggen er 70 zieken aan kinder pokken in do Londensche hospitalen. In éón week is het aantal met 55 toegenomen. Aan de „Times" wordt uit Buenos-Ayres gemold: De minister van buitenlandsche zaken heeft ln bot parlement verklaard, dat de af gevaardigden van Argentiniö naar het staten- congres te Mexico last zouden krygen, het beginsel van onbeperkte scheidsrechteriyke be slissing in internationale geschillen te bepleiten. De oorlog tusschen Engoland en Transvaal. De oorlog, die uit is en volgens Chamber lain nog slechts voortleeft in het moorden en rooven van enkele verstrooide bandieten, nood zaakt niettemin den Engelschen minister van oorlog zyn zomerverbiyf te Tonbrldge op te geven. Brodrick zal op het ministerie van oorlog aanwezig zyn, volgens een bericht in de „Standard", „gedurende de voortzetting van den oorlog." De oud-minister en oprechte Afrikaner Schreiner, bekend door zyn flinke houding in den huidigen oorlog, is tot tydeiyk rechter in het Hof voor de oosleiyke districten der Kaap kolonie benoomd. Het geleide van het konvooi van Klmberley naar Kaapstad, dat den 24sten zuiko zware verliezen heeft geleden by Roolkopjes, bestond uit manschappen van de Imperial Yeomanry. De „Münchener Allgemoine Zeltung" heeft de volgende berichten over Londen uit Kaap stad: De colonne van generaal Methuen staat te Klerksdorp. Die van generaal Wood is te Middelburg aangekomen. De Boerencomman- dant Botha redde zich slechts door een geforceerden marsch; hy Vras byna omsingeld. De Boeren beproeven in grooten getale naar de Kaapkolonie terug te keeren. De krygsverrichtingen van commandant Hertzog in de buurt van Plilllpstown worden in ver band gebracht met de boweging van de Boeren naar het Zuiden. Commandant Scheepers trekt oostwaarts. Hy is van plan, door do Engelscho linioa heen te breken. Met de komst van de verschillends commandanten uit den Vrijstaat zal do operatie basis waarscbynlyk naar den zuid\ve8teiy kon hoek van do Kaapkolonie ver plaatst wordon. Lord Methuen Is uit Taungs te Klerksdorp aangekomen. Hy heeft te zamen met de troepen van generaal Featborston Haugh het land schoongeveegd ln noordwestelyke richting en nam 70 paarden, 400 ossen, 1840 stuks vee, 10550 schapen en geiten, 1077 zakken graan, 04 muilen en ezels, 91 wagens on karren en 13 gevangenen. Ook gaven zich 23 Boeren over. Dit resultaat zou nog zoo slecht niet Z0D, wanneer lord Methuen niet op zijn vorlgen tocht, enkele weken geleden, dezelfde streek „volkomen" had schoongeveegd. Als het zoo moet gaan, ls het eenig resultaat van deze operaties, dat de Britscho soldaten afgemat worden, lichameiyk zoowel als goesteiyk. Do geestdrift is er uit, ook onder de koloniale vrywllligers in Zuld-Afrika. De volgende advertentie uit de „Natal Mercury" bewyst hoe het machtige Engelscbe rjjk moet soebatten om de hulp, dio maar niet wil komen: „Imperial Light Horse." Aan de zonen van de oude „Imperial Light Horse". Komt vechten voor uw Koning en uw Vaderland. Zooals gy gevochten hebt voor uw Koningin. Mannen, die te paard kunt sty'gen on schieten, komt allen in het eerste regiment van het leger stryden Zy, die eenvoudig hun tyd willen dooden gedurende den oorlog en vyf shillings daags verdienen met niets doen, kunnen thuis bly von. Gy kunt niet thuis blyvon, en Engeland, Canada en Australiö laten komen om voor u te vechten, enz. In hot laatst van Juli deden de Boeren volgens Engelsche telegrammen een vruchte- loozen aanval op het concentratie-kamp to Aliwal-Noord, waaruit sommige Jingo-couran- ten zelfs de gevolgtrekking maakten, dat het gebrek en do ellende onder de burgers wel groot moesten zyn, reden waarom zy zich te meer over de mislukking van den aanval verheugden. Thans blflkt uit een, uit Zuid-Afrika per laatste mail ontvangen bericht, dat de aanval wol degeiyk geslaagd is, m. a. w. dat de eenigo waarheid in het eerste bericht het feit van den aanval zelf is geweest. De Boeren schoten de drie Kaffers, die het magazyn van levensmiddelen bewaakten, dood, maakten zich van liet magazyn meester en brachten den bult in veiligheid. Ze trokken daarna af zoDder éón ongeval te hebben gehad, maar namen den superintendent van het kamp, een zekeren William Greathead, als gyzelaar mede met de belofte, dat zy hem aan oen minder aange name behandeling zouden blootstellen wanneer do Engelschen het zouden wagen de Boeren vrouwen en -kinderen in het kamp te laten ver hongeren wegens den goedgeslaagden overval. Hot dreigement schynt geholpen te hebben. Do correspondent der „Neue freie Presse" in Pretoria schryft dd. 27 Juni, dat er by de Engelschen geen sprake meer is van oorlog voeren naar een vast plan en doel. Wat tegen woordig geschiedt, nl. hot doorkruisen van het oorlogsterrein door Engelsche afdeelingen, die biyde zyn als ze nog een paar ossen vindon, hoeft veel van do laatste poging om toch niets onbeproefd te laten. Want de warmste aanhangers van Engeland laten den moed zinkon en beschouwen liun zaak als vorloren. Gisteren, zoo schryft de correspondent, ont moette ik een kennis van my, eon vurig Engelschman, dio op grond van de overmacht en de groote geldmiddelen van Engeland in elk Boeren-succes slechts de laatste opflikke ring van de ten einde loopende volkskracht zag. En nu, die meneer verklaarde my dezer dagen, dat de zaken van Engeland slecht stonden en zy het toch niet klaar zouden spelen. Bedenkt men nu, dat die man zyn informaties uit Engelsche bronnen krygt, en steeds alles van de gunstigste zyde lieoft be schouwd, dan geloof ik ln die woorden de bevestiging te vinden van myn reeds maanden geleden uitgesproken overtuiging, dat de Engelschen het niet winnen zullen. Al de anglophilen fluisteren elkaar toe, dat men de Boeren er niet onder zal krygen, terwyi de Afrikaners beweren, dat Zuid Afrika voor Engeland verloren is. Yan het eerste feit (hot niet-onderwerpen der Boeren) ben ik over tuigd zegt de correspondent en het laatste, een mogeiyk verlies der Kolonie, is niet uitgesloten; het zou echtor te vermyden zyn, als de Engelschen voor kalme en ver standige overwegingen vatbaar waren. Uit een brief blykt hot „Hbld." hoe zenuw achtig de Engelsche overheid ls, zelfs in plaatsen, die in Britsch bezit zyn. Een broer van den geadresseerde zat te Krugorsdorp op oen avond met zyn vrouw en een vriend kaart te spolon op de veranda voor hun huis in het schynsel van een salon lamp, die achter hen In de kamer stond. Nogal levendig van aard zynde, wierp hy telkens de uit te spelen kaart met vry wat gesllculatie op tafel onder het uitroepen van haar waarde, als boer, enz. Plotseling verscheen er een Engelsche patrouille, die hun gebood mede te gaan. „Waarheen?" was de verwonderde vraag. „Naar de tronk", hot antwoord. Ten slotte werd als reden zyner inhechtenis neming opgegeven, dat hy schaduw-signalen aan de Boeren buiten Krugorsdorp gegeven had. Zonder al te zeer te treuren, daar de tronk hem van vorige gelegenheden niet onbekend was, nam hy afscheid van zyn vrouw, met de verzekering, dat hy denkei yk met een paar dagen wel terug zou zyn. En zoo geschiedde het: de autoriteiten namen genoegen met zyn verklaring van het gepleegd „verraad" on lieten hem na twee dageD ge vangenschap vr(j. De opperbevelhebber maakt, als hy bulten Pretoria moot, tot zyn meerdere veiligheid, gebruik van een ambulancetrein van het Roode Kruis. Hot transportschip „Assaye" hoeft te Southampton weer een geheele lading afge- keurdo yooinen, van de door Kitchener in zyn joremiade aan het Departement tan Oorlog bescuteven soort, aan lan4 gezet. De berichten over Merriman's inhechtenis neming zyn onduidelyk on tegenatrydig. De correspondent van de „Standard" te Kaap- stad meldt o.a., dat de militairen een nach- teiyk bezoek hadden gebracht aan Merriman's I woning te Stellenbosch, wegens zekere voor- vallen aldaar, van welk bezook zyn arrestatie i het gevolg was. Nadorhand werd hy op parool vrygelaten, maar zfln woning mag hy niet verlaten. De „Morning Loader" merkt op, dat van alle verrassingen van een verbysterenden oorlog Merriman's inhechtenisneming de onbe* grypeiykste is. De „Daily Express" verneemt uit Kaapstad: Een gedeelte van Scheeper's commando staat by do Mosaelbaai. De plaatselyke verdedigings- wacht wordt gemobiliseerd, daar men eeu aanval van de Boeren verwacht. Tologrammon. PARIJS, 28 Augustus (2?. O.) Do „Liberlé" bevat eon telegram uit Durban, meldende, dat verscheidene troepjes Boeren Natal zyn binnen gevallen. De Hollandscho booren hebben hun paarden en levensmiddelen verschaft en een aantal hunner heeft zich by de Boeren ge voegd. Men zegt, dat alles klaar is voor eeu algemeenen opstand in Natal. LONDEN, 28 Augustus. RO.) Kitchener seinde dd. 25 dezer uit Pretoria- „Generaal Hildyard heeft my onder eede gedano verkla ringen medegedeeld, waar makende, dat den 0den Juni een luitenant en twee soldaten te Graspan by Reitz zyn gofusileerd, nadat zy zich over hadden gegeven. Ik heb een afschrift van dit getuigenis aan Steyn en Botha ge zonden." Brodrick heeft vandaag aan Kitchener ge seind: „Wy begrypen, dat gy geonorlei bevre digende verklaring hebt ontvangen in zake den moord op onze gekwetsten te Vlak- fontein. Ten aanzien van de in uw depeche vermelde feiten, zyn wy van meoning, dat gy by proclamatie moest bekend maken, dat de leden van het commando, dat een dergelijke gewelddaad heeft gepleegd, beschouwd zullen worden als schuldig daaraaD, indien bewezen wordt, dat zy er by tegenwoordig waren, onverschillig of zy er al of niet deel aan hebben genomen, en dat de aanvoerder van het commando mot den dood zal gestraft worden, terwyi de leden van hot commando met den dood gestraft zullen worden of met een zachtere straf, naarmate van den aard van hun medeplichtigheid." LONDEN, 28 Augustus. RO.) In de ver gadering van de vergoodings-commissic zyn vandaag 199 nieuwe eischen van Duitschen kant ingediend, waarvan 71 gesteld worden door vroegere ambtenaren van de N.-Z.-A, S.-M. Het geheele bedrag van de eischen ie 246,124 pd. st. In de YergoediDg8commlS8ie zelde Ardagh verdere byzonderheden te hebben ontvangen aangaande den elach van een Nederlander, waaruit bleek, dat eischer krygsgevangene op Ceylon was. Vele van de Nederlandsche eischen waren s. 1. onzinnig. Sommigo elscbers had den volle burgerrechten, anderen hadden tegen de Engelschen gevochten, weer anderen ge weigerd den eed van onzydigheid af te leggen en daden begaan, die hun eischen te niet deden. Onder de Nederlandsche eischers waren 260 burgers. Uy hoopte, dat mr. Bisschop den tyd Yan de commissie niet mot enkele van zulke eischen in beslag zou nemeD. Mr. Bisschop toekende verzet aaa togen j zoo'n wyze van werken. De Nederlandsche eischen berustten op even gnede gronden ale de andere en konden de vergeiyking er mee te hunnen gunste doorstaan. Het ging niet aan om te zeggen, dat er zoovele burgers onder de eischers waren, daar hun burgerschaps- rechten niet door de Engelsche rogoenng erkend waren. De Nederlandsche eischors vroegen eenvoudig om wat zy werkojyk hadden verloren, niet om vergoeding van moreele schade. LEIBEN, 29 Augustus*. ThermomeUretandgisteravond om 3 uron 0. 65.4° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uron 13J C. 55.4'' F., 'a middags om 12 uren 15° 0. =59* F., 'snamiddags om 4 uron 16.6° C. 61.4° F. Gisteravond ie uit Den Haag vertrokken, de kabinetschef jhr. Loudon, op reis naar Peking, ten einde aldaar het behoor van het Ned. Gezantschap tydelyk over le nemen van den heer Knobel, die half November met oen jaar verlof naar Nederland denkt te komon. De gezant van Mexico by ons Hof is in „Hotel den Oudon Doelen" te 's Gravenhago aangekomen. Aan het comité voor de weikloozen, ten gevolge van den brand in den Kraton to Schiedam, werd door H. M. do Koningin een bydrage van ƒ150 uitgekeerd. Hot stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, passeerde 28 Aug. v.m. Ouessant; do „Bundearath" (thuisreis) ver trok 27 Aug. van Zanzibar; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 28 Aug. van Huez; de „Memnon" arriveerde 29 Aug. van Batavia te Amsterdam; do „Prins Willem IV", van Paramaribo naar Amsterdam, pas seerde 28 Aug. Ponta Ferraria; (Je „Sonne- berg", van Java naar Amsterdam, passeerde 28 Aug. Perim; de „Zmgara" arriveerde 28 Aug. yan Nowport-News te Rotterdam. KOLONIËN. BATAVIA, 21-30 Juli. (Nederlandsche mail.) De waarnemend, adspirant-controleur C., Schultz ls ter beschikking gesteld van den majoor van den generalen staf G. C. E. van Daalen, belast met de leiding der politieke en verdere bestuursaangelegenheden in de Pedir-1 streek. De tödoHJko onderwijzeres C. R. E. O. van Hasselt keoft eervol ontslag uit baar betrekking gevraagd. B(j hot korps militaire opzichters der genie zjjn bevorderd tot opzichter der tweede klasse de opzichters der derde klasse E. Begemann, te Padang, W. F. Brouwer, te Soerabala, en P. O. Rhomrev, te Batuvia.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3