ADVERTENTIE N. Het Persbureau te Dordrecht beeft wederom ,een rapport van de Johannesburgor vrouwen kampen ontvangen, waaraan het volgende ont leend is: Het komt my voor, dat de heer Lloyd George M. P. en andere parlementsleden niet volkomen op de hoogte van zaken zyn. De sterfgevallen, door my opgegeven, zijn enkel van blanken. Mot kleurlingen, meen Ik, hebben 'wy niets te maken, en wanneer dus Brodrick wil beweren, dat het aantal sterfgevallen kleurlingen insluit, dan is zulks een Britsche cfücioele onwaarheid. De toestand in hot kamp alhier laat nog zeer veel te wenschen. Toen het Btorftecyfer In April en Mei zoo verbazend hoog was en bet aantal zieken van 200 tot 250 bedroeg, hoeft de keikeiyke com missie dr. Crook hulp aangeboden, die zy zou bekostigen. Die hulp werd door hem gowoigerd. •Op allo mogelijke wijze heeft deze commissie getracht het lijden te verzachten en het sterven te verminderen, maar de dokter wilde er niet van hooren. Dit kan bewezen worden door verschillende deputaties, die afgevaardigd waren. De dokter had '6 verpleegsters en 8 onder- verpleegsters onder zich, die allen door de kerkelijke commissie aangostold on betaald zijn. Een dezer verpleegsters moest door de ^commissie worden ontslagen, maar word dadelijk door den dokter aangesteld als matrone en is sedert den llden dezer in Engelschen dienst. Deze matrone is veol jonger dan de andere twee verpleegsters en heeft bijna geen ondervinding als verpleegster. En nu ga ik nog niet eens in op de redenon van het ont- slag der verpleegster. De houding der matrone en van den dokter tegenover de door de commissie aangestelde verpleegsters is ondraag- lijk voor dezen, zoodat, als er geen spoedige verandering komt, zy tot hun leedwezon allen genoodzaakt zullen zijn te bodanken. Alle „medical comforts" en versterkende middelen en andere benoodigde eetwaren voor de her stellenden, zwakken, kleinen en ouden van dagen, het eigendom der kerkelijke commissie, zijn door den dokter öq és matrone in beslag genomen, waardoor de verpleogsters der com- missie zoodanig voedsel, alsmede kleeding, niet uit kunnen deelen, waar zulks het meest noodig is. Deze kerkelijke commissie bestaat nu reeds sedert November 1900 en het werk is niet gering goweost, terwijl zij met vele moeilijk heden heeft te kampen gehad. Door de huj p ,van liefdadige menschen is zij in staat geweo 8t ruim 3200 pd. st. te bestedon en zoowat 60 kisten kleedingstnkken enz. uit te deelen. Als plaatselijke pogingen van dezen aard dan de goedkeuring van de Britsche regeering hebben, zooals de heer Brodrick in hot Engelsche Lagerhuis heeft vorklaard, laat men dan zorgen, dat er hier althans een botere ver- houding komt tusschen den dokter, die hier ls aangesteld, en de kerkelijke commissie. Dat de ongelukkigo krijgsgevangen vrouwen en kinderen het kamp mogen verlaten, wan neer zij verkiezen om bezoeken aan hun vrienden in de stad af te leggen, is een Britsche officieelo onwaarheid. Men weigert dezen pngelukkigen tegenwoordig absoluut om uit te gaan. Zelfs belet men velen per- Jsonen uit de stad om bezoeken aan de ren- baan te brengen, on die er wel kunnen komen, 'mogen Blechts twee dagen per week gaan. Uit Mafeking wordt weer gemeld, dat de Boeven by Nine-Mile Cottage op een trein, die van het noorden kwam, hebben geschoten, maar uiteenstoven bij de nadering van een geblindeerdeD trein. Don volgenden dag brak een commando van 150 man de rails op en vernielde de telegraafdraden, maar weer joeg ;een geblindeerds trein hen op de vlucht. Te Pretoria heeft zich, volgens oenReuter- boricht, een afdeeling gevormd van den Zuid- ofrikaanschen bond ten gunste van staatstoo- 'zicht op den handel in sterken drank. Chamber lain en Milner zouden dien kant wel op willen, 'mits zi) zeker zijn van de medewerking der beschaafde klasse in de kolonièn, zegt de be richtgever. De „Ophir" mot den hertog en de hertogin van York en Corn wallis aan boord is Zondag- 'oclitend om 10 uren te Kaapstad aangekomen. 'B(j het ontbijt, door den burgemeester aange boden aan do koloniale afgevaardigden, die don •Engelschen Kroonprins moesten ontvangen, hield Rose Innes een redevoering, waarin hi) 'met voldoening wees op de tegenwoordigheid yan een aantal Hollandsch-Afrikaansche afgo vaardigden on de vurige hoop uitsprak, dat men, als de oorlog uit ia, geen uiting zal geven aan een gevoel van wraak. Dozo woorden werden hartelijk toegejuicht. De „Standard" verneemt uit Kaapstad, dat Therou, de voorzitter van den AfnkaDer-Bond, ;de feestelijkheden bij de ontvangst van den Engelschen Kroonprins wel bijgewoond heeft, maar dat er niets is gekomen van de aan bieding van een adres van den bond, waarop men had gehoopt. De hertog ©n zijn gemalin begaven zich in 'een rijtuig naar het paleis van den gouverneur, waar zi) door den voorzitter der Wetgevende 'Vergadering, den burgemeester en den ge- ;meenteraad van Kaapstad werden ontvangen. Onder hartelijke toejuichingen maakten zij daarna een rijtoer door de stad. Een menigte igeschenken werden hun aangeboden; door de De-Beers maatschappij o. a. diamanten en twee Basuto-pony's voor de kinderen van don Hertog. Bijna alle gemeentebesturen zonden adressen van golukwensching. Omtrent het offensief optreden van de Boeren wordt van militaire zijde aan de „Leipziger Neueste Nachrichten" geschreven: De aanvallende bewegingen van de Boeren tegen de Engelsche colonnes nemen oen steeds Igrootere uitbreiding aan; niet alleen hebben de vermetele aanvallers de linie, waarin zij •in de Kaapkolonie tot dusver tegen hun •wederpartij optraden, aanmerkelijk verlengd, Jmaar zij treffen In den laatsten tijd ook i toebereidselen om Zoeloeland en Natal tot oorlogsterrein te maken. Ongeveer drie weken geleden had de .Daily News" het bericht, dat ,men voornemens was, de Engelsche troepen tusschon Johannesburg, Marltzburg en Durban samen te trekken, een bericht, dat volkomen geschikt was om het vermoeden te bevestigen, :dat de Engelsche afdeelingea VJ Pretoria op geen andere wijze do onvoorwaardelijk nood zakelijke verbinding met de kust konden onder houden. De gebeurtenissen van de laatste vier woken hobbon dit vermoeden, dat wij reeds vroeger hebben uitgesproken, gerecht vaardigd. Alleen zijn de Engelschen In hun plannen verrast, de Boeren z\jn hun weer eens bijtijds vóór geweest. Dat aan het optreden van de Boeren-commando's aan de groiis van de Portugeesche kolonie, In Swazi land en in het noorden van Natal, in den omtrek van Ladysmith, dat in hot begin van den ongelukkigen oorlog zoo dikwijls genoemd is, een weloverlegdo afspraak en samen werking ten grondslag lag, is al lang waar te nemen geweest; daarom wordt ook van vele zijden aan de overwinning, die de Boeren in Bremersdorp op de halve brigade van Stephenson hebben behaald, een grootere beteekenis toegekend dan zy aanvankelijk scheen te hebben. Men zal niet ver van de waarheid zjjn, als men aanneemt, dat de Engelsche troepen, die nog m Transvaal en den Oranje-Vrijstaat staan, alle aanvallende kracht hebben ver loren en dat zi] niet meer in staat zijn zich de zwakke commando's, die zy moeten vast houden, van het lijf te houden. Een bewijs voor deze onderstelling is het feit, dat deze Engelsche troepen eiken dag meer terrein verliezen; dat de Boeron hen met goed gevolg van den spoorweg naar Lorenco-Marquez wegdringen; en dat zij hun zelfs eenige blokhuizen hebben afgenomen. En terwijl Kitchener zich zoodoende niet in staat ziet tot oorlogsdaden over te gaan; terwijl hij zooals z\jn veelbesproken proclamatie aan toont zich gedwongen ziet zijn toevlucht te nemen tot een woord, waaraan hij niet eens klem kan bijzetten, wenden de Boeren zich met een deel van hun hoofdmacht naar de Oostkust en sluiten ook hier de verbinding af, gelijk zij liaar reeds sedert goruimen tijd in zuidwestelijke richting hebben afgesneden. Eq voor dozo actie is de dag van Bremers dorp niet zonder beteekenis. Hy hoeft den Boeren niet alleea een tactische overwinning bezorgd, maar hy sal ook in strategisch op zicht de moeite loonen. Want niet alleen hebben zi) den vijand uit zijn positie kunnen verdreven, door liem groote verliezen aan doodon, gewonden en gevangenen toe te brengen, maar zy zijn zelf in het bezit van oen stelling gekomen, waaruit zy, in weerwil van de groote afstanden, geiykeiyk naar het noordon en zuiden de spooriynen, die van Pretoria naar de kust leiden, bedreigen, en in misschien niet al te laDgen tyd ook zullen beheerschen. Van da halve brigade van Stephenson heeft mon niets meer gehoord; vcrmoadeiyk zal zy zich op den terugtocht naar Durban bevinden, welke stad wegens het zwakke garnizoen in Natal, eveneens als bedreigd te beschouwen is. Generaal Botha zou nu met 4000 man aan de grons van Zoeloeland staan en de Boeren generaal Emmet zou hem dageiyks nieuwe versterkingen toevoeren. Als dit bericht wordt bevestigd, zullen berichten over groote ge vechten zeker niet uitblijven, want de Engel schen kunnen hier onmogeiyk de laatste dour laten sluiten, waar doorheen voor hen nog oen weg uit Transvaal leidt. Toch zou het hun nog wel eens zeer moeilijk ltunnon vallen, op dit punt een troepenmacht samen te trek ken die eenigo kans op succes heeft. En gelyk hier in het Oosten de Booren een nieuwe aanvallende beweging begonnen zyn, waarby zy beslist door het geluk z\jn be gunstigd, zoo is bet hun ook gelukt, aan de oude aanvallende boweging togen Kaapstad nieuw leven in to blazen. Onder do bescherming van de linie die wordt aangewezen door de steden Aliwal-Noord, Craaock, Aberdeen en Beaufort-West, hebben zy zich verder naar het Oosten en zeer in het byzonder naar het Westen verbreid. Uit de berichten krygt mon den indruk dat zy by Barklcy-Oost vooi deelen hebben behaald op Engelsche huurbonden, en buitendien staat het wast dat enkolo Boeran- commando's by Clanwilliam in de Cedorbergen zyn aangekomen, dus by een punt dat nog maar 50 K.M. van de westkust van Kaapland en maar ongeveer 125'K.M. ten noorden van Kaapstad gelegen is. De Boeron staan elders ook zeer dicht by de zuidkust. Er is oen treffen geweest tusschen Engelschen en Scheo- pers' commando, by Willowmore. Deze kleine plaats ligt ongeveer 340 K.M. ten zuiden van Murraysüurg dat kort geleden geplunderd is, en maar ongeveer 100 K.M. van de kust van den Indischen Oceaan. Een verder oprukken van Scheepers is nauwelyks te verhinderen, daar in dit deel van de kolonie wel niet vol doende troepen zullon staan om de Boeron te keeren. Het vermooden van de .Daily Mail" dat het laatste schot in dezen oorlog wel eens in het gezicht van de zee kon gelost worden, wint zoodoende aan waarschyniykheid, daar het al lang een feit is geworden, dat de Boeren veel meer de baas zyn in het land van den vyand rlan de Engelschen. Als de laatsten dus van oen inly ving van den Vrystaat spreken, is het eenvoudig belachelijk; de Boeren zouden dit veeleer kunnen zeggen van het Engelsche gebied, dat in hun bezit is. En terwyl het generaal Kitchener wel eens moeiiyk zou kunnen vallen om zonder kleer scheuren aan de omstrikking door do Boeren to ontkomen, schyoen ook de krachten van generaal French waarmede hy zich verdedigt togen de beweging in do Kaapkolonie, ton einde te loopen. Kort geloden heeft meu uit de hoofdstad van de kolonie waarschyniyk de laatste troepen weggenomen, om ze op hot oorlogsterrein te gebruiken, en angstig ziet de burgemeester van de stad thans naar troepen uit die ze kunnen vervangen. Want nu de commando's te Clanwilliam in zulk een dreigende nabyheid staan, moet men op alles voorbereid zyn en zal men moeton verwachten dat, als de Booren ook slechts tydelyk in het bezit van Engelsche stelen, misschien zelfs uit Kaapstad, komen, thans niet meer op de zachtheid te rekenen valt, die zy vroeger betoond hobben. Naar het beginsel oog om oog, tand om tand, zouden zy zeker streDge vergelding oefenen voor de onrechtvaardig heden en barbaarschheden, waarmede hun tegenstanders tegen hen gelievon op te treden. Hoezeer ook elke nieuwe hardheid, die de onrechtvaardige oorlog ten gevolge heeft, te bejammeren is, zulk een vergoldiDg kan slechts alt rechtvaardig beschouwd wordcu. De algemeene toestand ïykfc dus gunstig voor de Boeren. De Engelschen zyn er, in elk geval, in weerwil van hun numerieke overmacht, in weerwil van hun betere wape ning en uitrusting, in weerwil van hun rykere middelen, niet tegen opgewassen, en het woord van Uhland wordt bevestigd, dat hy aan hertog Lodewyk van Beleren in den mond legde: „Wo Bürger k&mpfen für den eignen Herd, da weichet auch der Überlegene Feind." Moge het zioh in dat geval ten volle bewaarheiden. Te bewonderen is en biyft echter de moed ©n de kracht van het kleine Boerenvolk, vooral echter het wyze overleg, waarmee zy met de onvolkomen middelen, waarover zy beschikken, op de juiste plaats den juisten druk weten aan te wenden. Moge het geluk hen blyven dienen 1 De .Midland News" geeft een beschryvlng van de operaties in de Kaapkolonie, die ten dool hadden de Boeren te dry ven ten noorden van den spoorweg van Nauwpoort naar Stormberg. Den 7den Augustus begonnen de operaties onder kolonel Cummlng on majoor Kavenagh ten Oosten van den spoorweg naar Cradock, onder de kolonels Crabbe en Scobell ten westen van deze lyn, alles onder opperbevel van kolonel Haig. Kolonel Scobell raakte het eerst slaags met den vyand by Yischrivior, waar hy de vereenigde commando's van Loiter, Theron en Christiaan Botha vond. Hy dreef hun uit verschillende stellingen naar het noordwesten en by Roodehoogte over den spoorweg van Graaff-Romet, waar de Booren op een tweede Britsche troepenmacht stietten. Inmiddels had kapitein Hickal comman dant Kritzinger belet zich door Vaal vlei en de Bamboesbergen naar het zuiden te begeven. Daarop begon oen onafgebroken jacht. Kritzinger werd naar Maraisburg en verder naar Theebus opgejaagd, kolonel Crabbe het zyn kanonnen en zyn trein achter en verdreef den vyand uit de eene stelling na de andere <m£ tot voor by Theebus. Het schynt dat deze jacht in een dag afliep, althans or wordt gemold dat zy werd geBtaakt met het invallen der duisternis. De Boeren waren toen verspreid en gedemorali seerd^ hun paarden waren totaal uitgeput. Twaalf van hun gewonden en op zyn minst 150 paarden vielen den Engelschen in handen. Een medewerker van de Parysche Matin" beweert een onderhoud te hebben gehad met mevrouw Reitz to Scheveningon, die hem, op zyn vraag wat de uitdrukking beteokendo van een Engelsch officier, dat de oorlog in Transvaal te verschrikkeiykor is, waar de Engelschen niet alleen moeten vechten tegen de mannen, maar ook tegen de vrouwen, die hun ergste vy&nden zyn, antwoordde, dat dit volkomen juist Is. Hot ware verzet komt van de vrouwon, want zy hebben het mBest van den oorlog te ïyden. De mannen loopen ODge- twyfeld elk oogenblik gevaar voor hun leven, maar buiton het gevecht zyn zy vry van alle stoffelyke zorgen, terwyl de vrouw dan moet voorzien ia de behoeften van hot huishouden •en haar omgeving de ontberingen van allerlei aard moet leeren vordragen. Nooit zeide z(J zal men weten hoe voortreffeiyk de Boerenvrouwen zich 6ödert twee jaren hebben godragen. Haar heldenmoed is zoo groot en onbetwistbaar, dat zelfs de Engelsche miss Houbhouse daarvan met lof heeft gesproken. Het deed mevr. Reitz genoegen, tevens het dwaalbegrip te kunnen wegnemen, dat bestaat over dio vrouwen, welke men als meerendeels weinig beschaafd voorstolt. Zelfs de vrouw uit het volk heeft in den regel behoorlyk onderwys genoten en eon zoo hoogen trap van verfyniug bereikt, dat zy het grove werk overlaat aan de Kaffers in haar dienst. Terwyl haar mannen on zonen op com mando zyn, hoort men haar nooit klagen of morren. Ton stelligste ontkende mevr. Reitz, dat de brief van haar man aan president Steyn zou getuigen van ontmoediging. Zelfs uit de brieven dor vrouwen uit Transvaal spreekt het tegen deel; ze zyn vol geloof en hoop. Zy kon zich dan ook met begrypen waarom men heeft getracht hot te doen voorkomen -alsof mevr. Botha met een vreJoszending naar Europa zou zyn gekomen. Alleen om redenen van gezondheid had die moedige vrouw Trans vaal verlaten, na kort te voren haar jongste zoontje, een knaap van tien jaar, by zyn vader in het kamp te hobbon gebracht. De „Potit Bleu" doelt mede, dat President Kruger van het plan om kaperschepen uit te rusten, heeft afgezien, doch dat hy zich de volvoering hiervan voorbehoudt, zoo de Engel schen de na 15 Septomber gevangengenomen Booren fusilleeren. Aan do „Standard" wordt uit Brussel ge seind Dr. Leyds en andere Boeren-diplomaten trachten de Noderlandeche regeering te be wegen het initiatief te doen nemen tot een Europeesch protest tegen Lord Kitchener's proclamatie, Dr. Kuyper, do nieuwe premior, zegt men, is dit plan zeer genegen, doch de minister van buitenlandsche zakon, Baron Melvil van Lynden, beschouwt het nemen van dit initiatief als een hopelooze daad, daar de groote mogendheden toch beslist tegen elke intorventio zyn. Ook de „Morning Post" laat zich uit Brussel seinen, dat de NederlandscheRogeering, zoodra lord Kitchener de jongste proclamatie gaat uitvoeren, tegen deze proclamatie by de Britsche regeoring zal protesteeron op grond van de Haagsche Couventie. Het „Hbl." laat dit bericht geheel voor de verantwoordelykheid van den correspondent. Telogramraen. LONDEN, 20 Augustus (R. O.) Lord Kitche ner seint dd. heden uit Pretoria: Sedert den 12den hebben de colonnes de volgende resul taten bereikt, waarin zyn opgenomen alle vroeger afzonderlyk gemeldegedood 64 Boeren, gewond 20, gevangengenomen 248, in onder werping gekomen 95; buitgemaakt: 267 ge weren, 13,700 patronen voor lichte vuur wapenen, 127 wagens, 940 paardei^ 4700 stuks vss en andaro voorrad»* Kolonel Benson heeft op 16 Augustus een Boerenkamp te Doornpoort overrompeld. Hy doodde twee Boeron en maakte 30 gevangenen, onder wie kapitein Breytonbach van Lillien- fontein on De Yilliera, do vader van mevrouw Schalk Burger. De vruchtbare Hekpoortvallei en de Maga- liesbergen zyn schoongeveegd. Kekewich en Allenby trekken Boeren na, die innoordeiyke richting zyn ontkomen. Kolonel Garratt heeft gisteren een lager verrast by Honingspruitjunction; hy doodde een Boer an maakte 25 gevangenen, onder wie landdrost Steyn van Yredefort. Knox is doende met ongoveor 250 Trans valere, dio auidwaarts door de Thabanchu-llnie zyn doorgebroken en met ongeveer een even groote afdeeling van Kritzingers commando. PRETORIA, 20 Augustus. (2?. O.) Uit nadero byzonderhoden omtrent den aanval op een Boerenkamp by Bronkhorstapruit op 18 dezer, biykt, dat, behalve 23 Booren, die sneuvelden, nog vele anderen gedood en gewond moeten zyn. Een aantal Boeren waren eerst ook ge vangengenomen. Toen de politie en de ver kenners terugkeerden, volgde een talryke Boerenmacht hen, stelde do gevangenen in vryheid en rekende veertien Engelschen in. Verder doodden de Boeren oen Engelschmau en verwondden er zes. De rest wist te ont komen. [Naar aanleiding van dit telegram moet nog even in herinnering worden gebracht lord Kitcheners telegram van gisteren over het gevecht by Bronkhorstapruit, omdat dit weer zoo'n merkwaardig staaltje is van de wyze, waarop het Britsche publiek om den tuin wordt geleid. Leest mon daarna nu de „nadere by zonder heden" in vorenstaand telegram, dan biykt al dadelyk dat kapitein Wood zyn succes niet kon voltooien, omdat de Boeren hem hot vuur te nauw., aan de schonen legden. Wat er inderdaad gebourd is zal men misschien niet dan by stukjes en beetjes vernemen, maar dit kan thans wel worden geconstateerd dat het gevecht by Middelburg allesbehalve 'het succes is geweest, waarvoor lord Kitchener het zoo gaarne wilde doen doorgaan.] KAAPSTAD, 20 Aug. (li. O.) De hertog en de hertogin van Cornwall ontvingen heden morgen een honderdtal ïnlandsche hoofden, o. a. Lerothodi, het Basuto-koofd, en Khama, het opperhoofd van Becbuanaland. Een aan tal hoofden hielden een toespraak tot het vorstel yk paar, waarin zy hun trouw aan den Koning betuigden, en boden geschenken van Inlandsch maaksel aan. Een aantal krygsgovangen Boeren, die zich goed hadden gedragen, kregen gisteren ver gunning de aankomst van het vorsteiyk paar in Simonsstad te gaan ziende gevangenon werden daarby enkel begeleid door een Engelsch officier, maar zonder wacht. KAAPSTAD, 21 Augustus. RO.) Een paar wokon geleden zwierf de vyand rond ter hoogte van het district Barkley-Oost. Hem werd evenwel het voorwaarts rukken belet door de Kaapsche politie en andere plaatseiyke krachion. In Baikley Oost ligt wel voldoende bezetting, maar door de nabyheid van de Boeren is liet geheel afgesnoden van post en telegraaf. GUMBINNEN, 20 Augustus. JR. O) Het proceB in tweedon aanleg, wegens den moord op ritmeester von Krosigk, is hiermede ge ëindigd, dat de onderofficier Marten ter dood veroordeeld en de onderofficier Uickol is vry- gespróken. 307ste SI AATSLOIERIJ. TrekLl::'; van Woensdag 21 Augustus. 3de Klasse. -3de Lyst, 1015 f öOOO. No. 7596 ƒ1500. 1#00. Nos. 15319, 19941 100. 8, 15166 t 200. Nos. 4795, 17869 Het stoomschip „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Aug. van Southampton; de „Myrmidon", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Aug.' van Madras; de „Polyphemus" arriveerde 17 Aug. van Amsterdam en Liverpool to Batavia;: de „Houtman" (Kon. Pakotvaart) arriveerde 20 Aug. van Rotterdam te Batavia; de „Merapi" arriveerde 20 Aug. van Rotterdam te Batavia; de „Salak," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Aug. van Perim. No. 1 No. 48S9 Nos. 227 ÏOO. Prijzen van f 45. 2 2591 4846 7349 9563 11744 14049 16404 18535 13 2645 4928 96 98 11800 92 15 98 143 46 93 7572 9634 76 14174 16589 18700 303 2768 5005 77 52 11915 88 16601 3 28 2802 6111 80 99 59 98 63 SI 46 89 24 7631 B759 73 14200 16717 18812 69 95 51 67 9850 12007 23 47 18943 BI 97 66 68 9957 88 66 65 77 405 2929 78 78 10142 12115 14316 91 19017 7 61 5230 85 78 55 36 96 87 9 74 70 7706 10210 12270 69 16823 97 30 88 5305 27 20 80 14543 48 19122 86 99 34 29 10367 12319 79 96 70 90 3108 67 90 89 28 14652 16989 19343 604 21 6416 7830 10410 47 86 91 19501 82 3218 36 49 12 87 99 17021 37 84 39 6573 91 -»ZI 12432 14730 56 65 745 3373 95 7976" 24 40 47 17116 19600 71 75 6646 97 44 73 14806 76 19710 76 3474 68 8073 69 12622 11 79 56 91 77 6715 8116 67 23 3o 85 89 99 3512 32 38 10526 25 96 17253 19827 820 37 40 45 28 75 14950 68 74 67 45 82 48 99 12725 16005 62 19903 1022 66 53 5805 8222 10634 52 16 17318 14 81 34 52 42 12859 62 17417 19 1124 3643 80 8339 10722 89 64 87 84 28 85 6982 41 62 12982 93 99 20020 1209 3834 88 62 57 83 15115 17612 25 1316 79 6029 64 10833 13101 21 40 63 18 3955 46 77 38 17 16232 62 66 1436 4080 6161 86 88 36 62 72 72 1622 4129 77 91 10905 58 62 76 20114 35 60 6298 8406 66 13265 16334 91 68 63 67 6361 16 11003 66 76 99 73 86 74 6412 48 6 13314 15443 17120 88 87 93 6603 8518 48 32 65 25 20211 95 94 95 20 49 13508 16504 17806 66 1601 4221 6705 27 72 66 16682 30 63 29 4332 16 8600 11136 13632 63 42 20339 1829 62 17 7 73 48 79 17971 86 39 69 48 13 84 75 16724 18021 20414 1918 4426 64 44 11226 13701 35 85 85 2012 35 90 94 11317 11 67 18132 20655 83 4510 92 8763 1J433 60 15820 48 20700 2121 19 6810 69 74 13825 47 18242 4 47 22 6946 8909 11513 26 49 59 22 2203 73 60 11 16 80 62 18331 94 6 81 84 61 9041 23 90 16918 52 20854 38 7121 78 73 13944 87 88 79 68 4667 60 9252 11619 76 16012 95 02 83 95 65 8308 79 80 38 18436 95 2321 96 88 73 96 14016 16236 60 20993 2462 4790 7225 9480 11704 17 88 18509 98 2553 4817 76 9603 11 Marlitborichton. Oudshoorn. Aan den heer J. W. C. Bloem, burgemeestor dezer gemeente, is verlof ver leend, zich tot 30 Sept. a. s. buiten de ge- meento te mogon ophouden. .Zoetonvoude. In de gisteravond gehou den bestuursvergadering met commissarissen dor harddraver yvereeniging werd medege deeld dat de heeren G. Dorropaal en A. H. van Leeuwen hun benoeming als commis-, saris niet aannemen. Voorts, dat geen toestemming kan worden, verkregen om don Hoogen Ryndyk (JenRyn-| straatweg) als terrein voor den wedstryd te gebruiken. Aangezien de leden den Rijksstraatweg als 1 zoodanig hadden gekozen, worden dozo per advertentie wederom opgeroepen togen a. a. Vrydag by L. Dolle in de Weipoort, ora op hun besluit terug to komen en een anderon weg of wegsgedeolte aan to wyzou, waarvoor alsdan vergunning zal worden gevraagd. De leden ontvangen geon convocaUobi'.jot, doch de geplaatste advortontio geldt als alge meene oproeping. BUITENLAND. G root-Brl jnnaië. Het gerucht, dat, naar men beweert, in Russische regeeringsktingoa de ronde doet, i volgens hetwelk de Eogolsche ambassadeur niet togonwoordig is geweest hy de huweiyks- feesten van grootvorstin Olga wegens oen uitnoodigmg aan jhr. Van der Hoeven, dat gerucht is, naar men verneemt, geheel ongegrond. j 1)0 eenige reden voor de afwezigheid van den ambassadoar was de dood van keizerin Fiïedrich. Do rouw daarover belette den Koning zich op eon officieel feost door den ambassa deur te laten vertegenwoordigen. Omtrent het bezoek van Jhr. v. d. Hoeven aan het Russische Hof wordt nog medega-: deeld door do „Lokalauzeiger", dat de Tsaar geruhnen tyd een zeêr geanimeerd gosprok mot hom had on de ontvangst allerhartelijkst was. Jhr. v. d. Hoeven had ook een langdurig onderhoud, volgens de „Daily Mail", met den Ru8sischen ministor van buitenlandsche zaken, Graaf Lamsdorff. Amerika* Volgens een telegram uit Nieuw-York aan do „Morning Leader", is de AraerikaanscUe reguering voornemens, desnoods troepen aan wal te zendon naar Panama, waarheen de „Iowa" on de „Ringer" gezonden zyn. Dat beteekent, zegt de correspondent, dat de regoe-< ring der Uoie besloten is, geen inmenging uit Europa in do Colarabiiuinsche quaestie te< dulden en de Monroe loer sireng te handhaven. Voorts moet de regeormg to Washington een Amenkaansch hof van arbitrage willen oprichten voorde Amorikaauschostaten onder ling en voor geschillen tusschen een Aroeri-, kaanschen en oen EuiopoescLon staat. De „Times" verneemt uit Buoiios-Ayres,, dat Argentinië de vorming van een Zuidameri- kaanscbeu Statenbond voorbereidt tor hand-, having van don vrede tegenover Chili's ver overingsplannen. Uit het jaarverslag dar administratie van de krygspensioonon m de Vereenigde Staten biykt, dat in 1900 liet getal der gepen sioneerden nagenoeg 1 miilioen beliep en het totaal der genoten pensioenen 140 miliioen dollars. Sedert Juli 1865 heeft de schatkist^ dor Vereenigde Staton voor krygspenBioonen 2l/a milliard dollars uitAotaald. Getrouwd JACOBUS J. SCHLIEKER HENDRIK A J. J. MIOLÉE, die, ook namens woderzydscho Fa milie, hun harteiyken dank betui gen voor de vele bewyzon van be langstelling, by hun huwelijk onder vonden. 7473 14 Leiden, 21 Augustus 1901 Getrouwd: M. ZTNDEL en 7493 7 CORNELIA J. DEM MENIE, die, ook namens wederzydsche familie, hun dank betuigen voor de belang stelling, by hun huwelyk ondervonden. Voorspoedig bevallen van oen flinken Jongen, 7475 4 J. BRITTIJN Sklier. Dordrecht, 19 Aug. 1901. Schiedam, 20 Aug. Spiritus ƒ7.— a Moutwijn flauwer; Distillateurs 9.Beurscom- mwsie ƒ6.46. Jenever ƒ13.— id. Amst. proef ƒ4.50. Spoeling 0.90. Amsterdam, 21 Aug. Ter Toemarkt waren heden aangevoerd: 167 vetto kalveren; late qualiteit 0.76, 2de qualiteit ƒ0.65, 3de qualiteit f per KG.; 3 graskalvereu 0.60; 31 nuohtere kalveren ƒ9 a 13; «cbapen 452 vette varken» 0.46 a ƒ0.48 per K.G., Itynkanters 0.49 per K.G. LEIDEN, 31 Augustas. Thermcmeteretandgisteravond om 8 uren 16* C. 60.8° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 16.5° C. 61.7* F., middags om 12 uren 20.5* CL 69.1° F^'©..^aaariddags om 4 uren 20° CL 63° 2, Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon M. C. C0RT3 OrPELAAR. 7497 4 Koudekerk, 20 Augustus 1901. Heden overleed onverwachts, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mejuffrouw de Wed. G. FENS, geb. S. M. Ver hoog, in den ouderdom van 70 jaTen. Namens Broeders en Zuster ABR. VERHOOG Jzn. Leiden, 20 Augustus 1901. Jeruzalemshof 10, Kaiserstraat. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet warden afgewacht. 7477 11 Voor de vole bewyzen van deel neming, ontvangen by het overiyden van onze geliefde Echtgenoote, Zuster, Behuwdzuster en Tante Mejuffrouw MARIA ADRIANA CLASINA DE GROOT, geb. Knaapkn, betuigen Wij onzen harteiyken dank. 7491 10 Mede namens de Familie; S. G. J. DE GROOT. Leiden, 20 Augustua 1901. cd cd «4-^ cd a> o. CO LU CO O CC CS

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3