Verliezen van bei Engelsclie leger, A D V E It T E N T I N. Do oorlog tuflschen Engeland on Transvaal. Bohalvo in do Engelsche Jingo-pers heeft Kitchoneis proclamatie algemeen niets dan sterko vorooi Jeeling uitgelokt. De Engelsche llborale pers laakt haar, gelijk reeds gemeld, ;niet minder dan de bladen op het vasteland. De „Star" wyst er nog op, dat de proclamatie een doorloopende schending is van de ook door Groot Britannlë onderteekende Haagsche con ventie en vol van de meest dwaze contradicties. .Natuurlek", zegt het blad, „zal de uitwerking precies nul zijn. Botha, De Wet en De la Rey, die den .ijzeren greop" van Kitchener getrotseerd hebben, zullen wel niet neervallen voor een stoot uit de koperen trompet van Birmingham. De waarheid is, dat de regeorlng haar besluit, om do koston van den oorlog te verminderen door het leger In te krimpen, wil bemantelen. Het gras wordt in September weer groen op het veld en het zal weldra moeilijk zijn het volk ten aanzien van den stand van zaken in Zuid-Afrika le misleiden. De oorlog word begonnen met bluf. HU zal niet geëindigd worden door bluf." Do Franscho pers veroordeelt do proclamatie .eveneens sterk. Do „Tomps" voegt erbij, dat zy betwijfelt of de proclamatie wel het go- twenschte effect zal hebben, maar dat er veel kans is, dat zij kwade gevolgen zal dragon. I Hot .Journal des Débats" schrijft: .Zelfs al kon men hoper. op het effect, 't welk de |Engelsche regeering beoogt en verwacht, dan schijnt het ons nog, dat zij had moeten terug deinzen voor de zware verantwoordelijkheid, die zij gevoelde, dat zy op zich nam. In zaken van internationaal recht is het ook slechts de eerste stap, die kost. Het voorbeeld, door een mogendheid als Engeland gegeven, zal misschien door anderen gevolgd worden, mis bruiken zullen meer en meer toenemen en Engeland zal door zijn poging, om het einde van don Zuidafrikaanschon oorlog te verhaasten, misschien zelf op een of ander punt van zijn groot rijk te ïyden hebben van de toepassing van het beginsel, dat hot zoo pas heeft mgewyd." De Duitsche pers steekt steeds den draak met de bedreigingen van de proclamatie en keurt ze deels in de krachtigsto termen af. De „Kölnischo Ztg." zegt, dat de proclamatie wol het uiterste was, wat Engoland kon be denken zonder de grenzen van beschaafd oorlogvoeren to overschrijden, als het die ton minste niet reeds overschreden heeft. Ook de „Kólnische" gelooft niet, dat deze tegen alle recht indruischende proclamatie •enig nut zal hebben; zy zal alleen de vele papieren beschikkingen der Engelschen met een vermeerderen. De .Post" zegt, dat een handelwijze als die van Kitchener haar wedergade niet heeft in de geschiedenis van het moderne oorlog voeren en geiyk staat met opheffing van het Internationaal recht tegenover do Boeren. Do laatBte zin, zegt het blad, beteekont, dat de vrouwen en kinderen der Boeren, die zich niet overgeveD, zullen doodgehongerd worden. .De Boeren", heet het verder, .zullen zeker weerwraak nemen over deze ongehoorde proclamatie, en zoo zal de oorlog geleidelijk in moord en slachterij ontaarden." De telegrammen hebben voor eenige dagen reeds medegedeeld, hoe de „Lokal-Anzeiger", het .Berliner Tageblatt", de .Frankfurter Zeitung" en andoro groote bladen zich in go- lijken geest uitlaten. De markies van Queenaberry heeft een krachtig protest aan de pers gezonden om zijn veroordeollng over Kitcheners procla matie uit te apreken. „Als vertegenwoordiger, naar ik overtuigd ben schrijft de markies van een groot aantal menschen zoowel in Schotland, in Engeland als in de koloniën, wensch ik uitdrukking le geven aan den afschuw, waarmede ons Kitcheners ultimatum aan de Boeren heeft vervuld. Ik acht het strijdig met alle denkbeelden van recht en billijkheid en slechts geschikt om Groot- Britanniö, nog in een hate)ijker licht te plaatsen by de andere volken dan het nu reeds is, en dat nog wel zonder dat de pro clamatie aan haar doel zal beantwoorden. Zy ban ons slechts de sympathie van duizenden onzer kolonisten ontnemen, die vóór alles rechtvaardigheid en eorljjk handelen op prys stellen". Zooals gemeld ls, maakt lord Kitcheners proclamatie op de Engelsch-gezinde party te Kaapstad een goeden indruk. „Hot is thans onze plicht" verklaart do „Cape Times" .in het belang zelfs van het Boerenvolk, een eind te maken aan dst voortdurend nutteloos bloedvergieten en vernielen." Wei niemand zal dit ontkennenalleen over de wyze, waarop, zullen de meeningen echter nogal verschillen. Ook te Bloemfontein heeft die proclamatie volgens Reuter een goeden indruk gemaakt. De .Times" verneemt uit Graaff B9inet$ dat lord Kitcheners proclamatie algemeene vor- ademlng geeft, omdat ze onvermydeiyk geacht werd. Men betreurt alleen, dat de proclamatie buitendien niet spreekt van verbeurdverklaring van grondbezit. Men (wie?) hoopt ook, dat een nieuwe proclamatie de opstandelingen buiten de wet zal stellen. Volgens een bericht uit Pretoria aan de .Times" kan het verzet der Boeren ieder oogenblik ineenstorten, maar het staat vast, dat de burgerlijke ambtonaren en do militaire aanvoerders van de Boeren maandeiyks nog altyd bezoldigd worden van hot geld, dat Kruger meegenomen heeft. Het is vermakeiyk to zien hoe dus do correspondent de hard nekkigheid der Boerenleiders hoofdzakeiyk hieraan toeschryft, dat zy geldeiyk belang by don oorlog hebben. De correspondent van do „Times" te Graaff- Reinet maakt nog melding van herhaalde storingen in don treinenloop den laatsten tyd, alsmede, dat de Boeren by herhaling hebben getracht, tusschon de lyn van blokhuizen van Do Aar naar hot oosten door, naar hot noordon te trekken, maar dat dit slechts aan enkele mannen is gelukt. Yrydag hebben de troepen van kolonel Crabbe, die het commando van Kritzingor achtervolgden ten zuiden van de lyn Rosmead .Stormberg, zich van een honderdtal paarden meester gemaakt. Denzelfden dag verdreef kolonel Scobell het commando van Lotter naar het noordwesten. Sedert enkele dagen werden meer daa £00 paarden op de Boeren buitgemaakt De invoeren In de Kaapkolonie hebben in hot afgeloopen jaar een waarde van 22,800,028 pd. St. beloopon, de uitvoeren 9,848,472 pd. et. de goud uitvoer bedroeg 4 millioen minder, die van diamant 2'/, millioen moer. De invoer bedroeg 19,057,000 pd. st. het vorig jaar; de uitvoer 12,741,000 pd. st. Lord Kitchener heeft zyn goedkeuring ge hecht aan voorstellen om Kaffervluchtelingen in den Vrystaat geschikte stukken grond langs den spoorweg af te staan en hun ploegen, z&ad en ossen ie geven. De liefde der Engel schen voor de zwarte broeders ls wel roerend. Of geschieden, vraagt de „N. R. 0.", al zulke dingen ter belooning van bewezen diensten? Te Johannesburg ls de volgende opgaaf openbaar gemaakt betreffende het onderzoek van het nieuwe goudrif, dat by Zuurfontein ontdekt zou zyn. De zuideiykste ader, meer dan 11 meter dik, wordt op een gehalte van 16 gram geschat, en het rjjkate gedeelte zelfs op 49 gram. De essayeurs zyn nog bezig met het onderzoek van ander gesteente. De Engelsche vorliezenlyst vermeldt ge vechten by Knapdaar op 6 Augustus, by Rooiklip (Steytlerville) id., by Madlaiba, Grikwa- land-West 4 Aug., by Barbortou 1 Augustus. Te Port Elizabeth zyn Zondag twee gevallen van pest voorgekomen. De correspondent van de .Dally News" by generaal Plumer's colonne heeft Zaterdag avond een tweede telegram afgezonden uit Kraalkop, waaruit biykt, dat deze coloune zich bevindt in het noordwesten van den Vrystaat by de bekende plaats Boshof, en is daarom van belang, omdat het doet zien, dat ook daar een sterko Britsche macht noodig is om de Boeren in toom te houden. Tot dusver wisten wy niet, dat ook in deze streek de Boeren weder actief optreden. De correspondent goeft niet den uitslag van het gevecht by Boshof, dat by in zyn vorig telegram aankondigde, waaruit men met gerustheid kan afleiden, dat het niet geheel in het voordeel der Engelschen is uitgevallen. Hy seint slechts, dat Plumer's colonne Zaterdag te Kraalkop byeenkwam, nadat zy een week lang hard getrokken had in drie colonnes, om den vyand to dry ven oostwaarts van een lyn van do Modderrivier naar Boshof. Generaal Plumer werkte daar by samen met do kolonels Broadwood, Henry en De Lisle, onder hot opperbevel van generaal Elliot, veegde de streek volkomen schoon en dreef de Boeren van kopje tot kopje terug. Hun gezinnen werden medegevoerd en hun vee is ln beslag genomen. De colonne-Henry, die voel ossenwagens en munitie buitmaakte, vereenigde zich dien dag met de colonne-Flumer te Randfontein, 6 myien benoorden Populier-boscbje. Gisteren ia de 6trydmacht onder generaal Plumer te Modderrivier-station aangekomen. Zaterdag nam zy 10 gevangenen en maakte zy veel vee buit. De rest van het telegram lykt org onbo- teekenend en maakt melding van twee Britsche gesneuvelden, twee gewonden en drie gevangenen, waartegenover staan 45 Boeren gevangen, benevens een buit van 22,000 6chapen en stuks veo, eonige paarden en wagens. Volgens gerucht zyn de Boeren voornemens, zoodra de Vrystaat geheel van gezinnen en vee ontbloot is, een nieuwen inval in de Kaapkolonio te doen. Kruger en de lersche partij. De heer William Abraham, lid van het Engelsche Parlement en* een der secretarissen van de lersche party, heeft den volgenden brief ontvangen: Gezantschap van de Zuidafrikaanscho Republiek. Brussel, 2 Aug. 1901. Geachte Heer/ By dozen heb ik de eer u met dank de ont vangst van uw brief van 29 Juli te melden, ln antwoord daarop bericht ik u, dat ik Z. E. den Staatspresident de motio van condoleantie, door uw party aangenomen, heb doen toekomen. Voor dit vernieuwd biyk van sympathie mot onzo rechtvaardige zaak betuig ik myn har- teiykon dank. Ik hoop, dat het daadwerke- ïyk belang, dat gy ln onze zaak stelt, nooit zal verflauwen. Met beleefd vorzoek myn dank aan al de leden van de lersche party ln het Parlement over to brengen, biyf ik, Geachte Heer, Uw dlenstw. L. A. GOLDMAN, Kanselier. Bismarck en cU Boerenquaestie. De .Reichsboto" behandelt nog oons in oen hoofdartikel de houding, die Bismarck, zoo hy nog leefde, ln de Boerenzaak zou aan nemen. Daarin wordt o. a. gezegd: .Het Duitsch-Engelsch geheim verdrag, waarover ln den laatsten tyd gezwegen wordt, werd vlug gesloten, omdat men zich ln de Wilhelmsstrasso te Beriyn over het ideale weerstandsvermogen van het kleine Boeren volk, evenals te London, liet misleiden. Lof liederen weerklonken op Joe Chamberlain, den pan-Germaanschen vriend van Duitschland, en de pan-Gerraaaneche theorie werd daarop dadeiyk in werkelykheid omgezet, toen men to Londen aan de afschuweiyko worging van een beminiyk, vroom, Nederduitsch volk begon. De Kaïnsdaad gaat nog steeds voort. Welke vruchten heeft echter deze politiek zonder moraal, onder goedkeuring dor diplomatie, ge dragen? Zyn te niet evenveel doornen Inden voet van den Engolschen leeuw en scheuren ln het eeregewaad van de Europeesche staats manskunst en van den cbristely ken godsdienst Aan zulk een politiek heelt vorst Bismarck, naar onze overtuiging, nooit meegedaan. Hy heeft zich, in plaats van zich door Engelsche voorspiegelingen in kleine voordeeltjes te laten verstrikken, de volle vryheid van oordeel voor behouden en daarmee had hy niet alleen het moreel aanzien van zyn diplomatie voor schade bewaard, maar ook een gewichtig politiek wapen in de hand gehad, waarmee van de Engelsche crisis voor de Duitsche koloniale belangen voordeel kon worden behaald.... Zonder Bismarck's aftreden en dood had het nooit kunnen gebeuren, dat een Chamberlain zich den dirigeerstok onder de Europeesche diplomaten had kunnen toeëigenen en anderen naar zyn pypen had laten dansen. Misschien hooren wy nog iets naders, als het derde deel der Blsmarckscht gedenk schriften wordt uitgegeven. Intusschen biyft het zaak, in don geest van Bismarck verder te arbeiden." Marktborlchtou, Bodegraven, 18 Ang. Kaaa. Aangev. 241 wagen», te samen 14629 stuks, wegende 77742 KG, Prtfs lsto aoort Goudsche 20.a v zwaardere 27.a 2de soort 20.a 21.60; Derbykaas, prys 1ste soort 23.60 a 2de soort ƒ21.a Edammer Kaas, prjjs 1ste soort 28.— a 2de soort ƒ21.— a wagens Leidsohe Kaas, a het sohippond. Handel vlug. Rotterdam, 13 Aug. Op de veemarkt waren •angovoerd: 48 paArden, veulen, ezel, 776 magere runderen, 680 vette runderen, 392 vette en graskalveren, 78 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren, varken, 236 biggen, bok of geit. Men noteert: Vette Runderen prima 1ste quaL a 1ste qual. 04 a 2ae qual. 60 a 3de qual. 66 a cents, Osson lste qual. 64 a 2de qual. 68, 3de qual. 62 cents, Stieren lste gaal. 46 a 2de qual. 36 a,3de qual. centa. Kalveren le qual. 85, 2de qual. 60 a 76, 3de qual. cents. Handel redelyk. Melkkoeien 175 a ƒ230, Kalfkoeien ƒ170 a ƒ240, Stieren ƒ80 a ƒ200. Pinken 85 a ƒ120, Graskalveren 28 a ƒ46, Vaarzen ƒ86 a 120, Paarden 50 a 160. Handel redelijk. Boter. Aanvoer: 91/8 on 40/16 ton en 470 •takken van kilo. De pryzen waren ala volgt: lste qual. ƒ66, 2de aual. ƒ64 en 3de qual. 60. Voor stukken van '/t kilo werd 66 a 70 ets. betaald. Amsterdam, 12 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd 265 runderen, van welke de pryzen waren: vette koeien lste aual. 62 a 65 o., 2de qual. 68 a c.f 3de qual. 54 o. per kilo; 180 melk- en kalfkoeion ƒ120 a 240; vette kalveren, lste qual. 2de qnal. per kilo; 1 graskalvoron fa 30 uuohtero kalveren ƒ9 a 11; schapen a Lammeren f.a 470 vette varkens, 44 n 46 o. per kilo. Weesp, 12 Aug. Kaas. Aan de weekmarkt werden beden aangevoerd 40 wagens Goudsche-, waarvan aan de Waag gewogen 22 wagens, wegende ca. 5770 kilogram. Prys lste 21 a 24, 2de 18 a 20. Alkmaar, 12 Aug. Vee. Koeien per K.G. ƒ0.61 a ƒ0.63, idem por stuk a vette Kalveren 36 a 86; id. per K.G. 0.75 a ƒ0.90; nuchtere id. ƒ8.a ƒ20; Schapen 16.a ƒ24.50; Lam meren a vette Varkens per K.G. ƒ0.41 a 0.47, magere idem 14 a 18. Sohledam, 12 Aug. NoteeriBg van de Beurs oommissie. Meutwyn 8.25 per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling 1.60. Neteoring van de Makelaars. Mealwyn ƒ9.— Jsnever 13.idem Amsterd. proef 14.60. Neteering van den Distillateursbond. Moutwijn 9.Jenever f 13.Amst Proef f 14.50. Londen, 12 Ang. Voe. Ter veemarkt zijn aan gevoerd: rundereu 1300, Schapen en Lammeren 7000, Kalveren Varkens Pryzen: beste run deren 2/4 a 4/8, schapen en lammeron 3,2 a 5/8. Friesche Boter 98 a 101 sh. Rotterdam, 12 Aug. Granen. Bij kleinen toe voer is Jarigo Witte Zeeuweche, Vlaamsche en Overmaaasché Tarwe vlug prysboudend verkocht. Nieuwe Witte gezocht en met 7.25 a 7.60 per heet. betaald. Jarige Rogge zonder vraag. Nieuwe bracht ƒ5.26 a ƒ6.50 op. Nieuwe Wintorgerst prijs houdend en van ƒ0.00 tot ƒ7 60 por 100 kilo afgegeven. Haver flauw. Jarige Witte- eu Bruine- boonen buiten tijd. Nieuwe Blauwe Erwten brachten genoteerde prijzen op. Kanajiezaad stil. Nieuw ooizaad prijshoudend. Buitenlandsche Granen vast. Jarigo Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Over- maaascho Tarwe ƒ5.a 7.40, dito Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaasscho Kogge ƒ4.20 a ƒ5. dito Haver 2.75 a 3.80, Kanariezaad 5.50 a ƒ7. Niouw Koolzaad ƒ9.— a ƒ10.50. Als volgt is verkocht: Amerik. Mixed Mais nit zeeboot ƒ130 a ƒ132, dito dito atoomend ƒ131. La Plata Mais uit zeoboot ƒ117 a ƒ119, alles per 2000 kilo v. a. b. Meel. Bij goede vraag bleven de noteeringen verleden week stalionnair. Sommige iolandsche meelfabrikanten hebben hun prijzen weder ver hoogd en zijn ongeaegen biedingen aan tc nemen. Heden ter markt ging or weinig om, doch de stemming blyft vast. NOTEERINGEN. Prima qual. inlandsch 11.25 a ƒ11.76 lste qualiteit 10.25 10.76 Zeeuwsche Tarwebloem. Prima Amerikaansob Patent ,11.26 ,12.25 lste quaL Straight 10.10.76 2de Bakers 8.75 9.60 Extra puike qual. Hongaarsch 13.26 14. lste B 2de Prima qual. Duitech lste i Prima Belgisch ,11.60 ,12.60 lste 10.26 ,11.— Prima Fransch 10.76 11. lste 9.60 10.— Inlandsohe Roggebloem9.75 9.76 Duitsche 8.50 9.60 Fransohe ,12.60 ,13.- "~~*ZCJo RECLAMES, a 40 Cents per regel. 7237 23 Weerbericht van 13 Aiign&tus. Verwachting: Zwakke tot matigen zuidelyken wind. Bewolkte lucht. Droog en warm weer. Thermometerstandgisteravond om 8 aren 16.5° 0. 61.7° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 10° C. 00.8° F., 's middags om 12 uren 20.5° C. 08.9° F., namiddags om 4 uren 21,5° Q, 70.7* I BUITENLAND, Frankryk, De hertog en de hertogin van Chartres hebben van bflna alle gekroonde hoofden van Europa telegrammen van deelneming met het overiyden van prins Henri van Orleans ontvangen. Duitschland. Het lyk van den te Peking vermoorden Dultschen gezant, baron von Ketteler, is te Munster aangekomen. Zondag had in de kathedraal in tegenwoordigheid van tal van waardigheidsbekleders een ïykdlenst plaats, waarna de kist werd overgebracht naar het kerkhof en daar ter aarde besteld. Italië. Het lyk van Crispi zal van Napels naar Palermo worden overgevoerd, waar de begra fenis op kosten der stad zal plaats hebben. Het personeel van de trams te Rome heeft het werk gestaakt. De mannen eischen hoofdzakeiyk hoogere loonen. De wagens ryden voorloopig nog onder geleide der politie. Grreot-JBrltanxiië. Officieel wordt uit Boriyn gemeld, dat koning Eduard graaf Waldersee ten gohoore heeft ontvangen en hem het grootkruis van de Bath-orde verleend. Het Lagorhuia heeft gisteren het wets ontwerp betreffende den titel van koning Eduard by tweede lezing aangenomen met 210 tegen 03 stemmen. Een groote volksvergadering, 12- of 15,000 personen sterk, op Malta gehouden, heeft verzot aangeteekend tegen Chamberlain's belastingplannen en taalregulaties. Er gaan weer geruchten omtrent een aanstaand aftreden van lord Salisbury. De „Weekly Despatch" vertelt, dat Balfour en Chamberlain, die beidsn graag premier zouden worden, met onderling goedvinden en ter wille van den vrede, voor don hertog van Devonshire geweken zyn. Deze zou dus „zoogenaamd" opvolger worden. Spanje. Een der ministers ontkent, dat de Regeering voornemens is een leening van 50 millioen pesetas aan te gaan voor buitengewone uit gaven voor het departement van oorlog. Het heette nameiyk, dat de firma Roth schild, te Parys, aan do Spaansche regeering 60 millioen peseta's zou leenen, die voor leger en vloot zouden worden aangewond. De som zou in drio jaren tyds worden gestort, en de rogeering zou byzondere waarborgen hebben gegeven voor rente en aflossing. Ten gevolge van den uitslag der herstem- mingon voor de Skoepschina is deze thans samengesteld uit 110 loden der regeerings- party, 84 radicalen, 14 onafhankeiyke radicalen en 6 liberalen. Verecnigdo Staten. Uit Amerika wordt gemeld, dat de order van den heer Shaffer voor een algemeene werkstaking in do staalfabrieken vry wel wordt opgevolgd. Hot is vooralsnog onmogeiyk het aantal der stakers op te geven, maar zeker is het dat er vele duizenden zyn. Gompers, voorzitter van do Amerikaansche Federation of Labour, heeft een proclamatie uitgevaardigd ter verdediging van den ge- mengden staalwerkersbond, en ter oproeping van zedeiyken en stoffeiyken byatand voor dien bond. De Ranger, een Amerikaansch oorlogs schip, wordt goroed gehouden om van San Diogo, aan de westkust, naar Panama te ver trekken. Vonezuola, Een telegram uit Caracas meldt, dat de legatie van Columbia is vertrokken. Frankrijk cn Turkije. UitKonstantinopol wordt van 12 Aug. geseind dat de quaestie der kaden voorloopig geregeld is op bevredigende wyze. eooals die voorkomen in do „Daily Graphic i Q 2 o O a G> Gewond. !i O O ai J4 13 I3 O «a 9 Aug. 4 4 4 10 4 0 1 12 1 3 1 4 13 16 Totaal Telegrammen. PARIJS, 12 Aug. (R. O.) De politie heeft een Nederlandsch onderdaan, een correspon dent van dagbladen ln Transvaal, in hechtenis gonomen, onder beschuldiginglo. van valsch- heid en gebruikmaking van het valsche stuk ten nadeele van een Noderlandsche familie te Marseille, waarvan hy oen dochter ten huwo- lyk vroeg, 2o. van oplichtery ten nadeele van een Antwerpenaar. De man noemde zich Wade en, zich uitgevende voor eon agent van Trans vaal, zeide hy een zending te hebben, om in Europa aankoopen te doen; hy Het daarby stukken zien, dio geteekend waren Loyds. De gevangenneming ls gedaan nadat men langen tyd ln België, Nederland en Engoland Daar den man gezocht had. LONDEN, 12 Augustus. (R. 0.) Lord Kitchener seint uit Pretoria dd. 10 Augustus: De vredesgezant Andries Weasels, die heette door do Boeren doodgoschoten te zyn, is door de Engelsche colonnes bevryd. MIDDELBURG (Kaapkolonie), 12 Augustus (R. O.) Kritzingor is naar het Noordwesten gedreven en liet onderweg een honderdtal paarden achter. Kolonel Crabbe was twee uron lang met hem in govecht en zat met zons ondergang hom dicht op do hielen. LONDEN, 13 Aug. RO.) Lord Kitchener^ seint uit Pretoria van 12 dozer: lk heb het genoegen u de grootste lyst"» te zenden, die ik tot dusver voor een week gehad heb. Sinds 5 dezer rapporteeren der colonnes, dat zy hebben: gedood 39 Boeren,, gewond 20, krygsgevangen gemaakt 085, ter- wyi 85 zich kwamen onderwerpen. Buitge-' maakt werden 24,400 patronen, 754 wagens, 5680 paardeD, 83,000 stuks hoornvee en een groote hoeveelheid andere beesten. Het groot- ste deel van dezen buit werd gemaakt in de OraDje-Rivier-Kolonie, Op 10 dezer heeft de vyand by Naboom- spruit, aan de Pietersburg-iyn, een trein doon derailieerentwee man werden licht gewond, één krygsgevangen Boer gedood on drie vluchtelingen gewond. Een gepantserde trein heeft van den vyand acht gedood en twee gewond. Kolonel Kekewitch heeft gisteren in de Magaliesbergen 40 krygsgevangenon gemaakt, onder wie F. "Wolmarans, oud-voorzitter van den Eersten Volksraad. De colonnes van generaal French in de Kaapkolonie dry ven de verspreide benden van den vyand geleidelijk naar het Noorden. LONDEN, 12 Augustus. (R. 0.) De voor zitter der vergoedings-comrais8ie> deelde mede, dat de commissie besloten had, geen elscben 1 na den vyftionden September meer in aan- - merking te nemon. De eischen moeten in drie afschriften in de Engelsche taai worden ingediend. STOCKHOLM, 13 Aug. (R. O.) Do beroemde Noordpoolonderzoeker baron Adolf Nordens-.- kjö.ld ia gisteravond overleden. Hy bereikt* den leeftyd van 69 jaren. POTSDAM (Wildpark), 13 Aug. (R. O.) D« extra-trein met hot stoffeiyk overschot van Keizerin Friedrich kwam hior hodenmorgen van Cronberg aan. Aan het station waren togenwoordig de y Keizer met den Koning van Engeland, de j Keizerin met de Koningin van Engeland. Onderofficieren droegen do kist naar de lykkoets. De stoet ging door het park „Sana- souci" naar hot Mausoleum by de Friedens- kirche. Langs den weg stonden de militairen, die niet in den stoet dienst deden, en haie geschaard. Tweede Tel.) De kroon en de ordetee- kenon der overleden keizerin werden door generaals gedragen. Achtee den lykwagen liepen de opperste hofdignitarissen, daarna Keizor Wilhelm, de Koning van Engeland in^ zyn uniform van het regiment lste garde dragonders, de kroonprins en de andere vort 8teiyko rouwbedry venden. Vorder het corps diplomatique, de rykskan- seller, de ministers, de generaliteit, de bureelen, der parlementaire lichameD, enz. Do keizerin van Duitschland en de koningin van Engeland en de prinsessen ryden in wagens naar hety mausoleum, waar zy den lykstoet afwachten.' Toen de kist de kerk werd binnengedragen j werd een koraalgezang aangeheven. Hunne. Majesteiten, de kroonprins, de prinsen en' prinsessen voledon de lijkkist in het mauzo-^ leum ik, uWi Dominee Persius, de huispredikant der over ledene, sprak, een gebed uit. Na het gezang door het Domkoor en oen stil gebod ver-' lieten Hunne Majesteiten en de andoro vorste- ïyke personen het mausoleum en begaven zich terug naar het Nieuwe Palois. LEIDEN, 13 AngTigtns. Heden werd ln de Engelsche kerk te 's-Gravenhage een rouwdienst gehouden ter gedachtenis aan de keizerin-weduwe van Duitschland, zuster van koning Eduard. i H. M. do Koningin was vertegenwoordigd door Haren adjudant generaal graaf Dumonceau; de Koningin-Moeder door jhr. Do Ranitz on Prins Hendrik door zyn adjudant lult. ter zoe jhr. Hooft Graafland. Zy werden ontvangen door don Engelschen gozant en de leden dsr legatie. De dienst werd verder bygewoond door der. zaakgelastigde van Duitschland (do gezant is mot verlof) en door eenige gezanten van vreemde mogendheden. Ook was tegenwoordig^ onzo minister Yan buitenlandsche zaken, baron Van Lyndon, en de heer Ruyssenaers aacretaiis- generaal van het Departement van Buiten landsche Zaken. Do nieuwbenoemde gezant en gevol machtigd minlstor van Servië by ons Hof wordt 10 Augustus a. b. In „Hotel den Ouden Doelen", te 'a-Gravenhage verwacht. Ondertrouwd BARTHOLOMEUS Tu. A. ALQF3 7254 7 kn APOLLONIA M. C. SPOORMAN. Leiden, Rotterdam, Iluwilijksvollrekkln>j 22 Aug. a. s. 8 Augustus 1901. Ondertrouwd: WILHELMUS J. A. MEIJER, Wednr. van Moj. J. M. A. v. Spreuken, en 724 3 8 ANNA M. W. BOVENLANDER. Amsterdam, VOORSCHOTEN, Haagsche Schouw, 13 Aug. 1901. Geboren MAARTEN, Zoon van: 7240 6 M. P. SPLINTER en A. SPLINTER-Db Graaf. Leiderdorp, 12 Augustus 1901. Geboren AN TON LA 8 A HA, dochter van: 7259 5 J. G. BALLEGO en C. M. BALLEGO Brouwer. Heden overleed te mynen huize onze geliefde Docbter, Zuster en Be huwdzuster JOHANNA SCHREUDER, Weduwe van J. DEN BROEDER, in don ouderdom van 52 jaren. Namens de Familie, C. HENNER. Leiden, 12 Augustus 1901. (Garonmarkt 14.) 722S 9 <3^ C=3 f—* O

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3