m 3 li i Peking behoord hebben, aanwezig waren; uit de naburig» garnizoenen waren buitendien ,teol officieren overgekomen. Het Iflk wordt naar Weslialen gobracht, om daar ter aarde besteld te worden. Italitt» Francesco Crispi is Zondagavond om kwart ▼oor achten na een langdurige ziekte overleden. By werd don 4den October 1819 te Bibera op Biciliö goboren. Hy studeerde te Palermo m do rochten en vestigde zich te Napel» als advocaat. In 1848 nam hy aan den opstand in Palermo deel. In 1849 vluchtte hy naar Frankryk, boreiddo in 1860 oen nieuwen op stand op Siciliö voor en bewoog Garibaldi handelend hlerby op te treden. Hy wist te bewerkon, dat het eiland by Italië werd ge voegd en werd in 1861 lid van hot Italiaansche parlement voor Palermo. In 1876 werd hy tot voorzitter der Italiaansche Kamer benoemd en In 1877 tot minister van binnenlandsche zaken. In 1878 nam hy zyn ontslag, werd later op nieuw tot de regeering geroepen, doch sleet de laatste jaren van zyn leven ambteloos. Groot-Brltannië. De Globe" moldt, dat de Britsche marine een aantal onderzeesche booten van het stelsel der Amerikaansche BHolland" heeft besteld. Een van deze zal binnenkort worden afgeleverd. LL In het Lagerhuis is de heer Cochrane opgekomen tegen de onbiliykheid, die by de vertegenwoordiging van Schotland in het Parloment bestaat. Schotland telt tegenwoordig een talrijker bevolking dan Ierland; toch wordt het aantal Sckotsche afgevaardigden, 72, ver overtroffen door dat van de Iorsche: 102. Oostonryk-Hoiitf.'Monarchio. Een Hongaarsch kolonel, die naar aanleiding van een antwoord van een zyner soldaten op een bevel dezen een oorveeg had gegeven, heeft te Presburg met dien soldaat geduel leerd. De soldaat, een eenjarig vrywilliger, word zwaar gewond. Buelond,' Het huweiyk tusschen grootvorstin Olga in hertog Peter van Oldenburg is te St.-Peters- burg met het gebruikelijke ceremonieel vol trokken. Keizer Nicolaas, do Keizerin, de Keizerin-Weduwe «n de verdero leden van het Keizeriyk Huis woonden de plechtigheid by. Volgens den correspondent van de „Timos" te Odessa staat do oogst in de Krim zoo slecht, dat hongersnood gevreesd wordt en de regeering reeds aanzieniyko voorschotten voor den aankoop van zaaigranen beschikbaar heeft gesteld. Vereenigde Staten. Het rapport van het landbouwdepartement geeft als gemiddelden Btand van voorjaars- tarwe 80.3, maïs 54.0, haver 73.6, voorjaars- rogge 83.6. De maïsoogst in enkole dooien is onherroe- i'peiyk verloren, maar elders hebben de jong ste regens voel goed gedaan, zoodat de velden 'een goede opbrengst beloven. Van dan haver- i oogst van volladen jaar is 59.9 percent nog |n handen van de boeren. De oorlog tusschen Ëngelond onTransyaaL De beruchte proclamatie van lord Kitchener heeft nog niet veel uitwerking gehad. Er rs althans nog niet gemeld, dat zoo en zooveel Boeren de wapens neergelegd hebben en dat valt des te meer op, omdat verwacht had mogen worden, dat een dergeiyk bericht uit Zuid Afrika naar Londen zou zyn geseind, ook als, zooals naar het •schynt in casu, geen enkele Boer zich door de proclamatie bang had laten maken, laat staan de wapens heeft neergelegd. Maai in plaats van een dusdanig bericht is er een telogram gekomen uit Zuid-Afrika, dat epreokt van nieuwe roerigheid in deKaapkolonio. t Uit Rosmead wordt n.l. geseind, dat in het (Midland-district de Boeren in kleine troepen 'hernieuwde levendigheid ten toon spreiden. Den 8sten Augustus waren vier Engel6che gepantserde tremen binnen vyftig myien van deze plaats slaags met de Boeren. De Boeren 'beschoten van achter een kopje by den weg »van Bethesda een gepantserden trein en .doodden den bovelvoerenden sergeant. Een Boeroncommando stak ten Zaiden van Conway in den morgen van don Oden Aug. ,vóór het aanbreken van den dag den spoor weg over. Een Britsche kolonist meldde, dat dit commando dat van Kritzinger washy herkende verschillende mannen, die daartoe behooren. Het commando was byna 400 man sterk, die allen slechte paarden hadden. In verband met het optreden der Boeren in de Kaapkolonie, is lord Kitchener genoopt het zuiden, het midden en het oosten van Transvaal van troepen te ontdoen ter versterking van do Btrydmacht onder generaal French. Het hoot, dat de Boeren het Lydenburgsche on een dool der linie Pretoria Middelburg Koma- tipoort weer bezet hebben. Een telegram van het bureau Hollando- Belgo uit Brussel van Zaterdag zegt: „Uit Don Haag wordt gemeld dat in Natal een duizendtal Afrikaandors zich by de Boeren- commando's hebben gevoegd, terwyi de Boeren In de Kaapkolonie zoo actief optreden dat lord Kitchener een groot deel der troepen uit het Zuiden, het midden en het Oosten van Transvaal heeft moeten doon terugkeeren om de Btrydmacht van generaal French in de Kaap te versterken. „De Boeren hebben nu weer de geheele streek van Lydenburg bezet en oen gedeelte van do lffn Pretoria Middelburg Komati- poort. Het aantal Engelsche deserteurs dat zich hy de Boeren komt aanmelden wordt stoeds grootor. Uit Durban wordt melding gemaakt van kleine invallen der Boeren op het grond gebied dor kolonie Natal, waarby, naar men meent, t» werk wordt gegaan naar een vooraf vastgesteld plan en met een bepaald concen tratiepunt als doel. In het district Dundee *yn paarden en levensmiddelen opgecomman deerd, terwyi het voorts heet, dat reeds een -duizendtal Afrikaanders zich by hen hebben aangesloten. Voor het overige is de proclamatie van lord Kitchener nog altyd hot punt, waarop in deze dagen alle oorlogsbeschouwingeu zicli con- crenteeren, Reeda deelden we mede het oordeel der Jingo-bmden over die beruchte proclamatie, welke door bon hemelhoog wordt geprezen. De „Daily News" daarentegen stelt de vraag of deze proclamatie valt binnen do grenzon van beschaafde oorlogvoering en beantwoordt deze vraag beali6t ontkennend: „Immers, deHaag- sche conventie geeft elke beschaafde natie het volste recht om door alle erkende vormen van oorlogvoering zich tot bet uiterste te verdedigen. En in deze proclamatie wordt niet opgeworpen het vraagstuk van de vormen van oorlogvoeringer wordt eenvoudig in verklaard, dat elke Boerenaanvoerder, die zich niet wéér 15 September beeft over- gegoven, voor altyd uit Zuid-Afrika zal worden verbannen en zy geeft verder de lage by voeging, dat de kosten van onderhoud van hun gezinnen zullen worden gevonden uit hun eigendommen die reeds verwoest zjjn. Dit is niet alleen barbaarsch, het is laag. De proclamatie moet aan het departement van financiën zyn opgesteld; zy is de noodkreet van een leege boarB." Ton slotte wyst het blad op <fo dwaasheid om te onderstellen, dat meDschen, die don dood in alle vormen onder de oogen hebben gezien, wier hoeven verbrand zyn, wier gezinnen zyn opgesloten, die geen eigendommen meer hebben en geen geluk zullen smaken, warmeer zy hun land niet als vrye mannen kunnen betreden, iets zullen geven om verbanning 1 De „Daily News" verwacht niet de minste uitwerking van „dezen ongevaarlyken bliksem, geslingerd door een afgematton en wanhopigen Jupiter." Ook de „Morning Loader" stelt het onnutte van de proclamatie in het licht:. „Zy zal de Boeren niet afhouden van den stryd. Zy sal hon onkel straffen, omdat ze hun land te veel hebben liefgehad. „Haar voornaamste uitwerking zal zyn ons laag en vorachteiyk te maken in de oogen van Europa. De rykste natie ter wereld, zal men zeggen, verbrandde de hoeven van een paar duizend Boeren. ZU roofde hun vee en hun oogst, zy bracht hun vrouwen weg naar concentratie-kampen, waarin zU ze opsloot. Toon de oorlog uit was, diende zy een reke ning in voot kosten van onderhoud by de mannen van hun gevangenen, wier huizen en goederen zy had vernield. „Het is een zeor „krachtig" optreden. Het 1b den handelsgeest van Birmingham volko men waardig. Het zal olie gieten in menige vlam van haat." En verder zegt hot blad over de verban ning; „Deze maatregel stelt den heer Oham- berlain op éón lyn met de verdrukkers van de Polen en de Italianen, van de mannen, die in de helft der vorige eeuw aan LondeD brachten het zout dor aarde, bannelingen en vluchtelingen, wier handen onze liberale staats lieden van dlo dagen mot, trots drukten. „Wy willen met dreigen. „Als de heer Chamberlain voornemens Ia Botha, De la Rey en De Wet voor altyd te zenden naar Ahmednagar, als hy hen in handen heeft, ^eggon wy ronduit, dat het land dit niet zal dulden. Als hy hon oenvou- dig in de wydo wereld wil zendon, zullen zy een zegetocht houden overal, waar men do vryheid liefheeft, en als de beschaafde wereld hen toejuicht, zal hy met verachting aan ons denken." De „Manch. Guardian" bespreekt do redenon, dos* de Britsche regeering aangegeven voor het uitvaardigen der proclamatie. Deze zyn van drieërlei aardhot land is door Engeland bezet en ingelijfd; de grooto meerderheid der burgers wenscht den vredo en do operaties zyn niet „geregeld". Het blad acht geen van dezo drie redenen waar: „Wy hebben het land niet effectief bezet. Welk deel der twee niouwe kolonies ia door de Boeren geheel aan ons overgelaten De onhoudbaarheid van het bozettingsvoor wendsel blykt voldoende uit het feit, dat de proclamatie hot gevolg ie van eon klacht der Natalsche regeenng, dat liaar gobied door ons niet effectief is bezet en door do Boeren wordt overvallen. Op dezen grond werd de procla matie uitgevaardigd en men redeneert due zoo: De Boeren zyn rebelion, omdat wy hun land effectief hebben bezet, en wy hebben hun land effectief bezet, omdat zy een deel van ons gebied meer of minder effectief hebben bezet 1 „Juist is het argument, <Jat de groote meer derheid der Burgers don vrede wenscht, maar zy verlangen dien niet op onze voorwaarden, dit blykt onwedorlegbaar uit het feit, dat de oorlog voortduurt en do vredesonderhande lingen zyn mislukt. „Wat betreft de „ongeregeldhoid" van de operaties der Boeren, dit kan in enkole afzon- derlyko gevallen waar zyn, inaSr dan moeton de daders, na bohoorlyk onderzook, gestraft worden. Maar van het nreerendeel der Boeren- commando's kan de aantyging nlot worden volgehouden. Immers, niet het gemis van geschut, noch de geringe getalsterkte der afdeelingen maken krygsoperaties ongeregeld, maar wel de «schending van het oorlogsrecht". Is de proclamatie dus op de aangevoerde gronden niet te verdedigen, de „Manch. Guardian" acht haar ook mot afdoende, zy zal niet de minste uitwerking hebben: „Aan De Wet vertellen, dat hy verbannen zal wor- don als we hem te pakkon krygen, zal hom er zoker niet toe .drijven zich te onderwerpen, maar maakt ons belacheiyk". Do Londensche briefschryvor van het blad komt de meening over het nuttelooze van do proclamatie versterken door de mededeel ing, dat te Londen geen enkele party eenigo ver wachting van het stnk heeft. Do party dor harde maatregelen acht de bedreiging met verbanning niet voldoende na de bezetting van Bloemfontein verklaarde lord Roberts reeds, dat hy een iegeiyk, die met de wapens inde hand werd gegrepen, zou behandelen als rebel, d. w. z. zou laten doodschieten, en zelfs deze bedreiging had een uitwerking volkomen tegenovergesteld aan de verwachting; de wederparty meent, dat de proclamatie den Boeren slechts zal sty ven in hun verzet. Kortom, niomand verwacht eenig practisch effect, echryft hy. Ook de „Westm. Gaz." critiseort het stuk: „Of do regeering en lord Milner meenen wat ze zeggen, als ze spreken van don oorlog als „6truikroovery" en van de Boeren als „plun derende schurken" óf zo meenon het niet. In hot eerste geval zyn de straffen ongerymd, want men biedt een „plunderenden schurk" geen nota van onkosten aan. In het tweede geval hebben wy geen recht den Boer, die voor zyn land vecht, te bedreigen met ver banning of ontzetting uit zyn eigendommen. Als de Bow een oorlogvoerende is, moeten we hem als zoodanig behandelen. „De bedoeling van den heer Chamberlain met termen als „struikroovery" en „schurken" i», dat hy, als hy maar kon, den Boeren den status van oorlogvoerenden zou ontnemen; dit durft en kan de Regeering echter niet doen". Ten opzichte van dit laatste punt is de Brusselsche „Petlt Bleu" een andere meening toegedaan. Dit blad, of liever zyn Londensche correspondent, betoogt, dat de tegenwoordige proclamatie niet anders is dan een „ballon d'essai". Als de Europeesche xegeeriDgen niet protesteeren tegen deze reeds zoo schandeiyke schending van het oorlogs recht, zal den 15den September een nieuwe proclamatie worden uitgevaardigd, waarin lord Kitchener de strydendo Boeren kortweg buiten de wet stelt en als rebellen met de dood- Btraf bedreigt. Intusschen vertelt eon ander correspondent van de „Pe.tit Bleu", dat men te Parys ver wacht, dat verschillende mogendheden zullen protesteeren tegen de .schending van de Haag- eche Conventie door de jongste proclamatie. Op welken grond deze zyn verwachting berust, zegt hy niet. Ook in naar het heet welingelichte kringen wordt do proclamatie van lord Kitchener beschouwd als een bevestiging van de dezer dagen verspreide geruchten, aangaande stappen, door de Engelsche gezanten kortelings onder nomen by de Europeesche kabinetten, ter ver- kryging van de erkenning, dat de Boeren zich buiten de wet geplaatst hebben. Lord Kitchener zou namelpk tot zyn pro clamatie gekomen zyn in verband mot de mislukking van dezen toeleg der Engelsche regeering. Keizer "Wilhelm moet nadrukkeiyk geweigerd hebben eenig initiatief te nomen, in verband met de door de Engelsche vertegenwoordigers ondernomen en de Tsaar verklaarde de annexatie als niet geldig tot dusver. De correspondent van de „Express" te Kaap stad seint, dat de „Bond" zoer verbolgen is over Kitcheners proclamatie. De Afrikaanders geloovon, dat die proclamatie verergering van den oorlog ten gevolge zalhobben. Daarentegen is de „loyale bevolking" in de wolken er over. Uit de Engelache verliezenlysfc blykt het volgende: By Cradock, 2 Augustus, 1 gewonde; by Klipdrift, 31 Juli, een luitenant en een mindere gesneuveld, een mindere gewond; by Faure- smith, 1 Augustus, 1 gewondhy Nyistroom, 6 Augustus, I gesneuveld; by Muller's pas, 7 Augustus, 1 gewond; by Heilbron, 27Juli, 1 gowond; by Lindley, 29 Juli, 1 gewond. Het post-rapport van den goavemeur der Kaapkolonie vermeldt voor de week, eindigende 3 Augustus, in Kaapstad en omstreken slechts één geval (een Maleier). Zaterdag heeft zich een pestgoval voorgedaan te Woodstock, ter- wyi twee nieuwe gevallen uit Port-Elizabeth worden gemeld. Lord Milner ia Zaterdagmiddag aan boord van do „Saxon" uit Southampton naar Kaap stad vertrokken. Een tweede Blauwboek over den Zuidafri- kaansclien oorlog bevat een rapport van lord Kitchener gedagteokend 8 Maart, voorname- lyk over den inval van De Wet in de Kaap kolonie in het begin van dit jaar. Lord Kitchener vertelt, dat De Wet by de ontbinding van zyn troepen als verzamelplaats aangaf don Doornberg, 22 mylen ten Noord oosten van Wynberg, en als verzameldag 22 Januari. Lord Kitchener zond toen een aantal colonnes af om de Boeren op den Doornberg aan te vallen en de bevelhebbers dier troepen kwamen overeen dat de aanval den 28sten Januari zou plaats hebben. Toen de Engelsche colonnes aankwamen, vonden zy tot hun gróote ver bazing het nest ledig. De Wet was don avond te voien rustig afgetrokken. Daarop begon do jacht achter Do Wet, totdat dezo uit de kolonie was verdreven. Hot bleek later uit ontvangen inlichtingen, datiiet plan was, dat De Wet zich met Hortzog zou veroenïgen om een aanval op Kaapstad te doon. Zoodra de vereeniging tot stand was go- komen, zou Louis Botha Natal binnenvallen en naar Durban oprukken. Hot succes van de verspreide benden in de Kaapkolonie scliryft lord Kitchener toe aan de omstandigheid, dat de Boerenden Engelschen niet in de armon ioopon, maar zich in do bergeD ophouden en groote ge vechten vermyden. Hy zet niet uiteen, waarom hy hen niet tot groote gevechten dwong, wat toch zyn taak was. Dan hebben de Boeren naast eenigon toevloed van recruten in de kolome krachtige hulp gekregen van Holland- 8che Afrikaandors, die hen rykeiyk van voedsel voorzagen en omtrent de Engelsche bewegin gen inlichtten. {Ebl.) Omtrent de Britsche nederlaag by Bremers- dorp in Swaziland zyn eonige nadere bijzonder heden ontvangen; De rondzwervende Boerentroepen sloten zich aan een tot een sterk commando, dat den 23sten Juli Bremersdorp binnenviel. De Boeren violen een stelling aan aan de andere zffde van het dorp, bestrijkende den weg naar Lo Bombo en bezet door Steinackers Ruitery. E9n aantal hunner bestormde depositie, maar vielen stuk voor Btuk door het moordend lood uit den Maxim der bezotting. Daarna beproefden de aanvallers de positie om te trekken, waarop de Engelschen terug moesten. Acht men lang hielden zy een loopend ge vecht vol, maar de terugtocht werd in uit stekende orde volbracht Ten slotte trokken de Boeren af. De Britsche verliezen waren tien dooden en dertig vermisten, maar „de Boerenverliezen waren ernstig". {A. E.) Weerbericht tad 12 Augustus. Verwachting: Zwakke tot matigen zaüwwstsJyktm wind. Bewolkte lucht. Onweer. Warm weer. Telograminen* MIDDELBURG (Transvaal), 8 Aug. (R. O.) Generaal Walter Kitchener heeft na een nachteiykon marsch een troep Boeren tn een kloof overvallen; 2 werden gedood, 13 ge vangengenomen. Kolonel Benson heeft ook na een nachtelykon marsch een riroep Boeren overvallen; 1 werd gedood en 25 werden gevangengenomen. -Boeren, die de wapens hebben afgelegd, komen hier dageiyks aan uit de nosteiyke districten. Een korps burgers, dat hier ter plaatse is opgericht, doet nltmundend werk. BARBÉRTON, 8 Aug. RO.) Een deta chement kolonialen raakte slaags met een Boeren-strydmacht by Kalishar naby de Por- tugeesche grens. Vau de Boeren werd 1 ge dood, 2 gewond en 13 gevangengenomen, allen Duischers en Hollanders. De Engelschen hadden geen verliezen. PRETORIA, 8 Augustus (R. O.) Kolonel Bensons detachement heeft den 31 sten Juli eon nachtmarsch gemaakt, met het doel de Ïransvaal6che regeering te verrassen, die, naar het heette, op een plaats in het dictrict Lydenburg was gelagerd. De plaats werd ver laten gevonden, maar oen hoeve verderop werd verrast en daar zyn zeventien gevan genen gemaakt. STANDERTON, 9 Aug. (R. O.) Kolonel Colville heeft op 6 dezer het lager van Albert Pretorius ten noorden van Waterval verrast. Twintig Boeren werden gevangen genomen, 3 gedood en een hoeveelheid mond kost in beslag genomen. MIDDELBURG (Kaapkolonie), 10 Aug. (R. O.) .Zes Hollandsche ingezetenen zyn tot oen maand gevangenisstraf veroordeeld wegens het niet mededeelen van oen belangryke in lichting omtrent de Boeren. KAAPSTAD, 10 Aug. (R. 0.) Afzondoriyke benden Boeron, die aan de uitgebreide bewoging van generaal French zyn ontsnapt, zyn naar het Kulden doorgebroken. Sommigen worden gesignaleerd in het district Worcester, anderen zyn in de buurt van Calvima en Willowmore. MASERU, 11 Aug. (R. O.) Een sterke patrouille heeft op 8 dezer een hoeve op den Koransberg omsingeld en 13 Boeren gevangen genomen. De aanvoerder Laurens wilde zich niet overgeven en word gedood. NIEUW-ORLEANS, 11 Aug. (R. 0.) Het stoomschip „Mechanician", dat muilen innam voor Zuid-Afrika, - is Vrydagavond door een ontploffing beschadigd. Er werd een draad van 125 voet lengte gevonden, die aan den ankerketting was bevestigd; men gelooft dat een daarmede verbonden bom de ontploffing heeft veroorzaakt. De „Mechanician" vertrekt morgen. LONDEN, 12 Aug. (R. O.) Uit Pretoria wordt van gisteren aan de „Standard" het volgende gemeld: Een twaalftal Boeren, dio zich aan het Britsche gezag onderworpen hadden en ge weren van de Engelschen ontvingen om hun vee-te beschermen, werden in een hoove ton noorden van Yolksrust door andere Boeren ingesloten. Zy gaven zich over nadat een hunnor doodgeschoten was. Daarna werden vyf hunner door een krygs- raad, waarvan Christiaan Botha voorzitter was, veroordeeld en zouden er vier op diens last zyn doodgeschoten. De ander werd ver oordeeld tot strenge geoseling (met de sjambok). PRETORIA, 10 Aug. (R.-O.) Handelende overeenkomstig een bericht, medegedeeld door oen Boer, die zich had overgegeven vertrok kapitein Valentine met vyftig man der burger- politio in den avond, om een groote kudde vee te vermeesteren. Hy bereikte zyn doel, doch werd op zyn terugkeer in een hinderlaag gelokt. Vier man der burger-politie worden gedood, tweo gewond en vier gevangengenomen. De rest ontkwam. Er wordt gemeld, dat twee Boeren werden gowond. HOMBURG, 11 Aug. (R. 0.) Hedenmorgen te 9 u. 16 min. kwamon de Koning en de Koningin van Engeland, prinses Victoria en prins Nikolaas van Griekenland mot gevolg hier aan. Zy werden door het Keizeriyk paar en do drie oudste prinsen ontvangen en harteiyk begroet. Op het perron stond een eorewacht van het SOste regiment met vaandel geschaard. CRONBERG, 11 Aug. <R. O.) In de eer waardig oudo kerk bad hedenmiddag om vier uren een lykdienst plaats. Van het slot Frie- drichshof tot de kerk stonden militairen ge schaard. De vorsteiyke personen namen plaats achter de JUkkist in de altaarnis. Na de gezangen en het gebed traden de prinsen August Wilholm, Adalbert en Oskar naar voren en plaatsten zich naast de officieren der oerewacht aan liet voeteneinde, do kroon prins en prins Eitel Fritz stelden zich aan liet hoofdeinde van de kist op. De opperhofprediker Dryander sprak een gebed, waarin hy de Keizerin herdacht, die, toegerust met ryke gaven, gelukkig en ge lukkig makend aan de zyde van haar gemaal had geleefd. Daarop zegende hy het ïyk. Op dat oogenblik presenteerden de troepen buiten het geweer, de tonen van den roffol en het geschetter der trompetten van derouwparade drongen in de kerk door. Nadat wederom was gezongen, het „Onze Vader" was gebeden en de zegen was uitge sproken, weerklonk nogmaals eemoffol, waafby ook de geweren werden geprdsoriteerd. CARACAS (Venezuela) 11 Aug. (R. 0.) De Columbiaansche gezant vertrekt Maandag van hier. NIEUW-YORK, 11 Aug. (R. O.) Deuonsul- g'enéraal van Venezuela alhier heeft het volgonde telegram, gedagteokend Caracas 7 Augustus, ontvangen van president Castro: „De tweede Columbiaansche Invaletroep is volkomen verslagen; 22,000 patriottische soldaten verdedigen de grens." De consul-generaal verwacht dat dit tele gram het einde van den opstand beteekent. CARACAS, 11 Augustus. (R. 0.) De Ameri kaansche legatie belast zich met de Colum biaansche belangen. TROYES, 11 Aug. (R. O.) Hedenmiddag ontplofte een bom, die by het altaar in de kerk van St.-Nizier was geplaatst. De biecht stoel, kerkbanken en stoelen werden omver geworpen; vele ruiten zyn verbryzeld. Hoe wel de pastoor juist onderwys gaf in den werd niemand gewond. JOHANNESBURG, 11 Aug. (R. 0.) Do brengst der goudmijnen van den Rand ovot* Juli was 25,959 onzen 12 pennyweights. LEIDER 12 Augustus. Thermomettrstandgisteravond om 8 uren 18.6® 0. c= 65.8° Fahrenheit, hedenmorgen' om 8 uren 16® 0. 60.8® F., 'a middags om 12 uren 22.5° O. 72.5° F., 's namiddags om 4 uren 20:5° C. 68.9° F. Be burgemeester is Zaterdag-avond van zyn verlof hier ter stede weder teruggekeerd. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 10, en 5 H.L. waren de pryzen /"O en f 3. In „Hötel des Indos" te 's-Gravenhage is aangekomen Graaf von Hatrke, secretaris van de Duitscke legatie te "Washington. De tot provincialen adjudant in Zuid- Holland benoemde majoor P. W. van de Velde van liet 5de bataljon 4de xeg lnf. zal don Isten September a. s. zyne nieuwe functie aanvaarden. Na afloop van de te 's Gravonhage gehouden algemeene vergadering der Vereeni- ging voor Fabrieke- en Hand werksny verheid in Nederland werd door do loden van het Hoofdbestuur en de afgevaardigden een rytoer gemaakt en tevens een bezoek gebracht aan de Kon. Nederlandsche Fabriek van gouden on zilveren werken der hoeren J. M. v. Kempen en Zonen, te Voorschoten, welke inrichting met veel belangstelling werd bezichtigd. Na afloop van het bezoek speelde het fanfare korps der werklieden eenige nummers ter eere van de bezoekers. De voorzitter der Ver- eeniging, mr. E. Fokker, sprak eon woord van dank aan gastheer en gastvrouw en diens huisgenooten voor de wyze, waarop zy op het gouden feost de leden hebben ontvangen, terwyi de heer Van Kempen zynerzyds dankte voor de eer van het bezoek. De rytuigen werden daarna weder bestegeD voor het tochtje naar het Nieuwe Huis den. Deyl, waar een afscheidsmaal het slot vormde van het samenzyn. Prins Hendrik der Nederlanden is heden-- ochtend te negen uren te Amsterdam aange komen, om den nationalen wedstryd by te wonen van de Koninkiyke Weerbaarheidsver- eeniging „Claudius Civilis", die haar 50-jarig bestaan gaat herdenken. Z. H. bezocht eeret het abattoir en begaf zich toon naar het schietterrein, waar hy zelf verscheidene schoten .loste. Z. fl. blykt een goed schutter te zyn. Daarna werd door Z. H. by den burge meester geluncht. De Prins bezocht ook de WeaterauikerrafÜDadeTyen. Hy word overal uitbundig toegejuicht. Het stoomschip „Lawoo", van Rotterdam naar Batavia, arriv. II Aug. te Southampton.' In den afgeloopen nacht o n j atond te 's-Gravenhage door een tot dusver onbekende oorzaak een uitslaande brand in, perceel 20 aan de Paulus Potterstraat, waarirïv gevestigd is oen sigarenwinkel. Onder leiding van den commandant jhr. Wichors, bluschtoi de brandweer met 2 stralen der waterleiding het vuur. De winkel brandde uit. Do sterke wind deed Zaterdag-i avond aan do Bengaalsche verlichting van hot j badatrand te Scheveningen veel afbreuk; ook; de Pier-illuminatie kon niet doorgaan on wordt/ Zaterdagavond herhaald, terwyihet voornemen! bestaat Donderdagavond een groot vuurwerk' te ontsteken, ter gelegenheid van de hier ge organiseerde postzegeltentoonstelling. 28 Augustus Wagner-festival. De wandelpier te Scheveningo*£ werd gisteren bezocht door 17,500 personeD, makende sedert de opening een getal van' 520,000 bezoekers. De Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van den kuiper te Dubbel*/ dam, die wegens moord, geploegd op zyn vrouw, by arrest van het gerechtshof tc- 's-Gravenhoge tot 20 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Mavlitlaer-icliton. Botterdam, 12 Aug. Vss. Aanroer Paarden^ Venlsn, Ezels, megere Runderen, 173 vette Runderen, 316 vette en graekalreren, nuchter Kalf, 1660 Schapen of Lammeren, 542 Var- kene, Big, Bokken ol geiten. Men noteert: Vette Runderen 1ste qual, 62 a 2do qual. 56 a 3do qual. 62 a oente, Oeaen lete qual. 60 a 2de qual. 66 a 3de qual. 62 a oente. Stieren lete qual. «6 2de qual. 35 a 3de qual. a oente. Kolvoren lete qual. 80 a,2de qual. 70 acoute, allee per K-G. llandel traag. Schapen lete qual. 60 a 2do qual. 45 e cents. Varkens lete qual. 48 a 2do qual 47 a 3de qual. 48 a Licht eooTt 40 a 42 couta, Aanvoer ruim. Handel traag. Aardappelon Geldersche blauwe f 2.20 a f 2.40, Geldersche Kralen 12.20 a f 2.40, Brielsoho f.'2.b9 a f 2.70. Aanvoer tamelijk. Handel traag. Verliezan va» liet Engelsclia leger, zooals dis voorkomen in de „Daily Graphic •o o a a O k I V, ■52 <9 o O a 5 E - s 3? 9 Aug. 4 4 4 10 4 6 1 12 13 14 16 Totaal ADVEKTENTIEN. Heden overleed, na een langdurig en geduldig lyden, nog geheel onver wachts, onze innig geliefde Zoon en Broeder JOHANNE3 PHIL1PPUS MEIJER, in den jeugdigen leoftyd van 14 jaren. Mede namons do Familio, VT. C. BENDER. 7224 i2 C. J. BENDER Nkderbraot. Leiden, 12 Augustus 1901. (Lokhorstatraat 15.) Alyemcene kennwgeving* 3 ca LD h—(1 LD! -edi o!

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3