f2719 Maandag 13 Anaustiis. A«. 1901, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. Een opvoedster. PRIJS DEZER COURAITTi Voor Lolden por 8 maandonS J S~ï t 1-lOJ Buiten Leiden, per iooper en waar agenten goroatigd ï(Jn 1.30 Franco por post 2 1-65-, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Groofcer* letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekcr Leiden, 12 Augustus. Voor het examen Fransch L. O. *Un geslaagd de dames N. J. C. Kruys en M. EL Van Wyk, van Leiden. Benoemd ia tot hoofd der gereorgani seerde school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Maarsen de heer R. Zuidema, ihoofd eener school te Noordwyk-Binnen. De opening der jacht op klein wild, ©pgenoemd in de 2de zinsnede van art. 17 der Wet van 13 Juni 1S57, is voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland vastgesteld op Zaterdag 31 Augustus a. s. met zonsopg «ig, met uitzondering van do jacht op fazanten en "hazen, waarvan de opening ia vastgesteld op Zaterdag 28 September a. s., mede met zons- epgang. Van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van hot jachtbedrijf, vermeld in art. 15 lett. t der aangehaalde Wet. De korte jacht mag dagelijks en de lange jacht slechts driemalen per week, en wel des Woensdags, Yrydaga en Zaterdags, worden Uitgeoefend. In de zitting van de Algemeeno Bynodo werd o. a. behandeld het rapportovor de voorstellen van ds. D. Holdnng, betreffende de Evangelisatie onder de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Kennis werd ge nomen van het hoogst belangrijk verslag van den heer Heldring over zyn arbeid aldaar, en na broede discussie besloten, de voorstellen- Heldring, strekkendo om kerkstichting voor Hervormde Nederlanders in Duitschland te bevorderen, te zenden aan het bestaando comité met verzoek om advies; Intusschon aan het comité op te dragen opnieuw een predikant uit te zenden tot het houden van godsdienstoefeningen, hot bedienen van doop en avondmaal, enz; aldaar, en de onkosten, hieraan verbonden, te dekken door collecten ,®n, zoo noodig, bydragon uit de Synodale fondsen. Sir Honry Howard, buitengewoon gezant ®n gevolmachtigd Minister van Groot-Britannië en Ierland te 's Gravenhage, hoeft aan de Nederlandsche Regeering ten geschenke aan- gebodon, onder beding, dat het in bruikleen zal worden afgestaan aan het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage, het volgende 'belangiyko werk, bestaando uit: lo. het verslag van de gemengde commissie, 'Ingesteld ter beoordeeling van de Britsche en Amerikaan8che vorderingon, vastgesteld by art. 12 van het verdrag tusschen Groot- Britanniften de Vereenigde Staten van Amerika, •gesloten en onderteekend to Washington 8 'Mei 1871; van deze commissie was de schenkor lid, als agent van Hare Britsche Majesteit. Bedoeld verslag, waarvan minder dan 30 exemplaren bestaan, is samengesteld uit de volgende deelen, te weten: Britsche vorderingen: 34 doelen memoriën, uiteenzettingen en uitsprakon en 38 deelen getuigenverklaringen. Amerikaansche vorderingen: 1 deel memo riön, uiteonzettingen en uitspraken en 1 deel getuigenverklaringen. Verder een deel, houdende den tekst van de einduitspraak der commissarissen, alsmede ,een lyst van de ingediende vorderingen, van ,de namen der eischers, van den aard hunner .vorderingen, van den tyd, wanneer, en van do plaats, waarop de ten laste gelegde schadois toegebracht, het gevorderde bedrag en de be slissingen der commissarissen; 2o. en 3o. de verslagen van de Britsche en Amerikaansche agenten omtrent de handelin gen der commissie. By Koninkiyk besluit la aan sir Henry Howard toegekend de gouden eeropenning, alê biyk van waardeering zyner belangstelling in 'aRyks wetenschappolyke verzamelingen, do:>r schenking betoond. Gouda zal eerlang, behalve zyn plant soenen, ook een ry- en wandelpark ryk zyn. Door den vorlgen burgomeeeter, wyien den heer Van Borgen Yzendoorn, is nameiyk lndertyd aan de gemeente Gouda gelegateerd een som van ongeveer f 40,000, om daaruit te bestryden de onkosten voor don aanleg van een wandelpark. Verschillende onderhande lingen met het Ryk en het polderbestuur van Bloeraendaal hebben de verwezenlyking van dit denkbeeld tot heden In den weg gestaan, daar het zyn bezwaren had een goichikt stuk grond, aan de gemeente grenzende, te vinden. Dit is men nu te boven en zal dan ook eerst daags met de uitvoering een begin gemaakt worden. Van de Ingekomen plannen is dat van de tuinarchitecten Groenewegen Zoon, te De Bilt, by Utrecht, aangenomen en werden de vorige week, onder de directie van voor noemde firma, de voorloopige grondwerken in het openbaar aanbesteed. Het werk werd gegund aan den heer Van der Straten Jr., voor ƒ26,500. Naar men verneemt, zal het park, in dankbare herinnering aan den milden gever, „Van-Bergen-Yzondoorn-Wandelpark" heeten. In den ouderdom van 73 jaar is to Leek overleden mr. J. Louringh, lid van Gedepu teerde Staten der provincie Groningen. Zaterdag-namiddag te tweo uren had op het kerkhof „Westorveld", by Velzen, do begrafenis plaats van mr. Hendrik Lodewyk Asser, in leven, gedurende de laatste maanden, rechter in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam. Van Alkmaar, waar do 36-jarlgo rechtsgeleerde rechter was vóór hy te Amster dam benoemd werd, vertrok de rouwtreln te één uur. Do vader, broeders, vrienden en oud-colloga's van don overledene volgden het etoffeiyk overschot naar de laatste rustplaats. De lykbaar was met een tiental kransen bedekt, waaronder een tweetal zeer echoono van. de Alkmaarsche rechtbank en balie. Aan het graf sprak namens de rechtbank te Alkmaar jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, die den oud-collega herdacht in enkele gevoelvolle woorden. Namens do moeder, do weduwe, broeders en zusters, dankte de vader van den over ledene, staatsraad mr. T. M. C. Asser, diep bedroefd voor de laatste eer, zyn zoon be wezen. II. M. de Koningin heeft het Bescherm vrouwschap aanvaard van de Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst. Sedert 1891 ia ook H. M. de Koningin-Moeder Bescherm vrouw dier Maatschappy. Op hetzelfde uur, dat ln Duitschland de plechtige uitvaart plaats had van wyien H. M. de Keizerin en Koningin Frederik, werd gisternamiddag om vier uren in do Duitsch- Evangelische kerk, op Bleyenburg to 's-Graven hage, een rouwdienst gehouden, gewyd aan do nagedachtenis van de Moeder des Duitschen Keizers. In de kerk waren rouwdraperieön aange bracht en de kroonlichten brandden incrópen omhulsels. De Duitsche gezant ontving do vertegen woordigers der Koninkiyke familie, te weten: van H. M. do Koningin baron Van Pallandt van Neerynén, opper-ceremoniemeoster; van H. M. de Kóningin-Moeder jhr. De Ranitz, intendant van het Huis; van Z. K. H. den Prins gemaal de luit. tor zee 1ste kl. Hooft Graafland, die naast elkander ln de banken voor de hof houding plaats namen. Achter hen waren gezeten de luitenant-generaal graaf Dumonceau, de Btalmeester luitenant-kolonel Bentinck, de adjudant-majoor baron Van Tuyll van Seroos- kerken. Verder waren tegenwoordig de ministers van buitenlandsche zaken, van marine, van financlön en van oorlogvoorts de Commissaris der Koningin mr. Patyn, de burgemeester der Residentie, de luitenant-generaal Kool, de generaal-majoor Scherer, gouverneur der residentie, de gezant mr. Ruyssenaers, secre taris-generaal dr. Loudon, kabinetschef van buitenlandsche zaken; de gezanten van Rus land, BelgiS, Oostenrijk, Spanje, Engeland, Amerika, Frankryk, Italiö, Portugal, Rumeniö, Zweden en Noorwegen en Japan. Onder scheidene met leden hunner lëgatiën, zoomede de gezantschapsattachóa ln NederJandschen dienst jhr. mr. Yan der Goes ën mr. Roy aards, welke belde laatstgenoemden graaf De Pourtales ter zyde stonden by het in- en uitgeleide der diplomaten. By deze godsdienstoefening werd hetzelfde programma gevolgd als voor andero dergeiyko diensten geldt. Voorganger was de predikant Johann Quandt, dieln een beknopte gedachtenis rede een levensbeschouwing gaf van de over leden Keizerin, waarin hy het beeld voor den geest riep van de Vorstin ln haar huiseiyken kring als liefhebbende moeder, maar vooral het licht liet vallen op de smart, die Keizerin Frederik na het overiyden van haar gemaal Keizor Frederik heeft geleden. Om vyf uren was de plechtigheid geöindigd, Aan hot Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 8 tot 10 Augustus te Utrecht deel 9 candidaten Yoor de faculteitou dor godgeleerdheid, enz. Toegelaten zyn 2 candidaten, de heeren J. van der Horst en mej. B. Schultz. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 7 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn 3 candidaten, de heeren G. M. Pool, A. Aalderink en H'. R. Kruyfc. Gedurende den loop van het examen trokken zich 2 candidaten terug. Het examen wordt voortgezet met 2 can didaten. Na voortzetting van het examen is van ds vorigo groep alsnog geslaagd de hoer J. W. van den Bosch. Tor benoeming tot leeraar ln het boek houden aan de hoogere burgerschool met 5-jarlgen cursus te Arnhem worden aanbe volen do heeren L. D. Woltors, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutfen, en H. G. Bom Wzn., leeraar aan de Industrieschool voor meisjes te Arnhem. De nieuw benoemde hoogleeraar by de faculteit der geneeskunde aan de Ryks-Univer- siteit te Groningen, dr. H. J. Hamburger, zal die betrekking aanvaarden met het houden oener inwydingsrede in het Auditorium van het Academiegebouw op Zaterdag 28 Septem ber a. 8., des namiddags te 2 uren. Door B. en Ws. van Alkmaar zyn ont- werp-verordeningen op don hoofdelyken omslag by den Raad ingediend. Daarin wordt o. a. voorgesteld te breken met het stelsel van eigen aangifte en aanslag voortaan ambts halve te doen geschieden, terwyi ook wordt voorgesteld het kohier algemeen verkrygbaar te stellen. Met deze beide onderdeelen van het voorstel kan de'raadscommissie voor de bolastingzakon zich echter niet vereenigen en stelt dus voor den ouden toestand te hand haven. Overigens wordt in deze verordeningen voor kinderen geen aftrek toegestaan, terwyi van inkomens een bedrag van f 450 voor eertto levensonderhoud kan worden afgotrokken. Nog wordt door B. en Ws. voorgesteld aai eenige straten in een nieuw gebouwde wyk der gemeente buiten de Heiloörpoort de namen to geven van: Prms-Hendrik-straat, Krugor- straat, Steynstraat, Dr. Herman-Coster-straat, Hofdykstraafc en Toussaintstraat. Men meldt uit Viissingen, dat hot nieuwe koninkiyke jacht „Victoria and Albert", 438 voet lang, aan boord hebbende don Koning en de Koningin van Engeland, benevens prinses Victoria en den Griekschen Kroonprins Niko- laas, Zaterdag om halfzes in de haven kwam en aan de zuideiyke ponton meerde. De kruisers „Hyacinth" en „Minorva", die het ja.-ht escor teerden, bleven op de reede. Vanwege onze Koningin was er aangekomen luitenant- generaal graaf Dumonceau, chef van het militaire huls, en sir Henry Howard, Engelsch gezant te 's Gravenhage, die zich aan boord begaven om Hunno Majesteiten te begroeten. De Britsche vice consul P. L. de Bruyne, met den commandant van het wachtschip „Bulgia", den luitenant ter zoe eerste klasse W. yan Voss, begaven zich mede aan boord. Zeer strenge veiligheidsmaatregelen waren genomen. De Engol6che gezant, mot zyn beide dochters, namen om 8 uren aan liet diner aan boord van do „Victoria and Albert" deel. De vorsteiyko personen bleven aan boord tot 10 uren, toen de koninkiyke standaard werd ingehaald, ten tcoken, dat de koning, zyn echtgenoote en hun gezolechap het jacht verlaton hadden. Onmiddeliyk begaven zy zich door de hal en de gang naar de vorstolyke wachtkamer, van waar de reizigers in den gereedstaanden trein stapten. De trein bestond uit tweo salonry tuigen, waarvan óón eerst kort geleden voor koning Eduard ls gemaakt, terwyi het andere dikwyia is gebruikt door wyien koningin Victoria. Verder waren er ln den trein een slaapwagen en voorts enkel oerate-klasse-rytuigen on de noodige bagage wagons, waarvan in óón een kostbare auto mobiel werd geplaatst, die de koning heeft moegenomon. Om 10 uren 20 m. vortrok de trein naar Frankfort. De hooge reizigers namen aan den trein van do autoriteiten mot oen handdruk afscheid. Da Koning droeg aan boord do admiraals- uniform, doch was nu in politiek, reisde verder Incognito en was evenals de Koningin en do andore vorstelijke personen in rouw- kleeding. De Koninkiyke familie heoftvanhet uur van aankomst met het jacht „Victoria and Albert" tot het vertrek van den trein, slechts enkele minuten op hot dek vertoefd. De trein werd begeleid door de heeren 0. Walraven, inspecteur der Staatsspoorwegen, den ingenieur van tractie Kramers en den sectie-ingenieur jhr. Reigersberg Versluis. Uit naam van den South Eastern and Chatham Spoorwog was overgekomen de heer Agis om met de Staatsspoor de noodige maatregelen te treffen ln verband met den loop van den extra-trein. By het vertrek waren tegenwoordig de bur gemeester van Viissingen, de Engelsche consul te Middelbnrg, de advocaat-generaal uit Den Haag, de officier van justitio en de garnizoens commandant. Daar koning Eduard eerst half September terugkeert, is het jacht mot de kruisers gister ochtend om vyf uren weder vertrokken naar Portsmouth, to goiyk met de op de reede go- ankerde kruisors. Hét stoomschip „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Aug. van Perim; do „Prins Willem V" arriveerde 10^ Aug. van Paramaribo te IJrauiden; de „Koningin Wilbelmina" vertrok 9 Aug. van Padang naar Amsterdam; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, is 10 Augustus Gibraltar gopasseerd; de „Ondino" arriveerde 9 Aug. van Arasterdam te Hamburg; de „Pomona", van Amsterdam naar Malaga, pas seerde 10 Aug. Bevezler; de „Potsdam" arri veerde 11 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Bali", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 11 Aug. Wight. Alkomnde. Uit de Zomersloot ln de Zeven huizen onder Oud-Ado is opgehaald het lykje van een 3-jarigon zoon van den arbeider J. B. Het knaapje was daar kort te voren, het moederoog ontsnapt, te water geraakt en verdronken. Dr. Wiïlinck vermocht slechts den dood te constateeren. llazerswoude. Hot zaadkleed, dat verleden jaar niet voor den dag gehaald behoefde te worden, by gebrek aan goeden oogst, ligt nu weer op het veld uitgespreid en onder den drogenden Invloed der warme Augustuszon worden de volgeladen zaaddoozen van haar kostbaren inhoud ontdaan. Een kleine 30 jaar geleden waren voor de bediening van zoo'n zaadkleed 36 a 40 mannen noodig, die deels op sleden het afgemaaide gewas naar 't kleed voerden, deels met „kneppels" door maatvaste slagen het zaad uit do hulzen sloegen en deels als zifters en schoonzifters dienst deden. Thans ls het aantal benoodigde handen belangryk minder geworden. Paarden draven in cirkel vormige richting door den aangevoerden voor raad heen en nemen de plaats ln der vroegere dorschers. Al levert daardoor het kleed een meer grootschen aanblik op, het eigenaardige, hulselyke en typische van voorheen ls er moe te loor gegaan. Do kleedbaas, die voor eigen rekening een kleed aanschaft, dat honderden guldens kost, is er nog wel om orde on regel in den echyn- baren chaos te houden, om wonkon te geven, aan te moedigen, en, met zachten drang op tredende, zoo noodig, kleine verschillen onder do arbeiders by te leggen; de bierkruik of de flesch met tydeiyk opwekkenden inhoud gaat nog wel af en toe rond on de pot met grootoboonen en spek mag tegen etenstyd nog op het tooneel verscbUnen, het oude zaad- kleed, waarop de dorschers, elkaar afwisselend, by zestallen van don afmattenden arbeid uit rustten; waar het eentonig geklikklak der slaande „kneppels" den boer als feestmuziek in de ooren klonk; waar do solo-zang van den kleedbaas of der parmezaansche, ln beurtge zang meb het geheele mannenkoor, luidkeels bygestaan door de zanglustige straatjeugd, het traditioneele „Dorschertjes, dorsohertjes, maakt je gereed, Nog maar drie beddetjes en dan op 't kleed", liet weergalmen en waar volstrekt niemand, hetzy boer of boerin, heer of dame, toegang bad, dan nadat hem of haar de schoenen of muilen tegen een kleine vergoeding, om den alge- meenen pot te sty ven, door de parmezaanscbo waren afgeveegd, behoort tot het verledene. Kleine troepjes arbeiders, die 'b avonds zingend naar huis terugkeeren en later, by het Invallen van de duisternis, de vuren van hoopon brandend zaadstroo, die aan den horizon hun rossen gloed verspreiden, be wijzen evenwel, dat er in onze gemeente ook dit jaar weer een tameiyke hoeveelheid zaad wordt „gedorschon"; doch sedert de stoom- dor8chmacbine haar intrede op onze koren. 26) „Kinderen," zei Paimpol, „ik vind het hier kolossaal gezellig! Jammer, dat ik niet meer tyd heb, anders zou ik myzelven eiken dag hier inviteeren." „Gaat u al weer naar Haarlem terug?" vroeg Theo belangstellend. „Bovalt het u in ons Beriyn niet?" „O, Beriyn bevalt my uitstekond. Ik kom •gauw weer, in elk geval met de tentoon stelling maar eoriyk gezegd: Ik beval myzelven nietl" Mizzi spotte: „Nu, daarin kan ik u geen 'ongelyk geven." „Cch, jy nestl Wil jy je mondje wel eens houden, als ernstige mannen samen wat te bespreken hebben?Zie eens, meneer Farland, naar al wat ik van u gehoord heb, is u een zeer werkzaam monsch. Verplets u nu oens in myn positie. Ik heb myn groote zaak, die my dag on nacht in bewoging hield, jverkocht nu heb ik geen werk, geen zor gen engeen ergernis meor. Ja, het allermeest mis ik do ergernis, 't Is afschu- weiyk vervelend l" „U moet wat meer reizen, oom 1" zei Mizzi. „Kom allo veertien dagen by ons te Beriyn; dk zal u dan wel zóó ergeren, dat u het ver velen heolemaal vergeet." „Och, dat is niet voldoende," zei de Hol lander met komische wanhoop.. „En reizen is vreeselykl Verleden winter was ik te Kaïro, :van het voorjaar op het eiland Wight, den lomer in de Pyronoeön; waarheen kan men nu nog gaan? Het idee, aan alle tables d'hóto van Europa te hebben gezeten, maakt iemand op den duur ook niet gelukkig." „Oom Paimpol, ik zal u eens wat zeggen: u heeft het spleen." ,'t Kan best wezen l" „Maar. waarom wil u dan geen zak on meer doen?" vroeg Theo. „Met wat? Ik kan toch niet met een nieuwe firma tegen myn oude gaan concurroeren En'voor nieuwe plannen heb ik geen verstand genoegl" Theo schudde bescheiden glimlachend hot hoofd. .„'t Is toch eigeniyk curieus, meneer Paim pol; ik heb denzelfden yver om bezig te zyn als u, maar ik beschik nog niet over de noodige middelen om myn plannen uit te voeren. Want plannen heb ik genoeg, en de uitslag zou verzekerd zyn, zoo ik niet als solide handels man aan zekere grenzen gebonden was." „Ja, die Theo Farland, oompje," verzekerde nu Mizzi. „In heel Beriyn vindt u geen tweedo zooals hy I" riep mevrouw Pollingor levendig. „Ieder staat verbaasd over zyn ondernemings geest. Ik verzeker u: als myn procos over de erfenis van myn man goed afloopt, word ik zyn stille compagnon." Theo zag haar verrast aan en zei voorzichtig „U moet toch altyd iemand voor den gek houden I" „Hoe komt u er byi 't Is my heilige ernst! Dacht u, dat ik het niet wist, dat u driemaal meer kon verdienen, als u een verstandig mensch vondt, die u een beetje met de mid delen te gemoet kwam?" Men had tamelyk sterk den wyn aange sproken; zelfs Paimpol, wiens keel vry vuur vast was, begon een beetje doezelig te worden; doch hy was in een uitstekende stomming. Mizzi zat naast hem op de sofa, en met haar eigenaardige welsprekendheid zette ze Theo in zulk een gunstig licht, dat hy oen paar keer beschaamd de oogen moest af wenden. Hoewel uitwendig de kalme gentleman, die met goede vrienden wat babbelt, beefde hy inwendig van opwinding. Hy wist in het ge heel niet, waarom Mizzi, die hy toch altyd vry onbeleefd behandeld had, nu ineens zyn lof ging zingenhy knikte haar eenige malen dankbaar toe. Paimpol trok eens met welgevallen aan zyn sigaar. „Ja, ziet u, waarde heer Farland, als het enkel op geld aankomt en u niet vergt, dat hot iemand met zoo'n genie is als u, dan zou ik u voorsteilen: laten wy samen zaken doen." Theo's hart hield op to kloppen. Hy speelde nerveus met een kwastje van den fauteuil en zei, zonder op te kyken: „O, u zegt dat maar voor do grapl" Mizzi greep levendig zyn linkerhand en drukte die, als om hem een geheim toeken te geven, en vleide: „Denk je, dat het oom Paimpol op een paar honderd duizend aankomt?" Paimpol werd een beetje ernstiger. „Nu, zóóveel behoeft het niet te zyn, maar „Maar als het een goeden vriend van Mizzi geldt, geeft hy graag, nietwaar?" „Een kus goeft hy graag," schertste de oude heer. „Foei, oompjeI... Anders niets?" „Alles wat je wilt. Is ze niet verrukkeiyk?" Theo kon van ontroering niet antwoorden. Do bollenkoning vreesde, dat hy den jongen man had gekwetst door zoo schertsend diens zeiken te behandelen. „Nu, we spreken elkaar nog wel eens nader, Farland!" zei hy vergoeiykend. Theo knikte koeltjes, alsof hy het nog niet voor ornBt hield. Nu stak Paimpol hem de hand toe. „U is toch niet boos, dat ik met dat dommo schepsoltjo er een grapje van maakte vroeg j hy in het Engelsch, om door Mizzi niet ver staan te worden. „Ik ben ten allen tyde tot uw dienst. Kom maar eens wat voorstellen." „Zeer gaarne, meneer." „Bezoek my morgen eens in myn hotel." Theo boog. „All right 1" besloot Paimpol, met een stevigen handdruk. Mizzi, die zag, dat hot goed ging, sprong vroolyk overeind. „En nu geen woord Engelsch meer, of ik ga de kamer uit 1" „Dat zou een te groote straf voor ons zyn," beweerde Theo galant. „Wat is u vandaag lief, meneer Theo tl" riep Mizzi. „Zou u wel gelooven, oom, dat meneer Farland eigeniyk oen vrouwenhater is? Kunt u zich zoo iets voorstellen?" „Neen!" zei de Hollander mot gehuichelde verontwaardiging. „Ik ben nooit eon vrouwen hater geweest." „Waarom is u dan niet getrouwd?" „Ik houd van alle mooie vrouwen. Als ik er nu óón van genomen had, zou ik alle andere beleedigd hebben." „Wat is hy slim, hè?... Wel, hoeren, nu moet jelui achter in myn klein kamertje komen, dan zal ik eens een fijn kopje mokka zotten. Dat is nameiyk myn specialiteit." Zy nam Theo's arm en voerde hem door oen ry keurig gemeubileerde vertrekken. „Nu, wat zegt u?" vroeg zy aan Theo, die in don zevenden hemel was, „meen ik het niet goed met u? Veel beter dan u het^ verdient. Paimpol is schatrfik, en als u diei|" tot steun hebt, behoeft u thuis uw arm<i mamaatje niet meer lastig te vallen." Theo liet verschrikt haar arm los en bleef staan. „Dus u weet... mevrouw Pollinger?" „Wees toch niet zoo vreemd I Ik ben immers uw oprechte vriendin, en ik woet, waar het u om te doen isZe koek hom schalks aan. „U is toch niet boos?" „Boos?" zei Theo, en hy bukte zich snel, om haar de hand to kussen. „Dankbaar ben ik u, mevrouw l" Toen alle drie in het keurige boudoirtje zaten, waar do koffie gedronken zou worden, wreef Paimpol eens in de handen, klopte Theo op den schouder en zei, uit de volhoid zyns harten: „Je kunt hot niet gelooven, beste Farland, wat een genot het voor my is, eens mot natuuriyke menschen te zyn, die sproken zoo als ze denkon en oen grapje verstaan. Die Mizzi by voorbeeldt Velen zullen zeggen, dat ze coquet ls, maar wie haar kent, woet, dat ze een hart van goud hoeft. En wat ons beiden betreft, ik hoop, dat wy goedo kameraden worden." „Daar twyfol ik niet aan, menoort" Mizzi glimlachte by dit tooneel on keek Farland vroolyk aan. Zy bevond zich in do beste stemming. „Zeg oens, Mizzi," zei Paimpol oen poosjo later, nadat hy zyn kopje koffie genoten bad, „woet je wel, dat myn nicht hier to Boriyn woont?" „Nicht? Nicht? Wolko nicht?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1