gemeenteraad ran Lelden* Zitting van hedennamiddag 2 uretL Voorzitter: de heer Juta, loco-burgemeester. Togenwoordig: met don Voorzitter 16 leden. Afwezig de heeren Drucker, Van Kempen, P. L. C. Drio88en, Zillesen, Keretens en Van Hamel, deze allen met kennisgeving, benevens de heeren Van Rbyn, Den Houter, P. J, v. Hoeken, Zaayer en Kaiser. De Voorzitter deelt mode, dat aan do weduwe van den overleden agent De Vries nog 8 maanden het ealaris zal worden uitbetaald, dat wyien haar man genoot, en dat eerst daags aan den Raad eon voorstel zal worden gedaan, om in de toekomst van die weduwe te voorzien. Aan de orde komen de volgende onder werpen. lo. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad. Do geloofsbrieven worden onderzocht door oen Commissie, bestaande uit do heeren De Goeje, Aalberso en P. J. Mulder. Overeenkomstig het praeadvies dier Com missie wordt besloten tot toelating van de herkozen en nieuw-benoomde leden. By het uitbrengen van het rapport der Commissie was door den hoer De Goeje nog medegedeeld, dat door eon der leden van de Commissie de vraag was gedaan, of de hoor Sytsma in zijn qualiteit van onderwijzer aan een fabrieksschool, met een betrekking bekleedt, die onvereenig baar is mot het lidmaatschap van den Raad. De beer De Goeje verklaarde daar by, dat hy voor zich geen bezwaar tegen toelating heeft eu dat de stukken van den heer Sytsma in orde waren bevonden. Tot deze stukken behoorde ook een verklaring, dat de heer S. geen openbare betrekkingen bekleedt. De voorzitter beantwoordde bovenbedoelde vraag ontkennend. Daar geen der leden bezwaar opperde tegen de toelating van don heer Sytsma, werd hiertoe zonder hoofdeiyke stemming besloten. '2o. Lotiog tot bepaling van de jaren van af treding van da maat* beroemde Jadaa van den Gemeenteraad. Bepaald wordt, dat zullen aftreden in kies district I de heeren Hasselbach, Juta en Sytsma In 1907, de heer Korevaar in 1903; m kiesdistrict II, de heoron v. Hamel, P. J. v. Hoeken en Kaisor in 1907, de heer Bots in 1903 en de heer van Dissel in 1906. Oe nieuwbenoemde Jeden in district III tri allen af ln 1907. ,o. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onder wys. (189) Benoemd wordt dr. li. Horst. 4o. Verzoek van Mej. J. van den Bosch, om eervol omslag als 8de onoevwijzeres aan de openbare school der 4de klasse Ro. 1. (193) Het gevraagde eervol outslag wordt vorleond. 5o. Verzoek van Mevr. de Wed. Dozy gob. Evers, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwas. (192) Gunstig beschikt. 6o. Voorstel tot het rooien van twee boomen aan de Gevaagenislaan. (191) Aangenomen zonder discussie cn zonder hoofdelyke stemming. 7o. Voorstel tot onderhandscho verhuring van het land aan den Zoeterwoudschen singel, kadastraal bekend onder Sectio H, Ros. 765 en 706, gemeente Leiden. (195) Alsvoren. 8o. Verzoek van J. Botermans, om vergunning tot demping van een gedeelte der sloot langs den Lagen Rijndijk. (196) Aangenomen wordt het voorstel van B. en Ws. alsvoren. 9o. Voorstel tot den aankoop van do perceelen aan de Binneavestgracht bij de Oude-Ueerengracht, kadastraal bekend onder Sectie A Ros- 7ö7, 876, 875 en 874, gemeente Leiden. (188) Aangenomen alsvoren. Al8nu komt in behandeling de missive van Ged. Staten in zake den heer mr. J. C. v. Over- woude. Dienovereenkomstig wordt besloten. Hierna wordt op verzoek van den heer Aalberse overgegaan tot een geheime zitting. Be oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Het departement vaD oorlog hoeft het vol gende telegram van lord Kilch6nor ontvangen, tedateerd Pretoria 6 Augustus 3 uren 'e namiddags „De colonnes rapportoeren, dat zy sedert 20 Juli den vyand de volgende verliezen hebbeu toegebracht: gedood 48 Boeren, gewond 19, gevangengenomen 220. Er is buitgemaakt: een pompom, 141 geweren, 8660 kogels, 18G wagens en veel paarden en vee. 67 Boeren hebben zich vry willig onderworpen. De colonnes van generaal Blood, die ton noorden van de Delagoa-iyn opereerden, onder bevel von Walter Kitchener, hebben de machten van Viljoen, die de Oliiantsrivier moesten oversteken, teruggeslagen, terwyl zyn colonnes in bet zuiden in de buurt van Carolina opereeren. De troepen van Kekewich en d'Allenby ope reeren tegen de Boeren in do Magaliesbergen. Gesn bericht van Eatherstoo noch van Methuon. De colonnes van Elliott naderen de Modder- /vier, waar de Zuidafrikaansche politieposten versterkt zyn door de colonnes van Charles Knox, Plumer en Bruce Hamilton. In de Kaapkolonie hebben de troepen van ficobell aan de Boeren, onder bevol van Late- gan, verhezen toegebracht. Doran heeft een succes op het commando van Smit behaald, terwyi Gorringe bezig is het commando van Myburgh terug te dry ven naar het noordwesten tot Kissingen, waar hy 84 paarden vermees terde en eenige gevaügenen kreeg." Zooals men ziet, bevat dit telegram van lord Kitchener hoegenaamd geen nieuws, maar is het een samenvatting van wat er sinds 20 Juli op het oorlogsterrein gebeurd is en dat nog maar weer eens opgedischt wordt, om het publiek door wat cyfers den indruk te geven, dat het uitstekend gaat. De workelyke waarde van dit telegram wordt door de „N. R. Ct." dan ook zeer juist geschetst, als het blad schryft: „Het is inder daad wóndoriyk om te zien hoe Kitchener en de geheele oorlogskliek doorgaan annder blikken of blozen te goochelen met cyfors, die elkaar zóó tegenspreken, dat nu al ,op het eerste gezicht de onderlinge tegen spraak er van in het oog springt. Ja, de brutale verzekering van Chamberlain in het Parlement, dat er maandeiyks een 2000-tal Boeren buiten gevecht worden gesteld, wordt door statistieken als do jongste van Kitchener nog niet eens bevestigd; men neemt niet eens do moeite meer de getallen eenigerraate te doen kloppen. Met een „opbrengst" als van de jongste week kan men het niet verdor brengen dan een kleine 14001 Ook merkwaardig is de omstandigheid, dat van do 344 Boeren, die het leven gelaten hebben of den Engelschen in handen zyn ge vallen, slechts 146 geweren zyn buitgemaakt. Er zyn derhalve oen 200-tal Boeren zonder geweren buiten gevecht gesteld of deze heb ben hun geweren aan anderon toevertrouwd. Dat is ongetwijfeld een factor in de ofücieele oorlogsberichten, welken men meenen moest, dat toch ook de oogen van een Jingo moest openen voor het feit, dat óf de gevangenen maar voor een betrokkeiyk klein deel strydendo burgers zyn en dus de verzekering der Boeren, dat de meeste krygsgevangenen non-combat- tanton zyn, juist is, óf de cyfers zelf niet juist zyn on dat dus aan de hoopvolle, herhaalde verklaring van Brodrrck ën Chamberlain, dat <fe Boeren-commando's snel wegsmolten abso- luut geen waarde is te hechten. Maar een Jingo gaan de oogen klaarblykoiyk niet open en zy zullen hem waarschyniyk niet open gaan, voor de zomer een krachtige hervatting van den stryd door de Boeren brengt. Do buitgemaakte pom-pom is natuur)yk het stuk, dat Ben Viljoen by de Olifantsrivier aan Benson heeft verloren. Maar Kitchener's vaagheid is geen bewys, dat de oorlog verloopt. Integendeel, zulk© berichten zyn niet zelden do voorloopers van Nooitgedacht's en Vlakfontein's gebleken. En de Kaapkolonie biyft in volle actie. De Engel schen nemen er lager op lager, maar overal duiken nieuwe- commando's mot nieuwe com mandanten op. Do EngelscheD, die zoo aangedaan kunnen spreken over de in do wereldgeschiedenis ongeëvenaarde menscheiykheid, waarmede Engeland den Zuidafrikaanschen oorlog voert, hebben opnieuw een veeg uit de pan gekregen van een zyde, waarop zy zeker niet verdacht waren. Een ander Britsch veldmaarschalk toch hoeft openiyk zyn afkeuring uitgesproken over sommige methoden, die zyn ambtgenoot Roberts heeft toegepast om do anglisatie dor •Boerenrepublieken tot stand te brengen, althans hun onderwerping te bewerken. Veldmaarschalk Sir Neville Chamberlain, een generaal, die een grooten militairen naam geniet en zich in de Indische oorlogen, waarin hy niet minder dan zesmaal gewond werd, mot roem heeft overdekt, heeft in eon rede van Sir Edward Grey aanleiding gevonden, zyn opinie eens te zeggen over depraktyken zyner landgenooten in den huldigen stryd. En hy deed het in bewoordingen, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zyn: „Ik voel my gedrongen van meening te verschillen met Sir Edward in zyn slotsom, dat de oorlog in Zuid-Afrika geheel en al gevoerd is in over eenstemming mot do algomeen erkende regelen van beschaafd oorlogvoeren. Ik ben een andere opinie toegedaan, omdat nimmer aan het Britsche volk de noodzakeiykheid bewezen is van eon loslaten der erkondo wetten van internationaal oorlogvoeren. Ik heb het herhaalde onoordeelkundige, om niet to zeggen: roekelooze, verbranden of plunderen van de hoeven en huizen der Boe ren op het oog, de wegneming of vernietiging van de levensmiddelen, in hun woningen voor het onderhoud der familie aanwezig, hot weg dreven van alle rundvee en schapen, de ver woesting van molens en landbouwbenoodigd- hoden, alsook do gewelddadige vorwydering van allo vrouwen en kinderen naar kampen, waar zy vastgehouden worden". En op deze duidelyke terklaring, dat Roborts en zyn ondergeschikten de regelen by het oorlogvooren, tusschen beschaafde volkeren in gebruik, zonder noodzaak moedwillig en in allerlei opzicht overtreden hebben, laat Sir Neville Chamberlain deze waarschuwende voor spelling volgen: „Als do oorlog uit is, zal ons Yolk, denk ik, er too komen do waarheid te erkennen van Sir Philip Sidney's woorden Wreedheid in den oorlog maakt een verove ring het kostbaarst." Do „Kölniacho Zeitung" knoopt aan een uittreksel van Chamberlain's rode over de Kaffersquaestie de volgende beschouwing vast: „Chamberlain betwist dus, dat de Engelschen gewapende Kaffers gebruiken in den oorlog tegen de Boeren; hU verdedigt slechts theore tisch de opvattiög dat Engeland gewapende Inboorlingen zou mogen gebruikon in lederen oorlog, zelfs tegen een Europeescbe mogend heid. Hy geeft alleen toe, dat Kaffere voor materieele diensten en als verkenners gebruikt zyn, en tracht dat te rechtvaardigen mot een beroep op hetgeen de Boeren zelf gedaan hebben. Die vergelyking gaat intusachon niet geheel op, want als eigeniyke verkenners hebben de Boeren nooit Kaffers gobrulkt, en tegen zulk een gebruik zou ook, uit een volkonrechteiyk standpunt gezien, wel wat in to brengen zyn. Of die inlandsche verkenners wapens dragen, ia voorshands niet uit te maken; in Kit chener's telegram van 1 Augustus melding makende van het doodschieton van twee Kaffers, worden dezemouschon „native scouts" genoemd. Tegenover Chamberlain's bewering staat echter het bericht van Kritzinger aan French dat hy Kaffers die hy gevangennam, gewapend of ODgewapond, zou laten fusilleoren. Krit zinger moet dus reden gehad hebben om aan te nemen dat ook gewapende Kaffers in zyn handen konden vallen." Reuter soint uit Bloemfontein, dat de EDgelschen oen konvooi van 70 wagens, dat ln de richting van Boshof trok, hebben vermeesterd. De correspondent van de „Times" te Kaap stad seint, dat de neerslachtigheid onder de Engelsche uitgewekenen aldaar, die sedert eenige maanden aanmorkeiyk verminderd was, weer toeneemt ten gevolge van do terug komst van zooveel invalide soldaten van het oorlogsterrein I Volkomen klopt hiormeo eon bericht uit Dover, dat alle beschikbare mannen van De West Kent-, Oost Kent- en Sussex-regimenten en van de voorloopige bataljons uit Dover en Shorncliff zich gereed moeten houden om den 21 sten dezer naar Zuid-Afrika te worden ingescheept. Op het terrein van de Turf Club te Johannes burg is naar goud geboord on volgons parti culiere, to Durban ontvangen berichten op byna 6000 voet het hoofdrif van den Wit- watersrand aangetroffen. De waardige firma Eckstein hooft het voorkeursrecht om een Maatschappy voor do nieuwo myn op te richten. Dat belooft al weer wat goeds op velerlei gebied, zegt de „N. R. C." Die oorlog hooft toch ook wel zyn goede zyden, zullen de heeren van Park Lane denken. Zy komen op zoo'n manier de schade van den stilstand van zaken, door die ellendige Boeren veroorzaakt, wel gauw en lekkertjes te boven. Uifc Cradock wordt geseind, dat kolonel Gorringe, na de commandanten Wessels en Pyper uit Barkly-Ooat westwaarts gedreven te hebben, by een nachteiyken marsch een kamp op tien myien ten noorden van Krom- hoogte Siding overrompeld heeft. Baarby zouden dan 10 Boeren gedood on 80 paarden buitgemaakt zyn. Het uitlandors-comlté te Durban heeft tot de regeering het verzoek gericht om alleen overheidspersonen toe te laten in de concen tratie-kampen. Het grondt dat verzoek op de overweging, dat hot ware doel van de bezoe kers dezer kampen is, van do Boeren afstand van grond of recht van voorkoop te verkry- gen, welke overeenkomsten het algemeen be lang schaden en in het byzonder onbiliyk z(jn tegenover de uitgeweken uitlanders. Voorts hoeft het comité zich tot lord Kitche ner gewend om te bewerken, dat geen Boeren, die op parool vrygelaton worden, vergunning krygen naar de nieuwe koloniën terug te keeren, voordat dit toegestaan wordt aan trouwgebleven ingezetenen. De correspondent van de „Daily Mail" te Loren$o-Marquez acht het een gunstig toeken, dat een groote hoeveelheid hout naar de my non gezonden wordt; de Delagoa-iyn wordt nu volkomen vry gehouden. Alles schynt nu rustig te zyn op de grens van Swazieland. Het moet op het Hooge Veld buitengemeen warm zyn. De verovering van een Boerenlager by Amersfoort door de bereden infanterie uit Johannesburg onder kolonel Stewart biykt weer een groote blunder te zyn geweest. Toen die troep na een nachteiyken marsch by het kamp kwam, bleek Botha het reeds te hebben. Alleen de nog uitstaande brand wachten, die men misschien niet meer had kunnen waarschuwen, werden gevangenge nomen. Verliezen van hel Engelsche leger, zooale die voorkomen in de Daily GraphtG". a B a 2 p a O O CÖ •O a O O o a •D U il 9 a 2 II Is 1 Aug. 9 14 1 17 2 3 5 10 3 11 23 2 16 5 4 13 2 7 7 1 3 7 8 Totaal i 367ste STAATSLOTERIJ. Trekkiug vau Donderdag S ingastas. 2de Klasse. 4de Lyst. No. 9341 i 400. No. 10372 100. Prijzen Tan 30. 146 2623 4423 6761 7332 11267 13538 16105 17863 95 2748 87 80 78 11519 13624 53 18045 366 64 4618 6863 8319 11675 13920 16382 18156 683 2908 4739 6180 8709 11730 14159 16864 95 616 3028 6012 6225 9121 11834 14390 77 18922 1136 3639 17 6309 9333 12568 14637 17000 19083 1276 3600 6146 6429 10081 12653 54 17113 19351 1619 83 6455 6502 10447 55 16453 17326 19428 2300 4007 5534 6646 49 13093 15608 17479 20155 2482 79 6713 88 81 13215 15897 17607 20479 2624 4188 17 7329 10669 13Ó12 16928 17852 Fouten in de 2de Klasse 3de Lijst: 2353 m. x. 2352; 13363 m. z. 13383; 14146 ontbreekt. Weerbericht van 8 Angnstas. Verwachting: Zwakke wind. Lucht gedeeitoiyk bewolkt. Neerslag, later opklarend. Geringe toeneming in temperatuur. Telegrammen, WATERKLOOF, 6 Aug. RODu Plessls, die het vorig jaar deel uitmaakte van het vredesgezantschap naar Engeland, is veroor- doold tot een maand gevangenisstraf wegens het achterhouden van wapenen. Zyn veld- kornet8chap van Waterkloof rustte meer rebellen uit dan het geheele overige befaamde Cradock-district. Lategan stak de spoorlyn over ten noorden van en dicht by Conway, langs eon der meest door de Boeren gebruikte wegen. LONDEN, 8 Aug. RO.) De „Times" bevat hot volgende bericht uit Pretoria van 6 dezer Er opereeren thans 61 colonnes in de Trans vaal, den Oraoje-Vry staat en de Kaapkolonie. Behalve schermutselingen worden er slechts weinig gevechten gevoerd. De Boeren worden gevangengenomen gedood meestal by een of twee tegel yk. Hetzelfde blad ontvangt van den 5den dezer bericht uit Graaff Reinet, dat Fouché de Oranje rivier weer in noordeiyke richting overstak. LONDEN, 8 Aug. (4. HMiss Hobhouse geeft gevallen op, waarin vrouwen van Boe ren werden gevangen gezet, omdat zy wei gerden inlichtingen te geven over hetverbiyf van haar echtgenooten. LONDEN, 8 Aug. {A. R.) De „Times" hoort uit Odessa, dat Rusland 20,000 emigranten uitzendt om zich te vestigen in deAmoer- districten by de Chineesche grens. Het zyn meest Kozakken-families van den Koebou en den Don. LONDEN, 8 Aug. {A. H.) Volgens do „Times" heerscht er in Sjanghai groote ver ontwaardiging, omdat de Engelsche regeering te zwak is om er op te staan, dat de mede- plichtingen aan do moorden te Tsjoe tsjan behoorlijk gestraft warden. LONDEN, 7 Aug. (R. 0.) De schadevergoe- dingBcommissie heeft den eiach tot schadeloos stelling, door den Nedorlander QerardusTadoma "Wielandt ingediend, verworpen: do voorzitter voerde aan, dat Wielandt schadeloosstelling verlangde wegens veriiezen, ten gevolge vau den oorlog en niet door zyn deportatie geleden. Ardagh zeide nog, dat de Engelsche regee- ring aan de onderdanen van vreemde regee ringen geen toozogging kon geven, dat zy weldra naar Zuid-Afrika zouden kunnen terugkeeren. Alle krijgsgevangen Boeren, en alle uitgeweken Afrtkaanders en uitlanders krygen de voopkeur om zich weer in het land te vestigeneerst daarna zal aan vreemdelingen toegestaan worden naar Zuid- Afrlka terug te keeren. [Hieromtrent vernam de „N. R. C." het volgende: De schadevergoedingscommissie heeft den eisch tot schadeloosstelling, door Tadema Wielandt (naar men zegt een bloed verwant van den schilder Alma Tadema) inge diend, verworpen. Wielandt was een Hollander, die in 1896 als onderwyzer naar Transvaal gegaan was, en wiens boerdery ten nooeden van Middelburg geheel verwoest is.] BERLIJN, 7 Augustus (N. R. C.) Do cor respondent, dien het „Berliner Tageblatt" vroeger by de Boeren had, Wilhelm Meier- bach, is door de Engelschen gevangon- genomen. Hy wordt beschuldigd van spionnen- dienst, en zal nu te Middelburg voor een kryg3raad komen. Daartegen komt het „Tage blatt" heftig in verzet. LELDEN, 8 Augustus. Tal van opper-, hoofd- en verdere officieren kwamen heden, op de eerste audiëntie welke minister Berganslus in Den Haag verleende, hun opwachting maken, o. a. de divisie commandanten generaals Duycker, Prins en Snyder8 en do commandanten van de eerste en van de tweede militaire afdeeling, generaals Roeianta en Krayenhoff van de Leur; de commandanten van de in Den Haag liggende wapons en luit.-kolonel SabroD, gouverneur der K. M. Academie. Morgenmiddag dineeren by H. M. de Koningin op Het Loo, de oud-Ministers, leden van het jongst afgetreden Kabinet. A. s. Zaterdag ontvangt de Koningin den nieuwbenoemden Gouverneur van Curasao die 16 dezer scheep gaat naar de Kolonie ter aflegging van zyn ambtseed. De ambtsvoorganger van den heer De Jong van Beek en Donk legt 24 dezer het bestuur neder. H. M. de Koningin, hiertoe met Haar Gemaal heden expresseiyk van Het Loo naar de residentie gekomen, opende hedenmiddag twee uren de tentoonstelling voor Ambachts- onderricht. In het gebouw der Teekenacademie, waar de tentoonstelling gehouden wordt, werd het Koninkiyk Echtpaar begroet door mr. E. Fokker, voorzitter der commissie, en in de vestibule op gewacht na aanbieding van een bloemruiker door mej. Schotel door de overige commissie leden en een klein publiek van genoodigde autoriteiten en vertegenwoordigers vanveree- nigingen. De heer Fokker hield een beknopte toe spraak. H. M. beantwoordde deze toespraak korteiyk, te geiyk de tentoonstelling geopend verklarend, waarna de Koninkiyke Bezoekers werden rondgeleid door de tentoonstelling. D® koninkiyke vereenlging „Het Neder- landsch Tooneel" herdenkt 1 September a. s. haar 25-jarig bestaan. Het plan bestaat dit feest niet onopgemerkt te laten voorbygaan, doch het eonigszins een vierend karakter to gevon. Sedert 1 September 1876, den dag der oprichting, zyn heden nog werkzaam by of verbonden aan het Ned. Tooneel de heeren Stump ff, als adviseerend lid van don raad van beheer, K. F. van Byievelt, waarvan 24 jaren als administrateur, Yan Schoonhoven, De Jong, Tourniaire, Wensma, Ismg, G. Morin Jr., inspecient, De Leur, regisseur, Van Beugel, kapper, Hooft, by hetkostuum-magazyn werkzaam en mej. Antje Brante, kleedster. De „Nieuwe Groninger Courant" zegt Wy zyn thans in staat, te zeggen, dat het vry wel zeker is, dat de Kamerverkiezing in het district Groningen zich zal bepalen tot de ofticieele candldaatstelling van mr. H. L. Drucker. Ons werd nameiyk medegedeeld, dat de eenige party, van wie do alwetende „men" verwachtte, dat zy naast den heer Drucker haar candidaat zou stellen, de Sociaal- Democratische Arbeidersparty, zeer waarscbyn- lyk niet een candidaat zal stellen. Wel is de heer Troelstra gevraagd, of hy een candi- datuur wilde aanvaarden, maar deze heeft daar tegen ernstig bezwaar gemaakt. Na deze ver klaring van den leider der party is het zoo goed als zeker, dat de sociaal-democraten noch den heer Troelstra noch oen anderen geestverwant zullen stellen. Voor 't overige zullen de lib. kiesvereenig, naar het schynt niet eens vóór de verkiezing samenkomen. Tot nu toe hooft alleen de Burgerkiesvereomging vergaderd en gister avond besloten, in de gegeven omstandig heden geen candidaat te stellen. Wel ia er reeds van liberale zyde een candldatoniyst, voorzien van de noodige handteekeningen, met den naam van mr. H. L. Drucker gereed gemaakt. De anti-revolutionairen zullen stellig geen anderen candidaat stellen, de Katholieken evenmin. Resten dus alleen de zoogenaamde „grappenmakers", die wellicht met een candi daat zouden kunnen komen. Als dezen dus zouden kunnen bosluiten, hun grappigheid by minder ernstige zaken to luchten, dan zal de wenscb vervuld worden van allen, ook buiten ons district, die meenen, dat in de laatste uitspraak van de stembus berust moet worden. Het 8toomeehip „Maasdam" vortrok 8 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Koning Willem 1", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Aug. Wight; de „Penelope" arriveerde 7 Aug. van Amsterdam te Puebla Caraminal; de „Stella" arriveerde 8 Augustus van Konstantinopel te Smirna; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Aug. te Suez. De schoenmaker, verdacht van Dinsdagnacht iomand in Den Haag een mes steek toegebracht en daardoor diens dood veroorzaakt te hobbon, is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Verschillende schoen makersmessen zyn ten huizo van don ver dachte in beslag genomen. Aan het Hollandse he Spoorweg station te 's Grarenbago heeft do poiitio aan gehouden (on later naar hun ouders to Rotter dam teruggebracht) twee knapen van 13 a 14 jaar, waarvan de oen f GO van xyn vader te Rotterdam had ontvreemd en nu met zyn vriendje naar Scheveninge* was gegaan. In de wachtkamer dodon zy zich zoodanig te goed, dat het de aandacht trok van oon politie beambte. De jongelui hadden aardig wat geld verteerd op hun uitstapje. BUITENLAND. Fraukrffk. Het „Petit Journal" vernoemt uit Brost, dat de voorzitter van do handolskamer aldaar van de Duitsche ambassade ln Parys het volgende telegram heeft onfrangen: Kunt gy 120 ton steenkolen aan den Duitschen kruiser „Hela" leveren, die op 8 dozer, 's morgens om 8 uren, op do Brester reede zal aankomen om de aan het Duitsche eskader gerichte brieven ln ontvangst te nemen?" Hot blad meldt, dat de voorzitter van de handolskamer toestemmend heeft geantwoord. Het gerucht, dat het gehoole Duitsche eskader op de terugreis van Cadix in Bre3t zou aanleggen, beeJt hiermede voorgoed afgedaan. Minister Delcassé is naar Parys terugge keerd, maar hy heeft den Turkschen gozant, Moenir boi, nog niet ontvangen. De Parysche correspondent van do „Times" zegt, dat aan de bladen een wenk gegeven is om geen ophef te maken van hot geschil tusschen Frankryk en Turkye, het wel ernstig te behandelen, maar vooral geen sensatie op te wekkon; de bladen, ook de oppositie-pera, zouden besloten hebben aan die aansporing gevolg te geven. De Temps" geeft in een officieus artikel te kennen, dat er niet Óen quaestie bestaat, maar verscheidene. Daar is ook de quaestie van twee Franschen, wier rechten door do Ottomansche regeering worden betwist. En de Temps" zegt, dat, zoo de heer Con- stans het te Konstantinopel zyn plicht geacht heeft de bedreiging te gebruiken, dat hy zich zou laten terugroepen, men van den heer Delcassé mag verwachten, dat hy tegenover den Turkschen gezant te Parys even ondubbel zinnige taal zal gebruiken. Het schynt zeker te zyn, dat Delcassé Constans ten volle steunt, en een breuk tusschen Frankryk en Turkye schynt onvermydeiyk, indien de Porte op haar stuk. blyft staan wat intusschon niet waar schyniyk is. De staking der haven- en dokwerkers te Marseille heeft voor het „uitvoerend comité" een zeer onaangenaam staartje. Het moet gebleken zyn, dat uit het stakingsfonds van tyd tot tyd sommen van 1500 tot 2000 franken zyn ontvreemd en het vermoeden bestaat, dat eenige leden van het stakingscomité deze be dragen ten eigen bate hebben aangewend. Er is tegen hen een gerechteiyk onderzoek geopend. Dnitschland. "Dit Beriyn wordt aan de „N. R. 0." gemeld: Op nadrukkelyken wensch van de overleden Keizerin zelve wordt de lijkdienst gehouden in de stadskerk te Kronberg. De Keizerin moet gezegd hebben, dat zy wenschte te rusten niet op de plaats, waar zy zoovoel te lyden hoeft gehad, maar in de Johanneskerk, waar zy zoo vaak. troost heeft gevonden. De eikon- houten kist, waarin het lichaam gelegd is, komt uit Londen. Te Potsdam worden reeds toebereidselen gemaakt voor de ter-aarde bestelling, aan staanden Dinsdagmiddag. Eerst zal een ïyk- dienst gehouden worden by de baar, die in de jaspisgalery van het Nieuwo Paleis wordt neergezet; daarna neemt de ïykstoet zyn weg door het aangrenzende park van Sanssouci naar de Fnedenakirche, waar koizer Fnedrich rust. Naast diens stoffeiyk overschot is reeds een groeve gemaakt. Op den weg van het Nieuwo Paleis naar de Friedenskirche trekt de stoet maar door een paar straten van Potsdam, waar het publiek achter de langs den weg geschaarde vereeDigiugen toegelaten wordt; in de Friedens- klrche zelf hebben alleen de naaste betrek kingen en de vertegenwoordigers der vreemde regeermgen toogang. De regeling dor plechtig heid te Potsdam is overigens dozeilde, die indertyd by de begrafenis Yan keizer Friodrich ln acht genomen is. Het kasteel „Friedrichshof" biyft streng afgesloten voor het publiek en voor de jour nalisten. De Keizer vertoeft op het kastoel te Homburg, hy maakt korte wandelingen met von Bülow en doet enkele staatszaken lL Turlcyo. De „Times" verneemt uit Konstantinopel, dat do spanning In de betrekkingen tusschen Frankryk en Turkye toeneemt. De Frsnscho gezant heeft krachtig, maar tevergeefs aan gedrongen op terugbetaling van een voorschot van 20 millioen franken door Franscbv ban kiers te Konstantinopel gedaan eu waarvan de terugbetalingstermyn reeds verioopen is. Te Konstantinopel is één geval, te Stam boel zyn twee gevallen van pest geconstateerd, Eén dor lydera stierf. Vercenigde Staten. De senator Cullora, die, nadat hy een bezook had afgelegd by Mc Kinley, werd geïnterviewd, liet zich allesbehalve hoopvol over Ue toekom stige plannen der Amerlkaansche regeering uit. Cuilom verwacht weinig van de Philip- j pynen en gelooft niet aan wetgeving voor Puerto Rico en Cuba noch aan een tarief-- wetgeving, doch denkt alleen, dat do regeering zal pogen de tien aanhangige handelsvordrageiy waarin een reciprociteïtsclausuio, althans ge- deelteiyk er door te krygen. Cuilom zeide. verder, dat do kansen op aanneming van de plannen voor het Nicaraguakanaal gering zyn.'. Misschien zyn do kansen voor het Panama- kanaal gunstiger. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 181 C. 64 4° Fahrenheit, hedenmorgen- om 8 uren 19.5"' C. 67.1J F., 's middags' om 12 uren 21.5° C* 71° F., uamiduag»! om 4 uren 23° C. 73.4° F,

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3