Ifc 12716 Donderdag 8 Augustus, A0. 1901. <§eze tgoarant wordt dagelijks, met uitzondering - van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ned.-Zuidafribaansche ïerceniging. F'euilloton. Een opvoedster. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden por 8 maandonl S S "i J 5 Fl f 1.10J cBuiten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd zyn 1.80 l Franco per post 2 1.65». PEUS DER ADVERTENTEËN Yan 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor hot incassoeren bulten de stad wordt 0.06 berekend. Afdeeling Leiden en Omstreken* Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- woudache Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd cp don verjaardag van tante W. 1.66. By dragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Yoor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren. In dank ontvangen door mej. Briöt: Een groot pak boeken van mej. De J. Leiden, 8 Augustus. Morgen zal de generaal-majoor W. B. J. Duycker, commandant van de 1ste divisie Infanterie, alhier aankomen, ten einde inspectie te houden over de beide bataljons van het 4de regiment infanterie. De inspectie zal by goed weder om ongeveer negen uren op het Schuttersveld aanvangen. Men verzoekt ons, er aan te herinneren, dat het heden dertig jaren geleden is, dat de Chr. school aan de Middel^egracht alhier word geopend. Yoor het examen Fransch, L. O., is geslaagd mej. A. de Boer, van Lelden, Aan 's Ryks Museum van Natuurlyke Historie alhier is door den heer G. A. J. van de Sande, officier van gezondheid der 1ste klasse aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Sibega", ten geschenke aangeboden een ver zameling van 3 slangen, 12 visschen, 8 krabben en 7 lagere zeedieren, alle in spiritus gecon serveerd en door hem in de zee rondom Atjeh en in Atjeh zelf byeengebracht; en door mevrouw de weduwe J. de Yries-Blom, ten gevolge van door wyien haar echtgenoot by testamentaire beschikking gemaakte bepaling, een kastje, bevattende veertig laadjea, waarin zich bevinden Inlandsche Macrolepidoptera, waaronder veel zeldzame exemplaren in 697 species en 2693 exemplaren, benevens eenige .Oostindlsche Insecten. Aan beiden is daarvoor de dank der Regeering betuigd. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van Bestuur, werden door de Staatsraden Mrs. Asser, Huber en Moltzer rapporten uitgebracht resp. over de beroepen van lo. het Bestuur der afdeeling Haastrecht van den Ned, Protestantenbond; 2o. den geneesheer-directeur van het Herstel lingsoord voor longiyders te Putten o/d, Veluwe; en 3o. den geesteiyk adviseur en bestuurder van de R.-K. Werkliedenvereeniging te Helmond; betreffende verzoeken om vry- dom van personeele belasting voor genoemde 'Inrichtingen. Staatsraad mr. Moltzer bracht voorts rap porten uit omtrent do beroepen van: lo. Het Bestuur der Hulp vereeniging voor Cbristeiyk Nat. Schoolonderwys te 's-Graven- zande tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid Holland op de aanvrage om Rykssubsidie ovor 1900 voor de school dier vereeniging aan hot Molenslop; 2o. D. Steonekos en anderen te Ylacht- wedde tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Groningen op de bezwaren tegen den ligger van «chouwbare voorwerpen in het 8ste onderdeel van het waterschap Wester- wolde; en 3o. de firma H. Glesen, te Amsterdam, tegen het besluit van B. en Ws. dier gemeente, waarby haar een nieuwe voorwaarde is opge legd voor de verdere exploitatie van haar stoomgruttery en malery in de vereenlgde perceelen Leidschegracht 76 en Raamstraat 9 aldaar. Staatsraad mr. Huber rapporteerde nog over het beroep van A M. Hofstede, teNaaldwyk, tegen een besluit van B. en Ws. dier ge meente, waarby aan J. A. W. Maas vergun ning is verleend tot het oprichten van een bakkery. De Kon. beslissingon in deze zaken worden later medegedeeld. Ingekomen was o. a. een Kon. besluit waarby op het beroep van K. Raat, te Beemstfcr, wyziging is gebracht in de voorwaarden waar onder hem door B. en Ws. dier gemeente vergunning is verleend tot opriohting van een broodbakkery. Uit de aan den gemeenteraad van 's-Gra- venhage Ingezonden gemeenterekening over 1900 biykt, dat de ontvangsten hebben bedragen ƒ6,784,149 en de uitgaven ƒ6,349,150.77'/,. In bet batig saldo ad 484,998,22 '/a hebben de gewone middelen een aandeel van 242,639,14 erx de buitengewone van ƒ192 368,08»/,. Pr. Kuyper is te Bad Gastein aangekomen. In den Haarlemschen gemeenteraad kwanj gisteren aan de orde hot voorstel tot overneming van het buizennet der gasfabriek van de f Imperial". De heer v. d. Kamp vreesde, dat de gemeento een party oud yzer zal koopen, en vroeg, wat aan B. en Ws. bekend ia omtrent den toestand, waarin die pypon verkeeren, terwyi het jhr. Speelman bevreemd had, dat B. en Ws. zoo maar willen gemachtigd worden ook andere zaken met de Imperial" te regelen. Ia dat niet te veel vryheid. Uit een antwoord van den heer Snoltjba als lid der commissie van voorbereiding, bleek, dat het in de bedoeling van B. en Ws. lag een nieuwe ringleiding om de stad te leggen, vanwaar uit die oude buizen zullen worden voorzien van gas. In dat geval biykt deze overeenkomst tooh niet zoo'n heel groot voor deel, want de nieuwe ringleiding zal natuur- ïyk ook geld kosten, en niet minder zelfs dan ƒ110,000 of ƒ115,000, zooals do voorzitter zeide. Niettemin, de geopperde bezwaren vielen door die ringleiding weg, en het voorstel word dan ook z. h. s. aangenomen. Een voorstel tot bostemming van g-meente- grond voor bouwterrein eener school aan do Tempelierstraat, word aangehouden ten einde naar een beter terrein uit te zien. Het voorstel om over te gaan tot den bouw van een pestbarak en ontsmettingsoven werd na een lange bespreking in tweeön gesplitst. By do discussie kwam uit, dat sommige heeren het voor een ontemettingsoven uit getrokken bedrag van 6100 (by de splitsing tot 7300 verhoogd) nogal erg hoog vonden, terwyi andere leden de noodzakelykheid van de inrichting niet inzagen. B. en Ws. voelden er biykbaar ook maar heel weinig voor, doch zeiden ronduit, dit voorstel te doen, omdat hot Geneeskundig Staatstoezicht die inrichtingen wenscht, ten einde by voorkomende peet- gevallen gewapend te zyn. De heer Sneltjes wees er o. a. op, dat een particulier hier ter stedo een zeer goed ingerichten ontsmettings oven heeft, die byna niet wordt gebruikt, waaruit blykt dat hieraan geen behoefte bestaat. Yoorts maakte hy de opmerking, dat de bediening toch ook geld zal kosten. Een nieuwe quaestie bracht de heer Modoo in het debat, n.l. deze, of regenten van het St.-Elizabeth8-gasthuis, waarvan nn toch vry- wel vaststaat, dat het een gemeentel yke instelling, is, kunnen weigeren, geiyk zy gedaan hebben, by voorkomend geval, een pe8tiyder op te nemen. De wethouder, dr. Kruseman, zelf regent, is van meening, dat regenten desnoods zouden kunnen worden gedwongen, maar sprekers ambtgenooten zyn het met hem niet eens, en B. en Ws. hebben die quaestie nog niet behandeld. Dr. Kruseman vroeg voorts aan den Raad, B. en Ws. vry te laten in debepalingvan.de plaats, waar de oven zal worden gebouwd. Indien de Raad niet mocht willen ingaan op het voorstel, om een barak te bouwen, dan zou 8pr. wenschen dat de ontsmettingsoven op het gasthuisterrein kon worden gebouwd, wyi men daaraan groote behoefte hooft. Tegenover de bezwaren over de cyfers merkte de voorzitter op, dat B. en Ws. vol strekt niet van plan zyn om die gelden uit geven. De hoer Roog waarschuwde tegen het gebruik van den particulieren ontemettings oven door den heer Sneltjes aanbevolen, omdat de behandeling daarvan zeer onvoldoende is. Na lange discussies werd het bouwen van een pestbarak afgestemd, en een motie aan genomen om de beslissing over den besmettings oven aan te houden. Hetzelfde geschiedde met het voorstel tot ruiming van een portret uit de gemeente- verzameling mot een sohildery van De Vries van Doesburgh, aangezien de voorzitter daar over een lange discussie voorzag. Het voorstel van het bestuur tot liquida tie der Haagsche Kookschool met ingang van 1 Sept. a. s. is aangenomen. Ingevolge koninkiyke machtiging is jhr. A. A. van Teylingen erkend en toegelaten als vice-consul van Rusland, te Ylissingen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. B te Tolen door da. G. J. Breukelaar, te Hasselt. Op 81 Aug. e.k. vertrekt van Amsterdam per s.8. „Koning Willem I" een detachement aanvullingstroepen, sterk 8 onderofficieren en 50 mindere militairen. Het bevel is opgedragen aan den kapt. der inf. G. A Platt; tot mede- geleiders zyn aangewezen de 2de lulta. der inf. P. Schaafsma en N. J. Foenstra. B. en Ws. van Amsterdam brengen ter kennis, dat voor het studiejaar 1901/1902 moeten worden benoemd: lo. een prosector, bevoegd om als arte op te treden, by het onderwya van den hoogleoraar dr. L. Blok aan het ontleedkundig laboratorium, op een jaarwedde van 1000; 2o. twee 2de assis tenten aan genoemd laboratorium met het radicaal van medisch candida&t of candidaat- arte, elk op een jaarwedde van 600. Sollicitanten worden uitgenoodigd, om zich by op zegel geschreven adressen, welke aan B. en Ws. moeten worden gericht, portvry aan te melden ter Gemeente-Secretarie, afdee ling Onderwys, vóór of op 20 Augustus 1901. Naar ons verzocht wordt mee te deelen, is een nieuwe uitgave van den „Liederen bundel voor Janmaat en Soldaat" in bewerking. Yan dit boekje werden reeds 80,000 exem plaren verkocht De verzamelaar, luitenant Clockener Brousson, te Breda, zal het boekje verdeelen in Yaderlandsche liederen, geschied- zangen, matrozenliederen en soldatenliederen. In het geheel zullen ongeveer 120 liederen worden opgenomen. Hot verlof naar Nederland van den officier van gez. lsto kL van het O.-L leger M. Kievit is nogmaals met 6 maanden verlengd. De hier te lando met verlof aanwezige off. van gez. 2de kl. van het O.-L leger W. N. Hartman keert 21 September, per stoom schip „Gedé" van de Rotterd. Lloyd, naar Indiö terug. Te Helder is een afdeeling opgericht van den „Volksbond, Yereenlging tegen drank misbruik." Een 90 tal ingezetenen zyn als lid toegetreden. Tot leden van het bestuur zyn gekozen de heeren dr. O. J. de Bruyn Kops, Egbert J. Bok, A Volkmaars, W. H. König en O. van der Hegge Spies. De Ryk8polltievereeniglng vergadert 7 September a. s. te Groningen. Op de agenda komen voor, behalve de benoeming van een lid voor het hoofdbestuur in plaats van den heer H. W. Nyhoff en de behandeling van een huishoudeiyk reglement, verschillende voorstellen betreffende lotsverbetering. De jeugdige vereeniging telt reeds pl. m. 300 leden. Naar „De Standaard" verneemt, wordt in het district Sliedrecht ernstig gedacht over een candidatuur voor de Tweede Kamer van den luitenant-kolonel Löben Seis, in Den Haag. Ook wordt de naam genoemd van de. R. J. W. Rudolph, to Leiden. De liberale kiesvereeniging „Amersfoort" steldo in een algemoene vergadering mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van bulten- landsche zaken, candidaat voor de verkiezing voor de Tweede Kamer, ter vervanging van jhr. mr. T. A J. van Asch van Wyck, minister van koloniön. Naar men aan „De Noordbrabanter" mede deelt, zou by de verkiezing in het district Grave sprake zyn van den heer J. J. Duynstee te 's-Gravenhage, die ongeveer 26 jaren als hoogheemraad werkzaam was in het water schap Delfland, welke betrekking hy, slechts eenige weken geleden, wegens zyn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland moest neerleggen, wyi deze ambten niet voreenigbaar zyn. De kapt. ter zee J. Cardinaal, In oom missie te 's-Gravenhage, en de lult. ter zee late kL L. E. A T. ter Haar, dienende als eerste officier aan boord van Hr. Ma. logement schip „Buffel", worden met 16 dezer op non activiteit gesteldlaatstgenoemde wordt alsdan in gemelde betrekking vervangen door den luit. tor zoo lsto kl. L. Hamming, terwyi de luit. ter zee 2de kl. R. F. van Brakel Schimmel mot denzelfden datum geplaatst wordt aan boord van Hr. Ma. wachtschip te Willemsoord, op folio van luit. ter zee lste kL De luits.-ter-zee lste kl. J. Albarda, J. J. Rambonnet en O. H. de Lussanet de la Sablonière, allen geplaatst als offleier-instruo- teur by het Koninkiyk Instituut voor de marine te Willemsoord, worden: lo. met 1 September s. eervol van deze betrekking ontheven en gedetacheerd in de directie der marine te Willemsoord; 2o. met 12 September d. a. v. op non-activi teit gesteld. Te hunner vervanging worden met 1 Sep tember a. s. geplaatst als officier-instructeur by gemeld Instituut, de luits.-ter-zee der lste kl. A J. Gooszen, J. W. van Aalst en J. F. Nyiand. Met 8 dezer wordt de lultenant-ter-zee der 2de kL K. A. Telders, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant-ter-zee der 2de klasse H. P. A. Buysing Damstó, wiens op-non-actlviteit- stelling wordt ingetrokken. De luitenant-ter-zee der 2de klasse F. L. Rambonnot en de officier van gezondheid der 2de klasse S. A. van der Chys, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, afin op non-activi teit gesteld. De luitenant-ter-zoe der 2de klasse H. van Schreven, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip to Hellevoetaluls, wordt met 9, Augustus a. s. op non-actlvlteit gesteld, onder intrekking van zyn overplaatsing aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus". Aan boord van go melden monitor werdt, alsnu met 9 dezer tydoLJk geplaatst do luitenant ter zee der 2de klasse Pb. de Kanter.i By den gemeenteraad van Zutfcu is; Ingekomen de aanvrage om concessie en flnon- cieelen steun, door de heeren A. 0. Schepperi en H. J. Wigman, te Amsterdam, voor deal aanleg eener electriscbe tram. Uit het adres blykt, dat het de bedoeling j ia Zutfen aan den linkeroever van den IJsel in gemeenschap te brengen met de' IJaelstreek, door een electrlache tram over1 de Hoven naar Voorstonden, en van daar; eensdeels over Oeken, Hall, naar Eerbeek,1 anderdeels over Tonden, Empe, Yoorts, Appen, Gietel en Wilp naar Deventer; alsmede vair Oeken nog over Rienderen, Brummen, Leuven- helm, Spankeren naar Dieren, hy de stoom*1, tram naar Doesburg. Adressanten hebben reede eon voorlooplgei vergunning gevraagd aan den Minister van Waterstaat en tot verkryglng van die vei>j gunning behoeven zy ook de medewerking van den Zutfenschen gemeenteraad. Do kosten van aanleg worden geraamd op 1,200,000. Staatsexamen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit naman van 6 tot 7 Augustus deel 10 candidaten voor de j faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten j zyn 4 candidaten: de heeren G. Fuldauer, J.'j S. F. Tummer8, J. Reitsma, J. de Zwaan. Yoor de faculteiten der geneeskunde, enz^) werden 6 candidaten geëxamineerd. Toege-( laten zyn 4 candidaten: de heeren J. de Rooy, I J. H. van Burkom, P. Groote, J. E. van den Arend. y Gedurende den loop van het examen trok zich een candidaat terug. Het examen wordt voortgezet met 8candl-* daten. Na voortzetting van het examen zyn van do vorige groep alsnog geslaagd: de heeren S. J. M. Wythoff en L. H. v. Romunde. Volgons berichten uit Parye zullen de' laatste medailles, toegekend aan inzenders op j de jongste Paryscho Wereldtentoonstelling, niet vroeger afgeleverd kunnen worden dan in Juni van het volgend jaar. Voor de kerkstichting aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam is van iemand 1000i ontvangen. De gemeentorekenlng van Haarlem over 1900 elult met een totaal Inkomsten al ƒ2,068,182.14 en uitgaven ad 1,889,627.0 en alzoo een batig ealdo van 178,665.11, voor 60,237.28, bestaande uit het verschil tusschen de gewone inkomsten en de gewone1 uitgaven. Er heeft zloh te Utrecht gevon.. f een Vereeniging ter bevordering van llchaams- oefeningen in de open lucht. Een veertiental1 aanzieniyke Ingezetenen staan aan het hoofd er van. De lichaamsoefeningen moeten steeds plaats^ hebben onder geschikte en deskundige leiding1 om overmatige Inspanning te vermyden. De deelneming staat open voor alle jongens van 10 jaar en ouder en voor volwassenen. De ge- legenheid tot deelneming zal liefst koetelooil worden opengesteld. Behalve de bekendo oefeningen aan ver-1 schillende gymnastiektoostellen, zal een ruime i plaats worden ingenomen door loop- en spring. oefeningen in haar onderschelden vormendoor 23) „Pardon T stamelde Dagmar; „ik wist niet, dat u zou komen." „O, ik mag wel excuus vragen. Ik heb geklopt, maar geen mensch scheen my te hooren, en toen heb ik het gewaagd, binnen te komenO, wat is dat mooidat is een fijn stukje werk, hoorl" Eerst toen het drukke vrouwtje in een woordenstroom haar bewondering had ge lucht, begroette zy officieel de aanwezigen. Do oude Pracht zat verzonken in den aan blik van het beeld. Hy had veel dieper zin voor kunst dan hy gewooniyk liet blyken. De „Pomona" van Dagmar was een ideale vrouwengestalte, in een Grieksch gewaad, zóó fijn doorzichtig, dat het den indruk maakte van een omgeworpen sluier. Het beeld was geen meisjesfiguur, maar een vrouw, in den vollen bloei der schoonheid, edel van vormen ■en te gelyk lieflyk en vol gratie. Ook Heinz werd opnieuw getroffen door het prachtige werk, dat hy in stommo be wondering op eenigen afstand beschouwde. Zyn vader had Dagmar de hand gereikt. Een poos lang werd er geen woord gesproken; ook mevrouw Pollinger zweeg en niemand bekommerde zich in dit oogenblik om haar. Men kon aan het trekken van haar mond hoeken en het fonkelen barer oogen zien, dat ook op haar het beeld oen diepen indruk had gemaakt De oude heer verbrak het- zwygen. Hy •prak echter niet luid, maar trok Dagmar naar zich toe en duisterde haar iets in het oor. Het meisje zag verschrikt naar de beide anderen; de oude had schik in haar verlegen heid, trok haar nog dichter naar zich toe en kuste haar op beide wangen. „Nu, zoo ia 'tgoedl" riep de Oostenryk- schej^.een kusje mag zy er wel voorhebben." En spoedig volgde zy het goede voorbeeld en omhelsde hartelyk haar concurrente, waarna ze met veel klem betuigde: „U heeft kolossaal veel talent l De prys Is voor u, let maar eens opt Denkt u ook niot, professor?" Heinz, wien de drukte van mevrouw Pollinger zeer onaangenaam was, antwoordde eenvoudig: „Het is oen heol mooi stuk werkl" „Een mooi stuk werkl Wat zegt hy dat leuk, de professor, in plaats, dat hy zyn meisje om den hals valt en eens flink zoent I Ach, zoo zyn die heeren van de academie I Neen, het is een waar genot, zoo iets te zien. Ik heb er nu al zes gezien, die meedoen dat daar en het myne meegerekend en alle geheel verschillend. Een geheel andere opvat ting I Ik ben nieuwsgierig, hoe dat zal zyn, als men ze naast elkaar ziet. Morgen is het de laatste dag van den inleveringstermyn 1" „Ja, de commissie heeft des voormiddags een zitting by professor Kuhnsen," zei Heinz droogjes. „Ach ja, u behoort ook tot de juryl" her nam mevrouw Pollinger. „Ik mag wel zor gen, dat ik goede vrienden met u biyfl" Dagmar zag, dat haar verloofde ontstemd de wenkbrauwen fronste. Snel zei ze: „Gaat u toch zitten, mevrouw I Laten we allen by meneer Pracht gaan zitten." Ze namen plaats en het gesprek werd nu zeer alledaagsch. v Mevrouw Pollinger had echter, zooals ge wooniyk in den patsten tyd, een bepaald doel met haar bezoek. Zy gold zoowol in Dagmars als In vader Prachts oogen voor de adjudante van Stéphanie; „alleen Heinz wilde dit niet gelooven, daar hy zich herinnerde, welk een afkeer zyn vriendin van de babbel zieke Pollinger had. Het duurde niet lang, of Mizzi begon weer over die jury. De professor en zyn verloofde werden stil; de oude heer belangstellend: „Dus morgen is de beslissende dag? Daar hebben die kinderen my weer niets van „De beslissing is morgen nog niet; het ia pas de eerste algemeene vergadering." „Zoo; dus daar moeten allen heen? jy ook, Heinz?" „Ja, vader. Had ik u dat nog niot ge zegd?" „Geen woord. Ik verneem immers alles laDgs omwegen „Nu, als uw aanstaande schoondochter het prijsje krijgt, zult u het wel uit de eerste hand vernemen, meneer Pracht 1" „Ja, dat hoop ik ten mtostel" bromde de oude. Mizzi trok een komisch-treurig gezicht en vervolgde: „Niet iedereen is er zoo goed aan toe als juffrouw Ottensen." Den professor hinderde deze bedekte hate- ïykheid; het was niet de eerste maal, dat hy zoo iets hoorde. „In welk opzicht, mevrouw?" vroeg hy, misschien een weinig te scherp. Mizzi kneep haar kleine oogjes byna dicht en wiegde bevallig haar hoofdje heen en weer. „Nu, ik vraag u: als men zyn eigen galant in do jury heeft, dan ia men toch heusch niet slecht af." De professor stond op en zei, kort en scherp: „Dat zegt u toch zeker maar voor de grap, mevrouw Pollinger?" „Neen; het is my heilige ernst," zei Mizzi, gemaakt onschuldig. „Doch u moet niet den ken, dat ik jaloersch beu, juffrouw Ottensen I Denk dat in 's Hemels naam nietl" „Waarom vreest u, dat ik u voor jaloersch zal houden? Ik heb uw werk niet gezien; maar ik ben overtuigd, dat u er ook moeite en zorg aan besteed heeft. Ik heb gedaan, wat ik kon, en als het uwe beter is, dan erken ik graag, dat u grooter kunstenares is dan ik." „Beter... beter? Wat is beter?" meende Mizzi, schouderophalend, „'t Is toch een quaestie van opvatting. As de beoordeelaars iemand goed gezind zyn „O, nu vergist ge u toch geweldig, mevrouw I" sprak Heinz op ernstigen-toon. „De beoor deelaars hebben den heiligen plicht, objectief uitspraak te doen." „In de kunst, professor," antwoordde me vrouw Pollinger, „bestaat reeds lang geen objectiviteit meer. Wy hebben richtingen, heel komieke richtingen zelfs, maar geen wet. Het komt op den porsooniyken smaak van heeren juryleden aan." „Wat u daar zegt, is niet goed," verklaarde Dagmar openhartig. „Als het zoo was, als u meent, dan moest men zeggen: „Meneer Pracht, ga uit de commissiewant uw smaak is. natuuriyk zoo, dat het werk van juffrouw Ottensen u het best bevalt". Meent u het werkeiyk zoo?" Heinz kon ternauwernood zyn ongeduld bedwingen. Hy zag de Weenerln met fonkelende oogen aan en zei: „Ik zou die opvattiog schandeiyk achten,1 mevrouw I Een jurylid moet zich kunnen vers heffen boven personen en klieken, anders ver<' dient hy het in hem gestelde vertrouwen niet."(| „Ja; maar het kan soma heel moeiiyk worden volmaakt onpartydig te oordeelen.' By voorbeeld een andere voortrekken ten nadeele van zyn verloofde, dat zou toch zeer; ongalant zyn." Des professors blik werd steeds dreigender. „Daarin vergist u zich, mevrouw. U kunt gerust zyn: ik zal ODpartydig oordeelen. Al mochten vijf kunstrechters juffrouw Otten- sens werk voor het beste houden, maar ik meende, aan een ander do palm te moeten j toekennen, dan zal niets my terughouden, da waarheid hulde te doen." „Hml Dan is het voor my niet zoo gevaar- ïyk 1" meende Mizzi. Slechts met moeite gelukte het aan Dag-, mars tact, het gesprek weer op effen %anen te brengen. Doch des professors stomming was voorgoed bedorven. Hy zoowel als zynj vader en Dagmar begrepen zeer goed, dat mevrouw Pollinger enkel gekomen was, om, hun do meening van het vyandeiyke kamp1 mede te deelon. Met een allerliefst lachje stond de bezoek- ster eindeiyk op. „Ik moet naar huis. Ik verwacht oon prettig bezoek: van myn Hollandschon vriend Paimpo), die den prijs heeft uitgeloofd. Hy is voorzitter] van de commiBsie, en ik moet hem oen beetje op de hoogte helpen; hy kent de juryledon niet zoo goed." {Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1