<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N\ 12714 Dinsdag; 6 Augustus. A*. 1901. PRIJS DEZER COURAUTi 'Voor Leiden por 8 maandonf 1.1®.!) ij/Buiten Loiden, por loopor en waar aganton goyostigd z()n 1.80 Franco por post I 1.65-', PRIJS DER ADVERTKNTIËN Van 1—6 regels f 1.05. Iedero regol meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offloleel© Konnlsjfeyinff* Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, •p Donderdag don 8ston Aug. 1901» des namiddags te twee uren. To behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van de geloofsbrieven van do ffieuw benoemde leden van den Gemeenteraad. 2o. Loting tot bepaling van de jaren van af treding van d# nieuw benoemde loden van den Gemeenteraad, i 3o. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. (189) 4o. Verzoek van Mej. J. van den Bosch, om eervol ontslag als 3de onderwijzeres aan de openbare school der 4de klasse No. 1. (193) 5o. Verzoek van Mevr. do Wed. Dozy geb. Evers, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (192) 6o. Voorstel tot het rooien van twee boomon aan de Oevangenislaan. (191) 7o. Voorstel tot onderbandsche verhuring van hetland aan denZoeterwoudschensingel, kadastraal bekend onder Sectie M. Nos. 765en 7G6, gemeonte Leiden. (195) 8o. Verzoek vau J. Botermans, om vergunning tot demping van een godeelte der sloot langs den Lagen Rijndijk. (196) 9o. Voorstel tot den aankoop van de perceelen aan de Binnenvestgracbt b\j de Oude-Heerengracht, kadastraal bekend onder Sectie A Nos. 787, 876, 875 en 874, gemeente Leiden. (188) Leiden, 6 Augustus. De uitslag van de te Rotterdam afgeno men eindexamens dor hoogere burgerscholen in Zuid-Holland la, dat van die te Lelden zyn geslaagd mej. F. M. C. de Boer, mej. D. v. d. Kloot, H. G. Benjamins, L. J. P. Baten burg, H. F. W. Becking, A. R. Boele, G. M. Biegman, J. W. Beyerinck, J. Brouwer, H. J. Egter v. Wl8sekerke, W. Eigeman, T. O. Godin, F. J. Hakkenberg, A. Los, P. Marks, H. Mar tin, F. G. Mastenbroek, W. J. Meyer, J. M. Plantfeber, D. Polder. Afgowezen geen. Extranol: A. A. Dobbe, L. D. Keus, T. W. Mundt, A. W. Wybrands. Afgewezen 2. De „Sts.-Ct." bevat de statuten van de Loldsche Athletiekvereeniging „DeSportman", te Lelt n. De by hot 1ste reg. vesting-art. benoemde 2de luits. J. P. de Man, F. S. op ten Noort, D. van' Rierasdyk en W. M. Visser komen te Utrecht in garnizoen; de by het 3de reg. vesting-art. nieuwbenoemde 2de luite. J. H. ^arstons, J. Oostryck, W. R. van der Weide en J. W. Peppelman van Kampen komen te Górkum in garnizoen; de kapt. G. A. Linckers f ls geplaatst by het korps mariniers te Willems oord; do off. van adm. 2de kl. K. van der Heiden ls tydeiyk geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Koningin-Regentes." Te Oostorboek ia overleden de gep. majoor van het Indisch leger J. B. du Puy de Montbrun. In de gisteren gehouden zitting der Algemeeno Synode bracht de heer Van Dia rapport uit over het verzoek van den lieer Gangel te Voorst om rehabilitatie. In de dagen van de doleantie ia de heer Gangel ontzet van zyn lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk. By de Synode van het vorig jaar kwam een verzoek ln van genoemden heer, om weer hersteld te worden in zyn lidmaatschap van en ln z'yn ambt by de Ned.-Herv. Kerk. De Synode oordeelde de inwilliging van dat ver zoek niet ia het belang der kerk. De heer Gangel hernieuwde nu zyn verzoek. Hy veroor- doelde thans zyn vroegere houding ten opzichte der Ned.-Herv. Kerk, maar protesteerde tegen al hetgeen omtrent hem is uitgestrooid. Hy erkende, dat de doleantie kerkrechtoiyk onge oorloofd was. Wegens de schuldbelydenis ten aanzien van zyn in 1887 gepleegde daad con cludeerde de commissie, aan het verzoek van den heer Gangel te voldoen. Tot leeraar ln de classieke letteren aan het gymnasium te Kampen is benoemd dr. J. Niermeyer, van Groningen, tydeiyk aan die Inrichting werkzaam. Tot leeraar aan de H. B.-S. en B. A.-S. 'te Zutfen is benoemd de heer I. H. J. Nort te Amsterdam. Met hem waren aanbevolen C. L. P. Strackó, vroeger te Pretoria, en dr. A. van Thyn te Winschoten. De heer H. M. Bernelot Moens werd voor een jaar herbenoemd als leeraar aan de H. B.-S. en voor het onder is aan meisjes in school A. By gelegenheid van den schietwedstryd 'der Amscerdamsche Kon. Weerbaarhoids- vereenlging .Claudius Civilis", Zondag on Maandag aan Het Vosje te houden, is Z. K. H. do Prins der Nederlanden uitgenoodigd een bezoek aan cio banen te brengen. Het bestuur ontviDg gisteravond bericht, dat de Prins Maandag aan dat verzoek hoopt te voldoen. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Hondrik arriveerden gisternamiddag togen 3 uren per extra-trein met gevolg op het paleis Het Loo. Op het perron waren ter verwel koming aanwezig de burgemeester, de hofarts «n de eerste stalmeester met ongeveer 3000 belangstellenden, hoofdzakelyk logé's uit Apel- In een te Lochem gehouden vergadering van de Centrale Liberale kiesvereeniglng is gebleken, dat in de aangesloten kiesvereeni- ■gingen mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, by meerderheid van stemmen, tot candidaat .voor de Tweede Kamer ls verkozen. In het district Eist wordt van katholieko 'tijde als opvolger van den heer Bergansius ▼our hot jïdmaaUchap der Tweede K*mer gesteld de heer S. van Wyck, thans lid der Eerste Kamer. Te Grave worden pogingen aangewend den heer W. Frlesen. burgemeester, te candideeren voor do Tweedo Kamer in de vacaturo-Harto. Van andere zydo is den heer Francois Albers, te Dordrecht, gevraagd of hy een eventueele candidatuur zou aanvaarden, waarop deze be licht zond, dat hy met genoegen eon candi datuur aanneemt. Als dorde candidaat is genoemd mr. Sassen, te 's Bosch. Een hier te lande ontvangen telegram meldt hot overlyden van mr. W. Bok, lid van den Raad van Justitie te Semarang. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninkiyke Nederlandsche Marine rosorve W. A. Beyer, dienende aan boord Hr. Ma. pantserschip „Evert6en", wordt mot 11 dezer van zyn plaatsing onthoven. De officier van gezondheid der 1ste kl. R. Numans, geplaatst aan boord Hr. Ms. wacht schip te Hollevoetsluis, wordt met dezer gedetacheord 1q de directio der marine aldaar. De kapt. J. F. Vethake, van hot 1ste reg. inf. te Leeuwarden, heeft aangevraagd om op pensioen te worden gestold. (D) Het stoomschip „Salak" van do „Rotter- damsche Lloyd", zal 10 in plaats van 8 Aug. e. k. van Marseille naar Batavia vertrekken. In verband daarmede zal de hoofdverzending van brieven en andore stukken voor Neder- landsch-Indië met genoemd stoomschip, langs don weg van Marseille, plaats vindon op 8 Augustus met den trein van 6,13 a. van Amsterdan naar Antwerpen en een sup- pletoire verzending geschieden op 9 Augustus o. k. met den trein van 7,8 m. van Amsterdam naar Antwerpen. De Koninkiyke Militaire Kapel, die gister avond het gewone Maandagconcert in het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap gaf, werd ook vanwoge deze instelling gehuldigd tor gelegenheid van haar jubileum. Een deputatie van commissarissen met don directeur van het Genootschap kwam in do muziektent, en de heer Van Kempen richtte namens de leden het woord tot do leden van do kapol en den directeur. Het pubiiok hief een Leve do Koningin en een levo de Koninkiyke Kapel aan. Den heer Bouwman werd een krans overhandigd. Ook gisteravond is den heer Zaagmans, to Amsterdam, ditmaal op zUn eigenaardig terrein: het Tolhuis, hulde gebracht by ge legenheid van zyn 25-jarlg jubiló. Het was er stampvol toen hy de versierdo muziektent betrad. De heer W. Zockendorf, voorzitter van het feestcomité, bood met een hartciyke toe spraak een lauwerkrans en zilveren dessert garnituur aan. Later huldigdo de heer Krophol ler, vertegenwoordiger der Erven Mol, de verdiensten van den heer Zaagmans. De feost- ouverture van den heer Jacobs werd door den componist geleid. Een gezellig samenzyn en bal besloten het feost. Uit Keulen seint men, dat de Amsterdam- sche Koninkiyke Liedertafel „Zang en Vriend schap" gistoren aldaar in de „Höchste intor- Dationalo Ehronklasse" don eersten prys (den Keizerprys) behaalde. Zondag lieelt do Roormondsche Zang- en Muziekvereemgmg don dorden prya behaald. Aan „Het Vad." werd gisteren geseind, dat in de eersto internationale afdeeling de late prya behaald is door „Orphéon" Prayon (België) en do tweede prys door „S&ngerhalle" Mannheim. Te Nymogen ia plotseling overleden de heer G. H. W. A. Lauten, inspectour dei- directe belastingen. Op do aanbevelingslyst voor een rechter in de rechtbank te Heeronveen zyn geplaatst: mrs. C. L. baron van Harinxma thoe Slooten, K. Meyer Wiersma en H. E. van IJsendyk, onder6cheideniyk subst. griffier by rechtbankdh te Leeuwarden, Winschoten en Heerenveen. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Mil. Academie, zullen 17 dezer by de staven dor korpsen en by het kol. werfdepot worden beöedigd en ln functie gesteld. Men verwacht deze week een groote promotie by het wapen der infanterie. Hot stoomschip „Merapi", van Rotterdam naar Java, passeerde 5 Aug. Porirn; de „Prins Willem li" vertrok 3 Aug. van Niouw-York naar West-Indiö; de „Rotterdam", vanNieuw- York naar Rotterdam, passeerde 5 Augustus Prawlepoint. Uit do „Staat8Coaraut." Kon. besluiten: Aan den reserve-tweede luitenant I. H. Misset, vau het 8ste regiment infanterie, een eervol ontslag verleend uit don militairen dienst. Min. beschikkingen. Voor het tijdvak van 1 Sep tember 1901 tot en met 31 Augustus 1902, benoemd tot amanuensis aan de Ryks-hoogere burgerschool te Alkmaar, P. B. Plaameijer, tijdelijk amanuensis aan die school. Audiëntiën. De minister van bnitenlandscbe zaken verleent audiëntie des Vrydags om 2 uur, in zijn departement. Artsexamens. De „Sts.-Ct." bevat het verslag van de commis sion, die van 1 Aug. 1900 tot 1 Aug. 1901 te Amsterdam en te Leiden belast zyn geweest mot het afnemen der piaotische examens van arts (eerste en tweede zitting.) Te Amsterdam hadden zich in het geheel aan gegeven 243 candidaten, van welke 136 voor het oex-ste, 107 voor het tweede gedeelte. Hiervan slaagden 118, en wel 62 voor het eerste en 56 voor hoi tweede gedeelte Te Leiden hebben zich in het geheel aangemeld 73 canuidaten en wel voor het late godeelte 44 (1 med. doctor, 22 med. doctorandi en 21 cand.- arl6en>, voor het 2de gedeelte 29 (9 med. doctorandi en 20 caud.-artseu). Deze werden alien geëxa mineerd. Voor het 1ste gedeelte werden toegelaton 22 (13 med. doctorandi en 9 cand.-artsen) en algowezen 22 (1 med. doctor, 9 med. doctorandi en 12 cand.- artsen). Voor het 2de gedeelte werden toegelaten 21 (8 med. doctorandi en 13 ciind. niRou), terwijl 8 worden afgewezen (2 doctorandi en 6 cand.- artsen). Trausvual ©a Oranje-Vrijstaat, Do heer F. 0. Versélewel de Witt Hamer, to Haarlem, kreeg onlangs van ds.Van Warmelo, krygsgevangene te Akinednagar by Bombay, het verzoek een 12tal verjaardagalbums op to zonden. Het plan is deze albums te vullen met do handteokeningen der krijgsgevangenen aldaar, en ze daarna aan den heer De Wit Hamer terug to zenden, die dan wil trachten ze te verkoopenaan verzamelaars en Boerenvrienden, ten behoeve van weduwen en weozen van in den oorlog gesneuvelde Zuid-Afrikaners. Door de welwillendheid van den heer A. W. Sythoff, uitgever te Leiden, die een twaalf tal exemplaren van „Nicolaas Beets' gedenk- book" gratis aangeboden heeft, konden de gevraagde voorwerpen heden aan het adres van ds. v. Warmelo worden verzonden. De heer De Wilt Hamer vorzoekt er de aandacht op te vestigen, dat by nog steeds oon groote collectie couverten, afkomstig van de krijgsgevangenen, postzegels van Transvaal, Yrystaat, St.-IIelena en Ceylon beschikbaar boeit, waarvan hy gaamozlchtzendingen stuurt. De opbrengst is voor do gevangen Boeren vrouwen en -kinderen, golyic men weet. Hot adres van den heer de W. H. ia Spaarno 16, Haarlem. In „HOtol Central" in Den Haag is aango komen ,do heer F. W. Bergmeier, kolonel bjj hot Amorikaansche leger to Str.-Paul, Minnosota. Hy komt hier om in het belang van de Trans- vaalscho zaak te onderhandelen. Do Afrikaandor" woning, die te Schovo- ningen eergisteren ter bezichtiging van hot pubhek tegen zeer, lagen prys is opengesteld, ziet er in- en uitwendig geheel overeenkomstig de werkelykheid uit. Do tentoongestelde voorwerpen van kul- seiyk gebruik getuigen van "den eenvoud en don practiscben zin van de Boeren. Behalve do voorwerpen door den heer Nyland te Dor drecht afgestaan, worden nog telkens inzen- dingon ontvangen. Onder de voorworpen is een authentiek stuk huisraad uit een vroeger huis van den President. Gewouden Indisch leger, Blykens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zyn sedert de joDgste mode- deelingen dienaangaande in de „Staatscourant" van 4 Juli 1901, No. 153 gewond by de kiygsvernchtingen in Atjeh en Onderhoorlg- heden, de sergoant Y. E. do Ja Croix (No. 37056) en do fuselier P. A. Nepveu (No. 45957), en by de onlusten in het Palembangsche, de fuseliers J. H. II. Weslphalon (No. 46878), H. Slont (No. 33037) eu F. G. Liesigk (No. 43634), van wie de beide laatston licht. Gemengd Nieuws. Nadat do heer H. J. Bik, op kleine schaal begonnen, gedurende meer dan een kwart eeuw alhier den handol in pianino's heeft uitgeoefend en steeds moer uitgebroid, heeft hy thans zyn zaak in een ander perceel overgeplaatst: van de Broestraat hoek Dief- steeg naar dicht by het Rapenburg, by de Noordeindsbrug. Die overplaatsing ging tevens met een gedeeltelyke verbouwing van laatst bedoeld woonhuis gepaard. Een geheel over eenkomstig de eischon gerestaureerd salon mot aangrenzende kamer biedt nu een ruim magazyn voor een schoone collectie pianino's en andere muziekinstrumenten, van smaak- vollen, ulteriyk artistiek bewerkten vorm, terwyi, wat de innerlyko samenstelling be treft, het voldoende waarborg ls dat ze uit erkend solide fabrieken zyn. De mooie stuk ken zyn er nu ln een hunner waardigo omgeving gehuisvest Het geheel toch ziet er keurig-netjes uit en is dus een magazyn, dat in alle opzichten mag gezien worden. Ook de fabriekmatige inrichting voor reparation Yan alle Instrumenten la er belangryk op vooruitgegaan. Den wakkeren ondernomer zy ook in deze zaak veel succes toegowenschtl In ons nommer van gisteron namen wy over oen bericht van do „Haagscho Courant", waarin deze als haar gevoelen to kennen gaf, dat op het geval van den ver slagen politie-agent een gevangenisstraf vau ten hoogste 6 jaren is gesteld. Van eenig8zina bevoegde zydo wordt ons opgemerkt, dat de redactie der genoemde courant zeker bedoeld zal hebben een geval met eon particulier persoon, onder toepassing van art. 800 Wetb. van Strafr., doch dat art. 302 van dit wetboek oen gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaren bedreigt tegen hem, die een ander opzettelijk zwaar lichameiyk letsel toebrengt. Bovendien kan de rechter ln belde voornoomde gevallen, wanneer niet toegepast worden de artt. 180 en 181 vau gezegd Wetboek, alwaar zelfs een maximum van 12 jaren wordt genoemd, de straffen met een derde verhoogen, omdat het misdryf ls gepleegd tegen een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zyner bediening, en bovendien, in het geval eener voroordeeling krachtens art. 302, ontzetting van zokore rechten uitspreken. Wederom ia Zaterdag by een der winkeliers alhier een valsche gulden in betaling gegeven, terwyi Vrydag een tapper alhier bemerkte, dat hy een valschen ryks- daajder had ontvangen. Beide geldstukken worden, na opgemaakt proces verbaal, naar de justitie te's-Gravenbago opgezonden. By het te Tilburg gehouden concours van rypaardon, niet toebehoorendo aan handelaren, waarvoor waren ingeschreven 21 deelnemers, is de eersto prys behaald door luil enant J.J urgans,to Leiden, voor Moustique' Hedenmorgen i a door de Haag- Bcho stoomtram in de gemeente Zoeterwoude aan dm Vink weg naby de houtzaagmolens van do heeren Gebroeders Noordman een 0 jarig knaapje, dat op oen der treeplanken was gesprongen en er af viel, overreden. Per politio brancard werd het knaapjo naar het Academisch Ziekenhuis alhier gebracht, waar het kort daarop is overleden. Hierin ligt dus weer een waarschuwing opgesloten hoe gevaarlyk het is, vooral voor kinderen, om op in beweging zynde voortuigen te springen of er zich aan vast to klemmon. Voor hen, dio de Festsp iele te Bayreuth nog gaan bezoekon, is de volgende waarschuwing, door den burgemeester van Bayreuth openbaar gemaakt, van groot bolang. Deze waarschuwing bedoelt .het pubiiok op merkzaam te maken op do ongeloofiyke bru taliteit, waai mode de pachter van hot hotel „zur Sonne" hoogo pryzeu duift to rekenen. Voor een kamer met óón raam vraagt hy 30 mark per dag, oen glas limonade 1 mark, spiegeleieren 2 mark; oen broodje met vleosch wordt niet verstrekt, wél een broodje niet eon portie „kalter Aufschnitt" a 3 markEn zoo is alles naar evenredigheid. Houwel hot- stadsbestuur allo mogolyko moeite heeft in het werk gesteld om den man tot eenige redeiykheid te bewegen, staat het tegenover zyn onwil machteloos on kan het alleen latigs openbaren weg, hot reizend publiek togen do handelingon van don pachtor van hot hotel' Sonne" waarschuwen. Ofschoon wel laat, kan deze waarschuwing toch nog menigeen van nut zyn. Hot vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende de maand Mei 11. als volgt: aantal reizigers 43,495, met een opbrengst van f 5910.11, goederen en diversen brachten f G30.27 op, totaal f 6540.38. Van 1 Januari tot uit. Mei 1901 was do opbrengst: aantal reizigers .161,447, met een opbrengst van f 20,957.55, goederen en diver sen brachten f 3217.43 op, totaal f 24,174.98. Zynde per dagkilometor 17.79. Door B. on Ws, van Don Haag zyn 38 paardon dor Haagsche Tramwegmaat- schappy op de lyn Plein Scheveningen onge schikt verklaard voor den dienst wegens ovor- ve.moeioois. In eon gisteravond te 's Graven- hago gehouden bijeenkomst heeft zich gevormd een comité tot verkryging van vervroegde winkelsluiting. Wegons onvoltalligheid konden do bestuarsfunctiön nog niet worden verdeeld. Do voorzitter deelde modo, dat thans zyn aangesloten de vereeniging „Ontwikkeling zy ons doel" (personeel van coöperatieve vor- eenigingen); de Haagscho afdeeling van don Bond van Nederlandsche boekverkoopers- bedienden „Residentie"de afdeeling van don Nationalen Bond voor Kantoor- en Handels bedienden on do Ned. Confectiobedienden- veroeniging afdeeling Den Haag. Twee leden van elk dezer vier vereenigingen vormen het comité. Do bedoeling ia, evenals in Duitsch- land, langs wetteiyken weg vervroegde winkel sluiting te verkrygen. De beweging zal zich voorloopig tot Den Haag beperken, om zich later over het geheele land uit te strekken. In spoedig by duizenden te verspreidon circu laires en in een te beleggen openbare ver gadering zal het doel nader worden uiteen- gozet. Zondagmiddag, tusschon half- zes on halfzeven, zag men te Rotterdam plotseling oen man, enkel met een hemd aan, lustig rondzwemmen in het water aan Pomponburg, waar hy voor hot publiek, by honderden vertegenwoordigd, proeven van zyn bekwaamhoid in de zwemkunst aflegde. Die man, genaamd W. van G., 28 jaar oud, in de llugo-de-Grootstraat wonende on bootwerker van beroep, was de Twoode Lombardstraat uit komon loopen en, na zich op zyn hemd na ontkleed te hobbon, juist voor dio straat te water gesprongen. "Wel een uur lang zwom hy daar rond, trotsch oon groot aantal politio- agonton, waarby cok oen Inspecteur. Te vergeefs trachten iy hem met oen roeiboot te bereiken. Nu eens zat de zwemmer op een houtvlot ln de Rotte, waartoe hy onder de Langebrug door was gezwommen, dan weder dook hy plotseling onder en verscheen onver wachts op een geheel ander punt, om op een schuit te klauteron. En maar aldoor stroomde een kykluatig publiek tor« Het was een spek takel van geweld, waartegenover do politie agenten, heen en woer dravendo langa den kant, vry wel machteloos stonden. Aan goeden *aad, don zwemmer toege schreeuwd om hem uit handen dor politie' to houden, ontbrak het niet. Toon v. G. er. ten laatsto genoeg van had, zwom hy aan Pompenburg naar don kant, behulpzame' bandon hielpen hem op den kant, en hard-' loopende ging het nu de Tweedo Lombard- straat in, waar hy by een konnis binnenshuis verdween* Hem achterna rende een ontzettende menschenmassa, waaronder een groot aantal politieagenten, welke laatsten hem later uit het zolderkamerlje, waar hy een toevlucht vond, haalden, en hem, bohaive mot een homd, nu ook met een broek gekloed, naar hot politiebureel in de Lange Toiensiiaat brachten. Ook nu weder deden eenigo honderden hem> daarheen uitgeleide. Op dat politiebureau heeft do zwommer zyn droge kleederon kunnen aantrokken, waarop hy weggestuurd ia, torwyi hem een bekeuring voor zyn ovortroding to water is aangezegd. Eerst toen keerdo do rust in die stadswyk terug. (N. li. C.) Zondagochtend is door don vador opgehaald het lyk van zyn zoon, den 20 jarigen schippersknecht H. R., die Vrijdagavond van het Ryn8chip „Rosalia", liggende iu do Maas boven de Nassauhaven to Rotterdam, te wator viel en verdronk. Uit Amsterdam is naar Rotter-, dam gebracht do aangehoudene L. v. B., ver- dacht zich in de maand Febru. ii in de woning van juffrouw S. op den SchieJauiiclien dyk lo Rotterdam te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van f 48 en oen aantal gouden en 1 zilveren iyfsi6raden. In hot Algemeen Pelitio- blad was zyn aanhouding gevraagd. Do stoomtram Haarlem Alk-, maar hoeft Zondag te Lommer oon vrouw overreden. Zy sprong van do in gang zyndo tram en raakte er onder. Een béen was totaal af. Dezer dagen deoldo do „N. R. C." mede, dat een der beide groote Spoorweg- j maatscbappy'en hier te lande do controle ver- kregen had over de Zuidhollandsclie Elec- trischo Spoorweg-MaiUschappy, welker lyn Rotterdam Den Haag.-Bchoveilingen in aan- bouw is. Aanvankeiyk word vermoed, dat daarmede do Maalschappy tot Exploitatie van Staats spoor wogen werd bedoeld, daar deze reeds van don aanvang af tot do niouwo onderneming in nauwo relatie had gestaan; o. m. trad by, de oprichting de heer 1. L Cluysenaer, toen malig directeur-generaal der Staatsspoor, iaj den raad van commissarissen op. In de omgeving van hen, die gewoonlykj omtrent do aangelegenheden dor Staatsspoor zeer goed ingelicht zyn, wordt naar het blad thans mededeelt een overdracht aan do Exploitatie-Maatschappy zóó beslist ontkend, i dat men als vry zeker mag aannemen, dat do aankoop dor aandeelon voor rekening van de H. IJ.-S. M. ia geschied. Deze transactie zou mogeiyk geweest zyn, doordien een financieelo instelling te Amsterdam, welke over do meerderheid der aandeelen beschikte, i deze zonder voorkennis van de andere bolang- hebbenden, tot gemeld doel zou liebbon afge- staan. j Ook maakt do „N. R. Ct." molding van het j gerucht, dat de H. IJ.-S.-M. ook den Holland- scheii Electrischen Spoorweg (lyn Amster dam—Haarlem) zou hebben overgenomen. Men schryft aan de „N. li. C.": In do laatste dagen is het veesmokkelen aan do Belgische grens toegenomen, doordat or in België veel gebrek is aan goed melkvee. Byna ioderen avond gingen in de vorige week hier of daar Nederlandsche melkkoeion over de grens. Gewoonlyk liepen do smokkel- partyen goed af. Niet echter Zaterdagmorgen. Eon zestal smokkelaars, twoo prachtige melkkoeien geleidende, verlieten 's morgens om circa drie uren de Nederlandscho gemeonte Koewacht en trokken in alle stilte over de grens. Alles ging goed, tot zy een 2 uur van de grens, onder de gemeente Exaerde, eens klaps vervolgd werden door een brigadier der douanen, den heer v. d. V., geslationneord te Moerbeke, en een ander beambte. Daar do troep op hun geroep niet wilde standhouden, maakten de douanen van hun vuurwapenen gebiuik. By het tweede schot Yiol reeds eon der smokkelaars J. N. ter aarde. IIy had oen kogel in het achterhoofd gekregen, dio tot de hersenen was doorgedrongen. De onge lukkige was onmiddellyk een Jyk. Ook kreeg één der koeien een schot in de ribben. Al bloedende word het dior nog mede genomen. De getroffene ls een jongeling van 27 jaar uit do gemeonte Moerbeke, die over dag ging werkön on 'e nachts smokkelen om zUn ziekolyke ouders beter te kunnen ondersteunen. Ofschoon andore smokkelaars nogal eens mis bruik van storkon drank maakten, was li|J steeds lietl matig. Het geval verwekt veel sensatie in Belgleche grensdorpen. Op don straatweg van Middel- burg naar Goes zullen Zondag 25 dezer do kampioenschappen van Zeeland worden ver redon. De wedstryd is uitgeschreven door don heer I. P. J. de Groot, afdeelings consul van den N. W.-B. te Middelburg. Do gemeenteraad van Borger hoeft met algemeene stommon bepaald, dat de politie gemachtigd wordt, om een school- ga&ml kind, dat gedurendo den EchooitUd

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1