N\ 12710 A0. 19C1. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Een opvoedster. Donderuag 1 A-iigustws. LEIDSCH DAGBLAD. A. PRIJS DEZER COURANT: f'Voor Leidon per 8 mnandon I S f~1 «(Buiten Loiden, per looper en waar agonton goveatigd zl)n (Franco per post 1 1 i 1 1.65-. 1 f 1.10.1 1.30 PRIJS DER ARVERTENTIËN: Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeron buiten de 3tad wordt f 0.05 berekend. Voor de vrouwen en kinderen der Boeren! Het Comité voor de BoeronkrUgagevangenen lericbt, dat de busjes, waarin giften voor het «roekhuizen-fonds, ten bat, der vrouwen en hinderen in d, Engclsche zoogenaamde burger- kampen, gestort kunnen worden, geplaatst tün bj]: don heer H. J. Jung, Breestraat j mej. C. A. A. Keulemans, Nieuwe Rjjn 45 den heer A. PUI, Broestraat 11 de firma G. P. Timp, Haarlemmerstraat 245 ae firns Wisbrun ALiffmann, Haarlemmer straat 10. Orrtoieele lieuuiMgeviug, Burgemeoster en -wethouders yan Leiden bren- geu ter aigomeene keeois, dat de rékeoing en ver- yaotweecding van de entvangsten en uitgaven deser gemeente, over het dienstjaar 1900, niet al de daarbij behoorende bescheiden, asn den ge meenteraad is overgelegd, togelijk voor een ioder, gedurende veertien dagen tor lezing nedergelegd op do Secretarie dezer gemeento en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Burgemeester en Wctboudors voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth. lo.-Burg. 81 Juli 1901. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 1 Augustus. Aan Let Postkantoor alhier en do daar onder behoorendo hulpkantoren worden ge durende de tweedo helft der maand Juli de volgendo brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: R. J. Mulder, Botha en Comp., Amsterdam; A. Huurman, Bleiswyk; mevr. A. G. van Aaperen, A. Ruytonbeek, mevr. M. Turne, J. Brokaar, Commelin, W. Ruiten beek, 's Gravenhage; C. H. H. Spronck, Groningen; H. v. d. Ham, Hoogendjjk a/d. Arastol; mej. M. Servaa6, Houthem; mej. G. v. d. Kodde, IJmuiden; A. van Vliet, Leidon; mej. A. Bruinink, P. Pol, Rotterdam; G. J. de Boer, Vlaardingen; Ottorbeek, Zwolle; I. van Haariem, niet vermeld; J. Wiilomsen (afgez. uit Oegstgeesl), Zeist. Briefkaarten: M. de Vries, L. Polak, A. Jansen, mej. Van Gelder, J. A. van Proosdij, Amsterdam; \Y. Tio'nhovo, mevrouw Vogol, 1 '•-Gravonhago; mej. C. Hooksema, mej. C. i van Zwot, Rotterdam; mej. B. Stein, Vlaar- dingen; II. Schukkon, niet vermeld; Gords?? onleesbaar; 4 zondor adres. Terug ontvangen uit hot buitenland. Brio ven: Ch. M. Cewninck, Bruxelles; madrao. R. Joakim, Genua; Grand Hotel j Vorcina, Klostor; J. v. d. Velde, London mevr. v. Alphen geb. Hooy, Nervi; M. de Hondt, Richmond Terrace. Briefkaarten: Abdullah, Alexandrië (Amerika); mej. S. Muller, Altona; mej. E. de Fabieson, Clarens; J. H. O. Hazewinckel, Salzburg. By de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd f 84,425.42 en terugbetaald f 55,844.03, terwyi zyn afgegeven 82 nieuwe en geheel afgoloBt 79 boekjes. Het gozameniyk tegoed dor 11,827 inleggers bedroog einde Juli f 2,21S,4S6.336. Aan hot postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerendo hulpkantoren werd ge durende de maand Juli 1901 in de Rijkspost spaarbank ingelogd f 56,741.05; terugbetaald 41,037.79*. Behalve het zilveren beeld, voorstellende „Gerechtigheid", hem met eon verge zellend album aangeboden namens al degenen, di0 vroeger of later met den vertrekkenden kantonrechter saaragewerkt of onder hem hadden gewerkt, ontving mr. d' Aumerie, na sluiting der zitting van het kantongerecht van gisteren, toen hy in de raadkamer was teruggekeerd, van de notarissen, zoowel van binnen als buiten de stad, die tevens afscheid van hem kwamen nemen, een sieriyk bureau met stoel. By do alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van een stoomhoutzagery, ter vervanging van de onlangs afgebrande aan de Havenkade, mot ketelhuis, machinekamer, stoomschoorsteen, enz. op oen terrein in de Waard, te Leiderdorp, ten dienste van den heer P. J. van Hoekon, onder directie van den heer W. C. Mulder, architect, was hoogste inschryver voor het werk in massa de heer Iz. van der Kamp, te Leiden, f 30,600, laagste inschryvor do heer L. Gesman, to Oudshoorn, f 27,960. Bodrag der minste inschry vingen van het werk in vakken f 28,631. Voor het oxamen Engelsch lager onder- wya is geslaagd de heer K. A. Venselaar, to Hillegom. Een by den gemeenteraad van 's-Graven- hage ingekomen adres tegen de speelgelegen- heid op het Wandelhoofd te Schoveningen luidt als volgt: „De by'zondore kerkeraden der Ned.-Eer- vormde gemeenten van 's-Gravenhage en Schevoningen nemen de vryhoid zich tot uw achtbaar collego te wenden met oen ernstig protest en oen dringend verzoek. Voibiyden wy ons, als inwoners onzer stad, over haren bloei en juichen wy alle instellin gen en maatregelen toe, welke tot vermeer dering harer welvaart kunnen strekken, ons gewoten verbiedt ons het stilzwygen te be waren, waar wy de stoffelyko welvaait zien koopen tot den prys van zodelgke kracht. Het ware een beleediging, indien wy hierby niet op uw instemming rekenden, en daarom hebben wy goede hoop, dat gy, edelachtbare hoeren, ons welwillend het oor zult leenon, als wy uw aandacht vestigen op hetgobruik, dat van het wandelhoofd „Koningin Williel- mina" te Scheveningen wordt gemaakt. Yv'U hebben het oog op de aldaar gevestigde speelgelegenheid, wier bestaan met leedwezen wordt gadegeslagen door allen, dio do gods dienstige en zedel\jke belangen van ons volk hoog houden. Onzo colleges, aan welke meer byzonder de behartiging dezer belangen is toevertrouwd, hebben gemeend zich tot do bevoegde autoriteit te moeten wonden, geiyk zy doen by dezen, opdat voortaan geweerd worde, wat niet anders dan tot geesteiyko schade kan strekken. Wy doon goon beroop op de wet, aangezien wy "weten, dat het spel van het Wandelhoofd wordt gerekend niet tot do hazardspelen te bekooren. Doch wy wyzen op het gevaar, dat vooral onze jongelingen bedreigt, op do verzoeking, waaraan allen, die de badplaats bozooken, worden blootgesteld door een spel, dat de hartstochten prikkelt, ongeschikt maakt tot het betrachten van zodelyken levensernst, en meer dan eonig ander zoogenaamd vermaak dengeno, die er zich aan overgeeft, maakt tot een willoos slachtoffer. Het komt de eer van onze bad plaats to na, zoo zy gemaakt wordt tot een voorbereidingsschool voor instellingen, die terecht een hel op aardo worden genoemd, waarin zoo menig monsch naar ziel en lichaam wordt verdorven door do huiveringwekkende macht van den spoeiduivel. En wy houden er ons van ovortuigd, dat gy, myno heoren, niet zult willen, dat het Wandelhoofd, geopend door den Prins-Gemaal, genoomd naar onze geliefde Koningin, een bron van verleiding wordt voor veel arge- loozen, een oorzaak van ellende voor menig gezin. Daarom komen wy tot TT met de dringende bede, dat het voortbestaan van dit spel door U zoo spoedig mogeiyk worde geweerd. Kunt Gy daartoe besluiten, dan moogt Gy TJ verzekerd houden van de dankbaarheid van veel ouders, die thans hun kinderen met vrees naar het strand zien gaan, wetend, welke verzoeking hen daar wacht. Dan handelt Gy in den geest van Hem, die gezegd heeft: „Wat baat het een mensch, zoo hy de geheole wereld gewint en ïydt schade zyner ziel"? Dan kunt gy rekenen op den zegen des Allerhoogsten i Onder biyken van groote belangstelling werd gistermiddag het stoffeiyk overschot van den ontslapen directeur der Ned.-Ind. Land- bouw-Maatschappy, den heer Kramer, op Nieuw Eyk-en-Duinen by 'a Gravonhage in den familie kelder bygezet. De beer J. Boissevain uit Amsterdam bracht een afscheidsgroet namens do Ned.-Ind. Landbouw-Maatschappy, mr. J. E.IIenny namens do Java Cultuur-Maatschappy; beiden huldigden de groote kennis en ver diensten van den overledene. Naar „De Nieuwe Ct." verneemt, zal by de groote najaars-manoeuvres der zuideiyke divisie, in September a. s. in Limburg to houden, vanwege den geaeralen staf gebruik gemaakt worden van automobielen. Met verschillende fabrikanten in Neder land en België is over hot tydoiyk verstrek ken van een of meor automobielen onderhan deld. Indien do proel slaagt, zullon er aan geschaft worden. De Haarlemsche Raadsleden L. Modos, J. J. ^.oot, J. Hofland, W. L. Schram on M. de Braai hebben eon motie by den Raad aldaar ingediend, om burgemeester en wethouders uit te noodigen by den Raad voorstellen aan hangig to maken tot wyziging der verorde ning op de plaatsolyko directe belasting, waar- by het beginsol van progressie in toepassing wordt gebracht. Door do aldeeling Haarlem van den Bond van NederJandsche ouderwyzers was by don Raad een verzoek ingediend, de salarissen belangryk te verlioogen. Daar toestaan er van de gemeente jaarlyks f 50.000 zou kosten en bovendien B. on Ws. een voorstel tot verbetering hebben gedaan, stellen zy voor, het verzoek van den Bond voor kennisgeving aan te nemen. Naar men verneemt, is mr. Th. Heems kerk voornemens het wethouderschap van de gemeente Amsterdam met dat van lid der T weede Kamer der Staten-Genoraal te verbinden. In de te Amsterdam gehouden tweede algemeene vergadering van de Nederlandsche Visscheryvereeniging werd o. a. besloten tot de stichting van een algemeen Nederlandsch visschers weduwen-, weezen- en ondersteu ningsfonds. Mot algemeene stemmen werd voorts besloten tegen hot plan tot drooglegging der Zuiderzee te protosteeren. De heor J. Zwier Visser, tot dusver tydeiyk directeur, werd vast als zoodanig benoemd. Als vervolg op vorige mededeelingen kan nog worden gemeld, dat zich als sprekers by gologenheid van hot 26ste Ned. Taal- en Letterkundig Congres, van 26—-29 Augustus to Nymegen te houden, hebben aangemeld de heeren Willem Royaards, dr. J. Aleida Nyland, Edward B. Koster, Launllard, P. N. Kooien, Jan Wannyn, Gustave d'Hondt, T. H. de Beer, dr. Herman van der Linden en L. Simons. Personen, dio nog als sprekers wenschon op te treden, worden dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste by het Uitvoerend Comité te willen aanmelden. Als leden van het Congres gaven jzich o. a. opT'sjoen (Brussel)Het Kunstgenootschap „De Distel" te Brussel; dr. J. M. Hoogvliet (Amsterdam); Jan Bouchery (Antwerpen); prof. Kern (Leiden); prof. De Vreese (Gent); R. Tutein Nolthenlus (Haarlem); G. D. Min- naert, voorzitter van het algemeen bestuur van het Willemsfonds (Gent); De Zetternam- kring te Gent; de Rederykerskamer „Het Kersouwken" van Loven; mr. J. C. Óver- voordo (Leidon); prof. Jan te Winkel (Amster dam); P. W. Lovendaal (Grave); G. F. Haspels (Rotterdam); F. Smit Kleine (Doorn); J. J. Graaff (Ouderkerk) e. a. Het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" zal op Maandag 26 en Dinsdag 27 Augustus te Amsterdam zyn 21sto jaar vergadering houden. In de vergadering zal een bespreking ge houden worden over coöperatie, onder leiding van ds. Talma, en zullen voorstellen tot wyzi ging van do statuten en van het huishoude- ïyk reglement worden behandeld. Een voorstel van het bestuur heeft ten doel te komen tot- de oprichting van een verbonds- ziokenfonds. Voorts komen o S. voorstellen van do afdeo- lingen aan de ordo b e treffer, d?/ een algemeene beweging tegen d<5 To plichte vaccinatie voor schoolgaande kinderen, het tot stand brongen van een bondsboek- handel, pensioensregoling, herziening d6r Zondagswet, meer Zondagsrust voor mili tairen, afschaffing van het ryden van openbare vervoermiddelen langs straten en wegen op Zondag, algoheele herziening dor wot op de Kamers van Arbeid, maatregelen om het vloeken tegen te gaan, coöperatie, oprichting van arbeidsbeurzen, organiseering van provin ciale bonden en ringen. Do afdeeling Delft heeft het volgende punt ingediend: „De afdeeling Delft vraagt, dat de jaarvergadering zich uitspreke of zy ten vorigen jare met het opatellon van haar program heeft gedwaald, door haar wonsch te kennen te geven, hoe zy het klesrocht- vraagsluk wilde geregeld zien, en met welk recht namens „Patrimonium" op do Deputaten- vorgadering is medegedeeld, dat „Patrimo nium" dit vraagstuk voor boden liet rusten". Aan het Staatsexamen te Utrecht tot toelating aan de universiteit namen van 29 tot 31 Juli deel 8*caudidaton voor de faculteiten dor godgeleerdheid enz. Toegelaten zyn 2 candidaton: da hoeren C. Huysman, C. C. do Maar. Voor de faculteiten der geneeskunde enz., weiden 7 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn 4 candidaton: de heoren D. Meyenngh, B. G. J. N. Deuling, J. C. Har togs en rnejuff. J. van Rees. Beide diploma's werden gevraagd door een candidaat, die werd toegelaten, M. A. G. Harthoorn. G9durondo den loop van het examen trok zich oen candidaat terug. Het examen wordt voortgezet met 3 can didaten. Na voortzetting van het examen ia van do vorige groep alsnog geslaagdde hoer W. L. H. H. M. Tepe. Naar men verneemt, zou mr. A. A. Weve, president dor Arrondissements Recht bank te 's-Gravenhage, voornemens zyn als zoodanig binnenkort eervol ontslag aan to vragen. Naar gemold wordt, zal ook de Rechtbank te geiyk met het Gerechtshof naar hot nieuwe gebouw in het Voorhout te 's Gravenhage met December of Januari a. s. overgaan. By het hoofdbestuur van hot „Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente", is van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin een schryvon ingekomen houdende mededeeling, dat hot H. M. behaagd heeft het beschormvrouwschap over hel Genootschap te aanvaarden. In het district Weststellingwerf zyn officieel als candidaten voor de Tweede Kamer opgegeven de hoeren dr. H. Blink, te 's Graven hage, F. W. N. Hugenholtz, te Haarlem, J. van der Molen, te Baflo, en J. Veenhoven, te te Smilde. Naar de „Ass. Ct." met zekerheid verneemt, zal de heer Veenhoven, te Smilde, zyn canuU datuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in het district Weststellingwerf, niet aanvaarden. Naar wy vernomen, is dr. Bredius hor- steld van de gevolgen zyner te Weenen onder gane operatie en bevindt hy zich voor eon nakuur in een hooggelegen badplaats in do Karpathen. (2V. Ii. C.) Te Deventer is eon nieuw, oorspronkeiyk blyspel van M. Ternooy Apöl ten tooneele gebracht: „In don zilveren Vingerhoed". In het najaar wordt hot elders gespeeld. Men zendt aan „Het Volk" uit Ind;ó do volgendo motie, door de afd. Meestor-Cornelis van den „Indischen Bond" met algemeene Stemmen aangenomen: „Db^- algemeene vergadering van de afd. Moester Cornells-i'AJL den „Indischen Bond"; overwegende, dat de hee? "i&-4£;..van Kol de eenige afgevaardigde van do Tweede~i£2Iffêr is geweest, die bU herhaling zyn stem heeft doen hooren ter bepleiting van het waarachtig belang van Nedorlandsch-Indiö, verzoekt het Hoofdbestuur om officieel zoo wel dezen afgevaardigde als den „Indischen Bond" geluk te wonschen met zyn herkiezing tot lid van de Tweedo Kamer dor Staten- Generaal". In do gisteren te Leeuwarden met eon rede van don voorzitter, don hoor P. II. van der Meulon, geopende vergadering van de Nederlandsche Veroeniging tot afschaffling van alcoholische dranken waren 35 afdeolingen vertegenwoordigd. Do verslagen werden goed gekeurd. De Veroeniging tolt 57 afdeelingon, de toestand is over hot geheel gunstig. Do heeren mr. D. A. van Eek en J Kat worden als hoofdbestuursleden, de heer A. Don als redacteur van „Sluit Schiedam", on dr. G.A, van den Bergh van Eysenga als lid van do commissie voor geschriften herkozon. Een aantal voorstellen van het hoofdbestuur wer den goedgekeurd. Het hoofdbestuur is gemachtigd, zoo moge- lyk en in overleg en samenwerking mot zusterverenigingen, t.oo spoedig mogeiyk d® actie voor een noodzakeljjko drankwotsher- ziening ter hand te nemen. Voorts is aan het hoofdbestuur opgedragen zich tot de regoorlrg te wondon om do drank wetsherziening zoo spoedig mogolyk aanhangig te maken. Vorder ls besloten de postpiopcjandacommissio op to heffen. Bosloten is ook, dat ter gelegen heid van de loting voor de nationale militio de afdeelingon dor veroeniging zooveel mog®-< ïyk propaganda zullen maken ondor do lote-1" lingen en trachten te bewerken, dat or geen lotolingen wordon ingekwartierd in huizen, waar vergunning bestaat. In de namiddagvergadoring worden nog ver scheiden besluiten gonoraon. De voornaamste waren de volgendo: Aangenomen werden do voorstellen van: lo. het hoofdbestuur tot staking van de IPeiiilletori. 15) „En Leeft zy je niet gezegd, wat haar moeder zoo plotseling tegen ons heeft? Want het is toch ongehoord „Och, Karl, zy heeft ook geaarzeld en ge peinsd, koo zy do dwaasheid van Theo weer goed kon maken; maar dio had zich al zóó gebonden, dat geen terugtrekken meer moge- lyk was." „Zoo?...... Dat geloof ik doodeonvoudig nietl Movrouw Farland is niet iemand om zich to Jaton dringen tot iets, wat niet in haar kraam te pas komt. Neen, broertje, dat maken zo my niet wys. Ik zie in die dingen wat Bcherpor." Heinz keek op. „Ja," zei hy, „hot was ook beter geweest, als j(j mot Stéphanie waart gaan sproken." „Ik? Waarom ik? jy bont toch veel intiemer met haarl" „Juist daarom. In zulk een positie zou het voor boide partyen maar lastig zyn geweest Och, vraag niet verder, Karll" bosloot hy, opstaande. „Ja, maar hoor eens: jy haöt het nu toch op jo genomen, openhartig on eeriyk haar or naar te vragen!" „Zökorl Maar toen ik daar was, had ik er ppyt van. Het was my onmogeiyk, met haar lo spreken, totaal onmogoiyk. Laat dat ge noeg zyn. Dring en vraag niet verder. Het Btuitto my gewoon tegen de borst, haar rek en- echap te vragen in zulk een netoligo zaak. Als jo my niet begrypt, boste jongen, dan ie pa^to p IA^** Hy liep in het kantoor op en neer, de blikken zyns broeders ontwykehd. Karl Maria trad hom in den weg en legde de hand op zyn schouder. „Heinz, jo verbergt ray iets; Is er iets voorgovallen tusschen jelui? Zeg eens eeriyk: je hebt met haar gesproken?" „Ei, is het myn gewoonte, te liegen? Ik verklaar je nogmaals: over die zaak kan ik niet met mevrouw Farland onderhandelen, nooitnooit 1" „Ondanks jy van ons allen haar hot naaste staat?" Hot aandringen van zyn broeder werd hem een ware marteling. „Maar, kerel 1" riep hy eindelyk, uitbarstend, „mork je dan niet, hoe ik er onder ïyd?" Karl Maria zuchtte. „Je hebt geen vertrouwen meer in my, Heinz. Zie eens, hot is niet alleen het koop- mansbelang, met die zaak gemoeid, dat my zoo zenuwachtig maakt; het is veel meor do vrees, dat de oude vriondschap tusschen beide huizen er een goduchten knak door krygt, en danje weet immers, hoe ik met Gudrun stat Ik moet dus precies weten, wat voorgevallen Is; begryp dat toch eindelyk, oude jongen 1" Hy had de handen zyns broeders gevat. Heinz was in tweestryd. Eindelyk zei hy: „Nu, vertrouwen voor vertrouwen. Ik kan immors op je stilzwygen rekenen?" Weer brak hy af, nog steeds aarzelend; Karl Maria zag hem angstig aan. Maar einde lyk, eindelyk kwam hot langzaam van des professors lippen: het hartsgeheim van de arme Stéphanie, dat hem door Dagmar was goopenbaard. Karl Maria kon het eerst niet gelooven. jHoa ié [t mogeljjkl Ho® kan zy dat in haar hoofd halen; ze is ver in de veertig, verscheidene jaren ouder dan jy l Hy hield op, daar hy zag, hoo deze woorden zyn broeder ontstemden en hinderden. „Ik zelf heb er schuld aanl" zoo klaagde Heinz. „Ik had haar dadelyk moeten schryven, toen ik Dagmar had leoren kennen. Doch ik had er in de verte geen idee van, dat ik haar meer was dan byvoorbeeld jy of vaderen ik durfde toen ook nog niet uitspreken, wat my destyds onbereikbaar leekl Ach, het is verschrikkeiyk, voor my en voor haar. Het grieft my in het diepst myner ziel, dat zy door my zulk oen teleurstelling moet onder vinden, zich misschien beleedigd gevoelt I Je zult nu wel begrypen, dat ik niet met haar kan gaan spreken." „Ja, dat zie ik in. Maar zeg: denk je, dat mevrouw Farland die zaak met Holston al^. als een soort wraak heeft ten uitvoer gebracht De professor zag zyn broeder getroffen aan. „Uit wraak I Maar, Karl, hoe kom jo er aan? Wraak I Hot woord alleen is een beleediging voor Stéphanie. Een vrouw als zy kan zich vernederd, gedeeinoedigd, teleurgesteld, in haar trots gekwetst gevoelenmaar tot een onedele gedachte is zy niet in staat." „Ja, maar het plotseling aanvaarden van zulk een ongewone concurrentie moot toch zyn reden hebben?" „Zeker." „Nu, boe leg jy het dan uit?" „Heel eenvoudig: zy grypt het eerste bet beste voorwendsel aan, om den omgang mot ons af te breken; want het moetpyniyk voor haar zyn, ons of 7ader te ontmooten; het is een trotsch karakter, en niets zou voor Laar verschrikkelyber zyn dan ook maar in onze blikken medeiyden te vinden.'' Karl 7erzonk in nadenken- „Ja, jo kunt wol gelijk hebben," zei hy. „Dat is wel iets voor haar. Zy vorwacht, dat vader tegen haar zal uitvaren, als hy van het contract hoort, en dat zou haar dan de beste gelegenheid geven, zich van ons terug to trekken." „En voor de buitenwereld zou die kleine komedie ook zeor goed zyn. Vindt jo niet?" „Uml Maar zeg eens: dan zou het heole- maal niot naar haar zin zyn, als wy voor vader het geval geheim hielden." „We mogen het hem ook niot vorzwygon. Het zal hem eerst zoer opwindon; hy zal er onder ïyden „Ja, zie je, dat vreesde ik vanmiddag ook. Sinds zyn ziekte is hy zoo tot sombero buien geneigd. Ik vrees soms voor zyn hoofd." „Karl i" „'t Klinkt wreed, maar geloof my, broeder, onze goede oude man is niet meer zooals het behoort. In zaken ziet hy nog schorp on flink, doch zoodra bot hart meespreekt, wordt hy week en gevoelig, tot zwakheid too. De kleinigheid, dat Karla vanmiddag zonder af scheid heenging, byvoorbeeld, hoeft hem ge hinderd tot den avond. Hy had het er onop- houdeiyk over. De dokter, die er nog oven geweest is, heeft or ook een /waar hoofd in. Hy vreest, als vader zich weor driftig maakt, voor een herhaling van de lethargie, waarin hy destyds al een week lang heeft verkeerd." „Dat zou verschrikkelijk zynl" „Juist daarom, meen ik, dat wy hem de zaak heel voorzichtig moeten mededeelen; als hy nog eens In dien toestand van gehoelo gevoelloosheid kwam, wie weet, of hy dan wel ooit zyn helderheid van geest terugkreeg 1" De broeders hieven oen poos zwygen; ze dtirldon elkaar hun innorlyko ontroering niet verraden. Innig waron zy aan hun vader gehecht; ze waren op dien leeflyd, wanneer, zonen hun vader beschouwen als hun bosten vriend. Ze moesten wel raenigo gril van hem verdragen, maar zij hadden eerbied voor hora en konden hom, als hot er op aankwam, leiden als eon kind. „Laten we ons or eens op beslapen," zei Heinz eir.dolyk; „hot is tyd, naar bed lo gaan." En glimlachend voegde liy er by: „Misschien Yoor de laatsto maal in het ouderlijk huis!" „Wil jo wog?" vroeg Karl Maria levendig. Hy gaf do roden te kennen, en zoo kwamen ze, olkaar wat plagend mot hun liefde, tot oen vryer, prettiger gesprek, lachten en schert sten, elk zyn best doondo den ander wys te maken, dat nu zyn zorg en kommer waren geweken. Doch boiden begaven zich mot eon bozwaard hart ter «-usto, en het duurde lang, eer do slaap hen van bange gedachten bo- vryddo. Do oudo Pracht zat al eon poosje aan de ontbyttafol, toen zyn zonen dor. volgenden morgen binnen kwamen om hem by het tweedo kopje koffie gezelschap te houden. De broeders waron opgewekt als ge vroon- ïyk; men kon niet bomerken, dat or hun iets in den weg was. Zy hoorden geduldig de strafpredikatie aan van den oude over hot schandelyk iaat opstaan van do togenwoordig® jongelui. „Ik vei zeker, jelui, bengels, dat myn ouwa my mot den stok uit het bed gebaald zou hebben, als ik het gewaagd had, langer dan Lob zes uren to biyven liggen!" „Zeg, papaatje, dan moet u een waren ge weldenaar van een vader gehad hebben." {Wordt vervctgdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1