i Uit do „Staatscourant." Koninkl. bosluiten. A an mr. W. J. van Weidoren baron Rengers, op verzoek eervol ont slag verleend als lid van bet collego van curatoren der ltijks-univeraifeit te Groningen, met dank betuiging voor de diensten, door liem iu die betrekking bewezen; benoemd tot lid van bet college van curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen, mr. H. liinnerts, vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden. Aan mr. C. J. Sickesz, met ingang van 16 Aag. 1901, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais directour-gencraal bij het departement van binnon- landsche zaken, onder dankbetuiging voor do gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Beooemd bij het korps, gevormd uit de afdeeling Amsterdam der to Utrecht gevestigde Neder- landscho Weerbaarbeidsvereeniging, te Amsterdam, tot 2de-luitonant M. Meyers, 2de-luitenant bij de dienstdoende sehutterij te Amsterdam. De heer J- C. A. L. de Vries benoemd tot buiten gewoon adelborst bij de Kon. Ned. Marine-reserve. Dc eerste bewaarder b:j 's Rijks werf to Willems oord M. Mcerons Jr., bevorderd tot opzichter bjj do magazijnen. De luitenant-kolonel G. J. Blaauw, van den staf der genie, commandant in bet lste genie-com- mandement, op pensioen gesteld en bot bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1755 'sjaars. Benoemd: bij den generalen staf, tot luit.-kolonel, de majoor W. Cool, van dien staf, directeur der iloogere Krijgssebool; bij bet wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kolonel, de luit-kolonel van dien staf H. van 't Sant; tot luit.-kolonel, de majoors van dien staf C. J. Pol vliet, II. F. W. Becking en J. Meursing®, voorlaatstgeuoerndo hoofd der Vde afdeeling van bet Departement van Oorlog; tot majoor, de kapiteins van dien staf C. J. Snijders, YV. A. li. Weyler, P. Kleynhens ea H. J. van den Broek; tot kapitein, de eerste luitenants M. tl. van Rijsbergen en J. F. Scbmüle, beiden van den staf der geoie, alsmede de eerste luitenant K. van Panlbaleon baron van Lek, van bet korps genietroepen, en de eerste luitenant jhr E. W. van Paahuys, van genoemden staf. Benoemd" tot assistent directeur der afdeeling «Waarnemingen te land" bij bet Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut, dr. Cb. M. A. Hartman. Mm. beschikkingen. Met ingang van 1 Sopt., benoemd tot assistent aan bet Rrjkslandbonwproef- etatiou te Wagecingen R. W. Tuinzing, aldaar. Met ingang van 1 Augustus, op zijn verzoek, •erv. ontsl. verb aan P. W. van der Burg, als assis tent voor de ooghcelkimde aan de Kijks-universi- teit to Utrecht. Met ingang van 1 October, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. van Gangelen, aLs assistent voor de gynaecologie aan de Rijks-am ver ettert te Utrecht. Voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1901, benoemd tot assistent voor de gynaecologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht G. A. van den Berg. Voor bet tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 December 1901, benoemd tot assistent voor de artsenjjbereidkunde aan do Rijksuniversiteit te Groningen, P. L. Laccsie. Gemeenteraad van &issen!ieim. Voorzitter: de burgemeester jhr. mr. J. W. Schore.-. Afwezig met kennisgeving de beer S. baron Van Heemstra. Do Voorzitter deelt mede, dat B. en Ws. Daar aanleiding van het gesprokene van den heecMarbus, in de vorigo vergadering, over bet veranderen van den toeistingatijd voor nieuwe leerlmgea der openbare lagere school, een onderhoud gehad bobben met den heer Beumer, hoofd, dier school, waaruit gebleken is, dat er wel geen onover- komenlyke bezwaren tegen de verandering zijo, maar toch wel dio rog een n-dere overweging van B on Wa. eischen. Ingekomen waren do volgende stukken: lo. Een schrijven van Ged. St., waarbij bet echoolgcldenkohier over bot ode kwartaal 1901 goedgekeurd wordt teruggezonden. Voor kennisgeving aangenomen. 2o. Een request van de heeien W. ÏI.deGraaff en J. Godefroy, in zake hun aanslag in den hoofde- ljikeo omslag. Wordt in banden der reclame-commissio gesteld. B. en Ws. bieden den Raad nu do getueeote- rokening over 1900 aan, waarvan de ontvuDgsten 11,738.92* en de uitgaven 11,467.92bedragen en zij aldus sluit met een batig saldo vr.n ƒ271.00 Wordt besloten de rekening ter visie te leggen en can do Raadsleden ter lezing rond te zenden. Vervolgens is aan de orde bet benoemen van twos hooikeurders. Da Voorzitter deelt mede, dat voor het salaris van /5 per jaar en per keurder geen keurders meer te krijgen waren, zoodat B. en Ws. den Raad voorstellen om de hceren 13. Hoogstraten en W. Rijnsburgei, dre voorloopig do functie reeds waarnemen, te benoemen op een jaarwedde van 15, voor welk bedrag genoemde personen verklaard hebben de betrekking ie willen nan vaarden. Na eenige besprekingen wordt door den Itaad conform het voorstel van B. en Ws. besloten. Verder is aan de orde de bespreking over het oprichten van een post- en telegraafkantoor. De voorzitter deott medo, dat ecnigen tijd ge leden eon schrijven is ingekomen van den inspecteur der Posterijen en Telgrapbte, waarin to kennen wordt gegeven, dat bet besluit van deu Raad in een vorige vergadering genomen, nog Diet aan den directeur-generaal is opgezonden om reden do zaak andeis voor conige j'aren afgedaan zon zijn. In genoemd schrijven wordt tevens vermeld, dat do huur, die bet Rijk wil geven, reeds 40 booger ia dan in andero gemeenten naar ver houding wordt gegeven. Naar aanleiding van dit schrijven en na een onderhoud gehad to hebben met den heer Cbnrbon, die zich bereid verklaard beeft den bouwgrond voor ƒ6000 af te staan, stellen B. en Ws. den Raad voor om tot oprichting over te gaan, mits het Ryk een buur van ƒ1200 als minimum geelt. Conform wordt besloten. Ten laatste doelt do Voorzitter medo, dat bg de op 26 Juli gehouden kas opneming van deu gemeente-ontvanger gebleken is, dat de boeken en kas in orde waren en een bedrag van ƒ801.47 aanwezig was. Up do vraag af een der leden no" liet woord verlangt, wijst de beer Kruyff er op, dat de toren klok tegenwoordig zoo slecht loopt, hetwolk zijns iuziena to wijten valt aan den klokkenist, die haar Diet juist regelt. De Voorzitter antwoordt, dat hierin zoo spoedig mogelijk vorandering gebracht zal worden. Hierna wordt de vergadoring gesloten. Transvaal on Oraujc-VrlJatauL Een bezoek bij PrcsideyU Kruger. Do heer Peter van Schaack, president der Hollandsebo Club te Chicago en een Invloed rijk Ingezetene dier stad, verbluft gedurende 'enkelo weken met zyn echtgenoot© ln „Hötel Central" te 's-Gravenhage. De heer Van Schaack, afstammeling van Hollandsche voor ouders, die in 1664 uit Amsterdam naar do stad Nieuw-York vertrok, breögt jaarlyks een .bezoek aan Ko'land. I Door den heer Wolmarans verkreeg by gisteren toegang tot den Staatspresident Kruger, met wien hy eon onderhoud had. De heer Van Schaack bracht niet alleen zyn persoonlijke hulde en.di$ zjjner eebtge- jnooto die hem vergezoJde, maar tovons dio van de Hollandsche Club to Chicago, dio president Kruger hoogo achting toedragen om zUn toowyding aan de zaak der vryheid on onafhankelijkheid, dJe hjj zoo edel dient. De heer Van Schaack heeft in zyn woning voel Boerenafgovaardigden ontvangen, die naar Amerika waren gozonden om hun zaak, waar voor hy zooveel gevoelt, to verdedigen. De heor Van Schaack ie vol bewondering voor de standvastigheid en toewydlng van den President, toen hy sprak over de belangen in de toekomst van zyn bemind vaderland. Kruger bood by hot vertrek van den heer Van Schaack hem zyn photographisch portrot met handschrift aan. .Fr os ram ma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 1 Aug. 1901, to halfacht, door het stofmuziekkorps der d.d. Schutterp, Directeur: de beer Job. C. Geyp. Eerste afdeeling: No. 1. „Fra-Bombarda", Marscb, A Czibulka; 2. Ouverture „La fille du Régiment", G. Donizetti; 3. „Drei Ungariscbe Tanze a la Brnbms", Fr. Boole; 4. Fantaisie uit C. AL vou Weber's „Oberou", Joh. C. Geyp. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture „Martha", F. von Flotow; 6. „Hoorida", Concert-Walzer, L. Ganne; 7. Potpourri nit „Die Junpfrau von Belleville", C. Millücker; 8. c. „Soir d'Automne", Romance sans paroles", P. Wachs, b. „Goldamsel", polka voor Picolo-solo (door C. Dirkso), tL Schwer; 9. Potpourri van Hollandsche VoJkszaDgon, Joh. C. Goyp. Nos. 1, 2, 5, 8a en b, eersfo uitvoering. Verliezen van bel Engelsche leger, zoo als dia voorkomen ia de Daüy Graphic a 2 i» a a S it Q a O (3 O E> O - -s» a O 25 Juli 9 32 9 26 7 22 2 6 27 3 14 12 29 9 7 3 30 1 21 13 31 Totaal UECLAMES, a 40 Cents per regel. 6921 27 ÏIVEEDE KAIEEU. By de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wyziging dor grons tusschen de gemeenton Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet. Hot aangeboden wetsontwerp heeft de strek king een eindo to maken aan den zoer ver warden toestand, dio thans ten aanzien der grens tusschen do gemeenten Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet bestaat. Volgens het ontwerp, zooals het in beido gemeenten in behandeling werd genomen, zal by Hoilovoetsluis govoogd worden een gebied van 225,22,73 H. A., met 442 inwoners, onder welke 204 manschappen van Hr. Ms. „Buffel". Naar Nieuw-Helvoet zal overgaan een strook gronds aan de kust bewesten ds vesting Hellevoetsluis tor grootte van 37,62,40 A., waarop zich goen inwoners bovinden. Ton tyde van het indienen van dit ontworp zyn op het af te scheiden gebied geen gemeente- eigendommen, dio tot de andore gomoente overgaan, gelogen. Gemecnlcraad van 2oek-ruondc. Voorzitter: do burgemeester. Afwezig met kennisgeving: de heer J. v. Toylingen. Ter tafel komen: Drie missives van God. Staten, houdende goedkeuring van Raadsbe sluiten van 7 Mei 1901. Scliryven van God. Staten, toezondende het door hen goedgekeurdo primitiofkokier van den hoofdeiyken omslag. Proces-verbaal van kasopname van den ge meente-ontvanger op 16 Juli 1901, waaruit biykt dat de ontvangsten waren f 12,312.12s en de uitgaven f 9643.33, zoodat in kas was f 2668.79*. Adres van S. Schuur tot het koopon van do gemeente van een strook grond in do Zuid- buurt, vroeger door bolanghebbenden om niet aan de gemeonte afgestaan ten behoevo van don aanleg van den Zuidbuurtschen weg. De Raad besluit: bedoelden grond aan den publieken dionst te onttrekken, aan adressant om niet te verkoopon, onder voorwaarde dat de kosten van overdracht enz. komen te zjjnen laste. Aan de ordo wordt gesteld: onderzook der geloofsbrieven der hoeren G. Dorrepaal, C. J. Kaptoin en J. v. Konynenburg, die gesteld worden in bandon van de hh. P. J. v. d. Poel en A. RyDsburger. Na onderzoek adviseert de commissie de bedoelde heeren toe te laten, waartoe do Raad besluit. De gekozenen, dio gedurende hot onderzoek de vergadering had den verlaten, nemen hun plaats weer in. Do Raad stelt daarna de begrooting van het 4de bat. rustende schuttery vast in ont vangst en uitgaaf op f 449. Vervolgens besluit de Raad In zake do In gediende reclames tegen hun aanslag in don Hoofdoiykon omslag: de [roclames van J. Schfpper, D. Key en J. W. Verff aan to hou- don, op die van L. v. d. Valk en J. den Eisen afwyzond to beschikken; en ten aanzien van Mevr. do wed. H. Filippo van Wijk, het bolastbaar inkomen te wijzigen en den aanslag Uè brongen op f 20, Ten slotte komt in behandelingde rekening dozer gemeente over het jaar 1900. Aange zien geen commissie tot onderzoek wordt verlangd, wordt de rekening in comité-generaal onderzocht en wordt ten slotte na hoofdelijke stemming, waarby de Wethouders zich van medestemmen onthouden, de rekening over 1900 vastgesteld in ontvangst op ƒ29600.535, en in uitgaaf op f 27238.94 en mitsdien het batig saldo op ƒ2361.598. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Na opgemaakt proces-verbaal is hedenmorgen op laat van den waarnemenden commissaris van politie de aangehouden jonge man, die ZoDdag den politieagent Da Vries zóó ernstig verwondde, dat de dood er op volgde, overgebracht naar-de gevangenis te's-Graven hage. Do overbrenging van het politiebureel naar het Station geschiedde met een rytuig.— Het talryke publiek, dat voor het politiebureel op de Br eestraat stónd te wachten, kon niet denkeD, dat de man aan de achterzyde, dus door de poort van de Koornbrugsteeg, in het rytuig zou worden geleid, en ging eerst heen toen dit al een eind op weg naar het Station was. Ook daar was tameiyk veel publiek, dat ochter op behooriyken afstand werd gehouden. De teraardebestelling van den overledene is bepaald op morgenochtend op do begraaf plaats by de voorm. Marepoort. Tusschen negen uren en halftion zal de lykstoet de woning in do Oranjestraat (aan den Hceren- 6ingel) verlaten. Voor zoover de dienst het toelaat, zullen do politie-agenten hun onge- lukkigen collega medo de laatste eer bewyzen. Voor de rechtbank to Haarlem stond gisteren terecht de heer G. J. B. B., hoofd der byzondere school te Oude-Wetering, be schuldigd een leerling zoodanig te hebben gekastyd, dat de dood er hot gevolg van is gewast In deze zaak werden 10 getuigen gehoord, onder wie als deskundige dr. Kejjzor, van Alkemade. By de behandeling der zaak bleek eerst nog het volgende: Een jongen, F. Cardol genaamd, maakte het zyn onderwyzer P. D. zóó lastig, dat deze do hulp van het hoofd inriep. Het hoofd ontzegde den jongen de school, doch moest dien weder toelaten, zoodat or andere middelen moesten worden toegepast, waarom de hoorB. van de moeder toestemming vroeg en kreeg om den knaap te slaaD, als hy stout 'was. „De jongen moest er onder", had de moeder gezogd. Toen nu in Juni 1900 de knaap weder onhandelbaar was en de heer B. or by werd geroepen, had hy Cardol by den arm gepakt en de bank uitgesleurd en hem daarna mot een klomp of oen ander hard voorwerp zóó geslagen, dat hy er mank van liop. De president dor rechtbank, mr. 't Hooft, vond dat eon eigenaardige opvatting van paodagogiek eu meende, dat zulk optreden niet te pas kwam, doch beklaagde, die hot feit erkende, zei, dat in onderwyskringen over dio zaken heel anders wordt gedacht. Cvor dio quaestie ontspon zich tusschen don president en beklaagde oen heol debat. Wat nu de zaak betreft van de mishandeling met doodeiyken afloop, die had in Fobruari van dit jaar plaats. Toen had hy op den 23sten den jeugdigen J. Mars eerst tegen het hoofd geslagen en daarop togen een. muur gegooid. Do jongen had thuis komende uit den neus gebloed, was eenige dagen daarna bleek ge worden en togen Pinksteren bodlegerig en volgens den geneesheer, die eerst aan typhus had godaeht, wa9 hot hoofd beleedigd en vooral aan don linkerslaap, waar een blauwe striem te zien was. De jongen was gestorven. Ook die slaanparty erkende beklaagde en hy zei naar den vador te zUn gogaan om excuus te vragen, nadat hy begreep te ver te zyn gegaan. Het bleek, dat Mars zyn andore kinderen tot na den dood van zyn zoontje op de school had gelaten, omdat hy niet wol anders kon. Eon arm mensch moest wel, zei hy. De officier, het ten laste gelegde bewezen achtende, qualiüceerde het straffen der jongens als ernstigo misbandoling en als boulswork en eischte een gevangenisstraf van 10 maanden. Mr. E. Belinfante, van "fr-Gravenhago, als verdediger optredende, betoogde dat het slaan, in gewone govallen synoniem met mishande ling, in dit geval geen mishandeling is, vooral niet wyi de levensbeschouwing van beklaagde lichameiyke straf toelaat, en hy wist, dat de ouders zyner loorlingen evenzoo donken. Hy achtte do mishandeling on het opzet volkomen onbewezen en vroeg op dien grond vrijspraak. Mocht echter de rechtbank willen straffen, dan vraagt pl. een kleine geldbooto. Uitspraak over 8 dagen. De wandelpler te Scheveningen werd Zondag bezocht door 17,376 personen. Hedenavond wordt hot wandelhoofd geïllu mineerd. De wandelpior zal weldra berucht worden door do gelegenheid, daar geboden, om te spelen, waardoor tal van menschen ongelukkig kunnen worden. (Roll.) De directeur der posteryen te Amsterdam heeft by de politie aangifte gedaan, dat uit oen brief, verzonden naar Hamburg, eenige bankbiljetten ontvroemd zyn. Gistorna middag werd een trein aan de Handelskade te Amsterdam plotseling door don Westinghouse-rem tot staan ge bracht. By onderzoek bleek oen reiziger aan don rem getrokken te bobben, omdat by door oon medereiziger met eon mes bedreigd word. De dader echter sprong yiings uit den wagon, en klom over het hek van den spoordyk, doch word woldra gegrepen en naar eon naastby- gelegen politiepost gebracht. De raadkamer der arrondisse mentsrechtbank to Maastricht heeft rechts ingang verleend met last tot instructie en bevel van gevangenhouding tegen H. Hamers, landbouwer te Simpelveld, verdacht van poging tot doodslag. Wederom heeft te Hengeloo brand gewoed. Ditmaal gingen 4 arbeiders woningen, gelegen aan den Haaksbergschen- wog, in de vlammen op. Van' de inboedels werd niets gered. Assurantie dekt het verlies. Een li o v i ge brand vernielde gis termiddag de bouwhoeve Lolbroek gom. Hocns- brook (L), bewoond door den hoer Jos. Boschouwers, burgemeester dier gemeente. De geheelo hoeve, alsmede de oogstvoorraad, 13 varkens, 11 kalveren en 1 stier, word een prooi der vlammen. Slechts de aangrenzendo woning bleef gespaard. Do schade is door assurantie gedekt. Gisternamiddag verbrandde oen blok van vier woningen, aan den Gronauschon weg by Enschede© gelegen, toebehoorondo aan den koopman P. en door arbeiders be woond in een er van was een cafó. Assurantie dekt de schade. Gistermiddag is ln het Eind- hovensche kanaal, onder Geldrop, do 17-jarige G. by het zwemmen verdronken. G i s t er nami d d ag ontstond er een zware uitslaande brand op oen bovenhuis aan den Brink te Deventer, ten gevolge er van, dat oen braadpan, die op het vuur stond, vlam vatte. Niettegenstaande do brandweer spoedig ter plaatse was en met alle kracht werkte, brandde het byoa geheel uit. Het benedenhuis, eon siytery en koffiehuis, kroeg veel waterschado. Alles was verzekerd. Er bestaat kans dat de mili- taire badinrichting te '«-Hertogenbosctk gedu- rendo enkelo uren van den dag voor vrouwen en meisjes opengesteld zal worden. Te Oudeschild (Tesael) leden tal van kleine kinderen in de verloopeu maand aan mazelen; thans Js hot roodvonk uitge broken in een gezin. In don tyd van twee dagen overleden de 30jarigo moeder en een zoontje van 6 jaren daaraan. Door dr. Wage- maker zyn de noodige maatregelen togen verdere verspreiding genomen. W. den Otter, landbouwer to Den Dungen, thans in hechtenis, als beschul digd van meineed die door de rechtbank te 'a-Hertogenbosch tot 1 jaar 6 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld, zag die straf Dinsdag 30 dezer door het Gerechtshof aldaar tot een jaar verminderd, met de bepaling, dat de tyd in voorloopigo hechtenis doorge bracht, geheel in mindering zal worden go- bracht. Maandagmiddag werden vyf matrozen, onder geleide van twee politie agenten van Middelburg naar boord van do „Utrecht" voor Ylissingen gebracht. Toen men by het oorlogsschip was gekomen, wisten drie matrozen zich los te rukken en het hazenpad te kiezen. Zooals vroeger vermeld, vertrekt het oor logsschip Zaterdag 3 Augustus naar Nieuwo- diep. (Af. CL) De „New-York Herald" maakt melding van een kranige daad, verricht door een jong Russisch zeeofficier. De kruiser „Marjag" lag to Kroonstad in de haven om daar schietvoorraad in te nemon. Zoo stond er op hot dek ook eon kar, geladen met zes of acht granaten, die, zooals men weet, door een schok kunnen ontploffen. Door de helling van hot dek geraakte de onbeheerd staande kar in beweging en het zware ge vaarte rolde naar de verschansing toe. Had het die bereikt, dan zou do botsing gevolgd zyn door een verschrikkelyke ontploffing; het schip zou vernield zyn geweest, waarby natuur- ïyk oon groot aantal menschenlevons zouden verloren zyn gegaan. Plotseling wierp zich een jong officier manmoedig voor de rollende kar en trachtte deze tot staan te brengen, wat hem ook gelukte, maar niot zonder dat hem drie teenen van den rechtervoet werden afgokneld on hy zware wonden aan borst en been opliep. Deze officier, die op het oogonblik in het hospitaal verpleegd -q^rdt en wiens toestand vry bevredigend schynfc, ia do eenige zoon van generaal-adjudant O. von Richter. Hevige onweders hebben veel schade aangericht in do buurt van Perpigiian (Fr.). Rivieren kwamen buiten do oevers, wegen zyn overstroomd, bruggen zyn weg geslagen wat het water aan den oogst ODgedeerd had gelaten, vernielde de hagel. Te Campdevenal, op de Spaansche grens, zyn negen personen op hot marktplein door den bliksem gedood. De branden to Poking. Eon Chineesch correspondent der „North China Daily News" geeft van do branden in Peking een vry geloofwaardige lezing. Volgens zyn zeggen zouden verscheidene eunuchen, dio achtergebleven waren, in de verlaten paleizen zooveel mogeiyk van den inventaris hebben verkocht, in de meening, dat er van terug komst van hun meestors geen sprake waa. Toen zo echter hoorden, dat het hof zou torugkeeren, beving hun een hevige angst; zy voelden een onaangenaam gekriebel in den hals, zooals mon placht to zeggen ten tydo van do heorschappy der guillotine. Het besto middel om het hoofd op den romp te behouden, meenden ze, was het in de asch leggen der paleizen. In We8terjamtland(Zwodon)i8 een strook van een myi lengte en een kwart myi breedte verwoest door boschbrandon. Tot dusvor zyn do pogingen tot blussching mislukt. Men beeft nu 3500 soldaten ter hulp gezonden. Te P arjja is een school gesticht tot het verkrygen van practische ervaring in de industrieel© electricitoit, waaraan tevens verbonden is een~tweojarige cursus van auto mobilisme. In October van dit jaar wordt de automobielklas reeds geopend. Directeur is de heer A. Charliat, ingenlour, leeraar aan de Hoogere Handelsschool te Parys. Te Le Puy zyn vier menschen by een nachteiyken brand omgekomen. By oen onweer, dat gisteravond boven Parys losbarstte, ia het gebouw der Opóra Comique getroffen. De schouwburg was een oogenblik door vlammen omgeven, doch men heeft geen ernstige schade te constateeren gehad. Schier overal in Britseh-Indiö zyn regens gevallen, zoodat de vooruitzichten voor de toekomst wat minder duister zyu. In de officieoio rapporten over den hongersnood heorscht dan ook een optimistische toon. Er zyn „al" 39,000 ondersteunden minder ten laste van de Regeering en „nog maar" 556,000 menschen moeten door staatshulp voor den hongerdood worden gevrijwaard. De oorlog tasschcn Engeland en Transvaal. De Engelscho bladen blyven vol belangstel ling voor de geruchten over vredesonderhan delingen. De „Standard" heeft nu onmiddeliyk na vaa interventie-plan nen by de Nodorlandscho Regeoring eon telegram uit Brussel, waarin do ontkenning niet alleen herhaald wordt, maar waarin het „nieuwo Nederlandsche kabinot" no!fa heol andero denkbeelden worden toegeschreven. „Do hoop op interventio door hot nieuwe' Nederlandsche kabinet, lieot hot, ten gunste der Boeronzaak is totaal teleurgesteld. Dr. Kuyper weigort eenlgen stap to doen, dio or op berekend is de betrekkingen tusschen Nederland en Groot-Britanniö to schaden. Zou hy op conigorlei wyzo tusschenbeide willon komen, dan zal hy dat doen door den heor Kruger en zyn volgelingen aan le raden de grootmoedige vrodos voor waarden der Engel- eche regeoring aan lo noraon." De Beriynscho correspondent van do „Daily News" zegt, dat do Nederlandsche llegoeiing, na het bezoek van mevr. Botha, invloed op president Kruger poogde te oefenen door hom te doordringen vau do wenschelykheid om zyn aandringen op onafhankeiykhoid der Republieken te matigen. Deze pogingen der Naderlandscho Regeering, die niot zonder Instemming van deu Duitschen Keizer werden ia het werk gesteld, bleken vruchteloos. De ontkenning, die gisteren officieus van uit Den Haag is verzonden, dat verdere druk op don heer Kruger wordt geoefend, heeft ook be trekking op de Duitsche regeering. De „Morning Post" hooft een telegram uit Brussel, dat onlangs op een byeonkomst van Boeren to Hilversum, onder voorzitterschap van den heor Wessels, mot algemeene stem men beslist werd ten gunste van voortzetting van den oorlog. Het spreekt vanzelf zegt de „N. R. C." dat wy bovenstaande verhalen uit do Engel- sche bladen onkel on alleen geven ter ken- 6ehetsing van de belangstelling, die zich vooral de laatste dagen weer zoo sterk openbaart in de Londenscke pers op het punt yan vredes onderhandelingen. Dat de wensch ook hier de vader der gedachto is, blykt uit alles. Als zoodanig hechten w® eenige beteekenis aan deze verschillende berichten, maar gevoelen ons overigens sterk sceptisch gestemd tegen over al deze telegrammen, vooral do bekende Brusselsche in „Standard" en Morning Post". In de zitting der vergoedingscommissie te Londen werd gisteren op aandringen van Lousada zyn brief van 24 Juli aan de com missie voorgelezen, waarin by verzoekt de schade-eischen van Ooatenrykers aan te houden, omdat bet onderzoek dor Oostenryksche regeering, daarover in Zuid-Afrïka ingesteld, nog niet voltooid was. Mocht de vergoodings- commissié het besluit, om bedoelde eischen dadoiyk te behandelen, handhaven, dan ver klaarde Lousada niot ln staat to zyn de be-, handeling by te wonen. De voorzitter ver-1 klaarde, dat doze brief niet gerechtvaardigd' wa3 en zag er een vermomde bsdroiging in,' hetgeen Lousada ontkende. Ardagh kwam laatstgenoemde te hulp en zeide, dat ook het onderzoek der Engelsche rogeering in Zuid-: Afrika nog zeer onvolledig was. Do voorzitter: liet de zaak daarop verder rusten en las nader hand een uitvoerige memorie voor, bovattendo' de beslissing der commissie op de punten van. volkenrechtelykon aard, door Ardagh's memo-; rie en ae debatten daarover te berde gebracht. De memorie van den voorzitter gaat in byzonderheden de geschiedenis der Z.-A. S.-M. Da en komt tot de conclusie, dat noch de Z.-A. S.-M. noch de Z.-A. S.-M.-beambten neutraal zyn gebleven vóór en tydens den Boerenoorlog. Beiden werden door anti-Engolsche gevoe-, lens bezield biykens hun handelingen. De vergoedings-commissie beschouwt de bewering, dat artikel 22 van de concessie der Z.-A. S.-M. een algemeene commandeering der, Z.-A. S.-M.-beambten wettigde, onbewezen.' In geen geval waren de Z.-A. S.-M.-boambten; gedwongen aan het commandeeren te gehoor zamen. Zy, die or aan gehoorzaamden, deden' dit vrywillig en moeten de rechtsgevolgen or van dragen. De memorie spreekt do hoop' uit, dat do bultenlandscho regooringen, by een nadere overweging van de dienstorders door, de Z.-A. S..M. in het najaar van 1899 ver spreid, zullen moeten komon tot de gevolg trekking, dat hun onderdanen, door aan zulke dienstorders te gehoorzamen, hun neutraliteit, schonden. Zy zyn daarom niet gerechtigd', eischen tot schadeloosstelling voor de ver-1 goedings commissio te brengen. De memorie erkent oven wel, dat de buiten- landsche regeeringen niet gebonden zyn door zulke principieele beslissingen der vergoedmgs-i commissio en dat zy by het dopartoment van buitenlandsche zaken te Londen in hooger beroep kunnen gaan. Routor seint uit Middelburg (Kaapkolonie), dat een afdeeling Boeren onder Fouclió of' Myburg het vluchtelingenkamp te Aliwal- Noord heeft aangevallen op Zaterdagavond, maar teruggedreven zyn, zonder verliezen aan Britsche zydo. Do verliezen der Booren zfia niet bekend, In eenige spelonken in het district Lydon- burg, welke door de Boeren in groote haast ontruimd waren, hebben do Engeischon huis raad en levensmiddelen gevonden on voorts een hoeveelheid zyden en satynon ötoffen, weike zy, gedachtig aau hun eigon manioron, vermoeden, dat van geplunderde winkels af komstig zyn. Laffan zegt, dat het aantal Boeren, dat den Engolschen in handen gevallen is van 1—22 Juli, bedraagt 1068 met inbegrip van krUgs- gevangenon, gewonden en burgors, die zich hebben overgegeven. Of er ook vrouwen en kinderen onder zyn, blykt niot. Te Kaapstad wordt verteld, dat onder de te Reitz govonden papieren van president Steyn zich ook bevonden oenige brieven, in welke een plan was ontworpen voor De Wet on De la Rey om hun strydmachten te vereenigen en een gezamonlyken inval in de Kaapkolonie te doen. De geruchten over een inogolyken terugkeer van Kitchener houden aan. Do Londenscha correspondent van de „Manchestor Guardian" gewaagt er ook van, maar in andoren vorm dan do „Standard". Hy zegt; „Het Is hoogst waarschynlfjk, dat by lord M.inor'a terug- koer naar Zuid-Afrika in de volgeudo maand lord Kitchener voor eenige weken naar huis gal komen."

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2