IK 12708 Dinsdag Juli, A°. 1901. (Deze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. F'emlleton. Een opvoedster. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT 1 ^'Voor Leiden por 3 maandon 1 T/ 1.10J ^Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn a 1.30 "iTranco per post 2 2 2 PRIJS DEB ADVERTENTTËN: Tan 1 8 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.06 berekend. Leiden, 30 Juli. 1 Was gisteravond weer danig slecht bezet In den Schouwburg, waar nogmaals door Van Ller's gezelschap uit Amsterdam werd opge voerd „Baddoctoren", het blijspel, waar roeds monigmaal zooveel succes mode is behaald. jDe zeer weinigen, die de opvoering bijwoonden, waren zeer voldaan over het spel en toonden idit door hun applaus, hetwelk echter, zy hot :dan ook waar, dat eendracht macht maakt, jniet anders dan een zwak effect kon teweeg brengen. Den heer Bigot, die de rol van Van Bommel vervulde, werd namens het Schouw burgbestuur een prachtige, welverdiende krans vereerd. Voor het examen Engeisch, lager onder wijs, ia geslaagd mej. D. L. Leogatra, van Leiden. De Nederlandache mail wordt hedenavond jlhlor vervracht. By Koninklijk besluit is herbenoemd tot -burgemeester van Voorschoten de heer E. Yernède, secretaris dier gemeente. By resolutie van den minister van finan ciën van 11 Juni 1901 is oen instructie vast- gesteld betreffende de ontvangsten voor andere kantoren in zake directe belastingen, welke met 1 Januari 1902 in werking treedt. Aan slagen in de grond-, do personeelo- en de bedryfsbelasting, die elders verschuldigd zyn dan ten kantore, waaronder de belanghebbende woont, kunnen niettemin op dit kantoor botaald worden, mits inóóns en: a. wat de grondbelasting betreft, vóór 1 Juni van het belastingjaar; b. wat de personeele belasting en de bedryfs belasting betreft, vóór het einde der derde maand, volgende op die, waarin het kohier is afgekondigd. De ontvanger kan, om byzondere redenen, te zijner beoordeeling, gedeelteiyke betaling aannemen. Met „belanghebbende" wordt niet alleen de belastingschuldige bedoeld, doch ook de persoon, aan wien het aanslagbiljet ls uit gereikt, of die, onverschillig in welke qualiteit, voor de betaling van den aanslag te zorgen heeft. Ingeval de aanslag reeds voor een gedeelte is voldaan ten kantore, waar hy ver schuldigd la, kan het overige op den voet dozer paragraaf worden aangezuiverd. Is het kantoor van aanslag ln dezelfde plaats ge vestigd als het kantoor, waaronder de belang hebbende woont, dan geldt het hiervoren bepaalde slechts voor zoover de betaling wordt aangeboden op een zitdag buiten die plaats. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden woonde gisterochtend te Amersfoort de oefeningen by van de tweede afdeeiing 1ste reg. veldartillerie. Z. K. H. was in civiel gokleed en verge zeld van zyn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare. Zondag werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de „Maatschappij tot Nut dor Israëlieten", onder voorzitterschap van prof. L. den Hartog, die in zyn openings- woord hot 60-jarig bestaan der Utrechtsche - afdeeiing herdacht en met oen harteiyke toe spraak afscheid nam van dr. I. Telxeira do Mattos, die, na 52 jaar lid van het hoofd- bestuur te zUn geweest, thans om gezond heidsredenen ontslag heeft gevraagd. Aan den aftredende zal het eere-lidmaatschap wor den aangeboden. Het jaarverslag deed zien, dat het aantal afdeelingen geen wyziging onderging. Het aantal leden is 296 en dat der donateurs 220. Een bedrag ad f 6175 werd uitgegeven aan subsidiön tot vorming van nuttige leden der maatschappij. Do fondsen der Maatsohappy verkeerden in goeden toestand. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hoeren mr. B. Cohen en M. L. van Amerlngen, ter- wyi gekozen wsrd als zoodanig proL mr. Simons. Vervolgens wordon oenige statutenwijzigin gen behandeld. De volgende vergadering zal te Amersfoort worden gehouden. De Liberale Centrale KlosvereenJging in "Weststellingwerf heeft gecandideerd voor de Tweede Kamer dr. H. Blink. Den laten Aug. a. s. zal hot veertig jaren geleden zyn, dat de schout-by-nacht L. P. Gys- berti Hodenpyi (arts), inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, te 's-Gra- venhage, werd benoemd tot officier van ge zondheid. In de vergadering van den Geneeskun digen Raad voor Zuid-Holland werden tot het doen van een onderzoek naar de verontreini ging van de openbare watoren by Gouda aangewezen de heeren H. P. N. Halbertsraa, dr. F. H. G. Van Iterson en dr. L. Van Itallie. In het Brongebouw te Haarlem ls Zondag de jaariyksche vergadering gehouden van den Nederlandschen Schaakbond. In zyn openingstoespraak herinnerde do voorzitter van den Bond, dr. A van Rhyn, aan de belangryko plaats, welke Haarlem in het schaakleven innam. Nadat er aan een bezwaar van hem voldaan was, liet de heer Meyer zich tot secretaris herkiezen. In de plaats van den heer Wieling, die zich niet moer beschikbaar wenschte te stellen, werd tot penningmeester gekozen do heer Hoes. De hoofdredacteur van het Tydschrift, de heer H. J. don Hertog, wenscht zich dan alleen voor zyn functie herkiesbaar te stellen, wan neer de heer Meyer secretaris biyft en er voor de leiding van de probleemafdoeling in het Tydschrift een afzonderiyk redacteur benoemd wordt. Nadat een hiermede in verband staande motie van den heer Van Steenderen, inhou dende, dat er geen principieel bezwaar zal bestaan tegen de gebeurlijkheid, dat de hoofd redacteur van hot Tydschrift tevens lid van hot bestuur kan zyn, aangenomen en er aan do bezwaren van den heer Den Hertog voldaan is, wordt deze ondor applaus herkozen. Daarna komen wyziglDgen ln de statuten en andore punten van huishoudelijk belang aan de orde en deelen de heeren Den Hertog en Meiners als juryleden den uitslag mede van den internationalen probleemwedstryd ln het afgeloopen jaar. Als plaatsen van byeen- komst voor de algemeene vergadering in 1902 worden voorgesteld Rotterdam, Zutfen, Roer mond, Broek-ln-Waterland en wederom Haar lem. De meeste stemmen vereenigen zich op Rotterdam. De voorzitter sluit nu de vergadering. Vóór te scheiden brengt mr. Ch. Enschedé hulde aan het bestuur en spreekt hy zyn beate wenschen uit voor den groei en bloei van den Ned. Schaakbond. (Luide toejuichingen.) (Opr. H. Ct.) Te Amsterdam is op den leeftyd van 61 jaren overleden de heer H. D. Kramer, in leven directeur der Nederlandsch-Indische Landbouwmaat8chappy. De overledene stond ln Amsterdam, in de handelswereld, bekend als een specialiteit op het koloniale cultuur-gebied. Aangenomen ls het beroep naar Noord- Schermer door ds. A. J. Werner, Herv. pre dikant te Hem. Da. J. van Dijk Mz., to Doetinchem, deelt in verband met het voornemen, om de „Lucas-stiohting" van Amsterdam naar Utrecht te verplaatsen, het volgende mede: „Er is alle reden om de Lucas-stiohting, d. w. z. de academische opleiding van medici door de Luoas-stichting, te verplaatsen van Amsterdam naar Utrecht. Wat de opleiding zelve betreft, zoo wordt van bevoegde zyde op goede gronden beweerd, dat deze te Utrecht niet minder is dan te Amsterdam, en wat de kosten betreft, deze sfin te Utrecht minder hoog dan te Amsterdam. „Bovenal is zeer zeker de omgeving en daardoor de invloed op Chrlateiyk gebied te Utrecht meer ln overeenstemming met het doel der Lucas-stichting dan te Amsterdam, althans zoover onze ervaring strekt „Dit zyn zooveel redenen voor deze ge- wyzlgde opleiding, zoodat wy daaraan gaarne medewerken. Dat het bestuur der Lucas- stichting zich niet laat binden door plaatseiyke banden, is volkomen in overeenstemming met haar beginsel, waarvan het zich door niets laat afbrengen. Zoo ergens, dan is op dit gebied beginsel-vastheid noodzakelijk". D.) Zondag werd te Utreoht, onder voorzitter schap van den heer J. Barkel, het congres der Katholiek-Democratische Party gehouden. Een schryven van Mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, als antwoord op do hem, ingevolgo besluit van het vorig congres, toegezonden statuten, gaf aanleiding tot levendigo besprekingen. Uit het schryven bleek, dat, naar de meening van den aarts bisschop, de party niet het recht had den naam te voeren van Roomsch-Katholieks Democratische Party. De vergadering kwam tot de conclusie, dat de hooge geestoiykheid de katholiek-democratischs party niet erkent en besloot, ter voldoening aan dan wonsch van den aartsbisschop, tot wyziging van den naam ln„Katholieke Volks party." Verder besloot men tot stichting, uitsluitend ten dienste van de party-propaganda, van een propagandablad. De naam van het maandblad „Katholiek- Democraat, orgaan der Roomsch-Kathollek Democratische Party", werd gewyzigd in: „Katholiek-Democraat, orgaan der Katholieko Volksparty", tevens werd eon commissie be noemd, die advies zal uitbrengen over de ver andering van het maandblad in een weekblad. De zetel van het hoofdbestuur zal weder te Hengeloo zyn gevestigd. Hot volgend congres zal te Arnhem worden gehouden. Het stoomschip „König" (uitreis) arri veerde 27 Juli te Durban; de „Koningin- Regentes" arriveerde 28 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Merapi", vad Rotterdam naar Java, passeerde 27 Juli Kaap Del Arml; de „Mercurius" arriveerde 28 Juli van Amsterdam te Kopenhagen; de „Prins Willem II" arrl- veorde 28 Juli van West-Indië te Nieuw-York; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Juli Perim; de „Soem- bawa" arriveerde 29 Juli van Rangoon te Liverpool; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 29 Juli te Marseillo en heeft de reis voortgezet; de „Amsterdam" arriveerde 29 Juli van Rotterdam te Nieuw- York; do „Anchisea", van Amsterdam naar Java, vertrok 27 Juli van Liverpool; de „Cyclops" vertrok 25 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Kronprinz" (uitreis) passeerde 28 Juli Aden; de „Maasdam", van Nieuw* York naar Rotterdam, passeerde 29 Juli Lizard; de „Prüsident" (thuisreis) passeerde 28 Juli Gibraltar; de „Teucer", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Juli Gibraltar. B\jnsbtirg. Zoo nu en dan dienen de fleta- rydera er aan herinnerd te worden, dat er een provinciale verordening bestaat, die zegt, dat alle bereden fietsen één uur na zonsondergang van licht moeten zyn voorzien. Den laat6ten tyd snorren vele fietsers van Katwyk naar Leiden en enkelen ook in omgekeerde richting, zonder zich aan deze verordening te storen, en daar deze ryders, waarschyniyk om niet de aandacht der politie te trekken, bel of hoorn voorzichtig laten zwygen, wordt het voor de voetgangers zooveel te gevaariyker. Verleden week werd hier weer de wed. B., een vrouw van ruim 80 jaren, die zich geheel bezydon van den weg bevond, aangereden, waar by hoofd en armen deeriyk werdon gewond. Wenscheiyk ware hot, dat evenals de hondenkarren on motoren ook de fietsen van oen nummer voorzien moesten zyn; dit zou voor de politie de zaak eenvoudiger en zekerder maken, wanneer zJJ een overtreder hadden aangehouden. baar en byzonder onderwys, en tot intrekking van het Kon. besluit, waarby rechtspersooniyk- heid werd verleend aan den Nieuw-Malthusiaan- ichen Bond. Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Pernis. A Be(jen; van Baiendreoht, A. Korte- weg; van Waalre, Th. Topsvan Staphorst, J. van Oorschot. Met ingtDg van 1 Augustus a.8.: de officier- machinist der 1ste klasse by den marine-stoom vaartdienst L. W. Weokesser, op zjjn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen Bepaald op f2500 'sjaars. Bij den marine-stoomvaartdienst: bevorderd tot officier-machinist der lata klasse de officier- machinist der 2de klasse W.J. Vermeer; benoemd tot officier-machinist der 2de klasse de hoofd- machinist der 1ste klasse J. J. Jobsi3. Benoemd by den pro vinci&lon staf, tot provincialo- adjudant, resp. in Zeeland, in Zuid-Holland en in Groningen en Drente, de luitenant-kolonel F. B. A van Steenhardt Carré, van het 5de, de majoor P. W. van de Velde, van het 4de, en de majoor J. R. BoissevaiD, van het 2de regiment infanterie. Benoemd tot bureelambtenaar van den rijks waterstaat der 3de klasse: W. L. vanByleveltea A G. van der Lsy. De Crisis. „De Nieuwe Crt." schryft aangaande het verloop der crisis het volgende: „De heer Serefc had, naar wy vernemen, tweo ernstige redonen om de zware taak van het oorlogsdepartement niet op zich te nemen, waarom dan ook in ons bericht van „waar schyniyk" werd gesproken. In de eerste plaats zyn niet al te sterke gezondheid, en vervolgens het gemis der zekerheid, dat generaal Kool bereid zou zyn ais directeur generaal voor de afdeeiing Oorlog op te treden. Er is nóg een moellykheid gekomen. De heer Heemskerk, hoewel aanvankeiyk zioh bereid verklaard hebbende aan het hoofd van het departement van blnnenlandscho zaken te willen optreden, moet op het laatste oogen- bük bezwaar gemaakt hebben. Misschien ook wel, evenals dit het geval is by de heeren Lohman en Mackay, omdat Onderwys van Blnnenlandscho Zaken wordt afgenomen, waardoor dit departement veel van zyn be- teekenis zal verliezen. Wy zyn nog in staat mede te deelen, dat op het Regeeringsprogram, hetwelk ln de eerste troonrede zal zyn opgenomen, voor komen: penslonneerlng van werklieden en herziening van het tarief van invoerrechten (vooral in zake gezaagd hout uit het buiten land); terwyi zeer spoedig ia te verwachten een geheel nieuwe en andere regeling van de Raden van Beroep voor de Ongevallenwet.' Vermoodeiyk zal het nieuwe ministerie ook overgaan tot volkomen gelykstelling van open Gemengd Nieuws, Aan de telephoon alhier zyn aan gesloten onder de nommers: 388: J. F. Feitkamp, Hotel Rynland. 445: Maatsohappy „De Zyi". 449: De dageiykache pakschuitdienst Leiden» Rotterdam, firma J. A. Ham Sc Co. Hier ter stede is door eonige jongelieden opgericht een Postduiven-vereeni» ging, genaamd „Willem Duivenbode". Zy ont leent haar naam aan Willem Comelisz, ook wel genaamd Speelman, die ter belooning van de diensten, door hem met zyn postduiven tydens het beleg van Leiden ln 1574 bewezen-, den naam „Duivenbode" als eerenaam verkreeg. De vereeniging hoopt dit jaar nog eenige oefe- nings- en wedvluchten te houden met jonge duiven, terwyi zy zich voorstelt in het volgende jaar met oude duiven uit te komen. President der vereeniging is de heer W. Wiethoff en secretaris-penningmeester de heer G. J. D, Mingelen. Een „aardige" neef. Omtrent den diefstal van gouden voorwerpen ten nadeele van een dame, gelogeerd in „Qótel des Galeries", te 's-Gravenhage, verneemt „Hel Vad." nog de volgende byzonderheden. In den avond van den 2laten dezer werd door een kamermeid van het hotel een heer opgemerkt, die op zyn kousen de kamer der dame verliet. Hy sprak de dienstbode aan en verzocht deze aan de dame by haar thuis komst te zeggen, dat haar neef haar gezocht had in haar appartementen, om afscheid te nemenhy moest onverwaohts den volgenden morgen vertrekken. De meld kweet zich van de opgedragen taak; do dame was zich echter niet bewust onder de logés van het hotel een neef te hebben. De zoogenaamde neef had des avonds zyn rekening gevraagd en betaald en vertrok den volgenden morgen zeer vroeg met zyn bult. Groot was de verbazing en ontsteltenis van de dame, toen sy lots uit haar koffer zou nomen. Met een mes was het slot er vierkant uitgesneden en daarna op behendige wyza weder ingezet Alle voorwerpen van goud, ter waarde van 600 a 800 gulden, waren ver dwenen. De dief, die in een aangrenzende kamer by een andere dame eveneens het slot van een koffer uitsneed, vond daar woinlg van zyn gading, want de koffer bevatte enkel linnengoed. i By de illuminatie ln het Haegtohe Bosch ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin op 81 Augustas zal de hoofd», decoratie, voor den groote^Vyver ontworpen, bestaan in een getrouwe Imitatie van hei hertogeiyk slot te Schwerin. Doordat aan den bouw van dit slot op verschillende tydstlppen ls gearbeid, zyn verschillende etyien gebezigd, die het geheel eon groote verscheidenheid van lyn geven. Een lastig gegeven dus voor de Haagsche gemeente werf; maar ze heeft al meer getoond, goed werk van dien aard te kunnen leveren. Aan de waakzaamheid van den badmeester den heer flogervorst en hot bad- personeel van het Zeebad frehovoningen is 't Zondag gelukt een jonkman uit Den Haag op diefstal in badkoetsen te betrappen, waarna hy aan de politie is overgeleverd. 13) 1 Gudrun bedwong - een snikken en ant woordde worktuigiyk: „Ja, mama, dat begryp ik." „Nu, laten wy dan een eind maken aan die onverkwikkelijke woordenwisseling, 't Is Jang over etenstijd en we hebben een logóe. Kom moe, Gudrun, en wees myn braaf "dochtertje 1" „Juffrouw Ottensen heeft verzocht, haar by u te verontschuldigen," zei Gudrun, diep adem- iialond„en ik.ik doe u hetzelfde verzoek." „'t Is goed!" knikte Stóphanie. „En dat B.adere.morgenochtend zal je er niet meer zoo tragisch over oordeelen." Z\j trachtte bemoedigend te glimlachon, doch dat mislukte. Gudrun 6taarde, in gedachten verloren, moeder en broeder na. Zy hoorde het verwaand- kalme gebluf van Theo, totdat ze to ver af waren, om verstaan te worden. Gudrun ging ook op het huis toe en was by hot hek, dat de villa van het fabrieksterrein scholddo, toen zy, van de zyde dor fabriek, haar naam hoorde ^noonen. Verschrikt wendde zy het hoofd, toen zy de stem herkende; Heinz Pracht was het, VI. #t Was eon kwelling voor Gudrun, in dit ©ogenblik den professor te woord te staan. Zy schaamde zich voor hem, ter wille van waêdêc. Zonderling genoeg, trof in haar oogen hem de minste schuld; wellicht wyi zy van zyn en Dagmar's stil geluk reeds ge weten en zich er over verheugd had, eer zy Karla's vermoeden, dat ook haar mooder op zyn hand had gehoopt, bevestigd had gezien. 't Liefst was zy hem ontweken, doch dat kon niet meer. Pracht had slechts enkele woorden noodig, om haar te beduiden, dat hy door zyn broeder was ingelicht over do handelszaak, die zooveel stof opwierp. „Ik moet dadeiyk je moeder spreken," zei de schilder. „Karl Maria wilde, terwyi vader sliep, zelf hierheen, doch ik achtte het beter, dat niet de handelsman, doch ik met je moe der sprak. Enkel om jo broer, opdat hy niet gelooft. „Geef u geen moeite, oom Heinz," zei Gudrun eindeiyk, alle aarzeling bekampend, „mama staat geheel aan Theo's zyde." Do professor keek haar ongeloovig aan. „Is je broer uit Londen terug?En.heb je hem gesproken?" „Ja, hy is met mama tot overeenstemming gekomen. Zy verzette zich aanvankeiyk zeer tegen het idee, zaken met Holston Sc Co. te doen; maar er viel niet meer aan te ver anderen. Theo heeft zich, in zyn yver, voor een groote som verbonden, en mama achtte hot beter, hem den steun der firma te geven. Ze moest wol, hoe.akelig zy het ook vond." *En is het nn een voldongen feit?" „Helaas jal Het contract is geteekend." Heinz was zeer getroffen door deze mede- deeling, doch wilde het niet laten merken. Hy kuchte eens en mompelde: „Hml ja, als het zóó gesteld la!.... Zóó erg is het ook nietMaar, wat zal vader er van zeggen 1 Hy zal het aanzien voor een vyandigo daad, vrees ik. Och, of de Prachts of de Farlands hot zaakje doen, dat biyft geiyk. Maar vader ls zoo Üohtgeraakt; hy zal zich verbazen, dat zoo opeens.hm. Gudrun kromp het hart ineen, toen zy den grooten, sterken man zoo verlegen hoorde sta melen. Zy gevoelde heel goed, wat het washy vreesde, verkeerd begrepen te worden. Het was waariyk niet de winst, die er van te maken viel, welke de Prachts het huis Farland benydden. Het meisje zag hem angstig aan. Hot denk beeld, dat Heinz in de handeling harer moeder gekrenkte vrouwelyke ydelheid en jaloezie zou vermoeden, bracht haar tot vertwijfeling. Doch de professor sprak sleohts van den kommer zyns vaders. „Ja, lieve Gudrun," zei hy eindeiyk, „als er toch niots aan te veranderen is, dan zal ik je mama maar niet met noodolooze rede neeringen lastig vallen. Zy zal er zelf genoeg onder geleden hebben. Theo is tegenover ons nooit oprecht geweest; misschien heeft zyn speculatiewoede hem in de klem gebracht, en zyn moeder moet hem nu er uit helpen. Eén ding kan je echter voor my doen 1" Hy had de yskoude handen van het meisje tusschen zyn zenuwachtig bevende vingers genomen en zag haar smeekend aan. „En dat is oom Heinz?" fluisterde Gudrun. „Zog aan je mama, dat ik hier geweest ben, om haar te verzoeken, dat niemand tegen vader van de zaak rept. Begryp je?" „Ja, ik begryp u." „Wy, Karl Maria en ik, zullen zoo lang mogeiyk de geschiedenis voor hem geheim zien te houdenEn overigens blyft natuur- ïyk alles by hot oude. Hoor, Gudrun, je mama moet volstrekt niet meenen, dat wy boos zyn en niet begrypen, onder welken dwang zy handelde. Zaken zyn zaken en wel beschouwd heeft Theo van zyn standpunt gelykJa. En wat ik. nog zeggen wilde: wy wachten dus do dames morgen by ons. Nietwaar? Zooals afgesproken wasl" Gudrun knikte werktuiglijk. „Nu, ik wil je niet langer ophouden," zei hy, met een hartelyken handdruk. „Dus myn harteiyke groeten aan mama.... en aan juffrouw Ottensen." „Juffrouw Dagmar is niet aan tafel ge komen. Zy heeft hoofdpijn en rust wat uit in het atelier; ik zal haar zeggen, dat u hier is geweest." „Goed, wil je dat doen?" Hy ging heen, doch na een paar stappen keerde hy weer terug. Hy besloot, toch nog even Dagmar op te zoeken. Waar kon hy de gemoedskalmte, die hy thuis noodig had, beter weervinden dan in haar nabijheid? Iiy zag door do glazen atolierdeur de ge liefde in een fauteuil zitten, het hoofd op de hand geleund, in gedachten verzonken. Zacht trad hy binnen. Dagmar keek verschrikt op; toen zy den professor horkende, vloog een schaduw over haar onbewolkt voorhoofd. Zy stond op, maar bleef besluiteloos by do tafel staan. Heinz kwam nader. ,'t Is niet lief, dat ik je stoor, hè? Maar jo hebt slechts één woord te spreken en ik ga weg.... Jo zwygt: dus heb ik verlof om te blyven. Nu moeten wo eerst die leeiyko hoofdpyn verdry ven. Ga heel kalm zitten; ik leg myn hand op je voorhoofd. Zool Ik houd veel van een beetje magnetiseeren." Hy sprak teeder, met gedempte stem, als tot een ziek kind. Dagmar volgde willoos en liet hem begaan. Toast hy de hand van haar voorhoofd weg nam, boog hy zich naar haar toe en zag haaf in het gezicht, dat zy trachtte af te wenden. „Wel, is de hoofdpyn nog niet weg? Of ia juffrouw Dagmar boos, omdat ik haar uit haar rust heb opgeschrikt?" Eindeiyk gaf zy hem do hand on schudde even het hoofd. „O, niot boos! Ik dank jo zoor voor je bezoek, en ik ben biy, je te zien, want ik moet over een belangryko zaak spreken." Hy nam ook haar tweede hand on zag ontroerd in haar oogen. „Zeg alles, wat je op het hart ligt; wat( heb je anders aan een vriend? Ik wou betjo eens heel slecht ging, dan kon ik jo oorst bewyzen, dat ik voor jou alles zou willon doon." „O, ik weet, dat je myn gcedo vriend bent l" „Maar ik bewijs het te zelden 1 Eu weetjt waarom? Wyl my do mood ontbreekt. Ik dacht: als ik ze maar eerst to Bprlyn heb, dan zal ze in haar radeloosheid zich wel tot ray wenden, on dan zal ik eindelijk wol mood bobben, haar te zeggen, wat m\jn hart zoo diep beweegt. Haar snelle ademhaling, hot levendige rood op haar wangen bewezon, dat zy elk woord begrepen had. Er kwam iets schuws in den zachton blik harer grjjzo oogen. „Wil je ook goheol eoriyk zyn, als ik iets vraag, dat je heel vreemd zal voorkomen?" „Vraag, liefste, en ik zal trouw opbiechten. Wat zou ik voor jou te verborgen hobbon?" „O, beste vriend, hot zou misschien betor geweest zyn, als wy reeds in Noorwogonv daarovej* gesproken hadden; want dan zou hot antwoord misschien gomakkelykor ge weest zjjn. Ik wou vragen, of je do vrouw hebt liefgehad, die m'y hier heeft genoodigd." (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1