Voor het tijdvak van 1 September 1001 tot en met dl Augustus 1902, benoemd tot leeraar aan de Kijka hoogere burgerschool te Assen, P. N. van der .brugge, leeraar aan de Rjjks hoogere burger eobool te Aloppel. Met ingang van 1 Ootober 1901, aan F. Bruine, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onder- wjjzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen. Aan mej. Th. Th. C. Padberg, geboren te Bigge (Duitschland), en aan mej. C. Landsrath, geboren te Oberlahnstein (Üait6chland), vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoo bij de wet gevorderde vereischton voldoen. ben pensioen van 169 verleend aan "V\T. Stol- teukump, weduwe van den gewezen bewaarder in de cellulaire gevangenis te Utrecht, R. Spree. Met ingang van 1 November 1901, aan den directeur van het postkantoor te Rotterdam, A. J. M. Lodeboer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'sRijks dienst, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan den lande bewezen. Door den minister van koloniën is de heer A. Hola, hoofdonderwijzer te 's-Gravenhage, ter beschikking gesteld van den Gouverneur van Suriname, om, na aankomst aldaar, te worden benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Paramaribo. Werktuigkundige ingenieurs. Ter benoeming tot adjunct-ingenieur by de exploitatie der Staatsspoorwegen in Ned.-ludiö worden gevraagd vier werktuigkundige ingenieurs, in het bezit van het diploma, bedoeld bij art. $4 «ier wet van 2 Mei 1S63 (.Staatsblad" No. 50). Zij, die voor plaatsing in aanmerking wensehen te komen, behooren zich vóór 1 September 1901, bij gezegeld adres, te wenden tot het Departement van Koloniën. Aan de uitzending is verbonden a. overtocht voor Gouveraement^rekening als passagier der lste klasse, c. q. ook voor het wettig gezin; b. een gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van ƒ2500; c. eon voorloopige bezoldiging van 150 's maands, ingaande met deu dag van aankomst te Batavia tot dien, waarop hot activiteitstraktement ingaat. De bezoldiging van een adjunct-ingenieur bij de exploitatie van Staatsspoorwegen bedraagt 250 's maands. Nadere bijzonderheden vindt men in de „Sts.-Ct." van heden. «ezrudc sta"". Naar aanleiding van de in ons vorig nommer overgenomen opmerking van de „N. R. C." 'over de schrapping van het provinciaal subsidie aan de Kweekschool voor Bewaarschool houde ressen te Leiden, schrijft „De Tijd" nu het volgende: „Nogal grappig, nietwaar, zulk een jeremiade ji propos van een.... „onnoozele som van f 2500"! - Ofde „N. Rott. Ct." vindt de derdehalf mille nogal zoo onnoozel niet. In het laatste goval zijn wij het geheel en al met het blad eens. Te meer, waar die vijf en twintig honderd gulden gevonden moeten worden uit de belastingpenningen der geheele burgerij en besteed voor een inrichting van minstens twijfelachtig nut. En van harte hopen wij, dat het voorbeeld van de Prov. Staten van Zuid-Holland navolging moge vinden, (revofils-argumenten kunnen oerbiedwaardlg 'zijn, op financieel gebied vooral achten we ze veeltijds onbetrouwbaar. Waarbij nog komt, dat ze door de tegenpartij, waar déze aan het roer staat, in den regel worden voorbij gezien. Bij de hooge elschon, die allerlei wets ontwerpen weldra aan de draagkracht der be- lastingbetalenden zullen stellen, hoeft men, naar onze moening, een dubbelen prikkel tot het behartigen der zuinigheid. Niet als een middel voor do meerderheid om „haar haat te koelen". Maar eenvoudig als de eenige weg 'om een plicht te betrachten." De Crisis. Ook het „Handelsblad" is van meening, dat men zich niet behoeft te verbazen over den langen duur dor crisis, en schrijft de reden daarvan toe aan de groote moeilijkheid om tot eenstemmigheid te geraken tusschen de verschillende groepen, die samen de meer derheid hebben verkregen. De leiders der oppositie hebben zich ingespannen om do tegenpartij te verdrijven en eerst na de over winning gaan zij overleggen: „Watzullen wij nu samen uitvoeren?" Dat i3 een ongezonde politieke toestand. „Toen 13 jaar geloden", zegt het „Handels blad", „terstond na de Grondwetsherziening, een uitgebreider kiesrecht ons land eveneens eon kerkelijke Kamermeerderheid had geschon ken, stond men voor denzelfden toestand als thans. En weet men wat er toen gebeurde? 'In het destyds door den heer Mackay gevormd .Kabinet werden slechts twoe katholieken opgenomen, de heoren Ruys van Beerenbroek en generaal Bergansius, ofschoon de katholieke kiezers, evenals dit jaar, het grootste kiozers- contingent hadden geleverd en de meeste anti-revolutionaireKamerlcden zonder die stem men niet zouden zijn gekozen. Waarom dio bescheidenheid, word toen van alle zijden gevraagd? „De Standaard" gaf het antwoord, tevens pleisters op de wond, aan de bond- genooten toegebracht. Een kabinet naar den eiseh der billijkheid, met vyf katholieke ministors, zou „juist het gewenscht mikpunt voor liberalen en katholieken geweest zijn." Geen belangen zouden, bi) een overwegend Roomsch Kabinet, „bitterder geschaad en gehavend zijn" dan die der katholieken. Eer wo een jaar verder waren, zouden de liberalon weder in don zadel zijn en by de eerst- komonde ontbinding de rechterzijde dit wil zeggen de anti-revolutionairen een tiental zetels verliezen I Aldus luidden do zoetsappige woorden, waarmede dr. Kuyper als voortreffelijk tacticus toen de Roomschen „in het gevlei" kwam, om hen tot bescheidenheid te stemmen. Deze bescheidenheid der katholieken moest dienst doen om voor de natie de waarheid te verbloemen, dat de katholieken eigenlijk de meesters waren van den toestand. Nat uurlijk in de eersle plaats om niet de oogen te openen van de anti-revolutionaire kiezers. Zoo zal het nu wel weder gaan. Wellicht cal men het wagen, nu een derde portefeuille toe te vertrouwen aan de fractie, die de Bterksto is, maar vooral niet te veel op den voorgrond mag treden. Maar welk een loven on bieden maakt zulk een „Ideale" regoerlngs- aanvaarding noodigl Nog gezwegen van de schier onoverkomelijke moeilijkheid van met een draaglijk werkprogram te berde te komen^ dat zoo de talrijke conservatieve als de vooruit strevende elementen der rechterzijde onder ttu mantel moet vereenlgon.t Men verwondere zich daarom niet, dat de crisis nog voortduurt, wellicht in nog een aantal dagen niot zal zyn opgelost. Dr. Kuyper staat voor een uiterst moellfik op te lossen probleem. HU zal zich niet overhaasten, maar zooveel in xyn vermogen is trachten meteen goed klinkend Kabinet voor de Kamera te verschynen. Niemand heeft het recht hem te verwüten, dat hy nog niet gereed is. Hy weet maar al te goed waarop de proef van 1880—1891 ia uitgeloopen, en zal het onmoge- ïyke doen, om een herhaling van de toen gebleken machteloosheid der kerkeiyken te voorkomen." „Do Nieuwe Ct." meldt het volgende: Denkeiyk Yrydag zullen de namen van do nieuwe ministers in de „Staatscourant" ver schynen. Naar wy vernemen, is de samenstelling als volgt: Buitenlandache zaken mr. R. Melvil baron van Lynden, lid van de Eerste Kamer; Justitie mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer Binnenlandsche zaken mr. Th. Heemskerk, wethouder te Amsterdam; Financién mr. I. L Harte van Tecklenburg, lid van de Tweede Kamer; Landsverdediging (oorlog en marine gecom bineerd) waarschyniyk de heer H. Seret, lid van de Tweede Kamer; Waterstaat, handel en nyverheid, dr. A. Kuyper, lid van de Tweede Kamer; Kolomön jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck., iid van de Eerste Kamer. De bedoeling is om, zoo mogeiyk, tegen October een nieuw departement voor arbeid, landbouw en onderwys in het leven te roepen, aan het hoofd waarvan zal staan dr. A. Kuyper; terwyi alsdan ala minister van waterstaat zal optreden mr. C. J. de Marez Oyens, thans administrateur aan het departe ment van waterstaat, handel en nyverheid. Het loodswezen zal by waterstaat worden gevoegd; terwyl het niet onmogeiyk is, dat de posteryen en de telegrafie onder binnen landsche zaken zullen komen. De „Haari. CL" ontvangt een gelyklui- dond bericht. Alleen moet het volgens dit blad nog onzeker zyn wie de portefeuille van binnenlandsche zaken krygen zal, mr. Heemskerk of baron Mackay, vermoedeiyk wel de laatste. Ook noemt dit blad generaal Bergansius als minister van hel departement van oorlog en marine, dat den naam zou krygen van Landsverdediging met 2 directeuren-generaals. Naar het „Vad." van zoer betrouwbare zyde verneemt, is aan mr. Rens, te Dordrecht, een minlstei8zetel aangeboden. Het demissionaire Kabinet heeft de begroo tingen voor den Staatsdienst 1902 voorloopig in gereedheid doen brengen, behoudens de daarin door do nieuw op to treden Ministers te brengen wyzigingen. Trauavanl eu Oranje-Vrijstaat* Mevrouw Kruger's dood. De toevloed van telegrammen, uit alle oor den der wereld gezonden naar villa „Caaa Cara" te Hilversum, om sympathie te betuigen met den slag, dien president Kruger heeft getroffen, ia zóó groot, dat het onmogeiyk ia een volledig overzicht er van te geven. Het geheele aantal bedraagt ruim 700, waaronder zyn de naYolgendo: van H. M. de Koningin en den Prins-Gemaal; van H. M. de Koningin Moeder van Z. M. den Keizer van Rusland; van president Loubet van Frankryk; van Koningin Marie der beide Siciliën; van de verschillende ministers van Staat van Nederland en elders; van Staatsraad Asser; van de Commissarissen der Koningin van Utrecht en Overysel; van den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal; van de leden der Eerste en Tweede Kamer; van de officieren van de „Gelderland" uit Makassar; van prof. Kuyper; van den consul en tal van andore ambtenaren der Z.-A. R.; van de Ned.-Zuidafr. Yereeniging; van hot Alt Deutsche Verband; van de Ver. van „Het Roode Kruis;" van de dokters, verpleegsters en verplegers der Yereeniging, die werkzaam waren in Zuld- Afrika; van tal van professoren; van burgemeesters en Gemeenteraadsleden van Amsterdam en andere steden; van een zeer groot aantal Afrikaners, tydeiyk in Europa vertoevende; van een groot aantal Afrikaners in Johannes burg en Kaapstad, alsmede van vele ballingen in lndiö en elders; van corporaties uit alle deelen der wereld, ook uit Engeland en Amerika; van de synoden der verschillende Kerken; van tal van predikanten en kerkeraden; van honderden autoriteiten en belangstel lende personen uit alle deelen der wereld. Vele van deze betuigingen van deelneming gingen vergezeld van liefdegaven ten dienste der slachtoffers van den oorlog. Het getal telegrammen en brieven van sympathie blyft nog voortdurend toenemen. President Kruger zal ongeveer een week te 's-Gravenhage vorbiyven ten huize van den heer "Wolmarans, in de villa „Nuova" te Scheven in gen. Het sterke gestel van don heer Kruger hoeft den slag, die hem trof door het over ly den zyaer gade, weten te doorstaan, zoodat de gezondheidstoestand van het gryze Staats hoofd op het oogenblik goed is. In „Hótel de la Promenade", aan den Schovening8chen weg, ia aangekomen de heer Eloff, de kleinzoon van president Kruger, Jhr. Van der Hoeven, legatie-secretaris van de Zuidafrikaansche Republiek, ia te 's-Gra- venliage aangekomen en heeft zyn intrek genomen in „Hotel de Twee Steden", alwaar hedenochtend ook de gezang dr. Leyda afstapte. DurgcrUJke Stand. KOUDEKERK. Bevallen: W. M. van der Lee geb. Viseer Z. H. van Diggelo geb. Bak huizen Z. Overleden: H. E. De Groot l1/, j. Gehnwd: J. Schellingerhout jra. 83 j. en L. van der Slays jd. 28 j. NIEUWKOOP. Bevallen: G. Blom geb. De Kuyer D. Overleden: J. Koopmans Z. 7 m. OEGSTGEEST. Geboren: Guurtje Cornelia, D. van P. Vermey en L. Wasten borg. Maria Leonards, D. van A. v. Egmond en M. J. Deviiee. Hendrika, D. van J. Colpa en C. Dirkzwager. Taeken, Z. van G. van Werkhoven en J. Tuin- stra. Hendrik, Z. van H. van der Kwaak en G. Boes. Pieter Johannes Jacobus, Z. van P. J. J. van Weerlee en W. C. de Gunst. Overleden: J. H-J. M. van Gogh 79 j. J. P. Dries8en 46 j., wedr. van A. H. Kortekaas. M. L. Hoogeveen 4 md,_M. Dirkse 60 j., wed. van C. Hofkes, te Leiden. OUDSHOORN. Bevallen: N. Qualm geb. De V03 Z. A. Weber geb. Van Teulingen Z. J. Bontekoe geb. Kempe (levenl. Z.) Overleden: P. Tuijn Z. 7 ra. C. W. Vis Z. 3 m. P. Groot D. 1 j. REEUWIJK. Bevallen: G. Oosterwrjk geb. Van Es D. G. Verwejj geb. Van Ea D. Overleden: A. Janmaat 75 j. Gehuwd: K. Oo9trom en G. Perdiek. SASSENHEIM. Geboren: Willem, Z. van E. J. Speelman en W. Koster. Petras Wilhelmus Jacobus, Z. van H. P. van Niekerk en J. H. Casander. Henrietta Cornelia, D. van R. H. Boerhorst en A. van der Horst. Frederika Johanna Wilhelmina, D. van J. van der Sluie en A. Maat Pieter, Z. van J. Peachier en A. van Leeuwen. Overleden: W. L. Witteman, M. 53 j., echtgen. van J. F. van den Berk. J. Vermolen, V. 27 j., echtgen. van J. Franken. TER-AAR. Bevallen: M. Hoogervorsfc geb. Koeleman D. RECLAMES. 40 Oents per regel. 6786 8 ZIJDEN BRUIDSJAPON ƒ10.50 en hooger 14 Meter franco en vry van Invoerrechten thuisl Monsters omgaand; als ook van zwarte, witte en gekleurde „Henne- berg-Zyde" v. 45 Cents tot ƒ11.10 p. Meter. O. XTENNEBERG, Zyden-Fabrikant (K. u. k. Hofl.) ZUrich. 6792 7 Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden den man, die te Leiden zyn neef mishandelde door hem met het heft van een mes „een paar tikken" zooals bekl. zeide op het hoofd te hebben gegeven, tot 7 boete of 7 dagenden schipper uit Oegstgoest, die te Leiden geen havengeld betaalde, mee- nende, dat hy dit niet verschuldigd was omdat hy voor particulier terrein lag, tot 5 boete of 1 dag hechtenis; de nettenboetster uit Scheveningen, die aldaar een zilveren oor- yzer met gouden boeken en parelspolden, zoo mede een knip mot bours en een zwart kapje, stal, tot 4 maanden, en den man uit Delft, die aldaar een karaf met jenever ontvroomdde, tot 1 maand. Opsporing verzocht. In den morgen van 22 Juli zyn ten nadeole van mevr. R. Paulu, wonende te Cleve, gelo geerd in hotel Galeries te Scheveniügen, door een Dultscher, zich noemende B. Groh, komende van Beriyn, ongeveer 24 jaar, zeer verdacht uiteriyk, ontvreemd: 1 groote gouden ring, kroon voorstellende, bestaande uit diamanteu en briljanten1 groote gouden ring, bestaande uit turquoise omgeven door paarlen1 gouden broche mot groote Romeinache paarlen1 gouden broche4 antieke gouden spelden met turquoisen en twee met opalen; 1 broche (twee mark stuk) met wit emaille, waarop een wapen, voorstellende een hoefijzer, blauw en rood gekleurd; 1 lange gouden speld in den vorm van een slang met saphlr in den kop 1 gouden broche in den vorm van een hoef- yzer met photographic van een manspersoon 1 gouden broche, oud-Duitsoh. Door dienzelfden persoon is in datzelfde hotel, maar ton nadeele van een ander ont vreemd 1 geelbruine reistasch inhoudende eenig linnengoed. Do commissaris van politie te 'a-Graven- hage, afdeeling Scheveningen, verzoekt op sporing, en inbeslagneming der voorwerpen c. q. aanhouding van den verdachte en bericht. In den oircus Schumann te Sche veningen werd gisteravond voor het eerst het ballet China vertoond, waarin een parade van cavalerie-detachementen der onderscheidene natiön, die de Boxers hebben bestreden, mot lichtbeelden, by elk detachement, yan het Hoofd van den Staat, waartoe de ruitery be hoort Deze werden, met uitzondering van dat van den Koning van Engeland, zeer toege juicht, vooral dat van Loubet en van onze Koningin, die niet ontbrak, al hebben onze troepen in China niet meegevochten. Overeenkomstig de vordering van het Openbaar Ministerie heeft de kanton rechter te 's-Gravenhage tot f 3 boete ver oordeeld den boterhandelaar, die na de invoe ring van de gewyzigde Boterwet had doen vervoeren eenige vaatjes inhoudende een op boter geiykend vetartikel, waarop in plaats van het woord „margarine", nog steeds voor kwam het woord „surrogaat", hetwelk by de herziene Boterwet vorboden ia. De afdeeling Woerden dor Ho 11. MaatschappU van Landbouw zal op Woensdag 4 Sept. a. s. aldaar een tentoonstelling houden van paarden, rundvee, wolvee en varkens, benevens zuivelproducten terwyi des namiddags wedstryden zullen plaats hebben van het schoonst in het tuig loopende paarden en een ringrydery door paren het geheel zal besluiten. Tevons is hieraan een verloting verbonden 50 ct. het lot. Tyden8 een kortstondig, doch hevig onweder, dat gistermiddag boven Rotterdam woedde, la de bliksem geslagen in den schoorsteen van het huis, bewoond door Gebroeders Ryken en De LaDge, aan de Gedempte Binnenrotte, uitkomende in de Eerste Lombardstraat. Een begin van brand werd spoedig met een spuit gebluscht. Do schade, door den bliksem hier aangericht, is gering. Meer schade richtte hy op hetzelfde tyd- stip aan op de Heusdensche boot, liggende aan de Oosterkade. Hier sloeg by in eon mast, ging van daar naar de voorkajuit, welke hy door een paneel verliet, en verdween daarna door het privaat in de rivier. Ongelukken vielen niet voor. (N. R. Ct.) De commissaris vanpolitiein de 5de sectie te Amsterdam verzoekt op sporing van E. S., 48 jaren, commissionnair in diamant, laatst wonende te Amsterdam. Hy wordt verdacht van verduistering van ongeveer f 25,000 diamant en heeft zich vormoedeiyk de laatste dagen in Bblgiê opge houden, o. a. in Ostende en Mechelen, in gezelschap van zyn vrouw en 14 jarig doch tertje. Spreekt Hollandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch, draagt steeds een liggenden boord en rookt gewooniyk sigaretten. Zyn vrouw, een in het oog loopende persooniykheld, knap uiteriyk, flink gebouwd. By ontdekking wordt zoo spoedig mogelyk bericht verzocht, daar vooralsnog de verduis tering niet is gebleken en zyn aanhouding van omstandigheden zal afhangen. Gistermiddag slourde oen vyftien- jarig meisje, wonende aan de Quellynstraat 107, te Amsterdam, in de keuken der ouderlijke woning met haar kleederen een brandend petroleumtoe8tel omver. Het kind stond weldra geheel in brand en werd door de zorgen der brandweer in deeriyk gekwetsten toestand naar het gasthuis gebracht. De toestand is zeer bedenkeiyk. De moeder van het meisje bekwam by een poging om de vlammen te blu8schen brandwonden aan het been. Voor de Amsterdamse he recht bank is gisteren twee en een half jaar ge vangenisstraf geëischt tegen den directeur van oen voorschotbank, kantoor houdende in de Van-Bree-straat te Amsterdam, wien valschheid in geschrifte was ten laste gelegd, ten aanzien van een overeenkomst, waarby een zyner cliënten, in financieele moeiiykheden gewikkeld, zyn huisraad aan hem had verhuurd. De hoer J ac. P. R. G a 1 e s 1 o o t, te Amsterdam, heelt weer wat nieuws. Thans echter niot op het gebied van bloemen en planten. Er vliegen by hem op de bloemistery sedert eenigen "tyd witte musschen rond. Zy zyn op de kweekery uitgebroeid en biyven dus nog dicht by huis. Zy leven op en neer met haar familie en bekenden, en schynbaar vinden de andere musschon het heel gewoon, dat er twoe witjassen onder het gezelschap zyn. (N. v. R.) Pedro, de penningmeester der dokwerkers te Amsterdam en bestuurder van het N. A. S., dis vóór eenige maanden zich met omstreeks 400 naar het buitenland verwyderdo, ia de vorige week te Amsterdam gearresteerd. (Het Volk.) Woensdag-avond omstreeks elf uren is plotseling een 4 meter hoogo muur, staande aan de Schiekade op de grens van Rotterdam, over een leDgte van ongeveer 8 meters ingestort. De muur maakte deel uit van een bewaarplaats, aan den sleeper E. F. v. d. Graaf toebehoorende. De instorting is waarschyniyk veroorzaakt door te groote drukking van een party zand, aan de binnen- zyde daartegen geworpen. In het raadhuis te Hllligersberg sloeg de bliksem, terwyi de burgemeester en de ambtenaren aanwezig waren. Denkeiyk kwam hy door een schoorsteen, sloeg van een fonteintje der waterleiding het kettinkje stuk en ontlastte zich vermoedeiyk door do afvoerbuis naar het riool. De rechtbank to 's-Hertogenbosch veroordeelde Donderdag jl. Johannes Verdyk wegens het plegen van oplichtery, tot 2 maanden gevangenisstraf. In dezelfde zitting werden 26 personen wegens landloopery veroordeeld, waarvan 25 naar Veenhuizen zullen worden opgezonden. De pontonniers hebben Dinsdag- avond te Alblasserdam in het geheel niet gepatrouilleerd. De burgemeester had de regeling, dat de herbergen 's avonds om 10 uren moesten sluiten, ingetrokken. In verband hiermede is alles rustig gebleven, zoodatf het detachement pontonniers des nachts om 12 uren naar Dordrecht kon terugkeeren. De toestand van Vogel, die Dinsdag-avond in den schouder werd gewond, is hoogst gunstig. Gistermiddag werd te Dordrecht de hulp der politie ingeroepen tot verwydering eener vrouw, die zich op eenig beddegoed, dat ze zelf had meegebracht, in een tuin aan het Maarten8gat had te slapen gelegd. Het bleek te zyn zekere vrouw B., woonachtig aan de Hollingen en algemeen bekend om haar voortdurende dronkenschap. Twee agenten brachten de vrouw met haar beddegoed naar het bureel, waar zy haar roes kon uitslapen. Nauweiyks echter was zy ontslagen, of by de politie werd aangifte gedaan, dat genoemde vrouw 's middags omstreeks halfóén uit de beddenmakery der firma T. Nieveler aan de Boogjes eon peluw en twee kussens, gevuld met zeegras, had weggenomen, terwyi de knecht, die daaraan bszig was geweest, even naar den zolder was gegaan. Terstond werd last gegeven de daderes op te sporen, maar nergens was zy te vinden. Wel echter werd het gestolen beddegoed in beslag genomen by iemand aan de Binnen- walevest, waar zy het verkocht had. Hedenochtend eindeiyk vond de politie de vrouw, zwaar beschonken van de opbrengst van haar diefstal, in de Nieuwstraat liggen, van waar zy naar het bureau werd gebracht. (D. C.) By de jongste Kamerverkiezing moet, naar ons verteld wordt, onder Kooten het volgende zyn afgespeeld. Een lauwe kiezer ■^SMTTfnifiyT-y* ontvangt bezoek van een socialist. Hy is echter onverschillig en niet van plan om te gaan stemmen: het werk roept hem. Maan als je nu den tyd vergood krijgtveel kan ik je niet geven, maar hier ls 50 cent, ga dan Pieter Jelles stommen, aldus over reedt de socialist. De kiozer neemt het aan en gaat. Op weg naar het stemburoau ontmoet hem een ander verkiezingsagent. „Ga je stommen?" „Och, 't kan my niets schelen, hoor". „Wel ja, man, hier heb je f 2.50 daghuur als je Talma stemt, wil je?" Een ryksdaaldor, ja aangenomen, en met drie gulden in zyn zak vervult de kiezer zyn taak. Later gevraagd hoe hy dat nu gedaan had, zegt hy volkomen eeriyk te zyn ge weest: hy had Talma en Troelstra beiden ge stemd, en twee witte puntjes zwart gemaakt. Of 't geholpen heeft? (B. CL.) Gisteren heoftdeNymeegsche politie te Hees den brievenbesteller L. ge arresteerd, ter zake van verduistering van hem toevertrouwde gelden. Men meldt uit Oud-Beierland: Een zesjarig jongetje liep gisterochtend acht ei den voorsten van twee aan elkandor gebon don hooiwagens. Hy word door een der wieion van den achtersten wagen gegrepen en geraakte daardoor onder den wagen, met het gevolg dat hy onmiddeliyk overleed. Te Nieuw- Vossemoer is in beslag genomen een ry wiel, dat door een smidsknecht te Middelburg was ontvreemd; deze persoon, A. B., uit Oostburg, is reeds meermalen gestraft voor het plegen van eenzelfde feit te Bergen op Zoom; te Zienksee onderging hy hiervoor 3 maanden gevangenisstraf. De „Times" neemt weer een brief op over het schieten op Engelsche reizigers ra de Vlissingsche mailtreinen, dat, naar men beweert, geschiedt. Thans komt de vader van een reizigster er in een brief over klagen, dat Zondag-avond op zyn dochter geschoten is vlak by Utrecht; de kogel ging het eene portierraam in, het andere uit, zonder haar te raken. De medereizigers lieten den conduc teur een gat zien, dat de kogel in het r&ampjs gemaakt had, maar de conducteur haalde zyn schouders op en zweeg. Toen gistermorgen de eerste trein nit Rotterdam te Lage Zwaluwe binnen reed, greep hy een passagier aan, die uit een anderen trein was gestapt, en reed dezen de beide beenen af. Gisteren Is by het rangeeren van een goederentrein op den Staatsspoorweg te Deventer oen locomotief geheel en een tender gedeelleiyk ontspoord. Er zyn geen persoonlyke ongelukken te betreuren. Hendrik de Jong. Aan de „N. Arnh. Crt." wordt het volgende medegedeeld: „Gisteravond tusschen acht uren en half- negen verscheen in het Volkskoethuis aan den Hommelschen weg een politie-agent om den beruchten vrouwenmoordenaar Hendrik de Jong te arresteeren. Er logeerde daar nl. iemand van dezen naam. De agent arreeteerde hem, boeide hem in het kosthuis en vervoerde hem geboeid naar het hoofdbureel van politie. Onderweg kwam een andor agent er by,' 1 Deze bevrydde hem van de boolen„ maar zal, dat hy hem direct zou neerschieten, als hy een poging deed om weg te loop en. Aan het politiebureel gekomen, bleek, dat de gearresteerde een hoogst fataoeniy k man was. Op deze manier wordt het hier in Arnhem gevaariyk, den naam De Jong te dragen." Sedert enkele dagen had het de aandacht van den winkelier H. Breemer aan de Voorstraat te Dordrecht getrokken, dat verschillende kleedingstukken uit zyn winkel verdwenen, zonder dat hy kon vermoeden op welke wyze. Gisterochtend echter ontmoette hy op straat zyn 13-jarigen loopjongen, in het bezit van een jas. Op zyn vraag wat hy doen moest, gaf de knaap zulke oo£w^fcende en verwarde antwoorden, dat -jOn patroon hem spoedig tot bekentenis luwlht, dat zyn plan was, het kleedingstuk te gaan beleenen. Terstond werd de politie met het geval in. kennis gebracht en weldra bleek haar dat dfr deugniet tal van andere kleedingstukken weg genomen en in huizen van verkoop met recht van wederinkoop of by uitdragers had te gelde gemaakt, waar zy in beslag genomen zyn. 't Is reeds een heele stapel, maar nog steeds komt er by. Dat de jeugdige dief de^ opbrengst versnoept heeft, spreekt vanzelf, Thans Is hy in arrest. DC.) Dinsdagmiddag zyn drie Sa gelach* toeristen, een heer en twee dames, die den Matterhorn beklommen, in een afgrond ge vallen. Zy sleepten den gids Carrel mede. De. naaien der reizigers zyn niet bekend, en df ïyken zyn nog niet gevonden. Maandag is by den Scaletta-pas het lyk gevonden van den Ztiricher Jacob Müller, die daar den 16den verongelukt was. De „Krach" in Duitachland. Uit Krefeld wordt gemeld, dat de bank „Von Beckerath Heilmann," welke zich in een moeiiyken toestand bevindt, wegons het fail lissement van de Actiengesellschalt Gerhard Terlinden, geholpen is door een waarborgfonds van Rm. 1,000,000. In geval deze som niet voldoende is om die bank te steunen, zal zy opgenomen worden in de Bergisch-Markisch Bank van Elberfeld. By een ontploffing op den Ameri- kaanschen driemastor „Louise Adelaide" voor Stokholm werden dertien man gedood, daar onder de kapitein. Uit de zeer oude kerk van Sin t- Saleine te Rome is een altaarstuk gestolen, voorstellende een madonna, gepenseeld door Sasso Ferrato. Het doek is uit de lyst weg genomen, vermoedeiyk door iomand, die zich in de kerk heeft laten opsluiten. De telephoonkabel in het Noord- zeekanaal by Velzen ia door oen baggermolen stukgeslagen. Aan de ry k s veld wachter s i» toegestaan by warmte, ook ln dienst, den' helm te vervangen door de uniformpet. Eer gistermiddag vond men de vrouw van den landbouwer P. v. d. H. In de buurtschap Kort-Schonauwen achter het huia verdronken. Door eon ongelukkig toeval schynt zy by het verrichten van eenige werkzaam heden te water geraakt te zyn. Te Callantsoog zyn de ïyken der verdronken personen gevonden. Aan de houding was te zien, dat het decraddor Moo

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2