N\ 12702 A0. 1801. 1 Voor Leiden por 3 maandon^ S SS S f~' 2 f 1.10.1. Buiten Loiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn a 1.30 'j i 1.65» feze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Juli. F'enilletoii, Een opvoedster. Dinsdag 33 3 ali. PRIJS DEZER COURANT: j Franco per post PRIJS DER ADVERTENTDËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere rogel meer f 0.17{. Grooter© letters naar plaatsruimte. - Voor Let incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. OfGoieole ITenni«fir©vInsroxu i Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen Ier algemeene kennis, dat het tweede toe latingsexamen voor de Hoogere Bur gerschool voor Jongens dit jaar zal plaats hebben tusschen 28 Augustus en 2 September a. s., in het gebouw aan de Pieters- .kerkgracht aldaar, en dat zij, die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, zich vóór den 1 5 d e n Augustus a. s. schriftelijk behooren te wenden tot den Directeur. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 11. C. JUTA, Weth., loc.-Burg. 22 Juli 190L VAN HEYST, Secrptaria. Burgemeester en Wethouders'^fan Leiden; f Gezien het adres van P. DINGJAN, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing on in werking-stelling van een gasmotor van 3 p.-lc. ih zijn waschinrichting aan den Maredjjk Sectie L No. 512; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bjj deze kennis aan hot publiek, dat ^genoemd verzoek met de bijlagen op deSécrotarie itlezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat Cop Maandag 5 Aug. aanst., 'e voormiddags 'fe elf uren, op het Raadhuis-, -gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat vorzoek In to brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, H. C. JUTA, Weth., loc.-Burg. 22 Juli 1901. YAN HEYST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethoudors van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door HENDRIK.US JOHANNES VAN DER MEER, alhier woonachtig, een verzoekschrift i9 ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Breestraat No. 175. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, H. O. JUTA, Weth., loc.-Burg. 22 Juli 1901. VAN HEYST, Secretaris. Naar wy vernemen, zal de feesttoclit der leerlingen van de Herhalingsscholen, die de lessen meer dan een jaar getrouw hebben bezocht, hun door bemiddeling van het hoofd bestuur van de „Vereeniging Geregeld School- bezoek" aangeboden, plaats hebben op morgon don 24sten dezer, naar Haarlem en Zandvoort. Do afvaart geschiedt 's morgens om halfacht van do haven per boot van „De Volharding", do terugkeer in Leiden de tien uren's avonds. Ondor leiding van hot hoofdbestuur nemen 80 leerlingen, jongens en meisjes, aan dat feest deel. Do majoor jhr. C. J. Strick van Lln- schoten van het 3de reg. huz. te Leiden wordt eerstdaags bevorderd tot luit.-kolonel. Gedurende het 2de kwartaal 1901 werd het Koninklyk Kabinet van Schilderijen to 's-Gravenhago bezocht door 9996het Museum Meermanno Westreenianum to 's-Gravenhage door 16 het Koninklyk Penningkabinet to 's-Gravenhage door 123; het Ryks-Museum te Amsterdam door 42,212; het Ryks-Museum van Oudheden te Leiden door 1623het Ryks- Ethnographisch Museum te Leiden door 246; het Ryks-Museum van Natuurlijke Historie te Lelden door 2008het Ryks-Kabinet van Pron- ten te Leiden door 31de historische zaal in het Prinsenhof te Delft door 2197; de Gevangen poort te 's Gravenhage door 5101het Muider- Blot door 1150; de Ruïne van Bi oderode door G551 en het Monumeut te Hoiligorlee door 12018 personen. (Sts.-Ct.) In de zitting der Synode van gisteren Iwerd de behandeling der financieel© aange legenheden voortgezet en wel omtrent het fonds tot verbetering der schraalste prodikants- traktementen. De verschillende aanvragon werden besproken en ten slotte de voordrachten der Synodale Commissie aangenomen, waarby aan 78 subsidie wordt verleend tot een ge- zameniyk bedrag van f 8927. De staat van het fonds werd vastgesteld om aan de kerke raden te worden meegedcold. Voratorking van het fonds is dringend noodlg en het wokto bevreemding, dat van de 1349 gemeenten slechts 250 een collecto houden ten behoeve van dit fonds. Omtrent do aangelegenheden van de algemeene kas, bleek dat de rekening over het vorige jaar bedroeg In ontvangst en uitgaaf f 79,305.45, welke rekening werd goed gekeurd. Aan proceskosten in de zaak van het prodikantentraktemont to Kampen was uitbe taald f 3330.32. De rekening van het hulp- pensioenfonds voor predikanten bedroeg in ontvangst en uitgaaf ƒ7433.89. Het aantal contribueerendo gemeenten bedraagt 889. In 1900 werd aaii 63 predikanten eon. uitkeering gedaan. De uitkeering voor 1902 werd vast gesteld op f 105, dat ia 5 minder dan in het vorige jaar. De rekening van het fonds op het hooger onderwas werd eveneens goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat in 1902 de hoog leeraar Offerhaua to Leiden moet aftreden wegen» leeftyd. Aangaande het studiefonds word besloten om f 400 uit do baten van den vervolgbundel In de kas te storten, aangezien anders niet aan do verplichtingen tot uitkeering van subsidie kan worden voldaan. Het beschik baar bedrag van f 825 werd aan verschillende personen toegekend, terwyi tal van aanvragen by gebrek aan beschikbare middelen moesten worden afgewezen. Daarna word de rekening van het fonds voor het gebouw der Synode goedgekeurd en overgegaan tot do behandeling van de aan gelegenheden der genoralo kas. Uit de rekening bleek, dat voor toelage beschikbaar is f 37,475.46. De ingediende aanvragen werden besproken en do behandeling hiervan verdaagd tot heden. Examens Ned. Toonkunstenaars-vereeni- glng. Van de vyf candidaten zyn geslaagd ▼oor: piano (lager ondervrys) de dames: E. Broekhuysen, te 's-Gravenhage; E. H. Wya- muller, te Haarlem, eh do heer J. T. Schad- delee, te Rotterdam; óóncandidaat trok zich tydens het examen terug. Een nieuw dagblad. Do Amsterdamscho briofschry ver van het „Haagsche Dagblad" zegt, sprekende over de „Volksdagblad quaestie": Wat duisters er iu deze quaestie zyn mag, vast staat, dat reeds eonigon tyd geleden sprake was van do oprichting van een vryzin- nig democratisch dagblad ouder leiding van den nu ontslagen of ontslag genomen heb benden hoofdredacteur van het Volksdagblad. De plannen hebben vasten vorm gekrogen, oen drukker is gevonden en heel lang zal het niet duren of „alweer een nieuw dag blad", zooals het publiek zeggen zal, is ver rezen". De commissie voor het stichten van een sanatorium voor longiydors by Laren, waar in bepaaldelyk ïyders uit Amsterdam zullen worden opgenomen, kwam nog een som van f 60,000 te kort. Twee menschenvrienden, wier namen reeds aan menige goede stichting verbonden zyn, hebben aangeboden f 30,000 te geven, indien de commissie in staat is bin nen eenige weken de nog ontbrekende f 30,000 byeen to brengen. De commissie heeft nu een beroep gedaan op de liefdadigheid om aan do goatelde voorwaarde te kunnen voldoen. De commissie bestaat uit do heeren jhr. mr. C. J. den Tex, voorzitter; dr. G. van Way en- burg, secretaris; mr. G. Vissering, ponning- meester; dr. J. P. Dozy, J. H. van Eeghen; W. Hovy, C. C. Schmitz, rar. F. S. van Nierop, prof. dr. P. K. Pel, dr. W. C. Posthumus Meyes, en arts J. Ed. Stumpf. Uit Baarn meldt men aan de „N. R. C." In de afgoloopen week leed H. M. de Koningin, vergezeld van Haar Moeder, byna eiken namiddag naar de Eom om zich daar telkens een paar uren bezig te houden met het schilderen van een riviergezicht. Do minister van blnnenlandscho zaken, overwegende, dat de heer G. van der Z waag, benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Weststelljng- worf, heeft verklaard die benoeming niet aan te nemen; dat derhalve in genoemd kies district oen nieuwe verkiezing moet geschie den; heeft bepaald, dat die verkiezing plaats zal hebben op 30 Juli a. s.; dat do stemming, zoo noodlg, plaats zal hebben op 6 Augustus a. 8., en de herstemming, zoo noodig, op 13 Augustus a. s. {Sts.-Ct.) Het Btoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Juli Point do Gallo. Hazerswoudo. Maandagmorgen tusschen 11 en 12 uren had alhier de plechtige teraarde bestelling plaats van het stofTeiyk ovorbiyfsel van den heer Jacob van Beek, die in den ouderdom van 54 jaren, na een smarteiyk ziekbed, aan -de zynen werd ontrukt. Als diaken der Geref. Kerk bekleedde de heer Van Beek met eere zyn plaats. Als waarachtig Christen wandelde hy in stilheid en eonvouel des harten zyn levensweg en in de hope der te vervullen verwachtingen, nam hy afscheid van zyn dierbaren, zyn medebroeders in den kerkeraad en van alles, wat menschen aan het aardsche kan doen hechten. Aan de groeve verzamelden zich de bedekkingen des over ledenen en het keikeiyk college en nadat over den doodonakker droefgeestig en toch be moedigend de tonen ruischten van den 103den Psalm: „Zoo ver het West vcrwyderd is van 't Oosten, Zoo ver heeft Hy, om onze ziel te troosten, Van ons de schuld en zonde woggedaan" nam ds. J. L. Schouten het woord en schotste In aangrypondo taal het woelen en werken dos doods in ieders lichaam, het ernstige, waar binnen enkele maanden twee broeders kerkeraadsloden waren opgeroepen, en hot troostvolle van zulk een heengaan, dat beant woordt aan het schoone woord: „Zyn leren was Christus; zyn sterven gewin." De vereeniging „Trouw Schoolbezoek" hield gisteravond haar jaarlyksche commissie vergadering. Behalve óón lid, dat door onge steldheid was verhinderd, waren allen opge komen. Besloten werd, in de dagen dor a. s. vacantle met 68 leerlingen van do dorpsschool eon uitstapje te maken naar Haarlem en aan 50 van do jongere leerlingen een belooning uit te roiken. Hiervoor komen alleen zy in aanmerking, dio minder dan 6 schooltyden in het geheolo jaar verzuimden. Warmond. By de gisteren gehouden ver- klozïng van één lid voor den gemeenteraad, alhier, in de plaats van wyien den lieor C. H. C. Machen, zyn tot candidaat gesteld do heeron W. C. H. Machen met 3 lystcn on C. van Steen met 1 lyst. Do stemming zal plaats hebben op Dondor- dag 1 Augustus a.s. Zootorwoudo. Als naar gewoonto had het bestuur der Vincentius-Vereeniging zyn uit- noodiglngen rondgezonden onder de Inge zetenen alhier, ter by woning harer algemeene jaarvergadering, die gisteravond plaats had in hot gebouw der R.-K. Par. Jongensschool. Vloer en wanden zagen er frlsch uit. Een 40-tal belangstellenden waren opge komen, terwyi mede aanwezig was het bestuur der Vincentius-Vereeniging te Leiden. Do heer J. Pioterae opende de vergadering en riep allen het welkom too. Door don secretaris werd verslag uitgebracht van do werkzaamheden der conferentie over het af goloopen jaar, waaruit bleek, dat de be moeiingen op het veld der liefde niet vruchte loos waren geweest. By de verantwoording over het financieel beheer bleek, dat het afgo loopen jaar een batig saldo heeft opgeleverd van f 24.015. De zeereerw. heer Doken nam daarop op verzoek van den president, het woord, tot onderrichting en opwekking dei' vergadering, en weiddo 1.1 het kort uit over den plicht en het nut vau hot geven van aalmoezen. Zonder twyfel zal dit woordje van invloed zyn goweeBt op do collecto, dio de penning meester daarna hield. De president der conferentie to Leiden verkroeg daarop hot woord en wees er op, dat do conferentie te Leiden aldaar zooveel nooden heeft te lenigon, dat aan een batig saldo niet valt denken, en dat zy dit jaar wederom een lotery zal houden, waaraan dit voordeel is verbonden, dat do loten thans 1 gulden kosten, en boval de Leiische con ferentie ten zeerste aan by allen, wat ge- makkeiyk kan geschieden door het nomen van loten. De president sloot daarna de ver gadering. Uit do „Staatscourant," Kon. bes lui too: Aon P. H. Vroede, inspec teur van don waarborg en do belasting up gouden en zilveren werken bij het dopai touicut van financiën, teven3 belast met den cuiiliOleuienst aan het kantoor van den waarborg to 's Graven hage, op vorzoek eervol ontslag uic 's Kjjks dienst verleend onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten den lande bewezen. Benoemd voor het tijdvak vau September 1901 tot 31 Augustus 19 JJ lot leeruren aan de Rijks Hoogero Burgerschool te Ulrecht de heeren L. G. J. C. Landry, dr. D. J. Janssen, B. Gonggrijp en IC. Later, alien aldaar, met machtiging aan dr. Janssen om tegolgk ioeraar aan het Gymnasium aldaar te blijven. Met ingang van 1 September tot ioeraar aan de Ryks lloogoro Burgerschool in Tilburg W. G. van der Meer, thans tydelijk; tot leeraar aan do ltijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden A. L. Brouwer, thans to Sneek; tot leeraar aan de lvijka Hoogere Burgerschool te Roermond G. J. A. Meerdiuk, thans tydelijk. Üp verzoek eervol ontslagen de commies der postoryen 4de klasso D, J. H. de Wns. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan A. C. de Vries Broekman, als lste luitenant bjj het Ssto bat. echuttery in de prov. Zuid-Holland. Aan de, met ingang van I Augustus a s., gepensïonncerde kolonels J. B. van den Oudendijk rieterse, qommandant van het lste reg. vesting artillerie, en J. J. Üchluiter, commandant vau hot 2de regiment veld artillerie, te rekenen van den dag, waarop hun pensioen ingaat, alsnog de rang veileend vau generaal-majoor. Min. beschikkingen. De minister van water staat heeft bepaald: dat de ingenieur van don Rijkswaterstaat der 3de klasse \v'. G. C. Golinck, thans to Breda, met ingang van 1 Novombor a. s., zal dienst doen op bet bureel van den hoofdingenieur voor de rivieren te 's-Gravenhago-, dal de ingenieur vau den Rijkswaterstaat der 3de klasse JP. van Viissingen. thans to 's-Graven hage, met ingang van 15 October a. s., zal worden toegevoegd aan den arrondissement9-ingenieur te Breda; dal de inspecteur van den arbeid dr. H. F. Kuyper, dio met ingang van 1 Augustus bevoegd io ver klaard in de 3de inspectie, met ingang van dien datum mede bevoogd zal zyn in de lste inspectie. De ministers van ouitenlandsche zaken. justitie, marine, financiën, oorlog, koloniën en waterstaat verleenen deze week geen auduntie. I>E KERMIS. I. Zoo is dan do kermis weer begonnen, al is zo niet, zooals vroeger, toen niet de kunst, maar de kermis oen regeeringszaak was, ingeluid en al hebben de straatjongens niet, zooals zU, volgens oude kronieken, veol vroeger gewoon waren to doen, by don galm der torenklokkou gezongen: „öoevon, komt in l Boeven, komt inl" Nu, dit laatste was niet aangenaam en streelend voor de keimis- menschen van woleer en in onze dagen zou het zelfs zeer onbetainolyk wezen jegens de neringdoenden, die met hun tenten en kramon op oiiz9 piemen on grachten verschenen. Immers, het zyn, op zeldzame uitzonderingen na, even eeriyke menschen als wy allen ook op zeldzame uitzonderingen na. Nu begint de kermis met het draaien van ouderwetscho en nieuwmodische draaimolens, waarin de jeugd gezeten is op altyd stoi- gerende houten paarden en stil-brullendr leouwen of in pracli.igo sloden, b;j den klanx van draaiorgels e:i het gefluit van stoomfluiten. Die jeugd heelt anders, inzonderheid op Beestenmarkt on Lammerenmarkt, al heel wat genot gesmaakt de laatste d3gon. Want hot is een genot die houten gebouwen te zien verryzen, op en om de planken en palen te spelen, den bouwondernemers en kun tra wanten in den weg to loopen eq -le kermislui, dat eigenaardige volkje, onvermoeid aan te gapen. Ja, 't is een vreemd gezelschap, dat met kermis zjn intocht houdt; met Zigeuner gewoonten. De grrroote ciamea en heeron van do kermis, die door do anderen met ontzag worden aangesproken, hebben vaste woon plaatsen en leven, wanneer er nergens kermis is, in geregelde burgorlyke verhoudingen. Maar komt het v ooi jaar in 't land, dan begint de Groolo Trek. Het gaat van de eeno kennis naar de andere, overal en nergens thuis. De voorname lieden, heele heeren en dames, reizen per spoor of boot eerste klasse of dito kajuit; do „kleine luyden" komon met een moer of minder bóuwvalligon reiswagon, waarvoor een paard gespannon is, dat betere dagen gekend heeft. Maar groeten èn kleinen, zy worden voortgestuwd door dozolfde beweeg kracht. Op de kennissen ontmoetten zy elkaar; de bewoners der Houten Stad kennen olkander. Nu zyn de draaiorgelmannon on hun vrouwe* lyke verwanten of firmanten en andero straat» .1 musici van Duitsehen bloodo niet één' schier meer na het examen in het irotsche gebouw op de Breestraat, waar de poiitio woont, uitgevlogen; nu zyn ter eere van de kermis, de altaren ontstoken in de poffertjes- en wafel» kramen met en zonder bazuinbeolden, maar allo mot prompte bediening, met duin- en grachtwatorleiJ:ng want grachtwater is er in Leidon kóól voel en stUgen vettige geuren op in de zomerlucht, geuren van warmo olie- bollen welko in Leidon zeer bemind moeten zyn. Men kan zich laten photographeoren, tot fzelfs ver weg, in een tont aan de Haven laton wegen; men kan in- en uithcemsche paling kluiven en limonade zuigon, men kan* zien hardloopen, zien schieten of zelf de buks Ier hand nemen, op Chamberlain's kop zyn kracht beproeven, zyn kennis van land- en volkenkunde vermeerderenmen kan een zware reuzin en somnambules zijn opwachting maken; naar mossen en met Transvaalsche ballen gooien; men kan Mon kan een heolon avond naar Hotel du Hord aan de Steonstraat gaan. Toen zy hot atelier betraden, waren twee Deenscko doggen5\5it hun rustige rust opge schrikt en sprongen blaffend op Karla toe. „O, oom Heinz 1" riep het meisje mot kinder- lyke verrassing, „waar heeft u dio prachtige dieren vandaan? Daar wist ik niets van!" Be professor suste en streelde de honden. „Ik heb ze maar in den kost," antwoordde hy lachend; „ze behooren juffrouw Ottensen." Karla "Yrtorp den onschuldigen dioren dadeiyk ©en boozen blik toe. Haar onrustige oogen dwaalden, verder en bleven plotseling verschrikt rusten op oen half voltooid portret, dat op den schildersezel stond. Haar trekken werden scherp, oud byna... „En dat is... juffrouw Ottensen zelf?" vroeg zy bevend. „Ja," zei de professor, op boel uatuurlyken toon; „maar het is nog niet klaar." Karla stond sprakeloos voor het doek; de honden waren stil on stonden met gerekton hals naast haar, als bezagen zy ook hot portret hunner meesteres. De lippen van het meisje trilden; in een plotselinge opwelling wierp Karla zich in een leunstoel, sloeg de handen voor het gezicht en begon heftig te weenen. Blaffend weken de doggen terug en liepen in breede kringen om haar heen. „Wat scheelt er nu aan, Karla?" riep de professor verbaasd. Het meisje bleef weonen en haalde met de eene hand haar zakdoek voor den dag, zonder de andere voor haar oogon weg te nemen. Pracht vroeg en vroeg, doch kreeg geen antwoord. Eindeiyk ging hy naar de deur en zei op krachtigen toon: „Ik zal Gudrun of juffrouw Schlitt by jo sturon. Je bent ziek, zonder eenigen twyfel." Haastig trok Karla de handen van het go- zicht weg, sprong op en hield hem terug. Opgewonden, de roodgeweende oogen wyd geopend, vroeg zy hartstochteiyk: „Maar begrypt u my dan niet?" De schilder verschrikte van haar woeston toon. „Karlameisjewat scheelt je dan toch?" De honden sprongen nu blaffend om hen heen; Karla duwde den lastigste der twee terug; toen veranderde de uitdrukking van haar gezicht, en zy antwoordde, byna smeekend „Oom Heinz, ach, u moogt niet trouwen I" Pracht week een schrede terug. „Wie heeft je verteld, Karla...? En wat beduidt dat? Ik begryp je nietl" Zy klemde weenend zich aan hem vast. „Oom Heinz, ik weet alles; ik heb het dadelyk gedacht, toen u het atelier by ons niot aannam en ons diodio Deensche stuurdel Spreek nu geen onwaarheid!ik weet, dat ze uw vrouw worden zall" De professor wist niet, wat hy van dit zonderling tooneel denken moest. Hartstocht paarde zich hier aan den trots en de koppig heid van een schoolmeisje. Hy herinnerde zich echter terstond, dat hy Karla op den arm gehouden had, toen ze oen schootkindje was, en iets vaderlyks kwam erinzyntoon,terwyi hy zich uit haar armen losmaakte. „Heb je uit myn mond ooit een onwaarheid gehoord, Karla.? Wat,j>raat jo dus voor mallig heid l Past het voor oen bakvischje, een man, die twintig jaar ouder is, op zoo'n komedie te onthalen? Wat moet dat toch beduiden? En hoe weet jy eigeniyk, datnu ja, dat ik juffrouw Ottensen oprecht vereer, als kun stenares en als vrouw? Heeft mama je iets verraden?" Karla trok een weerbarstig gezicht. „Ik verschuil my niet achter mamal Zoo iets voelt men, weet u." Ze wierp hom een byna theatralen blik toe. Hy hield het voor het beste, de zaak maar komisch op to nemen. „Jy dwaas, klein meisjeI Dus je wilt niet, dat juffrouw Ottensen je tante wordt?" „Neen, neenl Want ik haat haart Ik haat haar I" Haar stem verliep weer in krampachtig weenen, en als in wanhoop sloeg ze de opge heven handen tegen do deur. Nu werd do professor ernstig boos. „Ik zal je eens wat zeggen, Karla: onge manierde halfwassen meisjes, die op den koop toe koppig en onaardig zyn, mag ik in het geheel niet lydenl" Verschrikt wischte Karla snel met haar zakdoek over de oogen. De tranen stonden nog op haar wangen. Zy legde de handen ineen en hief ze smeekend op naar den grooten man. „Oom," zei ze, nu heel zacht enkinderiyk, „toe, niet boos zyn l Ik ik houd toch zooveel van u, oom lWij allemaal hebben uzoo Weer een tranenstroom, terwyi zy haar hoofd op des schilders arm liet rusten. „Kom nu dadelyk mee naar je zuster, Karla 1 Om je ernstig onder handen te nemen, ben je te jong; om my belacheiyk te laton maken, ben ik te oud. Dus voorwaarts r Pracht sprak bevelend, als togen onwillige leerlingen. Dit maakte het styfkopjo wol wat mak; doch Karla verroerde zich nog niet. „Ik wil die geheole malle geschiedenis ver geten, Karla," vervolgde de professor wat vriendelyker, „maar kom nu dadelyk meel" Zy ademde diep, sloeg de armen over elkaar en staarde naar het portret met een door- borenden blik. „Juffrouw Farland," zei nu do schilder, „ik wou graag myn atelier sluiten 1" Karla bleef onbeweeglyk. „Nu good, biyf dan hier," zei hy onver schillig, met lichten spot. Zy hoorde hem zich verwydoren en zag dadelyk daarna, hoe de hondon in wilde sprongen volgden over de binnenplaats. Karla drukte haar zakdoek tegen den mond, stamp voette on bedwong met inspanning haar snikken. De professor was intusschen het woonhuis binnengegaan, waar een paar minuten eer ook zyn broeder Karl Maria was verschenen. Karl Maria geleek veel op den schilder, maar was zes jaar jonger. Hy was iets breeder en krachtiger van gestalte; maar zyn gezicht schoen iets vriendelyker, prettiger on gonoeg- lyker dan de fijne, meestal ernstige trekken des kunstenaars. Heinz groette Gudrun harteiyk, knikte zyn broeder toe on drukte den ouden heer krachtig de hand. „Zoo, ben je daar weer, verschrikkeiyk menschl" riep de oude, zacht over de flu- weelen mouw van zyn zoon strykend. „Wat heb je vandaag weer uitgevoerd? Krygen wy-lui nooit iets van je geknoei te zien Een hoop gold heeft die jongen my gekost, Gudrun, dat kan je goloovenl" Zjj lacht© en de oude heer lachte mee. „En als Karl Maria ons niot uit den brand hielp, konden we don winkel wel sluiten...» A propos, Kareltjo, heb je nu emdelyk ge sproken over die nieuwe tuben? Jo weet, dat het artistenvolkje zich inbeeldt „En met recht t" riep dp professor levendig, hoewel zyn blik verstrooid door liet venster zweefde. „Houd jy je still" beval de oude; „jy bent de ergste van allen l Jy let nooit op do be langen onzer zaak. Dan moet ik onzen liarl pry zen, hè?" Karl maakte een komische buiging voor zyn vador en klopte zich trotscb op do borst, Gudrun schalks aanziende. „Maar dio tuben hob ik nog niot besteld, vadertjel Dg monsters, die Frister en Keith u gerecommandeerd hadden, waren afschu- welyk 1" „Wat zeg je: afschuwelijk?" riep de oude beleedigd. „Hy zal ons nog tot den bedelstaf brengen. Gudrun, ik bezwoer jo: hy heelt geen idee van zaken doen, geen flauw ideel... lloinz, doe jy my nu eens een pleizier en heider het dien dominen jongen eens op. Die is een nagel aan myn doodkist. Maar jy, myn ventje, ja, als ik jou niot had!.. Zo lach.on in koor om den ouden heer, die in zyn komischen toorn nu den oen, dandeu anderen zijner nakomeliugen placht to ver- stooten, om hem het volgend oogenbhk weer in genade aan te nemen. Plotseling wees de oude man naar buiten* waar men paardengetrappel vernam. „Dat is toch jelui ryuig, Gudrun? Heeft de koetsier dan geen bevel, de paarden zoo» lang te laten rusten?" (Worcfc vervoiyd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1