t K s KI 'De oorlog tussclien Engeland on TransvaaL De gevonden Eoerenbrieven. Het „War Office" heeft van lord Kitchener den volledigen inhoud geseind gekregen van de beide brieven, die men in de bagage van president Steyn te Reitz gevonden heeft. Reu ter seinde or eenige gedeelten uit, doch het „Hbl." geeft ze in hun geheel, omdat uit den brief van Reitz aan Steyn een zeer neer slachtige stemming spreekt en daarin meer 'dan eene gezegd is, dat in den toestand, [zooals die toen was de brief ia van begin Mei noodzakoiyk verandering moest komen. Werkolfik vernam men sedert weer meer van Boerensuccessen en Boerenbedry vigheid, ter wyl, zooala in den brief wordt voorgesteld, sedert Mei noch van het uitzenden van een boodschapper naar president Kruger, noch van een wapenstilstand werd vernomen—hetgeen toch zeker door Kitchener naar huis gemeld zou z\jn. Veilig mag dus worden aangenomen, 'dat president Steyn, deze kranige figuur in den Zuidafnkaanschen heldenstrfid, zfin invloed heeft kunnen doen gelden on den wankel- moedigen weer een hart onder den riem heeft kunnen steken. Trouwens, uit zijn ant woord aan Reitz zal men een even versterkend als verblijdend optimisme lezen. De eerste brief is van 10 Mei, dus meer dan twee maanden reeds oud, van Staats secretaris Reitz aan president Steyn. Hij luidt als volgt: „Een bijeenkomst gehouden van do Trans- vaalsche regeering met commandant Botha, commandant Viljoen en generaal J C. Smuts. Overwogen werden do toestand van ons i&nd en de navolgende feiten: Ten eerste. elen onzer burgers blijven zich voortdurend overgeven. Dit bete6kent meer en meer een ongunstigen afloop, daar de regoe- ring en do overheidspersonen, zonder burgers gelaten, een zware verantwoordelijkheid Jaden op de regeering. Ten tweede. De voorraad ammunitie is bijna zoo uitgeput, dat wij niet ln staat zullen zyn een nieuw groot gevecht met den vijand aan te binden wij zullen worden gebracht tot een hopelooze vlucht, niet in staat onzon voorraad te beschermen. In de onmiddellijke toekomst zullen wy niet by machte zyn, onze comman do's te voeden. Ten derde. Ten gevolge van het boven staande wordt de regeering zwakker, verliest haar steun en wordt gedesorganiseerd. Ten vierde. Riet slechts onze natie zal ver woest worden, doch het zal ook beschouwd worden alsof de leiders gedwaald hebben, en alle hoop op instandhouding van het nationale gevoel zal verloren zijn. Ten vijfde. Tot zoover wachtten de natie en de regeering het resultaat van de Euro- peesclio complicaties en van de missie van onze deputatie. De regeering voelt zeer ornstig haar plicht om besliste vorzekoringen te ver krijgen. In verband met bovenstaande punten heeft de regeering besloten: lo. De toestemming te verkrijgen om eon boodschapper naar president Kruger te zenden om den vorschrikkelijken toestand uiteen te zetten, waarin het land verkeert. 2o. Indien het verzoek geweigerd wordt, sullen wfi om een wapenstilstand vragen om de meening te vernemen van beide naties 'over de toekomstige politiek, om een eind te maken aan den tegen woordigen staat van zaken. Wy laten het aan u over, om andere 'oplossingen voor te stellen, doch gy moet zorgvuldig overwegen, dat deze rogeering overtuigd is, dat do t{jd voor ons voorby is, om de zaken voort te laten gaan zooals tegen woordig, en dat de tyd gekomen is om don laatsten stap te zetten. (w. g.) REITZ. President Steyn's antwoord is van 16 Mei; het begint met het bericht van de goede ont vangst en vervolgt dan: „Een groote slag voor my. Eon maand ge leden besprak ik de zaken met uw rogeering, 'en kwamen wy overeen niet te vragen om e6n wapenstilstand, tot de zaken tot het uiterste waien genaderd. Zullen wy een wapenstilstand 'verkrygen? Ik geloof, dat mets gebeurd is om ons het recht te geven een wapenstilstand te viagen, ten einde de meening onzer naties te Yerkrygen. Het is waar, dat het Boksburg-com- mando zyn lager verloor; generaal Viljoen was genoodzaakt het zyne te verbranden en zyn Langen Tom in de lucht te laten vliegen; doch in weerwil hiervan zyn wy niet genaderd tot het uiterste. „Do Vrystaat is vier maanden zonder oen kanon geweest; ik weet ook van mannon die hun wapenen neerlegden, en van officieren die lafhartig werden. Onze ammunitie is Jang schaars genoeg geweest, maar toch is er wat 'overgebleven om voort te gaan. Gy vraagt wolk uitzicht er bestaat op een succesvol einde. Ik vraag welke kans was er voor twee kleine repu blieken, toen zy den oorlog verklaarden aan de machtige Engelsche natie? Gy verlangt een ant woord. Wy hebben op Gods hulp vertrouwd en de vreemde interventie. „Welke reden hebben wy om ons verder vertrouwen niet meer in God te stellen?" Ik heb de laatste Euro- 'peesche bladen gelezen; ik geloof stellig, dat er verwikkelingen in Europa zullen plaats vinden binnen de eerstvolgende maanden, welke ons 'geluk zullen aanbrengen. Do leiders kennende van onze deputatie, kon ik niet gelooven, dat zy daar zouden zitten zonder hoop op interventie, terwyl zy weten hoe wy stryden en worstelen, want ik weet, dat zy hun •vaderland voldoende liefhebben om openlyk aan de Engelschen te vragen den oorlog te beöindigen, indien volgens hun meening inter ventie hopeloos is. Het feit, dat doze mannen in Europa biyven, overtuigt my, dat onze zaak niet hopeloos is. Wanneer de wapen stilstand komt, zal ik de meening van myn 'natie vragen. Indien zy weigert het op to geven, zal haar besluit ook de myne zyn. Ik keur niet goed een boodschapper naar Europa te zenden; men zal er onze hand uit kennen, dk ben diep geschokt, dat gy dit besluit hebt 'genomen zonder myn raad te vragen en dat gy zoo overhaast hebt gehandeld. Indien gy |den boodschapper niet hebt laten vertrekken, doe het dan niet, tot ik met myn raadslieden .'kan hebben overlegd. Ik heb generaal De Wet jeen boodschap gezonden; hy zal hier de Volgende week zyn. Ik zal u dan myn meeuing zenden. sIn uw briefj zegt gy, dat gy bevreesd zyt, dat uw officieren alleen op commando zullen worden gelaten. Hier mogen officieren zich overgeven, maar de burgers zullen standvastig biyven. Ik moet er den nadruk op leggen, dat de Oranje-Yrystaat niet slechte bloed en goed heeft geofferd, doch zyn vryheid zal hebben verloren door de zusterrepubliek te trachten te helpen, en alle vertrouwen van een Afri- kaander in een ander zal voor altyd vernietigd zyn. Het is bespotteiyk te meenen, dat, wan neer hy overstroomd wordt met schuim uit Europa, de Afrikaander geest zal biyven. In dien wy vorlangon een natie te biy ven, is het nu de tyd om te stryden. Ik hoop, dat gy het blad uit Natal hebt ontvangen, waarin vermeld wordt, dat Milner ln naam met verlof gaatde waarheid is, dat hem de vrye hand niet wordt gelaten. In een latere Engelsche krant heb ik gezien, dat Kitchener en hy niet te zamen kun nen roeien. „Ik sluit hierby een uitknipsel van de „Natal Witness" „de publieke meening in Engeland wordt zeer ongerust over Zuid-Afrika. Er be staan mogeiykhedon, welke we geen Yryheid hebben te noemen, en welke wy, indien wy de vryheid hadden, niet zouden kunnen noe men (sic.") „Al deze dingon overtuigen my, dat wy alle hoop voor onze natie zullen vernietigen, indien wy ons nu overgeven. Broeders, staat pal spreekt uw ontmoedigde burgers moed in. Ik heb mondeling boricht ontvangen, dat commandant Haasbroek in gevecht gewikkold was met de Engelschen en ze driemaal terug dreef. Zoo spoedig als lk een beraadslaging kan beleggen, sal ik u antwoord zenden; doe geen enkelen verderen stap tot gy van my gehoord zult hebben. (w. g.) STEYN". Deze brief van Steyn is een historisch docu ment, Het is oen bladzyde van de allerschoon ste wereldgeschiedenis, een der gulden pagina's van het boek, waarin later het verhaal zal ge schreven worden van dezen oorlog, in welken onbluschbare moed, rotsvaste overtuiging en onwankelbaar vertrouwen als zoovele lichtende voorbeelden voor het nageslacht zullen omhoog stoken. De „Daily News" waarschuwt de regeering om cr de conclusie uit te trekken, dat de politiek van onvoorwaardeiy ke overgave spoedig vrucht zal dragen, en wyst op president Steyn's onwankelbaarheid om niet te willen toegeven. Het blad herhaalt zyn bewering, dat uit de cor respondentie weer biykt, dat generaal Botha lord Kitchener's voorwaarden in Maart zou hebben aangenomen, indien men Kitchener had laten bogaanook biykt uit de correspondentie, dat Botha op het oogenblik op aannemeiyke voorwaarden zou willen onderhandelen, daar do toestand sedert Moi ernstiger is geworden. Het laatste nu in het „Hbl." volstrekt niet met dit blad eens. Uit de Engelsche verliezeniyst blykt: Vogefdraai 10 Juli, 1 gewonde, Mooihoek 16 Juli, 1 gewonde, Wolvehoek 16 Juli, 1 go- wondo, Mezig 5 Juli, 1 gewonde. Volgens een bericht uit Melbourne heeft Kitchener, op een vraag van de rogeering van Queensland, geantwoord, dat het uitzenden van bereden manschappen hem genoegen zou doon. In de Kaapsche districten Maclear en Eliott is nu weer de krygswod afgekondigd. Zeker geen bewys dat het den Engolschen daar Yoor den wind gaat. In liet Lagerhuis antwoordde minister Bro- drick op een vraag van Dillon in zako het doodschieten van een krygsgevangen Boer op St.-Helena, dat hy daarover uitvoerigo in lichtingen wachtte. Yan de gerechtshoven voor zaken van hoogverraad kon hy niet veel goeds zeggen; 98 malen was hun uitspraak vernietigd, als niet door voldoend wettig bewys gestaafd. Op een vraag van Labouchere of de regoering don Kaapschen minister-president wilde waar schuwen, dat geen schending der Grondwet zou worden toegelaten, antwoordde Chamberlain dat hy daar niet aan dacht, aangezien de Kaapsche ministers aan hun eigen parlement verantwoording schuldig zyn. Over de vraag of de regeering voornemens ls de uitzending van kolonisten naar de nieuwe koloniën te bevorderen en of het Parloment zou wordon geraadpleegd over de kosten daar van, weigerde de minister zich uit te laten. Aangaande de gevangenneming van Olive Schreiner verklaarde minister Brodrick niets te woton. Zoodra hem feiten werden voorge legd, zou hy een onderzoek instellen, maar op courantenpraatjes kon hy niet afgaan. Ma rli tlt>er Icli ton. Loideu, 20 Juli. Granen werden hoden tot onveranderde prijzen verkocht^ de omzet was echter van weinig beteekenis. Witte Tarwe 6.30 a 7.76, Roode a Walla-Walla a per 80 KG. Rogge 4.60 a ƒ4.90 per 74 KG. Zomergeret a f Winter- 3.80 a L— Chevalier- ƒ6.a ƒ6.60 per HL. Haver 3.50 a 3.85 per 50 KG. Groone Erwten a per HL. Paardenboonen a per HL. Dnivenboonen ƒ7.76 a ƒ8.26 per HL. Koolzaad a per 11L. Kanariezaad a per HL. Hennopzaad 7.26 a ƒ7.60 per HL. Boter. Aanvoer 6380 kilogr., late qual. per ▼at 43.a 62.2de qual. per vat f 42.— a ƒ46.late qual. por kilogr. 1.20 a 1.80, 2de qual. per kilogr. 1.06 a ƒ1.15. Lange zwarte turf, 360,000 stuks, 3.75 a 4. per duizend. Utrecht, 20 Juli. Op de veemarkt waren heden 300 stuke vee aangevoerd. De prijzen waren voor etieren 80 a 176, voor vaarzen 60 a 140, voor pinken 46 a 95, voor melkkoeien 106 a 230, voor kalf koeien ƒ125 a ƒ250, voor vaarekoeien 90 a ƒ175, voor vette koeien 150 a 240, voer magere kalveren a voor nuolitere kalveren 6 a 13, voor magere varkens 20 a 65, voor biggeu 6.a 13.—. auhiedam, 19 Juli. Noteering van de Bours commissie. Moutwya ƒ8.per HL. Zender fust en zoodor belasting. Spoeling 0.80. Noteering van de Makelaars. Moutwijn 8.50, Jenever 12.60, idem AmsterdL proef 14. Noteering van den Distillateursbond. Moutwyn 8.60. Jenever f 12.60. AinsL Proof 14. Zwolle, 19 Juli. Boter. Aangevoerd 643/8 en 168/16 v. en 3035 stukkeD, wegende samen 16957 K.G. Prys per 1/4 20.— a 23.per KG. 1.2a Deventer, 19 JnlL Boter per vat 22^— ƒ22.60, afw. 20.— a 21.60, per vat 10.—a 11.60, per KG. 1.— a 1.16. Eieren 8a 8.76 de 100 stuks. Alkmaar, 19 Joli. Kaas. Aangevoerd 460 par tijen, wegende 180,000 KG. Kleine 29.Commis sie 26.—, middelbare 27.Stemming kalm. Meppol, 19 Juli. Aan de botermjjn was beden de aanvoer 8626 K.G. Hoogste prys 1.06, laagste prijs 0.96, middenprijs f1.02 per KG. Transvaal en Oranje-Yrystaat. Het sub comité dor afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandscbe Zuidafrikaansche Ver- ©eniging heeft van H. M. do Koningin-Moeder voor de vrouwen en kinderen ln de kampen der Zuidafrikaansche Republiek f 200.— ontvangen. Gemeenteraad van Rynsburg. Vergadering van Vrijdagavond Afwezig met kennisgeving wegens ziekte do wethouder A. v. d. Eykel Ax. De Yoorzittor, de burgemeester deelt mede: lo. dat behoudens enkele administratieve kleinigheden de rekening over den dienst van 1900 goedgekeurd van Gedep. Staten is terug ontvangen 2o. dat de onderhandsche verhuring der lokalen van de O. L. School eveneens door Gedep. Staten is goedgekeurd; 3o. dat door B. en Ws. den 16den Juli kaaopnoraing is gedaan by den gemeente ontvanger, waarby boeken en registers vol komen in orde werden bevonden en de kas een som van f 806.60* inhield; 4o. dat hy door een deskundige opmerk zaam was gemaakt op de noodzakeiykheld om van boomen in de Kerkstraat de helft te rooien. Op voorstel van don heer J. Iteraon wordt daartoe besloton en tevens om te be proeven do prachtigo boomen te verplanten. Ingekomen waren: lo. Een reclame van den heer Tilburg tegen zyn Hoofdeiyken Omslag. De heer Hogewoning kan niet bogrypen, hoe de heer Tilburg kan reclameeren tegen zyn aanslag, en is beslist tegen verlaging. De heeren H. v. Egmond en J. v. Iterson vinden het biliyk den aanslag, die het vorige jaar 6 minder bedroeg, weer met f 6 te ver lagen. By stemming over dit voorstel waren voor verlaging de voorzitter en de heeren H. Egmond en J. v. Itorson, waardoor de stem men staakten. De heer H. Hogewoning stelde nu voor, de 5 te halveeren en den aanslag met ƒ2.60 te verminderen. Besloten werd deze zaak te verdagen tot de volgende vergadering, waarin men den heer A. v. Eykel ook weer aanwezig hoopte te zien. 2o. Een request van het bestuur van het Fanfarekorps Wilheimina", waarin dit ver zoekt met den verjaardag van H. M. de Koningin des morgens om 7 uren koraalmuziok te mogen spelen Yan den torentrans en 's avonds een concert te goven in het dorp. Toogestaan en besloten dit korps daarvoor een gratificatie van ƒ10 te goven. De heer N. v. Egmond merkt op, dat er nog een muziekkorps bestaat, hetwelk misschien ook wel een uitvoering wil geven. De Voorzitter verklaart, dat dit korps op ge- lykon voet zal behandeld worden, indien het toestemming voor een uitvoering vraagt. Vorder werden nog do geloofsbrieven onder zocht van do nieuw gekozen ledende heeren H. v. Egmond en H. Hogewoning on is zonder beraadslaging tot hun toelating be sloten. Op voorstel van den Voorzitter werd over den aankoop van nieuwe lampen voor de straatlantarens niet beraadslaagd, wegens afwezigheid van den wethouder A. v. d. Eykel. Alleen werd besloten oen vyftal lantarens meer te plaatsen. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten om een ongenoemd punt ia geheime vergadering te behandolen. Hazerswonde. Onze gemeente, die door het afbreken van oude en bouwvallige gebou wen, die dan steeds door nette winkels of kapitale woningen en boerderyen werden ver vangen, in do laatste twintig jaren geheel van gedaante en aanzien ls veranderd, gaat weder een bolangryke verfraaiing te gemoet. Twee oude perceelen, die in hot midden der vorige eeuw als grossierdery dienst deden en als zoodanig aan het dorp zekeren luister byzetten, doch in laleren tyd als woonhuizen in verval geraakten, zullen voor oen groot deel worden goamoveerd en veranderd in een manufactuur- on modemagazyn met bybe- hoorende woonvertrekken. Het werk is door den heer C. van Aalst opgedragen aan de aannemers G. Maaskant, timmerman, en P. van der Spek en H. Hortensius, metselaars. Heeren kerkvoogden en notabelen der Ned.-Herv. Gom. hebben gisteravond in hun vergadering besloten tot de vormeuwing van het kerkdak aan de noordzyde van den toren tot het dakkapelletje. Rvjnsburg. Den 25sten Juli a. s. is het voor den heer W. v. d. Weg, hoofd der „School met den Bybel" alhier, en ook voor zyn tal- ryke vrienden te dezer plaatse een merk waardige en gedenkwaardige dag. Het is dan 25 jaren dat de hoer W. v. d. Weg aan het hoofd eener school heeft gostaan, ge durende dien tyd zyn gaven wydende, zyn krachten gevende aan do jeugd. Van af 26 Juli 1876 tot 1 Mei 1892 was do geachte jubilaris hoofd eener school te Winsum (Gr.), waar men hem niet dan met léèdwezen zag ver trekken; van af 1 Mei 1892 tot op heden heoft hy zich alhier door zyn werken en streven algemeen geacht en bemind weten te maken, en, waar hy den dag van 25 Juli ongemerkt voorby wenschte te laten gaan, dachten zyn vele vrienden er anders over en zullen, naar wy vernemon, dlon dag tot oen schoonen feest en herinneringsdag voor den jubilaris maken. Als wy don heer v. d. Weg nog veel jaren aan het hoofd zyner school wenschen te zien, is dat zeker tevens ook de wensch van allen, die hem hobbon loeren kennen. De heer D. v. I., alhier, verloor deze week op treurige wyze een zyner kinderen. Terwyl de vader zyn woning verliet, volgde hem, zonder dat hy zulks wist, zfin anderhalf jarig dochtertje, terwyl de moeder ia de meening verkeerde, dat de vader het kind medenam. De werf verlatende, kwam het kindje in aanraking mot den molenaars- wagen en bezeerde zich zoodanig aan het hoofd, dat het binnen twee dagen aan de gevolgen bezweek. Katwyk. Deze zomer ls do dertigste, dat een by schier alle bezoekers der badplaats be kend personage rKees" op het strand werk zaam is. In 1871 kwam hy in dienst als badknecht by het badhotel „De Zwaan", ln welke betrekking hy zich met zyn hulsvrouw „Maartje" by het badende publiek alom bemind maakte door zyn yver en flink optreden, ook dikwyis in oogenblikken van gevaar. Drie en twintig jaar geleden kwam hy, daartoe door een achtenswaardig dorpsgenoot geholpon, in het bezit van een paar strand stoelen, de eerste die dostyds geplaatst werden, en dat men ook in deze graag by „Kees" zat, blykt ongetwyfeld uit het feit, dat hy thans eigenaar is van 60 dier zitplaatsen. Eenige jaren geleden nam hy ontslag als badknecht en was wederom de eerste, die met een kiosk den strandbezoekers gelegen heid bood, tot gebruik van bier, limonade enz. ln de onmiddeUyke nabyheld der zilte golven. Mogen „Kees" en „Maartje" nog vele zomers op het strand gezien worden I Sedert de vorige opgaaf kwamen alhier aan 2 bommen en een Volendammer schokker met een besomming van ƒ24.30 tot f 27.46. Kleine tong bracht op 0.30 tot 0.60, schar 5. Andore visch niet aangevoerd. BUITENLAND, Bolgift, Jules Guérln ia gisteren te Brussel aange komen. Aan een journalist heeft hy mede gedeeld, dat Jaurès het duel, waartoe by hem tydens zyn gevangenschap liet uitdagen, ge weigerd heeft. Andrie8 de Wet is naar Duitschland vertrokken. By zyn vertrek uit Brussel bleek het slot van een zyner koffers, dat hy aan het station had achtergelaten, verbroken to zyn, maar er werd niets uit vermist. Biyk- baar had men gehoopt daarin bolangryke papieren te vinden. Spanjo. In den Spaanschen Senaat en in de Kamer is de rogeering geïnterpelleerd over de onlusten te Saragossa. De ministers herhaalden de officieele lezing van het geval, er by voegende dat de overheid haar plicht had gedaan. De kloosters te Saragossa en een aantal kerken zyn gesloten. De overige kerken wor den door de politie bewaakt. Tal van geeste- lyken verlaten de stad. Donemariton. Naar aanleiding van de ministerieele crisis ontving de Koning gistermiddag professor Deunker. De onderhandelingen over de formatie van een nieuw Kabinet worden voornameiyk gevoerd met de drie hoofdleiders der linker- reformparty: staatsrevisor Christensen-Stadil, den advocaat-generaal by het Hooggerechtshof Alberti, en groothandelaar Hage. Tot nog toe is echter geen bepaalde beslissing genomen. Zweden en Noorwegen, In de dagbladpers van Noorwegen wordt scherpe entiek geleverd op het kras artikel, waarmede het ministerieele Dagblad de komst van den Duitschen Keizer begroetto. „Morgen- bladet" en „Aftenposten" doen een luid protest hooren togen zulk een gemis aan tact en „Dagbladet" verklaart nu zelf, dat het stuk alleen door een „betreurenswaardige dwaling" gepubliceerd ls. Turkyo. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand, die onlangs in een vertrek van het paleis van den Sultan was uitgebroken, is nu geëindigd. Het is uitgekomen, dat de brand gesticht is door een vrouw, die sedert jaren tweede paleisdamo in den harem geweest is on den Turkschen titel „Hagnadar Usta" voerde. Zy genoot het onbeperkte vertrouwen van den Sultan en daardoor ook de byzondere protoctie van het hoofd der eunuchen: Abdul Gani. Haar beide broeders zyn generaal-adju dant en haar zwager is kamerheer van den Sultan. Buitengewoon mooi, was zy eens do lieveling van den Sultan. Hagnadar Usta werd Donderdag op een stoomboot, onder sterk geleide, in balling schap gevoerd. Zy gaat naar een vesting in de buurt van Medina, waar de commandant al ton opzichte van haar byzondere instructios heeft ontvangen. Na don brand had Hagnadar Usta een toe vlucht gevonden in de woning van een hoogen geestelyke, den vertegenwoordiger van Abdul Hamid, voor de heilige steden Mekka en Medina. In die woning vond ook de arrestatie plaats. De eigenlyke oorzaak van den aanslag biyft voor de buitenwereld onopgehelderd. Telegrammen. KAAPSTAD, 19 Juli (R. O.) De dagbladen klagen over do groote vermeerdering van misdaden met gewelddadig karakter in Kaap stad en over de ongeschiktheid der politie. Een samenraapsel van mannen van gemeen uiteriyk en inborst is uit alle deelen van de wereld de klasse der misdadigers komen ver meerderen. Uit Middelburg (Kaapkolonie) wordt gemold, dat lord Kitchener de doodstraf, die uitgespro kon was over 34 gevangenen, veranderd heeft in levenslangen dwangarbeid ln Bermuda. Uit Kroonstad wordt bericht, dat De Wet, met enkele volgelingen, gezien is, op eenigen afstand zuidwaarts van Reitz. KAAPSTAD, 19 Juli. (R. 0.) Men verneemt, dat alle troepen van de Kaapkolonie terug zullen keeren binDen de grenzen van de Kolonie, Zy zullen uitsluitend onder Kaapsche com mandanten staan en militaire bewegingen uitvoeren met het doel om de invallers te verdry ven en den opstand te onderdrukken; Datuuriyk zullen hun krygsverrichtingen ver band houden met die van de Engelsche troepen aan gene zyde van de grenzen. LONDEN, 19 Juli. (R. O.) Lord Kitchener seint uit Pretoria: Een kleine afdeeling Con- naught liangerB, onder majoor Moore, werd, zondor succes, aangevallon door een Lw-.r-.u- overmkcht onder Fouché by Jamestown op den 14den dezer en den geheelen dag bestookt. De Engelschen leden eon verlies van 7 dooden 3 officieren en 17 manschappon werden ge wond. De verliezen van do Boeren zyn onbekend. Generaal Hart rukte van Aliwal-Noord uit tot ondersteuning van Moore, maar zyn hulp was niet noodig. [Noot van Reuter: Dit is het gevecht, waar van de verliezen reeds den 17den Juli j.L opgogeven werden.] ALBANY, 20 Juli. (R. O.) De „Ophir", welke hier Donderdag op weg naar Frcemantle passeerde, werd overvallen door een hevigen storm na Kaap Leeuwin voorbygevaren te zyn en werd genoodzaakt hierheen terug te Keeren, waar ze hedenmorgen aankwam. De hertog en de hertogin van Cornwall zyn wel varend. LONDEN, 20 Juli. (22. O.) Het woord voe rende op het te zyner eere gegeven diner, Jeide Asquith, dat men ongetwyfeld in Zuid- Afrika getuige was van een evolutie tot een tweede Canada. Het was staatsmanswerk om het ryk zoodanig te maken, dat het waard was er in te loven. Do liberale politiek moest niet alleen het ryk erkennen als een feit, maar het welkom hoeten als oen waarborg; zy moest het volk de overtuiging bybrongen, dat de liberale party is een nationale party, waaraan het veilig de toekomst van het ryk kan toevertrouwen. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 22.6° C. 72.5° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 21.öJ C. 70.7* F., 's middags ora 12 uren 26.6° C. 79.73 F., 's namiddags om 4 uren 26° C. 78.8® F. In de Sted. Werkinr. zjyn opgenomen DATOM. DAGEN. Volw, pora. Kin- doren. Totaal. 14 Juli. Zondag 35 12 47 16 Maandag 41 6 47 16 Dinsdag 46 12 68 17 Woensdag. 62 12 64 18 Dondsrdag 61 12 63 19 Vry dag 48 12 60 20 Zatsrdag. 44 3 47 VE8T-INDIË. PARAMARIBO, 25 Juni. Voor don duur van het verlof van don heer C. van Dnmmelen zyn belast: lo. met het beheer van het district Nickerio, de heer B. Boekhoudt, onder tydeiyke ont heffing van de functiön van districts-commis- saris van Coronio; 2o. met dat van het district Coronfe de heer F. P. Sevenooks, burgerkapitein aldaar ADVERTENTIËN. Den 3den Augustus a. s. hopen onze geliefde Ouders PIETER MARSEILLE en CATHARINA KOK hun 25-|arige Kclitvereenigring te herdenken. 6606 9 Bun dankbare Kinderen. Lissb, 20 Juli 1901. Geboren 8IPKE JOHAY, Zoon van H. T. VAN URK en J. VAN URK-Veen. Leiden, 20 Juli 1901. Eenige kennisgeving. 6G54 7 Heden ontsliep in den ouderdom van 68 jaar, na een lang en smar- teiyk lyden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Bohuwdvader Professor Dr. JAN TEN BRINK, Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Officier do 1'Académie Fran<;aise. Namens de Familie: Mevrouw de Wed. Dr. J. TEN BRINK- A. M. van Deyknter. Algemeene kennisgeving. Bezoeken van rouxobeklag kunnen niet worden a/gewacht. Leiden, 19 Juli 1901. 6593 14 Heden overleed, in het Ziekenhuis te Leiden, na een smartelyke operatie, tot diepe droefheid van my, zyn geliefde Moedor, Broeders, Zusters on verdere Familie, myn harteiyk geliefde Echtgenoot WILLEM TIMMERS, in den ouderdom van 27 jaren, m(j nalatende 2 Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. 6645 12 Namens de Familie: Wad. W. TIMMER3, geb. W. Star. Wassenaar, 19 Juli 1901. Heden overleed, na eon langdurig, amarteiyk lyden, myn innig goliefdo Echtgenooto ANNA MARIA AMALIA LOUISE HELLING, geb. Van dhr Made; 6618 10 J. M. HELLING. Den Haao, 19 Juli 1901. (Jan-van Riebeetsstraat 71.) Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. Heden overleed na oen langdurig lyden, in de Hope des Eeuwigen Levens, myn geliofde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA CORNELIA NOBELS, in don ouderdom van ruim 77 jaren. 6660 10 Uit aller naam: P. L. VAN ERKEL. Leiden, 20 Juli 1901. (Pieterskerkhof 21.) Yriendeiyken dank aan allen, dio my Myken van deelneming hebben gegeven by geögenheid myner lier benooming tot lid vm den Go meenteraad. #656 6 P. J. KAISER. 05 KI a< 01 >1 fS co k) 3 O KI Q

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3