H 1 D© Crista. Dr. Kuyper confereert in het „Hótel doa Inde8" te 's-Gravenhage iederen dag met heeren van zyn politieke richting en van de katholieke Staatsparty. HU heeft o. a. een onderhoud gehad met luitenant kolonel Van Löben Sela. „Het Nbl. v. Ned." zegt te kunnen mede- deelen hoe de werkelijke staat van zaken ia, voor zoover op dit oogonblik kan worden gemeld. Dr. Kuyper heeft, reeds een week geleden, de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie uit de rechterzijde aanvaard en is sedert onverpoosd bezig geweest met het op atellen van een regeeringsprogram, waarom trent de twee groote groepen der rechterzijde, de katholieke en de anti-revolutionaire party, het eens konden zijn. De groote moeilijkhoid lovorde daarbij de vraag: vrijhandel of bescherming, voor welke laatste van katholieke zyde sterk geyverd wordt. Beslist werd door dr. Kuyper geweigerd mede te werken tot heiflng van graan- of meelrechten; ook tot verhooging van rechten op manufacturen, waarop van Brabantsche z\jde werd aangedrongen, wilde hy zich niet laten vinden. Wel staat een verhooging van rechten op bewerkt hout te verwachten. Op onderwijsgebied zal alleen worden voor gesteld geiykstelling der byzondere inrich tingen voor Hooger Onderwijs met de Ryks- instellingen, met behoud van volledig staats toezicht. In zake Lager Onderwyi zyn geen byzondere voorstellen meer te wachten. Aan de Katholieken zullen in het nieuwe Kabinet drie portefeuilles worden afgestaan; voor Oorlog hoopt men generaal Kool te be houden; dr. Kuyper zal zich voorloopig belasten met de portefeuille van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met de bedoeling om dit departement te splitsen in een voor Water staat en Verkeerswezen en een voor Arbeid en Handel, over welk laatste departement dr. Kuyper dan het beheer zal nemen. Op de hoofdpunten zyn de leiders der ver schillende groepen in do Kamer mr. Lohman, mr. Mackay, dr. Schaepman het eens. Mr. Mackay zal een portefeuille in het nieuwe Kabinet aanvaarden, mr. Lohman niet. Deze ia bestemd om voorzitter der Tweede Kamer te worden. Dr. Schaepman heeft persooniyk op verzoek van dr. Kuyper eergisteren te Amsterdam een onderhoud gehad met de heereu mr. F. T. Westerwoudt en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht; by het onderhoud met eerstgenoemde was onze voormalige wethouder mr. Schölvinck tegen woordig. Tot eenig resultaat heelt dit onder- Viud echter niet geleid. Eet Ministerie, „Het Nederl. DbL" schryft het volgende: „Over al de geruchten betreffende de samen stelling van het nieuwe ministerie wensclien wy voorloopig een plechtig stilzwygen te be waren. Wy zullen wachten tot er meer zeker heid is. Inmiddels veroorloven wy ons een bescheiden vraag. Is de tyd nu niet aange broken om de departementen van oorlog en marine te vereenigen onder éón hoofd? Van een behoorlyke organisatie der krygszakon komt anders toch mets terecht. Dat hoofd zou dan een burger moeten zyn, ten einde nayver tusschen leger en vloot te voorkomen. Er zou dan ook zoo spoedig mogeiyk een opperbevelhebber moeten komen, die in oor- logstyd zoowel het leger als do vloot onder zyn bevelen zou hebben. De staf moet geheel worden gereorganiseerd. Er moet éón staf zyn voor oorlog en voor marine en de chef van den staf moet tevens de opperbevelhebber zijn. Militaire ministers dringen altyd jden opperbevelhebber in eon hoek. Dientengevolge heelt Nederland thans een krygsmacht zonder hoofd, maar een burger-minister, die geen plan heeft zichzelf eventueel het opperbevel aan te matigen, zal dea opperbevelhebber reeds in vredestyd zoo veel mogelyk macht geven, opdat hy in oor- logstyd behoorlyk voorbereid zy. In de periode, die thans aanbreekt, moet niet alleen de onderwys-quaestie, maar ook die van de lands verdediging voorgoed worden opgelost en daartoe is het noodig, dat de grondslagen reeds dadeiyk goed worden golegd. Oorlogen marine moeten niet vyandig tegenover elkander staan, maar'samenwerken tot de verdediging van liet óóne grondgebied. Slechts een burger, geen militair, die öf tot oorlog éf tot marine behoort, kan die samenwerking waarheid doen zyn. De enkele minister van krygszaken moet staatsman en administrateur, geen krygsman zyn. Hy moet al hot technische zooveel mogelyk aan den opperbevelhebber overlaten. Een aJgo- meen plan van landsverdediging moet niet aan het ministerie, maar door den opper bevelhebber met zyn staf, in overleg met den minister van krygszaken, worden ontworpen en al de militaire wetten moeten op dat plan steunen. Er komt dan emdeiyk vastheid. De opperbevelhebber biyft, maar de ministers wisselen, en zoo kan do politiek niet, zooals nu, een noodlottigen invloed op leger en vloot uitoefenen." Verkiezing te Clonda. Wy meldden reeds, dat „Burgerplicht" te Gouda tot candidaat voor de Tweede Kamer aanwees mr. De Kanter, te Haarlem. De dN. R. Ct." voegt aan deze mededoellng toe, dat het tegenwoordig Kamerlid voor dit district, mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, zich niet weder beschikbaar had gesteld, gelyk bleek uit het volgend schryven, gericht aan don voorzitter der kiesvereeniging „Burger plicht". Den Haag, 16 Juli 1001. Hooggeachte Heer In antwoord op uwe vrlendelyke letteren, van 13 dezer, bey ver Ik my ter uwer kennis te brongen, dat ik om verschillende redenen, waaronder de toestand myner gezondheid een voorname plaats bekleedt, besloten heb, mljno parlementaire loopbaan voorshands als afge sloten te beschouwen. Ik govoel my gedrongen deze mededeeling te doen vergezeld gaan van een woord van oprechten en hartgrondigen dank aan u en aan allon, die zlciv inzonderheid tydena de jongste verkiezingscampagne^ ten behoeve myner candidatuur zooveel moeite on inspan ning hebben getroost. Die bewUzen van sym pathie zullon steeds by my In aangename en erkentoiyke herinnering biyven. Met de meeste hoogachting heb lk do oer te zyn, Uw dienstw. dienaar, C. VAN BYLANDT. Uit Gouda meldt men verder, dat door de Centrale Anti-revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in haar gistermorgen gehouden vergadering motalgemeene stemmen candidaat is gesteld de heer A. W. F. Iden- burg, kapitein by den generalen staf van het Ned.-Indische leger, met verlofi Uit do „Staatsconrant." Ken ink 1. besluiten. Benoemd voor den tyd von 3 jaren, met ingang van 30 Juli, in den Raad van Tucht voor do Koopvaardij tot lid J. Luytjee, gepensionneerd kapitein-luitenant ter zee, en tot plaatsvervangend lid L. P. D. Op ten Noort, directeur der Stoomvaartmaatschappij .Nederland". Eervol ontslag verleendmet ingang van 1 Sep tember, aan dr. F. F. A. Eick, als leeraar aan de R. H. B.-scliool te Helmond. Pensioen verleend: aan R. van der Veen, ƒ215 'sjaars; mot ingang van 1 Augustus aan den kapi tein-luitenant ter zee J. M. Noorduyn, f 2775 'sjaars. Bevorderd: tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zeo lato kl. E. F. T. Bik; tot luito- nant ter zee 1ste kL, de luitenant ter zee 2de kL A. J. Loke; tot luitenant ter zee 2de kl., de adel borst late kL L. M. J. Gregory. Erkend en toegelaten: als consul-generaal van Turkije te Rotterdam, Mundji-Bey. De audiënties van den minister van water staat op 23 Juli en van den minister van justitie op 24 Juli wordon niet gehouden. INGEZONDEN, Geachte Redacteur! Aangezien het voorkomt, dat door Jongens steenen op do spoorstaven worden gelogd op don ovorgang van den Hollandschen IJzeren Spoorweg onder do gemeente Oegstgeest, ver zoek ik U beleefd het onderstaande in uw geöerd blad op te nemen. Bovengenoemde overgang dient hoofdza- keiyk om van do Marialaan zijlaan van don Mor8chwog op do landeryen on groentenvelden van den heer Nieuwenhuizen te kome n. Van dien overgang wordt druk gebruik gemaakt, vooral in den zomer. Er bevindt zich voor den overgang een afsluiting, indien ze ten minste zoo genoemd mag wordon, een goede afsluiting is ze niet, daar men er eenigs- zins gebukt onder door k3n gaan. In den regel is de toegang tot den spoorweg echter geheel vry, daar de afsluiting zelden wordt dicht gemaakt. In den Iaatsten tyd Is de Marialaan en de in de nabyheid van deze gelegen Johannalaan zeer bevolkt geworden en is vooral het aantal kinderen groot. Deze kindoren schynen er ver maak in te hebben zich op den spoorweg op te houden, waar dan natuuriyk niet voel goeds wordt verricht. Menigeen heeft dan ook roods zyn verwon dering te kennen gegeven, dat hier nog geen ongeluk gebourd is. Myn vraag is nu of hot niet dringend nood zakelijk wordt geacht deze afsluiting te ver beteren en er een aan te brongen zooals die op den Rynsburgschen Weg naby het station. Zoodanige afsluiting is hior meer noodzake- Jyk dan op laatstgenoemde plaats, daar op den Rynsburgschen Wog de overgang wordt be waakt on hier niet. Wanneer er dan verder nog oenigo contrölo werd uitgeoefend op het behoorlijk sluiten van deze verbeterde afsluiting, zou het gevaar, ön voor de treinon èn voor de kinderen aan- merkelyk minder worden. Laat dit schryven de aandacht trekken van do bevoegde autoriteiten, opdat de put niet worde gedempt, nadat het kalf verdronken is. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, verbiyf ik met hoogachting, Uw dw. Dienaar, Letoex, 18 Juli 1901. W. Prius Heudiik in het hauip to Zeist. Omtrent het bezoek, door Prins Hendrik Donderdag aan do legerplaats by Zeist ge bracht, meldt het „Ulr. Dagbl." het volgende: „Het kamp der genietroepen zag er heden morgen recht feeatelyk uit. Een schoono Julimorgen beloofde een mooien zomerdag, en het scheen, dat de natuur haar ingenomen heid wilde betuigen met dezen voor het korps genietroepen merkwaardigen dag. Ofschoon het bezook van Zyn Kooiokiyko Hoogheid slechts korton tyd te voren bekend was, had de commandant van het korps toch gelegen heid gevonden het kamp in te richten om Z. K. H. waardig te ontvangen. Aan de west- zyde van hot kamp, waar zich de hoofdingang bevindt, was een eerepoort opgericht, welke Z. K. H. een waardigen doorgang tot het kamp bood. Ook aan de zuidzyde van het kamp, waar zich de toegang tot de cantinos bevindt^ was een eerepoort opgericht, en allerwegen door het kamp kon men waarnemen, dat er ditmaal wel een byzondere gebeurtenis moest plaats hebben. Dinsdagmiddag j.l. zond de commandant van het korps den eersten luitenant-adjudant van dat korps naar het paleis Soestdyk, om een overleg te doen plaats hebben met betrekking tot do regoling voor de ontvangst, en Z. K. H. bepaalde, om Donderdagmorgen de legerplaats by Zeist te bezoeken. Omstreeks 9 uren kwam de Prins in generaalsuniform, te paard, gevolgd door den kapitein-adjudant, jhr. CL L. van Suchtelen van de Haare, het kamp binuon, alwaar de Prins door den korps-commandant en den luitenant-adjudant werd opgewacht. Na Z. K. EL te hebben begroet, werd de tocht te paard door het kamp voortgezet, alwaar de Prins achtereenvolgens de stallen, de keukens, de bakkery, do cantinos waar de muziek gedurende de oogenblikken, dat de Prins aldaar vertoefde, het Wilhelmus en eenige vrooiyke marschen deed hooren in oogenschouw nam, om vervolgens de werkterreinen ten zuiden van het kamp, alwaar de compagnieën aan den arbeid' waren, te be zichtigen. Vervolgens werden de werkterreinen ten oosten van het kamp, alwaar de gereed gemaakte mynen, waarin de Prins afdaalde, in oogenschouw genomen. Ook werden de op de werkterreinen aan wezige gareedschapskarrea votf don Prins geheel uitgepakt, en de gereedschappen be zichtigd. Na dit alles te hebben aanschouwd, werden door Z. K. H. in de cantlne van de officieren eenige vervorsohingon gebruikt. Hier waren de portretten van H. M. de Ko ningin, de Koningin-Moeder en Z. K. H. met bloomen versierd. Na afloop daarvan wordon de paarden bestegen en gaf men last tot het ontsteken van eenige mynen en fougassen, die ook oogenblikkeiyk sprongen en een prachtig gezicht opleverden. Hierna nam Z. K. H. afscheid en vertrok omstreeks 12 uren, met den kapitein-adjudant en een ryknecht, naar het paleis Soestdyk terug, terwyi de muziek, die naby den hoofdingang van het kamp was opgesteld, het „Wilhelmus" deed hooren. Verliezen van het Engelsche leger, eooal» die voorkomen in de „Daily Graphic" 9 3 O 2 "o 3 X» a o O e o CD P ss 18 Juli 9 9 8 19 7 1 5 20 22 23 Totaal Gemengd Nieuwe. Re ed8 met a. 8. Maandag (dus niet als enkele vorige kermissen met Dinsdag) te beginnen, zal de volgende week in de Stads- zaal alhier optreden het gezelschap van Frits van Haarlem. Het werkt thans op de Utrecht- sche kermis in „Tivoii", blykens de aldaar vorschynende bladen mot reusachtig succes, hetwelk het reeds den eersten avond ondervond. Ofschoon zeggen za men vooruit weet, dat meu zich daar goed zal amusoeren en de heer Van Haarlem er steeds op uit ia om hot nieuwste te geven op zyn gebied, werden ditmaal de stoutste verwachtingen overtroffen. Het eene nommer wordt ai interessanter dan het andere genoemd. Na ieder nommer toch meent men den hoofdschotel van het programma to hebben genoten en by het volgende is men al weer in twyfel wat mooier, wat verrassender, wat nieuwer is. Op schitterende wyzo handhaaft de heer Van Haarlem den roem van zyn specialiteiten-gezelschap, hoe mooilyk het steeds wordt met nieuwe nommers voor den dag te komen. Hot geheele programma wordt vlug achter elkaar afgewerkt en de Utrechtsche bladen aarzelen niet om deze voorstellingen zelfs mooier te noemen dan eeD jaar te voren. Eon groot voordeel er van is volgens hen ook, dat er geen overdreven gevaarlijke en halsbrekende toeren worden verricht. Ook het orkest krygt een pluimpje. Maandag 22 dezer zal het25 jaar zyn, dat de heer A. Grysen in dienat van de gemeente Leiden werkzaam is. Deze week werden op „Rliy nzigt" genomen 1013 zwembaden door heeren en 227 door dames. Temperatuur van het water 23° Celsius. Een begin van brand ontstond hedennacht by den schipper G., liggende in den MareslngeJ. Alleen de kajuitswand ge raakte eenig3zins beschadigd. De zevenjarige W. N. viel gis- ternamiddag om vier uren In den Witten Siogol, doch werd onmiddeliyk gered door v. d. D., zoodat het kind met den schrik vry kwam. Sedert eenigen tyd bevindt zich een seinpaal of staketsel op den observatie- toren op het Buitenhof aan den hoek van den Hofvyver te 's-Gravenhage als hulpmiddel by een proefneming met het telegrapheeren zonder draad tusschen 's-Gravenhage en Rotterdam, vanwege het bestuur van de Rykstelograaf. Als zynde de vermoodeiyke dader van de in den Iaatsten tyd in Den Haag en te ScheveDingen gepleegde diefstallen van rywielen en van de diefstallen door middel van inbraak des nachts, zyn door de politie vier personen aangehouden. Gisteren werden er twee aangehouden, waarvan éón aan het Hollandsche Spoorstation, on in d6n volgenden nacht werden de twee andere personen, tot hetzelfde verdachte clubje behoorondo, op straat aangetroffen en naai* hot politiebureol gebracht, waar bleek, dat zy o. a. in het bezit waren van zg. loopers (sleutels). Een jougdig ne11enboe t s t or uit Sclioveningen had zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens diefstal van een zilveren ooryzer met gouden boeken, twee pavelspelden, een zilveren knip met beurs on een zwarte kap. Het meisje had oen en ander ontvreemd uit oen kast in do woning van haar vriendin. Zy had do voorwerpen, die het eigendom waron van de zuster van haar vriendin, verkocht voor f 32, naar zy boweorde om schulden voor haar broer te botalon, een 14-jarigen knaap, die naar zee was en een doken moest hebben. Toen het gorucht in het dorp haar aanwees als de dievegge, was zy zich gaan beklagen by den predikant en by de politie, omdat zy in haar eer hersteld wilde wordon. De politie ving daarop een onderzoek aan en daarby kwam de schuld van het meisje aan hot licht, nadat zy oertt alle pogingen had gedaan om haar het spoor byster te doen worden. De doos, waarin het ooiyzer enz. was geweest, werd ten huize van beklaagde onder den vloer verstopt gevonden en in haar bezit nog een bedrag gevonden van f 10.70. Subs.-off. van justitie mr. Yan Geuns, er op wyzende, dat de jeugdige dievegge zonder toezicht was, daar haar moeder overleden en haar vader op zee was, en er dus verzachtende omstandigheden bestaan, stelde daartegenover het ernstige karakter van het misdryf en de houding van de beklaagde. De gunstige factoren tegenover de ongunstige plaatsende, vorderde het O. M. vier maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. C. J. de Vries pleitte verzachtende omstandigheden en betwistte, dat by beklaagde het oogmerk der wederrechteiyke toeölgening had bestaan. In de eerste dagen van Juli was het aantal badgasten nog botrokkeiyk gering. Sinds de laatste dagen, vooral na 15 Juli, is daar oen gunstige weDding in gekomen en arriveerden vele famillën te Scheveningen. Dit govoegd by de tegenwoordige hitte, deed hot aantal zeebaden dageiyks belangryk toenomon. Gisteren bereikte men aan do Maatschappy Zee bad voor 't eerst weder boven de 1000 baden, nl. 1097. Het liet zich aanzien, dat dit cyfer heden nog hooger zou komen, torwyi aan de Volkszeebaden het aantal gisteren en hedon tusschen de vyf- A zeshonderd steeg. Omtrent den gisteren gemeldon brand te Schiedam wordt nader gemeld: Dea nachts over óénen ia een goweldige brand uitgebroken in de Aromatic Schnapps, de groote stoombrandery van de firma T. C. Melchers aldaar. Naar men vermoedt, ls de brand ontstaan door het springen van een distilleerketel. Het vuur verbreidde zich ongeloofiyk snel over het geheele gebouw, zoodat een werkman, die naar boven gegaan was om te trachten nog een waterkraan te openen, zich alleen kon redden door uit het raam te springen. Een ander werkman heeft brandwonden bekomen. Een aanvankeiyk gerucht, dat twee werk lieden in het gebouw achtergebleven waren, ia gelukkig totaal van grond ontbloot. De Palmboom-molen, die aan de overzy van de breede gracht stond, ls door de geweldige hitte en den dichten vonkenregen in brand geraakt De brandweer kon aan de eenmaal aan getaste panden weinig uitrichten, en had druk werk de omliggende gebouwen te beschermen. In de stoombrandery werkten een 70 tal menschen, die thans zonder brood staan. Yan de brandery zyn behouden gebleven de moutery met de stoommaalmrichting. Doa morgens om acht uren zyn de yzeren as en roeden van den Palmboom neergekomen, zonder ernstige schade aan te richten. Een spoelingachipper, die kort onder den molen stond te pompen, moest met kracht weggejaagd worden. Weinige minuten nadat hy onder hevig protest was verdreven, word de pomp, waaraan hy gestaan had, door een der neergevallen roeden zwaar beschadigd. Voor de Amsterdamsche recht bank verschonen gisteren drie oud-stamgasten van Lammertje Zondag, W. Roelofs, Mans- heim en Stubbe, alleen recidivisten. Hun is ten laste gelegd, dat zij In den avond van 27 Juni zich door middol van een valschen sleutel toegang hebben verschaft tot don broodwin kel van juffrouw Schioeman in de Lelie Dwars straat te Amsterdam, en vervolgens uit de toonbanklade 10 gulden kleingeld en uit een linnenkast in de achterkamer f 25 hebben ontvreemd. By de behandeling der zaak greep een in cident plaats. Roelofs, die in den Iaatsten tyd in de gevangenis reeds half versuft scheen, werd thans afzonder! yk binnengeleid en nam met den blik van een idioot op de bank der beklaagden plaats. Op alle vr3gen van den president bleef hy het antwoord schuldig. De verdediger, mr. Lioftiuck, vroog op grond van art. 415 Wetb. van Strafvordering schorsing van de behandeling der zaak en een onderzoek naar den geestestoestand van den beklaagde. Mr. Regout, officier van justitie, hield Roe lofs voor, dat er ernstig vermoeden van simu latie bostond, en dat de beklaagde, indien dat vermoeden juist was, nu ter terechtzitting nog kon overdenken, of het bedrieglijk voor wenden van krankzinnigheid wel in zyn wol- begrepen belang was te achten. Roelofs bleef hierop zwygen en zag slechts een enkele maal wezenloos op tot den veldwachter. De rechtbank, in raadkamer gegaan zynde, besliste, dat twyfel was gerozen aangaande beklaagde's geestvermogens, gelastte een onder zoek door deskundigen en teruggave der stuk ken aan den; rechter-cominissaris, waarop Roelofs werd weggeleid. Tegen de beide andore beklaagden werd dt zaak echter voortgezet. Zy ontkenden alle schuld en zeiden het geld, op hen be vonden in het logement in de Pieter Jacob- straat, met spelen en weddenschap gewonnen te hebben. Een werkman kreeg gistermiddag in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam een zenuwtoeval. Eenige politie agenten kwamen er aan te pas toen dit een oploopje veroorzaakte en brachten den man, in wien men een werkman van den dryfriemenfabrikant T. H. Haagen herkende, in diens fabriek, aan het einde der Gedempte Binnenrotte om hem by te brongen. By het losmaken van zyn kleeding kwamen er toen oenige stukken leder van dryfnemon te voorschyn, die hy op zyn lichaam onder zjjn kleeding geborgen had en welk leder uit de fabriek gestolen bleek. Het gestolen leder maakte het hom by dit warme weder vormoedelyk zoo benauwd dat een zenuwtoeval er het gevolg van was. Na bygekomen te zyn is deze werkman naar het politiebureel in de Lange Torenatraat gebracht waar hy nu is opgesloten tot nader onderzoek. Ook in zyn woning in de Rembrandtstraat is nog meer leder, uit genoemde fabriek af komstig, in beslag genomen. Een uit eeu sloot onder oud-Kralingen opge haald lyk is herkend als dat van den 73-jarigen molenaarsknocht W. K., sedert een maand uit zyn kosthuis te Delft vermist. Gister namiddag is uit de Schie, naby de Heulbrug, opgehaald hot lyk van een onbe kend, ongeveer 50-jarig man. Het is naar de loods voor drenkelingen in Crooswyk over gebracht. Door de warmte bevangen is op hot terrein van de Holland-Amerika lyn aan de Rynhaven te Rotterdam de werkman P. E. flauw gevallen. Hy 6loeg met het hoofd tegen een deurpost en werd daardoor vry ernstig verwond. Van Zwleten snHuygens, de twee personen, die by een onlangs in de Zandstraat te Rotterdam gehouden vechtparty door mossteken ernstig verwond werden, zyn nu uit het Ziekenhuis ontslagen. De derde verwonde, P. Dumóe genaamd, wordt er nog steeds verpleegd. Een Duit schor en eenJapannoes, beiden zeelieden, afgemonsterd van een te Rotterdam binnengekomen stoomschip, gingen gisteren uit. De Japannees was in het bezit van oen bedrag van ongeveer 500 mark en de Duitscher, dit wetende, wist hem te be wegen dit gold aan hem in bewaring te geven. Beiden bezochten nu ook een cafó in deal omtrok van don Visschersdyk on van die ge-; legenhoid wist de Duitscher, oon boodschap) voorwendende, gebruik te maken om spoor-) loos te vordwynen, het gold van den Japanneos; modenomende. De Duitscher is niet terugge-j zien. Een der nommers dor gisteren! te Leeuwarden gehouden harddraveryen was! oon concours voor rijpaarden. Pryzen f lOoJ f 50 en f 25. „New Love", eig. A. baron v. Oldennool») ritm. 2de reg. huz., Haarlem; „Lizzie", eig.! E. baron v. d. Capollen, ritm. 1ste reg. huz.,1 Amersfoort; „De Gieg", eig. J. A. van Gelli-I cum, luit. 1ste reg. huz., idem; „Sportsman", eig. G. J. Maris, lste luit. esk. ordon., idem; „Boy", eig. P. H. B. Beemink, 2de luit. 2de reg. huz., Venloo; „Saperlipopotte", eig. J. JurjanB, lste luit. 3de reg. huz., Loiden; „Short- Tom", eig. N. J. Tliirion, 2de luit. 2de rog. j liuz., Amersfoort; Anonstiqne", eig. J.Jurjans, lste luit. 3de reg. huz., .Leiden. lste pros: „Anonsliquo"; 2de pr.„Sports- man"; 3de pr.„New Love." 1 Te Alkmaar brandde het pak-' huis van den drogist W. Penaal W.Pz. aan het Luttikoudorp af. Ook het woonhuis leed j aanzionlyko brand- en wuteraebade. Alles was verzekerd. Ï9 Oudega is de landbouwer W., doordien zyn paard op hol sloeg, van oen zwaar met hooi beladen wagen gov allon, met het noodlottig gevolg, dat de wielen hem over de borst gingen en hy op da plaats dood bloef. Gisteren brandde do behuizinge, van don landbouwer D onder do gemeente Hongeloo (O.), totaal af. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Met moeite; werd het vee in veiligheid gebracht. Uit Bombay wordt bericht, dat' oen trein uit Assam in botsing is gekomen j met een kudde olifanten, die oen luchtje; schop 1 en langs den spoorweg. Een olifant; werd gedood en de trein ontspoorde over zyn zwaar lichaam. Verscheiden reizigers werden gekwetst of ontvingen kneuzingen. Do haven van Boston wordt door do muskietenplaag bezocht. Men vermoedt,; dat de boesten op oen schip zyn meegevoerd en door de buitengewone warmte een byzonder snelle ontwikkeling hebben gehad. Gisteren is het do warmste dag geweest te Londen, die sedert tijden is voor- gekomen. De thermometer stond 's morgens om halfnegen reeds 5 graden hooger dan oen van de vorige dagen van dit jaar. Om halfóón wees do thermometer reeds 130° in de zon. Het aantal menschen, die door zonne- steek getroffen werden, was buitengewoon, groot. En er was zooveel vraag naar ys, dat verscheidene winkels reeds vroeg op den dag waren uitverkocht. Een slecht afgeloopon grap heb ben zich te Boriyn een paar meisjes veroor loofd. Een vriendin was verloofd met iemand,' dio voor zaken voor eenige weken op reis- moest. Zy deden in een dagblad een adver-' tentio plaatsen, waarin de verloofde zyn engagement met een ander meisje publiek, maakte, en zyn aanstaande, die dit las, werd zoo wanhopig, dat zy vergif nam. Zy is in zoor bedenkeiyken toestand naar het zieken huis gebracht. Heden ta het de tweede vacantie* dag voor de Amsterdamsche Bears. Daarom ontbreken vandaag de Bcursuoleeringeu. Provinciale Staten van Zuid- Holland. In antwoord op de In de afdoelingen ge maakte opmerkingen omtrent de jaarwedden van Ged. Staten, van den griffier en de griffie-ambtenaren, zeggen Ged. Staten over tuigd te zyn, dat een behoorlyke regeling van de bezoldiging der griffie ambtenaren niet. te vorkrügon is voordat de Prov. wet ge-' wyzigd is overeenkomstig do Grondwet van 1887. Zy stellen zich voor andermaal op wetswijziging aan te dringen. De jaarwedde; van de griffiers is pas in 1900 opnieuw vast-j gesteld, zoodat daarin vooreerst geen veran dering te verwachten is. In sommige afdeelingen werd er op go- wezen dat er geen verband noch leidende, gedachte bestaat by het verleonen van sub- sidiën aan verschillende instellingen. Voor het oogenblik bestaan er geen termen volgens Ged. Staten om de onderhoudskosten voor do werken te Ooltgens hooger te ramen. Het onderzoek over het beweogbaarmaken der bruggen over hot kanaal tusschen Ryn en Schlo ls nog niet afgeloopen. Do verhooging van het subsidie aan het Koninkiyk Conser vatorium voor Muziek te 's-Gravenhage wordt door God. Staten verdedigd. Ged. Staten hebben bezwaar reeds over 1903 geen subsidie meer te yerleenen aan do Kweekschool voor bewaarBchoolonderwyzeres- sen te Leiden, en verdedigen do subsidie Yoor; 't opleidingsschip te Rotterdam. Op de klachten omtrent de dienstregeling, sinds 1 Mei ingevoerd op de lyn Rotterdam Hoeksche Waard, antwoorden Gedeputeerden, dat men zeker dubbel spoor had gemaakt, als men zulk een druk vorkeer had kunnen voorzien. De Commissie van Rapporteurs heeft over genomen een voorstel van Ged. Staten omj f 200 aan de afd. 's-Gravenhage van de Hol-; land8che Maatschappy van Landbouw te geven als subsidie tot een bly venden cursua in Hoef-' beslag. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Eon blauw koralen halskotting. Een paar zwart glacéhandschoenen. Een notitie boekje. Een mand met flesschen wyn. Eon zak doperwten. Een stalen bril. Een klein lederen werktaschje. Een exem plaar ,De Grondwet". Twee houten binten. Inlichtingen zyn el* werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureol van Politie alhier.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2