es! Aa ngebodenl bij GERARD KI. DEE, Hi 9' Hi Het was de boot van de maatschappy ^Heerenveen", die sinds veertien dagen aan jallo liefhebbers een heerlijke gelegenheid biedt om op oen fraaien steamer een uurtje op zee 'te varen. Ik zou er dagelijks wel een tochtje 'mode willen maken, indien mijn huisgenooten, !wien ik ook het genot eens liet beproeven, er 'net over dachten ala ik. De lief hebberU wordt 'nu te duur, vooral daar de pier niet de eenige 'aantrekkelijkheid is en Schumann ook al weer 'zijn tent heeft geopend. Een circus nu heeft, schijnt het, voor den 'Hagenaar een bijzondere bekoriDg. Het loopt 'er altijd vol. i Kerk te Monster. De „Maasbode" j deelt mede, dat do presldent-korkvoogd van !de afgebrande kerk te Monster van plan is [de kerk geheel in den ouden toestand terug ite brengen. Het gereohtshofteAmaterdam 'bevestigde gisteren het vonnis van de recht bank, waarby J. Smit, wegens zakkenrollerij veroordeeld werd tot 4 jaren gevangenisstraf. Eveneons werd bevestigd het vonnis van bovengenoemde rechtbank, waarby Abels, Gans en Rutz, logés van Lammertje Zondag, wegens braak in een perceel in de Sint-An- thonlebreestraat, tot 6, 5 en 4 jaren gevan genisstraf veroordeeld werden. V Het groote lot. De winner van den hoofdprys In de tweede groote Oude- watersche verloting, zijnde een hofstee of f 25,000 in contanten, de heer B. de Smitt, Zwanenburgwal 68, te Amsterdam, heeft jl. Donderdag de gelden in ontvangst genomen. Uit dankbaarheid vereerde de gelukkige winner den te Oudowater wonenden koetsier Van Geelen, van wion hy hot lot had gekocht, f 100, terwyi vier jonge meisjes, die by de .trekking der loten hadden geholpen, door hem geldeiyk werden bedacht. (O. H. G.) 1 Te Geldrop kreeg Maandag in een twist, waarby van een revolver gebruik werd gemaakt, een 23-jarig meisje, Yan Zeeland genaamd, een schot in de zyde. De dader, een zekere Evers uit Woensel, is gearresteerd en voorloopig naar Heoze overgebracht. Gistermiddag was de toestand van de ver- alagene hopeloos. De justitie uit 's-Hogenbosch is reeds der waarts vertrokken om een onderzoek in te «tellen. NR. Gt.) Gistermorgen deed zich op het bureel van den burgerlijken stand te Deventer het bijzonder geval voor, dat een nieuwe wereldburger werd aangegeven door den vader, daarin bygestaan door den grootvader en den overgrootvader; laatstgenoemde Is een nog krasse man van 81 jaar. ZutfGrt.) De melkboer J. de B., te Nieuw- land, kreeg gistermorgen by het melken zulk een hevigen stoot van de koe, dat hy op do plaats dood bleef. Een onmogelykheid. By de Raadsverkiezing te Ambt-Dootinchem kreeg de heer W. Termaat, die reeds vóór de offl- cieelo candidaatstelllng overleden was, nog 90 stemmen. De op hem uitgebrachte stemmen maakten nu een herstemming noodzakeiyk tusschen drie andore candidaten en den over ledene. Vernietigd word gisteren door den Hoogen Raad een vonnis van de Recht bank te Roermond, waarby een oud man, die op krukken liep, veroordeeld was wegens bedelary en plaatsing in een Ryks-werkin- richting, zonder dat de rechter in zyn vonnis had opgenomen een overweging omtrent de vraag, of de man wel tot werken in staat was, hetgeen naar 'b Hoogen Raads oordeel, noodzakelijk was om het opleggen der byko- monde straf van plaatsing in een werkinrich ting te rechtvaardigen. De zaak werd verwezen naar 't Gerechts hof te 's-Hertogenbosch. Men meldt uit Eerbeek(Yeluwe) aan de .Nieuwe Arnh. Ct. Spookver8chynlDgen, booze geesten, enz. behooren tot het verleden. Ja, zoo zegt men. Maar weg, heelemaal weg, neon hoor, dat zyn ze niet. Dat ondervonden hier dezer dagen enkele arbeiders van elders, die des nachts in een soort keet verbiyf hielden. Om één uur na middernacht hoorden zy een-geweldigen alag en te geiyk werd do deur der keet met kracht opengeslagen. Met de rust der mannon was het natuurlijk uit. Ook de volgende nachten, precies te één uur, worden ver dachte geluiden vernomen. Dat kon zoo niet langer; de keet moest worden afgebroken en op een veiliger plaats neergezet. Zoo geschiedde het. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is, ter hoogte van de Noordkust van Schotland, op de reis van Aberdeen naar de visschersvloot, den llden Juli by zwaron mist aangevaron door een stoomtrawler. De schepen waren te dicht by elkaar, om een aanvaring te voorkomen. De trawler brak kluifhout en boegspriet van „De Hoop" en beschadigde het voorschip. De 6chepen waren onmiddeliyk vry van elkaar en verloren elkaar byna onmiddel lijk uit het zicht; „De Hoop" is daarop naar Aberdeen gezeild. In overleg met den consul zjjn op orders nlt Amsterdam de noodige handelingen ge schied en ia de schade begroot op 50 pd. st. Volgens schipper en consul kan het schip, zonder dat zulks eenig gevaar oplevert, naar Amsterdam opkomen, hetgeen zeer spoedig zal goschieden, wanneer experts zich met het gevoelen vereenigen. Reparatie te Aberdeen zou te kostbaar zyn. Aan boord van „Do Hoop" is alles wel, het schip wordt In den loop van deze week te IJmuiden verwacht. Het derde kind van den Urker visscher te Velzon, dat daar Vrydag te water geraakte, is ook overleden. De den redder ontvreemde portemonnaio is terecht gekomen. Hy was ontvreemd door een 11-jarigen jongen, die reeds 2 versnoept had. De schade is vergoed door de leden der looiëteit „Ontspanning", te Velzen. BUITENLAND, Dultaohland, De gemeenteraad van Hamburg heeft een jubsldie van 50,000 mark jaarlyks voor den tyd van 10 jaren toegestaan aan het theater daar ter stede. Keizer "Wilhelm is Zondagavond aan boord van de „Hohenzollern" na een goede reis te Bergen aangekomen. Het bankiersbuis Burkardt Co. te Augs burg heeft ook zyn betalingen gestaakt. Bolglë* De Kamer begon gisteren met de alge meens beraadslaging over het wetsontwerp, waarby de verhouding van den Congostaat tot België wordt geregeld. Als gevolg van de conventie, den Öden Juli 1896 gesloten, moet België zich na het eindigen van den vastge- stelden termyn van tien jaren uitspreken over de vraag, of het den Congostaat wil annexee- ren oi opgeven. In het laatste geval moet de Congostaat aan België terugbetalen 25 millioen franken, die België den Staat heeft geloend, welke leening werd aangegaan krachtens de reeds genoemde conventie. Het ontwerp, dat thans ln behandeling genomen is, heeft ten doel den datum, waarop België een beslissing moet nemen betreffende do annexatie, uit te stellen, en verder de regeling dor terugbetaling van de geleende 25 millioen franken, te verschuiven naar den datum, waarop deze beslissing zal worden genomen. De minister-president De Smet de Naeyer wees nadrukkeiyk op den vooruitgang, door het werk in den Congostaat verkregen. Do openbare meening, zeide hy, ia op alle punten eenstemmig met de Regeering. De minister wees op de bedoeling van hot ont werp en deed uitkomen, dat het ontwerp het recht van België om eventueel den Congo staat te annexeeren vastlegt. Hy zette de redenen uiteen, die in 1895 geleid hebben tot het terugnemen van het ontwerp door do Regeering ingediend, en herinnerde, dat hy reeds in 1896 de thans voorgestelde oplos sing heeft doen voorzien. Hy twyfelde niet of de Kamer zal zich mot groote meerderheid voor het ontwerp verklaren. Een groot aantal sprekers nam deel aan het debat. De socialistische afgevaardigde Yan der Velde bestreed het ontwerp der Regooring. Hy zeide, dat uit de bemoeiing van den Koning gebleken is, dat de Koning noch de onmiddellijke annexatie door België, noch een conventie met België wenscht. Spreker verklaarde, dat hy on zyn party tegen het ontwerp zullen stemmen. De minister-president zeide in zyn ant woord, dat de socialisten niet eisclien de aanspraken op den Congostaat op te geven, uit vrees van door het land te worden uitge floten; en dat zy daarom liever een dubbel- zinnigen toestand wenschen ingevoerd to zien. De minister zeide, dat België een ontzet tende fout zou begaan, zoo het zich onver schillig toonde voor het bewonderenswaar dige werk van den Koning. Grcot-BrltannlÖ. De bladen melden, dat er by het diner ter eere van Asquith 300 invité's zullen zyn. Noch sir Henry Campbell Bannerman, noch Lloyd George zullen het bywonen. Na de vlootoefeningen van het Engolsche eskader in het Kanaal wordt koers gozot naar Gibraltar, waar het zich aansluit by het Middellandsche Zee eskader. Gezamenlijk zullen zy dan een veertieudaagschen kruistocht in den Atlantisc-hen Oceaan maken alvorens naar Plymouth terug te koeren. In het Lagerhuis heeft Sir Arnold Forster verklaard, dat na afloop van de vloot-oefenlngen het aantal torpedojagers van het Middellandsche Zee-eskader zal worden vermeerderd. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 18 Juli 1901, to halfacht, door bet etafmuziekkorps vau het 4d© reg. inf.. Directeur: de heer W. van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. „Die Maua'^ Marscb, Lincke; 2. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wion", von Suppé; 3. o. Lied aus der Opor „Czar und Zimmermann", Lortzing; b. .Flirtation", Steek; 4. Fantaisio sur „Camion", Opéra do Bizet, Mann. Tweode afdeeling: No. 5. i-a Corte de Grauada, Fantaisio Maurosque, Chapi; 6. Cavatine, arr. Mann, Raff: 7. „Les Cloclies de Cornoville", Suite de Valees, PJanquette; 8. Fantaisio sur „Guillaume Teil", Opéra do Rossini, Mann. Markthoricliton, Amsterdam, 17 Juli. Ter veemarkt vraron heden aangevoerd: 169 vetto kalveren; 1ste qualiteit 0.75, 2de qnaliteit 0.65, 3de qualiteit f 0.60 per KG.; graskalveren 64 nuohtere kalveren 9 a /"li; 412 vette varkens ƒ0.42 a 0.44 per K.G., Rjjnkauters 0.46 per K.G. Purinerend. 16 Juli. De aanvoeren en pryzen waren Leden ala volgt: 618 rnnderen, vet vee f a per kilo, 28 paarden, 299 vette kalveren 0.60 a ƒ0.80 per kg., 266 nuchtere 7 a 17, 299 vetto varkens ƒ0.41 a ƒ0.40 per kg., 64 magere dito ƒ14 a 20, 288 biggen 6 a 11. 1769 schapen en lammeren. Handel matig. Sneek, 16 Juli. Aangevoord 161 koeien, 200 kal veren, 207 schapen, 167 lammeren, 368 varkens en 46 biggen. Prjjzen van vet vee per kg.: runderen 29 a 80 c., kalveren 30 a 82 c., varkens 20 a 21 c., voor export 18 a 19 c,, schapen 26 a 28 o. Koeien vrij goed gevraagd, kalveren traag, biggen prijshoudend, en wolvee stadig. Meppol, 16 Jnli. Aan de botermgn was heden de aanvoer 4060 K.G. Hoogste prlje f 1.06, laagste prjjs ƒ0.98, middenprljs ƒ1.01 per KG. Schiedam, 16 Juli. Neteering van de beurs- oommiasie. Moutwijn 7.per HL. Zender fust en zonder belasting. Spoeling 0.70. Noteering van de Makelaars. Moutwijn 7.60, Jenever 11.60, idem Amaterd. proef 13. Noteering van den Diitillatoursbond. Moutwijn ƒ7.60, Janerer ƒ11.60, Amst Proaf 18. Transvaal on OranJe-YriJ«taat« Afgestapt zyn ln „Hotel Central" te 's-Gra- venhage: kolonel Richiardi, commandant van het vreemdelingenkorp8 ln Transvaal, en zyn echtgenoote, mevr. Richiardi Guttmann, klein dochter van Paul Kruger. In het laatst der week vertrekt het echtpaar naar Italië, het geboorteland van den heer Richiardi, Uit Amsterdam meldt het „Hbl.": Gisteren is door eenige Afrikaners namens hun landgenooten een adres van sympathie gebracht aan prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, die voor het Doctoraat Honoris Causa, hem aangeboden door de universiteit te Glasgow, bedankt heeft, omdat het hem onmogelijk was in deze omstandigheden zulk een eerebiyk uit Engelsche handen te ont vangen. Het adres was van den volgenden Inhoud: „De ondergeteekenden, burgers van onder scheidene districten in Kaapkolonie, uit hun land verdreven, omdat ze mat woord en daad hebben geprotesteerd tegen het onrecht, dat Engeland hun mede-Afrikaanders aandeed ln dezen gruweiyken oorlog, brengen door dezen hun diepgevoelde hulde aan den WelEd. HooggeL heer prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de hoogeschool te Leiden, voor het niet aanvaarden van den eeretitel Doctor Honoris Causa door een der Engelsche universiteiten, nl. die te Glasgow, Z.Hooggel. aangeboden. Is het hun by hun ballingschap een ver kwikking om van de Nederlanders zoo vrlsn- deiyk gastvTyheld te ontvangen, zy gevoelen zich vereerd onder deze stamverwanten mannen te vinden, als Z.Hooggel., die op zulk oen treffende wijze weten te proteateeren tegen handelingen zóó geheel ln stryd met het recht, zoo barbaarsch en onmeedoogend als door Engelands legers worden bedreven." Te Beek, waar profi Chantepie de la Saussaye thans vertoeft, werd de deputatie vrlendeiyk ontvangen. Na aldaar koffie ge dronken te hebben, werden eenige Boeren- vrlenden to Nymegen bezocht en verschillende merkwaardigheden bezichtigd. Daarna hield de deputatie zich nog eenige uren te Arnhem op en van daar keerde zy terug naar Amsterdam. By do Ned. Zuidafrika&nscho Yereeniglng te Amsterdam is Ingekomen franken 5185.52 van de administratie van het dagblad „De Locomotief," te Semarang, zynde het bedrag der ingekomen giften ten behoeve der Boeren gezinnen en -weduwen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Telegrammen. LONDEN, 16 Juli. RO.) Minister Brodrick zei in het Lagerhuis, dat het bericht over het terugtrekken van Engelsche infanterie uit Zuid-Afrika en oen verandering van systeem voor don veldtocht geheel ongegrond on onwaar was. [Deze officieele tegenspraak heeft betrekking op de byzonderheden, welke de „Daily Mail" geeft over het plan voor den veldtocht in den aanstaanden zomer. Zeventig duizend infan teristen zouden vervangen worden door een keurtroep van 50,000 bereden manschappen uit de koloniën, in drie korpsen verdeeld, die do opdracht zouden krygen, de voornaamste commando's onverpoosd na te zetten. Deze ruitery zou haar eigen transportdienst krygen en op den voet gevolgd worden door afdeelln- gen voetvolk, om de voornaamste plaatsen bezet te houden; de ruitery zou voortdurend van nieuwen voorraad en versche paarden worden voorzien. Deze mededeelingen zyn dus weer leugens. De „Daily Mail" verzekert tevens dat het geenszins in de bedoeling ligt om eenige ge- meenschapsiyn naar de Kaapkolonie prys te geven; maar de kolonie zou die uit eigen middelen moeten bewaken], LONDEN, 16 Juli. (R. 0.) Daar er geen vertegenwoordigers van de vreemde mogend heden aanwezig waren, konden de zaken van de gedeporteerden- commissie heden niet wor den vervolgd. De vergadering der commissie is verdaagd. PRST'QRJA, 16 Juli (R. O.) De by Reitz gevangengenomen leden der Vrystaatsche regeeriDg zyn te Pretoria aangekomen. JOHANNESBURG, 13 Juli. (I?. O.) De Boeron zyn in den laatsten tyd zeer roerig in de omstreken van Johannesburg. Gisteren verschenen zy weder te Roode- poort, maar bemerkende dat de Engelsche voorposten op hun hoede waren, verdwenen zy weder. Generaal Allenll opereert thans ten noord westen van Krugersdorp. LONDEN, 17 Juli. (R. 0.) In antwoord op een verzoek van de „City Liberal Club", om zich uit to spreken, schryft lord Rosebory, dat hy nooit vry willig zal terugkeeren in het •trydperk der partypolltlek. Zyn peraoonlyke meening zeggende, gelooft lord Rosebery, dat de liberale party eerst weder een macht kan worden, wanneer zy in het reine gekomen is omtrent de ryks- quaestiën, die zyn belichaamd ln den oorlog. Het ganscbe ryk heeft ingestemd met den oorlog en een houding van onzydigheid en blank papier voorspelt den liberalen onmacht. De scheiding onder de liberalen bestaat niet alleen ten aanzien van den oorlog, maar is een oprecht, fundamenteel, ongeneesiyk antagonisme van beginsel. Wat het ryk betreft, kan de party niet twee scholen van meeningen in zich bevatten en toch een instrument van scheppende kracht blyven. WASHINGTON, 17 Juli (R. O.) Het bureau voor weerkundige waarnemingen stelt nog maar altyd warm weder voor geheel het land in uitzicht. In hot graangebied la nog slechts weinig verandering gekomen. Plaatseiyke onweersbuien kwamen gisteren voor in ge deelten van Nebraska, oosteiyk Kansaa, Mis souri, zuideiyk Minnesota, zuidelyk Dakota en gaven tydeiyk eenige verademing, maar niets wyat op voortdurende verbetering. MADRID, 17 Juli. (R. O.) De regeering stelde ln den Senaat de kablnetsquaestie naar aanleiding van de quaestle van den verkoop van de havenwerken („bassin" zegt het tele gram) van Havanna. Een motie (tegen de regeering gericht?) werd verworpen met 81 tegen 34 stemmen. ST.-PETERSBURG, 17 Juli, (R. O.) De „Nowoje Wremja" meldt, dat de toestand van graaf Tolstoi hopeloos ie. LEIDEN, 17 Juli. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 19° 0. 66.2° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 19.5® C, 07.1° F., mlddage om 12 uren 28.6° C. 74.8° F.,'s namiddags om 4 uren 24.5° 0. 76.1° F. De commissie voor de grafeiyke zalen te 's-Gravenhage heeft heden den minister Lely rondgeleid by een bezoek aan de restau ratiewerken op het Binnenhof en daarna van den minister, als zoodanig, afscheid genomen. Naar „Het Centr." meldt, worden pogingen aangewend en maatregelen beraamd tot het uitgeven van een „Katholiek Sociaal Weekblad". Ten gevolge van het overly den van den heer A. Kleyn, te Noordeloos, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, zal weldra voor het district Slledrecht een verkiezing moeten plaats hebben. De heer Kleyn was Woensdag 8 Juli nog te 's-Gravenhage geweest, om deel te nemen aan de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten. Het stoomschip „Bielefeld", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Juli te Colombo; de „Könlg" (uitreis) vertrok 14 Juli van Zan zibar; de „Admiral" (uitreis) vertrok 15 Juli van Kaapstad; de „Merapi", van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Juli van Southampton de „Sindoro", van Rotterdam naar Java, pas seerde 17 Juli Suez. Het Nederlandsche stoomschip „Wilhelmina", van Napels naar Norfolk, passeerde 15 dezer Delaware Break water op weg naar Newport- News, om daar te dokken en vervolgens te Norfolk te laden naar Manilla. Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. In een telegram uit Pretoria van 13 dezor aan de „Times" wordt gezegd, dat men zich thans een overzicht kan vormen van don militairen toestand, door de stelling der voor naamste Boeren-commando's na te gaan. Men herinnert zich, dat Yiljoen er In ge slaagd was, den spoorweg ten noorden van Middelburg over te trekken. Daardoor heeft hy de Boerenatrydmacht In die buurt tot ongeveer 700 man versterkt, verdeeld in drie commando's onder aanvoering van Trichardt, Hington, Muller en Yiljoen zelf. Yermoedeiyk had die snelle beweging ten doel, zich munitie te verschaffen, welke ln het district Tantes- berg begraven ligt. Generaal Beatson heeft het commando-Trichardt bemoeiiykt, terwyi een ander commando, dat naby Dullstroom naar hot Oosten trok, door de troepen van kolonel Benson de pas is afgesneden. Viljoen's commando is niet achterhaald kunnen wor den; waarscbyniyk ls het in de richting van Sekukuni's land getrokken, met de plaatsen in het Zoutpansbergsche ten doel, waar munitie verborgen ligt. Generaal Botha moet op het oogenblik te Ermeloo zyn of ln die buurt, met lichte voer tuigen en den muildier wagen, die het hoofd kwartier vormt der Boerenregeering, aan het hoofd waarvan Schalk Burger staat. Hot commando van Beyers, dat zich In het noordwesten van Transvaal bevindt, heeft slechts de gewone Boerentactiek gevolgd. Er bestaat thans geen twyfel meer, of hy is het, die den jongsten aanval op een trein op den Pietersburgspoorweg geleid heeft. De la Rey is thans op den terugweg naar het wosten, wat echter niet noodzakeiyk met zich brengt, dat zyn commando op volle oorlogssterkte is, daar de oudste Boeren generaals op het oogenblik voornameiyk van de eene groep naar de andere trekken om den moed er in te houden. In den Yrystaat heeft de colonne-Honry eenige overwinningen behaald op Badenhorst en op De Yilliers, voornameiyk ln den driehoek tusschen Christiana, Bloemhof en Hoopstad. In het oosten trekken do Boeren zich samen te Brand water, waar de terreinsgesteldheid ln hun voordeel is. Het commando van Kolbe, die Piet Fourie In het commando heeft opgevolgd, moet in wanorde verkeeren en gebrek aan leeftocht hebben, wal; -CQk__zpJ„biyken uit devrywillige overgave van een aantai- zijner mannen ln de buurt van Edenburg. Fourie, tl!e de Boeren had aangespoord zich te ondorwerpeh^rS Hit zyn rang ontzet, na gedaagd te zyn voor een krygsraad onder voorzitterschap van De la Rey en De Wet. Het aantal Boeren in de Kaapkolonie schynt onveranderd te blyven. Tusschen alle genoemde commando's treden thans Engelsche colonnes op, zoodat besluit de berichtgever zyn overzicht nogal voor zichtig de toestand zich elk oogenblik kan wyzigen. Reutor's correspondent te Middelburg seinde den 7den dezer het volgende bericht, dat biyk- baar door de censuur is opgehouden: De afdeeling van generaal Blood is hier aangekomen na een langdurigen marsch over het hooge veld. Ze heeft do streek tusschen Amsterdam en Bethal zorgvuldig schoon geveegd. De troepen ondervonden geen ernstig verzet, maar de achterbiyyers werden voort durend door kleine troepjes Boeren beschoten, die intu8sciien zorg droegen, buiten het bereik der Engelschen te blyven. Tal van „go- vangenen", een groote kudde vee en veel paarden zijn door de afdeeling meegebracht. Generaal Beatson, die te Middelburg nieuwen voorraad is komen opdoen, is hardnekkig ge volgd, schoon op een afstand, door Ben Yiljoen, die eenige commando's byeengebracht had. Beatson had byna commandant Trichardt ge vangengenomen (byna ldat is nummer drie al ln twee dagen: Steyn, Scheepers, Trichardt), maar de Boerencommandant wist te ontsnappen voordat de hoeve, waar hy zich bevond, geheel omsingeld was. Kolonel Poulteney bevindt zich ook hier om zyn voorraad te vernieuwen. Yyf en vyftig Boeren hebben, volgens een Reuterberloht, den eed van trouw aan de Engelsche regeering afgelegd te Klerksdorp. Do scholon, waar vroeger slechts een klein aantal leerlingen kwam, zyn nu overvol; het onderwys wordt in het Engolsch gegeven. Lord Kitchener heeft thans zelf aan het ministerie van oorlog geseind, dat generaal French het commando van Scheepers uit het gebergte van Cambdeboo heeft verjaagd, hem zware verliezen toegebracht en 81 gevangenen gemaakt heeft. Van de Engelsche verliezen rept hy echter geen woord. Reuter seint omtrent dit gevecht nog uit Watervlei van gisteren, dat kolonel Scobell by het aanvallen der Boerenstelling zyn trein ln den steek liet, met uitzondering van de muildieren, alvorens zyn troepen de bergen te laten beklauteren. De aanval werd goed uitgevoerd, maarde Boeren hadden genoeg tyd om zich terug te trekken vóór de aankomst der colonne. Deze meende alle mogeiyke uit gangen te hebben versperd, doch de Boeren waren langs een pad, dat langs een ravyn loopt, ontsnapt; sleohts 25 Boeren werden gevangengenomen. Scheepers zelf was reeds den vorlgen dag met een doel van a(jn com mando afgetrokken. Achttien van de gevangenen zyn robollea en werden naar den krygsraad te Graaff Relnet verwezen. t De heer Fisher Unwin, uitgever te Londen,, bevestigt het schryven van Ouida aan de' „Daily News", dat de schryfster Olive' Schrelnor, die voor de Boeren in de brea' springt, door de Engelschen krygsgovangen wordt gehouden. De uitgeweken Boeren gaan voort met brieven te richten aan de bladen, waarin zy verklaren, volmaakt tevreden to zyn over de behandeling, die zy in de verschillende concen tratiekampen ondervinden. Aldus een Reuterbericht uit Bloemfontein, dat wy ten fine van nader bericht in handea zouden willen zien gesteld van juffrouw Hobhouse, Volgens een bericht uit Potchefstroom van 10 dezer bevonden zich daar in het consen- tratlekamp 6500 personen. Een comitó van vluchtelingen heeft onlangs een hoevoelheid kleeren uitgedeeld. Verscheidene Boeron hadden zich onder worpen en een groot aantal burgers legde den eed van trouw af. Den 7den dezer kwamen daar 65 gevangenen uit Kaapstad aan, terwyi meer dan 600 Boeren- vluchtelingen uit de districten Lichtenbur/; en Ventersdorp daar werden binnengebracht. 1 De motorlogger „Frans", voorj oen maatschappy, onder beheer van den heer, Ary Dorsman, te Ylaardingen, gebouwd door do heeren Gebr. Van de Windt, aldaar, deedi zyn oplevering8proeftocbt op de Noordzee, dié' ln alle opzichten slaagde. Hot vaartuig, be stemd voor de hoogzeevisschery, ia uitgerust met een Otto petroleum-bootmotor van de firma Deutz en moest by 27.6 M. lengte, 6.6 M. breedte en 2.4 M. diepgang een snelheid van 10 kilometer per uur bereiken,' De proeftochtsnelheid bedroeg 12'/2 kilometer; per uur zonder zeilen, waarover belangheb-j benden hun tevredenheid te kennen gaven.» De motorlogger heeft onmiddeliyk daarna zeéj gekozen. ADVERTENTIËN. Ondertrouwd: J. A. GERRITSEN en M. O. DE IA BYE. Amsterdam, T16 Juli 1901. Leiden, 6584 6 Getrouwd: MAARTEN SPLINTER Gen. en 6608 9 JACOBA E. WIJNTJES, die, ook namens wederzy dsche Familie, hun harteiyken dank betuigen voor de zeer vele bewyzen van belangstelling, by hun huweiyk ondorvonden. Leiden, 17 Juli 1901. Getrouwd N. P. VAN ROSSEN en T. W. SCHEIDLER, _die, mede namens wederzydsche Faiiiiiie, hun hartelUken dank be tuigen voor^de belaffgScêijlfi&.by hun huweiyk ondervonden. 6b2&-8 Getrouwd M. KLOOTS Jr, en J. M. WINTERINK, die, ook namens wederzydsche Familie, hun harteiyken dank betuigen voor de vele bewyzen van belangstelling, by hun huweiyk ondervonden. Leiden, j j iqqi Zutphen,! A' Jul1 1JU1' 6532 10 Hiermede betuigen wy onzen har- teiyken dank voor de vele bewyzen van deelneming Id het overly den van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Grootmoeder, Zustor en Behuwdzuster Moj. PIETERNELLA MARGRIETHA DEYELING, geb. Yan Zijp. Uit aller naam: J. DEVELING. Leiden, 17 Juli 1901. 6520 10 Myn dank aan allen, die biyken van belangstelling betoonden ter ge legenheid van myn verkiezing tot Lid van den Gemeenteraad. K. SIJTSMA. Leiden, 17 Juli 1901. 6611 6 ZOMERLIIST. In den Tuin Uitstekende gelegen heid om van do Concerten te ge nieten, te geven op Zomerzorg. Hedenavond groot Opera Con cert. Aanbevelend, 6580 9 J. M. Th. DE HAAN. op oen dorp naby Lolden: oen ge meubileerde ZIT- en SLAAP KAMER, de8verkiezende met of zonder PENSION. Brieven franco lett. II. aan den Bookh. v. W. A. MOOll, te Sa8senholm. 6619 8 Residentie-Zadels KH 4728 8 Solar-Lautaarns UrcCBtrnat 28. IJÖOU1. TE IiOOP aan den meestbie dende 600 K.G. oud Eood van een plat dak. Brieven met prijsop gave aan het Bureel van dit Blad onder No. 6529. 7 H; a

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3