FH\ 12696 Dinsdag 16 Juli. A®. 1901. I- @eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiileu, 1(5 Juli. feuilleton. De Gevangene der „Fortuna". IlIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT; 'Voor Leiden per 8 maanden? 1 1 T l i Yf Mo.), fluiten Lelden, per looier en waar agenten gevestigd zyn j 1.80 i Franco per post 1.65- PRUS DER ADVERTENTTËN: Van 1—8 roffel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. OClciëelo EonnisgeriageD. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 18den Juli 1901* des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1*. Benoeming van drie leden van het Bestnur der Stedelijke Werkinrichting. (172) 251 Benoeming van eon leerares in het hand- teekenen en de kunstgeschiedenis aandeHooger# Burgerschool voor Meisjes. (185) 3°. Benoeming van een laten onderwijzer aan de Openbare Jongensschool der 2do klasse. (173) 4°. Benoeming van een 2den onderwijzer aan de Openbare Jongensschool der 2de klasse. (173) 5°. Benoeming van een commissie van drie leden in zake een eventueele onbewoonbaarver- klaring van de perceelen Klompenpoort 1, Brechten- poort 1, 2, 3, 6, 7, 8 en 9 en Daniölspoort, 1, 2, 8, 4, 5, 6 en 9. (181) 6°. Verzoek van H. Choufour, om terugbetaling van schoolgeld Middelbaar Onderwijs. (174) 7°. Verzoek van P. F. Rollandet, om terug- i betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (176) 8°. Verzoek vau G. J. van Huizen, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (179) 9°. Suppletoirs begrooting en staat van af- en overschrijving, beido dienst 1900, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (180) 10°. Voorstel tot de uitgifte van permissiön voor het jagen op waterwild op de Vroonwateren. (182) 11°. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voer de voldoening van betalingstermijnen Yan de werken voor het openbaar slachthuis en het •Sanatorium „Rhyngeest" (183 en 181) 12°. Voorstel in zake de vervanging van den tijdelyken ingenieur by gemeentewerken door een buitengewoon hoofdopzichter bjj den bouw yan bet openbaar slachthuis en Yan het Sanatorium .,Rhyngoe»t". (175) Voor het examen Koorgezang van de Neder- 'land8che Toonkunstenaars-Vereeniging slaag den gisteren in Den Haag de Leidsche dames lE. M. P. Aghlna, A. E. Mac Gillavry en M. 'C. Harting, leerlingen van mej. C. Mac Gillavry. De kolonel-titulair M. G. W. A. Schu mann, commandant der d.d. Schuttery, is bier ,ter stede teruggekeerd en heeft bijgevolg het commando over het bataljon weder aanvaard. Te Utrecht werd op 4, 5, 6 en 7; 10, 111, 12 en 13 Juli vanwege de afdeeling van „Tesselschade" het examen ter verkrijging van hot diploma als kinderjuffrouw afgenomen. Voor dit examen hadden zich, dus meldt 1 „Maatschappelijk Werk", 46 candidaten aan- gemeld; van deze kon een wegens ziekte het examen niet afleggen en trok een zich terug, 44 werden geëxamineerd, waarvan 31 slaag den, o. a. de dames M. Eggink, A. P. Zwaan, M. J. P. Hakkenbroek en D. W. M. Mulió, van Leiden. Uitslag van de gehouden aanbosteding voor het bouwen van een heerenhuis en het ver bouwen tot een benoden- en bovenwoning van perceel Rljnsburgersingel No. 48 to Lelden 'door den architect W. Fontein, te Leiden. Timmerwerk: C. J. de Nie f 4973, Joh. Th. :Bik 4799, P. J. Harteveld 4140, P. J. 1 Chrietiaanse 4100, J. van Klaveren 8969, ,J. Christiaanae 3875, J. Segaar 3795, J. W. Vreeswijk f 3743, N. Kloots f 3708, 0. P. Hoogeveen 3657, J. Van Riet 3651, Jac. Bink 3599, J. Th. Breedeveld 3400. Metselwerk: A. A. R. Verhoog 4600, F. D. T. Rietbergen 4549, M. H. Fontein en ;M. de Tombe 4480, H. van Leeuwen 4414, W. T. d. Hoogt f 4395, A. Smittenaar ƒ4390, P. L. Neuteboom 3982, B. J. Huurman Dz. 3795, Th. G. Barthen en W. Oudshoorn f 3602, P. J. Christiaanse 3600, J. v. Polanen en F. v. Ma8trlcht 3449, J. de Cler 3449. Gat- en waterleiding: J. Frankhuizen 225, P. L. v. d. Drift 185. Smidswerk: "W. L. J. do Nie ƒ278. Stukadoorswerk: J. Arnoldus ƒ470, Fred. A. Wempe 440, C. J. v. d. Drift f 438, A. Boekwyt 430. Steenhouwwerk: Soupert en Straver ƒ608, P. W. Loeber 456, P. J. v. Venetie 440. Glas- en verfwerk: F. J. Bleya 920, J. W. Heus 882, L. P. v. d. Drift 870, W. Th. Zandvliet 864. CementwerkJ. v. d. Kraay 105. LoodgleterswerkP. F. L. Beenakker f 242, A. Rietmeljer 200, L. P. v. d. Drift 175. Behangwerk: J. Francko ƒ150, N. L. v. Abswoude 145, A. Kap tela den Bouw meester 126. In massa C. Oh. van Egmond 8888. Het laagste In vakken 9441. Aan hot Postkantoor alhier cd dg daar onder behoorendo hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand Juli de volgende brieven on briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: C. Boer, AlfonG. W. de Graaf, mevr. UytenboogaardJ Blitz en Co., Amster dam; Ned. Arahemsche Credietbanlc, Arnhem; A. van Merooden, Breda; Wiilaelmiua v, 'u Hoofdt, mej. N. Boon, 'o-G.ravenhage; mej. De Groot, Leiden; mej. D. Lounings, J. Waar, A. do Bruin, Rotterdam; Van Lommen, Tilburg. Briefkaarton. Moj. A. Veen «tra, G. de WUs, J. Brouwer, Amsterdam; N. Aande- wiel, 's-GravenhageD. W, H. Deelen, Haar lem; mej. R. Voogel, Loidon; 3 zonder adres. Terug ontvangen uit het buitenland: Brieven: Van Eltz, Eltvllle a/Rh.; F. W. Westerman, Lissabon; Willem Jurgens, Lübeck; H. Lammerts van Buercn, Meran; Arthur Paradis, St.-Plerre. Briefkaarten: Mar le Har te velt, Parijs. BIJ de posterijen zijn overgeplaatst de klerken 2de kl. W, L. Varossieau, van Bode graven naar Gorkum, 011 G. H. Eibbeler, van Amsterdam (telegraafkantoor) naai' B.dejraven. BIJ don gemeenteraad van Den Haag is reed# aangevraagd oen bedrag van 100,000 voor de eerste werken van aanleg, aanstelling van personeel, enz., in verband met don aanleg en de exploitatie der tcluphoon vtn gumoente- wege, aangezien na het bekende raadsbesluit de concessie der N. B. T. MaatschuppU den 2den Januari 1903 eindigt. Voor het vernieuwen van aanlegplaatsen, beschoeiingen en steenglooiingen langs de Gouwe was b(J de gisteren gehouden aan besteding het minst ingeschreven door 0. Zanen Hzn. te Ammeratol, voor ƒ26980. Gedurende de maand Augustus dezes jaars is de tydeiyke waarneming van het Betaalmeesterskantoor te Dordrecht opgedragen aan Jhr. H. A. H. Sandberg, surnumerair by den dienst van 's Rjjka schatkist. Naar Beleren worden, ton einde een fabriek van luchtballons voor militair gebruik te bezoeken, afgevaardigd de kapitein voor het materieel by het lste rog. vest.-art. 0. Hout man en de kapitein 0. 0. Petri van het korps genietroepen. Do centrale liberale kiesvereeniging „De Grondwet" in het kiesdistrict Veendam heeft tot candldaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. E. A. Smidt, te 's-Gravenhage. Do antirev. kiesvoreeniging te Oude-Pekela heeft tot candldaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer F. H. Boels, burgemeester te Nieuwe-Pekela. Nu de heer 0. Lely het lidmaatschap dor Tweede Kamer voor Amsterdam aanneemt, wordt als candldaat in het district Lochem gonoemd mr. Hessellnk van Suchtelen, die goen onbokende ln dat district is, daar hy Voeger burgemeester van Groenloo Is geweest én schoolopziener. De heer B. H. Heldt heeft de eandidatuur voor de Twoede Kamer, hem in district Amsterdam IV door de „Liberale Unie" aan geboden, aanvaard. Een talryk publiek, bestaande uit leer lingen en oud-leerlingen, vrienden en vereer ders van den heer J. G. Muider, leeraar aan het Koninkiyk Conservatorium voor Muziek to 's-Gravenhage, had zich gistermiddag ver- eenigd in de feesteiyk mot groen en palmen vorsierdo zaal van den HaagscheD Kunstkring, ter vloring van het jublló van de vyftig- jarige kunstenaarsloopbaan van den bekenden musicus. Onder de aanwezigen bevonden zich veel Uerareu der Muzlek6oüool, musici, dirigenten en bewonderaars der muziek. Zoo werden opgemerkt de heeron F. Roels, A. Hekking, jhr. mr. 0. H. Ëeelaerts van Blokland, Jozef Israöle, mr. W. J. Snouck Hurgronje, generaal Kool, minister van oorlog, o. a. Het feestcomité bostond uit de heeren J. graaf van Bylandt, 0. graaf van Bylandt, dr. J. de Jong, Leemans, B. Verhallen, baron Van Zuylen van Nyevelt, Victor de Stuers, Henri Yiotta, H. van Eyslnga en J. van 't Kruya. Een dameskoor, bestaande uit leerlingen van den heer Arnold Spoel, onder leiding van den heer Kerper, had op het tooneel plaats genomen en hief by het binnentreden van den jubilaris het „Bundeslied" van Mozart aan. Mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyovolt sprak het eerst den kunstenaar aan, hem danl: brengende uit naam zyner leerlin gen voor alles, wat hy voor hen had gedaan. Aan zyn toewyding hadden zy te danken, wat zy thans op hot gebied der kunst beteekenden. Zy waardoeren allen 'a leeraars nauwgezet heid en gestrengheid. Dat zyn streven ook in hooger kring waardoering had gevonden, bleek heden, nu spr. de aangename taak had, mede te dooien, dat het H. M. de Koningin behaagd had den jubilaris te bonoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (luid applaus). Uit naam zyner leeriingon bood spr. den bemin den leeraar een bronzen vioolspeler op zuil van Barbedionne aan, met een fraaie oorkonde met de namen van het comité en de gevers. Na deze met applaus besloten toespraak rlchtto zich da heer B. Verhallen tot den jubilaris. Als oud-leerling had hy getracht een comité byeen te brengen tot viering van dezen dag. Dat zooveien aan zyn verzoek gehoor hadden gegeven, was een bewys van de erkenteiykheld zynor leerlingen voor hetgeen de Jubilaris voor hen had gedaan. Spr. bood syn leeraar, dien hy noemde „een reus al# mensch en als paedagoog", de partituur aan van een andante voor quartet, door spr. voor deze gelegenheid gecomponeerd, aan den heer Mulder opgedragen en zoo straks uit te voeren door de leden van het Toonkunst-quartet (de heeren H. Hack, lste, Schouwe, 2d§ viool, Van Isterdael, cel, Verhallen, alt). De heer Hack overhandigde den jubilaris de photographle der ieden van dit quartet, de heer J. Toorop bood den knappen leeraar, die zooveel knappe leerlingen heeft gekweekt, het door hem vervaardigd welgeiykend portret van don jubilaris aan, met het instrument van den muziekleeraar, de viool, als embleem in den bovenhoek. Een vergrooting naar zyn gewoon photographlsch portret werd den meester aangeboden door den heer Wollrabe, photograaf, oud-leerling der Muziekschool (vóór 35 jaar ongeveer). Daarna sprak de heer Deggeler namens de leerlingen der twee hoogste klassen van het Kon. Conservatorium en bood den b#minden leeraar al# een klein bewy# van hoogachting en dankbaarheid en onder 't uitspreken van de hoop dat het hem gegeven mocht zyn in 't bezit van al wat hem lief is nog jaron verbonden te blyven aan het Conservatorium, twee fraaie etsen van Ph. Zilcken aan. Mejuffrouw Do Graay bood den jubilaris, die reeds een tweetal fraalo kransen had ont vangen, een bloemenhulde aan. Het woord was vervolgens aan de muziek. Plechtig, meesle9pend rulachte het Andante van Bart Verhallen, meesteriyk uitgevoerd door het reeds genoemde quartet, door de stille zaal. Met merkbare belangstelling volgde de jubilaris, de partituur in de hand, de uit voering van dit wèl toepasseiyk muziekstuk, dat luide word geapplaudisseerd, en liep na afloop op de executanten toe, om hun de hand te drukken. Hierna sprak de heer Mulder, zichtbaar ont roerd, enkele woorden van dank. De over stelpende bewyzen van sympathie en vriend schap, hier ondervonden, benemen zoo zeide hy my schier het woord. Allen daarom driewerf dank. Gaarne wilde hy allen de hand drukken, maar zyn gemoed was te vol om meer te zeggen. Opnieuw werd hierop door het dameskoor plechtig het Bundeslied aangeheven, dat staande werd aangehoord, waarmede de offfcieele feest viering geëindigd was. In de zaal lag een album ter teekening van hen, die door hun aanwezigheid van hun sympathie voor den jubilaris hadden biyk wil len geven. By de ontvangst van het Vorsteiyk Echt paar te Baarn hield de Burgemeester de vol gende toespraak: „"Wanneer Uwe Majesteit my veroorlooft een enkel woord te spreken by Hoogstderielver komst, dan moet ik er op wyzen, dat het lmmor voor de gemeente Baarn een vreugdsdag was, Uwe Majesteit hlor jaariyks te zien en te ontvangen; doch de dag Uwer aankomst op heden heeft oen byzondere boteekenla en is een grootere vreugdedag. Nu het my vergund ls Uwe Majesteit te ontvangen aan de zyde van Z. K. H. den Prine der Nederlanden, wenschten de ingezetenen nog te meer van hun groote ingenomenheid met Uwer Majesteit# komst te doen blyken en tevens hulde te brengen aan Uw Koninklyken Echtgenoot. „De gemeente Baarn, die U vele dagen Uwer jeugd alhier heeft zien doorbrengen, die zoo veel verschuldigd ls aan het stamhuis van Oranje, die haar bloei en ontwikkeling dankt aan de nabyheid van het koninkiyk lustslot Soestdyk en het veelvuldig verblyf der Konink- lyke Familie aldaar, wil noch by grootere, noch by kleinere gemeenten achterdoen in het geven van blyken van aanhankeiykheid aan Uw door luchtig Huis. De ingezetenen wenschten by Uwe eerste komst met Z. K. H. hun deelne ming te betuigen in het echteiyk geluk van Uwe Majesteit; uit hun naam roep ik Uwo Majesteit en Uw Konlnkiyke Hoogheid een harteiyk en welgemeend welkom toe. Mogen aangename dagen voor U zyn woggelegd by het bozoek aan Uw Koninkiyke Moeder, de Hooge Ambachtavrouwe van Baarn, zóózeer bemind by groot en klein. Moge de gemeente Baarn nog langen tyd en dikwyis getuige zyn van en deelen in het geluk van het Koninkiyk Echtpaar by het bezoek aan Uwer Maje8telts zoozeer beminde Moeder." Het weer hield zich den geheelen dag uitstekend; 'smorgens was het een weinig betrokken, doch by de aankomst van het Koninkiyk Paar brak de Oranjezon door. De goede orde onder het talryk publiek werd geen oogenblik verstoord; alleen werd een zakkenroller ingerekend, 's Avonds baadde de Brink ln een zee van electrisch licht, tot nog toe een ongekend schouwspel aldaar. De feestelyke ontvangst is uitstekend ge slaagd; de feestcommissie heeft alle eer van haar werk, te meer, als men in aanmerking neemt, dat alles ln een p&ar dagen moest worden gereed gemaakt. In den ouderdom - van 81 jaren ls te Amstordam de heer G. B. Lalleman, oud schoolhoofd on directeur van het School museum, overleden. De heer Lalleman, den 20sten Januari 1820 te Naaldwyk geboren, werd daar, 13 jaar oud, kweekeling op de openbare school. Ds overledene was eerelld van het Onder- wyzersgenootachap en ridder in de Oranje- nassau orde. Door de arrondissements rechtbank ta. Haarlem is, ter vervuiling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgends alphabetiache lyst van aanbeveling: mr. W. H. van Nes van Meerkerk, mr. Z. W. Straat man, jhr. mr. R. de Ma: s van Swinderen, rechters, de eerste en ik ui de arrondisse- menta-rechtbank te Alknia.i», de tweede in de arrondissements-rechtbank ie Almeloo. Toezegging van beroep naar do Ned.- Herv. Gem. te Borne is ontvangen door ds. P. J. Couvée, te Eikerzee. Zondag 11 Augustus a. s. hoopt do heer J. A. F. A. Stellwag, candldaat, zyn intrede te doen by de Er.-Luth. Gemeente te Groede, na in de voormiddaggodsdieDstoefening in zyn ambt bevestigd te zyn door zyn vader, ds. C. F. Stellwag, van Deventer. Het bestuur van het Centraal Isr. ge sticht voor krankzinnigen ln Nederland heeft aan Ged. Staten van Noord-Holland bericht, dat het onmogeiyk de voorwaarden kan aan vaarden, waaronder Ged. Staten aan de Prov. Staten voorstellen een som van 160,000 Slot) - Nu buigt hy zich ovor haar neer en kust haar op het bleeke voorhoofd, en zyn tranen i vermengen zich met de hare. Het zyn de eerste, die de ruwe zeeman weent. En thans heeft hy urenlang zitten vertellen en zich van het hart geschud, wat hem al die lange jaren heeft gedrukt en bezwaard, heeft haar deelgenoote gemaakt van al het i verdriet over zyn zwaar beproefd levensgeluk. Haar moeder had hem verlaten, niet hy haar. Uit liefde tot zijn kind heeft hy gezwegen, heeft hy Folice haar als dood laten beweenon. Dat was zyn geheim. En omdat hy nu vreezen moest, dat zyn vrouw pogingen zou aanwenden haar kind weer te naderen, het door leugens en liefkoozingen van hem afkeerig te maken, had hy Felice niet meer uit het oog verloren, ^werd zy de gevangene der „Fortuna", geiyk Filippo haar noemde. En juist die genegen- ,heid voor den jongen man wekte by den kapitein de vrees op, ook zyn dochter het 'ongeluk van bedrogen liefde te gemoet te zien gaan. Vandaar zyn handelwyze, die schynbaar wreed en onverklaarbaar was. De laatste gebeurtenissen en toen dat vreese- 'lyke, die stryd daar beneden in de diepte, jhadden het hem duidelyk gemaakt, dat hy jmet al de kracht zyner ziel aan dit eenige j wezen, zyn kind, gehecht was, dat het gevoel voor den jongen matroos slechts zyn oorsprong j kon hebben in de edele, reine dryfveeren, die j in haar leefden, en dat Filippo haar toch .waardig moest zyn. "Wat hy van Filippo ge boord had, was niets dan goeds. Beschaving Jen karakter plaatsten hem hoog boven zyns geiyken, en men kon immers nog onderzoeken, •hoe zyn verleden was geweest, wie of wat hem, den zoo begaafden jongeling, op dezen 'weg gebracht had. Dat alles vertelde Longford aan zyn met biyde aandacht luisterende dochter, die hem van haar kant betuigde, dat het haar wel is waar ten hoogste leed deed zulks van haar geliefde moeder to vernemen, maar dat zy zelve zich geen kwade gedachte bewust was, en dat alles, wat uit Filippo's woorden en blikken tot haar gesproken had, gelyke ge voelens in haar hart had opgewekt. Toch kon zy niet nalaten als haar overtuiging uit te spreken, dat er ten opzichte harer moeder bepaald een misverstand moest heerschen, en dat deze wellicht by ongeluk in Hongkong ver dwaald moest geraakt en achtergebleven zyn. Longford fronste do wenkbrauwen en schudde het hoofd. „Onmogelijk," sprak hy ernstig; „myn vriend, die destyds in Hongkong ver toefde, en my beloofde haar spoor te volgen en m(J verder te berichten, heeft my, helaas I moeten melden, dat z(J opzetteiyk my en myn kind moet verlaten hebben; waarom is my thans nog een raadsel. Maar de brieven zyn er. By gelegenheid kunt ge ze wel eens lezen." „Wie is die vriend, in wien gy oen zoo onvoorwaardeiyk vertrouwen steldet?" vroeg Felice verontrust. „Ken ik hem?" Longford wenkte afwerend met de hand. „Laat dat!" sprak hy. „Ge zult later alles vernemen. Voor 't oogenblik moet dit u ge noeg zyn." „En kondet ge uit die brieven nergens eenig spoor van een oorzaak voor haar ver- dwyning opdiepen?" „Dat wel, maar.... doch dring thans niet verder aan, later, laterAlles wil ik ver dragen om uwentwil." Hy liet het voorhoofd op zyn handen zakken en bleef zoo een geruimen tyd zitten, terwyi ook Felice's gedachten in het verleden zochten en alle pogingen aanwendden den sluier weg te rukken, waarmee de hand van een ver- moedeiyk valschen vriend het beeld harer moeder had zoeken te verduisteren. Arme moeder I Felice sloeg den arm om haars vaders hals. „Laten wy zeiven verder onderzoek doen," spraA zy zacht. „Eerst wanneer wy zekerheid, volle zekerheid hebbon, kan elke twyfel ver- dwynen. Oordeelt niet, staat er in de Heilige Schrift, opdat gy niet geoordeeld wordetl" Op hot eiland bracht het geen geringe ont steltenis teweeg, toen een groot schip op eenigen afstand zichtbaar werd en klaarbiy- keiyk oen landing op hot oog had, en hoe groot was Filippo's verbazing, toen hy in het vaartuig de „Fortuna" herkendel Hy was van plan dit feit voor don op bloedwraak zinnenden Cesare geheim te houden, het schip ter sluiks te gemoet te roeion en Longford te waarschuwen, dat hy het land toch niet zou bötredeu en geen toenadering tot de bewoners en hun blanken aanvoorder zou zoeken. Cesare echter had uit het scheeps wrak ook instrumenten gerod en daaronder een voortroffelyken verrekyker, en zoo lashy op den boeg van het schip den naam „For tuna", toen het nog ver Yan de ankerplaats verwyderd was. Hy hield Filippo tegen, die zich heimeiyk ver wy deren wilde. Het kwam tot een heftig tooneol tusschen de belde mannen. Natuuriyk moest Filippo voor de overmacht onderdoen. Hy werd opnieuw gevangen gezet, en daar mede verdween zyn laatste hoop, om den schepelingen een waarschuwing te doen toe komen. Alles, wat hy door zyn welsprekend heid en smeekbeden verkrygen kon, was, dat Cesare een vernietigenden aanval uit goed gedekte stellingen wel zou voorbereiden, doch 'niet ten uitvoer zou brengen, zonder den kapitein der „Fortuna" zyn beschuldiging naar 't hoofd geslingerd en zyn rechtvaardiging gehoord te hebben. Van al deze gebeurtenissen zou Filippo onzichtbaar getuige zyn. Het dichte houtgewas bood voldoende gelegenheid voor een geschikte schuilplaats. En alios geschiedde, gelyk Cesare het voor bereid had. De eilandbewonors kwamen den vreemdelingen schynbaar vriendelijk te gemoet en voerden hen in het woud tot hun koning. „Wie is uw koning?" vroeg Longford, terwyi Felice naast hem was komen loopen; een aantal gewapende matrozen volgde hen. „Die ben ik, Cesaro Mal-occhiol" „Cesare P' riep de kapitein onthutst. „Hoe komt gy hier?" „Evenals gy, door Gods beschikking," ant woordde de Italiaan op een dreigenden toon, die niet veel goeds voorspelde, „om rekenschap van u te vorderen voor den smaad, dien gy myn nicht, uw echtgenoot, hebt aangedaan, door baar vreemd en hulpeloos ln Hongkong achter te laten. Zeg, is dat zoo?" Longford richtte zich in zyn volle lengte op. „Neen," antwoordde hy, Cesare's vlam- menden blik trotseerond. „Het is niet zoo. Gy zyt verkeord ingelicht, Cesare. Emilie was het, dlo my verliet. Myn vriend Armand heeft allea onderzocht en hot my geheel overeen komstig de waarheid medegedeeld. Do brieven zyn in myn handen en staan te uwer be schikking." Cesare deed een schrede achteruit. Op zyn verweerde gelaatstrekken stonden verbazing en twyfel te lezen. „Heeft Armand Roberts u dat bericht?" vroeg hy ongeloovlg. „Ja, hy is tot myn leedwezen niot hier, maar ik heb zyn brieven. Die verklaren allea." „Een tweevoudige schelm dus!" kreet Cesaro, „want gy moet weten, Armand Roberts was het ook, die u op dezelfde wyze by myn nicht in verdenking bracht en later zyn best deed haar tot een scheiding te zynen bate over te halen." „Vader l" Felice stak do armen naar hem uit en zag hem aan met een vermanenden blik. „Zoo, zoo," sprak Longford somber, „en is hem dat gelukt?" „Neen," hernam Cesare beslist, „dit reine vrouwenhart kent geen valschheid. Het bleef dengone toegedaan, die het zoozeer miskend en vernederd had. Toen myn nicht haar schip verdwenen vond en zy op al haar brieven taal noch teekon ton antwoord kroeg, wendde zy zich tot het Italiaansche consulaat on dit deod op haar wensch my haar verlangens per draadbericht toekomen. Laugs denzelfden weg gaf ik last haar van alle noodige middelen te voorzien, verkocht m(jn vaderiyk good en reisde naar Hongkong. M(jn krachtdadig op treden verdreef Armand Roberts. Wy geloofden hem echter, en ik zon op wraak. Wy gingen samen scheep, om u te zoeken, die steeds onderweg waart en reizen om de wereld scheent te doen. Op dit eiland leden wy schipbreuk. Ik was de eenige, die er het leven b{j afbracht." „De eenige?" vroeg Longford, ten diepste ontroerd. „O, myn moeder 1" riep Felice in een uit barsting van woeste smart. „Zoo goed, zoo rein, als uw beeld steeds in myn hart geleefd heeft, en nu toch voor altyd voor my ver loren, misschien vertoornd op my en aan myn liefdo twyfelend." „Dood? Wee myt" steunde haar vader. „Onverzoend van my heengegaan, van my, dien zy schuldig waande on dio sinds dat oogenblik geen gelukkig uur meer gehad heeft, die slechts huichelde ter wille van i ikindl" „James, Felice 1" Ónder het loof der sandelhoutboomon trad een schoone, maar vermagerde vrouwenge stalte te voorschyn. Eon tweevoudige kreet, zoo luid, zoo jube lend, en toen hielden alle drie elkaar omvat, man, vrouw en dochter in één lange, zalige omhelzing. Verdere verklaringen volgden en wischten de laatste sporen van twyfel uit, die op deze drie menschen zulke sombere Bchaduwen ge worpen had. Ook Filippo gaf ophelderingen, die door Cesare Mal-occhio bevestigd werden, en te weegbrachten, dat Felice aan zyn zyde haar vurig begeerd levensgeluk vond. Thans losten de ten aanval gereed gehouden kanonnen vreugdeschoten, en Cesare, do koning van het eiland, bereiddo zyn gasten een voor zyn doen bepaald koninkiyk onthaal. Wanneer en waar de schurkachtige Roberts den dood vond, daarnaar vroeg niemand. Cesare bleef op zyn eiland. Zyn sandelboutbosschen bleven ongerept. De anderon stevenden weer huiswaarts. Doch lang, lang nog leefde la aller herinnering de geschiedenis van „de go van gone der „Fortuna"".

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1