N\ 12689 A*. 1001. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De Gevangene der „Fortuna". Maanda» 8 .ItiÏÏ. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT» 3 maandon i S l 5 Voor Leiden por 3 maandon S I J 1 f Buiten Leidon, per looper en waar agonten govestigd ztJn 1.80 i Franco per post 1.65-', PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het IncasseereD bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Hed.-Zuidafrikaansche ïereeniging. Af deeling Leiden en Omstreken Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- woudsche Singel 41 Boor bemiddeling van hot Leidsch Dagblad: Op het 45-jarig huwelijksfeest van Opa en Opoe opgehaald voor de weduwen en weezen van Transvaalf 2.52 Gecollecteerd door Anna ter gele genheid van Cato's verjaardag voorde dappere Boeren ln Transvaal en Oranje- Vrijstaat0.66 Gecollecteerd voor do nagelaten be trekkingen derTransvaalsche en Oranje- Vryataatsche Boeren op het 60 jarig huwelijksfeest van P. S. en J. A B. 6. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, S Juli. De commissie, belast met het afnemen alhier van het practisch apothekers-examen, heeft tot apotheker bevorderd de heeren: W. F. Borst Pauwels, te 's-Gravenhage; C. M. Meerburg, te Leiden; M. Boekwijt, te Leiden; G. Oorthuys, te 'a Gravenhage, en J. M. Romijn, te Apeldoorn. Ook du verzoekt de penningmeester van het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde" ons, te willen vermelden, dat Zaterdagmiddag, 6 Juli, by hem is ingekomen een bankbiljet groot 300 tot dekking van het tekort. BU de heden alhier gehouden openbare ▼erkooping van cokes in partijen van 6 H.L. waren de prijzen f 3. De Nederlandsche en de Fransche mails met berichten uit Indië worden heden alhier verwacht. Volgens hot „N. v. d. D." zal prof. dr. A. Narath, hoogleeraar in de chirurgie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, worden voor gedragen als opvolger van prof, dr. J. A Kórteweg. Prins "Willem van Zweden arriveerde Zaterdag-avond te 5.55 aan de halte Soeatdyk, vergezeld van de bolde officieren der „Freja", van graaf Wrangel en echtgenoote en baron Van Hardenbroek (adjudant). De prins werd aan het station opgewacht door jhr. De Ranitz en den burgemeoster van Soest. De ontvangst door H. M. de Koningin-Moeder op het bordes van het Paleis was zeer hartelijk. Aan het eere-diner namen behalve de leden der hof houding en het gevolg van den prins, ook deel de burgemeesters van Soest en van Baarn. Te 9.27 vertrok de prins weer van het station Baarn, uitgeleide gedaan door jhr. De Ranitz en den burgemeester van Baarn. Gistermiddag bood de schout-bij-nacht te Amsterdam, de heer P. Zeegora Veockons, den commandant en etat-major. van't Zweed- ache oorlogsschip „Freja" een diner aan. De burgemeester, mr. F. H. van Leeuwen, zat mede aan. Gistormlddag omstreeks halfdrie werd namens den daar ter stede vertoevenden Prins van Zweden en de bemanning van de Froja", door den adjudant Bornede, een prachtige krans gelegd op het graf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk. De koster, de heer T. H. Borreman, leidde, op verzoek van den door H. M. de Koningin aan den Prins toegevoegden adjudant baron Van Hardenbroek, de vreemde gasten rond. Hij toonde hun allereerst op het graf eenlge kransen, die daar waren neergelegd door andere vorsten, onder meer door keizer Wilhelm, den Shah van Perziö, enz. Vervolgens worden den bezoekers het ge denkraam, de graftombe van Van Speyk en die van Van Galen gewezen. Bijzonder veel aandacht wijdden de bezoekers aan het beeldhouwwerk van den preekstoel en den voorbouw van het orgel. De Japansche gezant bfi ons Hof Is uit Londen ln Den Haag teruggekeerd. Men schrijft aan het „Hbl.": Van goed iDgelichte zyde wordt verzekerd, dat generaal-majoor W. L. de Petit, bevel hebber in de Sde militaire afdeellng en com mandant der stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak, in het nieuwe Kabinet zal worden belast met do portefeuille van oorlog. Generaal Petit is Katholiek en werd, vóór dat generaal Kool optrad, gepolst, of hy be reid was minister Eland op te volgen. Onder directie van mrs. J. B. Cohen on H. Blaupot ten Cate is te 's-Gravenhage opge richt een Bureau voor Staats- en Administratief- rechteiyke Adviezen. De hoogleeraren in Staats- en Admlnistratief- recht te Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam hebben zich bereid verklaard het Bureau hun steun te schenken. Ten behoeve van het Kon. Penning kabinet te 's-Gravenhage zyn, behalve de door de heeren prof. dr. J. Six en jhr. W. Six geschonken antieke munten van Lycie en Cyprus, gedurende de maanden April, Mei, Juni 1901 de volgende geschenken ontvangen lo. van H. M. de Koningin een verzameling van 4 gouden, 24 ailvoren en 4 bronzen moderne medailles; 2o. van directeuren van het Friesch Genoot schap te Leeuwarden een zestal deniers van Straatsburg, geslagen door Lodewyk Het Kind (899 911) en afkomstig uit de bekende muntvondst te Pingjuin in 1868; 3o. van den heer S. Wigersma, te Leeuwar den: ztlveren halve daalder van Deventer, Kampen en Zwolle van 1679; „4o. van den heer J. 0. Wienecke, te Utrecht: plaquette met rechtsgewende buste van Christiaan de Bouter van Utrecht, 1900 Koper. 6o. van den heer A. van de Pol, te Buenos- Ayre8: 4000, 2000, 1000 en 400 reis van Braziliö. B. en Ws. van Amsterdam vragen aan den gemeenteraad machtiging tot' het doen uitvoeren van tenjge uitbreidingswerken, ten dienste der gemeente-gasfabrieken, tot een gezameniyk bedrag van f 1,620,000. De voor naamste dezer werken zyn: Ontpoldering van het terrein, bouw van een nieuwen gashouder en het aanleggen van spoorlynen op het terrein der gasfabriek aan den Haarlemmerweg, geraamd op/" 750,000, Ombouw van rooster- ln generatorovens in beide fabrieken ƒ86,314, Bouw van schaftlokalen met bad-inrichtingen voor beide fabrieken ƒ110,000, Ophooging en afsluiting van het nleuw- aangekochte terrein by de gasfabriek aan de Linnaeusstraat 62.000, Bouw van een stoomketelhuis en uitbreiding der hydraulische inrichting op de gasfabriek aan de Linnaeusstraat 146,000, Verbetering van het mechanisch transport van cokes en kolen op de gasfabriek aan de Linnaeusstraat 160,000, Verbetering der hydr^Ulischo mains in de stokery der gasfabriek aan de Linnaeusstraat f 45,000, Bouw van een etoomketelhuls e. a. op de gasfabriek aan den Haarlemmerweg 75,000, Maken van een inrichting voor mechanisch transport van cokea op de gasfabriek aan den Haarlemmerweg 200,000. Zondagvoormiddag woonden H. M. de Koningin en Prins Hendrik de godsdienstoefe ning by in de Nederl. Herv. Kerk te Apel doorn onder gehoor van da. M. A. van Rhyn. Da. J. W. H. Kalkman, te Woerden, ia beroepen naar de Ned.-Herv. Gem. te Hooge- veen; da. J. P. Erlnga, te Oostwold, heeft aangenomen het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, ds. D. J. v. Aalst, te Noord- wykerhout, dat naar Amersfoort. De gemeenteraad van droningen heeft benoemd tot rector aan het gymnasium aldaar dr. A W. van Geer, thans rector van het gymnasium te Dordrecht. Op den benoemde werden 15, op dr. J. van Wagenlngen, leeraar aan het gymnasium te Groningen, 18 stemmen uitgebracht. Tot dlrectöur-leer&ar aan de gemeente hoogere burgerschool mot driejarigen cursus te Groningen werd benoemd dr. A Van Berkum, leeraar aan het gymnasium to Nijmegen, met 20 stemmen. Op dr. 3. 3. Hoogstra, te Kampen, werden 4 stommen uitgebracht. Benoemd la tot dlroctour der H. B.-S. te Nymegen de heor M. A. P. C. Poelhekke, thans leeraar; tot leeraar in de natuuriyke historie aan dezelfde school de heor H. W. van der Weele, leeraar dier sehool voor den loopenden cursus. In de Zaterdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad to Groningen werd de voordracht van B. en Ws. tot vaststelling van een bestek en voorwaarden voor den bouw van het electrisch centraalstation der gemeente aangenomen. Aangenomen werd ook de voordracht tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van een plaatseiyke directe belasting by wyze van hoofdeiyken omslag na aanneming van een amendement- Biegel, Reiger en Cohen met 15 tegen 14 stemmen voor verplichte eigen aangifte ter verkryging van een beter kohier. Een amendement van den heer Brugmans, om het maximum van den omslag van 3 op f 600,000 te brengen, werd met 4 tegen 25 stemmen verworpen, evenais een amendement- Schaper om f 600 in plaats van f 400 voor levensonderhoud af te trekken. B. en Ws. van Alkmaar stellen, in ver band met een ingewonnen rechtskundig ad vlos, aan den Raad voor eeu procedure aan te gaan met de MaatschappU tot exploitatie van water leidingen in Nederland, te Amsterdam, naar aanleiding van een door deze tegen de ge meente gedane vordering tot betaling der kosten, voortgesproten uit een door de Maat- schappy, op aanzegging van de gemeente, aangebrachte wyziging in het buizennet, welko kosten naar het oordeel van B. en WV inge volge de bepalingen der concessie door de Maatschappy behooren te worden gedragen. Aan het Gebouw van het Provinciaal Bestuur werd heden aanbesteedhet uitvoeren van vernieuwingen en verstratingen op de rykswegen van 's-Gravenhago naar de Noord- Hollandscbe grens by Hlllegom; van 's-Gra venhage uaar de Hoornbrug (gem. Ryswyk), van Delft naar de Doenkado (gem. O verachte) •n van Loosduinen naar Naald wyk, in 2 per- ceelen. Minste inschryvers waren voor: perceel 1 J. Oldenburg, te Bergen, voor 8875; voor perceel 2 3. Schoonhoven, te Voorburg, voor f 6666. De „ZutfenscheCourant" achryft: Volgens eenlge bladen was ons bericht, dat H. M. de Koningin en Prins Hendrik zich den 16den dezer naar Thüringen zouden begeven, onjuist, daar H. M. en haar echtgenoot nog deze maand naar Soostdyk zouden gaan en daar 14 dagen vertoeven. Na opnieuw to juister plaatse te hebben geïnformeerd, hebben wy reden om te ge- looven, dat ons bericht juist was. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zou de commissie uit de Prov. Staten van Zuid- Holland, die belast is mot het onderzoek der stembiljetten van de verkiezing in het district Schiedam, tot het besluit gekomen zyn voor te stellen den heer Nolet niet als lid der Staten toe te laten. By Kon. besluit zyn de majoor K. G. van der Mandele en de lste luit. O. A van Tricht, beiden van het late reg. inf., op non- act. gesteld. Do kolonels A R. Krayenhoff van de Leur, van den gen. staf, en P. 0. Kool, com mandant in het 2de genie-commandement, worden met Aug. a. s. bevorderd tot generaal- majoor. Do ritmeester A G. M. J. baron van Olden- neel, van het 2de reg. huzaren te Venloo, wordt bestemd voor instructeur by het korps te Haarlem. (Fad.) Do gewone audiëntie van de ministers van justitie, oorlog en waterstaat zuilen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Slndoro", van Rotter dam naar Java, passeerde 6 Juli Gibraltar; de „Statendam" vertrok 6 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam met 2719 vaten margarine en 300 vaten Reuzel; de „Gouverneur" (thuis reis) is 7 Juli Dover gepasseerd; de Laertes", van Batavia naar Amsterdam, is 6 Juli Gibral tar gepasseerd; de „Potsdam" arriveerde 7 Juli van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prin ses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Juli te Southampton; de „Prine Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Genua 7 Juli en zette de rele voort. Allen* Door den beer K. van der Linde, sigarenfabrikant, alhier, is aan het gemeente bestuur vergunning gevraagd tot het oprichten van een tabaks- en sigarendrogery op het perceel kadastraal bekend in sectio A No. 57. Op Woensdag 17 Juli a. s., des voormiddags te halftwaalf kunnen bezwaren tegen dit ver zoek worden ingebracht. Boskoop. Alhier verbrandden op Zuidwyk een woonhuis en tuinloods van den heer A B. Assurantie dekt de schade, maar het meu bilair van den bewoner, Y. T., is niet ver zekerd en maar gedeelteiyk gered. Hlllegom. By B. en Ws. dezer gemeente ie door den heer A Topper, alhier, een ver zoekschrift ingediend om vergUDDiug tot het verkoopen van sterken drank ln het klein in het voorhuis van het huis, staande aan den Stationsweg No. 134, naby het atatJon Hlllegom. Op Woensdag 10 dezer zal des namiddags van halfvier tot halfvyf de golegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en her- inenting van de ingezetenen dozer gemeente, die zich daartoe aan de openbare lagero school alhier zullen aanmelden. Tegon zekeren W. Kooy, alhier, is proces verbaal opgemaakt wegens het plaatsen van een paar handteekeningen op een candidaton- lyst van leden voor den gemeenteraad. NoordwJJkerhout. De collecte voor don Gowapenden Dienst heeft alhier opgebracht f 15.32,/j. Wassenaar. Daar werden in de vergadering der tuinders, Donderdag jl., harde noton ge kraakt. Van verschillende zyden rezen klachten tegen de handelwyze en de administratie van den commissionair. Vooral de berekening van de vracht gaf aanleiding tot klagen. Het was niet te loochenen, dat er een tekort was. Het bestuur hakte den knoop dooraile nota's van de ledon werden opgevraagd en den volgenden avond werd In een bestuurs vergadering alles nog eens nagerekend en het tekort kwam overeen mot de opgave van den commissionair. Zaterdagavond was de heer Visser zelf aanwezig en passen we het „hoor en wederhoor" op de zaak toe, dan biykt, dat de heer V. geheel te goeder trouw gehandeld had. By de berekening van de vracht had hy eenige malen iets ln minde- ring gebracht, omdat anders sommige verzen- j ders geen geld zouden ontvangen hebben voor hun waren, ja zelfs geld hadden moeten j bypassen. Hy meende dit later op betere vrachten te j kunnen inhalen. Ook had hy berekeningen i gemaakt volgens usances van andere plaateen, j waarmee men hier alweer niet tevreden was. De zaak is in het kort deze: De heer V. had schuit voor schuit moeten afrekenen met de verzenders, dan had ieder voor zich betaald, nu moet de een voor den ander betalen. I Besloten werd het tekort te verhalen op de i verzenders volgens hun zendingen en voortaan vracht voor vracht te berekenen volgens een geheel nieuw tarief. Dit tarief zal ge- gedrukt worden en leder Lid zal een exemplaar ontvangen. De fouten in de administratie' schuilden vooraf in de onduidelyke facturen. Het was geen onbiliyke eisch van den com-, missionair op duidelyker facturen aan t« dringen, als we hooren, dat er in der haast, wel eens zendingen geschreven werden op een stuk van een tabakszak l Waddings veen* De by de Ger. Kerk be« roepen predikant ds. E. H, Broekstra vac Houwerzyi, hoopt 28 Juli intree te doea 'aavonda te 6 uren, na des voormlddegs be vestigd te zyn door ds. H. J. Meyering, predikant te Katwyk aan den Ryn. Zoeterwoude. Gisternamiddag echrikte het paard van den heer L., vin Zoetermeer, van een grindhoop op den Stompwykechen weg, zoodat het ln de vaart terechtkwam. Nadat men het tuig losgemaakt had, ia het paard aan de overzydo uit het water gekomen en het rytuig aan de wegsyde er uit gehaald. De heer L. is er met een nat pak afgekomen. De juffrouw was bytyda van het rytuig ge sprongen. Zegwaard-Zoetermeer. Wa&rachyniyk door. het wegwerpen van een luolfer ontstond eea begin van brand in een schelf rietmatten in den groententuin van A. H. alhier. Toevallig werd het bytyds ontdekt, zoodat met enkele, emmers water het vuur gedoofd kon worden. De nieuwe Ohr. schooi en onderwyzere- woning naderen haar voltooiing. Deze week woei de vlag van het dak, zoodat de gemeeate1 weldra eon paar flinke gebouwen meer zal tellen. Zoover het zich thans reeda iaat aan-j zien, zal het een net geheel worden; het was reeds een verfraaiing, toen de leeiyke oude gebouwen waren afgebroken. Tot deelneming aan de vrywlillge oefe ningen in den wapenhandel hebben zieh uit Zoetermeer 16 en uit Zegwaard 18 jongelui aangemold, zoodat dezen winter de ouraua weer zal doorgaan. Jammer dat er nog velen zyn, die het nut van deze oefeningen niet beseffen, die tbans, na de wijziging der milltiewet, nog te meer waarde hebben ver kregen, nu de lotelingen, die voor 41/» maand 3) Tot z(jn teleurstelling echter brak er nu «en tydperk van zeer* onstuimig weer aan, dat veertien dageu aanhield. Gedurende al dien tjjd liet de onbekende zich niet meer op het dek zion. Misschien, zoo giste Filippo, had ook de kapitein haar geheime nachtelyko wandelingen bemerkt en die voor het vervolg verboden. Wie kon het weten? Longford ver- j toonde steeds hetzelfde onbuigzame gezicht, waarop thans een meer peinzende uitdrukking Btond ingeprent. Konden achter dit hooge, gewelfdo voorhoofd, het voorhoofd eens denkers, l sombere, onmeaschlievende gedachten een i plaats vindon? Filippo bad een nieuw middel van verstand houding uitgedacht, dat ruimte noch tyd in 'i Btaat waren te belemmeren, dat onverdacht en toch voor de gevangene meer overtuigend en welsprekend was dan elk woord, hetwelk hy haar ooit zou kunnen toevoegen. Hy nam zyn toevlucht tot de mandoline en dood zyn schoon, welluidend gezang voor zich sproken. Dat gezang had tot nu toe nog stoeds zyn weg tot alle vrouwenooren govonden en Filippo allerwegen sympathie bezorgd. Waarom zou het niet ook een brug slaan tot haar hart, het hart van degene, die naar zyn aneening zoo diep ongelukkig was en de neiging betoonde elke kleine oplettendheid als een weldaad aan te nemen l Zy moest immers wel naar een bepaalde mededeeling ▼erlangen. Gelyk oveal, vond Filippo ook hier spoedig een kring van opmerkzame en dankbare toehoorders. Op zekeren dag liet de kapitein hem in do kajuit roepen, naar hy meende, om hem het zingen te verbieden. Met vrees en siddering, doch ook met een hart vol wrok verscheen de zanger vóór den gostrengen meester der „Fortuna". Kapitein Longford echter zag vriendoiyk naar hem uit en knikte hem 'groetend toe. „Gy hebt my door uw gezang een werkeiyke vreugdo bereid, Filippo," zeide hy, „my en nog een andere persoon, een damehy keek hem uitvorschend aan, „van wie gy misschien reeds een en ander gehoord hebt?" De kapitein hield even op. „Neen," sprak Filippo, met ietwat onzekere stem. „Van wie spreekt g(j, signor capitano?" „Van myr. doch: >v Felice, die my op myn reizen vergezelt en dsn wonsch hoeft uitge drukt, don zanger to leer in kennen." „Don wensch uitgedrukt zy spreekt dus?" riep de Italiaan ond wdacht. In de plotselinge opwelling van geluk had hy alle voorzichtig heid vergeten. „Spreekt? Hoe moot ik dat verstaan?" vroeg kapitein Longford met een onheilspel lend fronsen zyner wenkbrauwen. Filippo verwenachte van harte zyn over- yiing, maar wat te doen? Het woord was gesproken en niet meer terug te nemen. Hy voelde, dat van zyn antwoord thans alles afhing; zyn toekomst en die der ongelukkige, voor wier verlossing hy alles over hadi „Eeriyk gezegd," bogon hy, „ik hoorde ln Londen zoo iets vertellen." „Van wien?" vroeg de kapitein scherp.' Om alles ter wereld had Filippo zyn reis- genooten, Jack en den hofmeester, niet willen verraden. H(J antwoordde dus op goed geluk „Van een zekeren Tom Belliug, die eens met u gevaren heeft." Zyn veronderstelling kwam uit „Ik ken dien ouden jongen," bromde Longford. „En wat heeft hy u gezegd?" Filippo -vatte moed. Immers, h(J mocht een derdo, een afwezige, wel in den mond leggen, wat hy zelf dacht on gevoelde. Terwyi hy nu don kapitein in alle byzonderheden ver telde, wat hy van Jack gehoord en zelf or by verdicht had, sloeg hy nauwkeurig de be weging op diens aangezicht gade. Als de zaken stonden zooals hy vermoedde, moest zulks meer op de gelaatstrekken dan in de woorden van den man te lezen zyn. Longford bleef onbewogen. Hy hoorde Filippo ten einde toe aan. Hy scheen ook niet eens byzonder verbaasd te zyn. „Ik weet, dat deze en dergelyke geruchten over my en myn dochter in omloop zyn," sprak hy gelaten, „en hot verheugt my, ze eindeiyk eens in woorden uitgedrukt te hooren. Evenzoo gevoel ik my gedrongen ook van myn kant een opheldering te geven, die gy overal, waar men over deze zaak spreekt, kunt herhalen. Myn kind is door het verlies barer moeder, die zy met haar geheele hart beminde, zwaar moedig, om niet te zeggen zielsziek geworden. Om haar verstrooiing te bezorgen, nam ik haar dostyds op myn groote zeereizen mee. Dit heeft echter niet tot den getfenschten uitslag geleld; integendeel, haar toestand is verergerd. Zy is menschenschuw geworden. Dat ik haar toen niet aan vreemde handen wilde overlaten, om haar misschien zelfs ge durende myn lange afwezigheid ruw te zien behandelen, zult ge wel bogrypen. Ik hield haar dus aan boord en maak Bteeds andere reizen en neem ook altyd andere bemanning mee, om haar duidelyk to makon, dat wy weer een nieuwe reis aanvaard hebben. Ik heb reeds Maleiers aan boord gehad, Indische koelies en zelfs Chlneezen. Natuurlijk spreekt zy met niemand anders dan met my, en dat nog slechts weinig, en zoo kan wel het gerucht ontstaan zyn, dat zy stom is. Thans voor de eerste maal sedert jaren legt zy eenige be langstelling voor een vreemde aan den dag, en die man zyt gy, Filippo." Op het gelaat van den Italiaan weerspiegelde zich misschien al te duidelyk de verrukking, die hy by deze woorden gevoelde. „Natuuriyk," ging kapitein Longford zoer beslist en op merkbaar koeleren toon voort, „natuuriyk zou ik u in uw eigen belang raden, het vertrouwen, dat ik u met deze openbaringen betoon, in geen geval te misbruiken. Er is één punt, waarop ik geen scherts versta, en dat heb ik hiermede aangeduid. Het ware tot uw onheil en haar verderf. Ik ben daarin zeer openhartig. Myn kind ia niet besterad voor een man van lage afkomst, niet voor een matroos, en wie van haar toestand ge bruik zou willen maken om haar liefde te verwerven, dien zou ik niet streng genoeg kunnen veroordeelen. Biyf dit steeds indachtig, Filippo, en zoo ge u op dit punt niet sterk genoeg voelt, treed, dan terug. Wilt gy daaren tegen met my hand in hand gaan en beproeven met uw fraai gezang kalmeerend en genezend op haar te werken, dan zal het niet tot uw nadeel zyn. Ik bezit een groot vermogen en kan naar welgevallen beloonen, wie my dient en wien ik genegen ben. Kortaf dus: Hoe moet het?" „Zooals gy zegt, elgnor capitano," ant woordde Filippo, wien nu alles opeens in een geheel ander licht voorkwam. „Thans nog terugtreden, zou lafheid zyn, ja, een misdaad jegens de ongelukkige; en zoo myn gezaag en de omgang met m(J ook slechts voorbij gaande beterschap by haar mocht uitwerken, ware het toch menschenplicht, de arme zieke dezen troost te verschaffen. Een schadeloos stelling daarvoor begeer ik niet." „En op andere wyze doe ik het niet l" riep de kapitein on liet zyn vuist met dreunenden slag op de tafel neerkomen. „Een geneesheer," voegde hy er sussend by, „ontvangt ook zyn honorarium; en hoe weinig gy u ook andera daartoe geroepen moogt gevoelen, in dit geval zyt gy een zielendokter. Man Gods, myn schip met zyn ganscho lading en nog een aanzienlijk vermogen aan geld zou ik u willen geven, zoo het u golukken mocht myn kind woer gozond to makon." „Ik wil het beproeven," antwoordde Filippo. De kapitein stak Item de hand toe. „Nu ga ik oens kyken, of myn dochter gereed is u te ontvangen. Haal uw maudoline hier. Dan zullen wy er nog verder over spreken. Den mannen in de voorkajuit behoeft ge er niets van te zeggen. Zj weten er schynbaar niots van. Het is niet noodig hen oorst opmerkzaam te maken." „En de beide stuurlieden?" vroeg Filippo gespannen. „Die reizen reeds sinds jaren met myzij kennen de omstandigheden en zeggen niets." Filippo ging naar de volkskajuit, om zyn mandoline te halen. Dat was een wending, die hy niet verwacht had. Nu atoud hy aan bet doel zyner vurigste wenschen, en nu was toch opoens alles zoo geheel anders. Redden wilde en kon hy de gevangene der „Fortuna" ook nu nog, maar hoe geheel anders dan hy het zich voorgesteld en afgeschilderd hadl Wordt vervolgd4

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1