N®. 12687 "Vrijdag 5 Juli» A®. 190?. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Juli. Feuilleton. DE SJAAL. LEIDSCI PRIJS DEZER COURAMTi Voor Leiden por 8 maandon i I J I I I I f 1.10.1' jJBuiten Leiden, per looper en waar agonten govestigd ïfln 1.80 «Franco per post I 1.65.' PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooter® letters naar plaatsruimte, Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Offloleele KennligeTlng» Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. VAN DEN WIJN GAARD, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een brood- en koekbakkerij in het perceel Oranjegracht No. 71r kad. bekend Sectie C No. 519; Gelot op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat Senoemd verzoek met de bijlagen op ae Secretarie ozer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Donderdag 18 Juli aanat., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek iu te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, II. C. JÜTA, Weth., lo.-Burg. 4 Juli 1901. VAN HEYST, Secretaris. Aan den 60sten verjaardag van H. K. H. [Prinses von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, werd beden alhier gedacht door het uitsteken der driekleur van de openbare I en enkele particuliere gebouwen, alsmede door het houden eenor parade van hot garnizoen ©p het Schuttersveld. I In de bestuursvergadering van het Dopar- tement Leiden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft het bestuur zich als volgt geconstitueerdS. Kutsch Lojenga, voorzitter M. van Kleeff, 2de voorzitter; C. C. Tieleman, penningmeester; I. Francois, secretaris; dr. A. O. Hartevelt, C. Goekoop, dr. R, Horst en mr. A. v. d. Eist, leden. In het Nntsgebouw, alhier, zal heden avond een openbare vergadering worden ge houden, waar eonlge candidaten voor den gemeenteraad zullen optreden en verder gele genheid zal worden gegeven tot het bespreken van gemeente-aangelegenheden. Een vergadering als deze is ln onze ge meente Iets nieuws. Beroepen ia te Kage en Abbenea de heer 1 J. C. Fontein, candidaat te Leiden. Z. K. II. Prins Willem van Zweden en Noorwegen, die heden op 't Loo het Koninklijk Echtpaar bezoekt, is door H. M. de Koningin begiftigd met het Grootkruis der Orde van den Nederlandscben Leeuw. In de Oranje-Nassau-orde zyn benoemd: tot tommandour de kapt. ter zee Dyrssen, com mandant van de „Freja", tot ridder de luit. ter zeo Gulda, aan boord van dit schip, dat thans ter reede ligt van Amsterdam. De Kroonprins van Siam hoeft de remu- neratiekas der politieagenten te 'a-Gravenhage f 50 geschonken. Voor.de benoeming van een leoraar voor do Fransche taal en letterkunde aan de H. B.-School met 5.-j. cursus voor jongens to Rotterdam worden voorgedragen de heeren C. F. C. Herckenrath, te Gouda, H. Rook, te Veendam, on J. J. Wissenburgh, te Utrecht; voor een leoraar in do wiskunde aan de H. B.-school met 3 j. cursus aldaar deheeron M. de Koning, te Apeldoorn, en J. Osinga, te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen zich 15 dezer naar Thüringen be geven. (6ulph. Ct.) De luitenant ter zee der 2de klasse J. T. C. van Schreven, .uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, ia op non-activiteit gesteld. Zeer onverwacht is to '6 Gravenhage ©vorleden de heer K. Henry, gewezen kapitein der Infanterie, jarenlang eerste-luitenant-adju- dant b\J liet regiment grenadiers en jagers. Na zyn ontslagneming uit den militairen dienst wyddo hy zich geheel aan de winkel- ▼ereeniging van „Eigen Hulp", waarvan hy ©en der eorste bestuursleden werd en later administrateur. Door de Provinciale Staten van Gronin gen is indertyd aan het college van Gedepu teerden opgedragen, een onderzoek in te stellen om te komen tot het oprichten van een Pro vinciale Stichting voor Krankzinnigen. Gedeputeerden hebben, voldoende aan hun opdracht, plannen laten ontworpen, en deze opgezonden naar do Inspecteurs voor het Krankzinnigenwezen. Er zyn echter te veel moeilijkheden te overwinnen, waarom door Gedep. Staten wordt voorgesteld de behande ling van de zaak tot het oprichten van oen krankzinnigengesticht verder te laten rusten. De hoeren Joh. Krap en J. D. baron van Wassenaer van Rosande hebben don ge meenteraad van Den Haag schrifteiyk in kennis gesteld van hun ontslag, waartoe zy verplicht waren door het aannemen van hun benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten, overeenkomstig art. 53 der Provinciale Wet. De 2de luitenants W. G. van Hoogerhuyze, van het 6de, R. P. van Wulffen Palthe, van het 8ste, H. van Woly, van het 7do, en A. Hackstroh, von het 4do rog. infanterie, worden voor 6 jaar gedetacheerd by het O.-I. leger. De uitslag der periodieke gemeenteraads verkiezing te Amsterdam is, dat in acht van de negen districten de candidaten der oombi- natie van liberalen, vryzinnig democraten, anti revolutionairen en katholieken onmiddeliyk gekozen zyn. Alleen in het derde district moet herstemming plaats vinden tussohen de candi daten der combinatie mr. J. B. Roelvink, lib., 1832 stemmen; W. Spakler, vryz.-democr., 1852 et., en die der sociaal-democraten Henri Polak, 1814 et., en P. L. Tak, 1599 et. In de overige districten zyn horkozen de aftredende raadsleden J. F. L. Blankenberg, mr. J. N. van Hall, 0. "V. Gerritsen, 0. W. de Sauvage Nolting, mr. L. W. van GIgch, dr. N. M. Josephus Jitta, P. W. Sutorlus, G. P. Wyn- malen, dr. 0. T. J. Blooker, mr. Th. Heems kerk, J. P. Korthals Altos en H. 0. Wiersma. In de districten YI en VIH zyn als nieuwo leden, candidaten der combinatie, gekozen de hoeren B. H. W. Heuveldop, kath.( en J. B. van Dyk, kath. Men schryft uit Hoogersmilde aan de „Pr. Dr. en Asa. Ct."; Naar aanleiding van het bedanken van den heer G. L. van der Zwaag, om zitting te nemen voor Wests telling werf, heeft het be stuur der liberale kieavereeniging Hooger smilde besloten, andere kiesvereenigingen in dit district in overweging te geven, mr. Veegens, oud-afgevaardigde voor Hoogezand, de candidatuur voor de Tweede Kamer aan te bieden. Het stoomschip „Anchises", van Java naar Amsterdam, vertrok 4 Juli van Londen; de „Maasdam" vertrok 4 Juli van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 8 Juli te Napels; de „Gouverneur" (thuisreis) vertrok 3 Juli van Lissabon; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Juli van Genuade „Oranje- Nassau", van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 3 Juli Ouessant; de „Zingara", van Newport-News naar Rotterdam via Amster dam, passeerde 4 Juli Dover. Haserswoude. De schoolopziener in het arrondissement Woerden, de heer W. F. G. L. Haanstra, heeft Woensdag en Donderdag de scholen in het dorp bezocht. Ook B. en Ws. brachten gisteren esn bezoek aan die inrichtingen. Do aangifte tot deelneming aan het voor bereidend militair onderricht voor jongelingen van 10- tot 24-jarigen leoftyd kan plaats hebben tot 15 Juli a. s., op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uren ter secretarie. Gistermiddag zakte op den Gemeeneweg een geladen hooiwagen in elkaar, zoodat men genoodzaakt was, eon tweeden wagen te doen aanrukken en de vracht over te laden. De passage waa daardoor gedurende ©enigen tyd gestremd. Mejuffrouw E. 8. Eland, van 's-Graven hage, heeft voor de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school aan den Ryndyk bedankt wegens oen benoeming Ln de plaats harer Inwoning. Lolmuidon. By de gisteren gehouden stem ming voor twee leden van den Gemeenteraad werd door 210 van de 231 kiezers van hun bevoegdheid gebruik gemaakt. Volstrekte meerderheid 100. Respectleveiyk verkregen de heeren G. Bernard, W. Koot Kz., P. Oudshoorn en W. Roest Cz. 81, 113, 35 en 154 stemmen, zoodat als leden van den Raad gekozen zyn verklaard de heeren W. Koot Kzn. en W. Roest Cz., de aftredende leden. Noordwtykerhout. By de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeente raad zyn ingeleverd 199 stembiljetten. Hiervan bleken vier van onwaarde. Op den heer H. Oostdam Ez. waren uitgebracht 103, op den heer G. Bouwmeester 127 en op don heer P. de Kan 71 stemmen. Do belde eerst- genoomden werden als gekozen geproclameerd. De voorgenomen serenade van het fanfarekorps „De Eoho der Duinen" aan de gekozen raadsleden heeft niot kunnen plaats hebben, daar door den burgemeester de toe stemming werd geweigerd. Oudshoorn. By de alhier gehouden stem ming voor den Gemeenteraad bedroeg het aantal ingeleverde stembiljetten 299. Van onwaarde 8. Geldige 296. Volstrekte meerder heid 149. Uitgebracht werden op de heeren: J. H. v. d. Berg 174, A. M. Dam 107, A. Verduyn 186 en G. F. L. v. Voorthuysen 167 stemmen. Gekozen zyn dus de heeren d. Borg en Van Voorthuysen. Voorburg. Gekozen de heeren dr. P. H. Bruynings Ingenhoes, J. Dolman en J. Hooy- mans, aftr. leden; gekozen in de vacature Hekmeyer: de heer D. Audler. Wilnls. Gekozen de heeren W. van Seven- hoven en A. de Veen. Wassenaar. Op de agenda der tuinders- vereonlging „Waasenaar" stond o. a. vermeld, dat de heer K. 8. Visser, commissionair te Amsterdam, komen zou om eenlgo bespre kingen te houden over den groentenhandel. Het was voor de aanwezigen dus zeker een teleurstelling, dat éón der bestuursleden een telegram ontvangen had, waorby de hoer V. seinde, dat hy do vergadering niet kon by wonen. Toch duurde do vergadering nog lang en veel werd er besproken, medegedeeld on ge vraagd. Hoewel van een en ander nota is genomen, oordeelt de correspondent beter zyn aanteekenlngen maar zuinig te bewaren tot een volgende gelegenheid. Van de wel willendheid, waarmoe by steeds op de ver gadering wordt toegelaten, mag geen gebruik gemaakt worden om alles „in de krant" te zetten. Toch kan het zyn nut hebbon mis schien later een en ander te publiceeren. Stalen van Zald-Holland. Geiyk we reeds meldden, oordeelt „De (kath.) Residentiebode", dat de nieuwe meerderheid in de Prov. Staten geen goed gebruik van haar maGht heeft gemaakt. „De (vry-antirevol.) Nederlander" is het met „De Roa.-Bode" niet eens. Het blad ver trouwt, dat de meerderheid voor haar handel wys goede redenen heeft gehad, en meent, dat op zulko punten een en ander aan het beleid van hen, die er voor staan en die de verant woordelijkheid dragen, moet worden overge laten. „Dit zeggen wy, onverminderd onze hoog achting voor de aftredende liberalen, waaraan trouwens ook door de nieuw gekozenen warme hulde werd gebracht, en al zouden ook wy als buitenstaanders geneigd zyn geweest, althans voorshands nog nut te trekken van do ervaring van één meer der aftredenden". Uit de „Staatscourant." KoninkL bo si ui ten. Benoemdtot sub- Btituut-griffier bij de arroudissements-reclitbank te Rotterdam mr. J. JË. van Rhede van der Kloot, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; tot sub stituut-griffier by de arrondissemente-rechtbank te Zierik8ee, mr. H. J. Wervelman, advocaat te Amsterdam; tot burgemeester van Laren.. J. H. J. Meyer Drees, secretaris dier gemeente; tot leden der algemeene keuringscommissie, bedoeld bjj art. 2 der wet op de paardenfokkerij, de heeren: K. D. Punt, kapitein der veld-artillerie te 's-Qra- venhage; A. W. Heidema, plaatsvervangend distnets-veearts te Groningen; C. Fauël, plaats vervangend districts-veearts te Rotterdam; P. Brouwer, paardenarts 2de klasse bjj het 3de regi ment huzaren te 's-Gravenhage; tot secretaris ihr. W. C. 8. van den Brandeler, te 's-Qraven- hage; en tot plaatsverv. leden r H. de Jong, veeart» te Ginneken en Bavel, leeraar aan de R\jkeland- boQwwintorschool te Dordrecht; A. J. Vlaraings, plaatsvervangend districts-veearts te 's-Hertogen- bosoh; H. Costerraans Hz., te Eist; G. L. Hinrichs, fdaatsvervangend districts-veearts te Eist; J. Hoog- and Gzn., plaatsvervangend distriots-veearts te Bergh; H. J. C. van Lent, plaatsvervangend dis- triots-veoarts to Tiel; H. C. Reimers, plaatsver vangend districts-veearts en leeraar aan de Rnks- lanabouwschool to WageningenJ. C. Roodzant Kz., te Dirksland; K. Breebaart Jz., te Winkel: M. v. d. Vliet, plaatsverv. distr.-veearte te Krui- ningen, leeraar aan do Rijkslandbouwschool te Goes; J. Plet, veearts te Schoterland; A. G. Wasse naar, landeigenaar en paardenfokker to St.-Anna- Parochie (gemeente 't Bildtj; G. Eling Tioholaar, lid der Provinciale Staten, te Lopperaum; H. Welt, lid der Provinoiale Staten, te uithuizermeeden; Job van der Have, directeur van de Maatschappij van Weldadigheid, te Frederiksoord (gemeente Vledder); L. van Kempen, veearts en leeraar aan de Rijkslandbonw-winterschool te Sittard; enNïo. Vngen, te Heerion. Eervol ontslag verleendaan dr. W. van Bem- melen, op verzoek, als assistent-direotenr der af- deeling .waarnemingen te land" bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut; aan mr. A. J. baron van Nagell, te Laren (Gelderland), op verzoek, als watergraaf van het waterschap de Berkel. Benoemd In de prov. Zuid-Hollandi tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van Delf land, J. J. Duynstee te's-Gravenhage; tot dijkgraaf van do generale dijkage van Stellendam, M. Breen te Goedereede; tot hoogheemraden van het hoog heemraadschap van Putten, A. Piek te Geervliet en I. van Beek te Geervliet; tot dijkgraaf van het ^waterschap de Oude en Nieuwe Maasdijken vóór het land van Rhoon, A. M. Struyk te Pernis tot djjkgraaf van den polder Roxenisse, L. van Beek te Melissant; tot gezworen vau don polder Roxenisse, D. Sieling te Melissant, en in de prov. Noord- en Zuid Holland: tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland, A. J. E. baron van Itloraum te Bennebroek. Vergunning verleend aan mejuffrouw A. O. E. Horsthomke, geboren te Münster (Duitschland), aan mejuffrouw E. M. H. Schliohting, geboren te Worl (Duitschland), en aan mejuffrouw H. Sanders, geboren te Wissel (Duitsohland), tot het geven van lager onderwijs, mits zy overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde verelscnten voldoen. Examen ingenieur van den Waterstaat. De minister van waterstaat, hAndel en nijver heid maakt bekend, dat in den loop der maand September voor de vervalling der betrekking van adspirant-ingenieur van den Rijkswaterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. let dit onderzoek worden toegelaten Nederlan ders, die een voldoend examen als civiel-ingenioor hebbon afgelegd aan de Polytechnische Sonool te Delft, mits zy op 1 Januari e. k. niet ouder zijn dan 28 jaar. Nadere bijzonderheden in de „Sta.-Ct." No. 154# Verceniglng voor Iloogcr Onderwijn op Gereformeerden grondslag. De jaarvergadering van de Yereeniging voor Hooger Onderwys op Gereformeerden grond slag werd Dinsdag-avond voorafgegaan door een ure des gebeds ln de Oosterkerk te Arnhem, waarin ds. 0. J. W. van Lummel optrad. De opkomst was, met het oog op het ongewone uur, goed te noemen. Ds. Van Lummel sprak een bezielend woord naar aan leiding van Pred. Ill H, en ging daarna do schare voor In gebed. Na deze ure kwamen tal van loden en be gunstigers samen in „Hotel des Pays-Bas", waar men een stil en recht gezellig uur door bracht. Gistermorgen werd de jaarvergadering ge houden. Deze had plaats ln de concertzaal van de Buiten-Soclöteit, die geheel gevuld was. Te ruim 9 uren opende mr. Heemskerk, aan wien door heeren directeuren de leiding was opgedragen, de vergadering en sprak oen woord van welkom tot de aanwezigen. Na voorlezing der presentielyst, vaststelling der notulen, goedkeuring van het jaarverslag en van het rapport over de rekening van 1900 kwamen de benoemingen aan de orde. Tot bestuurslid werd herbenoemd do heer E. G. Wentink, tot tweeden plaatsvervanger van bestuursledend®; heer J. H. de Waal Malefljt. In de morgen vergadering leidde prof. dr.1 i F. L. Rutgers het punt in; Moet geoordeeld' worden, dat thans de tyd gekomen is, om het Gereformeerd karakter van de Vrye Universiteit door nauwer verband met do Gereformeerde Kerken nog vaster te waar borgen Nadat de welgeslaagde morgenvergadering met dankgebed was gesloten, ging de menigte uiteen. Doch des middags te 2 uren kwam men toen samen voor de openbare meeting, waarin prof. dr. H. H. Kuyper sprak over „Onge-\ zocht geiyk". (Stand.) Een incident. Men seint uit Rome, dd. 8 Juli, aan „Hot Centrum" „Onze landgenoot, de Benedictyn Dom Willibrord van Heteren, cellarius van het Grleksche College van St.-Anastasius, werdj vandaag in hechtenis genomen op grond der' beschuldiging, dat hy het Itallaansch Konink-i lyk Huis openiyk zou hebben beleedigd. "j „De pater werd naar de quaestuur gebracht en aan een scherp verhoor onderworpen, waarby zyn volkomen onschuld aan hot licht1 kwam. 1 „Dom Willibrord van Heteren verlangt nu,'j door bemiddeling van het Nedorlandsche ge-; z&ntschap, voldoening voor het hem aangedane onrecht." Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De penningmeester van het Mannen-comltd. te Rotterdam van het Roodo Kiuia, de heer W. J. Spruyt W. Jzn., Jonkerfransstraat, heeft van kapitein Versólewel de Witt Hamer op' St.-Helena het volgende verzoek ontvangen:) „Mag lk u nog verzoeken voor onz®' bibliotheek: „Een Prins uit het huis David"zj „Vuurkolom"; „Eustachlus"„BunyanV Chrlstenreis naar de eeuwigheid," on werken van Otto Funkef Over bet algemeen is dq:. gezonden godsdienstige lectuur wat zwaar t®\ verwerken voor onze lezers. Het is my vooral f gebleken tydena myn bezoeken, oniaugs ge-.j bracht aan Broadbottomkamp, dat workjegj van godsdienstige strekking als do bovenge- noemde, binnen hun bevatting vallen en door hen gaarno gelezen worden". De heer Spruyt zal gaarne dergeiyke boeken portvry ontvangen en se dan opzeilen. Jhr. mr. F. Beelaerta van Blokland verzoekt mode te doelen, dat hy heeft opgehouden deel j uit te maken van het comité voor het Broek- huyzenfonds, geadministreerd door de weduw®1 Waszklewicz. 7 Gonvernementskoffic-oogst. Biykens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsoh-Indié, van 4 Juli 1901, wordt do gouvernementskoffle oogst op( Java voor dit jaar thans geraamd op 90,000» plkols. (Sts.-Ci.) Slot) „Zonder htw kan ik niet meer loven, dat heb ik in deze laatste dagen ondervonden!" riep Ismail, en open en trouwhartig keek hy met zyn betraande oogen den heer Maszwerk aan. „Ik heb alles geprobeerd, om dezo liefde te boven te komen. Ik dacht, dat het mis schien zou gaan, als lk maar iets bezat, wat van haar en haar lief was, en daarom nam ik de sjaal, die ik telkens by me droeg. O, ik waa er zoo gelukkig mee, maar het is alles tevergeefs, ik kan zonder deze dame niet langer leven!" De heer Maszwork stond verbluft en wist niet, wat hy op dezo zonderlinge verklaring zeggen zou. Ismail echter ging na eenige ©ogenblikken voort, verlegen de oogen naar den grond slaande en met zyn stok stecntjeB wegtikkende: „Veel kan ik u wel niet bieden, maar alles, wat ik bezit, wil ik u geven, want myn werk brengt me genoeg op om vry gauw myn klein grondbezit te vergrooten. Ik heb twee prach tige kameelen; die bied ik ul" Maszwerk kon nu zyn lachen niet langer inhouden en hy zeide: „Voor twee kameelen zou ik u myn vrouw Terkoopen?" 0Nu, ik wil or nog een mooi jong kameeltje bydoen, Effendil Ik bied u dus derdehalf kameel l" En zyn handen wringende, smeekte Ismail „Toe, geef ze my daarvoor l Ieder zal zeggen, dat het een goede prys is 1" „Maar, Ismail, kerel, ben je dan heelemaal gek geworden? Je spreekt werkeiyk van myn jonge vrouw, met wie ik pas kort geleden getrouwd bon? Hoe kan Je je zoo iets in het hoofd halen?" Langzamerhand vertoonden zich ook do andere toeristen; de moekaris begonnen de tenten op te breken, anderen zadelden de paarden; er mocht niot gedraald worden dezen morgen, men had een lange en zooals uit de snel toenemende warmte te voorspellen viel, zeer Inspannende dagreis voor zich. Ook mevrouw Maszwork was naar buiten gekomen en had al een poosje staan praten met de andere dames. Toen zy haar man en Ismail zag staan, haar man met de roode sjaal in de hand, liep ze haastig op hen toe en riep al uit de verte: „Wel, is de sjaal er eindeiyk weer? Waar hebt u ze gevonden, Ismail?1' Maszwerk echter gaf haar een wenk, dat zy daar ginds maar biyven moest. „Neen, ik ben niet gekl" zoo begon Ismail weer. „Ik ben by myn volle verstand en weet, dat ik het niet overleven zal, als u my uw vrouw niet geeft." „Ook een van den stam der Asral" prevelde de heer Maszwerk. „Effendi, doe het, maak my niet ongeluk kig 1" riep Ismai. wanhopig; smeekend keek hy Maszwerk aan. „Bedenk toch eens, derde half kameel l" „Kom, Ismail," antwoordde Maszwerk, den armen jongen man vriendeiyk op den schouder kloppende, „zet nu die dwaze gedachte uit je hoofd l Wees verstandig l 't 13 nu ook tyd om te vertrekken." Terwyi hy zich haastig verwydorde, en Ismail hem treurig nakeek, zeide hy by zich- zelven „Arme jongen! 't Was dus liefdesmart, wat hem pynigde on do sjaal deed wegnomen. Verliefd op myn Else Nu, dat is geen wonder." Op het oogenblik was er geen tyd, om zyn vrouw do geschiedenis te vertellen; er viel nog heelwat te doen en het werd tyd, dat men op weg ging. Op de nieuwsgierige vragen van zyn vrouw, waar de sjaal geweest was, antwoordde hy dus ontwykend. Eerst toen de geheele karavaan goed en wel in beweging was, en Maszwerk en Else, voorop rydende, buiten het gehoor van de andere tooristen waren, vertelde hy haar, hoe de zaak zich had toegedragen. „Je ziet dus, wat voor een onheil je nu weer hebt aangericht, myn best vrouwtje l Het hoeveelste hart is dat wel, dat je in je loven al gebroken hebt? Intusschen, nu alle gekheid op een stokje: hoe staat het, hoe denk je over Ismails voorstel, moet ik het maar aannemen?" vroeg hy zoo ernstig moge- lyk, terwyi Else het uitschaterde van lachen. „Nu, die vraag is toch heelemaal niet be- lacheiyk, ik sta werkeiyk voor een moeilijke keuze: derdehalf kameel of jou 1'* De buitengewone vrooiykhold van de jonge vrouw wekte natuuriyk de nieuwsgierigheid van het overige gezelschap op, en hoewel Maszwerk aan Else had gezegd, dat zy er nu dadeiyk maar liever niet over spreken moest, vond zy hot geval toch te grappig, om het niot onder het zegel der geheimhouding aan de andere dames te vertellen, mot het natuur- lyke gevolg, dat het geheele gezelschap al heel gauw van deze komische episode op de hoogte was. Maszwerk verzocht echter, den armen Ismail te sparen; hy had het or toch al zoo mee te doen, dat zyn dwaze zoete hoop in rook was opgegaan. Eenzaam en treurig reed hy daar heen; de leiding van de karavaan had hy aan den tweeden dragoman Mahmoed overgedragen. „Geef don armen jongen ten minste uw hoofddoek, lieve mevrouw 1" zeide de Ame rikaan. „Ik kan me zyn toestand overigens uitstekend begrypenl" voegde hy er aan toe, theatraal de hand op zyn hart leggende. „U moet nu maar niet meer beginnen, doctor l" zeide Maszwerk lachend. „Maar u hebt geiyk, het schynt den armen kerel wer keiyk zeer ter harte te gaan; een extra-fooi en de roode sjaal zullen, willen we hopen, het leed een weinig vorzachten en hem ver hinderen, de lieden van den stam der Asra na te streven t" In den loop van den dag trachtte Ismail herhaaldeiyk den heer Maszwerk te naderen eens gelukte het hem, vlak naast hem te komen ryden, maar Maszwerk wist alle verdere uiteenzettingen te vermydeiL Toen de karavaan elndeiyk in Moezerlh aankwam, was het reeds laat geworden. Ia' alle haast werden de handkoffers in den trein gebracht; de overige bagage zou den volgenden' dag naar Damaskus worden verzonden. Ismail had inmiddels wel opgemerkt, dat er voor hom niets meer te hopen wasdaarom kwam hy met Mahmoed overeen, dat hy niet vorder met de toeristen mee zou gaan, maar in Moezerib biyven zou, om te zorgen voor de verzonding der bagago naar Damaskus. Dat maakte het afscheid korter en gemakkeiyker. De heer Maszwerk gaf den jongen gids een; aardig sommetje geld als persooniyk geschenk, l en ook de anderen, hem hun tevredenheid; betuigende over zjjn uitstekende leiding, b®- loonden hem rykeiyk. „Ismail I" zeide ten slotte mevrouw Masz werk tot hem, toen liy op haar tookwam om afscheid te nemen, „ik hoor, dat u deze roode 6jaal erg graag ïyden raoogt. Misschien zoudfc u hot aardig vindon, ze te hebben en ze al® een herinnering aan ons als gordel le dragea. Hier hebt u ze!" Het trieste gezicht van den armer» man klaarde op, en onder tranen en betuigingen van zyn grootsten dank greep hy haar hand en kuste ze innig. Do trein stond klaar, men moest haastig instappen, de locomotief floot, en langzaam, reed de trein weg. Nog lang stond Ismail met droefheid fii zyn ziel hom na te kyken, en toen hy hem niet meer zien kon, keerde hy diep zuchtend tot zyn manschappen terug.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1