York hebben het work gestaakt, omdat de directie heeft geweigerd den gevraagden loon- standaard in te voeron. De Maatschappij la aangesloten by den staaltruat en de werk- lioden maken deel uit van de Steel and Iron workers' Union", die gedreigd heeft een alge- meeno werkstaking van de 60,000 arbeiders in de hoogovens van den trust af te kon digen, als de gestelde eisch niet wordt Inge willigd. Volgens nadere berichten heeft deze werk staking der staalbewerker8 zich reeds uitge breid tot de fabrieken van twee groote maat schappijen, die op verschillende plaatsen 35,000 arbeiders in dienst hebben. Het is niet zeker of daarmede de beweging haar toppunt heeft bereikt; integendeel wordt een nog grootere uitbreiding verwacht. De buitengewone hitte in Noord- Amerika houdt aan. Vooral de oostelijke staten der Unie en sommige deelen van Canada zijn zwaar beproefd; te Nashua in New-Hampshire steeg de thermometer tot de daar ongekende hoogte van 46.5 graden Celsius, byna 116° Fahr. Dat er ten gevolge van zulk weer phan- tastische dingen gebeuren (althans in de couranten: machinisten die gek worden en hun machines in vollen gang laten doorrennen, kerken waar iedereen in zyn hemdsmouwen zit en yswater rondgedeeld wordt, enz.) dat spreekt vanzelf, in Amerika. De hitte, die in de laatste dagen ook te Nieuw- Tork reeds b(joa ondraagl(jk is geweest, werd er Maandag bepaald onhoudbaar. De ther mometer steeg aldaar tot boven 100 gradon Fahrenheit in de schaduw. Een honderdtal ïnenschen werden door de warmte bevangen, waaronder 35 zóó ernstig, dat zy aan de gevolgen bezweken. In verschillende kerken te Nieuw-York zyn gebeden opgezonden om koeler weer. Theologische Schooldag te Kampen 1 en 2 Juli 1901. Aan den avond van den lsten Juli trad te f uren ds. M. Schuurman, van Alphen a/d. R(jn, voor een groote schare op in de kerk aan den Burgwal, om den bidstond te leiden. Z.Ew. sprak over 2 Oor. 4: 15a ter inleiding van het gebed. Te 9 uren was er oen zeer druk bezochte en geanimeerde receptie in do Aula der School. Dinsdagmorgen opende de president-curator ds. Noordewier den Schooldag te 10 uren. De ruime Burgwalkerk was dicht bezetvooral veel predikanten woonden den Schooldag bij. De openingsrede van ds. Noordewier beant woordde drie vragen; lo. waarom het eerst nu tot een Schooldag kwam; 2o. hoe wij dien dag hebben te beschouwen; 3o. welke vrucht wij van dezen dag mogen verwachten. Daarna hield dr. H. Bouwman, van Hattem, zijn Referaat over: De beteekenis der Gere formeerde belijdenis voor de wetenschap. Onder de rede van dr. Bouwman kwam President Kruger, vergezeld van dr. Heijmans en dr. Noordtzy, de vergadering binnen. In antwoord op den welkomstgroet van ds. Noordewier, hield de President een rede, die een kwartier duurde. Ht) dankt voor de ondersteunende gebeden en veel troostvolle woorden. Er is in de Schrift geen grooter man dan Mozes. Maar in zijn bidden moest hy toch worden gesteund. De verdrukkingen in Z.-Afrika staan in verband met onze ellende. God kastijdt ons. God kastijdt de wereld ook. Maar ons drijft het tot Jezus. En wy zfjn in ons recht. Wy hebben den Kaffers geleerd vrouwen en kinderen te sparen, maar de Engelschen hitsen zo tegen onze vrouwon en kinderen op. We hebben de beloften, dat we in den stryd tegen de machten van den booze niet zullen onderliggen. „Ik is zeker in de beloften des Heeren." De vergadering zong den President toe Ps. 425. Op het Referaat volgde een levendige discussie, waaraan de heeren dr. Bavinck, Biesterveld, Lindeboom, dr. Van Goor, Eskos en Littooy deelnamen, en die door den Presi dent byna ten einde too werd bygewoond. Prof. Lindeboom eindigde circa halfóón de morgenvergadering met dankzegging. De namiddagvergadering wordt om 2 uren heropend door dr. Van Goor. Prof. Wielenga droeg zyn Referaat voor over de Verhouding der Geref. Kerken tot het Theologisch onderwys tydens de Republiek. Een zeer talryk publiek was weer aanwezig, waaronder zich ook de schilderachtige Urker kostumes mengelden. Al zeer spoedig kwam president Kruger weer ter vergadering, begeleid door prof. Noordtzy en den heer Bredel, chef derTrans- vaalsche politie. Er werd gelegenheid gegeven tot debat. Evenals 'a morgens stelde de President, die met onverdeelde aandacht naar de Referaten luis terde, zóóveel belang in de discussie, dat de debatters op zyn verzoek allen in zyn onmld- deliyke nabyhoid spraken. Aan de gedachtenwisseling namen deel de heoren prof. Biesterveld, ds. Diemer en ds. Littooy. Vóór de referent antwoordde, sprak president Kruger een woord van afscheid. Wegens zyn ongeleerdheid beleed hy niet alle geleerde woorden te hebben verstaan. „Ik weet zelfs niet wat het onderscheid tusschen onderwerp of voorwerp is." Maai in zyn rede toonde hy de quintessens der beide Referaten uitnemend te hebben begrepen. Naar aanleiding van het Referaat van dr. Bouwman riep hy de ver gadering toe: Broeders, laat uw beginselen geput zijn, niet uit wetenschap, maar uit Gods Woord. Het is een slecht teeken, dat Gods Woord reeds zóó is verdrongen, dat in veel psalmboeken de oorapronkeiyke tekst niet naast de boryming is afgedrukt." En naar aanleiding van het Referaat van prof. Wielenga sprak hy: „Kerk en politiek hebben niets over elkaar te zeggen. Elk in zyn eigen vak."-^ Onder het zingen van Ps. 134 3, ging de President heen. Na repliek van den referent, werd de ver gadering met gebed en dankzegging gesloten. De Presidont maakte nog een rytoer door de stad. Aan den gemeenschappeiyken maaltyd 's avonds in de gehoorzaal, by gelegenheid van dezen Theologlschen Schooldag, namen 120 [personen deel. Ook president Kruger zat een forten tyd aan tafel Heden, Woensdagmorgen, to 9 um, vertrok de President met een «alonboot over den IJsel, eerst naar Hattem, keerde terug naar Zwolle, waar een rytoor gemaakt werd, en ging 's middags per sneltrein naar Hilversum. BUITENLAND, Frankryk. In de Kamerzitting zeide gisteren de heer Maniaude, dat naar zyn meening de Kamer niet kan uiteengaan vóórdat de eindstemming over de wet op de arbeidspensioenen heeft plaats gehad. Hy vroeg de prioriteit voor een motie in dien geest. De prioriteit werd aan genomen met 314 tegen 265 stemmen. De rechterzyde juichte; doch toen de motie ver worpen werd, protesteerde de rechterzyde heftig, en eischte hoofdeiyke stemming. Er ontstond een levendige beweging. De heer Firmin Faure stelde een motie voor van dezelfde strekking als die van den heer Maniaude, doch ook deze werd verworpen met 263 tegen 255 stemmen. De heer Lazies diende een motie in, waarin de Regeering werd uitgenoodigd de beroeps- syndicaten te raadplegen over de quaestie der arbeiderspensioenen. De heeren Galllard en Baucel dienden oen soortgelijke motie in als die van Lazies, waarby laatstgenoemde zich aansloot. De heer Fourulèros bestreed deze motie. Na eenig detat werd de motie van Gaillard en Baucel aangenomen met 300 tegen 237 stemmen. In de gisteren gehouden Kamerzitting ver klaarde de minister van buitenlandsche zaken Delsasaó, in antwoord op een interpellatie betreffende China, dat de vredesvoorwaarden zyn aangenomen, en dat de vreemde troepen zullen worden teruggeroepen, behalve de troepen, die noodig zyn voor de bescherming en verdediging der legaties. Zonder te kunnen zeggen, dat de vrede biyvend verzekerd ia, meent de minister te kunnen modedoelen, dat alles gedaan is om den vrede te verzekeren. Na een langdurige beraadslaging heeft de Kamer de kredieten voor de expeditie naar China goedgekeurd met 474 tegon.71 stemmen, na verwerping van een amendemont van den heer Viviani, waarin wordt gevraagd, dat Frankryk niet langer zorgen zal voor de be scherming der zendelingen, on van oen amen dement van don heer Som'oat, waarin onder zoek gevraagd wordt naar de feiten, die aan de Fran6cho troepen worden ten lasto gelegd. Duitsehl&nd. Het ïyk van generaal Schwarzhoff, by don brand in het keizerlijk paleis to Peking omge komen, is naar Berlyn overgebracht en daar met veel plechtigheid bygezet. De Keizer had zich laten vertegenwoordigen door graat Yon Huelsen Haeseler, ook do rykskanselier was vertegenwoordigd en de minister van buiten landsche zaken v. Richthofen en do generaals van het Beriynscbe garnizoen waren zejf gekomen. Graaf v. Schliefen legJe namens don Keizer een krans op de kist. Ook het Btoffeiyk overschot van den be kwamen chef van don Duitschen genees kundigen dienst in China, dr. Kohlstock, is te Boriyn begraven. Volgens een bericht, dat van Berlyn aan bet „Nowoje "Wremja" is geseind, zal de Duitsche rykskanselier nog deze maand naar Petersburg gaan om te onderhandelen over het Duitsch Russische haudolstractaat. De heer Witte, de minister van financiën, moet zyn voorgonomen reis naar Mantsjooryo tot het voorjaar hebben uitgesteld en zal, naar het h^et, van den zomer in Wiesbaden de baden gaan gebruiken. Bol^iö* In de Kamer had gisteren een zeor woelige zitting plaats naar aanleiding dor interpellatie van den socialistischen afgovaardigda Van der Velde, over de woorden, die gesproken zouden zyn door een generaal van de burger wacht te Doornik, die zUn manschappen zou hebben opgewekt op het volk te schieten in geval van opstand. De minister van binnenlandsche zaken las een protest voor van den generaal, waarin deze ontkent de hom toegeschreven woorden gebruikt te hebben. Do socialisten uitten beleedigendo uit drukkingen on riepen: „Moordenaars 1" Van der Velde besohuldigde den heer De Lantsheere van leugens, waarvoor hy tot de orde geroepen werd. De socialistische afgevaardigde Pouilleriep: „iDdien er opstand uitbreekt, zal ik den generaal doodenl" Do heer De Lantsheere zeide, dat ingeval van opstand de rechterzyde haar plicht zal doen. De heer Woeste riop alle goede burgers op om zich gereed te houden, ten einde den opstand te wederstaan. Hy stelde een motio voor, waarin de verklaringen dor Regeering worden goedgekeurd. Deze motie werd by zitten on opstaan aangenomende rechterzyde was voor, de socialisten waren tegen; de gematigde liberalen onthielden zich van stemming. Te Brussel is Joseph Mertons overleden, gewezen directeur der Franscho Opera in Den Haag gedurende eenige jaren. Behalve in Den Haag was hy operadlrigent te Lyon en 't laatst te Barcelona. In België zelf was hy sleohts werkzaam in 't begin van zyn loop baan, na zyn studies aan het Brusselsche Conservatoire, als eerste violist te Antwerpen, zyn geboortestad. Mertens heeft veel liederen gecomponeerd en eenige opera's, van welke „Le Capital ne nolr" en „Lyderick" 't meest bekend zyn ge worden. Hy bereikte den leeftyd van 67 jaar* Groot-Brltannló. De heer Asquith heeft aan de veertig parlementsleden van de liberale party, die hem verzocht hebben, geen deel te nemen aan het feestmaal op 19 Juli, geantwoord, dat naar zyn meening dat feestmaal moet doorgaan, aangezien hy dan zyn liberaal- Imperialistisch standpunt nader wil toelichten. A8qulth'a brief wordt op de meest verschil lende wyzen opgevat. Volgona sommigen zal Asquith by deze gelegenheid de sohourlng in de liberale party tot een feit maken en ma jtelfslAüdlgê itiyeriAllfttiBch-liberalê party vormen. De liberale leiders, die tegen de Zuidafrikaan8che politiek zyn, verzekeren daarentegen, dat het feestmaal een fiasco zal zyn, dat zelfs weinig imperialistische liberalen er aan zullen deelnemen, en ook Rosebery's komst nog niet zeker it, ondanks de pogingen der leiders van de groep om Rosebery daartoe over te halen. Slechts een zeer klein deel van de leiders der liberale party zou geneigd zyn, Campbell-Bannerman los te laten en Asquith's feestmaal by te wonen. Sir Henry Campbell-Bannerman sprak gister avond te Southampton, en zeide, dat hy niet wenschte den kritiekon toestand der liberale party te verbergen. Hy sluit zich niet aan by een der uiterste fracties, doch het was altoos moeiiyk en is thans biykbaar onmogeiyk de eenheid te bewaron, door de voortdurende plannen-makery van enkele personen, die handelden onder den invloed van persoonlijken nay ver of antipathie. Hy riep alle liberalen op de pogingen te steunen om de orde in de party aldoend te herstellen. föpunjo. De heer Vega do Armtfo is tot president der Kamer gekozen met 163 stemmen tegen 1 er waren 12 blanco stombiljetten ingeleverd. De Republikeinen en conservatieven onthiolden zich van stemming. Verliezen van liei Engeische leger, gooals die voorkomen in de Daily Graphic". a O a Q 2 a e a O if ■3 o d a e« iï £2 15 es 27 Juni 3 14 28 12 19 11 29 8 10 14 1 Juli 8 35 4 11 O 6 3 7 3 Totaal Murhtbcrichtoa. 2 Juli. Note«ring vnn do lleurs commissi*. Moutwijn 7.per lib. Zoutler lust en zoniiai belasting, spoeling 0.00. Notwermg rau Co Makelaars. Mout.v u 7.50 Jenever 11.50, idein Amalerd. proe.' 1.3.—. Noteering ran deu DiatilUtoursbond. Moutwijn f 7 50 Jcnovor ƒ11.50 A ills L. i'ioef f 13. A itist orde: rit, 3 Juli. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd: J47 vetto kalveren; 1ste qunhtoit /"u.75, 2de quahteit 0.70, 3do qunliteit f per KU.; 3 graskalveren 05; 55 nuchtere kalveren 9 a 11440 vette varken* ƒ0.40 a ƒ0.41 per K.G., ltijnkantera ƒ0.45 per K.G. i'urniemni, 2 Juli. De aanvoeren en prijzen waren heden nla volgt: 528 ruudoren, vet vee Ü.5_' a 0.01 per kilo, 47 paarden, JOO vette kalveren ƒ0.00 a 0.75 per kg., 200 n ach tere 8 u 18, 320 vette varkens ƒ0.41 a ƒ0 45 per kg., 33 magere dito ƒ10 a 23, 257 biggen 7 a 11.—, *1571 schapen en hininieren. Handel matig. bueek, 2 Juli. Ter veemarkt waren de aauvoereu en prijzen als volgt: 101 Koeien ƒ100 a ƒ215, 7 stieren ƒ75 a £00, 225 kalveren ƒ18 a 50, 141 schapen 13 a 23, 58 lammeren 8 a 13, 221 varkens 18 a 75, 34 biggen 7 a 13. Meppol, 2 Juli. Aan de botermijn was heden de aanvoer 4525 K.G. Hoogste prys f 1.06, laagste prijs l.middenprijs ƒ1.04 per KG. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De krijgsgevangenen, die- in het kamp te Groenepunt by Kaapstad opgesloten waren, zyn nu allen overgebracht naar elders, meeron- deels naar de reconcentrado-kampen. In de „Standard" betoogt een yeoman, dat de reconcentrado-kampen een noodzakelijkheid zijn. Wy hadden, zogt hy, do keuze tusschen twee dingen: „Wy moesten deze menschen onder den blooten hemel van honger laten sterven of hen opsluiten, zooals wy gedaan hebben. Ik zeg niet, dat zy gelukkig zyn, ik geef zelfs toe, dat zy zeer te beklagen zfin, maar het is nog boter slecht eten te krygen dan heelemaal geen eten." Men kon do vrouwen niet op hun hoeven laten, want elke hoove was een bureau Yan inlichtingen voor de Boeren. De vrouwen trokken rond met hun karren en spionneerden in de Engelsche kampen, waar zy vryeiyk werden toegelaten. Zy veinsden niets dan mielies te bezitten en als men ging zoeken, vond men van alles: koffie, tabak, geweer patronen. Mejuffrouw Hobhouse zet intusschen, alle tegenwerking ten spyt, haar nobelen veld tocht voort. Zondagavond had zy te York willen spreken in de Kwakers-kapel, maar de commissaris van politie liet weten, dat hy niet voor de orde kon instaan, en toen lietzy het plan varen. Z(j heeft echter toch nog gespro ken in een lokaal, waar een andere vergade ring aan den gang was. Hier hoorde men haar rustig aan, want de betaalde onrust stokers waren er niet tegenwoordig. Er werd een motie aangenomen, inhoudende, dat „deze vergadering, bestaande uit menschen met ver schillende moeningen ten aanzien van den oorlog, krachtig afkeurt den overheerschenden geest die de vryheid van spreken den kop In drukt, een geest, die in stryd is met onze beate tradities van rechtvaardigheid en eer." Er 8chynen ten gevolge van den veldtocht van mejuffrouw Hobhouse reeds veol giften in te komen tot verzachting van de ellende in de kampen. Ook de arme werkmansvrouwen in Battersea willen hun penningske by dragen: een aantal hunner komen eiken avond byeen om kleedingstukken voor do Boeren-vrouwen en kinderen te naaien. De heer 8tead is, na het bywonen der vergadering te 's-Gravenhage, naar Brussel vertrokken, waar hy, aooala de Paryache „New-York-Herald" zich uit Den Haag laa£ seinen, een belangryk onderhoud zal hebben met dr. Leyds. De heer Stead valt op deze manier mlssohien nog wel in de termen van f hoogverrader", al zal de Engelsche regeering zich waarsohyniyk wel tweemaal bedenken, eer zy van den slagvaardigen journalist een politleken martelaar maakt. Minder verstandig deden de Engelsohe autoriteiten in Zuld-Afrika ten opzichte van de bekende Olive Schreiner, die door het kranig pleidooi tegen den oorlog en haer krachtig protest tegen de gruwelen aan de Kaffers In Rhodesia gepleegd door de beambten dor „Chartered Company", reeds zoo velen in Engeland de oogen heeft geopend. Zy is onder de bepalingen der Krygswet gesteld en, hoewel ln naam vry, toch byna een gevangene. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Mlddol- burg aan de Delagoa-iyn, gemeld, dat de Boeren in die streek gebrek aan voedsel hebbenvandaar, dat kleine afdeelingen byna eiken nacht moeite doen om het dorp binnen te koihon, ten einde proviand van hun vrienden te krygen. De Boeren beproeven nog altyd om den spoorweg over te steken en naar het noorden te gaan. Viljoen, Botha en ook de meeste van de andero commandanten zyn nu te Witbank, ten zuiden van Middelburg, gelagerd. Te Middelburg, in de Kaapkolonie, is ook bericht ontvangen, dat do posttrein nnar het zuiden don 29sten Juni tusschen Do Aar en Nauwpoort „van het spoor ia geloopen". De locomotief en drie waggons werden van de spoorstaven geslingerd, maar er gebeurden verder geen ongelukken. Of de Boeren de hand in de zaak hadden, wordt niet gezegd. In de Engolsche verllezoniy8t wordt gemeld: Den 25aten Juni zyn een luitenant gesneuveld en een gemoen soldaat licht gewond by Wilgen houtsdrift; twee yeomen zyn den 17den op hot station Modderrivier vermist; op dien- zelfden dag zyn by Paardeberg twee man licht gewond; den 27sien zyn by Rhenoster tweo artilleristen zwaar en óón licht gewond. Uit Pretoria wordt gomeld, dat een stryd- maclit, bestaande uit oon bataljon West- Yorkshires, een bataljon Cameron Hooglanders en eenige compagnieën yeomanry, do Daspoort- vallei lieoft sehoongevoegd van veedieven, „die daar in den Ratsten tyd eenigszins lastig waren geworden". Telegram men. LONDEN", 2 Juli. (R. 0.) De hoer Bowles vroeg lieden in hot Lagerhuis of de regeering, by de regeling van de finale vredesvoorwaarden mot de Boeren, van plan was de omstandig heden in aanmerking te nemen, waaronder do inval van Jameson was gebeurd, en een commia8io to benoemen, om het onderzoek naar den inval aan te vullen. Minister Balfour antwoordde, dat de regeering zich niet voorstelt het onderzoek in die zaak te heropenen. BRUSSEL, 2 Juli. (R. O.) De „Petit Bleu" meldt, dat Andries do Wet eon uitnoodiging hoeft gekregen om bij het hoofd van den veiligheidsdienst to komen. Deze verzocht hem op te houden met zyn propaganda voor de Boeren, daar hy anders uit België zou gezet worden. De Wet zeide, dat hy, zonder zich naar deze uitnoodiging te schikken, reeds voornemens was naar Parys te gaan. De Petit Bleu" voegt er by, dat by de komende verkiezingen een besliste pro-Boer candidaat zal gesteld worden tegenover dien- gene van de ministers, die verantwoordelyk is voor dozen maatregel. BRUSSEL, 2 Juli (R. O) Andries de Wet is naar Parys vertrokken. KAAPSTAD, 2 Juli. (R. O.) De „Cape Timos" verneemt, dat de Boeren, die in Transkei waren binnengevallen, op Mac Lear aanrukten. Maar de bewoners van het dorp waren bedacht geweest op tegenweer, en verhinderden den Boeron het dorp binnen te komen. Dertig Engelsche boeren boden den Invallers twee dagen lang in een van de passen het hoofd. BUCHAREST, 2 Juli. (R. O.) De Rumeen- sche Kamer behandelde heden de overeen komst met de Nationale Bank betreffende een leening van 16 millioen lel. De minister president verdedigde de flnancieele politiek der Regeering. LONDEN, 2 Juli (R. O.) In het Lagerhuis werd door den minister van financiën, Sir Michael Hicks-Beach, voorgesteld een aanvul- lings-zogelbelasting van 6 stuivers te heffen van zee-verzekeringspolissen, die een voort- durings-clausule bevatten, en op de legali-, satie van doze polisson. Dit voorstel werd aangenomen. LONDEN, 2 Juli. (R. O.) Een byeonkomet der liberale party is uitgeschrevendit wordt in parlementaire kringen beschouwd als een bewys dat de verschillen in de party een bedonkeiyke hoogte hebben bereikt. BATAVIA, 3 Juli. (A. E.) Het Duitsche oorlogsschip, met graaf Walderseo aan boord, is op de reede* alhier aangekomen. Graaf Waldersee is echter niet aan land gekomen wegens het heerschen van cholera hier ter 6tede. LONDEN, 3 Juli. (R. O.) Er is een bUeen- komst van de liberale party byeengeroepen tegen 9 dezer, waarin een motie vau vertrouwen in Campbell Bannerman zal worden voorgosteld. LONDEN, 3 Juli. (R. O.) De Zuidafrikaansche echadovergoedingscommissie hield heden een xittiDg, waarin lord Roberts getuigenis aflegde. Hy sprak over de komplotten, die in Johannesburg en Pretoria tegen zyn leven werden gesmeed, en zeide, dat de raddraaiers der komplotten gedeportoerd waren. De ambtenaren en beambten der Nederl.- Zuidafrik. Spoorweg-Maatschappy waren den Engelschen zeer vyandig. Velen van hen werden uitgezet; alle consideratie is by die lieden gebruikt. Lord Roberts onderzocht peraooniyk het grootste gedeelte der gevallen van uitzetting, behalve die der spoorwegambtenaren, wier lot in handen was gesteld van het Britsch Spoor- wegbestuur. Hy bekrachtigde geen deportatie tenzy hy overtuigd was, dat die op biliyken gronden geschiedden. In antwoord op een vraag van den ver tegenwoordiger der Oostenryksche regeering zeide Lord Roberts dat ten aanzien der Natio naliteit geen verschil werd gemaakt. BRUSSEL, 3 Juli. (R. O.) De Congo-staat verzocht het Reuter-bureau formeel tegen te spreken een bericht, verspreid door een cor respondent eener buitenlandsche courant, sla zouden twee Belgische officieren zich in den Congo schuldig hebben gemaakt aan verschrik kei yke euveldaden op vrouwelijke inboorlingen en welke officieren met de laatste mail naar België zouden zyn teruggekeerd; om in Brussel deswege oor den oppersten kry'g6raad to worden gedaagd. LEIDEN, 3 Juli. Thermometergtandgisteravond om 8 urea 18° C. 64.4° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 18° C. 64 4- F., middags' ora 12 uren 20° C. 68' F., 'gnamiddags om 4 uren 19,5° C. 67.1° F. De kroonprins van Siam, die gistereq ten huizo van den Engelschen gezant te 's Gravenhage diDeerde, hoeft hedenochtend, om 10 u. 8 m. per Hol!. Spoor de residentie verlaten, zich begevende naar Amsterdam, van waar hy via Rotterdam zyn reis door Europa zal vervolgen. Z. K. H. werd in een' hofrytuig door Hr. Ms. adjudant, kapt. Vaal Hoogstraten, naar hot station geleid, waar zich,1 om uitgeleide te doen, bevonden do gouver-i nour der residentie, de waarn. burgemeester' dr. Mouton en de kolonel, plaatselijk com-j mandant. Door de aanvaarding dor botrokking van lid van Gedop. Staten door de heeren Krap i on Van Wassonaer van Rosande zal ia de' districten I en II van Den Haag een nieuwe' verkiezing voor den gemeenteraad moeten! gehouden worden. De parade op Vrydag a. s. ter gelegen heid van den verjaardag van de vorstin Von Wied, prinses Maria, zal te 's-Gravonhage! worden gecommandeerd door den luit.-kol. der grenadiers Van de Wall; de troepen zullen1 geïnspecteerd worden door den gouverneur der residentie, generaal Van Ermel Scheror. De overbiy vende helft van het aanbouwsel ter noordzyde van de Ridderzaal te 's Graven hage is sedert 1 Juli ontruimd (er was een archief bureau gevestigd). Met de afbraak van, het steenen blok, welke de zg. Lotoryzaal aan die zyde tot haar oorspronkeiyken toestand van vrystaand gebouw zal terugbrengen, is een aanvang. Omtrent den stand der inrichting van liet nieuwe Paleis van Justitie in het Korte Voorhout valt te melden, dat de indeeling van het gebouw voor zooveel hot metselwerk betreft, in hoofdzaak gereed is, zoomede de koetspoort aan de achterzydo in de Casuarie- straat. Met den opbouw van het Huis van Bewa-» riüg daarnaast is men roeds gevordord tot den aanvang met het optrekken der eerste bovenverdieping. Op Het Loo vertoeft dc opper jager- meester van Z. D. H. den Groothertog van Mecklenburg, baron van Mouraj. A. 8. Vrydag wordt de Zwoodscho prins op Hel Loo verwacht. „De Standaard" scbryft het volgende: „Het denkbeeld om ook waar de Provincial* Staten omgingen, toch in de Gedeputeerd*' Staten aan do togenparty stem in het kapittel te laten, juichen we toe. „Toch lette men er op, dat de Commissaris der Koningin niet slecht6 adviseerend, maar stemhebbend lid in het college is. „Hoe goed het dus ook zy, om waar de Commissaris aan onzen kant staat, twe$ liberale Gedeputeerden te nemen, dit zal da$ toch altoos zoo to verstaan zyn, dat ln pro* vincies, waarin do Commissaris zelf tot da; liberale party behoort, deze voor éón mee*! rekent. „ln zulke provincies zal het dus raadzaam) zyn, er éón liberaal Gedeputeerde by te nemen, j en er slechts dan twee te benoemen, wanneer,-] geiyk ln Utrecht, de Commissaris niet ook; zelf liberaal is. „Anders toch zou men aan de tegenpartij en aan haar alleen, drie stemmen geven, en) aan de anti-revolutionairo en roomsche par-i tyen slechts elk twee." Gisteren bood mr. M. de Pinto, to 's-Gra*j venhage, die dezer dagen zyn 25-jarig advo»j caatschap en medewerkerschap aan het rechte» kundig tydschrift „Themis" herdacht, te zyueif huize aan zyn medeleden in de redactie oenl diner aan, waaraan verscheidene medearbeider^ deelnamen. De karwats, eenigen tyd geleden doorj jhr. Gevaerts van SimonshaveD, oud-wet-: houder von 's-Gravenhage, aan het Museum' van het Kon. Staldepartement aangeboden, was geen geschenk van nu wyien H. M. j Koningin Sophie, zooals vermeld werd, maar was op andero wyze in zyn bezit gekomen. Het stoomschip „Anchisea" arriveerde 2 Juli van Batavia te Londen; de „Kanzlor".' (thuisreis) vertrok 1 Juli van Las Palmasde „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia," vertrok 8 Juli van Port-Said; de „Salak",' van Batavia naar Rotterdam, vertrok 2 Juli' van Marseille; de „Sindoro", van Rotterdam, naar Batavia, vertrok 2 Juli van Southampton.; Verscheidene goed bevaron .zee-; lieden, die te Scheveningen werkeloos rond liepen, zyn door een paar roeders aangenomen om nog met een drietal bommen ter haring- visschery uit te varen. Het gerechtshof heeft vrijge sproken en onmiddeliyke invryheidstelling gelast van gebroeders M., die door de Zieiik-i seesche rechtbank waren veroordeeld tot I jaar wegens meineed by de behandeling van. een jachtovertreding voor het kantongerecht te Zieriksee. Een heer, tydoiyk verbiyf- houdende in een villa aan den Badhuisweg te Scheveningen, heeft by de politie aangifte gedaan, dat hom in don trein van Parys naar Den Haag een portefeuille met 1200 franken was ontrold. De heer De N., wonende te Scheveningen,', doed aangifte, dat hem in don trein /an Rotterdam naar Den Haag 2 bankbiljetten elk van ƒ100 zyn ontrold. Gisternamiddag is aan den mond van de Schiehavon, te Rotterdam, ongeveer ter plaatse waar hy verdronk, opgehaald het ïyk van den 8-jarigen knaap, wiens oudere ln de Eendrachtstraat wonen. Het ïykje ia naar de ouderlUke woning overgebracht Gedurende het 2do kwartaal van dit jaar zyn te Amsterdam vervoord door den! gemeente-tramdlenat 6,555,802 passagier* tegen 5,945,041 passagiers ln hetzelfde tyd- vak van 1900. Van 1 Januari tot 1 Juni' 12,063,620 passagiers, tegen 10,711,530 la het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3