A0. 1901. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering ;T van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. De Roos van Horton. B* 12671 - PRIJS DEZER COURANT» \Voor Lokion por 8 maandon? 5 1 1 5 S t f 1.10.) ~Buiton Loidon, per loopor en waar agonton gevestigd z\Jn 1.80 Franco per post 1.65*. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Yan 1-6 regels ƒ1.05. Iodere regel meer 0.17Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad j wordt 0.05 berekend. Foor de BoerenkrlJgsgeTangenen en hun Trouwen en kinderen. In dank ontvangen door mevrouw Muller Heynsius een bezending kleeren van mevr. V. Offtoieelo Kenai»geying, KENNISGEVING. LOTING VOOR DE SCITUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 11 van het Koninklijk besluit van 251 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), en op de artt. 10 en 12 der wet van 11 April 1827 (Staats blad No. 17); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat do alphabetische naamlijst van personen, die zich dit jaar, overeenkomstig art. 6 van voormelde wet, voor de Schutterij hebben doen inschrijven, ter inzage zal liggen ter Secretarie dezer gemeente (Afd. Militie en Schutterij, kamer No. 9), van den lOden tot en met den lbden Juni aanstaande (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halftien tot des namiddags 3 uren, en dat de-loting zal plaats hebben in een dor lokalen van het Raadhuis alhier op V r ij d a g 21 Juni a. s des voor middags te halltien, zullende ten behoevo van hen, die buiten hun toedoen niet voor do Schuttery werden ingeschreven, na afloop der gewone loting een nalotiug plaats hebben. De ingeschrevenen zullen zeiven hun nummers kunnen trekken of zulks door gemachtigden kun nen laten doen, torwijl voor hen, die niot zullen zjjn verschenen of zich niet door eon gemachtigde zullen hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van do Commissie uit het Gemeente bestuur de nummers worden getrokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 6 Juni 1901. VAN HEYST, Secretaris. Het Votkssanatorium voor borsllijders te Kellendoorn. Het eerste Sanatorium der Vereeniging tot Oprichting on Exploitatie van Volkesanatoria voor borstiyders in Nederland zal weidra vol tooid z(jn. Biykons de mededeelingen van den voor zitter der genoemde vereeniging op de onlangs te Utrecht gehouden algemeene vergadering zal het Sanatorium reeds in September a. b. kunnen worden Ingewijd, welke inwijding met eenige plechtigheid zal geschieden en waarvoor ijitnoodigingen tot bijwoning zullen worden gericht tot H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, H. M. de Koningin- Moeder en eenige autoriteiten. Dan zal dus kunnen worden aangevangen met de exploitatie dezer zooveel goeds voor spellende Inrichting, dlo, naar wij mogen vertrouwen, tri den loop der jaren aan een aantal minvermogende borstiyders hun ge zondheid zal teruggeven, den schat, dien zy op het punt waren voor altyd te verliezen. Maar voor die exploitatie is geld, veel geld noodig. Door den steun van Nederlands Inge zetenen ia het gebouw weldra voltooid, nu echter moet er ook verder geldelijke steun verleend worden om de inrichting haar nuttig werk te kunnen doen aanvangen en volbrengen. Daarom zal er ook door het voorloopig be stuur der subcommissie voor Leiden en Om streken, waarvan onze hooggeachte burge meester eere-voorzitter is, prof. S. S. Rosen- atein voorzitter, dr. C. S. Lechner secretaris en mr. H. L. Druckor penningmeester, weder oen beroep gedaan worden op de milddadig heid dor burgers. Een verzoek om als lid der Vereeniging toe te treden tegen een jaarlyksche contributie van ten minste 3 of voor hon, voor wie oen dergelijke bijdrage te hoog mocht zyn, als belangstellende tegen een geringer be drag zal dezer dagen por circulaire aan de ingezetenen van Leiden en omstreken worden gericht. Wy hopen levendig, dat de subcom missie in ruime mate sympathie en steun voor haar edel doel zal ondervinden. Leiden, 17 Juni. Voor het akte-examen lager onderwijs Is geslaagd mej. L. W. Pronk, van Leiden. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand Juni de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van do geadres seerden niet besteld konden worden. Briefkaarten: 8 stuks zonder adres; TieraeUer, niet vermeldS. Pommóe, J. Brou wer, Amsterdam; S. Schippers, Bergendal; A. M. Brand, A. Raaben, S. de Groot, 's-Gra- vonhage; W. v. Puien, Helder; P. v. d. Meer, RoermondP. van MensDe Haas, K. Coelhof, J. Haasbeek, J. Groenewegen, te Rotterdam. Brieven: L. Roodenburg, Aarlanderveen Logtenberg, A. Kalkhoven, J. van Ommen, M. v. Schalkwijk, Amsterdam; W. A. Ouds- hoorn Jr., ApeldoornEerwaardo Heer Pastoor, Ede; Vriesema, FrederiksoordVan "Wissen, Onderl. Voorschot. Ondern., A H. ten Have, 's-Gravenhage; J. Kroon, Lisse; Sluis, Naald- wllk; v. Leeuwen, Niouwveen; 0. Roggeveen, Oudendyk; P. Rypstra, Straten; Hamerkamp, Utrecht. Uit het buitenland terugontvangenBrief kaarten: G. Carp, An vers; O. de Vos tot Nederwoer Capifl. Brieven: Hermans, AachenSchroeder, Herzog, Berlin; von Eltz, Eltville a/Rhein; A. Welter, Genua; M. Meeter, Nice; Beetz, Paria. Uit I n d i 8 Prea. Geheel. Onth. Vor., wod. v. d. Heyden, A. Tieleking, te Leiden. Hedon ontving H. M. de Koningin de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog ten paleizo Het Loo ter audiëntie. Aan den gemeenteraad van's Gravenhage Is voorgesteld de aankoop, voor 64,000, van een perceel aan de Prinsessegracht, dat on middellijk grenst aan het gebouw dor Aca demie van Beeldende Kunsten en waarvan het bezit dus van zeer groot belang geacht wordt voor do gemeente. Te 's-Gravenbage is na een langdurige ziekte in den leeftyd van slechts 42 jaren overleden de heer Paul du Rieu Fzn., ijl leven bouwkundig ingenieur. Na te Delft met uitstekenden uitslag zijn studiën te hebben voltooid, vestigde Du Riou zich in Don Haag, waar hy zich den naam verwierf van een zeor bekwaam en talentvol bouwmeester. Verschillende belangrijke werken kwamen naar zijn plannen en onder zijn leiding tot stand: o. a. het gebouw der Nutsepaarbank In het Westeinde, het gebouw van „De Nieuwe Courant" en de verbouwing van hot huis in het Lange Voorhout, waarin thans „Pulchrl Studio" is gevestigd. Het sociëteitsgebouw in het Haagsche Bosch was mede zijn werk, in vereeniging mot don Uotterdamschen architect Verheul. Voorts werden tal van particuliere bouwwerken ondor zjjn leiding uitgevoerd. In den „Kunstkring", tot wiens oprichters h|J behoorde, werden zijn geestige rede voeringen, waarmede hy menigen avond een talryk publiek wist te boeien, algemeen op prys gesteld. Gedurende vele jaren was hy eender Ijverigste leden van „Artiet Industriae," in welks bestuur hy zitting had. Van de af- deeling 's-Gravenhage der Maatschappy tot bevordering van Bouwkunst was hy voorzitter. Ons land verliest in Du Rieu oen hoogst verdien8teiyk bouwkundige, van wiens gaven en werkkracht men voor de toekomst nog veel mocht verwachten. Door zjjn beminneiyk karakter verwierf hy zich vele vrienden, die zyn heengaan op betrekkeiyk zoo jeugdigen leeftyd diep zullen betreuren. Het stoffeiyk overschot van den ontslapeno wordt Dinsdag op Oud-Eik-en-Duinen tor aarde besteld. Naar men vorneemt, heeft de heer Herman Heyerman8 Jr. geweigerd de benoeming tot lid van do Maatschappy der Nederiandsche Letterkunde te aanvaarden. Mgr. C. J. A. Terwindt, directeur van het doofstommen-instituut te St. Michiels- Gestel, vierde Vrydag jl, onder tal van biyken van hoogachting en vereering, zyn gouden priesterfeest, terwyi het 50 jaar was geleden, dat de beer Terwindt aan het instituut werd verbonden, waarvan byna 25 jaar als directeur. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor algemeene kennis, dat de eind examens der Ryks-normaalschool voor teeken- onderwyzers en der Rykischool voor kunst- ny verheid in het openbaar zullen plaats hebben in bet Rijksmuseumgebouw te Amsterdam op 26 Juni 1901 en volgende dagen. Het „N. v. d. D." herinnert, dat het Zondag eon eeuw geleden was, dat de eerste wet op het lager onderwijs werd afgekondigd. De schoolwet van 1801, met het volste recht de Wet van "Van der Palm genoemd, telt niet meer dan 81 artikels. Do eerste twee luidden Art. 1. Aan alle ingezetenen der Bataafscho Republiek zal een genoegzame gelegenheid worden verschaft om hun kinderen behooriyk onderwys ln do noodzakeiykste kundigheden te doen erlangen. Art. 2. De gemeentebesturen zullen zorg dragen, dat op alle plaatsen, waar de school gelden niet toereikende zyn om een onder- wyzer een ordenteiyk bestaan te verzorgen, hem, behalve vrye woning, ook een toelago tot vermeerdering zyner inkomsten worde gegeven, terwijl in gemeenten, welke buiten staat mochten zijn om de daartoe vereischte penningen op te brengon, door het Uitvoerend Bewind zal worden gezorgd, dat door dit onvermogen de kindoren niet van het noodige onderwUs worden beroofd. B. en Ws. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor dr. J. G. Gobi weder op een jaarwedde van ƒ8000 te benoemen, voor 3 jaar, tot uitwonend chirurg aan het Wilhel- mnia-gasthuis. Volgons do staten van oninbare posten der plaat8eiyke directe belasting naar het in komen over hot dienstjaar 1898/99, bedragen die posten in totaal 69,773.28']it d. 1.1.75 pCt. van do te ontvangen som. In 1897/8 was dit percentage 2.02, in 1896/7 2.26, in 1895/6 2.02 pCt. Men meldt uit Waalwyk aan de „N. R. C." i Zaterdag ontving het gemeentebestuur van mr. Rits, den oxecuteur-testamentair in de nalatenschap van wyien mr. Van Cooth, oud- griffier der Staten van Noord-Brabant, do mode- deeling, dat aan onze Gemeente 40,000 met 7 H. A. land onder Ammerzoden ia gelegateerd. Een geiyko som is aan nog 9 andere gemeenton in Noord-Brabant vermaakt, alles ten behoeve van land- en tuinbouw-, ambachts- en her- halingsonderwljs. De gehoele nalatenschap bedraagt 1 "/fl mil- lioen. Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein tor zee H. F. Kouwen- berg, is 14 dezer te Paramaribo aangekomen. De luitenants ter zee der 2de klasse C. L. Schepp en R. P. C. Spengler, uit Ooat-Indië in Nederland teruggekeerd, zyn op non-activi teit gesteld. Hot Prov. Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen zal zyn jaar- lykache algemeene vergadering houden te Utrecht op Zaterdag 22 Juni. In de sectievergaderingen zullen de volgende onderwerpen worden besproken: Sectie van natuur- en geneeskundige weten schappen. Dr. J. D. Boeke: Onderzoekingen over het r-geluid door middel van de phono- graaf. Dr. J. P. van dor Stok: Over de atmos ferische electriclteit. Sectie van letterkunde, wysbogeerte en geschiedenis. Dr. J. VerdamDe „Exempelen" uit don „Spioghel der Sonden". Bydrago tot onze kennis der exempelen-literatuur in de middeleeuwen. Dr. C. J. Wynaendts Franckon Over de psychologlo van het lachen. Sectie van rechtsgeleerdheid en staats wetenschappen. Mr. J. C. Naber: O vor het verkeer ln onroerend goed by de Angelsaksers, (naar aanleiding van Brunner's Rechtgeschichte der Urkunde). De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende aanschryvlng gericht tot de arrondissements-schoolopzieners „Hoewel uit don aard der zaak thans de tyd nog niet la gekomen, om een onderzoek In te stellen naar de werking der Leerplicht wet, zal het my toch aangenaam zyn door u omtrent een enkel punt, en wel do uitvoering van art. 22 dier wet, te worden ingelicht. Gaarne zou ik mitsdien een antwoord van u ontvangen op de volgende vragen: 1. Zyn in ;£w arrondissement overal, waar dit door de wet gevorderd wordt, commission tot wering van schoolverzuim ingestold? 2. Zyn die commlssiën in functie getreden 3. Ondervindt gy van haar medewerking in den zin, zooals de wetgever zich dat heeft voorgesteld? Mocht de toepassing dor artikelen 20 en 21 der wet voor zooveel daartoe aanleiding voor u bestond, u grond geven, om nog andere opmerkingen te mijner kennis te brengen, dan zal ik daarvan by uw antwoord tevens gaarne modedeeling ontvangen." By den Rotterdamschen Gomeenteraad ia een voorstel ingekomen, om ovoroenkomstlg het advies der commissie van toezicht, den toegang8pry« tot het Museum voor Land- en Volkenkunde te reduceeren op 5 ets. en dien voor schoolkinderen onder geleide van ondor- wyzers en voor vereenlgingen op 1 ct. per persoon. Het biykt dat de commissie van de bedoeling uitgaat, op deze wyze eon geleideiykon over gang te vormen tot kostelooze open etelling van het museum. In dit opzicht wenschen B. en Wa. echter hun oordeel te reserveeren. Het 26ste Nederlandach Taal- en Letter kundig Congres zal van 26 29 Augustus te Nymegon worden gehouden. Hot uitvoerend comité van de Regelingscommissie, bestaande uit de heeren B. ter Haar Bzn., voorzitter; M. A. P. 0. Poelhekke, onder-voorzitter; mr. C. G. J. Byieveld, late secretaris; jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, 2de secre taris en A. R. Jansen, penningmeester, heeft een rondschryven verzonden, om tot deol- noming op te wekken. Naar aanleiding van het op vroegere oon- gressen besproken bezwaar, dat men zich in de laatste jaren te veel ging verdiepen in by- zonderheden van taal- en letterkunde, schier- uitsluitend voor den vakman van gewicht, en daardoor het oorspronkeiyk doel: opwek king en versterking van hot Dietscho taal- bewustzyn, het vaster snoeren van den band. tusschen alle zonen van denzelfdon stam, wel eens al to zeer op don achtergrond ge-< raakte, heeft de Commissie besloten voor te stellen: lo. in de Algemeene Vergaderingen onder^ werpen te doen behandelen, welke de Neder-' landscho Taal, de Nederiandsche Historie, hett Nederiandsche Lied, het Nederiandsche Too-; neel, enz. betreffen, in verband met hot voort bestaan, don bloei en de ontwikkeling van den Nederlandschen Stam 2o. het aantal Algemeene Vergaderingen met één te vermeerderen, zoodat er van de, drie ochtend vergaderingen slechts twee voor; do afdeelings-byeonkomsten beschikbaar zyn; 8o. in overweging te geven naar eeu middel uit te zien, om de aansluiting der Congressen onderling meer te verzekeren. Daar de sindal het Congres van Breda (1881) bestaande Be-, stendigo Commissie door het ver-uiteen-wonea; barer leden van den aanvang af tot mmderi krachtig werken veroordeeld scneon, wenscht' de Commissie aan het Congres liet voorstel te, doen: de Bestendige Commissio op te heffen on to vervangen door een ander lichaam. Der halve beveelt zy aan te overwegen, of by v. het Bestuur van het „Algemeen Nederlaudsch Verbond" daarvoor in aanmerking zou kunnen komen. Het stoomschip „Flores", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Juni Oueaaant; de „General" (uitreis; vertrok 15 Juni van Zanzibar; de „Prinses Amalla", van Batavia naar Amster dam, passeerde 16 Juni Gibraltardo „Rotter/, dam" arriveerde 16 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Zaanland" vertrok 15 Juni van Barry naar Buenos Ayres. Alfon. Naar men verneemt, worden de pogingen, aangewend door de gemeenten, Alfeü, Aarlanderveen en Oudshoorn, om de particuliere Gasfabriek te koopen, waarschyn-' ïyk spoedig verwezenlijkt. Alfen weigerde reeds de concessie aan oen Naamlooze Vennoot schap over te dragen. De heer S. van Bachem de Boer herdacht Zaterdag onder harteiyke biyken van waar deering van gemeentebestuur, ouders, collega's/ leerlingen en oud-leerlingen zyn 25-jarlge werkzaamheid als hoofd der oponbare school voor u. 1. o. j Hlllegom. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, zal in doze gemeente worden gehouden don 18den Juni a. b. en zoo noodig de daarop volgende dagen. Leiderdorp. De loting voor de schuttery,' voor de ingeschrevenen van do klasse 1901, zal plaats hebben in het Raadhuis, op Don» derdag, 27 Juni a. s., 's middags te 12 uren; De verlofganger dezer gemeente M. Warnaar, van de lichting van 1398, behoorende tot het korps Torpedisten, ia togen 6 Augustus a. s. in werkelyken dtonst opgoroepen. De omslag van den Munnikenpolder is voor dit jaar bepaald op 8 per hectare. Oudshoorn. Door het Gemeentebestuur la vergunning verleend aan D. van Oordt, te Zoeterwoude, tot het plaatsen van een gas motor en de noodige toestellen voor het ver vaardigen van gas, benoodigd voor het dry ven j van voornoemde machine op hot perceel kadas traal bekend in Sectie C no. 1452. De hoer O. C. Piek, 2de luitenant by de 3de compagnie van de rustende schuttery alhier, is door den majoor-commandant uan-j gewezen om in deze gemeente de verschillende commlssiën van onderzoek, loting, enz. voor de schuttery te assisteeren. "JPoTLAiHetoio.. 85) Den volgenden morgen ging Ronald, na een zeer vroeg ontbüt, zooals hy het ook op dien godenkwaardigen dag had gedaan, een kykjo uit de voordeur nemen. Hoe zonderling en ouderwetsch zagen do roodo huizon er uitl Hot een, juist tegenover hem, een eerwaardig gebouw uit den tyd van koningin Emma, was tegen een klooster aangebouwd. Het volgende had dikke yzeren staven en geleek op een vesting. Hoe stil was het op straat, ofschoon het geen Zondag was, en hoe netjes overall Het was nog geen tien uren, te vroeg om Rosamund in het heerenhuis te bezoeken. Hy besloot daarom, ter wille van de oude herinneringen, de kerk oen bezoek to brengen. De poort van het eerwaardige, Normandische gebouw stond half open. Lord Airdrie be schouwde eerst den hoogon, vierhoekigen toren en daalde vervolgens do zeven treden, welke naar het portaal leidden, af. Daarop duwde hy de zware deur open en trad binnen. De lucht in de kerk was vochtig en bedompt voor de Balmainscho bank met haar groote gebedenboeken, verbleekte kussens, haar eer bied afdwingende reeks van wapenschilden en een lange lyst van namen on heldendaden van haar beroemde voorvaderen stond hy stil. Tommy's voorouders 1 Hy herinnerde zich hoe voor meer dan vyf jaren hy en Rosamund eens samen in dien stool hadden gezeten, en het kwam hem voor, alsof sinds dien Zondag minstens twintig jaar verloopen waren. Ver volgons ging hg verder en beschouwde eenige grafsteenen, totdat hy plotseling bemerkte, dat hy niot meer alleen in de kerk waseen dame knielde op de treden van het altaar. Nu stond zy op on ging haastig lar.gs het koor van de kerk. Hy herkende Rosamund; zy had or natuur!yk geen vermoeden van, dat hy aan het andere eind in het schip der kerk stond, en liep, terwyi hy haar gadesloeg, over het met matten belegde middenpad, schoof den grendol van do zware deur weg en ver dween. Toon hy, haar nasnellend, de bovenste der builentreden bereikte, zag hy haar snel verdwynendo gestalte slechts nog aan het eind dor straat „Ja, dat was miss Balraaino in eigen per soon," zeide ongevraagd een groote, oudo man naast hem, die een weinig hinkte en door een schoffel op den schouder als de doodgraver gekenmerkt was. „Zy ia de lady van het heoronhuis, ja, de meesteres van het moeras ook," voegde hy er met een gegrinnik by. „Zy is hier zeker niet dikwijls?" „Neen, nu niet meer. Maar ten tyde van de oude mevrouw woonde zy hier altyd, en ik herinner my haar nog zeer goed, hoe zy als kind in do oude kerkbank zat en ternau wernood ovor de borstwering kon kjjken. Nu zal zy waarschyniyk naar de school z(jn ge gaan, want zy doet zeer veel voor de plaats hier, maar hetzou toch nog beter zyn, als zy hier geheel woonde." „Maar dit zou oen wat al te eentonig ver- blyf voor een jong meisje zyn." „Het was toch ook niet te eentonig voor haar voorouders. In elk geval moet zy zich hier laten begraven. Daar is het Balmainscho familiegraf," zeide hy, op een ingevallen poort met een houten bout wyzend. „U wilt toch zeker do kerk eens in oogenschouw nemen, mynheer?" „Ja, het is een mooi, oud gebouw." „Zekor, en het is een ware gave Gods voor do schepen, die op zeo zyn. Onzo kerktoren is als oen vuurtoren. De kerk zelve is zoo oud, dat zy vier andere kerken overleefd heeft; zoo zegt men ten minste.'' „Wat, hier?" „Ja, liier was eens een groote plaats. Als u my wiL volgen, zal ik u eenige dor inte ressante namen en datums toonen." Lord Airdrie nam het aanbod dankbaar aan. Hy kon immers evengoed zyn tyd hier tus schen de graven als ergens anders door brengen, want hy wa3 niet van plan Rosa mund vóór den namiddag te ontmoeten. Hy kende haar gewoonten van vroeger; na het lunchen ondernam zy geregeld een lango wan deling op het moeras. „Wat zyn dat voor reusachtige dingen?" vroeg hy, toen zy langs zonderlinge, uit hout en Ijzer vervaardigdo stellages voorbijkwamen. „Wy moeten die in den grond steken, als er oen graf gemaakt wordt, want al graven wy ook nog zoo snel, zoo valt het gruis toch even spoedig weer naar benoden. De aarde is naineiyk niet meer dan drie voet diep; het overige is niets dan oever." „Zooala ik zie, worden de menschen hier stokoud. Gy hobt zeker niet veel te doen?" „O, ik heb van alles te doen; daar zyn byvoorbeeld do dooden van het armenhuis, dan do kleino kinderen en do lyken, die by den oever komen aandryvon. Eens had Ik er zelfs twee in de week." „Waar begraaft gij die? Hot zyn zekor onbekende vreemdelingen?" „Ja, die menschen hebben geen visitekaartje bjj zich on meestal geen heolen draad meer aan hun lyf. Het laatste lyk was zoö'n wonder schoon meisje, als ik maar coit gezien heb, en zeker oen dame. Men beweert, dat zij van oen der groote stoombooten in het water go- sprongen of over boord gevallen is. Hier ligt oen kind van twee jaar, een mooie jongen, wiens handen saamgebonden waren. In dat groote graf ligt een neger en in het volgende een vreemde matroos mot grooto ringen in de ooren." „Zooals ik zlo, houdt gy hot kerkhof zeor netjes in orde." „Ja, dat is mUn trots, moet gy weten. De oudo mrs. Balmaine gaf my daarvoor ook nog een extra-som. Het was hier echter niot ge heel pluis by haar," hy legde zyn vinger tegen het voorhoofd „zy zyn allen een woinig wonderlyk, zoo of zoo." „U bedoelt de Balmaines?" „Zelfs de freule daar," hy wees op hot roode dak van het hoerenhuis, dat uit do olmen omhoog stak, „men zou het van haar workolyk niot gelooven, als men haar ziet en met haar spreekt. Maar ik zeg u ronduit, zy is even wonderlyk als al de andoren." „Waarom denkt gy dat?" „Wyi zy, wanneer zy hier is, geheel in 't geheim komt. En wat denkt u wel, dat zy doet? Zy strooit bloemen op hot grafjo van Tom Clapp's kleine kind. Een kind, dat slechts drie dagon geleefd heeft en dat zy nooit go- zien heeft l Ik bob zelf gezien, hoe vrouw Clapp goheel verbaasd de bloemen op het graf beschouwd©, maar ik heb daarvan nooit een woord gerept. Ieder hoeft zyn kleino grillen en govoelens en miss Balmaine doet immers niemand wat kwaad." „Kunt gy my ook omtrent eon oudo vrouw Hogben opheldering geven? Haar voornaam is Nan." „Moeder Nan, die kleino kinderen by zich nam en deze dan uit de wereld maakte ja. dat deed zy, op myn woord, en zy hoeft rny menigmaal werk gegeven zy liep menig maal den omtrek af om oude fiesschon eii kattevellen te verzamelen." „Ja, die bedoel ik. Waar is zy nu?" „Nu, mynheer, ik wil niet over haar richten. Ik wil maar hopen, dat zy niet op dezelfde plaats is als de arme kindoren; maar in elk geval is zy dood. Voor twee maanden heb ik haar zelve begraven. Op haar graf zyn geen bloemen, maar een van de jonge slungels heeft er een flesch en oen hazovol op ge plant; ik betrapte hem daarby editor on heb' hem flink afgeranseld; ik duid hier zulk ontuig niet." „Dan zyt gy hier zeker aityd in do buurt?" „Ja, mijn huis ligt daar ginds.by de poort," zeido hy. „Wy zyn nu dadelijk by don uitgang en ik ga dus verdor," zeido do vroemdo. By die woorden legde by een fooi in do bereidwillig' geopende hand van don doodgraver. „Dank u wel, mynheer, dank u well Als ooit een van uw vrienden hier begraven mocht worden, dan zal ik gaarne gratis voor het graf zorgen." Lord Airdrio knikte uit erkeniolykhoid voor1 dit royalo aanbod en begaf zich nu rogo)recht naar den oever dor zee. Hier stond hy lang en beschouwde droomeng do zeilschepen, stoombooton en visscherssloepe.n, welke hot kanaal verlevendigden. Het was oen bijzonder mooie, heldere dag in hot begin van December en hy wandelde langer dan oon uur langs do zee, tot het tyd word om naar „DeVrooiyke: Matroos" terug te koeren en daar een kleinen maaltijd te gebruiken. Hierna ging hy echter met kloppend liart weer naar hot moeras. I (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1