j. i, mmm. DE VROUW. v Botermarkt 17. j a 7. LS. iiH. GEURIG ril KRACHTIG! Braudassurantie. AANSESTEDÜfE. Prijs 30 Cts. per pakket. Nieuwstraat 12 SY@©KTIIJIM Vervolg der Advertentiën. J. A. 0. PBÖOT ZOOM, ZEER LAËE PRIJZEN. VERVERIJ ES ('ilESIM'ÜE WASSCBERIJ Leiden: Botermarkt 17, ANT. DEN BlEZEN.^fjg Keeshond F. F. W. HLiNTZ, LEIDENDe VinkVoorschotenVeur (Leidschen- datn)—WijkerbrugVoorburg's-Gravenhage. Vertrek van Leiden naar Do link en Voorschoten Kaar Veur (Lcidsclieudaiu), Wijkerbrog, Voorburg en 's-Gravenhage: Bij mooi weder open ïramrijiuigea. LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG IJ JUNI. - TWEEDE BLAD, Anno 1001. No. 12(i(i6 13—i '.TJr^: Opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Ook in de afdeellngen der Eerste Kamer werd algemeen geklaagd over de late indiening van dit wetsontwerp. De daarin ten gevolge van de aanneming van het amendement-De Savornin Lobman aangebrachte wijziging, de verdwijning namelijk' van do permanente commiBSiön, werd bijna algemeen aangemerkt als een groote vei betering. Nog een andore wijziging was in art. 2 van het ontwerp besluit aangebracht, waarin nu melding word' gemaakt van de getuigschriften der afdeelmb hoogere land- en boschbouwschool der Ryks-- landbouwschool te Wageningen, waarop door sommigen was aangedrongen. Onderscheidene leden waren van meening, dat uit een constitutioneel oogpunt het beter ware geweest, indien na aanneming van hot amendement Lobman de Regeering schorsing der beraadslagingen had gevraagd, om dan na het ontwerpen van een nieuw koninklijk besluit met de behandeling van de zaak in de Tweede Kamer voort te gaan. Thans weet men wel, wat die Kamer niet wil, maar het staat -niet vast, dat zy voor de regeling, zooals die thans is voorgenomen, do gelden zoude hebben toegestaan. Reeds om deze reden hadden enkele leden bezwaar met dit ontwerp mede te gaan. Vooral, waar de Minister had te kennen gegeven, dat de per manente commissie een der eteunsels van zyn .ontwerp was, en dat hy niet wist, of hy do verantwoordeiykheid op zich zou kunnen nemen van een ander stelsel zonder die com missie, kon door deze leden aan de aanneming van het geamendeerde ontwerp weinig betee- kenis worden toegekend. Men kon, zeiden zy, bjj de stemming zeer licht in do meening hebben verkeerd, dat er van de voorgestelde regoling niets zou komen en dat er dus nadere gelegenheid zou zyn de zaak met de Regeering te behandelen. Andere leden beschouwden het overleggen van het ontwerp-koninkiyk besluit meer als een inlichting dan als by de wet behoorende en konden dus het uit een constitutioneel oogpunt tegen de wyze van behandeling van de wetsvoordracht aangevoerd bezwaar niet deelsn. Dit nam echter niet weg, dat ook deze leden er de voorkeur aan hadden gegeven, dat de Kamer of de Regeering na aanneming van het amendemont-Lohman schorsing der beraadslagingen had gevraagd. Daarentegen waren weer anderen van oor deel, dat waar Kamer en Regeering beiden de kennisneming van de plannen der Regeering, neergelegd in het koninklijk besluit, van groot gewicht achten tot beoordeeling van het wetsontwerp, de kennisneming ook van het nieuwe kon. besluit aan de Tweede Kamer niet mocht zyn onthouden. Enkele leden verklaarden zich voor oen wettelyke regeling en wezen op de motie- Van do Veldo van 8 Juni 1Ö98, daartoe strek kende, die door de Tweode Kamer nog niet was behandeld. Eindeiyk wenschte men een onomwonden antwoord op de vraag, welke medewerking van hoogleeraren der universiteit te Leiden bedoeld werd, op grond waarvan het den Minister gemakkeiyk was gevallen over het gemis van de permanente commissie hoen te stappen. Bezwaar werd gemaakt tegen het uilsluiten van leerlingen van byzondere inrichtingen van middelbaar onderwijs van deelneming aan het examen voor candidaat ambtenaar. Veel beter achtten veel leden het, om, zonder op bepaalde getuigschriften te letten, allen aan een zelfde examen te onderworpen. Voor de nadeelen van vergeiykende examens was men met blind, maar tot nog toe is er geen beter middel bekend om zich van de bekwaamheid der candidaten te overtuigen niet alleen, maar ook om willekeur en bevoorrechting uit te •luiten. Nog werd de aandacht gevestigd op do ongunstige positie, waarin door de voorge stelde regelingen de leerlingen der gymnasia by vergeiykmg met die der hoogere burger scholen komen te verkeeren. Teiwyi het regel Is, dat men op 17-jarigen leeftyd den geheelen cursus van de hoogere burgerschool heeft doorloopen, wordt meestal het eindexamen van het gymnasium boven den 18-jarigen leeftyd afgelegd. Verschillende bedenkingen werden geopperd tegen de verplichte opleiding der candidaat- anibtenaren aan do Leidsche universiteit. Vol gens eenige leden moet het algemeen beginsel zyn, dat men kan studeeren, waar men wil, wat ook in den geest Is van art. 86 der wet op het hooger onderwys. De vrees, dat de candidaat-ambtenaren een bepaalde kaste zou den vormen, oordeelde men niet ongegrond, maar wilde men dit niet, dan moest ook het stelsel van vrye studio worden gehuldigd. Tegen de te hooge exameneischen werd ook opgekomen, vooral wat betreft de kennis der Ned.-Indlsche wetboeken. Ais het onderwys in dat vak aan een professor wordt opgedragen en men laat dezen examineeren, dan zou te veel van de candidaten gevergd worden. Ook ten opzichte van de geschiedenis van Ned.-Indiö achtte men te hoogo eischen niet noodig. Andere leden namen het examen- stelsel In bescherming als de eenige maatstaf by de toekenning van bevoegdheden of by benoemingen, als men gunstbetoon wil voor komen. Evenals de Minister werd echter het tot nu gevolgde examen- of puntenstelsel veroordeeld, waartoe men allengs ls gekomen sedert het aanbod van ambtenaren de vraag is gaan overtreffen. Het africhtingssysteem, waarby niet gelet werd op do algemeene ontwikkeling der candidaten, werd zeer in do hand gewerkt door ue concurrentie tusschen Leiden en Delft. Men wees er ook op, dat het uiteinde der Delftsche inrichting bewezen had, dat het gemeentebestuur van Delft uitsluitend door financieel® overwegingen geleid werd. In het algemeen was het een fout geweest, dat men niet veel vroeger, toen het aanbod van ambtenaren in toenemende mate de be- hoofte overtrof, verandering heeft gebracht in het stelsel om alle ter beschikking gestelde ambtenaren te plaatsen by het binnenlandsch bestuur of by de hoofdbureaux. Daartoe had men de geschiktste moeten kiezen en de min der geschikte by andere takken van dienst moeten plaatsen. Had men bytyds de bakens verzet, toon het gety verliep, dan zouden de ambtenaren by het binnenlandsch bestuur en by de korpsbureaux een keurkorps gevormd hebben en zou men niet noodig gehad hebben zyn toevlucht te nemon tot beperking en tot het staken van de uitzending van ambtenaren, hetgeen zooveel teleurstelling en verwarring heeft veroorzaakt. By het afnemen der vergoiykende examens voor candidaat-ambtenaar zoo luidt art. 6 sub 3 zal in de eerste plaats gelet worden op hun algemeene ontwikkeling en bescha ving. Men begreep niet, hoo het mogeiyk was om naar een oxamen de mato van beschaving te beoordoelon. Men meende, dat op deze wyze door een achterdeur weer zou binnenkomen wat men door aanneming van het amendement- Lohman duideiyk had te kennen gegoven niet te willon toelaten. Volo leden hadden bezwaar togen de ophef fing van de afdeeling B van het gymnasium „Willem III" te Batavia; waardoor de ingezete nen van Ned.-Indiö zouden worden uitgesloten van de gelegenheid om in Indiê indoiogisch on- derwUs te genieten. Die inrichting had ruim 30 jaar lang uitnemend gewerkt en de in 1848 en volgende jaren hoog geklommen ontevreden heid tegen do gedwongen opleiding ln Neder land weggenomen. Men wees op de krachtige Yertoogen dor Indische autoriteiten tegen die opheffing en men vroeg openbaarmaking van don deswege door den gouverneur-generaal geschreven brief. Eindeiyk werd er op gewozen, dat de rege ling niet zoo urgent is als van regeeringszyde wordt voorgesteld, aangezien, er nog adspiran- ton genoeg zyn in het bezit van het radicaal, die nog niet ter beschikking gestold zyn, on doc toren in do rechten wel bereid gevonden worden om door het afleggen van hot facul- toitsexamen zich do benoembaarheid van den Indischen dienst te verwerven. Prof. Crucker te Groningen. De groote zaal ln hot concerthuis te Groningen was gistoiavond oivol. De heer Julius Oppenhelm leidde de byeenkomst en zeide volgens het in het „Hbl." voorkomende verslag, dat de voorstanders der candidatuur- Drucker verbaasd stonden, dat men deze daar niet algemeen steunt. Als men een zittend afgevaardigde verwerpt, moeten daarvoor ge wichtige redenen bestaau. Spreker tart ochter ieder om aan te toonon, dat men het recht heeft doze candidatuur te verworpen. Er is een tyd geweest, dat mr. Yan Houten een, helder vuur ontstak. Mannon als Drucker zyn bezig dat vuur aan te wakkeren, terwyi de heer Van Houten bezig ia er water over uit te gieten en te blueschen. Spreker gaf het woord aan den heor Drucker ora zyn stand punt voor de kiezers uiteen te zetten. De hoer Drucker begon mot warme hulde aan mr. Gleichrnan, den oud-voorzittór der Tweede Kamor, aan wien land en volk veel te danken hobbon. Er is veel gedaan in de laatste regeeringsponode, maar ook veol biyven liggen. Een zesjarige periode verdient overweging, omdat dan meer kan worden af gedaan wat begonnen is. Grootendoela komen ter sprake dezelfde punten als in 1897. Er moet krachtig voortgewerkt worden aan alles, wat het volk stoffeiyk, geesteiyk en zedeiyk kan sterken, wat maatschappeiyke nooden kan steunen, den klassenstryd kan temperen. Achtereenvolgens behandelde spreker nu: het kiesrecht. De wet Van Houten gaf minder dan in 1894 was beloofd, heeft schromeiyke ongelykheid geschapen tusschen platteland en steden en volkomen willekeurige grensiynen getrokken. De poging, door spreker en zyn vrienden aangewend om door amendementen die wet te verbeteren, werd hooghartig afgewezen. Ofschoon spreker ze niet beslist noodig acht, zal het, gehoord de bezwaron, zonder grond wetsherziening niet gaan. Men zegt nu: dat geeft tyd verlies. Daaraan zal men toch een maal moeten gelooven.HetkiesrechtYraagstuk is het eerste, het voornaamste en het fun damenteelste wat aan de orde is. Spreker is voor de finale kiesrechtregeling zoodra moge- ïyk, om dan ook aan de vrouw geleideiyk hot kiesrecht to zien toegekend. Evenredige vertegenwoordiging en andere wyze van aamenstelling der Eerste Kamer hebben sprekers steun. Spreker wenscht, in afwachting van hot oogenblik dat voor grondwetsher ziening ter afdoende regeling van het kies recht oen meerderheid ln de Kamer komt, krachtig mede te werken aan noodzakeiyke hervormingen. Spreker behandelt vervolgensregeling van het militair recht, het strafproces, hetburger- ïyk proces (in Nederland heeft men wel goed maar geen snol en goedkoop recht), het administratief recht; de regeling van het arbeidscontract, den rechtstoestand der ge huwde vrouw, de verzekeringswetgeving, ver betering der armenwet. Ziedaar een program, dat voldoende werk geeft voor 4 jaar. Spreker schetst nu zyn standpunt tegenover de sociaal democraten en de rechterzyde der liberalen. Van de laateten zei hy ondermeer: De „Nieuwe Courant", de Kameroverzicht- schryvor van het „Handelsblad" en mr. Van Houten zeggen eensluidend: kiest liberalen, want dan wordt Nederland liberaal geregeerd. Hun program? Er zUn nog enkele vryheden te veroveren als van eedsdwang, lykverbran- ding. In zyn „Staatkundigo Brieven" keurde do heer Van Houten alles af wat op het gebied van sociale hervormingen in do laatste vier jaren ls gedaan. Punten van aanraking boslaan natuurlijk pok met beide genoemde richtingen. Spreker 6omt die op. Aan het slot nog dit. De „Vryz. Dom. Bond" had reeds veol te verduren en zal er nog wol niet af zyn. Men noemt ons ruziemakers, verraad- plegera tegen do liberale party. Wo hebben ons afgescheiden niet tot schade van de liberale party. Wo stonden vroeger evenals nu tegen over de liberalen. In 1897 vond ik hier een liberaal tegenover my. Toch was er toon nog geen YijJzinnig Democratische Bond. „De'Nieuwe Courant" valt ook de „Liberale Unie" en mannen als Mees aan. Door de af- schoiding der Vryz. Dom. is eenvoudig het bestaande verschil geconstateerd. Nu nog eon kort woord van don candidaat tot de kiezers. Tweemaal heeft Groningen my een mandaat waardig gekeurd. Ik heb ge tracht een goed vertegenwoordiger to zyn. Niet altyd zonder voldoening. Spr. wUst op hot arbeidscontract en de hulsvesting. Wordt spieker opnieuw een mandaat opgedragen, dan verheugt hem dat om de zege van het beginsel (Daverend applaus.) De heer Helsdingen candidaat der soci aal-democraten, acht hot noodig duideiykor het verschil met de S.-D. te doen uitkomen. De V.-D. willen den persoonlyken eigendom handhaven en daarnaast de kleinen in do maatschappy steunen. Dat standpunt is niet stevig. Tempering van den klassenstryd en behoud van het persoonlyk bezit kunnen niet samengaan. Do V.-D. willen de belangen van allen dienen. Allemansvrienden in de politiek zyn geen cent waard voor de arbeiders, evenmin als hun naamgenooten onder de honden. Spr. haalt verschillende stemmingen in do Tweede Kamer aan om te bewyzen dat de V.-D. niet homogeen zyn by do meest belangryke stemmingen voor do arbeidersparty. Ook de candidaat Drucker stemde lang niet altyd in hot belang der arbeidersklasse: steeds voor Oorlog en Marino, maar tegen voedsel en kleeding van arme schoolkinderen. Spreker zal voor het laatste gaarne do motieven ver nemen. De heer Drucker stelt zich te gauw tevreden met regeenngsbeloften. Do hoer Drucker zei te zyn voor algemeen kiesrecht, maar sprak van uitsluiting om dringende redenen. Precies hetzelfde kan Van Houten met een gerust geweten zeggen. Waarom niet beslist gezegd: het kiesrecht aan alle mannen en vrouwen, die ovor hun geestvermogens beschikken l De verklaring omtrent de urgentie van kiesrecht was niet vierkant. De leerplichtwet is van belang voor papierfabrikanten, maar niet voor het school gaande kind. Onze rechtspraak is beslist niet goed. De heor Helsdingen komt verder op staats- ponsioneering. De heer Drucker is daartegen, maar was voor staatspensioen aan hertog Hendrik. Een enkele vraag nog. Hoe denkt de heer Drucker over de drlo wyzigingen in het strafwetboek? Over vry handel? Dit laatste dient men te weten om de aanhangige ver hooging der invoerrechten. De Voorzitter dringt op bekorting aan. Do heer Eugge, voorzitter der Arbeiders- kiesvereeniging, protesteert tegon de aan matigende woorden van den voorzitter, die alleen sprak van do candidaturen Drucker en Van Houten. De heer V i s a e r, sergeant majoor, vraagt hoe de candidaat over penslonneering van onder- olficieren denkt. De heer Ter Veer, gemachtigde der Gro ninger Slagersvereeniging, stelt eon vyfral vragen aan den heor Drucker over de belan gen der slagers. Mejuffrouw Lagers vraagt waarom de spreker geleideiyk hot kiesrecht aan de vrouw wil toekennen en niet onder dezolfde voor waarden als aan den man. De heer G e r z o n, een slager, vraagt het oordeel van den heer Drucker over een r(jks- kour op do voedingsmiddelen. De heer Drucker antwoordt eerst me juffrouw Lagers, dat de mannon ook zeor ge- loidoiyk het kiesrecht kregen. Eerst wil sproker het kiesrecht aan de zelfstandige vrouw geven, ora dan verder te zien. Aan den heer Visser kan spr. niet diiect een afdoend antwoord goven. De heer Gerzon behandelde den inwen- digen mensch. Spreker is met hem overtuigd, dat voorziening in dezen noodig is. Aan den heor Ter Veer dit: Slachthuizen mogen niet meer opbrengen dan ze kosten. Is het anders, dan is tariefwyzlging noodig. Voor het overige verwyst de heer Drucker naar wat hy in do Kamer omtrent deze quaestie heelt gezegd. Van wat de hoer Helsdingen zei alleen de hoofdpunten. Over de Strafwetboekwyzigmgon wenacht hy zich nog niet uit te spreken, omdat hy ze nog niot voldoende bestudeerd heeft. Aan den administratieven omslag der leerplicht wet moet men eerst gewennen, maar nu reeds is bewezen, dat ze veel heeft verbeterd. De rechters kunnen en zullen zich wel eons ver gissen, maar spr. hecht moer waarde aan hun oordeel dan aan een indruk van den heor Van Kol of anderen. Over de pensionneenng wordt spreker het niet eens mot den heer Helsdingen. Intusschen zot hy zyn standpunt nog eens uitvoerig uiteen en stelt daartegenover dat van den heor Van Houtendie .mets wil uit de staatskas voor dergeiyke doeleinden dan voor armenzorg. Kiesrecht wil spr. niet aan voortdurend armlastigen. Een betere Armen wet maakt misschien een betere onderscheiding der armen-categorieën mogelyk. Spreker meent verder, dat grondwetsherziening vóór uitbrei ding van het kiesrecht moet worden voorgo- steld, zoodra er eenige kans van slagen ls. Staal van dou Idem to Oado-Yi Werking der ato Wkterloozing Ui Watorinlating Rogenval ia m Voor die kans tracht spr. propaganda te maken, -maar met meent hy, dat men by verwerping in dezolfde Kamer daar elk oogenblik op terug dient te komen. De V.-D. willen de persoon lyken eigendom beperken zonder het .algemeen belang te schaden Vóór of tegen den arbeiders zei de heer Helsdingen. Neen, wy erkennen geen twee elkaar vyandige groepen van raen- schon in do maatschappy. Do heer Helsdingen, zei de heer Drucker vorder, heeft, wat oorlog en marine botreft, een voorbeeld genoemd, dat ik voor een duur oorlogsschip stemde. Had hy gewild, dan kon hy tal van tegengestelde voorbeelden vinden: onder meer de laatste Legerwet. Onder de kieswetamendemontcn waren or practisch ge heel onuitvoerbaar. Was voeding en kleeding in de Leerplichtwet opgenomen, dan was doze verworpen. Do heor Drucker twyfelt niet of de landarbeiders zullen spoedig in de Ongo- vallenwet worden opgenomen. Ton slotte dit Niet vraagstukken van belang voor de rykeu behartig ik by voorkeur. Ik meen dat bewezen te hebben. Intusschen zal niemand ray na de rede van don heer Helsdingen nog een verkapten socialist noemen (Daverend applaus). De heer Helsdingen repliceert kort en spreekt over de herstemmingen als een tegen stander van Grondwetsherziening met een sociaal-democraat in herstemming komt. De heer Drucker zegt hot met die alge meene stelling niet eens te zyn. Spreker her innert zich met, dat ooit een party maanden te voren uitmaakte hoe ze by eventueele her stemmingen zou handelen. Soms zal bot wenschelyk zyn den S.-D. to steunen, soms niet. (Applaus). De Voorzitter zegt by de sluiting, dat de liberale tegenstanders zich niet lieten boo- ren en dat hy voor Groningen hoopt een gunstigen uitslag voor de «andidatuur-Drucker. (Daverend applaus). Burgerlijke Stand. AARLANDERVKEN. Bo vallen: Snol gel). Klecr D. Overleden: A. A. v. Niekerk, jd. 4 m. M. v. d. Vis, vr. van W. de Jeu 73 j. Gehuwd: L. v. d. Ing en M. Uonout. A. Rooda en D. de Jong. BODEGRAVEN. Bevallen: M. E. Mennitigb geb. Kapteyn D. Overleden: J. van den Berg, 14 d. J, M. van der Vliet, gehuwd niet C. 8aton 64 j. Gehuwd: A. Nederhof jin. 30 j. on J. M. Rietveld jd. 25 j. H AZERSVVOUDE. Bevallen: S. de Gelder geb. Vis D. E. van der Ploeg gob. Van der Poel D. M. van der Zwaan geb. Van den Berg D. J. Heyker geb. Van Salm Z. Overleden: H. Dompehng Z. 18 j. J. J. van Nierop Z. 10 m. Gehuwd: N. Olieman jm. 26 j. en W. vau Dam jd. 22 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: B. Hulkenberg en A. J. M. van Oostveeu. L. M. J. Bouvy en G. M. C. Lomans. Bevallen: G. H. Salier geb. Balkende Z. E. Stokman geb. Spiering9 D. A. Plekker geb. Van don Berg Z. M. Warmerdam gob. Van Rooien D. WASSENAAR. Geboren: Theodoras Nicolaas, Z. van N. C. van dor Velde en O. C. J. Haring. Wilhelm in a, D. van C. Broekbuis en W. Bouwman. Overleden: C. J. A. van dor KleyD.4d. D. J. P. Borsboom D. 1 m. NOORDWIJK. Geboren: Adrianua Jozef, Z. van C. Th. van den Berg en M. Hoogoveen. Johannea Jacobua Leonardus, Z. van II. L. Prins en Al. M. de Groot. Cornelia, Z. van IJ. v. Rooijen on C. Marbua. Ondertrouwd: Adrianus Jacobus Kapel 23 j. en Cornelia Steenvoordea 26 j. Huib»»rt Keur 31 j. en Johanna Klooé 24 j. Hendrik Durn- boorn 25 j. en Aaltio Plug 33 j. Getrouwd: Jan Duindam 27 j. en Tryntje van der Menlon 18 j. Engel van der Luyt22 j. en Jansje van der Bendt. Üernardua Jeroen Paardekooper 32 j. en Kornelia Jobauna Beuk 26 j. Jacobu9 Vink 18 j. en Jaanlje Klinkon- berg 19 j. Overleden: Willem van Leeuwen 67 j., wedr. van C. Pietors. Aagje Klein 32 j., gehuwd met G. Kruyawijk. Levenloos aangegeven kind van C. Plug en C. Tb. Grimborgen. Arend Hazenoot 4 j., Z. van M. Hazenoot en Al. fch Hazenoot. 11.11. Kippcuboudm. Voedert uw Kuikens en Hoondors mot „Galliuu". Zij zullen flink ontwikkelen, komen makkoiyk door don rui, on zullen spoedig veel eieren loggen. Gallhia is ver pakt in balen van 50 Ko. A 7-&0 P- baal, 25 Ko. f 3,75, 10 Ko. f 1.70 on 5 Ko. 90 ets, Verkrygbaag door bemiddeüog van HH. Win keliers in Koloniale on Grutterswaren. En gros by H. Tn. SCHNEIDER, Haar lemmerstraat 32, Leiden, 5272 22 Cötes Taüanac, goedozuivoreKoodeBordouuxvvyn, zacht en aangenaam van smaak, per auker f2S. per 12 flcssckeii 17.50, Proolïlescli 65 Cents. Wy nhandelaars-Hofleveranciers. 10034 14 Hoogl.-Kerkgr. 43/45. Leiden Ao. 1W03. ornauieutcn, nieuwste modellen, Ganglantaarns, Eetkamer- lampen, Surpriselainpen met en zonder zijden Kap, enz., enz. 4153 15 k KKEÏ.1IROKG KIElUVEXnmS, Nijmegen. i leden vex-scbijnt: EE EE SCHETS OP HET GEBIED DER VOLKENKUNDE. (VOORDRACHT) 5283 26 DOOB O. J. LBENDERTZ. Alom verkrijgbaar. Prijs f-.SO. Üitgavo: Bokbkakdkl en Dbpkkeru soorlieen E. J. BRILL te Leiden. Zondag weggcloopcn: een met halsband van leer en stak ketting. De vinder gelieve bericht te zenden aan den hoer M. PEERE BOOM, te Wassenaar. 5289 7 SOEP», dagelijks verkrijgbaar A 20 Cents per portie. 6902 6 Papenstraat 4. Op Vrjjdag SI Juni 1901, des morgens elf uren, zal ter plaatse worden aanbesteed: Het verbouwen van perceel Vischmarkt 16-17. Aanwijzing ln loco Vrydag 14 Juni a. s., des morgons elf uren. Bestekken ad f 0.50 by den Heer LEONARDS, Breestraat 32. Inlichtingen geeft de Architect 6287 15 II. J. JESSE. Te Leiden en Omstreken ver krijgbaar in de voornaamste Krui deniers- en Comestihleswinkels. En gros bij: F. H. KNOTTENBELT ZOON, Stoomkof'fiebranderij, te Utrecht. 52 r 9 46 JBei-icliten over liijnlanU'» boezem, gedurende de week van 2—8 Juni 1901. boezem to Lelden, vtering mgemalen je natuurlijken weg. 2 Jaal 3 Juni 4 Juai G Jaui 6 Juni 7 Juni 8 J :ni Gd 55 08 16 66 16 om.—A.P. 66 55 61 66 57 56 57 om.—A.P. Bpaarndam 12 n., Halfweg u., Gouda u., Katwyk n. Spaarndam o., Halfweg u„ Gotfdi öOl/i Q>< Katwjk 6Vs Q* Door de olula te Gouda 137 Vg o. 7.5 Rijnlandsclie Bank, Nienwe Rijn 11, Leidon. 7240 7 (KUKEL) Bordeaux 0.50 ƒ0.00 ƒ0.70 Madera 0.50 0.80 1.- Roode Port. ,0.55 „0.80 1.— Witte Port ,0.60 „0.80 1.- Maiaga „0.80 „1.- „1.20 7.55, 9.-, 10.—, 11.—, 12.-, 1.—, 1.56, 3.-, 4.10, 5-, 6.—, 7.-, 8.—, 9.- en 9.55. 7.55, 10.-, 12.-, 1.56, 4.10, 5.-, 7.-, 9.- en 9.55.' Amsterdamsche 'JTijcl. 4740 33

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5