<£}eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. A*. 1901. PBIJS DEZER OOUHAUT: l Voor Fcidon por 3 maandon: j i !~T 5 Vf 1.10.1' I! uiten Loiden, por loopor en waar agonton govestlgd zfln 1.80 i Franco per post PRIJS DER ADVERTED TIEN" Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Yoor de BoerenUrygsgeTangenen en liun vrouwen en kinderen. In dank ontvangen aoor mevrouw Muller— Heynsius: Op een verlovingspartytje f 1. Officieel© Kennlsgeyingon. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de stemniiug ter benoeming van drie leden van ide Provinciale Staten van Zuid-Holland in hot 'kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Woens dag den 1 '2d en Juui 1901, van des voor- middags acht tot des namiddags vijf uren. De lijst der candidaten bevat in alphabetiscbe volgorde do volgende namen, als: P. ALMA Lz. P. VAN CRANENBURGH. DB. E. F. VAN DISSEL. H. C. JUTA. W. PERA. W. F. VAN WIJK T.Hz. De herstemming, zoo die noodig mocht bljjken, zal plaats hebben op Dinsdag den 25sten J u n i 1 9 0 1. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, dio, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift '^uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- „straft met gevangenisstraf van ten hoogsto „óén jaar. Leiden, De Burgemeestor voornoemd, 6 Juni 190L F. WAS. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid der Kies wei; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de stemming ter benoeming van een lid van de 'Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kies district Leiden, zal plaats hebben op: Vrijdag den 1 4 d e n Juni 1901, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uren. De lijst der candidaten bevat in alphabetiscbe volgorde de volgende namen: Mb. H. L. DRUCKER. Mn. W. VAN DER KAAY. A. E. VAN KEMPEN. De h'eratemmiug, zoo dio noodig mocht blyken, zal plaats bobben op Donderdag den 27sten IJ u n i 1 9 0 1. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die, opzettelijk zich voor oen ander uit- „geveudo, aan een krachtens wettelijk voor- „schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt „gestraft mot gevangenisstraf van ten hoogste „óón jaar." Loiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Juni 1901. F. WAS. Do Burgemeestor der gemeente Leiden; vestigt de aandacht der ingezetenen op den inhoud van de artikelen 57 en 58 van de Kies wet, luidende als volgt: Artikel 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, ,die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebbon bereikt, in dienstbetrekking zjjn, ziju, voor zoover niet bij algemeenen maatiegel van bestuur vrij stelling is verleend, vei plicht te zorgen, dat ieder •van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereen volgende uren tusschen acht uren des voormid dags en vjjf uren des namiddags doartoo gelegen- Personen en bestuurders, in hot voorgaande iBilikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt Iverricht in labrioken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in bet arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in bet grootste of 'wel in meer dan éón arbeidslokaal, gedarende tweo werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opge hangen een door hem of van hunnentwege onder- teokonde lijst, de uren, in het voorgaand artikel 'bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepBgewyze of voor allen gezamenlijk. Bij Kon. Besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad No. 109), zijn de volgende vrijstellingen van de bepaling van art. 57 aangewezen, als: 1 „Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 „der Kieswet bedoelde personen en bestuurders f„van bijzondere instellingen en ondernemingen /„ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde „personen, welke uit hoofde van die dienstbetrek king op den dag der stemming tusschen do in i „vormeld artikel genoemde tijdstippen niet ge- „durende twee achtereenvolgende uren vertoeven j„in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voor- j „komen. „Vrijstelling als boven omschreven wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van by hen m dienstbetrekking zijnde per sonen alsmede aan personen en bestuurders van bijzonder» instellingen en ondernemingen ten aan- jzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers." De Burgemeester voornoemd, F. WAS. Leiden, 10 Juni 1901. Leiden, 11 Juni. B(J gemeenteraadsbesluit van 4 October 1900 werd op voorstel van B. en Ws. van jden 6den September, daaraan voorafgaande, besloten aan de eigenaren van de 6loot langs (de Bloemistenlaan en van de ln deze sloot .uitloopende eloot aan het einde der Prinses- 'Wilhelmlna-8traat te gelasten die elooten te •dempen en door riolen te vervangen op de wyze en binnen den termyn, door het college ,van B. en Wa. te bepalen, en in verband /daarmede tevens besloten tot het leggen van een riool in de Heerenstraat. Inmiddels trad meer en meer het denkbeeld op den voorgrond (in do Raadsvergadering van 25 October 1900 werd daarvan door den Yoouitte* bty de behandeling der begrooting voor dit jaar reeda medodeeling gedaan) om, en wel bepaaldeiyk ln dit gedeelte der ge meente, een proef te nemen met het biologisch reinigingssystoem. Dientengevolge werd, in afwachting der beslissing omtrent een te dier zake door B. en We. in te dienen voorstel, in overlog met de Commissie van Fabricage tot dusverre geen uitvoering gegeven aan bovenbedoeld Raadsbesluit, ook met het oog op de moeiiyk- heid, welke voorschriften by do demping en rioleering dor slooten zouden moeten wordon gegeven. Sedert evenwel werd door den heer T. Boekee Tzn. oen plan ingodiend voor het bouwen van zes woonhuizen aan de Prinses- Wilhelmina-8traat, met het verzoek om het achter hot bouwterrein gelegen gedeelte sloot langs de Bloemlstenlaan te mogon dempen en rioleeren. Het komt der Commissie van Fabricage voor, blykens haar in de Leeskamer ter inzage gelegde rapporten, dat thans het oogenblik gekomen is om aan bovenbedoeld Raadsbesluit uitvoering te geven. Wei is ook thans nog geen beslissing omtrent de proef met biologische reiniging genomen, maar nu een der eigenaren zelf wenscht een verbetering tot stand te brengen, die de gemeenteraad reeds besloten had voor te schryven, gaat het niet wel aan hem om overwegingen van anderen aard in deuitvoo- ring daarvan te bemoeiiyken. Vandaar dan ook, dat de Commissie van Fabricage thans tot hot loggon van het riool in de Heeron- straat wenscht over te gaan, waarvan do kosten door haar geraamd worden op ƒ600. Tegoiykertyd echter wenscht zy het riool in den Witten Singel te leggen tusschen do Heerenstraat en liet Schelpenpad, waarvoor aanvankeiyk op de begrooting voor dit jaar een bedrag van 1000 was uitgetrokken, maar welko post later, eveneens in verband met de onzekerheid of tot de proef met biologische reiniging zou worden besloten, weder van de begrooting word afgevoerd. Dit laatBte riool zou dan door middel van een ruimkast in verbinding worden gebracht mot het riool van de Heerenstraat om ge- zameniyk hun Inhoud te loozen in de Witte- Singelgracht by de Doezabrug. Kunnen B. en Wa. zich met het eerste gedeelte van hot voorstel der Commissie van Fabricage zeer wel vereenigen, minder goed is dit het geval ton aanzien van het riool in den Witten Singel. Wat toch is het geval? Ten eindo dit riool later eventueel ook voor de biologische reiniging te kunnen benutten, zal het worden gelegd afhollend naar de zyde van de Doezabrug, om daar zyn inhoud in de Witte Singelgracht te loozen. Mocht nu eens niet tot die biologische proefneming worden besloten, of mocht deze ongunstig blyken uit te vallen, dan zal door de uitvoering van de bovenbedoelde werken een in de toekomst naar het B. en Ws. voorkomt zeer bedonke- lyke toostand worden in het levon geroepen. Immers, doze beide riolen, waaraan allengs meer en meer riolen zullen worden Aange sloten, zullen uitmonden op een plaats der Witte-Slngelgracht, waar door het volslagen gemis van eenlgen stroom in het water een ernstige vervuiling met al de onaangename gevolgen daarvan niet kan uitbiyven. B. en Ws. zouden daarom in overweging willen geven voorloopig alleen het riool in de Hoerenstraat te leggen en dit, wat slechts oen tydeiyke toestand zal zyn, te doen uit monden by de Doezabrug. Wordt nu tot do biologische proef besloten, dan kan ook hot tweede riool worden aangelegd, afhellende naar de Doezabrug, om te zamen met het andere riool aan die reiniging te wordon aan gesloten. Geschiedt daarentegen do proef niet, dan zal hot tweede riool worden gelegd, afhollende naar de Neksluis, het riool in de Ileerenstraat zal met dit riool worden in ver binding gebracht en de gozameniyke inhoud van beide riolen zal zyn weg ln do Singel- gracht vinden by de Neksluis, op een plaats dus, waar ten gevolge van den rogelmatigon trek door den Vliet en het gemakkeiyker toe treden van de lucht, vervuiling veel minder te vreezen valt. Intusschen ook Indien dezo oplossing ge kozen wordt, moeten B. en Ws. den gemeente raad op het ernstige dezer beslissing wyzon. Immers indien de biologische reiniging eens onverhoopt niet mocht tot stand komen, dan zou ook in dit geval deze beslissing do eerste stap kunnen zyn ln een richting, welke na verloop van tyd tot vervuiling ook van onze tot dusver rem gebleven eingelgrachten zou kunnen lelden. Immers dan zullen meer en moer faecaliön en afvalwater by de Neksluis worden geloosd en het zal de groote vraag zyn of en hoe lang dit water dat alles zonder schade zal kunnen opnemen. Onder vorwyzing naar bovenstaande over wegingen geven B. en Ws. daarom in over weging voor het leggen van het riool in do Heerenstraat eea bedrag van 600 beschik baar te stellen, en dit te vinden door de vaststelling van den overgelegdeu staat van af- en overschryving. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zyn thans nog f 10,953.67 beschikbaar. Tot vendumeester van het Notarishuls aan Den Burcht alhier Is, in plaats van den heer Post, benoemd do heer A. G, Hooyer, te Apoldoorm De generaal-majoor J. G. F. van Houtum, bevelhebber in de lste militaire afdeeling, bezocht heden, vergezeld van een adjudant, dit garnizoen, ten einde ter plaatse de voor gestelde verbeteringen en wyzigingen van de kazernegebouwen te kunnen nagaan. Geslaagd ia voor het examen in do handelswetenschappen (Boekhouden, Handels- rekenen, Handelsrecht en Administratieve kennis) vanwege de „Vereeniging van leeraron in het Boekhouden" te Arasterdam mejuffrouw A. Haasnoot, van Katwyk-aan-Zoe, leerlinge van mejuffrouw Octavia Parmentier, alhier. In September e. k. zal aan do Chr. kost en dagschool voor meisjes to Spannum (Fr.) als directrice optreden mej. M. A. Coolsma, tot voor korten tyd werkzaam aan de school van den heer J. B. Meynen, te Lelden. In het hotel „De Twee Steden" te 'e-Gravenhage is aangekomen de heer Van Riet, consuLgeneraal van Nederland te Buenos-Ayres. Naar men verneemt, zullen Gedeputeerden aan de Staten van Zuid-Holland voorstellen: een som van f 120,000 als subsidio to ver- leenen voor uitbreiding der belangryke haven werken in de gemeente Vlaardingen. Naar het „Haagsche Dagblad" verneemt, zyn tusschen hot gemeentebestuur van Den Haag -en het Ryk de onderhandelingen ge- opond over: lo. Aankoop van „Zorgvliet", met de be doeling daar een nieuw paleis te doen ver- ryzen. 2o. Het stadhuis over te brengen naar het tegenwoordige paleis in het Noordeinde. 3o. Het stadhuis to bestemmen voor go- meentemuseum. 4o. Het afbreken van do jongst door de gemeente aangekochte porceelen Noordeinde 138 en 140, ten eindo een nieuwen, breeden verkeersweg tot stand to brengen, verbindende het Noordeinde met den Prinsessewal. 5o. Ter gedeolteiyke dekking van do met deze plannen gepaard gaande flnancieele ge volgen een strook van het landgoed „Zorg- v]iel" langs de Stadhouderslaan ala villa bouw terrein 'in exploitatie te brongen. Ter vervulling van de vacature van ieernar, ln de Geschiedenis aan hot Stedoiyk Gymnasium te Amstordam, ontstaan door het overiyden van nu*. "W. H. Ikman van Burck, worden door curatoren van genoemde Inrich ting aanbevolen de heereri: dr. E. T. Kuiper, leeiaar aan het Gymnasium te Leeuwarden, on J. S. Theissen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Amersfoort. De minister van koloniën maakt in de „Sts-Ct." bekend, dat in dit jaar uitzending van ambtenaren voor den administratieven dienst in Nederlandsch-Indiö niet zal plaats hebbon, terwyi in 1902 ook niet op uitzen ding van personeel voor dien dienst te reke nen is. Twaalf juristen, die geslaagd zyn in het examen, bedoeld by art. 92, 2de lid, der wet op het hooger ondorwys, kunnen ter beschik king van den Gouvernour-Generaal van Nederlandsch-Indië worden gesteld om by de rechterlijke macht daar to lande geplaatst te wordon. Gegadigden hebben zich binnen zes weken na deze bekendmaking by gezegeld request tot het departement van koloniën te wenden met overlegging van: a. hun diploma van hot bovengenoemde examen, het diploma, waarby hun de graad van doctor in de rechtswetenschap is toege kend, en c. q. oen exemplaar van hun acade misch proefschrift; b. eon bewijs van zedeiyk gedrag, afgo- geven door het dageiyksch bostuur hunner woonplaats; c. een bewys, dat zy tot geen militairen dienst verplicht zyn, of wel een bewijs, aan- toonende wolke verplichtingen ten aanzien van den militairen dionst zy nog te vervullen hebben. Geen uitzending heeft plaats dan nadat by ondorzoek door de daarvoor bestemde genees kundige commissie gebleken is Yan een gozond lichaamsgestel en vrydom van gebreken, die voor den dienst in Nederlandsch Indiö ongo- schikt maken. De Amerikaan8che gezant is van Den Haag naar Brussel vertrokken. Generaal Yan Panthaloon baron van Eek, inspecteur der genie maakte heden een inspectie reis van 'a-Gravenhage naar Amsterdam. Gisteren werd ten raadhuize te Amster dam do akte van stichting geteekend van oen Amsterdam8ch Sanatorium voor Borstiyders. In de daaraan voorafgaande vergadering der Vereeniging tot oprichting van een zoodanig sanatorium, werd door jhr. mr. 0. J. den Tox mededeeling gedaan van twee Ingekomen giften van 10,000 elk, van de heeren baron Rosenthal en P. W. Janssen. Bovendien zyn nog ontvangen 11 giften van 1000, 15 van 500, 16 van 250, enz., zoodat men thans over oen kapitaal beschikt van ruim 55,000. Een geschikt terrein voor de vestiging van de inrichting is gevonden op de gronden van Crailoo, toebehoorende aan den heer Yan Langerhuizen. Aan den heer Ed. Cuypers is opgedragen de bouwplannen to ontwerpen. Het gebouw zal zoo eenvoudig mogeiyk zyn ingericht en plaats aanbieden voor de opneming van 30 patiënten. Intusschen zal worden voortgegaan met pogingen tot ver sterking van de financiën der Vereeniging, als wier bestuur zullen optreden de leden der voorlooplge commissie: mr. F. S. van Nierop, dr. "W. PoBthumus Meyjes, dr.'J. P. Dozy, prof. Pol, dr. G. van Wayenburg, mr. G. Vissering, dr. J. Ed. Stumpff, "W. Hovy en J. H. van Eeghen. Do burgemeester van Amsterdam is tot eere-voorzifter benoemd. De heeren L. A. Bakhuis, oud-majoor by den topographlschen dionst in Ned.-Indiö, en H. A. Boon, arts te Leeuwarden, beiden deel uitmakende van de Surinaamsche expe ditie, welke ten doel heeft de rivier de Cop- pename in haar hoogste bronnen op te sporen, zullen 15 dozer met het stoomschip „Prins Willem II", van don Koninklyken West-Indischen Maildienst, naar Paramaribo vertrekken. De luit. ter zee lste klasse A. J. Stockum, mede lid der expeditie, zal een maand later derwaarts vertrekken. De luit.-kolQnels L. M. J. Wennlgor, van het reg. gren. en jagers, en A. D. Petter, van het 4de reg. inf., worden den 5den Aug. gedetacheerd in de legerplaats by Oldebroek tot hot volgen van do oefeningen van het 2de reg. veld-artillerie. De 2de luit. B. W. van Weideren baron Rertger8, van het 8ste reg. inf. te Doosburg, is op z(jn aanvrage voor den tyd van een jaar op nonactiviteit gesteld buiten bezwaar van de schatkist. De off.-mach. 2de kl. dor marine J. A. Waleson is bestemd voor don dienst In Oost- Indië en zal in Aug. derwaarts vertrekken. De off. van gez. lste kl. der marine B. L. van Albada, dio bestemd is voor het eskader in Oost-Indië, zal per sa. „Prinses Amalia", dat 6 Juli van Amsterdam vertrekt, zyn bestemming volgen, doch 'te Genua schoep gaan. Het8toom8chip „Myrmidon", van Amster dam naar Java, vertrok 8 Juni van Liverpool de „Maasdam" arriveerdo 10 Juni van Rotter dam to Niouw-York. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiteH. Aan J. G. Brouwer NijhofF, op zyn daartoe gedaan verzoek, mot ingang van 15 Augustus, eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht. Met ingang van 15 dezer: aan den luitenant ter zee der 2de klasse jbr. P. A. Prins vergunning verleend tot het waarnemen van een particuliere betrekking buiten liet zeewezen voor den tijd van een jaar, onder stilstand van nonactiviteitatrakto- ment en zonder opklimming in de ranglijst. Bevorderd tot luitenant ter zee dor Zae klasse de adelborst der lste kltisse A. Romback. Een veertigjarig feest. I. Een groote echaro belangstellenden, zoo van hier als van elders gokomen, vulde gister avond do ruime Hooglandscho kerk, waar, naar aanleiding van het 40 jarig bestaan der Chr. Jongolingsvereeniglng „Prod. XII la", een openbaro vergadering gehouden werd. To acht uren precies opende ds. A. J. van Wyngaarden, van Katwyk aan Zee, de ver gadering (na hot zingen van Fs. 6810) met gebed. Hierna werd een kort verslag uitgebracht door den president der feestvierende vereeni ging, den heer P. L. v. Hooidonk, die mee deelde, dat het boekjaar 1900 met een tekort van f 14 sloot, terwyi voor belangstel lenden alle bescheiden, op de Vereeniging be trekking hebbende, op Donderdag 13 Juni a. s. dos avonds te 9 uren In het lokaal ter inzage zullen liggen. Uit dit verslag bleek nog, dat do Vereeniging thans 43 leden telt, 100 leden op do Jongelieden- en Knapen- Vereeniging heeft, on een Zondagsschool van 700 kinderen bezit. Nadat een mannenkoor van 25 leden of oud-leden der Vereeniging onder leiding van den heer C. v. d. Putte zich had laten hooren, dat een Feestlied ten gohoore bracht, hetwelk door de gewelven van het schoono gebouw prachtig weerklonk, sprak ds. Van Wijn gaarden do feestrede uit naar aanleiding van Ps. 48:10: „o God, wy gedenken Uwerwel- dadighoid in het midden Uws tempels". In verband met het 40 jarig bestaan hield spieker een schoone toespraak. Tijdens het zingen van een lied door hot zangkoor beklom ds. H. J. Kouwenhoven den kansel, om in een van vuur en gloed tintelende rede te doen uitkomen het beeld van elk jongeling in don stryd dos levens, in do Mei maand des levens bloeiond en zwak en daarom zoo vatbaar voor indrukken, wees vervolgens op wat de heilige apostel in Galaten 14 zegt en waarschuwde onzo Christen-jongelingen ernstig, wyzende op de vele gevaren, die hen omringen. Na het zeer belangstellend aanhooren dezer beide toespraken bracht het zangkoor No. 3 van het programma ten gehoore. Terwyi dit plaats had, beklom onze oud- stadgenoot dr. F. J. Los, predikant te Barne- veld, het spreekgestoelte. Deze, een oud-lid der Vereeniging, sprak van hetgeen hy zelf op die Vereeniging en de verschillende takken der Vereen, heeft doorleefd gedurende de 16 jaren, die hy werkzaam wa», en was aangenaam verrast zooveel goede bekenden thans voor zich te zien. Spreker herdacht zooveel trouwe vrionden, dio niet meer zyn, zooals ds. Wille- brands en zendeling Bink on anderen, tevens een woord van hulde brengende aan zjjn goede vrienden, die nog in leven zyn, maar vooral aan don toenmaligen president tydens zyn lid-zyn, den heer P. Mazurel. Hy wees verder op vele goede vruchten der Vereeniging, zooals de Zondagsschool, do Jongelieden- en Knapen-vereeniging. Nadat het koor zich nogmaals had doon hooren, eloot dr. F. J. Los met een dankgebed de vergadering, waarna door allo aanwezigen het „Hallelujah, eeuwig dank en eere 1" werd aangeheven. Geheel onder den indruk van het gehoorde zongen de aanwezigen na het uitspreken der zegenbede dr. Los het bekendo „Dat'e Hoeren zegen op u daal I" toe, waarvoor dr. Los ook namens de twee hom voorgaande sprekers den aanwezigen dank zeide, overtuigd ajj hy was, dat deze zegenbede ook hun gold. Te ruim halfelf was deze plechtige ver gadering afgeloopen. Hedenmiddag te drie uren zou do feest viering voortgezet worden, waarvan wy in ons nummer van morgen het verslag hopen te geven. Gemengd Nieuws. In het bericht van gisteren omtrent het afgenomen examon voor geoefend zwemmer vanwege de „Leidscho Zwomclub" stond Henricus Albertus Adriani en Christoffel Boon. Dit moet zyn Albertus Henricus Adriani en Cbristoffol Boom. Adam deJong, kuiperteDubbeldam, die Donderdag jl. door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot 20 jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zyn huisvrouw, heeft tegen die uitspraak cassatie aangeteokend. In den laatste n tyd s c h y n t het' in het Jordaangedeolto van Amsterdam mode' te worden dat op Zondag by twisten hot mes te voorschyn wordt gehaald. Voor do vyfde maal, in de laatste vier weken, kan „De Tel." van een ernstige verwonding melding maken. Tusschen het echtpaar Xmink, wonende Bloemstraat 38, ging het Zondag lang niet! vredig toe. Den geheolen dag werd er getwist! on gevochten en toen gistermiddag een buur-, man, de diamantbewerker Meyning, thula kwam, hoorde hy buurvrouw Imink luid om' hulp roepen. Meyning begaf zich naar boven om de twistenden te verzoenen, maar dat bekwam hem slecht. De 50 jarige Imink, dokwerker van beroep, gooide hem eerst op zy, trok toen zyn mes en bracht zyn buurman daar mede een snede van ruim 15 c.M. toe onder ds rechtorribben. Kermende van pyn liep Meyning de trap af en begaf zich, gesteund door voorbygangers, on een zyner dochters, naar de BVolks apotheek" op de Rozengracht. Hier werd oen eerste verband gelogd en vervolgens werd do gewonde per politie- brancard naar het Binnen Gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zyn too stand is niet zonder gevaar. De dader, Imink, was in dien tusschentyd gevlucht, maar weldra was hy door de politie opgespoord en werd hy naar het politiebureel' aan de Raampoort gebracht. Hier werd hom door den afdeelingschef,, den' inspecteur lste klasse J. Lofvers, een verhoor afgenomen en het mes, waarmede de verwonding had plaats gehad, in beslag ge-, nomen. De dader verklaarde in dronkenschap to hebben gehandeld. H(j werd tor beschik-] king van de justitie gesteld. Gedurende den' goheelen Zondag verdrongen zich voor do woning van don veewonde vele nieuwsgierigen. Uit Arnhem meldt men dat gister morgen in een galanteriewinkel in do Hom-' meistraat eon gasontploffing plaats had, waarbij twee grooto spiegelruiten aan do straat on allo andere ruiten in de benedenwoning ver nield zyn, on waarby eon brand is ontstaan, die evenwel spoedig gebluscht is. Ongelukken hadden niet plaats, alleen bezeorden zich een weinig een juffrouw en een jongetje, die juist don winkel passeerden. Oorzaak schijnt te zyn het komen met vuur op een plaats, waar gas uit een gaspyp was ontsnapt. To Oosterhout is do 78-jarige V. door de stoomtram zoodanig aangereden,4 dat hy aan de gevolgen is overleden. To Sevenum is Zaterdagmiddag de 18 jarige voerman L., doordat zyn paard schrikte, van zyn kar gevallon. Do wieleu gin gen over zyn borst; hy bezweek spoedig daarop. Te Maastricht Is eon kind van den werkman A. door do slroomtram naar Glons overreden en ten gevolge daarvan over-, leden. Te Maastricht is een glasblazers-, leerling by het zwemmen in de rivier de Maas verdronken. Twee zyner kameraden, die in gevaar van verdrinken verkeerden, konden nog bytyds gered worden. Uit Oldenzaal meldt men, dat Zaterdagmiddag do baanwaebtster, vrouw S., door een goederentrein der H. IJ.-S.-M. is aangereden, in do nabyheid der stad; reeds is z() aan de gevolgen overledon. Een laaghartige streek. Eon landbouwer onder Middelburg heeft in zyn stal een zyner paarden, dat binnonkort oen veulen zou krygen, gevonden met een diepe snode in den nek. Het dier had ongeveer etu emmer bloed verloren.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1