12658 Zaterdag 1 Juni A*. 1901. IT feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Pit uommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste BladJ v M-Zoidafrikaausche ïerecniging. F'eullleton. De Roos van Horton. 1 1 fiy Voor Loidon per S maanden; S J "fl S fTS" j f 1.10.! «*301100 Loidon, per looper en waar agonton gevestigd zl)n 1.80 1 j s i.es.1 PRIJS DEZER COURANT: j t j,. ft Franco por post PRIJS DER ADVERTEWTTËN: Van 1-6 regels f 1.0D. Iedere regel moer f 0.17- Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het moasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Af deeling Leiden en Omatreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zooter- woudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd by gelegenheid van het huwe- jyk van Jan en Jof 3. „Op een gezellig avondje van W. en J. te Rynsburg, voor de Boeren 5.12 Op de 25-jarige Echtvereeniging van K. H. en H. S1.21* Gecollecteerd voor de Boeren op een ,vyf-en-twintigjarig huweiyksfeest te Rynsburg 3.— Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Voor de noerenkrygsgevaugenen en kun Trouwen en kinderen. In dank ontvangen door mevr. Muller— Eeynsiu8 Een bezending kleederen, boeken en spelen van mevr. B. en mevr. H. Een pakje boeken on hemden van mej. L. f 10 van den heer N. N. Het Comité heeft heden wederom, door welwillende bemiddeling der stoomboot-maat- schappy „De Volharding", kosteloos twee kisten naar Amsterdam kunnen verzenden. Het biyft steeds bereid tot het ontvangen van goederen en giften. Oriloleole Keuulagevlug. Burgemeester en Wothouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemeene keunis, dat door hon vergunning ie verleend aan Z. J. DE ROOY en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de bakkerij aan de Korte Mare No. 22, door aanbouw van een nieuwe bakkerij met magazijn op het perceel Korte Mare No. 24. Buigemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 81 Mei 1901. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 1 Juni. Professor G. Schlegel, alhier, Is door de £elz.-Kon. Academie van Wetenschappen te Weeiisn benoemd tot buitenlandsch lid. De R.-K. Kiesvereeniging alhier stelde in haar glstoravond ln de zaal van den R.-K. (Volksbond gehouden vergadering met alge meene stemmen tot candidaat voor het lid- •maatschap van de Tweede Kamer den heer A. E. van Kempen (aftr.) en tot candldaten voor de Provinciale Staten de heeren P. van Cranenburgh, W. Pera (aftr.) en W. F. van jWyk Thzn. De beide laatste» zyn ook roeda door de anti-revolutionairen gesteld, die tevens [besloten den katholieken candidaat over te nemen, zoodat de drie genoemde heeren do leandidaton van de gezameniyke anti liberale 'partyen zyn. In een terzelfdor tyd in het Nutsgebouw [door de „Vryzinnige Kiesvereeniging" go- jhouden vergadering is als derde candidaat voor '.het lidmaatschap der Provinciale Staten ge- latóld de heer P. Alma Lz., en zulks ter ver hanging van prof. mr. J. Oppenheim, die reeds |vroeger als zoodanig candidaat was gesteld, 'doch zyn candldatuur wederom ter beschik king van de Veroeniging had gesteld. Voorloopige candidaten waren ditmaal do heeren P. Alma Lz., F. H. A. Driessen, mr. J. Oppenheim, W. F. Verhey van Wyk en J. O. Zaalberg. In de vorige vorgadoring waren reeds de aftredende heeren dr. E. F. van Dissel en H. C. Juta (beidon lib.) opnieuw candidaat gesteld. Door dezelfde j,Vryzinnige Kiesvereeniging" werd gisteravond ook een keuzo gedaan van candldaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Het aantal aftredende leden bedraagt 9; na de grensuitbrelding moet het aantal Raadsleden nu met 4 wordon vermeer derd, terwyi tevens moet worden voorzien ln de vacaturen der heeren dr. Th. G. den Houter, die tusschentyda aftreedt, en P. Zillesen, die voor een herkiezing heeft bedankt. De aftredende leden zyn; ln Kiesdistrict I, de heeren Dr. E. F. van Dissel, Dr. P. J. Kaiser en J. A. van Hamel, waarby nog komt één nieuwe zetel; in Kiesdistrict II, de heeren P. J. van Hoeken, J. Korevaar P.Az. en H. 0. Juta, waarby nog komen twee nieuwe zetels en de vacature-Den Houter; in Kiesdistrict III, de heeren J. J. Hassol- bacii, Dr. A. van Rhyn en P. Zillesen, waarby no? komt één nieuwe zetel (®n de vacature Zillesen). Alle aftredendon zyn liberaal, met uitzon dering van den heer Van Hoeken (a.-r.). Tot candidaten werden nu geproclameerd de heeren: lste kiesdistrict: J. J. Hasselbach, H. C. Juta, J. Korevaar P.Az. en K. Sytsma; 2de kiesdistrict: J. Bink, Dr. E. F. van Dissel, J. A. van Hamel, Dr. P. J. Kaiser, C. H. Kouw en A. I. Witmana Mz.; 3de kiesdistrict: A. J. den Hollander, H. Marks, dr. A. van Rhyn en J. Zitman. Vóór tot de keuze der candidaten voor den gemeenteraad word overgegaan, was goed gevonden om met de kiesvereeniging „Vooruit gang" samen te werken, mits hare candidaten instemming by deze vergadering konden vinden. „Vooruitgang" had ingezonden het volgende candidateniystje: vqor district I de heer K. Sytsma, voor II de heeren O. H. Kouw en J. Bink, voor m de heer J. Zitman. Toen do vergadering zich met dio candidaten kon vereenigen, werden de candidaten voor do verschillende districten gesteld als boven meegedeeld. Alvorens men tot stemming over de candi daten voor het dorde district overging, had de heer F. van Romburgh te kennen gegeven dat hy voor een eventueele candida&tstelling niet in aanmerking wsnschto te komen. „Vooruitgang" neemt nu ook den candidaat voor de Prov. Staten, den heer P. AlmaLz., over, geiyk zy de gestelde candidaturen voor den gemeenteraad aanvaardt. Daartoe speciaal uitgenoodigd door het b3stuur der R.-K. Kiesvereeniging te Leiden, trad gisteravond ln het gebouw van den R.-K. Volksbond voor de R.-K. kiezers op de heer A. E. van Ke»>pen, lid van de Tweede Kamer. Na den leden der Kiesvereeniging dank te hebben betuigd, dat zU hem opnieuw candidaat hadden gesteld voor de Tweede Kamer en dit maal wel met algemeene stemmen, behandelde spr. in oen uitvoerige rede do onderwerpen van Staatsbeleid, waaromtrent by anti-revolu- tionnairen en Roomsch-Katholieken overeen stemming bestaat, t. w. het byzonder onder- wys, de vryheid van bedryf, de bevordering van den bloei der binnenlandsche Industrie enz. Spr. eindigde zyn rede met de verklaring, dat, Indien door den gemeenschappelyken stryd veel zou worden verkregen, men niet tevreden zou zyn, alvorens het „Soli Deo Honor et Gloria" zoodanig ln 's lands raadzaal zege vierde, dat het duideiyk uit wetten bleek, dat er rokonmg werd gehouden met het Hoogste en het Heiligste. De voorzitter der Kiesvereeniging bracht aan het slot der byeenkomst spr. dank voor zyn belangryke voordracht. De rekening der Chr. Wykvereeniging, welker gebouw staat aan het Levendaal alhier, over het jaar 1900, sluit met een tekort van byna f 152. Aanvankeiyk bedroeg dit zelfs meer dan 850, maar het bestuur meende enkele eerst door hem tot kapitaal bestemde bydragen tot vermindering van het tekort te moeten gebruiken. Het nadeellg slot ontstond door het ver liezen (wegens overiyden) van een jaariyksche bydrage van f 100 en door bedanken van een van f 60. Daarenboven ontviel der Ver- eeniging door den dood. de heer Voorhoeve, die haar van tyd tot tyd door krachtigen steun verraste. Verleden jaar reeds was daar door het tekort ±f 127. Toen had de Ver- eeniging evenwel kort te voren by de herdenking van het 25-jarig beBtaan van het Wykgebouw zulk een belangryke som voor gedeelteiyke aflossing der schuld ontvangen, dat het be stuur de vrflmoedigheid ontbrak dadeiyk daarna te bedelen voor dekking van het tekort over 1899. Met een nadeelig saldo werd do nieuwe rekening daardoor aangevangen. Thans vraagt hot beBtuur of het wagen mag de hulp van anderen in te roepen. Enkele giften ontving het reeds tot een bedrag van ƒ38. Het bestuur wachtte met opzet hulp te vragen totdat het tekort der Chr. scholen zou gedekt zyn, hetgeen nu het geval is. Het bestuur vraagt by monde van ds. S. H. J. de Wolff: „Och, beschaamt onze hope niet, dat wy ook van deze zorg ontheven zullen worden." By de Leidscho Spaarbank is in de maand Mei ingelegd f. 70,891.76* en terugbetaald ƒ86,806.576, terwyi zyn afgegeven 83 nieuwe en geheel afgelost 109 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,797 inleggers bedroeg eindo Mei 2,184,654.59C. Aan het verslag van de Vereenlglng tot verzorging van kleine kinderen over 1900 is het volgende ontleend: Een heel jaar is nu in gebruik een eigen huis, waar do kleine kinderen der buitenshuls werkende moeders verpleegd worden. Een zonnige tuin, ruime, luchtige kamers, betere bedjes voor de kleinen van 3-6 jaar. Alles voldoet goed, maar is ook kostbaarder. Zeor wordt gewaardeerd de ontvangst eener som van 200 by de laatste uitbetaling der verbouwing. In October kwam het voorstel eener be gaafde kindervriendin om weder een concert samen te stellen. Dankbaar werd haar aanbod aangenomen. Het etudenten-mandoline-gezel- schap „Lohjarkof" luisterde het feest op, evenals de viool-klasse van den heer Stnenlng. Het concert bracht 1100 in do kas. De helft van de opbrengst van het armen- concert door „Sempre Crescendo" gegeven, was aan do Yereeniging toegezegd, Zy ontving dientengevolge ƒ100. De directrice, mej. Wetzelaar, moest haar functie wegens familieomstandigheden In Mei verlaten. Haar opvolgster is mej. Van Pien- broek. Dank wordt gebracht aan de dames, die speelgoed en kleertjes zonden voor de kinderen. De Vereeniglng wordt opnieuw den stadgenooton aanbevolen en de aandacht ge vestigd op de kaarten die steeds te verkrygen zyn by mej. Hubrecht, penningmeesteresse. Slechts 10 cents voor elk kind, en 25 cents por dag voor 3 kinderen uit één gezin, voor die kleine som worden de kinderen den ganschen dag gevoed en verzorgd. De bewaarplaats is dageiyks te bezichtigen. In het afgeloopen jaar werden 7859 kinderen In de bewaarplaats verpleegd, 5716 voor den heelen dag en 2148 voor den halven dag. Het gemiddeld aantal kinderen per dag ln de verschillende maanden was: Januari 21, Februari 20, Maart 20, April 23, Mei 21, Juni 19, Juli 19, Augustus 21, September 21, October 25, November 28 en December 24. Aan het einde des jaars werd de Vereenl glng verbiyd door twee giften van onbekenden, een van ƒ200 en een van ƒ500. In het byzonder wordt een woord van dank gebracht aan dr. Rümke, die steeds bereid was de Voreeniging met geneeskundige hulp by te staan. De Inkomsten bedroegon ƒ5080.03, de uitgaven ƒ3440.90, zoodat er is een saldo van 1639.13. In enkele onlangs rondgezonden exemplaren vap het verslag zyn oen paar cyfers in den staat van verrekening verkeerd overgenomen, t. w.opbrengst concert moet zyn niet ƒ1214.45, maar ƒ1204.45, en het eindcyfor der inkomsten bijgevolg ƒ5080.03 en niet ƒ5090.03, saldo der rekening staat ƒ16.39, dit moet zyn ƒ1639.13. Naar men ons mededeelde, had de Chriatelyk-Historische kiezersbond in het dis trict Bodegraven de candidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer eerst willen opdragen aan den heer Royaards, te Den Bildt, die echter bedankte; daarna besloot men zich te vereenigen met den candidaat der Vryo anti-rev., den heer Van den Bergh van Heemstede, die zich de eer evenmin liet welgevallen. De laatstgenoemde kiezers moeten nu kapitein Idslnga, van 's Gravenhago, tot hun candidaat hebben geproclameerd, met welke candidatuur de Centrale-Katholieke Kiesvoreeniglng zal samengaan. De heer Heemskerk word ons genoemd als de candi daat der anti-revolutionnairen en vermoodoiyk zullen do Christeiyk-Historischen zich met den candidaat dor liberalen, hot kamerlid Knyff, vereenigen. Op de liefeiyke begraafplaats te Hilversum werd den laatsten Mei het stoffeiyk overschot van den emeritus-predikant A. Koers aan den schoot der aarde toovertrouwd. Het was een aandoeniyke plechtigheid. Rond de groeve stonden geschaard de weduwe, de negen zonen en dochters, een viertal aangehuwde kinderen, een schare van bloedverwanten en oen echt paar uit Hazerswoude, trouwe vrienden van den ontslapene en zy» gezin. Ds. Dykstra, de predikant van Hilversum, herdacht den betrekkeiyk korten rusttyd, den emer.-prod. geschonken, die, al had hy zyn huis Sela genoethd, onder veel zorg, onrust en zwakte, maar ln onafgebroken vertrouwen op zyn Heer, eerst nu ln de ware rust was In gegaan. Sela, zeide hy met Spurgeon, beteo- kent ook: „Naar boven." Vervolgens trad de ruim 80-jarige emeritus predikant S. Buytendyk op, merkwaardige figuur uit onze latere politieke en korkeiyke geschiedenis. Hy herinnerde er aan, dat hy met Keers gestudeerd had, getuige waB ge weest van zyn huweiyksgoluk van begin tot einde, en gaf de vorklaring, dat de overledene, te Hilversum geboren, niet anders dan te Hilversum kon komGn rusten van den arbeid en sterven. Aandoeniyk was zyn toespraak tot do weduwe, die, met oen gehoorbuis ge-' wapend, de woordvoerders trachtte te verstaan,' en tot de kinderen die haar tot steun zouden zyn, om te eindigen met een krachtige, korte bede. Daarop trad ds. W. Klercq, van Koudekerk, naar voren, die den ambtgenoot eere bracht, dio meer dan vijfentwintig jaar den Heere gediend had te Hazerswoude, en tot het laatste too daar vrede en rust had mogen bewaren by zyn eenvoudige en harteiyko Evangelie-verkondiging. Twintig jaar lang had de spreker het ge noegen gehad naast den overleden© zyn werk te verrichten en nooit had ook maar het kleinste wolkje hun vriendschap beneveld. Vervolgens legde hy, als afgevaardigde van het Classicaal Bestuur van Leiden, in den geest (want de overledene was afkeerig van alle uiteriyk vertoon en reclame) een krans op het graf van den onvergeteiyken Praeses, 1 die zoo vele jaren met wyshoid en tact de dikwyis moeilyko vergaderingen geleld had. Nadat do oudste zoon, ds. W. A. Keers, van 's-Heer-Arendskerke, mot door tranen bewogen stem nainons de familie dank had gezegd voor de eer, zyn braven vader bewezen, verliet de stoet den doodenakker in do stille overtuiging, dat een goed man was heen gegaan. Ingetrokken la de verplaatsing van de klerk der posteryen en telegraphie 2de kL mej. M. Bouwmeester van Leiden (postkan< toor) naar Delft (postkantoor). Voor het akte-examen lager onderwys is geslaagd mej. D. M. Boonacker, to Oudshoorn Ned.-Horvormde Kerk. Beroepen is to Groot-Schermer de heer M. Rosbergen, cand. te Boskoop. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Mei Ingelegd ƒ6125.40, verdeeld over 120 inlagon. Terugbetaald ƒ4980.60, verdeeld over 51 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 996. 1 Door de Kiesvereeniging „Wassenaar" te Wassenaar is besloten de candidatuur van den heer H. H. van Waveren, voor het dis trict Katwyk, door „Volksbelang" gesteld, zooveel mogeiyk te steunen. f Het ontwerp van een nieuwe Armenwet Is geroed en zal dezer dagen de Tweede Kamer bereiken. i B. W8. van 's-Gravenhage stellen den Gemeenteraad voor, de ln openbaro veiling gebrachte perceelen aan het Noordelnde, Nos. 138 en 140 (vroeger van de Konlnkl. thosaurle), waarvan het bezit voor de gemeente zeer ge-, wenscht is, ondershands aan te koopen voor 100,000. In de 17de jaarvergadering der ver- eenlging tot Chrietelyke verpleging van krank-, zinnigen werden met byna algemeene stemmen als bestuursleden herkozen graaf Van Lim burg Stlrum te Oosterbeek en dr. Hermanldea te Geldermaleum. Hot bestuursvoorstel tot het aangaan van een nieuwe leening groot 250.000 werd aan- aangenomen, na uitvoerige toelichting van de bestuurstafel, waarby werd uiteengezet, dat deze leening moest dienen voor afronding van den bouw op „Veldwyk" en „Bloemendaal" en tot aanbouw op „Dennenoord," om zoo spoedig mogeiyk te komen tot beschikbare ruimte voor opneming van het maximum- aantal van 500 patiënten ln ieder gesticht. Tot directeur der* stadsdrukkery te Amsterdam, is benoemd de heer E. J. de Groot, meesterknecht der drukkery „Elsevier", 47» - 1 Rosamund hoorde haar naam niet en zy 'vermoedde niet in het minst, welk een vreese- liyken stryd de man in zyn binnenste streed, idie zoo juist zoo zorgvuldig zyn kopjo op tafeltje had neergezet. Haar gedachten (hielden zich echter ook met hem bezig en izy bereidde zich op een gesprek voor, dat 'wat licht op zyn toekomstige huwelyksplan- inen zou werpen. Hy had zonder eenigen [twyfel een voorliefde voor Amy's gezelschap aan den dag gelegd, dat wil zeggen, van hem kon men dat zoo noemen, wyi hy gewooniyk (slechts met de heeren sprak en zich op een afstand van de dames hield, niot met hen danste, hun geen beleefdheden zeide, noch 'met hen croquet speelde. Misschien vergiste Amy zich toch niet zoozeer en was hy nu gekomen om zyn lot te leeren kennen en om Rosamund om haar hulp te smeek en. Hy zag er nu zy keek hem haastig aan byzonder ernstig uit. Ja, hy had zeker iets op het hart 1 ■Hy scheen met een innerlyke ontroering, een hevige gemoedsaandoening te stryden; maar 'wat ook de reden van die aandoening mocht geweest zyn, zy ging haastig voorby en na eenigo seconden reeds had hy de teugels van het verstand en do zelfbeheersching weer vast }in de hand. Opnieuw greep hy zyn kopje om het leeg te drinken. Daarop zeide hy met een veelbeteekenenden blik; „Dit zyn zeker Bal- 'malnsche familieportretten?" j .Ja, eenige daarvan gaan voor echte kunst- Werken door", geide Rosamund terwijl zy opstond. „Stelt u belang in schilderyen?" „Ja, in hooge mate, vooral voor portretten van Lely, Van Dyk on Gainsborough; doch eigeniyk geef ik aan Romney boven allo anderen do voorkeur." „In de bibliotheek hangt oen zeer mooie Romney; misschien zoudt gy dien gaarne eens zien?" „Met het grootste genoegen. Dit portret hier, het meisje met de gele sjerp en de groote, donkere oogen, bevalt my byzonder goed." „My ook. Ik heb het in do oude rommel kamer gevonden, naar beneden gebracht en weer in zyn rechten hersteld." „Hoezoo? Was het dan in ongenade?" „Ja, zelfs zeor in ongenade. Het origineel was een zekere Molly Balmaino, dio met den huismeester van haar broeder er van doorging en met hem trouwde. Was dat niet zeer slecht van hem?" „Een schaking dus?*' zeido hy langzaam. „Ja. Haar naam werd hierop uit den familie- by bel, zoowel als uit het testament van haar vader, gekrabd, haar portret uit deze kamer verwijderd en tot do ratten onder het dak velbannen." „Kortom, hot werd als waarschuwend voor beeld de geheele familie voorgehouden en ik vermoed, dat het succes had. Sinds dien tyd ie er zeker nooit weer een dergeiyk geval in uw familie voorgekomen?" ging hy op spot- tenden toon voort. „Toch wel," antwoordde miss Balmaine, „ofschoon het niet precies hetzelfde geval was." „Werkeiyk? Wanneer was dat?" „Het sp(jt my, doch ik kan u geen nader uitsluitsel daaromtrent geven," antwoordde zy tameiyk styf. „En, als ik vragen raag, wat werd er van de mooie Moliy Balmaino?" „Zy stierf zeer jong en dat was zonder twyfel het beste voor haar; daardoor werd het arme meisje veel verdriet en zorg be spaard." „Ik maak daaruit op, dat zulke onver standige huwelyken uit liefde uw byval niet hebben, miss Balmaine?" „Zoudt gy nu gaarne „den Romney" willen zien?" vroeg zy ontwykend. „Het zal dadelyk donker worden." „Ja, gaarne. Ik heb reeds zeor veel van do Balmainsche schilderyen gehoord," ging hy voort, terwyi zy door de voorkamer en een lange gang naar de bibliotheek gingen. „Vroeger werden zy eens van hier naar een oud huis te Horton gebracht, of liever gezegd, daar opgestapeld. Toen myn groot moeder Balmaine Court verliot, nam zy allo schilderyen moe." „Welk een plaats is Horton? Een weinig afgezonderd, nietwaar?" „Afgezonderd? Heel en al uit de wereldl Men moet in zyn gedachten honderd jaar terug gaan, als men het leven daar begrypen wil." „Hoezoo?" „De huizen zyn alle drie-of vierhonderd jaar oud en de opvattingen en meonlngen der menschen schynen even oud to zyn. De plaats is aan alle kanten door wellanden en een woestijn van zand omgeven, de eene helft van de plaats ligt op steenachtigen, do andere op moerasgrond en het moeras zelf is heinde en ver met kudden schapen bedekt." „U gaat er zeker nooit heen?" „Toch wel, af en toe eens. Ik woon dan ln het oude heerenhuis en leid een onge bonden leven." BGeheel alleen?" „Noen; ik neem een oude dienstbode mee, di# reeds tea tyde van grootmama by ons was; w(j wonen dan in een hoek van het heerenhuis." „Dan is u zeker zeer aan dio vreemd- soortigo, afgelegen plaats gehecht?" „Ja en neen. Om verschillende redenen vind ik haar bepaald onuitstaanbaar on toch trekt myn hart er al tyd weer heen. Ik geloof, dat ieder een soort voorliefdo voor do plaats, waar hy jong was, bezit. Ik ben op het moeras opgegroeid en wandel daar dolgaarno rond, want in myn oogen is die streek prachtig. Dit is „de Romney", zeide zy vervolgens, terwyi zy voor een byzonder mooi portret van dien kunstenaar bleef staan. Het stelde een offleior met een pruik, een scharlaken- roodo jas, wiens door kanten bedekte hand op een zwaard rustte, voor. „Dit is myn overgrootvader." „Een byzonder knap manl En welk oen prachtige houding l Hoe goed is die hand ge schilderd l En hoe mooi die plooien van het gordijn I" „Ja, dat wel; maar hy ziet er als een zeer hoogmoedigo oude baas uitl Vindt u dat ook niet?" „Zeker, u heeft geiyk. Romney heeft dit portret stellig voor niet meer dan vyf en twintig pond geschilderd en nu zou het vier v(jf duizend onder broeders waard zyn." „Ja, de roem is den kunstenaar eerst laat ten deel gevallen. Beroemdheid komt by velen als de Spaansche vloot, óf te laat, óf nooit." „Dit is ook een mooi schilderij," lord Airdrie ging voor een ander portret staan, dat een dame in een ouderwetsch rykostuum, tegen een paard geleund, voorstelde. „Wel, dat is immers uw grootmoeder, madame Balmaine?" „Zeker," antwoordde de jongo dame. „Maar hoe tor wereld heeft u haar herkeud? U is immers nog nooit in deze kamer ge weest?" „Neen, dat ben ik ook niet," hy ver keerde een oogenblik in groote vorlogenhoid 1 „doch ik heb zooveel van haar heldendaden op de vossenjacht en van haar scharlakenrood rykostuum hooren spreken, dat ik op goed geluk af raadde en, zooals ik merk, heb ik goed geraden." „Nog als oudo dame reed zy altyd uit," ging Rosamund voort. „Ik kan my haar nog zeer goed op eon oud gevlekt paard over hot moeras rydendo en mot oen dameshoed op voorstellen." j „U lykt op hot meisje mot do mof, miss Balmaino" met deze woorden trad lord Alrdrlo op een ander portret toe. „Dat-is my reeds meermalen gezegd, maar ik kan het vriendeiyko, zelfvoldane voorkomen", van dat meisje niet uitstaan. Stel u eens voor, oen laag uitgesneden japon, blooto armen en 1 een mof zoo groot als eon hoofdkussen? Zy trouwde met een Italiaanschen edelman." „En werd niet onterfd?" „Neen, ofschoon zy van geloof veranderde en niets meer van haar familie wilde weten. Ik kan my haar naam niet meer herinneren; men noemde haar altyd „do prinses". Myn grootmoeder mocht haar echter niet ïyden, baar portret hing omgekeerd aan don muur on op den rug daarvan stond „afvallige*', geschreven." „Uw grootmoeder moet een hooget origineel# vrouw zyn geweest." [Wtrdl verwlqd.1

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1