N*. 12655 Woensdag J2Q Mei. A®. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor Leidon per 8 maandent f 1.10. Buiten Leiden, por loopor en waar agonton govestigd z(Jn B 1.30 Franco por post1.65» PRUS DER ADVERTEWTIEN: Van 1 0 regels f 1.0B. Iedere regel meer 0.17 j. - Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OfQol6elo HenniagerlDgen Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 30sten Mei 1901, des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1°. Aanwijzing van een lid van den Gemeente raad oiu, zuo noodig, als plaatsvervanger op te treden voor den .burgemeester, als vooizitler van het hooldsteuibureau voor de eventueelo stem mingen en herstemmingen ter benoeming van eon lid van de Tweede Kamer der ötaien-Generaai en van drie leden van de Provinciale ötaten. 2®. benoeming van de leden en plaatsvervangende leden in het Hooidstembureau en van de voor- zitleis, leden en plaatsvervangende leden in de overigo steinbureaux voor de evouiueele stemming en herstemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der 8taien-Gt>iieiaal. 3". benoeming van deleden en plaatsvervangende leden in liet liooidstembureau en van de voor zitters, leden en plaatsvervangende leden in de overige siembure.mx voor de eveutueele stemming en herstemming ter benoeming van drie leden ran de Provinciale btateu. 4°. benoeming van een 3de onderwijzeres aan de openüare school der 3de klasse No. 4. (.136) b°. Verzoek van VV. J. vau 't Sant, om terug betaling vun schoolgeld, Lager Onderwas. (137; 6Ü. Verzook van de Leidscho Katoenuiaatschappij, voorheen De lieyder go., oin vrijstelling van de betaling van recognitie voor de door haar to leggen waterleiding en de daarvoor vereischte Werken, (lóö) 7". Vorzoek van EL B. Rübeukamp en A. F. de Rooy, te Uegstgeest, om vergunning tot het aan sluiten van hun perceelen aan de Leidsche gus- leiding. (lo9) b". Voortzetting der behandeling van do verorde ning op het wieinjdeo. (97; 9U. Vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening op destraalpolitie. (97) lü". Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1901. (140)*' Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien arb 23 der Verordening vau den l4dcn October lböO (Gemeenteblad Xso. 1U); brengen ter olgeme«oe kennis, dat tot het doen inschrijVon van leerlingen voor de Kweekschool voor underw(|zers en onderwijzeressen alhier, gelegenheid zal worden gegeven van den 3dou tot en met den lbden Juni a. 8., dagelijks (den Zoudag uitgezonderd; van des voormiddag» haJt- negou tot negen uren en op Maandag, Diusdug, Donderdag en Vrijdag bovendien van tralftwee tot twee ureu des namiddags in het schoolgebouw van de Kweekschool aan de Oude Vest. burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, burgemeester. 28 Mei 1901. VAN HJfiYST, secretaris. Leiden, 29 Mei. De Geneeskundige Kring van Leidon en Omstreken biedt a. 8. Zaterdagavond in Hotel Levedag aan dr. J. C. J. Bierens de Haan en dr. Mac Leod een diner aan. De heer C. I. de Lange, custos aan de Sterrenwacht alhier, bekleedt a. e. Zaterdag die betrokking veertig jaron. Voor het akte examen L O. zyn geslaagd de dames E. J. Kuilart on M. E. van der Yeen, beiden to Leiden. In de eerste afdoeling van den te Schiedam gehouden Zangwedstrjjd, uitge- echreven door BOrpheus", behaalde „Kunst na Arbeid" van Amsterdam den eerBten pry a (gouden medaille on f 250), „Crescendo" van 's Gravenhage den tweedon prijs (verguld-zil veren medaille en f 100) en „Arion" uit Leiden den derden prys (verguld-zilveren medaille en f60). De Ohr,-Hist. kleavereeniglng te Rotter dam heeft in kiesdistrict III candidaat gesteld voor do Tweede Kamer jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester van Noord- wijk, die tevens in kiesdistrict II de candidaat dier vereeniging is voor de Prov. Staten. Te 's-Gravenhage zyn aangekomen de heeren Beekman, afgevaardigden van de SL-Nicola-vereenigingteNieuw-York, een instel ling, bestaande uit de alstammelingen van de oorspronkelijke Hollandscho kolonisten in Amerika. De gedelegeerden waren gekomen met het doel om aan H.M. de Koningin aan te bieden het huwelijksgeschenk vau genoemde sociëteit, bestaande uit een fraaien zilveren beker. Aangezien H. M. zich thans In het buiton land bevindt, hebben de heeron gisteren, ver gezeld van den gezant der Unie aan ons Hol den heer Stanford Newell, hun opwachting gemaakt by den minister van buitenl. zaken aan diens departement en hebben zy hem verzocht het geschenk door zyn tusschen- komst aan H. M. te doen toekomen, aan welk vereerend verzoek de Minister zich welwillend bereid verklaarde te voldoen. De leden der commissie bezoeken hedon Amsterdam. Naar „Het Centrum" uit goede bron verneemt, zal „Het Volk", orgaan dor S.-D. Arbeldersparty, na afloop der verkiezingen waarschyniyk ophouden als dagblad te ver- Bchynen, wegens gebrek aan voldoenden financieelen steun. De heeren J. Muysken, J. H. L. van Deinso en G. A. A. Middelberg hebben zich indertyd tot den Baad to Delft gewend met bot vorzoek een gedenkteekeu te plaatsen voor wyien prof. A. Huet. Do plaats echter, in verband met het feit, dat eerlang de voor malige begraafplaats woder in gebruik zal kunnen worden genomen, is niet van dien aard, dat het besluit zoo voetstoots kan worden genomen. Door B. en Wi. wordt aan den Raad voor gesteld de gevraagde vergunning to verleenen, onder voorbehoud van het recht der gemeente, als het noodig mocht zyn, het gedenkteekeu te verplaatsen. De heer Noeri Effendi, zich schryvende All Noeri bei, consul-generaal van Turkye, te Rotterdam, over wien de correspondent van de „N. R. C." te Konstantinopel schreef, werd twee jaren geleden tot die betrekking benoemd. Vóór dien was hy te Amsterdam werkzaam. Consul generaal Ali Noeri bel heeft te Rotterdam evenwel nooit zyn domicilie gehad. Heel zelden bracht hy een bezoek aan die stad. Hot laatst, ongeveer 14 dagen geleden, vertoefde hy daar een drietal weken en toen had hy zyn intrek in het hotel „St.-Lucas" ge nomen. Daarna vertrok hy, zooala hy zich uitliet, via ParUs naar Konstantinopel, om zyn vrouw en kinderen to halen. Van een ontslag van dezen consul generaal is te Rotterdam, naar de „N. R. Crt." thans meldt, niets bekend. Ali Noeri bei la van origine een Zweed. Jaren geleden liet hy zich naturaliseeren en huwde met de dochter van een pacha. In het eerste jaar van zyn benoeming tot Turksch consul-generaal te Rotterdam hield hy zich daar 6le.ht8 eenmaal een dag op. Het verlof naar Nederland van den kapt. J. H. Hoekstein en van den laten luit. P. van der Meydon, beiden van do inf. van het O.-I leger, ls nogmaals met 6 maanden verlengd. De majoor J. F. H. D. W. Baak, van het 8ste reg. inf. to Doesburg, zal binnenkort don dienst met pensioen verlaten. De luit.-generaal C. O. van Kesteron, inspecteur dor infanterie, is gisteren naar Haarlem vertrokken tot het deelnemen aan do kadermanoouvrofl van de hoofd officieren van het 4do reg. inf., in het zuidelijk deel der stelling van Amsterdam te houden, onder leiding van den kolonel jhr. L. F. A. van der Goes, commandant van het korps. In afwachting van de stichting van een R'yksgebouw zal do heer Odó, leeraar aan de Polytechnische School, een gebouw voor eigen rekening laten bouwen op het terrein van do Delftsche IJsclub voor de practische opleiding in boetseeren, enz. Op het Britsch Tuberculose congres wordt de Vereeniging tot oprichting en exploitatio van Volkssanatoria voor Borstiyders in Neder land door de heeron dr. R. de Josselin de Jong en P. T. van Wieringhea Borski als hooldbestuursleden vertegenwoordigd. „Het Centrum" schryft: Uit Rome wordt aan een tolegiaafagentschap te Weenen geseind, dat de Nederlandsche regeering het Vaticaan in kennis heeft gesteld met de samenstelling van het Hof van Arbitrage. Deze omstandig heid zou wellicht den terugkeer van den internuntius aan het Hollandscho Hof ver haasten. Maar men verzekert ook, dat de terugkeer niet zal plaats hebben, vóór vol ledige voldoening aan het Vaticaan zal zyn gegeven, dat het niet ter vredes-conferentie ln Den Haag werd uitgenoodlgd." Hot blad deelt dit bericht onder alle moge- ïyke voorbehoud mede. Het otoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 27 Mei van Perim; de „Koning Willom I", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Mei te Port-Said; de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 27 Mel Wight; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 28 Mei van Boulogne-sur-Mer; de „Sindoro", v. Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Mei van Port Said; de „Solo" arriveerde 20 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Soembing", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 28 Mei to Marseille; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Mei van Southampton. Haarlemmermeer. Gisternacht is ingebro ken by den wagenmaker Dubbeling, alhier. De bewoners waren afwezig. De dieven hebben zich toegang verschaft door een raampje tot de werkplaats en aldaar ontvreemd verschil lende gereedschappen, wat des morgens ont dekt werd door den knecht by het openen der wagenmakery. In de woning lag alles overhoop. Men kan door do afwezigheid van den eigenaar niet zeggen, wat ontvreemd is. HaxertWJude. De doorvaart naar 't Riet veld zal eeuigen tyd gestremd zyn wegens belangryke reparation aan het verlaat van den Rietveld8Chen molen. De drooglegging en afdamming, die daarmee in verband staan, zullen worden opgedragen aan den timmerman en aannemer J. Dekker en anderen. Het leggen van een paardenpad in deze gomeente is door B. en Ws., na ingesteld onderzoek, opgedragen aan mej. de wed. Th. van der Helm, te Alfen, voor de som van f 11,999, makende dit een verschil van 199 met don laagsten inschry ver. De voorbereidende werkzaamheden zullen nog deze week een aanvang nemen. De heer J. Zwemstra ls benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van do #Vereeniging tot Christelyke ver zorging van krankzinnigen in Nederland", welke vergadering den SOsten Mel a. s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Aan de beurt van aftreding waren de voorzitter en de 2de voorzitter, nl. de heeren D. de Bruyn en A. Dekker. De eerste stelde zich wegens zyn drukke bezigheden niet herkiesbaar en in zyn plaats werd gekozen de heer K. van den Berg, hoofd eener Chr. school alhier. De heer A. Dekker werd herkozen en tevens tot correspondent benoemd. De emeritus-predikant A. Keers, die het vorige jaar^ wegens gezondheidsredenen zyn ambt als herder en leeraar der Ned.-Herv. Gemeente alhier nederlegde en zich mettor- woon te Hilversum vestigde, heeft niet lang van zyn rust mogen genieten. De steeds voort woekerende kwaal heeft Maandagmiddag een einde gemaakt aan zyn leven. Het bericht van zyn overiydon heeft by tal van gemeente leden ernstige deelneming verwekt. Leiderdorp. Tot lid van het bestuur van den Kalkpolder is met algemeene stemmen (39) benoomd de heer T. Rynsburger. In de vergadering van ingelanden van den Munnikenpolder werd de rekening, dienst 1900, vastgesteld in ontvang op f 706.98, in uitgaaf op /"541.11s en het batig saldo alzoo op f 165.86s. Noordwljk. Naar wy vernemen, ia het fanfarekorps „St.-Jeroen", onderafdeeling van het St.-Jeroonsgilde, opgeheven en ontbonden verklaard. itynsburg. Door do heeren Y. van Duyn en H. J, den Haan is opnieuw een poging in het werk gesteld ter verkryglng eener 4de post omstreeks het midden van den dag. 'tls te wenscben, dat deze poging met een goeden uitslag worde bekroond, vooral met het oog op den zich steeds uitbreidenden buitenlandschen handel en de daarmee gepaard .gaande buiten- landsche correspondentie. Het zou in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien. WaddingSYceii. Op de voordracht ter benoeming van onderwyzerea aan de openb. school D staan de dames H. v. d. Broek uit Burgwerd, G. Blommendaat uit Rynzaterwoude on P. E. Huvers uit Oud-Beierland. In de vergadering der leden van den Protestantenbond, afd. Waddings veen, is be sloten vooralsnog niet tot de opheffing der afd. over te gaan, maar do beslissing daar over te nemen In November a. e. Ds. Broeketra uit Oudezyl heeft het beroep als predikant by de Geref. Kerk alhier aangenomen. Voor de betrekking van onderwyzer met verplichte hoofdakte aan de openb. Bchool B heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Zoeterwoude. De volgende bekeuringen hebben plaats gehad: Maandagmorgen van een persoon, die met dobbers vischte in den Vliet, onder Voor schoten, door den gemeente-veldwachter van Zoeterwoude Van der Stel. Dinsdagavond van een persoon, visschende met de gobbe, in den Vliet, onder Zoeter woude, door denzelfden voldwachter. Woensdagmorgen van een persoon, die vischte met dobbers in don Vliet, onder Voorschoten, door do Zoeterwoudsche veld wachters Van dor Stel en Rmgelensteyn. Dinsdagavond van een persoon, visschende met dobbers in den Vliet, onder Voorschoten, door H. Weasel, onbezoldigd ryksveldwachter. Al deze bekeurde personen konden geen akte vertoonen en hadden geen vergunning tot vis8chen. Uit do „Jötaatmoourant", Kon. besluiten: Hèrbenoemd tot leden van het College voor de Zeevisscherijen mr. E. N. liahusen, tt. Veen Valck, A. Pot, O. J. J. H. van Kempen en dr. C. K. Hoffmann. De minister van waterstaat heeft den inspec teur vau den arbeid dr. H. F. Kuyper, te Breda, met ingaDg van 1 Juni 1901, aangewezen als ook bevoegd in de 3de arbeidsinspectie. ue minister van binnenlandsche zaken verleont deze week geen audiëntie. Interview met dr. Bierens de Haan. Een medewerker van de „N. R. O." heeft gisteren te Haarlem een onderhoud gehad met dr. Bierens de Haan, waaraan het volgende is ontleend: Dr. Bierens de Haan vertrok omstreeks half April van de Boerencommando's in Oosteiyk Transvaal, ging naar Machadodorp, waar hy verscheiden dagen moest wachten op een pas voor een gewonden Boer, die ter verdere behandeling mede naar Europa gekomen ls. Verder maakte, zooals bekend, de verpleger Leonhard deel van het gezelschap uit. By het vertrek werd de ambulance in goeden toestand overgegeven aan den Nederlander Dumont, die, hoewel geen dokter, heel wat op de hoogte van de geheimen der medische wetenschap gebracht was door dr. Bierens de Haan. In Transvaal zyn nog vier dokters, waaronder dr. Jurriaan8e; in don Vrystaat is er slechts één. Er heerscht niet, naar hetgeen men ln Europa verwachten zou, veel ziekte onder de com mando's. De meeste gevallen zyn typhus. De ambulance heeft door zuinig beheer voldoende verband- en geneesmiddelen voor nog wel 5 a 6 maanden. Over zuiver militaire aangelegenheden be trachtte dr. Bierens de Haan begrypeiykerwyze zekere gereserveerdheid, maar hy bevestigde gaarne, dat de voedselvoorraad onuitputtelijk Ls, bywyze van spreken natuurlyk; hy bestaat uit enkel mielies en vleesch, maar daar kunnen de Boeren lang op teren. Zelfs met een leger van een millioen man zou het onmogeiyk zyn alle oogsten te vernielen. De colonnes vegen de streek langs hun weg schoon, maar het ls onmogeiyk het groote tusachenliggende gebied door verschillende colonnes to doen verwoesten. De kleeren raken echter gedaan; de Boeren nemen nu en dan van Engelschen schoenen af, die 6edert lang voor hen een groote luxe zyn. Veel Boeren loopen gewooniyk barrevoets eu trekken schoenen aan, als zy gaan vechten. Van zadels zyn zy ruimer voorzien dan vroeger. Veel kleine commando's zyn geheel voor zien van gloednieuwe Engelsche zadels. De stemming der Boeren is beter dan ooit. De uitstooling van ongewenschte elemeuten is voltooid en het moreele peil daardoor veel hooger geworden. Er kan geen twyfel zyn of de Boeren zullen volharden totdat physiexe toestanden of onoverwinlyke bezwaren den oorlog onmogeiyk maken. Het is daar nu nog verre vandaan. Dr. Bierens de Haan bevestigt de absolute leugenachtigheid der Engelsche couranten berichten, doch zegt tevens, dat Kitchener zelf wel rondborstig en waarheidlievend is, maar natuurlyk ook steunt op de rapporten zyner onderbevelhebbers. Zoo by voorbeeld wat French' verovering van kanonnen betreft; deze werden slechts door verraad ontdekt, maar waren niets waard wegens gebrek aan ammu nitie. Sedert December zyn er goen kanonnen meer by de Boeren. Alles is vernield, zelfs het Engelsch scheepskanon „Lady Roberts", by Hel vetia buitgemaakt. De regoering is langen tyd te Ermeloo geweest. Staatssecretaris Reitz, Schalk Burger, Botha en staatsprocureur Smuts genieten allen de beste gezondheid. De laatste is vechtgenor&al en ondanks zyn jeugd heeft hy grooten Invloed en preslige by de commando's. Hy munt uit door schit terende dapperheid. Geld is er weinig meer by de Boeren, maar het is ook overbodig; de kryg8tucht heeft het algemeene peil der commando's veel verbeterd. Hot aantal vreem delingen, dat meevecht, is niet zeer groot meer, er zyn echter nog verscheiden Hollan dera. De vreemdelingen zyn voor sommige commando's een grooie moreele kracht. Nieuws krygen de Booren geregeld uit cou ranten en brieven van do overrompelde mail on met gewone treinen, vooral de „Cape Times", de „Cape Argus", de Natal Witt- ness"; ook wordt in overrompelde treinen en forten veel gevonden het streng verboden „Reynolds Newspaper," waarop de Tommies verzot zyn. Het is groote onzin dat de aan voerders de commandoboeren voorliegen om trent den waren toestand. De Boeren weten zeer goed den toestand van Europa, ln buit gemaakte couranten door Engelaud gunstig voorgesteld natuurlyk, maar zy zien het kwaad sedert lang flink onder de oogen. Flinke ver bindingen bestaan tusschen verschillende com mando's met den Vrystaat en De la Roy. De verbinding met weateiyk Transvaal was een tyd lang gebrekkig, die duurde drie weken en is nu woer beter. Een uitmuntend korps rapportgangors onderhoudt een geregelden dion8t. Maar, riep dr. Bierens de Haan uit, voor ieder die Afrika kent, is het geon geheim dat daar vooral toepasseiyk ls Faraa ruit. Onbegrypeiyk is hot hoe snel het nieuws verspreid wordt. Verhalen van omsingelen van Buller en French door Boeren, doch vryiating op ©ere woord zyn besliBt onwaar, ondanks herhaalde verzekeringen van sommigen. Hot praatje heeft ook onder de Boeren een poosje ge loopen. Nu komt de moeiiyke tyd voor de Boeren, en ellende, moeiiykbeden en ontberin gen zullen gedurende den winter ongetwyfeld verdriedubbeld worden, maar geen twyfel is byna mogeiyk of de Boeren zullen deze te boven komen. Hot doel van Fronch is geweest tydens de be kende zeven colonne beweging de Boeren steeds oostwaarts te dry ven over do grens van Swazi land. Deze bloeddorstige kaffers waren reeds lang opgestookt door de Eogelschen, zy moesten by het overtrekken door de Boeren van de Swazle-grens de commando's aanvallen en uitmoordon. Het is een droevig feit helaas, dat een groot aantal vrouwen en kinderen vermoord zyn door de Swazies, lk meen een kleine vyftig. Dit plan werd ontdekt door opgevangen veldtelegrammen van Engelsche generaals ouderling, en ten tweede uit brieven gevonden op een ovorrompolden mailtrein en geschreven door hooggeplaatste officieren. Kitchener heeft verder erkend gewapende zwarten te gebruiken. Hy verklaarde daar niet bulten te kunnen. Dr. Bierens do Haan acht het buiten quaestie, dat het Eogelsche leger, van den laagsten tommy tot den hoogsten officier walgt van den oorlog. De verhalen over hun slechte verple ging zyn echter erg overdrevende hospitalen zyn byzondor goed ingericht. Ten slotte ver klaarde dr. Bierens de Haan, dat het workeiyk verbazingwekkend is, welk groot percent dap pere kerels onder de nog vechtende commando's zyn, maar de verliezen zyn dan ook naar evenredigheid groot. De Engelsche opgaven hebben evenwel weinig waarde. Het juiste getal der gesneuvelde Boeren bedraagt van 1 December tot medio April ruim vyfbonderd. Gewond zyn in hetzelfde tydvak tusschen twaalf- en dertienhonderd. Een groote moreele steun voor de Boeren zyn de groote onstoffe- lyke on etoffoiyke biyken van sympathie over de geheele wereld. Zy weten wat vooral heb Nederlandsche volk voor hen en hun vrouw on kinderen doet en gevoelen daarvoor zeer diepe erkenteiykheid. Kieswet. Art. 57 der gewyzigdo kieswet luidt: „Personen, by wie en bestuurders van by2on- dere ondernemingen en Instellingen, waarby mannen, die den leeftyd van vyf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zyn, zyn, voor zoover niet by algemeenen maat regel van bestuur vrystelling is verleend, ver plicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uur des voormiddags en vyf uur des namiddags daartoe gelegenheid vinde". By Kon. besluit van 24 dezer, opgenomen in de Sts.-Ct." van heden, zyn de volgende vry8tellingen van deze bepaling aangewezen: Art. 1. Vrystelling wordt verleend aan dc in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van byzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van by hen in dienstbetrekking zynde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermold artikel genoemde tydstippon niet gedurende twee achtereenvolgende uron vertoeven in de ge meente, op welker klezorsiyst zy vooikomen. Art. 2. Vrystelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan 1 geneeskundigen en apothekers ten aanzien 1 van by hen in dienstbetrekking zynde per- sonen, alsmede aan pereoaen en bestuurders van byzondere instellingen en ondernemingen ton aanzien van by hen ln dienstbetrekking zynde ziekenverplegers. Art. 3. Dit besluit treedt ln werking op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en van de Staatscourant, waarin het geplaatst is. Traosraal en Oranje-Vrijstaat. By mevrouw Waszklewlcz gob. van Schllf- gaarde te 's Gravenhago Is een brief ontvangen uit Alcoha (Portugal) van J. Muller en zoven andere Hollandsche krygagovangonen om geideiyke hulp, omdat het uitgereikte voedsol ontoereikend la, vooral voor door koorts ver zwakten. Het beBtaat uit brood, aardappelen met kool of aardappels met boonen en 2-maal per woek een stukje vleesch. Van de 80 rois toelage per dag, die zy ontvangen, moot betaald worden: zeep, garen, schoensmeer, schoenreparatie enz. Gaarne neemt gonoemde dame gifton voor dit doel ln ontvangst, die zy dan per wissel zal overmaken. By do administratrice van het Broekhulzen- fonds te 's-Gravenhage ia van 9 April tot en 1 met 26 Mei Ingekomen f 2961 05. Daarin1 zyn begrepen weder 4 wissels f 125 uit Holland-Michlgau, f 644.03 als opbrengst van den verkoop (te Nanteo) van de vertaling van de toespraak, dlo dr. Van Broekhuizen te Scheveningen heeft gehouden; f 100 vanj Frau von Lange te Broslau en f 47.50 van den Munchener schilder Lautor te Londen; on weder f 24 van den heer Verselewel ds Witt Hamer te Breda, do opbrengst van envoloppes van St.Helona. Do arts Pameyer, voor eenige dagon uit Zuid-Afrika toruggokeerd, vertoefdo Zondag jl. geruimon tyd ten bureele van het hoofdcomité i van het „Roode Kruis", te 's-Gravenhage, tot het verstrekken van inlichtingen over tie geneeskundige hulp ondor do strydondo Boeren. Met hetzelfde doel wordt eerstdaags ook dr. Bierens de Haan ln Den Haag verwacht. Op uitnoodiging van dr. Leyds zal de heer Pameyer spoedig te Utrecht een onderhoud hebben met president Kruger. <5remengd Nieuws. De heeren Gebrs. Palm, Levendaal 60, alhier, brachten gisteren per advertentie in ods blad ter kennis, dat Zaterdagavond verloren was een envoloppe met een bank biljet van f 25 en een muntbiljet van f 10, mot de belofte er by, dat do eerlyke vinder goed zou beloond worden. Heden werd hun het verlorene ter hand gesteld door een behoeftige woduwe, de t weduwe Sterat nameiyk, wonende alhier ini de 3de Gioonesteeg No. 54. Zy ontving tien gulden belooning voor haar eeriykheid, welk geld haar zeer good te pas kwam en haar biyde en d&Dkbaar stemde. Z(j vertelde, dat zo geen rust met de vondst had gehad. Een politie-agent zag gieter» middag eenige kleine jongens m-1; pn zak, waarin biykbaar een voor hen te zv. a i acht, op den Maresingel, alhier, loopen, liet geen zyn aandacht trok. By onderzoek bleek hem, dat do inhoud •jo 12 K.G. ijzer was gestolen van het terrein van de Gasfabriek. De politieman nam een en ander in beslag en Je daders werden naar het bureel van politie geleid. Op de beide Pinksterdagen werden met de IJselstoomtram (LeldenDon Haag) vervoerd 7975 personen.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1