2i Koudekerk. Door stemgerechtigde ingolan- flen van den Hondsdykscben polder is gekozen tot voorzitter in de plaats van wyien den heer A. Dorrepaal, de heer Adü. van Egmond, die dit jaar als poldermeoster moest aftreden, •n in diens plaats tot poldermeester de hoer C. N. J. Koot. De rekening van den Hondsdykscben polder over 1900 werd vastgesteld in ontvangst op f 736.88, in uitgaaf op f 673.51, batig slot f 163.37. De bogrooting voor 1901 in ontvangst op f 799.51, in uitgaaf op f 799.05, goed slot f 0.46. De omslag voor het jaar 1901 werd bepaald op f 1.45 per H.A. In den nacht van 22 op 23 Mei zyn alhier bjj den landbouwer O. N. J. K. uit het land ontvreemd 18 jonge ganzen. Naar wjj vernemen, is door den eigenaar een premie van f*25 uitgeloofd aan dengeno, die den dader zal kunnen aanwezen. Leiderdorp. De heeron S. J. van der Stoel •n A. B. Verklei) zyn dit jaar aan de beurt van aftreding als loden van don Gemeenteraad. De beproeving van debrandbluschmiddolen 'in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag '28 Mei a. s., als volgt: de spuit in Zyivryk des morgens te 8, die in Kerkwyk te 9'/,, die in Doeswyk to 10'/* ©n die in Acht- hovenerwyk des middags te 12 uren. Tot lid van het bestuur van den Munnikonpolder is met algemeene stemmen (113) benoemd de hoer F. Rynsburger. Noordwjjkerhout. Iu de afgeloopen week hebben de ruiten het hier nogal moeten ont gelden. Nadat in het begin by een paar inge zetenen te Piet-Gyzenbrug de glazen waren ingeslagen, werd eergisteravond of -nacht een groote ruit ingeworpen op den Kerkweg by den gemoonto-socretaria, den heer A. B. Ver meulen. By don laatste is dit niet voor de eerste maal. Itynsburg. Naar wy vernemen, zal het fanfarekorpsWilhelmina" alhier, onder directie van den heer D. v. Wouw, te Noordwyx, de volgende week ook een uitvoering geven in het café „De Landbouw". Zyn wy wèi onder richt, dan zullen eenJgo heeren van elders den avond verder komen opluisteren met eenige voordrachten en solo's voor viool, waldhoorn, enz. Wy wen8chen het jeugdige korps, dat slechts circa maanden bestaat, het beste gucces met deze eer6te uitvoering. llypwetering. Voor den tyd van 6 jaren zyn hier 4 hectaren, 17 aren, 80 cA. weiland publiek verhuurd voor f 426 'sjaars; voor 1901 6 porceelen grasgowaa langs de wegen van den Lykor-Polder publiek verpacht voor f 470, on het Vischrecht in de tochten en ring6loot in 8 perctelen voor f 60.60. Do recht sommen zyn hooger dan in 1900. Koelof-Arenübveen. By de hier gehouden verkiezmg van eon Ud van het bestuur van don Veender- en Lyker-Polder buiten do Dedyking onder Alkemade on Woubruggo «(vacature wyien den heer W. van Ruiten, aftredend 1902) werden 116 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op S. van Ruiten 78 en op C. Heemskerk 21, zynde de overige stam men verdeeld. Mitsdien is benoemd de heer 6. van Ruiten Dz. (volstrekte meerderheid 59). Boasenheim. Door B. van Tol en J. Koning, respectieveJUk wonende in de perceelen ge nummerd 246 en 228, is bUBurg. en Weths. een verzoek ingediend om vergunning tot .verkoop van eterken drank in het kloin. Ter-Aar. Het getal kiezers volgens de van kracht geworden kiezersiyst bedraagt voor doze gemeente 400 voor de Tweede Kamer en Provinciale ütaten, 334 voor den gemeente raad, terwyi er 68 kiezers zyn krachtens art. 1 letter b der wet, verdeeld als volgt: 8 huurkiezer8, 26 dienstbetrekking, 27 inwonende zoons en 8 spaarbankkiezers. De Raad dezer gemeente heeft besloten voor een lengte vau 60 meter in de buurt schap Korteraar een proef te nemen meteen paardt-nspoor, zeer waarschyniyk met het doel om, by een eventueel gunstig resultaat, het overige gedeelte dor lengte van den weg te doen bestraten, hetwelk door eenige inge zetenen dezer gemeente by adres is verzocht. Voorhout. Donderdag as., des avonds om halfzeven, zal de brandspruit, staande by het Raadhuis, beproefd worden. De beproeving der brandspuit, by het Soldaatje staande, zal dit jaar niet plaats hebben. Uit <1© „Sitaatiscourant". Koninklijke besluiten. Benoemd voor den tijd van vyf jaren, gerekend van 1U Mei 1901, by bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-ollicier van gezondheid 2de klasse, de heer J. A. Audier, arts. Eervol ontslag verleend aan mr. C. A. H. Barge, gouverneur van Curasao, met ingang van den dag in de maand Augustus, waarop by het beheer over do kolonie aan zyn opvolger of tydelyken ver vanger zal overgeven; aan mejuffrouw A. W. Bosch, niet ingang van 16 Juni uit haar betrekking van bureel-amblenaar by de arbeidsinspectie. Posteryen en Telegraphic. In verband mot do mededeelicg van de Brit- scho postadministratie, dut pakketten voor de Zuidafrikaansche Republiek niet door het Knap- sche postoffice kunnen worden doorgezonden, •wordt de verzending van pakketten voor do ge noemde Republiek voorloopig gestaakt Examens. De minister van binnenlandsche zaken brengt (er keirnis van belanghebbenden, dat dit jaar do examens ter vcrkiijging van akien van bekwaam heid tot hot goveu van J iger onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, terwyl voor diegenen, welke voornemens zyn zich dit jaar aan het examen voor deaktoB, middelbaar onderwijs voor Fransche taal en letterkunde, te ouuorwerpen, gelegenheid zal bestaan om het taalkundige gedeelte van dit examen at te leggen in de maand Juli, terwijl het letterknndig gedeelte op den gowonen tijd, ui. de maand Decembor, bepaald blijft. In bet eerste (taalkundig), gedeelte van het examen B voor de Fransche taal zal dit jaar ook worden opgenomen „de letterkunde der middeleeuwen", wanneer zulks duor adspiranten woidt gewenscht. l'e examens voor de t.ngelscho en lioogduitsche talen, zoowel voor hot lager als voor het middel baar onderwys, zullen worden gehuudoa in de maand Augustus, zoo noodig aauvuDgende in het laatst van Juli; die lot hot geven van onderwys in de gymnastiek, zoowel voor de akte lager als voor hei middelbaar ouderwijs zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook iu 3eptembor; die tot bet ge\ en van lager en middelbaar onder wijs ia dê huid- en in da tuinbouwkunde on voor middelbaar onderwys in de hontteelt zullen worden gehouden in de maanden Augustus en September; die tot bet geven van lager onderwijs in het handteekenen eu middelbaar onderwijs in hand en rechtlynig teekenen en de perspectief en die voor boetseeren zutlen worden gehouden in do maanden Augustus eu September en zoo noodig ook in October. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni e. k. bjj het departement van binnenlandsche zaken aan melden. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e.k. het deoar- tement van binnenlandsche zaken niet hebb°n bereikt, kunnen niet tot de examens worden toe gelaten. Examen 8 der Polytechnische School. De uitslag van do overige examens, die nog worden voortgezet, zal vermoodeiyk Zaterdag 8 Juni e. k. bekend kunnen worden gemaakt. Voor de deelneming aan de examens B der Polytechnische School hadden zich aangemeld 393 candidaten, en wel voor hot eerste gedeelte 216, voor het tweede gedeelte 139 en voor het geheele examen 38. Van deze candidaten trokken zich vóór of gedurende het examen 43 geheel of godeelteiyk tot op heden terug. Voldoende examen in het eerste gedeelte is afgelegd voor art. 61, 62, 64 door de heeren: J. J. Baggelaar, A. J. B-oland, A. A. Boon, H. van Breen, P. D- v. d. Broek Obronan, H. KL Bruins, J. T. 0. Etty, J. R. Gaade, S. J. Gomperte, F. Goosseus, D. Grevelink, A. Groothof!, E. R. Haigliton, E. A. J. N. van Hourn, J. 0. van Hooiwerff, L. B. Huygon, J. L. Inckel, E. Jacobs, A. "W. Azon Jacometti, J. H. Jansson, H. van der Kaa, G. H. H. Kluytmans, G. Knuttel Jr., J. G. Koene, N. C. Larabrechtsen, J. Lely, J. H. Levert, A. de Mooy A.Czn., J. A. R. de Muralt, G. M. H. Regout, J. G. Robbers, J. F. Schönfeld, J, M. Sweep, B. A. Verhey, N. Th. Verhey, F. H. Fentener van Vlisaingen, Th. F. Vreede, W. de Vrind, C. B. J. Walland, J. P. Walland, M. F. Tadema Wiel and t, A. S. Wolthers. Art. 63 on 64: K. P. Th. Berkhout, A. L. J. Breebaart, G. 't Hooft, J. H. C. Kakebeeke Gz., N. G. Kam, B. J. Nachenius, H. M. van Vessewt Art. 64: G. A. Abendanon, C. D. C. Appel doorn, J. C. J. Asseiberg8, W. J. G. do Baas, D. Bamberg, W. E. J. Berg, C. M. Bolle Jr., D. H. Botje, A. L. Byi, J. G. Byi, W. F. van Deinse, M. Eikelonboom, W. Estor, J. van Geuns, W. L. GhyseD, W. van Gorcum, E. C. U. Hartman, W. J. Hoffman J.Jzn., A. 't Hooft, S. P. J. A. van Hoogstraten, P. P. Inklaar, D. J. Jat, W. J. S. de Kanter, F. C. Kièt Jr., A. P. H. A. de Klein, A. G. do Koningh, A. W. A. Koster, D. J. Kruytbosch, P. A. van der Laan, M. J. de Lange, B. J. Ledebcer Jr., J. P. van der Leeuw, B. H. van der Linden, H. E. Loffmann, J. B. van Loghom, E. J. van der Meulen. J. E. Moltzer, J. H. Müller, A. C. Nanning, A. M. Overeynder, J. Overweg, H. Ellens O ving Hz., K. A. Poortman, J. F. B. Regonsburg, P. II. Roessingb, M. J. van Sas, P. Schoor, H. Smit, H. éteketee, H. A. J. van Stipriaan Luïscius, E. J. F. Tliierens, A. Tom, F. W. P. Tydeman, P. Verhagen Lz., A. van Vollenhoven Az. Art. C4 on 65: H. A. 'van Baak, E. H. M. Beekman, G. Duyfjes, H. Filling, J. K. van Gelder, G. B. Hoogenraadt, Ph. Huffiiagol, L. A. W. Knoppert, J. L. A. Ledoboer, F. C. van Lier, G. W. Mallee, A. H. J. Thie, W. J. Twias, F. A. Unger, G. Witteveen. Trausvaal eu Oruuje-Vr^staat. De arts Pameyer, die met de Nederland- sche ambulance goruimon tyd in Zuid-Afrika vertoefde, le, blykens by het hoofdcomltó van het Roode Kruis ontvangen bericht, In wel stand by zyn familie te Tiel teruggekeerd. Dr. Pameyer is gedurende een jaar onder de commando's van commandant-generaal Louis Botba, assistent-commandant generaai Beyers en generaal Ben Viljoen werkzaam geweest. Hy brengt de overtuiging mee naar Holland, dat de Engelschen niet alleen belde Republieken nog lang niet veroverd hebben maar hoog6t- waarschyniyk zelfs den etryd niet zullen winnen. De Boeren-commando's, en vooral de verantwoordelyke generaals, zyn vol ver trouwen en moed. Voedsel en ammunitie zyn er ln overvloed. Aan slachtvee Is geen ge brek, en de oogst, die te volde staat, is prachtig. De Engelschen zullen geen kans krygen dezen oogst te vernielen. Alleen aan kleeren en schoenen komt een weinig gebrek. Practlsch als de Transvaalsche Boer echter is, maakt hy zyn schoenen tegenwoordig zelf vaD de huid van doode paarden. Kleeren kunnen lang mee, en nu en dan leveren de Eügelschen zelf nieuwe bedekking voor lyf en leden hunner vyanden. Dr. Pameyer zegt moeiiyk over de getal- atorkte der Transvaalsche stryders te kunnen oordeelen. De commando's zyn zoo verspreid en zoo beweegiyk, dat hot moeiiyk is e6n zuiver totaal te geven. Hy schat het aantal echter op 8000. Hieronder zyn natuuriyk niet begrepen de nog te velde staands Vrystaters en Kaapkolonisien. De epooriynen zyn verbazend versterkt. Fort aan fort verryst langs den weg. Dio ver sterkingen beletten echter den Boeren niet vryeiyk over do banen te trekken, indien dit noodig is. Behalve van de spoorwegen en de steden en dorpen, die daaraan zyn gelegen, zyn de Boeren heer en meester in het land. In het laatst van Februari en het begin van Maart, toen er onderhandelingen gevoerd werden tusschon Louis Botha en lord Kitche ner, heerschte onder de commando's de overtuiging, dat er nu vrode zou komon. De burgers zeiden reeds, dat zy hun onafhanke- lykheid terugkregen, en toen het bleek, dat de onderhandelingen op niets waren uitgeloopen, waren allen weer bereid voor hun vryheid te vechten. Niemand had er aan gedacht vrede t« sluiten zonder onafhankeiykheid. Voor gebrek aan ammunitie behoeft, volgens dr. Pameyer, geen vrees te bestaan, en de paarden zyn nog in goede conditie. President Steyn en generaal De' Wet had onze medicus slechts zelden on dan nog zeer vluchtig ont moet, doch beiden zagon er zeer welvarend on krachtig uit. Van uitputting der com mando's of hun aanvoerders is dus geen sprake. Het leven in de open lucht biykt zeer versterkend te werken. Dr. Pameyer verzekerde, dat de Boeren vast besloten z|Ja te vechten tot het eiude, wat in dit geval beteekent: „een volle onafhanke- ïykbeid dor beide Republieken." Wy wenschen bierby op te merken, dat dr. Pameyer gelooft, dat de Engelschen „hoogst waarschyniyk den stryd niet zullen winnen." Dat is hoelwat anders, dan wat het „Centrum" onlangs dr. Lingbeek heeft laten verklaren, dat nameiyk binnen vier maanden de Engel schen de beide Republieken zouden hebban ontruimd. Gemeciiterand van Voorhout. Tegenwoordig de beer J. G. M. van Grielbuysen» burgemeester, en 6 Raadsleden. Afwezig de heer C. Westerbeek. De Voorzitter deelt mede, dat goedgekeurd zijn torugontvaDgen het lsto suppletoir kohier van deu Hoofdelyken Omslag over 1901, alsmede de gewijzigde hondenbelasting. Op eon reclame van O. van Dam Hz. iü zake hoofdeljjken omslag wordt afwijzend beschikt en zoo ook op een reolame van L. Zandbergen in zake schoolgeld. Besloten wordt het protest der Internationale Unie voor den Vrede te onderleekeDen. Op het verzoek van den heer J. M. Elvé, om «ervol ontslag uit zjjn betrekking van onderwijzer met ingang van 1 J uni awordt gunstig beschikt. Vervolgens wordt met 4 stemmen bonoemd tot onderwyzer inet ingang van 1 Juni a. 8. de heor G. Blok, te Voorschoten, op een jaarwedde van /"500. De heer Blok wa3 uo. 2 der voordracht; de heer E. J. Herwrjer, van Goudswaard, no. 1 der voor dracht, verkreeg 2 stemmeu. Aangeboden wordt de gemeente-rekening over 1900. stoitende met eeu batig saldo van f 259.67 en tot leden der commissie voor het nazien van die rekening worden benoemd de heeren G. Prins en C. V»'esterbeek. Vastgesteld worden nieuwe verordeningen op de helling en invordering van een hoofdelijken omslag in de gemeente. De heffing geschiedt vol gens schattiDg. Gehoven wordt een uniform percen tage van het zuiver inkomen. Als onbelastbaar wordt afgetrokken ƒ350, en bovendien ƒ25 voor elk kind beneden den leeftijd van 15 jaren. De belasting wordt geheven tot een maximum van /'8000 en zal op 1 Januari a. e. in werkingtreden. Aan den heer A. A Swolfs wordt op diens ver zoek eervol ontslag verleend al3 secretaris met ingang van 15 Juni a. s. Aan den concierge wordt met ingang van 15 Juni a- s. eervol ODtelag verleend en ontheffing vau huur. Aan Ged. Staten zal worden voorgesteld de jaar wedde van den secretaris te bepalen op 609 en in verhand daarmede wordt diens instructie ge wijzigd. Nadat de Voorzitter namen9 den Raad nog eenige hartelijke woorden tot den scheidenden secretaris heeft gericht en deze daarvoor heeft bedankt, wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieiws. Het weerbericht wordt door ons reeds des middags te twaalf uren van het Kon. Meteorologisch Instituut te Utrecht ontvangen. In het vervolg zullen we dit bericht ook ln de vestibule ophangen; wio nieuwsgierig is wat het Instituut van het weer zegt, kan dit dus in de vestibule vinden. Het ia eenige malen voorge komen, dat personen, voorgevende door de Stedeiyke Gasfabriek te zyn gezonden, zich toegang tot perceelen hebben verschaft en zich daar aan ontvreemdingen hebben schuldig gemaakt, hetzy door het wegnemen van gas- ornamenten, kranen, enz., hotzg door het ledigon van de geldbusson der muntgasmeters. Ten einde dit te voorkomen, is aan elk der meteropnemer8 en der fitters een ponning uitgereikt, waarmede z(J zich by het publiok kunnen legitiraeeren. Doze penningen moeten door het personeel op eerste aanvrago worden vertoond. Hedenmorgen ontdekte oen politie agent ln een poort op den grond liggen een man, die bleek zeer ziek te zyn. Do man, A. v. d. H., 72 jaren, is door den politiedokter onderzocht, waarna hy op diena last per brancard naar het academisch zieken huis is vervoerd. - Gisteravond te acht uren werd de 19-jarige M. door eenige fabriekejongens van 15- a 16-jarigen leeftyd mot dadelpitten geworpen, waarom hy hun iets toevoegde en één der jongens, die hem voor de voeten kwam, opzy duwde. Plotseling kreeg hy van een der anderen een steek met een scherp voorwerp (mos?) in den linkerbovenarm, waardoor een sterk bloedende wonde ontstond. De dader, d. V., 15 jaar, vluchtte, doch werd later door de politie aangehouden en in bewaring gesteld. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. De verwonde is op het bureel van politie door den politie-dokter behandeld, die de wonde niet gevaariyk achtte. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 180 zwembaden door hoeren en 21 door dames. Temporatuur van het water 17° Celslus. De Haagsohe kloedermaker P., beklaagd van de ontvoering der knapen Van Wozel en Endlich, werd ingevolge bevel van het gerechtshof ln Den Haag, op grond van vrees voor ontvluchting, gevangengenomen. Hy bevindt zich thans ia de gevangenis te Scheveningen. Gisteravond besloot een aan tal leden der gefailloerde coöperatieve vleesch- houwery en spekslagery „Algemeen Belang" te 's Gravenhage den curator ln 't faillisse ment niet het gevorderd bedrag van 140 per lid te betalen, op grond dat volgens de statuten niet slechts alles aan de leden con tant werd geleverd, maar ook voor inkoopen het stelsel vau contante betaling als begin sel gold. Hot gerechtshof te 's-G raven- hage heeft bekrachtigd de beschikking van do rechtbank te Rotterdam, waarby de heer C., te 's Gravenhage, vroeger directeur-generaal der Maatschappy tot Exploitatie van Staats spoorwegen, werd buiten vervolging gesteld ter zake als zou aan z(jn schuld te wyten zyu gewee6t het bekende spoorwegongeluk op 15 Nov. 1899 te Capollo a/d. IJsel (art. 165, al. 2, Strafwetboek). De officier van justitie by bovengenoemde rechtbank was tegen bedoelde beschikking in verzet gekomen. Gisteren tegen den a vond werd door eenige boschwerkers brand ontdekt ln do Sckoveningscko Boschjes naby de werk en borgloods van do gemeente. Door hot krachtig optreden van deze mannen en van politie en Schovenlngsche brandweer, die spoedig ter plaats» was, zyn do vlammen bedwongen met een slang, op de brandkraan ln de borgloods bevostigd; wat jong hout en boompjes zijn bosehadigd. Uit het verslag der Yoreenlging van „Eigen Hulp" blykt, dat do gezameniyko (23) districten op 1 Januari 1900 11,854 on op 1 Januari jl. de 20 districten 12,074 leden telden. Wyien de heor J. L. van Veseem, te Oosterland, heeft aan do bewaarschool te Sirjansland een som van f 10,000 vermaakt. Men schryft uit Spakonburg aan het „Hbl." Zeer ernstige verwikkelingen worden hier weer verwacht, zóó kort nadat soo ernstige straffen zjjn gevallen na de opstootjes by ge legenheid van de loting. Aanloiding tot do nieuwe troebelen Is het volgendo Een byna 80-jarig oud-visschor kocht ge- ruimen tyd geleden een stuk gronde en infor meerde vóór dien of hy daarop mocht bouwen. Hem werd gezegd, dat hy bouwen mocht, hy sloot den koop en liet een huisje op den grond zetten. Toen echter do bouw byna voltooid was, kwamen omwonende boeren in verzet een proces was het gevolg, de boeren wonnen het pleidooi en onder politie-beschorming werd overgegaan tot afbreken van het huisje. Dat was den inwoners echter te kras en dezen namen zóó dreigende houding aan, dat do «loopers het geraden achtten het werk maar halverwege te laten ruston. "Nu wordt vóór Pinksteren de vloot thuis verwacht „vierdehalfhonderd man", die „eens een eind zullen maken aan zulk gedoe". Ieder oogenblik wordt een detachement huzaren uit Amersfoort verwacht, dat door den burgemeester reeds gerequireerd ls, doch indien de zaak niet vóór Pinksteren in der minne is geschikt, dan zou het zeer goed mogelyk zyn, dat die beide Zondagen op de ergerlykato wijze worden ontwyd. De vrouwen hobben de vyandoiykheden geopend, door de ruiten in te werpen. Te Leeuwen (naby Tiel) zyn gistermiddag 22 huizen aan de Molenstraat afgebrand. Gistermiddag ontstond In de wyk Hasselt, te Tilburg, by den bakker C. van Rooy een hevige brand, die, door den hevigen wind aangewakkerd, zich aan de nevensstaande en tegenoverliggende woningen meedeelde, waardoor zeven huizen in asch werden gelegd. Van zes wordt de schade door assurantie gedekt Onder de gemeente Ospel(L) Is gisteren een nevlge boschbrand ontstaan. Een groote uitgestrektheid bosch en heide, toebehoorende aan do heeren Vranken en Coenen, is afgebrand. Verlengde vacant!e. - Op voor dracht van den Landraad van Schwerin heeft de Mecklenburgsche regeorlng besloten mot het oog op de groote behoefte aan handen arbeid by den oogst, de Pinkster-Yacantie voor de plattelandsseholen in het gebied Thorn tot 6 Juni te verlengen. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat, toen Bresci's vrouw het bericht ontving van den zelfmoord, zy gezegd heeft: „Nu hy nlot meer leeft, kan er ook goen roden meer zyn om Iets te verbergen. En ifc verzeker zoo beslist mogelyk, dat er nooit een komplot tegen het levon van koning Humbert bestaan heeft. Het is niet waar, dat hy als hoofd of als handlanger van een bende anarchisten opgetreden is: zyn daad ls geheol door hem zelf beraamd en uitgevoerd." De „Frkf. Ztg." meldt, dat een aan- zieniyk export- ©n commiselehuis te Brussel en Parys, met filialen te Lyon en Züricb, in moeiiykhoden is geraakt, waarby bankiers te Lyon en in Zwitserland betrokken zyn, als mede zydefabnkanten ln Diiltschland. Ineen der atadstreinen, die aan het station Père Lachaise te Parys aankomen, is een moord gepleegd. Een jongmensch, dat met een meisje reisde, heeft haar onderweg twee revolverschoten door het hoofd gejaagd en haar daarop uit het portier geworpen. Een medereiziger ln een aangrenzenden coupé, die de schoten gehoord had en zich door een tu88chenraampje eenigezins op de hoogte ge steld had wie zyn buren waren, Het by het stilhouden van den trein den moordenaar aan houden. Deze ontkende hardnekkig, zelfs nadat men sporen van den moord in zyn coupé had gevondèn, zelfs nadat men het ïyk van het mel6je had gevonden en op haar papieren, waarop zyn naam stond, zelfs nadat zyn vader was komen verklaren, dat zyn zoon en diens slachtoffer elkaar reeds eenige jaren kenden. Ten laatste legde het jonge mensch een bekentenis af. De politie meent, dat hy het meisje na zyn aanslag uit het portier wierp, ln de hoop, dat een volgende trein het lichaam zou verpletteren en men dan aan zelfmoord zou denken. Verliezen van hel Engelsclie leger, tooals die voorkomen in de Daily Graphic". "O D 3 4 1 a P I O O CD iS ►o f! 21 Uel 8 15 22 10 19 1 88 23 8 14 82 11 15 13 21 26 28 Totaal POLITIE. Gevonden voorwerpen.' Een vrouwenportret. Een rozenkrans. Een gummi-band van een wagen. Een quitantie-boekje. Een paardenatryklap. Twee portomonnales. Eon gebreide geld beurs. Een 8chryfboek over paedagogiek. Inlichtingen zyn elkon werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureol van Politie alhier. Weerbericht van 25 Mei. Verwachting; zwakke tot matigen oosto- ïyken wind. Licht besrolkte lucht. Droog weer. Weinig verandaring ia temporatuur. BUITENLAND. Frankryic. De nationalisten zullen de gebeurtenissen! te Motz, waar, geiyk mon weet, tot groote ontevredenheid van do party, die overal wat' achter zoekt, als zy daarmede de regeeringf kan hinderen, keizor Wilhelm den RuaslscheaJ ambassadeur to Beriyn aan oon feestmaal] heeft gehad, de nationalisten zullen die ge\i legenheid aangrypen, om ook ln de Kamer' te trachten, do poppen nog eens aan het danson te krygen. Nadat do zaak indenatio-j nali8tische pers gedurende eenige dagen is voorbereid, beeft nu graaf Boni de Castollane) een interpellatie aangekondigd ovor do gebeur tenissen te Metz. De oorlogsbegrooting voor 1902 ls weer 23,/> mlllioon fr. hooger dan dio voor hef loopende jaar. In totaal wordt 716,700,000 fr.' aangevraagd. Frankryk krUgt zyn groote vlootrevuoj van 25 Juni tot 19 Juli. Ondor bevel v admiraal Gervais komen dan de Noordzee-' en Middellandsehe-Zee oskaderB in de Algiersche wateren te zamen. Tot besluit der manoeuvres wordt een vlootrevue gehouden op de reede van Biserta, waaraan 41 oorlogsschepen ou een groot aantal torpedobooten deelnemen. Onder den ironischen titel „un drama léiégrapbique" geeft de „Indépendance" heden, een bundel telegrammen van 26 27 Augustus 1898, enkele dagen voor Henry's dood, strek kende cm mr. Tézénas, den verdediger van' Estorhazy, te pressen toeh naar Parys te! komen, waar generaal Florentin hem -preken wilde, en om een document mee te brengen, dat Boisandré, van de .Libre Parole", hem had toevertrouwd. De Fransche afgevaardigde Cbarles Boysset, die meermalen wegens zyn leeftyd als ouder- domspresident der Kamer fungeerde, is op 84 jarigen leeftyd overleden. Het oudste Kamerlid is nu baron Górard, conservatief afgevaardigde van Calvados, die 84 jaar is. Dan volgt het radicale lid Turigny, on de conservatief Rauline, die belden 80 Jaar oud zyn. Doiteohland. Tien weken na het gebeurde te Bremen is nu bekend geworden, dat behalve de Keizer^ ook iemand uit hot publiek door het werptuig van den epilepticus Weiland is getroffen. Het was een heer, die, niettegenstaande hy een dikken pels om had, door het terugspringende stuk yzer deeriyk aan den arm gekneusd werd. Dit bewyst met welk oen kracht het laachstuk moet weggeslingerd zyn. Prof.' Leuthold, 's Keizers jyfarts, moet dan ook gezegd hebben, dat als het werptuig den Keizer maar een vierden duim hooger had getroffen, diens schedel geheel zou verpletterd geworden zyn. Uit een bericht in de „Frledensbote^ over een gedachtenwissellrig tusschen den Keizer en ds. von Bodelschwlngh over den oorlog in Zuid-Afrika blykt, dat de predikant korten tyd in ongenade was gevallen, omdat hy zich verstout had, naar aanleiding van' Roberts' opneming in de orde van den Zwarten Adelaar, in een brief aan den Keizer verslag te doen van de ware stemming onder het Duitache volk. Op de medodeoling, dat hy in ongenade was gevallen, schreef ds. von bodetechwiDgh dadeiyk een tweeden brief aan den Keizer, waarin hy nog eens zyn staadpunt uiteenzette en overigens verklaarde, dat zyq trouw en liefde voor den Keizer onveranderd waren gebleven. De Keizer nam genoegen met zyn verontschuldiging en onderscheidde hem kort daarna op zyn zeventigsten verjaardag met een lang en buitengewoon harteiyk telegram. De Fr leden obote" besluit haar mededee- llDgen met de opmerking: „Nu glanst het gezicht van den ouden man op den berg weer, na zyn korte vernedering ia hy verhoogd en gerechtvaardigd. Had de Keizer maar meer zulke oprechte mannen als von Bodelschwiogti in zyn omgeving 1" Te Wreschen, ln Posen, weigerden Maan dag een aantal scholieren hun godsdienst- leeraar ln hot Duitsch te antwoorden. Z(J kregen toen straf. Hun bestraffing, wekte zulk een groote verbittering dat een woedende Poolsche volksmenigte storm liep op de deur van het schoolgebouw en de gang binnen drong. De politie verstrooide de menigte en nam eenige menechen, dis zy voor de bel hamels aanzag, ln hechtenis. Reeds by de aanstaande onthulling van het standbeeld van Bismarck voor hot paleis van den Ryksdag worden do vorslaggovera en photografen zooveel mogelyk gowoerd en streng nagegaan, aangezien de keizor voortaan niet meer zoo veel gephotographeerd wil worden en evenmin wonscht, dat zyn toespraken woordeiyk worden opgeschreven. Juist by de onthulling van een standbeeld voor Bismarck zal er ln regeonngskriDgen wel byzondor veel waarde aan gehecht worden, dat de te ver wachten toespraak des keizers slechts in de officieel bekrachtigde lezlüg openbaar wordt gemaakt. Italia. De officieel© uitslag van de op 9 Februari gehouden volkstelling geeft voor de bevolking van ltaliö byna 32.6 miliioen d. i. een ver-; meerdering van 4 millioen in 20 jaren. i Te geiyk byna met het ongeluk, waaraan 1 KouiDg Eduard ternauwernood op bot race-j jacht „Shamrok II" ontsnapte, trof ook den Koning van ltaliö ecbier een ernstig ongeluk. By het betreden van den lift in het Quirinaal zette deze zich onverwacht ln beweging; de Koning kon nog tydig terugspringen en duo een ongeluk voorkomen. Grootd3rKaaallb Lord Roberts heeft gisteren by gelegenheid der opening van de militaire en maritieme tentoonstelling in het Kristallen Paleis to Londen zelf do onthulling van zyn ruiter- standbeeld door zyn vrouw bygowoond. Redo^ voeringen werden daarby niet gehouden. Yoordat het Lagerhuis Pinkstorvacantlo nam, heeft do minister van oorlug gisteren; nog geruststellende verzekeringen gegeven ten aanzien van de defensie van het Vereenigd Koninkryk, in het byzoüder wat den schiet voorraad botreft. Wel had minis'er Balfour vroeger kunnen erkennen, dat er oen tydstipj geweest was, waarop het Brlt6che legnr ovef'

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2