N*. 12645 Woensdag 1£> Mei. A*. 1901. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. "v PRIJS DEZER COURANT I 'f'Voor Leidon por 8 maanden; f t f 1.1 OJ ~®uiton Lolden, per looper on waar agonton gevoBUgd r(Jn 1.80 (Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-8 rogels ƒ1.05. Iedere rogel meer 0.17$. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor "net incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. - - - X. Offiolèole KennlcgerliigeU} De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 33, 2de alinea der Kieswet! Brengt ter algemeene kennis, dat de beslissing ©p do ingediende verzoeken om verbetering van ;de kiezerslijst voor den dienst 1901/1902 op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is neder- 1 gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Mei 190L F. WAS. Leiden, 15 Mei. De hem door een voldoend aantal vrij zinnige kiezers alhier aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer is door mr. W. van der Kaay, te 's-Gravenhage, aangenomen. Tevens hebben die kiezers besloten een nieuwe liberale kiesvereeniglng op te riohten. Het collegium van het Leidsch Studenten- korps is officieel uitgonoodigd tot by woning van de in Juni te Glasgow plaats te hebben plechtige en feosteiyke herdenking van het 600-jarig bestaan der hoogeschool aldaar. Het korps heeft de uitnoodiging aangenomen «n zal by de plechtigheid worden vertegen woordigd door de heeren J. D. van Kelwich Verschuur en A. baron van Haersolte. Voor een goed bezette zaal gaf gister avond de nog jeugdige muziekvereeniging „H. M. Koningin Wllhelmina" in „Zomerzorg" een uitvoering, welke op het programma als «en concert was aangeduidf op welken naam sy dan ook wel eenig recht had, want hot ,is opmerkeiyk welke vorderingen dit gezel schap, hetwelk uit de vereeniglng „Do Post" jis voortgesproten, sedert hot vorig optreden heeft gemaakt, zoodat, wat ten gehoorewerd 'gebracht, zeer genietbaar was, zoowel wat de orko8tnummers als wat de solo's voor ,piston en viool betreft, terwyi ook de vocale .voordrachten voor tenor veel lof verdienen. Het kon dus niet anders of alles moest in- hooge mate de belangstelling trekken en de goedkeuring van het publiek verwerven, dat daarom niet ophield of er moesten na enkele nummers nog een paar extra-voordrachten worden ten beste gegeven. Wy wenschen don heer G. J. Noest als directeur geluk met zyn wel klein, maar zich dapper werend orkest, |voor hetwelk de voorzitter de medewerking 'tot moerderen steun Inriep hetzy om als 'kunstlievend lid, hetzy om als donateur tot de Vereeniging toe te treden, een beroep dat wy gaarne van ganscher harte ondersteunen. Do Duitsche mail wordt morgenochtend hier verwacht. Do Centrale Antl-rov. Klesvereenlging in het district Hoogezand heeft tot candldaat gesteld voor de Tweede Kamer, ds. R. J. W. .Rudolph, te Leiden. Ds. A. S. Tatma had voor de candidatuur in dat district bedankt. Te Dordrecht ook ds. R. J. W. Rudolph door de a.-r. kies ver. „Nederland en Oranje". i&Tr. Th. Heemskerk heeft bedankt, jf Gelyktydig met onderdeelen van andere korpsen zal het lste bataljon van hot 4de regiment infanterie onder bevel van den lult.- ikolonel A. D. Petter, en het 5de bataljon van !dat korps, onder bevel van den majoor P. W. van de Velde, tot het houden van scbietoefe- 'j hingen ln de legerplaats by Harskamp worden jgekampeerd, tw. het lste bataljon van 1 tot -13 Juli en het 5de bataljon van 24 Juni tot Juli a. s. t Met het bevel over de daar vereenigde onderdeelen zal van 24 Juni tot 24 Julia. s. optreden de kolonel jhr. L. F. A. van der Goes, commandant van het 4de regiment ^anteriew Voor het akte-examen lager ondorwys geslaagd de heer C. K, Biegman, te 1 Zoeterwoude. jf Beroepen is by de Geref. Gem. te "Wad- jd.Ihgsveen ds. E. H. Broekstra, teHouwerzyi. Voor de Provinciale Staten is door de j Vooruitstrevende Kiesvereeniglng te Boskoop ;candidaat gesteld de heer A. Koster Mz., i wethouder aldaar. )[f De „Bts.-Ct." bevat de statuten dor vereeniging: „Hot Suppletiefonds", to Hillegom. J In de te Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer T. A. O. Do Ridder, van Katwyk, gehouden jaarvergadering der Ned. Vereeniging ter bevordering van do vi6schery werden de bestuursleden de heeren Aberson te Beverwyk, Van Lidth de Joude te Leiden, Reekers te Amsterdam, Hoogenraad te Schevenlugen en Lieftinck te Haarlem herkozen. Omtrent het visschery-onderwys cn de onderlinge verzekering van vaartuigen zal het bestuur voorstellen indienen. De periodieke verkiezing voor de Prov. Staten van Z ld-Holland zal plaats hebben 4 Juni a. s.; de stemming, zoo noodig, 12 Juni en de herstemming 25 Juni e. k. Krachtens art. 129 der Kieswet zal op Dinsdag 4 Juni a. a. plaats hebben de perio dieke verkiezing tcandidaatstelling) van leden der Tweede Kamer, voor welke verkiezing de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft be paal^ dat de stemming en de herstemming, zoo noodig, zullen geschieden onderscheidenlijk 14 en 27 Juni d. a, u. Hot Hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van het Algemeen heeft in Februari aan de departementen der Maatschappy verzonden een circulaire, met beleefd verzoek, uiteriyk vóór 80 April te melden den uitslag der be moeiingen, welke de afdeelingen der Maat schappy zouden willen nemen om, ln eigen kring, ruime bydragen te verzamelen, ten einde mee to werken aan de mogeiykheid, dat aan de inleggers van de Nutsspaarbank te Tenboor, hetzy geheel, hetzy voor een groot deel, kan worden terugbetaald, wat genoemde spaarbank aan hen verschuldigd wa9 op het oogenblik dat de bekende ramp de spaarbank trof. De uitslag dezer bemoeiingen is, dat op 10 Mei j.i. by het hoofdbestuur is ontvangen of toe gezegd een bedrag van plm. f 10,000. Het hoofbe8tuur is daarmede niet voldaan, omdat zoovele departementen zich hebben onthouden en do meesten van deze* zelfs niet de moeite hebben genomen, te verklaren, welke de redenen zyn van deze onthouding. Het hoofdbestuur wyst nu in een nieuw rondsehryven met nadruk op de offervaardig heid van de kleine en groote departementen en spreekt den hartelyken wensch uit, dat de door deze departementen betoonde krachtige en zeer te waardeeren steun nu ook moge leiden tot het beoogde doel en dat, door de volstrekte onthouding van zooveel andere departementen, dat doel niet worde gemist. Uit hetzelfde rondsehryven van het hoofd bestuur biykt, dat het aan de 880 inleggers verschuldigde bedrag is f 119,321, volgens raming zal het actief der spaarbank bedragen f 41,000, door de erven van den boekhouder is geschonken in preferente vordoring van f 8500, door bloedverwanten van don over- Jedon boekhouder is toegezegd f 10,500, een dor commissarissen heelt toegezegd f 750, de gehouden verloting te Tenboer heott opgebracht f 400, departementen is toegezegd tot 10 Mei f 9955.70, door leden, hoofdbestuurders en algemeenen secretaris is gestort f 875, in het geheel f 71,230. Indien elk departement en ieder lid doet naar zyn vormogen, kan nog een belangryk bedrag worden byeengebracht, waardoor kan worden verkregen, dat ook het voorgestelde offer uit do algemeene kas der Maatschappy van f 10,000, door do algemeene vergadering gaarne zal worden toegestaan, omdat in dat geval deze bydrage de sluitsteen vormen zal van het uit zedeiyk eolidariteitsbesef van alle doelen der Maatschappy op to trokken gebouw vau hulp on bystand. Het tokort bedraagt nog f 38,091.01. Het hoofdbestuur voorziet, dat dit bedrag niet ten volle zal worden byeengebracht. Aiaar het zou zoo gaarne in staat gesteld worden, om in elk geval de kleinste inlagen ten volle en de grootere, die bepaaldeiyk spaarpenningen zyu van kleine lulden, die op hun ouden dag daarvan leven moeten, tot een zoo groot mogeiyk percentage uit te keeron aan de rechthebbenden. In den „Spectator'' vinden wy het volgende berichtje: „Wy wenachou hier even te wyzen op twee jonge schilders, die we meonen „ont dekt" te hebben en die o. i. zeer veel voor de kunst beloven, t. w. 0. v. d. Windt, van wion we zeer friasche, echt buitengeziene en gevoelde aquarelion en schilderijtjes zagen ln maison Artz, en A. J. van Driesten, van wieu eveneens mooie, eenvoudige en oprechte aquarellen aanwezig zyn by Boussod, Yaladon en Go. Wy zullen wel niet van winderigheid on driestheid beschuldigd worden als wy dezo twoo jonge mannen in de aandaebt van kunst minnaars aanbevelen, want zy verdienen het ten volle." Na afloop der in Den Haag gehouden vergadering van den Prov. Bond Yan R.-K. kiesvoreenigingen iu Zuid-Holland verdeelde hot gekozen bestuur de functiön als volgt: Jhr. mr. L. von Fisenne (Ryswyk), voorzitter; A. 0. A. van Vuuren (Den Haag), vice vuor- zitter; H. W.Spendel (Katwyk), lste secretaris; T. A. Moerel (Oudewater), 2de secretaris; C. H. Engels (Gouda), penningmeester. Behalvo de groothertog en de groother togin van Badon heeft Maandag ook prins Gu8taaf van Zwoden te Heidelberg oen be zoek gebracht by onze Koningin-Moeder. Den 20aten Mei worden de koning en de koningin van Wurtemburg voor verscheidene dagen verwacht. Op 21 dezer zal ln do Ned.-Herv. Kork te Buren een gedeukteeken worden onthuld op hot voor eenlge jaren ontdekte graf van Maria van Nassau, dochter van Prins Willem I, stichtster van het weeshuiB aldaar, waaraan thans nog het voormalige graafschap Buren zoo groote verplichtingen heeft. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den heer L. van den Wal, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar ln het Engelsch aan het gymnasium. In oen der zalen van do sociëteit „De Vereeniging", te Haarlem, la gisteren oen ten toonstelling van bloemen en late tulpen ge houden, georganiseerd door de Algemeeno Vereeniging voor Bloembollencultuur, met bet doel om de nomenclatuur der bloemen juister vast te stellen. Do zaal biedt oen eenig keurig schouwspel, daar het aantal inzendingen ruim 300 bedraagt en byna alle bloemen verschillend van kleur en vorm zyn» De jury bestaat uit de heeren E. H. Krolage, P. W. Voet, E. Kersten, T. Hoog, A. Roozen Jr., Geytenbeek en J. v. d. Horst. Heden was de tentoonstelling nog geopend, terwjjl op 21 en 22 Mei een tweede expositie wordt gehouden. De hoor G. van der Linden, directeur der Nedorlandsche Opera, schryft ons: „Iu tegenspraak met de berichten, die in som mige bladen de ronde doen, diene, dat de direc tie door bet invoeren van belangryke bezuini gingen, de exploitatie voor het volgende soizoen tracht te verzekeren. Daarvoor vraagt zy opnieuw den steun, die haar tot nu toe nimmer is onthouden. „Wat den Schouwburg aangaat, kan de directie verzekeren, dat zy evenals vorige jaren de beschikking heeft over den Stads schouwburg in Amsterdam en de gewone schouwburgen te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, enz." Aan den gemeenteraad van Amsterdam heeft de heer Van der Linden een adres ge zonden, waarin hy verklaart met leedwezen kennis genomen te hebben van hot praeadvies van B. en Ws., uitgebracht op z(jn, op degeiyke gronden steunend, vorzoek oin steun voor z\jn kunstinstelling. De Nederlandeche Opera, zegt adressant, is geen onderneming uit winstbejag: ey beoogt alleen do kunst te dienen en te voorzien in een behoefte, aan elke groote stad eigonvoor alle klassen der maatschappy de eeuigo gele- gonheid openend om in eigen taal de meester stukken der muzikaal-dramatischo kunst te leeren kennen en daardoor beschavend en ver edelend te werken. Hy verzoekt beleefd en dringend hot praoad- viea van B. en Ws. niet aan te nemon, maar aan do Nederlandscho Opera zulken steun te verleeiien, als de Raad ,ala billyk zal willen bepalen. Onder voel bolangstolllng werd gisteren te Gouda ter aarde besteld het stoffeiyk over schot vau den heer M. J. Bouman. Vele kunstbroeders waren aan do groeve aan wezig, o.a. de heeren Daniël de Lango Richard Hol, Henri Viotta en Coonders. Richard Hol legde een krans op het iykkleed en sprak daarby woorden van waardoenng, in het licht stellende wat de kunst nog van den overledene verwachtte en wat zy thans ih hem verliest. Hy bracht een laatston groet aan den baanbreker der muzikaal-dramalisclio kunst. Een broeder .van den overledene bedankte voor de botoonde belangstelling. -- In verband met de Parysche tentoon stelling hoeft de regeering der Fransche Republiek benoemd: tot Officier de l'Instruction publiquo, den heer M. E. Belinfante, journalist, te 's-Graven- hage; tot Officier d'Académie, mr. A. J. E. A. Bik, te 's-Gravenhage, voorzitter van de commissie welke indertyd Nederlandscho werk lieden uitzond naar de Parfische tentoonstelling, on den heer S. Vas Dias, journalist, te 's-Gravenhage. De heor P. G. van Schermbeek, dirocteur der Kon. Deventer Tapfitfabriek, hoeft om gezondheidsredenen tegen 1 Juni eervol ont slag aangevraagd. Door Burgemeester en Wethouders van Rotterdam is gisteren aanbesteed het maken van de Peraoonshaven met bybohoorendo wer ken. Minste inschry ver voor 07,000 A. Volker Lyn te Sliedrecht, wlen het werk is gegund. In de provincie Overysel zullen 196 onder- wyzers profiteeren van de bepaling, dat aan gehuwde mannelijke klasse-onderwyzers 50 gld. vergoeding voor huishuur wordt goschonkon. Ds. A. de Koe, predikant by de Herv. gemeento te Den Helder, wien op zya verzoek eervol ontslag is verleend uit zyn ambt, nam Zondag ln de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk afscheid van zyn gemeente en van zyn dienstwerk. Do kerk was tot in de achtorstö hoeken gevuld. In zyn afscheids rede zetto ds. De Koe uiteen waarom hy zfin ambt niet langer kon biy ven waarnemen, o. a. omdat de kerk, zooals z(j thans ia ingericht, z. i. niet in staat is de belangen vau do menschheid naar behooren te behartigen, enz. Dit alles i3 ln stryd met de levensopvatting van ds. De Koe, waarom hy bosloot uit het kerkeiyk verband te treden. Maandag vertrok de heer De Koe naar Blarl- cum, waar hy deel zal uitmaken van de daar gevestigde socialistische kolome. (D. v. EL.) Do hoer Tydens, Kamerlid voor Win schoten, hoeft, na de aanneming door de Tweedo Kamer, van het wetsontwerp omtrent de kanalisatie van Westerwolde, vele tele grammen van gelukwenschlng uit zyu district met deze voor die streek zoo belangryke beslissing, ontvangen. Het protest van het Nedorlandsche Comité van de Internationale Unie aan de Mogendheden, die de verdragen der Haagsche Vredesconferentie onderteekend hobben, wordt druk getoekond door mannon van invloed en hooge maaeschappeiyke positie, zooals byna alle professoren, Kamerleden enz. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 14 Mei te Mar seille; de „Augsburg", van Java naar Amster dam, passeerde 14 Mei Suez; de „General" (uitreis) passeerde 12 Mei Dover; de „Gouver neur" (uitreis) arriveerde 12 Mei te Mozambique; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia vertrok 14 Mei van Southampton; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Mei Point do Galle. Lisse. Door de gemeentepolitie is aan- gehoudon en ter beschikking der justitie gestold, zekere A. K., koopman in postpapier, die biyken8 het Politieblad nog 3 weken gevangenisstraf moest ondergaan. Degenen die nog iets van de gemeento te vorderen hebben over het jaar 1900, zullen daarvan vóór den 30sten Juni a. s. opgave moeten doen, daar na dien tyd alle vorderingen over dat jaar zullen zyn verjaard. Koudekerk. Op initiatief van dr. W. A. Baar, hadden eenige (14) ingezetenen dezer ge meente de handen Ineengeslagen tot het oprichten eener vereeniging tot verbetering van ziekenverpleging iu het hulsgezin voor min- en onvermogenden. Elf dozer heeren kwamen nu byeen in het café van de wed. Van Egmond, alwaar do Vereeniging werd geconstitueerd en de statu ten vastgesteld. Ieder kan zich by het bestuur voor het lidmaatschap aanmelden. Naar men verneemt, is hot materiaal reeds aangeschaft en verkrygbaar gesteld by mej. A. C. Deen- Gasendam, verioskundigo alhier. Noordw(jk. Maandagavond hield de Prot. kiesvereeniglng „Gemeentebelang" een alge meene vergadering in het „Hof van Holland". Na lezing der notulen en nazien der rekening en verantwoording gaf de voorzitter het woord aan den heer C. A. Frowein Jr., uit Pretoria, die in eon boeiende improvisatie over de Transvaal achtereenvolgens schetste r den trek der Boeren naar Natal, de bemoeiingen der EngelschoD, den trek naar het Noorden en de stichting der beide republieken resp. in 1852 en 1864. Overgaande op den jougston tyd, behandelde epreker den inval van Jameson en don tegenwoordigon oorlog. Hy verdeelde dien in drie tydporken: den voorspoed der Boeren tot do overgave van Cronjó, den voor- spood der Engelscüun van 17 Februari tot 5 Juni 1900 en den guerilla-oorlog (tyd van tegenspoed der Engelschen). Spreker verzekerde dat de zaak der Boeren beter stond dan ooit, hetgeen ook de overtuiging was van presi dent Kruger, dien hy nog denzelfden dag ge sproken had eu wiens groeten hy overbracht aan de vergadering, welke woorden haar een daverend applaus ontlokten. Ook hotpakkond slot der voordracht werd metluide toejuichingen begroet. Gisteravond hield de heer Frowein wederom een lezing over hetzelfde onderwerp in de Ned.-Herv. Kerk te Noordwyk-aan-Zee; talryk waren ook hier de belangstellende toehoorders. Oudshoorn. Wegens do inning van opcenten la deze gemeente aan het Ryk verschuldigd een bedrag van f 31.04. Door ingelanden van den Vrouwgeest- polder werd de rekening over 1900 vast gesteld in ontvangst op f 1689.10, in uitgaaf op 1254.16, batig saldo f 434.94. lioelof-AreudSTOeu. Gisteren, Dinsdag, werden van hier de eer3te peulen verzonden, netjes in eenige mandjes verpakt, en met bloemen versierd. De voorbode van don aan staanden trek is iets later dan in 1900. K\jnsburg. De heer J. A. Meyboom, alhier, heeft zich te Amersfoort als arts gevestigd. Valkenburg. Voor de eerste maal hadden wo hier gisteren een veiling van te veld etaande tulpen, maar zo zal niet de eenige biyven, want de uitkomst was zeer bevredi gend. Het bleek ook nu weer, dat goede waar goed geld opbrengt. Onze kweekers moeten zich maar steeds meer op deze zaak toeleggen. Deze tak van landbouw schynt toch nog aardig rentogevend te zyn, wat van de teelt van andere producten niet altyd kan gezegd worden. Wassenaar. De heer Ovorgau, aan don Bozuidenhoutschen Achterweg, vermoedde, dat een zevental personen bezig was onder zUn eenden te schieten. De politie agent Koekoek werd geroepen en het gelukte hem hot brikje, waarmede do heeren rondreden, aan te houden en te onderzoeken. Werkeiyk werd er door hom een tamme eend gevondeD, die, zooals de hoeren beweerden, door hen gekocht was. In de schermutseling bekwam de agent eenige verwondingen, maar toch mocht het hein gelukken het zevental naar het Raadhuis te geleiden, waar ze een verhoor ondergingen. Voor het meerendeel waren het straatwerkers. Het spreekt, dat zich spoedig wat nieuws gierigen by hot Raadhuis hadden verzameld en deze waren er getuigen van hoe luchtig het zaakje door de heeren werd opgenomen. Toen ze naar hun rytuig gingen, klonk hot uit hun mond: „We moesten maar gauw een beetje gaan nomen." „Ze schenken daar niet oons een bittertje." „Kom," zegt er een mot hot oog op de kykera, „laten we die menschen een gulden geven." „Een gulden, wat oen schat, als ze hier een ryksdaaldor wisselen, laten ze de klok luiden," enz. De eend is door den hoer Ovorgau herkend als één der zyne en de agent Koekoek heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten 8 tellen. De huizen aan de Schoolstraat en hot perceel land, gelegen aan den Achterweg, die in bod gebracht waren op f 2500, werden gisteravond niot gemijnd, zoodat ze aan den eigenaar verbleven. Naar we vernemen, is vroeger voor dit perceel f 3000 geboden en thans vindt men f 2000 nog te boog. Waddingsyeen. In de plaats van den heer A. H. Muller, die bedankt heeft, is tot opper- brandmeester benoemd de heer 0. Jongen burger. In do eerste vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim werden, na installatie door den burgemeester, benoemd tot voorzitter do heer C. Jongen burger en tot secretaris de heer Van Drimmelen. De heer Veenstra heeft bedankt als lid der- commissie tot wering van schoolverzuim. x Voor de vacature van onderwyzeres aan de openbare school (dorp) hebben zich. aan gemeld 26 sollicitanten. Hot fanfarekorps „Concordia" zal op den tweeden Pinksterdag deelnemen aan het con cours te IJsolmonde. Zoetermeer. Op Woensdag 22 Mei a. s., des morgens te 10 uren, zal alhier een ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van den Zoetermeerschen- of nieuw drooggomaak- ton polder plaats hebben tot vaststelling der rekening over 1900 en der begrooting voor 1901, Zegwaard. Naar men verneemt, is in de zaak van de aanrandingen, waarvan onlangs mededeelmg is gedaan, welke zaak met gesloten deuren is behandeld, door den officier van justitie by de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage geöischt een gevaDgenisstrai van vier jaren. Tot leden van het bestuur van den Binnenwegschen polder onder deze gemeente on Bleiswyk zyn met nagenoeg algemeene stommen herkozen de heeren L. Rutten en J. Vollobregt Cz. Kon. besluiten: Mr. J. Linthorst Homau is op verzoek eervol ontslagon als plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de perao- neele belastingen te Assen, mot dankbetuiging voor bewezen diensten, en als zoodanig benoemd jhr mr. H. G. van Holthe tot Echten, advoouat en wet- bonder te Assen TWEEDE AM Eli. In de gisternamiddag gehouden zitting werd goedgekeurd een Bupplotoire Binnenl.-Zaken- begrooting (uitvoering der Leerplichtwet, uitgaven voor do arrondissemeuts-school-' opzieners); ontoigonings-ontwerpen voor een tweede schutsluis in het Merwede-kanaal; voor verbetering van den Ryn by Malburgen. Nog werden verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, o. m. voor grondaankoop te IJmuiden, voor uitbreiding der sluis werken, on tot verhooging met f 230,000 van het renteloos voorschot voor de stoomtramwegen op de Zuidhollandsche eilanden. Daarna was aan de orde de euppletoiro Indische begrooting, betreffende de opleiding van Indische ambtenaren. Algemeene beschouwingen. De heer Pan de Velde komt op tegen de overhaasting, waarmede dit gewichtig onder worp hier in behandeling wordt gebracht. Dej tyd ontbreekt zelfs om de gegevens na te lezen on do zaak rypelyk te overwegen. Krachtens art. 92 van de wet op het H. O. was er gelegenheid om ook na do roekeloozo opheffing der Indische Instelling Indische ambtenaren te krygen. Intusschen, de Minister heeft geen schuld aan die opheffing. Gaarne had spr. gezien, dat van do Indische Instel ling een Ryksinstelling ware gemaakt. Met* ruwe hand wordt nu ingegrepen on wy hebben den post te slikken, meer niet; wU moeten naar, huis. Maar eenmaal zullen de oogou- opengaan en dan zal blyken of de goede weg ia ingeslagen. Sterker dan ooit wordt thans het gomla govoeld van een adviseerend college. Hierna komt spr. tot de bezwaren. Hy bo- grypt niet hoe men hier met zulk een wets ontwerp kan komen en protesteert ten sterkste tegen een stelsel van de eenvoudigste en ruwste onbiilykheid en willekeur. De heer Pynacker Hordijk opport verschil lende bedenkingen togen het ontwerp, o. a.' tegen do permanente commissie, maar zal toch zyn stem aan hot ontwerp geven. Spr. zou de opleiding van Indische ambtenaren willen verbinden aau de Landbouwschool te Wage-' ningen. Ook zou hy onderscheid willen raakenl in de opleiding voor bureau-ambtenaren voor hot blnnonlandsch bestuur. Do heer tieerlsema is van oordeel, dat de opleiding van Indische ambtenaren tegen-' woordig' te wenschen overlaat, do tyd toch la voorby, dat de pet mot gouden band en do blanke huid voldoende was om het prestige, tegenover inlanders te handhaven. Men moot niet uitsluitend letten op examens, maar ook- op practische bruikbaarheid. Met de algomeene strekking van het ontwerp kan spr. zich wol veroenigen. ISolcrweU De minister van binnenlandsche zaken heeft, mot intrekking van het bepaaldo sub 6zyner beschikking van 22 Februari 1901, do volgende overgangsbepaling vastgesteld: Tot 1 Januari 1902 zullen in plaats van de boven gegeven voorschriften, de voorschriften mogen worden gevolgd, vei vat in do beschik king van den minister van waterstaat, handel en nyverheid van 23 October 1889, mot dien verstande evenwel, dat hetgeen aldaar voor de „buitenste verpakking" Is bepaald, voor de verpakkingen in het algemeen zal gelden, en dat, ingevolge do voorschriften van art 2 der Boterwet, het woord „surrogaat" niet meer zal mogen worden gebruikt. {Sis.-CL)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1