tfc 12644 Dinsdag 14 Mei. A#. 1901. geze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. t Feuilleton. De Roos van Horton, PRIJS DEZER COUBAUTs Voor Leiden por 8 maanden.' SS'/ Franco per post MO.! 1.80 1.65-. Op Hemelvaartsdag zal deze Cou- faiit niet verscliynen* 'r- Offleléele Kenalageringeni NATIONALE MS1LITIE. Onderzoek van de verlofgangers der militie te land. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het besluit van den Commissaris der 'Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 22 (April 1001 (Provinciaal Blad No. 48), houdende iregeling van het in art. 138 der Militiewet be- jdoeld onderzoek van do verlofgangers der militie jte land; Gelet op art. 139, 2de lid, van voormelde wet; I Brengen ter kennis van de in dezo gemeente (gevestigde verlolgangers der militie te land, die jvóór den lston April 11. in het genot van onbe- ;paald verlof gesteld zijn, met uitzondering alleen 'van hen, die in do maand Juni o. k. in vrerkelijken dienst moeten komen, dat het voorschreven oodor- izoek alhier plaats zal hebben in het Invalidenhuis (ingang door do KoppeDhinksteeg aan de zijde der Hooglandsohe Kerkgracht), en wel in na te noemen volgorde van het jaar der lichting waartoe zjj be- 'hooron, op den tijd daarachter vermeld: lichting 1895 en vroegere jaren, op Dinsdag '4 Juni a. e., des morgens te negen uren; lichting 1896 «p Dinsdag 4 Juni a. 8, des morgens te tion uren; lichting 1897 op Dinsdag 4 Juni a. s, de3 morgens te elf uren; I lichtiug 1898 op Woensdag 5 Juni a. s., des morgens te negen uren; i lichting 189'J op Woensdag 5 Juni a. 8., des morgeDS te tien uren; lichting 1900 op Woensdag 5 Juni a. s., des morgens te elf uren. De betrokken vorlofgangers worden bij deze j herinnerd aan hun verplichting om ter inspectie ,te verschijnen in uniform gekleed en voorzien jvan de kleeding- en uitrustingstukken, hun bjj het vertrek met verlof medegegeven, van hun 'zakboekjes en van hun yerlofpasson, terwijl voorts hun aandacht wordt gevestigd op de bepaling van art. 130 der hierboven aangehaalde wet, volgons Jwelke de verlofgangers worden geacht ouder do wapenen te zijn, niet alleen gedurende don t|jd, dien hot bedoeld onderzoek duurt, maar in bet algemeen wanneer zjj in uniform zyn gekleed, zoodat zij, dio ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar i de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij hot naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk .to land, bij gemold art. 130 toe passelijk verklaard. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bargemeester. II Mei 1901. VAN HLYST, Secretaris. PRU3 DER ADVERTEITITEITi Van I—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 j. Grooteie letters naar plaatsruimte. Voor bet incaaseoren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Burgemeester on Wethouders van Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat het lste toelatings examen voor de Hoogero Burgerschool voor Jongens dit jaar zal plaats hebben op. Woensdag 10 Juli a. s. en de drie volgende dagen en dat voor lion, die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen de gelegenheid tot aangiite bestaat op Donderdag 23 en 30 Mei6, 13 en 20 Juni en vrijdag 17, 24 en 31 Mei7, 14 en 21 Juni a.a., telkens des voormiddags van 10 tot 12 uren in het gebouw aan de Pieterskerkgracht aldaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 13 Mei 1901. VAN HÉYST, Secretaris. Leiden, 14 Mei. i In do heden gehouden algemeene verga dering werd het dividend der Nederlandscbe Bank vastgesteld op f 104 per aandeel. Verschillende bladen bevatten het voor barige bericht, dat eerstdaags de benoeming kan worden verwacht van den heer J. A. van Hamel, notaris alhier, tot gelijk ambt te 's-Gravenhage. f De heer Van Hamel solliciteert wel en wie doet dat niet eens ter gelegener tijd? maar daarin ligt nog niet opgesloten dat er ook een benoeming op volgt. Het aantal sollicitanten la groot en als nu elke sollicitatie in een benoeming veranderde, zou Den Haag dus zeker door notarissen worden overstroomd. Alleen de minister kan weten wie benoemd zal worden. Misschien echter weet deze het zelf nog niet eens want de benoeming kan nog wel een maand uitblijven. Onze stadgenoot do heer J. A. Bos ia door de Franeche regeering benoemd tot ridder In de orde van den Mérite agricole. De heer D. Bisschop, technoloog, thans werkzaam als tijdelijk scheikundige aan de stedelijke gasfabriek alhier, is benoemd tot tijdelijk scheikundige aan de gemeente gasfabrieken te Rotterdam. In het district Katwijk la voor de Prov. Staten door de liberale kiesvereeniging „Volks belang" candidaat gesteld de heer H. H. van Waveren, te Hillegom. Het comité van vrij-anti-revolutionaire en christelijk-historische kiezers in het district Katwijk heeft besloten in het district Leider dorp voor do Prov. Staten slechts één candi daat te stellen, nl. het aftredend vriJ-anti- revolutionaire lid jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester van Noordwyk, die deze candidatuur heeft aanvaard. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is naar Rijnzaterwoude, ds. D. Plantinga, te NiJega en EJahuizen. Bedankt la voor hot beroep naar Franeker door ds. H. E. Knappert, teNieuwveen, bjj Alfen. Te Wateringen hoopt Zondag 16 Juni des middags te twee uren de heer P. N. GJs- man, cand. te Aalsmeer, zijn intrede te doen by de Ned.-Herv. Gemeente, na des voor middags om halftien bevestigd te zyn door zyn vader, ds. P. N. Gysman, te Aalsmeer. Voor het akte-examen lager onderwys is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. W. Beumer, te Sassenheim. Niet voor het beroep naar Steenderen on Bronkhorst, maar voor dat by do Ned.-Herv. Gem. te Workum is door ds. D. J. v. Aalst, pred. te Noordwykerhout, bedankt. De heer S. baron van Pleemstra, te Sassenheim, die in het district Hilversum candi daat was gesteld door de Centrale Antirev. kies vereeniging, heeft thans voor do candidatuur bedankt. Donderdag a. s. vertrekt de Japansche gezant by ons Hof naar Kopenhagen om zyn geloofsbrieven te overhandigen aan den Koning van Denemarken^ by wiens Hof hy ook geaccrediteerd ls. De Franeche gezant zal zich Vrydag a. s. voor een paar weken naar het buitenland bogeven. H. M. de Koningin-Moeder heeft te Schönburg een bezoek gebracht aan den Graaf en de Gravin Ehrbach. Wy vernemen tevens met zekerheid, ln tegenspraak met de daaromtrent vroeger rond gegane en thans loopende geruchten, dat de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin- Moeder gelukkig niets te wenschen overlaat. H. M. maakt dageiyks wandelingen en rijtoeren. -- Zaterdag 18 Mei a, a. stelt men zich voor een voor het publiek toegankelyke byeen- komst te houden in den Haagse-hen Kunstkring te 's-Gravenhage ter herdenking van de op dien datum twee jaar geleden opening der Haagscho Vredesconferentie. Als herinnering aan de uitstekend gelukte demonstratie over de geheele beschaafde wereld op den eersten ver jaardag der Conferentie, in 565 openbare byeen- komsten tydeiyk gevierd, heeft nameiyk de energieke voorstandsters van het vredesdenk- beeld, mevr. Lenore Selenka te Munchen, aan alle vredebonden In Europa voorgesteld op dien datum een jaariykschen gedenk dag in te stellen. Ook in Amsterdam en Rotterdam werden pogingen aangewend den 18den een manifes tatie tot stand to brengen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaai zyn byeengeroepen tegen Maandag 20 Mei e. k., des avonds te halfnegen. Naar wordt medegedeeld, is door de Ned. Centraal-Spoorweg-Maatschappy do yzer- gietery van de firma Frans Smulders to Utrecht aangekocht tot uitbreiding van haar emplacement aldaar. Dr. Schuringa, directeur der hoogere burgerschool te Veendam, heeft eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 September. H. M. de Koningin heeft een bedrag van f 1000 en H. M. de Koningin-Moeder een bedrag van f 250 ter beschikking gesteld ten bate van het op te richten ondersteuningsfonds van loden van het orkest van het Concert gebouw te Amsterdam. De Staatscommissie voor het Internatio naal Privaatrecht is Zaterdag jl. aan het depar tement van justitio, onder voorzitterschap van mr. T. M. C. Asser, vergaderd geweest. Zy heeft, ter voorbereiding der vierde internatio nale conferentie, in tweedo lezing het ontwerp omtrent de curateele vastgesteld en in eerste lezing dat omtrent het huweiyks goederen recht behandeld. De hoer Smit, directeur van het post kantoor te Meppel, heeft pensioen aangevraagd. Uit Rotterdam wordt aan het „Hbl." gemeld, dat een groot terrein aan den Ouden Binnenweg aldaar is aangekocht, of dat althans over den aankoop daarvan ernstige onder handelingen worden gevoerd, door een combi natie, aan welker hoofd staat Fritz Bouw meester, en dat het plan bestaat op dat terrein een schouwburg te bouwen. Het benoodigde kapitaal voor deze onder neming moet reeds zyn gevonden, en zoo vernam het „Hbl." verder als Louis Bouw meester er toe besluit zich by zyn broeder aan te sluiten, dan zou 'nog meer kapitaal beschikbaar zyn, en zou een theater van grooter afmetingen worden gesticht. Do veronderstelling" dat Louis on misschien ook mevr. Mann Bouwmeester zich by hun broeder Fritz zouden aansluiten, is gegrond op het volgende: Als maatregel om te komen tot een bezuini ging, heelt de Raad van Beheer van de Koninkl, Yereeniging „Het Nederlandach Tooneel" be sloten tot een verlaging van de appolntementen der tooneelisten. Tot de bezuiniging acht de Raad van Be hoor zich genoopt door de mindere bate, die de exploitatie in Den Haag vermoodeiyk zal afwerpen, doordat in het vervolg voor den Haagschen schouwburg, die tot nu toe kos teloos door de Koninkiyke Yereeniging werd bespeeld, een huur van f 6000 per jaar aan den pachter van dien schouwburg zal moeten worden betaald. De maatstaf, die by de verlaging zal worden toegepast, is do volgende: Appointementen beneden f 1000 biyven onveranderd; die van f 1000 tot f 2000 zullen worden verlaagd met 5 pCt.; die van f 2000 tot f 8000 met 77s pCt* eQ dio van f 3000 en hooger mot 10 pCt. Een geiyko traktementsverlaging zal worden Ingevoerd voor allen, die in dienst zyn der Koninkiyke Yereeniging „Het Nederlandach Tooneel", dus ook voor den directeur en het administratief personeel. Bovendien—en dit ia eert zaak van niet minder belang, voornameiyk voor de lager gesalarieerde artiesten zal het „sójour", de verbiyfkoBten wanneer buiten Amsterdam moet worden overnacht, worden teruggebracht van 8 op 1.50. Het gevolg hiervan zal zyn, dat de artiesten der Koninkl. Vereeniging ln logementen van lagereu rang hun intrek moeten nemen, of het ontbrekende er uit eigen zak moeten by leggen. Aangezien thans, op een enkele uitzonde ring na, alle contracten afloopon, zal deze salarisverlaging voor alle tooneelisten te geiyk in werking treden. Tot bet aangaan van een nieuw contract op deze basis hebben verschillende leden der Koninkl. Vereeniging tot nu too geweigerd hun medewerking te verleenen, zoodat zy, wanneer men niet tot een vergeiyk komt, zouden ophouden deel uit to maken van het gezelschap. Tot hen behooren mevrouw Theo Mann Bouwmeester en do hoeren Louis Bouw meester en Olous. Mocht het inderdaad tot een afscheiding komen, dan zal het, zooals boven werd aan gegeven, vermoedeiyk komen tot de stichting van een nieuw gezelschap, met de drie Bouw meesters. B. en We. van Haarlem stellen den Raad voor f 57,000 toe te staan als bydrage in de kosten van den bouw eener brug over het Zuider-buiten-Spaarne, ten behoeve van den electrischen tramspoorweg AmsterdamHaar lem. De brug zal dan tevens worden ingericht voor rytuigen- en voetgangersverkeer. In de gisteren gehouden vergadering dor „Kon. Academie van Wetenschappen" werd door den voorzitter, prof. Kern, het overiyden herdacht van prof. Spruyt. „Is 't my altoos een weemoedige taak, afgestorven leden te herdenken", aldus sprak hy ongeveer, „thans ls zy dubbel smarteiyk, nu het den man geldt, die in zyn betrekking van secr. dezer Academie zoovele jaren aan myn zyde zat. Reeds lang kende ik Spruyt als iemand, uitblinkende in de wetenschap en geöerd om zyn karakter. In do jaren, dat ik hier mot hem mocht samenwerken, heb ik hem leeren bewonderen om zyn veelzydige kennis en gaven, en de nauwgezethoid, waarmede hy al zyn plichten tot ln de kleinste byzonderheden vervolde. By zyn teraardebestelling heeft men uit den mond zynor leerlingen kunnen vernemen hoe zeer zy in hem den leeraar en vriend ver eerden; uit dien van zyn ambtgenooten hoe hoog zfi hem schatten om den rykdom van zyn geest, om zyn voortreffeiykheid als mensch. Spruyt behoordo tot onze verdiensteiykste tydgenooten: hot beste, wat hij ln zich had, heeft hy ons gegeven. Zyn heengaan ls een verlies, niet alleen voor onze Academie, niet alleen voor de Amsterdamsche universiteit, het ls een verlies voor gansch de natie." Na deze met ontroering uitgesproken en met stillo aandacht aangehoorde herdenking, gaf prof. Kern het woord aan den heer N. P. van den Berg tot het houden eener rede over Coen en de vryo vaart en handel ln Indiö. Men schryft uit Overschie: Het nieuwe kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente alhier is Zondag ingewyd, in tegenwoordigheid van een overgroote schare belangstellenden. Ds. W. van der Waal Jr., die het eerst den kansel beklom, begon met er aan te herinneren, dat op den 24sten December 1594 een talryko scharo op dozo zelfde plek aan wezig was. Toen werd de nieuwe kerk, die voor ons de oude is, ingewyd, daar do ge meente haar kerkgebouw in 1590 in vlam men had zien opgaan; de brand was veroor zaakt door het inslaan van den bliksem. Eu. nu, de geschiedenis herhaalt zich. Ook ons oude kerkgebouw werd een prooi oor vlam men op dien godenkwaardigen avond van den 19den Maart 1899, toen een enkele bliksem- straal gedurende een kortstondige Maartsche' bui den toren trof en allo pogingen om kerk en toron te behouden faalden. Een schoon, een ruimer gebouw verrees op de puinhoopen van het oude. In een ura als deze vermenigvuldigen zich de gedachten. Spr. wenschte die uit te drukken naar aanleiding van de woorden uit Psalm 268, en be schouwde dit woord met betrekking tot do geschiedenis en ten opzichte van het nieuw® bedehuis. Na gebed en de gebraikeiyko toespraken verliet ds. v. d. Waal den kansol, die daarop betreden werd door ds. Leenmans, van Zetten, die hier van 1888 tot 1891 predikant w& De grondgedachte van sprekers rede was uit gedrukt in Ps. 92 14. Daarna sprak ds. Yethake van Leiden (die hier als predikant stond van 1891 tot 1896} nog een kort, maar zeer toepasseiyk woord. Op de kermis te Groningen woei gisteren uit de schouwbnrgtent van de „Nederlaiidscho Tooneel vereeniging" de vlag, en bioomen en groen sierden den Ingang, ter gelegenheid van de honderdste vertooning van „Op Hoop van Zegen." De tent was stampvol. Het gezelschap ontving kransen van den 9onaab van het Studentenkorps, van do afdeellug Groningen van het Tooneelverbond en van den auteur Heyermana zolven. Yerdor liet do schryver een krans reiken aan den heer Van Kuyk, den regisseur, en bloemen aan mevrouw Van der Horst, mevrouw De Boer—Van Ryk en mevrouw FaaBaen. Het stoomschip „Koningin Wilholmlna", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Mei Kaap Roca; de „Memnon", van Amster dam naar Java, vertrok 11 Mei van Liverpool; de „Myrmidon" arriveerde 13 Mei van Java te Amsterdam; de Potsdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 Mei Wight; de! de „Salak" arriveerde 13 Mei van Rotterdam te Batavia; do „Ardjoeno", van Rottorcam naar Java, passeerde 12 Mei Gibraltar; de „Bali", van Java naar Moulmaln, vertrok 13 Mei van Padang; de „Soembawa", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 18 Mei te Padang; de „Lawoo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Perim* Bodegraven. De Commissaris der Koningin zal 15 Mei a. s. des middagG om halféón deze gemeente bezoeken. De ingezetenen zyn door den burgemeester uitgenoodigd by dozo ge legenheid de vlaggon te doen uitsteken. Yoorschoton. Gisteren herdacht H. J. Balfoort zyn 50-jarlg werkzaam zyn aan de Koninkiyke Nederlandache Fabriek. Het was wederom een vrooiyk gezicht de vlaggeu uit vele woningen te zien wapperen, ter oere van den jubilaris. Als gewooniyk werd hy by monde van den meesterknecht J. Rutgers door het geheele personeel harteiyk gecomplimenteerd en hom oen degoiyk cadeau aangeboden, terwyi1 de leden van „Benvenuto" deze plechtigheid met bun vriendeiyko muziek waardig opluls- i terden. 4 Ook zyn patroons lieten dezen dag niet onopgemerkt voorbygaaa; Integendeel, by een waariyk schoon cadeau, bereidden r.y hem als-s mede zyn collega De Graaf, die voor cenlge dagen zjjn 50 jarig jubileum mocht vieren, een recht gezellig avondfeestje, waarby het ge-i heele persoonoel genoodigd werd. jf; E7) Ik denk dikwyis met medelyden aan hom. Ik zie hem dikwyis 's avonds by regenweer hier voorbykomen en sprokkelhout dragen en dan zou ik hem het liefst by my in huis nemen." i Deze wensch was een gedachte, die pas in dit oogenblik by haar opkwam, en hy scheen haar een zeer gepast slot voor haar verhaal te zyn. 1/ „Gy weet zeker niets naders omtrent de moeder van het kind en ook niet, waarzy nu woont, of iets anders?" Met die woorden ver liet Ronald het raam en kwam naderby. „Niet moer dan de kat daarginds op het dak ook." „En waar do familie Brice vertoeft, weet zeker ook niet?" „Evenmin als de man in de maan; zy is Bltyd reizende." „Nu, ik heb besloten den kleinen Tommy aan te nemen. Gelooft gy, dat Iemand zich daartegen zal verzetten?" i" „Groote goedheid, lord Airdriol Zyt gy gek geworden?" schreeuwde vrouw Basset. „Volstrekt niet; maar ik ben ryk en kan my veroorloven aan een gril toe te geven. Ik heb het ventje lief gekregen en ik ben vast overtuigd, dat hy het by my beter zal hebben dan by moeder Nan." I „Maar hoe kan een jonge man als gy met een klein kind willen rondslopen l Dat zou meer dan zot zyn," beweerde vrouw Basset en vergat in haar verbazing geheel, dat zy Unet een lord sprak, „Dat maakt met het minste uit." „En een jonggezel bovendien I" „Wie heeft u gezegd, dat ik een jong gezel ben?" „Niemand heeft my gezegd, dat gy onge trouwd zyt, ik heb naar het uiteriyk geoor deeld," antwoordde de waardin. „Zoo ziet go, dat schyn bedriegt. Ditmaal hebt gy niet goed geraden; ik bon een getrouwd man", zeide Ronald. Vrouw Basset sloeg van verwondering do handen Ineen. „Ik zie niet in, waarom gy zoo verbaasd moet zyn", merkte Ronald ongeduldig op. „Ik bon werkeiyk niet te jong om te trouwen zie ik er mogeiyk zoo uit?" „Neen, neen, maar ik ben toch verbaasd. Leeft uw vrouw nog?" „Ja." „En hebt gy ook kinderen?" „Ja, één." En hy lachte plotseling luid. „Een jongen of een meisje?" „Een jongen." „O, dan zal Tommy zeker een soort speel genoot voor hom worden. Nu, ik moet zeg gen, dat het een groot geluk voor Tommy is. Hy is een goede jongen en waarheidlievend. Vanwaar hy dat heeft, weet ik niet; maar zooals ik u reeds gezegd heb, heeft hy adeliyk bloed ln de aderen en ik twyfol er niet aan of uw eigen kleine en Tommy zullen goede kameraadjes worden." Ronald, die daaraan ook niet twyfelde, was het geheel met vrouw Basset eens, en met een verontschuldiging over het late uur, zeide hy de oudo vrouw goeden nacht en liet haar aan haar eigen beschouwingen over. Maar hy ging niet naar zyn kamer, doch slenterde naar buitenwaarheen, dat was hem onverschillig; h(j sloeg ar geen acht op. Koortsachtig gejaagd joeg het bloed door zyn aderen, en niets kon hem koelto aanbrengen dan de zeewind, die over het moeras woei. Met den hoed in de hand en in de avontuur- lyksto gedachten verzonken, liep hy voort. Hy was vader, de vader van een byna vier jarig kind. Hy had een heelen tydnoodig, om deze gedachten in zich te verwerken. Het kind leek op hem en zyn familie, dat kon hy duideiyk zien. Vrouw Bassot had golyk, hy geleek niet in het minst op Rosamund. Het was een mooi kereltje en Ronald had zich dadelyk tot hem aangetrokken gevoeld; hy was werkeiyk voor dit uitstapje naar Horton rykeiyk beloond, want hy was go- komen om zyn vrouw to zoeken en het lot had hem een zoon geschonken. En Rosamund, zy, dio hot kind verwaar loosd, verstooten en verloochond had, wat moest hy van haar denken? Eon gevool van toorn jegens haar welde in hem op. Veront waardiging, teleurstelling, beleedïgdo liefde vervulden zyn hart Wanneer zy hem had liefgehad, zou zy nooit haar hulpeloos kind verlaten hebben. En ofschoon zy duizenden bezat, had zy voor zyn verpleging geen paar ellendige shillings overgehad. De schijn was togen haar, ja, de feiten spraken voor zichzelven. Zoo zy ten minste af en toe eens gekomen was om naar het kind te zien; maar eenvoudig te doen alsof het niet bestond en het als het ware in de goot te laten liggen, dat was slecht, afschu- weiyk en onmenscheiykl Zy was geen vrouw, zy was een monster l Hoe moest zy veranderd zyn! Vier en een half jaar waren echter wol een lange tyd voor zoo'n jong meisje l Dit onschuldige en lieve wezen, dat een eentonig leven had geleid en dat, vrooiyk van hart, met den eersten jongon man, dien het gezien had, er van door ging, dat zyn eentonige jeugd met zulk een gewichtigen stap besloot, was nu een mooie, ryko erfge name, mot een reusachtig inkomen, een ruimeren gezichtskring, een menigte aan bidders en zeker maar al to gaarne borold, do zorgen en genoegens van haar eerste meisjesjaren to vergeten; Ja, maar al to zeer bereid do geschiedenis van haar eersto jeugd en den lang verloren echtgenoot aan de ver getelheid pry's to geven. Dit alles wilde, ja, kon hy haar vergeven maar, dat zy haar kind verwaarloosde, verzuimde en vergat, dat zou hy haar nimmer vergevon, noen nim mer l Ey wilde nu Tommy medenemen, hem als zyn zoon en orfgonaam erkennen; wie dan zyn moeder was on waar die was, dat ging niemand dan henizelven aan. Hy wilde als lord Airörio oen nieuw leven beginnen en Ronald Gordon in hot veriodon laten vor- dwynon. Niemand wist veol van hom of, want hy had zich nooit veol vertoond on do rnen- schon dachten nu meer aan lord Airdrlo dan aan zyn vroegore omstandlghedon. Hy was in zyn voorkomen zoo geheel voranderd, bo- redonoerde hy by zichzelven, dat zyn eigen moedor hem niet meer zou horkend hebben, wanneer zy nog leefdo, en wanneer hy Rosa mund nu weer ontmoette, dan zou zy hem zeker voor oen geheel vreemden man houden. Het was immers onmogeiyk, dat zy in den ern8tigen, verouderden reiziger mot zijn zwaren baard, hot gladgeschoren gelaat van haar eons zoo vurig bomindon echtgenoot Ronald Gordon zou ontdekken, en hier maakte zich opnieuw de verontwaardiging van hom moostor zy had immers niet eens haar huweiyk bekend gemaakt en had haar kind als een nameloos wezen de werold ingestooton. Natuuriyk zou het belacheiyk gowoeat zyn vaiijwn erfgename, aan wier voeten, zooals hy met een hoonenden lach tot zichzelven zeide, do ;/ohoeio wereld lag, te verlangen, dat zy baar „Ei^saliUnco", met een man, die voor zyn dagelljksch brood! moest werken, in de wereld uitbazuindei Welk een geschiedenis had ?.y haar familie, wys gemaakt, ja, weik een leugen? „O, ik hob u veel, zeer vee", voor de voeten te werpon, mist Balmaine, wanneer ik u ont moet," zeide hy tot zichzel7«:, toen liy in „Do Vroolyke Matioos" terugkeerde, „mlndor ter wille van mijzolven dan wel van Tommy .'J XVHL Door do vorrasaende dingen, welke lord Airdrie dion avond had gehoord, kon hy don slaap niet vatten on in plaats van moedor Nan on haar pleegkind in het logement af te wachten, ging hy reeds vroeg 's morgens uit om haar vóór te zyn. Na deze en gene ge vraagd te hebbon, ontdekte hy ten laatste moeder Nans woning, een oude hut, wolkq Blochta uit oen dak tchoen te bestaan, want groote flarden van het bruine strooien dak hingon byna op den grond. Een hoogs muur van baketoon en een plekje, begroeid met gras, scheidden het huis van do straat. Aan' den eonen kont der hut stond een lceiyk,1 koolzwart gebouw en toen do bezoeker naderbij' kwam, bemerkte hy, dat moeder Nan, bene vens haar andero bezigheden, een handel in oudo flesschon en lompen dreof, want op oon haag hingon mineteo3 honderd konyno-, zoowel als een aantal kattrollen, terwyi de geheel® voorgrond met eon hoop lecge zwarte on! groono flesschen en leege bussen was bedekt* (Wordt vervolgd}

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1