N« 12643 A®, 1301. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. 9e Roos van Horion. Maandag: 13 M©1. PRIJS DEZER COURANT: l'Toor Loidon por 3 maandonf J f 1.10.! 'FSuiton Loidon, por looper en waar agonten govostigd z(Jn 1.30 j Franco por post1.66- PRIJS DER ADVERTENÏTEN Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offieleele KeniüsgeTinffen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 10 der verordening van den 5den April 1394 (Gemeenteblad No- 2); Brengen ter algemeene kennis dat door den Raad dezer gemeente in z(jn openbare vergadering van den 9den Moi jl. het navolgend besluit is genomen: De Raad der gomeenU Leiden verklaart, dat de pereeelen Sanderspoort Nos. 1 en 2, Korte Laugestraat No. 6, Krakeelpoort Nos. 1 en 2, als Bcbadelyk voor de openbare gezondhoid, onge schikt zijn voor het bewonen, en dat de gebreken, waardoor die ongeschiktheid wordt veroorzaakt, niet vatbaar zijn voor verbetering. Bepaalt dat deze perceolen door de bewoners moeten worden ontruimd binnen acht weken, te rekenen van den dag, waarop afschrift van dit Raadsbesluit blijkens proces verbaal van den door Burgemeester en Wethouders daarmede te be lasten beambte, aan den eigenaar en aan den hoofdbewoner van ieder perceel zal zijn medege deeld of aangeboden. Gedaan te Leiden, ter openbare Raadsvergade ring van den 9den Mei 19ül. De Burgemeester, F. WAS. Do Secretaris, Leiden, 11 Mei 190L VAN HEYST. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 10 der verordening van den 5den April 1694 (Gemeenteblad No. 2); Brengen ter algemeene kennis dat door den Rand dezer gemeente in zijn openbare vergadering van den 9den Mei jl, het navolgoud besluit is genomen: Do Raad der gemeente Leidon bepaalt, dat bij de pereeelen Krakeelpoort Nos. 30 en Uiterste- gracht No. 13t5, behalve het bestaande privaat, nog moet worden aangebracht een bekoorlijk privaat, uitsluitend bestemd ten gebruiko yau de bewoners dezer pereeelen; Beveelt, dat deze verbetering behoorlijk ter beoordeeiing en beslissing van Burgemeester en "Wethouders zal worden aangebracht binnen acht wekon te rekenen van den dag, waarop atschnlt van dit Raadsbesluit, blijkens proces-verbaal van den door Burgemeester en Wethouders daarmede te belasten beambte, aan den eigenaar en aan den hooldbewoner van ieder perceel zal zijn medegedeeld of aangeboden en dat, Uy gebreke daarvan, de genoemde pereeelen door de bewoners binnen voorschreven termijn zullen moeten worden ontruimd, zijnde genoemde pereeelen, indien de bevolen verbetering niet wordt aangebracht, ongeschikt te achten voor bewoning. Gedaan te Leiden tor openbare Raadsvergadering van den 9don Mei 1901. De Burgemeester, F. WAS. Leiden, De Seorotaris, 11 Mei 190L VAN HEYST. Leiden, 13 Mei. Mr. M. d'Aumefie, alhier, heeft tegen 1 Aug. a. s. ontslag gevraagd als kantonrechter. De gymnastiek- en echermvereeniging „Sparta" hield Zaterdagavond in de groote zaal van „Zomerzorg" een gezellige bijeenkomst, niet een bepaalde uitvoering, maar een „soiróe", waarop de adsplranten-afdeeling eenige werk zaamheden vertoonde. De voorzitter wees er in zijn welkomstwoord op, dat deze afdeeling eerst een half jaar geleden was opgericht, zoodat de verwachtingen niet te hoog ge spannen moesten worden en een niet te streng oordeel moest worden geveld. In don loop yan den avond bleek evenwel, dat do aan wezige dames en hoeren en terecht zeer ingenomen waren met hetgeen te zien werd gegeven: vrije oefeningen, ringen, degen- oefeningen, brug, rek, party degen en sabel, standen, enz. Een herhaald applaus volgde er telkens op. Hetzelfde onthaal vonden de voordrachten „Een Vrygezel" en Nelly", van ^en heer A. D. U., die ze na de terugroepingen nog met enkele vermeerderdo. Er hoerschto een opgewekte stemming, die ook tydens het bal bleef voortduren. Goede muziek luisterde het samenzijn op. Als een aangename ver rassing deed er ook do hoer Guldemond de dezer dagen in ons blad besproken Gramo phone hooren. By do heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes In partyen van 10 en 5 H.L. waren de pryzen f 6.20 en 3.10. De gewone jaarlyksche inspectie van de verlofgangers der militie zal plaats hebben voor de gemeenten, behoorende tot het kanton te Stompwy k (aan de Leidschendam) op Dinsdag 11 Juni a. s. des voorin. 10 uren. Dellt op Donderdag 13 Juni 10 uren. (voor do gemeente Delft op Woensdag 12 Juni 10 uren). Leiden op Maandag 10 Juni 9 Va uur. (voor de gem. Leiden op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Juni). Noordwyk op Maandag 3 Juni ÏO1/* uur (voor de gem. Noordwjjk en Noordwykerhout), Katwyk op Zaterdag 1 Juni 10 uur (voor de gem. Katwyk, Rynsburg en Valkenburg). Sassenheim op Vrydag 14 Juni 9'/g uur (voor de gem. Hillegom, Lisso, Sassenheim, Voorhout en Warmond). Woubrugge op Vrydag 7 Juni 10 uur. Alfon op Dinsdag 11 Juni 8'/4 uur. Bedankt is voor het beroep by do Ned.- Herv. Gem. te Steenderen en Bronkliorst door ds. D. J. van Aalst, pred. to Noordwykerhout. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering der R.-K. Centrale kiesvereeniging Kalwyk- Leiderdorp werd de heer C. J. L. van der Meer, te Noordwyk, candidaat gesteld voor lid der Prov. Staten in hot district Leiderdorp. Betreffende den anderen candidaat werd be sloten dien der anti-revolutionairen (party Ivuyper) te steunen. Wat aangaat do to volgon gedragsiyn by de verkiezing voor de Tweedo Kamer, waren de gevoelens zoo verdeeld, dat met 17 togen 15 stemmen besloten werd oen oigen candidaat te stellon, waarna den eenig voorgedragen candidaat, mr. P. J. M. Aalberse, te Leiden, zonder hoofdelyke stemming do candidatuur voor lid dor Tweode Kamer in het district Katwyk werd aangeboden. Door hot centraal bestuur der R.-K. Kies vereeniging to Broukelon zyn tot voorloopigo candidaten voor het lidmaatschap der Tweedo Kamer 'gesteld de heeron mr. P. J. M. Aalberse, te Loidon, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, to Utrecht, on Ferd. J. A. M. Wierdels, te Amsterdam. Met zekerheid kunnen wy echter meidon, dat mr. Aalberse geweigerd heeft aldaar eon candidatuur tegen den aftredendon anti-rev. aan te nemen. De R.-K. kiesvereeniging te Enschedeo candideerde voor do Tweede Kamer mr. P. J. M. Aalberse te Leiden. Do liberale kiesvereeniging te Halfweg (district Haarlemmermeer) stelde tot candidaat voor do Prov. Staten den heer A. van Rossum, directeur der beetwortelsuikorfabnek aldaar, wonende te Haarlem. H. M. de Koningin Moeder ontvangt heden op Kohlhof by Heidelberg eon bezoek van den groothertog on do groothertogin van Baden. Zaterdag vergaderde in hot Zuid- Hollandsch koffiehuis te 's-Gravenhage de Prov. Bond van R.-K. kiesveroenigingen in Zuid-Holland, tot hot verkiezen van eon definitief bestuur. Aangesloten zyn thans 32 plaatseiyke en 5 centraio kieavcreemgingen. Tot voorzitter werd gekozen jhr. mr. L. von Fisenne, te R(Jswyk tde heer J. J. Meyer, van Rotterdam verzocht niot in aanmerking te komen). Hun candidatuur hadden ingetrokken de hoeren J. B. Bes (Alfen), Joh. Driessen en Jac. Vreeburg (Den Haag), W. G. Streef kerk (Zoeterwoude) en A. IJzermans (Vlaar- dlngen), terwyi staande do vergadering als niouwe candidaten worden opgegeven de heeren A. C. A. van Vuuren (Den Haag), kolonel Wilkens, (Delft), G. W. van Marwyk (Loosduinen) en Luneman (Boskoop). Gekozen werdon de heeren H. W. Spondel (Katwyk), C. B. van Baaien (Schoonhoven), J. J. Moyor (Rotterdam), O. H. Erigols (Gouda) allen leden van het voorloopig comité A. C. A. van Vuuren (Den Haag), Paul Klompé (Den Haag), F. A. Moerel (Oudewator), en J. M. Boin (Delft). De plaats van den heer Meyer (Rotterdam), die voor de benoeming bedankte, zal worden opgehouden, tot Rotterdam zich ovor al- of met-aansluiting heeft uitgesproken. Uit Gouda komt do tyding, dat Martinus J. Bouman is overieden. Roods eenigen tyd was hy ziek en hierdoor verhinderd een opvoering van zyn „Meilief van Gulpen" door de Ned. Opera by to wonen. Donderdag werd een operatio noodzakeiyk geacht. En nu is doze toonkunstenaar, een lid der bekende Bosscho familie van musici, uit zjjn nuttigen werkkring weggenomen. IIy leerde van Van Bree en Richard Hol, weikie te Kuilenburg, Den Bosch, Utrecht, sedert 1387 te Gouda. Van zyn composities zyn vooral bekend gewordon do „Leo Cantate", oen Mis, de opera „De Tempeliers" (eerst in concertvorm ie Gouda, later ook door de Ned. Opera opgevoerd), on nu in den laatsten tyd hot „Meilief van Gulpen", een werk dat de overtuiging gevestigd heeft van zyn dramatischen aanleg on zeer knap talent. 'tic droevig te denken, dat het lot van „Meilief" te snol van het repertoire ver dwenen voor Bouman do laatste ioYon6dagen misschien moeiiykerheeft gemaakt... (N. 11. C.) Zooals mon weot, is< er te Arnhem een vereouiging opgericht mei. het doel: beperking der examens. In het „Utr. D.bl." plaatsen pi of. v. d. Vliet on dr. J. II. Gunning Wz. een oproep, gevolg dor Arnhemscho vereoni- ging, waarin z(j, alvorens over te gaan tot Lot bijeenroepen to Utrecht een er samenkomst met hol dool oen Utrochtsche aidoeling der Amkora6cho voroeniging te vormen, belang stellenden uitnoodigen van hun belangstelling aan prof. v. d. Vliet te doen blyven. Naar men uit goede bron verneemt, zullen de traktementen dor po3t- on telegraaf- boambten met Januari o. k. zoodanig geregeld worden, dat het maximum in 15 dienstjaren boreikt wordt, in plaats van in 20 jaar. In do to Groningen gehouden vergade ring van do „Vrijzinnige Kiosvereeniging" is mr. S. van Houten candidaat gesteld voor het lidmaatschap dor Tweode Kamer met 29 van do 33 uitgebrachte stemmen. Mr. H. L. Drucker verkreeg 1 stem, terwyi 3 blanco briefjes ingeleverd werden. Op 4 Juni zal het een balvo eeuw ge loden zyn, dat het Kon. Instituut voor de Taai-, Land- en Volkenkunde van Nod.-Indiö werd opgericht. Ten einde dit voor de instelling en het door haar beoogde doel zoo belangrijke foit te herdenken, zal op genoemden datum in het gebouw te 's-Graven hago con buiten gewone alg. vergadering worden gehouden, waarin de hoogleoraar dr. H. Kern het woord zal voeren. Do christolyk-historische kiesvereeniging to Schoonhoven heelt besloten by do a. s. verkiezing voor de Tweode Kamer samen te werken mot de vry-antirevolutionaire party, en stelde tot candidaat voor do Tweede Kamer, district Bodegraven, jhr. mr. L. van don Berch van Heemstede. Zondagmorgen repatrieerden per stoom schip „Gedé". van de Rotterdamsche Lloyd 32 onderofficieren en minderen van het O. I. leger, onder wie de fuselier P. Silvertant, ridder der M. W. O. 4de klasse. Door den overste Cambier werd hot terugkeerend deta chement toegesproken en den ridder inzonder heid door hem goluk gewenscht. De muziek van het korps koninklijke scherpschutters luisterde de plechtigheid mede op. Onder een driewerf hoezee voor Koningin en Prins werd het detachemont ontbonden, terwijl de ridder nog eenigen tyd de gast bleef van overste Cambier. In het Geb. v. K. en W. te Utrecht werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Rykstelephomsten, onder leiding van mej. H. C. G. Hoek. Uit het jaar verslag van de secretaresse, mej. L. G. A. A. G. van Rossum, bleek, dat het ledental van den Bond is geklommen van 81 tot 103 en dat de eerste poging, die beproefd werd om te geraken tot lotsverbetering, niet met goeden uitslag fs bekroond gewordon. Voorts bleek uit het verslag van do penning- moosteresse, mej. G. Deuriuk, dat de ont vangsten over 1900 f 139.55 en de uitgaven f 78.G2'/i bedroegen. Besloten werd tot de oprichting van een bibliotheek te Amsterdam, waarvoor voorloopig een bedrag van f 25 werd uilgetrokken. De algemeene vergaderingen de Vereeni- ging voor Noord-Nederlandsche Muziekge schiedenis is te Amsterdam gehouden. Uit hot jaarverslag bleek, dat de Vereenlging weder veel werk verricht heeft. De uitgave van Sweolinck's werken kon byna voltooid worden; slechts nog óón allevering ontbreekt en dezo is ter perse, een resultaat dat niet verkregen zou zya zonder de krachtige mede werking van dr. Max Soiffert, te Berlyn. Ondenvyi werd eon dergeiyke uitgave op stapel gezet van do werken van Jacob Obrecht. Daar diens muziek geheel bestaat uit kerkeiyke muziek en dateert van vóór de Hervorming, stelt men zich voor dat met deze uitgave ook •en direct pracliscii resultaat zal worden verkregen. Afzondoriyk uitgegeven werden nog de stemmen van een zevental der ten vorigen jare verschenen 50 Psalmen Davids van Cornelia Boskoop en een tweede bundel der Oud Hollandsche Boorenliedjes en Contradansen. Do penningmeester deelde o. a. mede, dat de kas sloot met een batig saldo van 7006. Tot beschermers werden benoemd de heeren Felix Driessen, te Leiden; M. H. van't Kruys, te Groningen; W. Mengelberg, te Amsterdam; C. W. J. Raraann, te AmsterdamL. F. Revius, te 's-Gravenhage; mr. F. van Weckherlin, te 's-Gravenhago; O. Wolff, te Maastricht; A. Pirrot en A. Soubies, te Farysprof. Safonoff en prof. Tanjeff, te Moskou, en Don Lorenzo Perosi, te Rome. Gistermiddag word to Utrecht, in een der zalen van heb Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, onder voorzitterschap van dr. J. J. Homoot, van Arnhem, de derde alge- meone vergadering der Vereeniging tot oprich ting en exploitauo van Volkssanatoria voor Borstiyders in Nederland gehouden. Door den lsten secretaris, den heer R. de Josselin do Jongh, word verslag uitgebracht over den staat on de workzaamhedon der Vereeniging gedurende het afgeloopen jaar. Mot vreugde wordt in het verslag gowag ge maakt van de toenemende belangstelling van het publiek in het bestryden van do tuber culose door de oprichting van sanatoria. Op voorstel van de sub-commissie te Utrecht, in do vorige algemeene vergadering benoemd tot het nazien dor rekening en verantwoording van den algem. pennmgmoester, werd aant dezen functionaris decharge verleend over het gehouden beheer. Vervolgens werden eenige mededeelingen gedaan over het vastgesteld reglement voor liet hoofdbestuur en het dagolyksch bestuur; de benoeming der commissie van toezicht volgens art. 6 van het huishoudeiyk reglement voor die commissie en het vastgestelde regle ment voor de opname van ïyders in het Sanatorium. Hierna was aan de orde de verkiezing van leden van liot hoofdbestuur. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Rosenstein, Weinhoff, Roessingh, Pel, Homoet, Nolen en Do Josselin de Jongh. terwijl voorts voorzien moest worden in een vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Kooyker. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten slechts twee leden te benoemen, zoodat het hoofdbestuur thans vyftien loden telt. De stomming had tot uitslag, dat de heeren Homoet, voorzitter, en De Josselin de Jongh, lste secretaris, werden herkozen met groote meerderheid. Door den voorzitter werden vervolgons enkele byzonderheden raedegedeold over den toestand van eenige buitenlandsche volks- sanatoria, waaruit o. a. bleek, dat in Duitsch- land thans 43 volkssanatoria bestaan en ook in Noorwegen en Zweden, het Britsche ryk en Frankrijk de oprichting van sanatoria krachtig wordt bevorderd. Dr. Homoet spoorde daarna de sub-commis sie aan met veel yrer werkzaaain te wezen voor het bijeenbrengen van gelden, in verband met de a. s. in-oxploitatie-neming van het sanatorium te Hollendoorn. De financiën van de Vereeniging eischen daarvoor versterking. Het sanatorium nadert thans zyn voltooiing. Alle gebouwen, behalve do woning van den geneesheer-directeur, zyn thans reeds onder de kap. Hoewel men aanvankoiyk had gedacht, dat de oplevering van het werk do volgende maand zou kunnen geschieden, is later geble ken, dat dit iets later zou worden, nameiyk Augustus. Het voornemen bestaat de opening van het Sanatorium op eemgszina plechtige wyze te doen plaats hebben en tot H. M. de Koningin, IL M. de Koningin-Moeder en Z. H den Pnns- Gomaal zal de uitnoodiglng worden gericht deze plechtigheid te komen by wonen. De voorzitter sprak ten slotte een woord van opwekking tot de aanwezige afgevaardig den, waarby hy don wensch uitte, dat allen met lust en yver zouden werkzaam blUven tot bereiking van het schoone doel der Ver eeniging: de krachtige bestrydmg van de ge vreesde tuberculose, de volksziekte, die me :r slachtoffers maakt dan de cholera on ande/< gevaarlykö ziekten. B(j de behandeling der verordening op het verleeueQ van pensioenen aan de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren, werd op het laatst van hot vorig jaar door den Rotterdamschen gemeenteraad een motie aan genomen van mr. S. Muller Hz., waarin de wenscheiykheid weid uitgesproken van het maken «ener tydelyko rogeling voor de wedu wen en weezen van hot personeel by het onderwijs, geldende tot de toegezegde Rijkswet in werking zou zyn getreden. 26) „Vóór die kwamon en vóór de oude damo Btierf, moet hier een jonge man gezien zyn, van wien niemand precies wist wie hy eigen- lyk was, maar men beweerde, dat liet goen gentleman was geweest. Hoe dat ook zy, hy en miss Rosamund kwamon telkens op het moeras samonzoo zeide men ten minste. Ik heb hem nooit mot eigen oogon gezien. (Hoe weinig vermoedde de goede vrouw, dat haar ©ogen juist op den bewusten jongen man rustten.) Het begint koel te worden," ging zy voort, „maar wanneer u moe naar binnen wilt gaan, dan zal ik u miss Balmaine's ge schiedenis verder vertellen, als gy die ten minste hooren wilt." Of hy dio hooren wildel Miss Balmaino's echtgenoot had nauwelyke zyn stom in zyn macht, toen hy met een toestemmend ja ant woordde, zyn sigaar wegwierp en zyn gast vrouw naar eon lange kamer met grooto eiken balken aan de zoldering en een'grooto glazen kast met opgestopte zeovogols, welke het hoofdsieraad dor kamerinrichtlng vormde, volgdo. „Ik ben bang voor rhoumatiok," zoide vrouw Basset tot Ronald, terwijl zy in een grooten leuningstoel ging zitten. „Horton is eon zoer vochtigo plaats on ik lyd, helaas, daaraan." „En wat is er met >k Vb'orodame?" zoide Ronald, terwyl hy zyn rustig zyn. diepo venstornis schoof en zy^digde praktyk, o*. dat hy anders niets scl - „Ja, ja, maar hot it I donis en ik zou die aan een jongen man, zooals gy, in 't geheel niet vertellen, als gij hier niet geheel vreemd in do streek waart. Maar u hebt haar immers nooit gezien en zult haar ook nooit zien, en ik bon van avond toevallig tot vertellen gestemd. Natuurlijk vor- laat ik my op uw stilzwygendheid; geen syllabe van al hetgeen ik u zeg mag verder verteld worden en vóór ik voortga, zou ik gaarne uw naam weten." Ronald wilde juist „Gordon" zeggen, wat zeer bogrypelyk rs, maar hy bedacht zich spoedig on zeide: „Airdrie". „Hm, mr. Airdrie of kapitein Airdrie?" „Lord Airdrie." „DrommelsI Wie zou gedacht hebben, dat oen lord hierheen kwam!" riep zy en koek hem mot opengesperde oogon, open mond en eon uitdrukking van do onderdanigste ver bazing aan. „Bekommer je niet om mij," zeido Ronald ongeduldig. „Vertol verder van de jongedame." „Do jongedame 1 Ja zokerl Nu, de oude damo stierf en liot een zonderling testament na; alle monschon zeiden wel, dat zy toen -reeds gek was ge woest, maar miss Balmaine erfde toch haar goheole vermogen tot op den laatsten cenl^ ongeveer ze3 duizend pond 's jaarlijks." „Ze3 duizend pond!" herhaalde de hoor in do vensteruis op eon toon van de grootste verrassing. „Zeker! Mrs. Balmaine was zeer gierig en droeg in do laatste jaren altyd dezelfde japon. Niet eens word do afval uit de keuken weg gegeven, alles werd vorkocht, tot de boenderon on zelfs de leege zakken. Maar miss Balmaino wordt pas meesteres van haar vermogen, wanneer zy vyf en twintig jaar is, of als zy trouwt." „Zoo on toon!" Hy had te spraakzame vrouw wel hoen en woer kunnen schudden. „Nu, toon kwam haar moeder uit IndiS terug on nam haar medo, benovens hot geld cu al het andore, en nu is zy by haar en leoft ergons als een prinses met oen hoop aanbidders om zich hoen, on even zoovele aanzoeken als or dagen in do wook zyn. Zy i3 echter toch nog mot gotrouwd, waarover ieder zich verwondert, maar de ware roden kent momand, behalve ik," voegde zy er met eon triomfeerend gelaat by, „ik kon die. Zou u die wellicht willen weten?" Ronald knikto slechts als antwoord met hot hoofd on vrouw Basset ging, op dezo wyze aangemoedigd, Yoort: „De kloine jongen, dien gy op de straat aangehouden en medo hior- hcon genomen hebt, dat is een fijne knaap, niot waar? En nu zal ik u iots zoggen, waar over gy zeer verwonderd zult zyn; iets, dat slechts ik, mr. Cameron's huishoudster en nog een paar andere menschen weten: deze bedel jongen met de bloote boenen en de bruine oogen, dat is miss Balmaine's kind." Vrouw Basset wierp het hoofd achterover, om do uitwerking van haar woorden gade te slaan, maar deze overtrof nog haar stoutste verwachtingen. Do jonge lord ontstoldo zóó hevig, dat by met don elleboog door de vensterruit stiet, zoodat de scherven op do straat vielon, terwyl hy met een zonderlinge, gebiedondo stom riep „Wat, wat voor don duivel boJoelt u daarmee?" „Ik bedoel hetgoon ik zeg, niot meer en niet minder," antwoordde vrouw Basset ge- ergerd. „Tommy, van moedor Nan, is miss Balmaino's kind, ofschoon men hot niet woten wil." „Miss Balmaine's kind," mompelde haar echtgenoot on wischte zich do heldere zweet droppels van het voorhoofd; hy zag er vreeso- lyk bleek uit, maar daar hy het licht in don rug bad, bemerkte de waardin zyn ontroering niet. „Hoe verklaart gy dat?" „Zeer gemakkolyk I Nadat do familie Brico in Engeland was gokomen, kwamon miss Rosamund en Maggs gehoel in stilto weer voor eenige maanden hier. Ik hob miss Rosa mund dikwyls gezien, als zy geheel alleen op het moera8 ging wandelen, maar steeds slechts in de verte. Zy ging nooit naar de kerk en ook niet naar het dorp zy ontving nooit bezoek on op zekeren dag kwam haar een man een van myn buren onverwacht op een brug tegen. U kan niot weten, waar die ia, maar zy ia zeer ver van hier en toen weende zy en sprak in zichzolve en was over iots in de grootsto wanhoop." „Ja, en toen, wat toen?" vroog Gordon in' koortsachtige opgewondenheid. „Nu, en toen heette het, dat zy vertrokken was, maar dat was slechts voor den scbyn; zy en Maggs werden, zooals wy later hoorden, in de kamers van de oude lady opgesloten on door de meid van een vreemden dokter kwam het lator uit, dat haar mynhoer tegenwoordig was geweest by de geboorte van een kind van de jongedame boven in het hoerenhuis en dat zo toen byna was gestorven. Hot was ook zeer vreemd, dat Maggs toen juist bier In het dorp mot eon pasgeboren kind ver scheen, oen aandoenlyke geschiedenis van het verlaten wurmpje van een nicht vertelde on daarna vyf pond baar gold, oon wekelyksch kostgeld voor het kind aan dio goede vrouw aanbood, dio het aannemen wildo. Ik wist, dat het miss Balmaine's kind was, het lykt echter niets op haar en ook op niemand andor3 van do gehoelo familie." „Van waar weet gy dat, als ik vragen mag?" „Nu, om geheel oprecht jegens u to zyn» zal ik u zeggon, dat Maggs en ik steeds goede vriendinnen zyn geweest en zy zoide, oat het meer was dan een mensch verdragen kon, nameiyk om zulk een geheim te bewaren, en oven voordat zy weggingen, vort.olde z\j my, dat het miss Balmaine's kind was." Een lange pauze volgdo op doze verklaring en Ronald zeide eonige minuten lang geer» woord. „Rosamunds kindl" Dezo kleine, Ter waar* loosde paria, do geringste in hot goheole dorp, met wien niet eens de andere kinderen mocli* ton spelen, dio geen naam, goen moeder had, was dus zyn kind, zyn erfgonaam, de erfge naam van z(jn ouden naam, con hooge positie en groot aanzien. Er was workeiyk eon goheole tyd toe noodig, vóór hy dit begrypen kon en zyn stem weer in zijn macht liad. „En komt do moedor van het kind van t(1d tot tyd om naar hem te zien?" vroeg hy vervolgens met ter neer geslagen oogon. „Naar hem zien? Dat kan u donkenNeon, z(j bekommert zich niet in het minst om hem, Ik geloof, dat zy het liefst zou willen, dat li(j dood was, on dat is ook heel bogrypelyk en mon kan dat niet kwalijk nemen. Maar wat ik slecht van haar vind, dat is niet, dat zy niet naar hem komt zien of per brief naar hem informeert, maar dat zy dikwyls maanden lang geen cent geld stuurt; zij, die zoo on- menschelyk rijk is, gunt het arme schepsel niot eens oon paar shillings. Moedor Nan drinkt en als zy eon weinig beneveld is, dan behandelt zy don kleine slecht; maar «1® jongon is een dapper kereltje, andera zou zyn klein hart reeds lang gebroken zyn. Wordl vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1