fK 12639 A*. 1901. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Woensdag 8 Mei, LEIDSCI DAG-BLAD. PRIJS DEZEB COURANT: j Voor LoSdon por 8 maanden j f 1.10. Button Loiden, por looper en waar agenten govestigd zfln l-30 i Franco por post1.65- PRIJS DER ADVERTENTIES" Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer0.17.J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nomuier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofücloele Eennlgfforlnffeii* Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien hot adres van Z. VAN DER MEY, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding vim de bakkery aan de Langegracht Sectie B Nc, 2148* door plaatsing en m-werking-stelliDg van een gasmotor van 5 p.-k. en van 2 nieuwe ovens en het aanbouwen van een magazijn, alles op de by te trekken perceelen Langegracht Sectie b Nos. '21492150; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven by deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bylagen op de Secretaiie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Dinsdag 21 Mei aanst-, 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, F. WAS, Burgemeester. 7 Mei 19Ö1. VAN HÉYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Beiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen ter nlgemeene kennis, dat door hen Xergunmng is verleend aan J. KNOTTER eu JA(J. ObSEVOOKT, en rechtverkrijgenden tot het oprichten respectievelijk van een smedery in het perceel Rapenburg No. 109, en van een steenhouwerij op het perceel Morschweg Soctie L No. 771. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 7 Mei 1901. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 8 Mei. WJJ vernemen, dat ook de heer P. Zillesen zich niet meer beschikbaar zal stollen voor het lidmaatschap van den Gomoenteraad bij de a. 8. verkiezing. Er wordt gemeld, dat voor het lidmaat schap van de Provinciale Staten van anti revolutionaire en R.-K, zijde candidaat zullen worden gesteld, behalve de ook onlangs ge kozen heer W. Pera: dr. Th. G. den Houtor en mr. P. J. M. Aalborse, De commissie tot wering van school verzuim, alhier, benoemde tot vice voorzitter den heer A, J. Binnendijk, tot 2den secretaris den heer A, van dor Meer, Voorzitter der commissie is de hoer H. C. van der Heyde, lsto secretaris de heer Ph. Rank A.J.zn. Ter vervalling der vacature, ontstaan door de benoeming van den heer G. H. de Vries Broekman tot hoogleeraar aan de Poly technische School te Delft, wordt door B. en 'W8. den Raad ter benoeming als directeur van gemeentewerken de volgende voordracht aangeboden: de heeren lo. G. L. Driessen, civiel-ingenieur, tijdelijk ingenieur bij de go- meentowsikeo alhier; 2o. P. Huffnagel, kapi tein-ingenieur, werkzaam aan het departement van oorlog. Door de alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Korporaals en Mariniers „Willem Joseph baron van Ghent", werd gisteravond een openbare vergadering gehouden in het lokaal „Ephraïm". Als spreker trad op J. Smit, voorzitter van het hoofdbestuur te Den Helder. Deze zette het doel en het nut van de Vereeniging uiteen en besprak daarna het ontwerp van wet op militaire pensioenen. HU sprak den wonsch uit, dat dit ontwerp, met cenige voorgestelde wijzigingen, zoo spoedig mogelijk in de komende zitting der Kamers wet zou worden. Een motie in dien zin werd door de vergadering aangenomen. Verschenen is het verslag over 1900 van de Leldsche Spaarbank, opgericht den 16den October 1818. Het is commissarissen aangenaam daarbij te kunnen melden, dat deze instelling steeds aan haar doel blijft beantwoorden en voort- durond het vertrouwon geniet. Hot aantal inleggers vermeerdorde met 250. De gekweekte rente is belangrijk meer dan in hot voorafgaande jaar, ten gevolge vau don hoogon prolongatiekoers. De koers der eerste klasse beleggingswaarden bleef daardoor echter gedrukt. Had dientengevolge hot vorig jaar een vrij aanzienlijke afschrijving op de waarde der effecten moeten plaats hebben, ook by hot slot van dit boekjaar bleek die noodzakelijk, maar thans tot eon veel lager bedrag, zoodat het eindresultaat zeer bevredigond Is te achten en het reserve fonds mot ƒ3110.89 kan worden vermeerderd. Naar aanleiding eener wijziging van het reglement voor de Öpaarbank, werd de secretaris penningmeester vervangen door een commissie van drie leden, belast met het dagelijkach beheer der financiön. Daartoe werden bono9ind de heeren: A. P. M. van Oordt, J. A. vau Hamei en W. H. van der Meer. Naar wjj uit zeer vorlrouwbare bron vernemen, zal „De Post", Muziekvereeniging „H. M. Koningin Wilhelmina" op Dinsdag 14 Mei p, s. haar eerste Concert geven in de groote zaal van „Zomerzorg", alhier, met medewerking van solisten; ook is genoemde vereeniging uitgenoodigd tot het geven van een matinee in den schouwburg op het „Vree burg", te Utrecht, op Zondag 19 Mei d. a. v. De vereeniging „Armenzorg" alleen ver schafte in het af^eloopea vereenigingsjaar aan aan 40 vrouwen naai- of breiwerk van begin Nov. 1900 tot einde Maart 1901 en betaalde daarvoor aan loon 891.40. Tachtig gezinnen werden gesteund met 1202.165. Zeven kinderen werden door haar bemiddeling voor 6 a 8 weken in de Sophiastichting te Scheve- ningen geplaatst, en een meisje, door haar tusschenkomst en verschillende bedragen in het gesticht „Eudokia" te Rotterdam. Van verschillende zijden werd steun ont vangen. Do busjss brachten 116.67 op en die in de tramrytuigen gedurende de maskerade week 9.08. Een bon voor een mud steenkolen voor elk der 80 gezinnen werd geschonken, en voorts dekens, omslagdoeken, ledikanten, enz. De opvoering van Antigone" door de Leidsche Gymnasiastenvereeniging bracht ruim 603 op. Vanwege de naaivereeniging werden omstreeks St.-Nicolaas 100 stuks gemaakte kleedingstukken gezonden. De verkoop in het Nutsgebouw bracht ƒ802.405 op. De rekening der Vereeniging sluit meteen saldo van ƒ971.376 en die der werkcommissie met 207.94; de eerste bedraagt 2614.34 en de tweede 1661.24 in ontvangst en uitgaaf. De Vereeniging is voornemens één gezin meer onder de ondersteunden op te nemen. De liberale kiesvereeniging te Roswinkel, kiesdistrict Emmen, heeft met algemeene stemmen dr. P. H. Roessingh, te Leiden, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Voor het akte-examen lager onderwas zijn geslaagd de heeren C. J. van Hoeken, van Leiden; A. van Groeningen, van Zoeter- woude, en E. van öchaik, van Bodegraven. De minister van oorlog heeft goedgevonden de detacheering bij do koloniale reserve van den lsten luitenant H. Dijkstra, van het 4de regiment infanterie en onlangs uit Ned.-Indiö teruggekeerd, met ingang van 14 Juni e. k. op te heffen. De luitenant-kolonel C. J. Vaillant, van het 4de regiment infanterie, is benoemd tot voorzitter van de commissie voor toelating tot de cadettenschool te Alkmaar. Door den kolonel, commandant van het 4do regiment infanterie, is, met ingang van 12 Mei n. s., do sergeant d.d. luitenant to velde J. H. Barons aangesteld tot aergoant- majoor-titulair. A. s. Zondag 12 dezer vergadert in het „Zuid-Hollandsch koffiehuis", te 'a-Gravenhago do prov. bond van R.-K. kiesvereenigingen tot het verkiezen van een definitief bestuur. De volledige candidatenlijst (voor negon be- etuuraledon) bevat de volgende namen: jhr. mr. L. von Fisenne, te Kyswyk, en J. J. Meyer, te Rotterdam (voor het presidentschap) C. B. van Baaren, Schoonhoven; J. B. Bes, Alfen; C. W. Bergenhenegouwen,Loosduinen, J. M. Boin, Delft; Joh. Driessen, PaulKlompó; A. Sinkel, Jac. Vreeburg, allen Den Haag C. H. Engels, Gouda; jhr. mr. L. von Fisenne; dr. A. Kervel, Noordwyk; Jac. van der Kroft, Wassenaar; J. J. Meyer, F. A. Moerel, Oude water; H. W. Spendel, Katwijk; W. G. Streef kerk, Zoeter woude, en A. IJzermans, Ylaar- dingen. Tot penningmeester van den Haarlem mermeerpolder, in de plaats van den heer F. T. Rooters van Lennep, thans gemeente-ont vanger van Haarlem, is benoemd mr. E. A. A. S. van Stralen, adjunct-commies ter derde afd. van de Prov. Griffie van Noord-Holland. Gisterochtend is Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. Van Tets van Goudriaan, die te 'a-Gra- venhage was als lid der commissie voor de diplomatieke examens, naar zjjn post terug gekeerd. In het hotol „Den Ouden Doelon", te 's-Gravenhage, z(jn aangekomen Baron von Knebel-Doderitz, opper-geheim-Regeeringsraad, en dr. Bracker, Regeenngaraad van Z. M. den Keizer van Duitschland. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd bestaande uit de heeren Ant. Aver- kamp, Frans Coenen, H. W. Hofmeester, Dan. de Lange, Julius Röntgen en Willem Stumpff Jr., ten einde een gedenksteen op te richten op het graf van den geviorden violist Joseph Cramer, die to Bad Elstor overleed, doch wiens stoffelijk overschot thans op het kerk hof te Busaum rust. Met dat doel heeft de commissie zich gewend tot hen, die met den overledene in persoonlijke relatie hebben gestaan. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt do directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedu rende Harer Majosteics verblijf in het buiten land, de aan Hoogstdezelve gerichte blieven, in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, moeten gezonden worden aan het Kabinet der Koningin, te 'a-Graven- hage, alwaar voor een geregelde opzending dier brieven aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. Te Arnhem is overleden, 69 jaar oud, de heer C. W. T. von Jeetze, gep. kolonel der infanterie. De heer G. H. de Vries Broekman, benoemd hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Polytechnische School te Delft, heeft zijn ambt aanvaard met een openingsrede, waarbij hU meer in het bijzonder de biolo gische reinigiug tot onderwerp had gekozen. BU zfin optreden te Amsterdam gister avond in „Koningen'* vond Derk Haspels den schouwburg geheel bezet, uitgezonderd op de mindero rangen. Het publiek was blijk baar zeer getroffen door de kracht, die nog van zfin spel uitging, en heeft hem met groote hartelijkheid gehuldigd. Aan het slot reikte de heer Alex. Faassen hem een krans over met een enveloppe, waarin een zeshonderd gulden, namens eenige Amsterdamsche hoeren, bewonderaars van Haspels' kunst. Daarbij kwamen verder nog bloemstukken van de naamlooze vennootschap „Hollandsch Tooneel", van het „Lyrisch Tooneel", van do afdeeling van hot „Nederlandsch Tooneel verbond" enz. Het publiek was bjj deze ovatie als één man opgerezen en hoorde ook staande de woorden aan, die Haspels, met heldere, krachtige stem, tot dank uitsprak: „Ik heb betrekkelijk zelden gelegenheid gehad om voor u op te treden, zeido hfi daarom treft my te meer de groote hartelijkheid, die ik van u ondervind. Ik zeg u daarvoor innig, innig dank." In de vergadering der R.-K. kiesver eeniging „Ieders Recht", te Groningen, ge houden onder voorzitterschap van den heer J. H. ter Veer, en zeer druk bezocht, is met algemeene stemmen (44) op voorstel van het bestuur tot candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer mr. H. L. Drucker en zulks, naar men aan de „N. Gron. Crt." mededeelt, op grond van den vooruit- strevenden zin op sociaal gebied, steeds door den heer Drucker getoond, op grond ook van de loyale houding, die de heer Drucker ge woon is aan te nemen ten opzichte van vragen, voorstellen en amendementen, die van katholioke zjjdein behandeling worden gebracht. Bij het voorstel in den gemeenteraad van Dordrecht gisteren tot benoeming van een gemeente-archivaris deed de heer Huibert Veth het voorstel om dit punt van de agenda af te voeren als in strfid met de wet, daar de benoeming thuisbehoort bjj B. en We. Dit voorstel werd verworpen met 12 tegen 10 stemmen. Daarna werd tot benoeming overgegaan. Uitgebracht werden 21 6temmen, waarvan 12 op den hoor J. L. van Dajen, to Dordrecht, en 9 op mr. A. S. do Blecourt, te Rotterdam. De heer Van Dalen, No. 2 der voordracht, is dus benoemd. Toe Jeerares in do Nederlandsche taal- en letterkunde aan de middelbare meisjesschool werd benoemd mej. J. C. Landró, te Amsterdam. In dezelfde zitting werden in handen van B. en "W6. om advies gestold adressen, ver zoekende om 1000 subsidie per jaar gedu rende acht jaren ten behoeve van de restauratie der Groote Kerk, en om de firma Fougeroile ftères te Parijs concessie te verleenen voor den aanleg en de exploitatie eener zeehaven. De gemeenteraad van Wageningen heeft op voorstel van B. en W., onder applaus be sloten H. M. de Koningin, Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden en H. M. do Koningin-Moeder uit te noodigen, bü gelegen heid van het '25-jang bestaan der Rijksland bouwschool op 11 September deze gemeente met een bezoek te vereeren. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. O. Swaan, Is 6 dezer van Funchal vertrokken ter voortzetting van den oefeningetocht, en Hr. Ms. pant8erdekschlp „Utrecht", onder bevol van den kapitein ter zee L. C. Koster, 6 dezer van Vlissingon naar zee vertrokken, is in den nacht van 6 op 7 dezer Dnngeness en in den middag van 7 dezer St.-Catherine- point gepasseerd. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninklijke Nederlandsche Marine-reserve P. van den Heuvel, dienende aan boord van Hr. Ma. monitor „Reinier CJaeszen", wordt met 16 dezer van zfin plaatsing ontheven. Het stoomschip „Statendam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 7 Mei van Boulogne; de „Flores", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Mei van Marseille; de „König" (thuisreis) passeerde 6 Mel Suez; de „Prins Willem IV", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerdo 7 Mei te H&vre. All'on. De Alfensche Kiesvereeniging heeft gisteren voorloopig candidaat gesteld voor do Provinciale Staten de heeren J. W. O. Clant, wethouder van Oudshoorn, en J. de Bruyn, landbouwer te Zwammerdam. Alkeinade. De heer F. H. van Wichen, burgemeester dezer gemeente, werd gisteren, door de Centrale R.-K. Kiesvereeniging in het district Haarlemmermeer, met groote meerder heid van stemmen, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Hazerswoude. Dinsdagavond werd met algemeene stemmen tot opzichter van de „Groote Hazerswoudache Droogmakerij" be noemd de heer A H. Goldberg, bouwkundige alhier. De benoemde, ter vergadering ontbodeD, legde den voorgeschreven eed in handen van den voorzitter af en aanvaardde onmiddellijk zijn nieuwe betrekking. De voordracht, waaruit ingelanden in het laatst dezer maand een penningmeester zullen hebben te kiezen, be staat uit de heeren A. H. Goldberg voornoemd en J. Dekker, timmerman en aannemer te dezer plaatse. De beide betrekkingen waren opengevallen door het overlijden van den heer J. van der Loo. De „Harmonie van Hazerswoude" is voornemens, op a. s. Hemelvaartsdag een uit voering te geven in het gebouw der openbare school op het dorp. De heer George van der Werf, van Lelden, zal tot afwisseling en aan vulling eenige voordrachten doen hooren en ook daarby zal het aan goede muziek niet ontbreken. Het baldadig in brand steken van boomen schynt weer begonnen te zyn. Zondagmorgen werd althans reeds een der boomen in het land van den heer A. van Gee3t aan de vlammen prysgegeven. Zoo'n vuurtje, dat den heelen dag langzaam voortbrandt, is voor de kwa jongens, die er zich rondom verzamelon, een prettig schouwspel; maar of de eigenaar, by het vindon van de verkoolde overblijfselen, even goed gemutst is als de daders, valt zeer te betwyfelen. Mon weet nu, dat er op gelot wordt. Lisae. By den landbouwer J. Bergman, al hier, is komen aanvliegen een bruine postduif met gryzen staart. Om den rechterpoot be vindt zich een ringetje, waarop N. B 1072 1901, terwyt op den linkervleugel is ge stempeld „De Zwaluw" „Bestelbaar" 1611. De R.-K. Kiesvereeniging, alhier, stelde tot candidaat voor de Provinciale Staten den heer C. J. L. van der Meer, bloemist te Noordwyk. Noordwyk. By de gisteren ten overstaan van den alhier gevestigden notaris L. A. T. Binnendyk gehouden veiling is de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, genaamd „Anna" en tot dusrere gedreven door de firma Blokhuis en Moll, met ap- on dependenties by atslag toegewezen aan den heer A. van Raai van Konynenburg q.q., alhier, voor de som van 22,282. Voor de aangifte van degenen, die, in 1876 geboren, in de termen der schuttery wet vallen, zal ten Raadhuize gelegenheid gegeveu worden op Dinsdag 28 dezor, des voormiddags van 10 tot 12 uren. Oudshoorn. Door het Gemeentebestuur is gepubliceerd een verzoek met by lagen van D. van Oordt, te Zoelerwoude, om vergunning tot het plaatsen van een gasmoter van 25 paardenkracht, en de noodige toestellen voor Hot vervaardigen van gas op het perceel Kadastraal bekend Sectie C No. 1452. Op Yrydag 17 Mei a.s. zal ten raadhuize ge legenheid bestaan voor indienen van bezwaren. Voorhout. De R.-K. Kiesvereeniging „Eens gezindheid" vergaderde Dinsdagavond in het caió „De Bonte Koe" en werd bezocht door 40 leden. Als candidaat voor de Tweede Kamer werd unaniem gesteld de heer mr. P. J. M. Aalborse, advocaat en procureur en lid van den ge meenteraad te Leiden. Als eenige candidaat voor de verkiezing van twee leden der Prov. Staten werd gesteld de heer C. J. L. van der Meer, bloemist te Noordwyk, eveneens mot algemeene stemmen. Nog werden met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad de aftre dende leden, de heeren P. van Ityn en P. van Reisen. YV assenaar. Door den heer Kloosterman werd in de vergadering der bloemkweekors verslag uitgebracht van het bezoek der afge vaardigden aan de proefvelden te Noordwyk. Alle middelen, welke reeds gebruikt zyn om de „kwade plekken" te verbeteren, werden opgesomd. Van vele was het resultaat nihil. Alleen carboleum en petroleum schenen het beat te voldoen. Het laatste woord zal in deze nog wel niet gesproken zyn. Gelezen werden eon paar circulaires van het hoofdbestuur betreffende de inzending van late tulpen op do a. s. tentoonstelling en de invulling der biljetten voor de bedrijfsbelasting. Ter bezich tiging waren nog gelegd een paar platen van hot prachtwerk „FloriJegia" en een paar afbeeldingen van de inzending der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur op de Parysche wereldtentoonstelling. YVaddingsveon. In het centrum der ge meente is een muziektent geplaatst, waarin het fanfarekorps „Concordia" gedurende de zomermaanden nu en dan uitvoeringen zal goven. Op Hemelvaartsdag zullen een paar fiots- wedatryden worden gehouden, georganiseerd door den heer Vermeulen, eigenaar van het café „De Unie". Zondag a. b. treedt in de Geref. kerk alhier als spreker op ds. Haeneveld, van Rotterdam. Woubrugge. Voor de inschryving voor de rustende schuttery, van da manlyke inge zetenen dezer gemeente, geboren in 1870, waartoe de gelegenheid bestaat gedurende de 2de helft dezer maand, kunnen zich hier ten Raadhuize meer bepaaldelyk aanmelden op Vrydag 17 Mei e. k., 's voorm. van 912 uren. Zooterwoude. Aan C. Ooyendyk en G. Dorrepaal, alhier, is de last uitgereikt om hun honden vast te leggen en nimmer zonder toezicht op den openbaren weg to latan loopen op grond, dat beide honden reeds meermalen voorbygangers hebben gebeten en govaariyk zyn voor de veiligheid. Voor de inschryving voor de Schuttery van de manl. ingezetenen, geboren in het jaar 1876, zal meer bepaald zittiDg worden gehou den op 16 Mei a. a., des vm. te 9 uren. Het jaariyksch onderzoek der verlof gangers van de militie te land is voor deze gemeente bepaald op Maandag 10 Juni, 's mor gens UalfUen. TWEEDE KAMER. Schoolwetawyziging. De heer Tydeman lichtte op artikel 54bis, regelende de Rykssubsidie aan byzondere scholen, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, verschillende amendementen toe, strekkende om meer waarborgen te krygen, dat bet onderwys aan die scholen in weikeiykheid voldoende kan geacht worden. De heer Tydeman stelt voor: lo. om ln plaats van ten minste 18 uren per week, 25 lesuren te eischen 2o. om niet slechts medodeeling van den rooster van onderwys aan den arrond.- 8choolopziener te vorderen, maar te eischen goedkeuring van den rooster door den school opziener; 3o. om voor het verkrygen van subsidie wegens herhalingsonderwys te eischen goed keuring van het leerplan van dat onderwys door den schoolopziener. De heer Kuyper lichtte eveneens amen dementen toe, strekkende om ten aanzien van do Ryksbydrage voor schoolbouw de byzondere scholen op voet van geiykheid te behandelen met de openbare scholen. Daarom stelt hy voor: lo. behalvo 4 pCt. rente, ook aflossing van óón vierde van het bouwkapitaal te vergoeden; 2o. om bevoegdheid in do wet op te nemen #/4 Ryksbydrage te verleenen, indien de Ryksbydrage voor een school geheel zou moeten worden geweigerd wegens begane onregelmatigheid ten gevolge van oen ver» schoonbare vergissing of van een onwille keurig verzuim. De hoer Mackay heeft een amendement voorgesteld, om in den duur van de lesuren te bogrypen den tyd, besteed aan onderwys in de facultatieve vakken i t. De Minister bestree», alle amendementon. Ten aanzien van die van den heer Kuy per betoogde de Minister, dat de biliykheid geenszins de uit die amendementen voort spruitende verhooging van subBidiön met 62 a 53 duizend gulden vordert, en tegon- over de amendementen van de heeren Tydeman en Mackay betoogde h|j, dat veraadering van de voorwaarden ter verkryging van subsidi® ongoraden, onnoodig en ongewenscht was. Do heer Mackay trok in het amendement om */4 subsidie te geven, niettegenstaande gepleegde onregelmatigheid of verzuim, en ook het amendement betreffende de vakkeu 1 t. De hoer Tydeman wyzigde zyn amen dement betreffende het verplicht aantal les uren voor byzondere scholen, ter verkryging van subsidie in dien zin, dat hy nader als voorwaarde stelde 22 lesuren in plaats vau 18 uren, zooals thans. By sub amendement stelde de heer Stneenge voor, het cyfer van 20 lesuren aan te nomen. De heer Tydeman trok zyn desbetref fend amendement daarop in. Hot sub-amendement-Smeenge, dat In do plaats trad van het amendement-Tydeman, werd door den Minister overgenomen. Het amendement-Tydeman (goedkeuring van onderwys rooster door arrond.-schoolop- ziener) werd verworpen met 84 tegen 4 stemmen. Het amendement-Tydeman (goedkeuring leerplan berhalings onderwys door district schoolopziener) werd ingetrokken, evenals do overige amendementen. Onteigening ten behoeve van spoorwegen In een nota naar aanleiding van het verslag omtrent het wetsontwerp, houdendo vorklariug van liet algemeen nut der onteigening ten behoeve van spoorwegen van 's-Gravenzande naar den Hoek van Holland, van Naaldwyk naar Maassluis en van don Maaslandsolieti dam naar Delft, zegt de minister van water staat, dar het onderzoek omtrent de bezwaren wat den spoorweg by Delft betreft, togen do richting door de Coenderstraat en langs den Parallelweg nog niet is afgeloopou, zoodat geen verklaring kan worden afgelegd omtrent de wyze, waarop aan die bezwaren zal kunnen worden te gemoet gekomen. Indien echter niet reeds aanstonds biykt, dat een ingebracht bezwaar kan worden opge heven, zoo behoeft noch mag dit volgens den Minister aanleiding geven de indiening vau hot wetsontwerp uit te stellen. Het ontwerp is ryp voor behandeling, zoodra het onderzoek is afgeloopen over de vraag of het werk dooi het algemeen belang wordt gevorderd. Uit Ue „Staatsoourant". Koninkl. besluited. Aan M. W. Schalij, mr. S. M. S. de Ranitz Czn. en mr. J. \V. de Feyfer, op hot daartoe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend al3 kantonrechtor-plaaU- vervaDger, respectievelijk in de kantons Woerden, Oüderdendam en Oud-Beierland, onder dunkbe tuiging voor do als zoodanig bewezen diensten. Aan den eervol ontslagen concierge by het Departement van Marine, G. C. LJrenner, een pen sioen verleend van f 789 'e jaars. Bepaald, dat het by koninklijk besluit van 22 Maart jl. verleend eervol ontslag uit den dienst der Kon. Nederlandsche Marine-reserve aan den bui teugewonen adelborst T. ten Cate, moet worden beschouwd als te zijn verleend op dienxr aanvrage. Aan den bnitengewonen adelborst bij de Kon. Nederlandsche Marine-reserve, li. F. J. Becking op zyn verzoek, eervol outelag uit den dienst verleend.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1