12638 AVJ9G£ feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Mei. F'euilleton, De Roos van Horton. Dinsdag 7 Mei, IDSCH PRIJS DEZER COURANT: 'Voor Leiden por 3 maanden /■Ruiten Leiden, per looper en waar agonten govosfcigd zyn Franco por poet f 1.10.' 1.80 1.65. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren buiten do 3tad Offloieelo EetmlsgeTingeik Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag den 9den Mei 1901. des namiddags te twee uren. Punten van behandeling lo. Benoeming van inwoners dor gemeente, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor den tijd van twaalf maanden, tot ledon of plaatsvervangende leden in de stembureaux voor do verkiezing van leden van do Tweede Kamer dor Staten-Geoeraal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. (119) 2o. Benoeming van een commissaris der Stads- bank-van-leening. (118) 3o. Benoeming van een regent der Roomsch- Katk. armen en het Wees- en Oudeliedenhuis. (111) 4o. Benooming van een tweede onderwijzeres aan de Openbaro Meisjesschool 2do klas90. (100) 5o. Benoeming van een derdon onderwijzer aan de Openbare Lagere school der derdo klasse No. 1. (101) 6o. Verzoek van K. Wieringa, om vrijstelling van de betaling van eoboolgeld, Hooger Onder wijs. (110) 7o. Verzoek van mevr. A. II. Schindler geb Koning, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (112) 8o. Rekening, dienst 1900, van de Kamer van Koophandoi en Fabrieken. (99) 9o. Voorstel tot openbaren verkoop van aan de Stadstimmerwerf en de steenenklopper(j aanwezige buiten gebruik gestelde voorworpen. (102) lOo. Voorstel tot beschikbaarstelling der gelden voor den aankoop van het terrein, bestemd voor de oprichting van een rijks-zuivelstation. (120) Ho. Verzoek van Regenten van hot Sint-Janshof ©m by de verbouwing van dat hof het aaDtal daarin aanwezige huisjes met één te mogen ver meerderen. (103) 12o. Verzoek van L. Soonius, om vergunning tot het bouwen van een houten Bchuur op het terrein, gelegen achter do perceelon Riin- en Schie- kado Nos. S3 en 54, kadastraal bekend onder Sectio M. No. 105, gemeonto Leiden- (109) 13o. Voorstel tot bet doen rooien van een vier tel boomen aan den Haag weg, naby den overweg Van het Staatsspoor. (114) 14o. Voorstel tot oadeikandache verhuring van bet perceel aan de Aalmarkt No. 5. (115) 15o. Rapport van do Raadscommissie in zake de onbewooDbaarverklarin^ van de percoelen Sanderepoorc Nos. 1 en 2, Korte Lnngestraat No. 6, Krskeolpoort Nos. 1, 2, S, 4, 5 en 6 en Uiterste- graobt No. 136. (108) 16o. Voorstel betreffoods de beschikbaarstelling van gelden voor den aanboaw van een timmermans werkplaats on bergplaatsen aan de bestaande kolonloods van hst krankzinnigengesticht „Ende geest." (106) 17o. Voorstel tot uitbreiding van hot hulp personeel aan de openbare herhalingsschool voor jongens door de aanstelling van nog een tijdelijken onderwijzer. (105) 18o. Verzoek van G. van der Most van Spijk e a. om het aanvangsunr der kaasmarkt des zomers te stellen op 8 uren in plaats van op 7 uren in den morgeu (104) 19o. Voorstel tot opdracht van de levering van ©on personenlift ten behoeve van het gesticht „Rhyngeest" aan de firma Gebrs. Stork en Co., te Hengeloo. (116) 20o. Voorstel tot opdracht van de levering der verwarmiugs- en ventilatie-inrichting ten behoove van het gesticht .Rhyngeest" aan de firma Arendt Mildner on Evers, te llanDover. (116) 1 21o. Voorstel tot opdracht van de levering van de bedryfs- en transportinricblingen ten behoeve van het openbaar slachthuis aan do Maschinenbau- Actien-Gesellaohaft vorm. Beek u. Henkei, te Cassel. (117) 22o. Vaststelling van de verordening op het wielrijden. (97) 23o. Vaststelling van do verordening, houdende tryziging van de verordening op de straatpolitie.(97) 24o. Voorstel tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1900. (107) 25o. Vaststelling van het lste gedeelte van het kohier der plaats, dir. belasting, dienst 1901.(113) - Door B. en Ws. wordt den gemoenteraad voorgesteld hen te machtigen tot het sluiten van overeenkomsten met do firma Gebrs. Stork en Co., te Hengeloo, en met de firma Arendt, Mildner en Evers, te Hannover, be treffende de levering van een personenlift en van de verwarmlngs- en ventilatie-inrichting, belde ten behoeve van het sanatorium „RhyDgeest". De Commissie van Fabricage kan zich geheel met den inhoud van de beide ontworpen con tracten vereenigen en is met den directeur van gemeentewerken van oordeel, dat hot wenschelfik ls de levering aan deze firma's op te dragen, die bekend z\jn om haar deug delijk fabrikaat en goedkoopere aanbiedingen hebben gedaan dan de andere fabrikanten, aan wie prijsopgaaf ls gevraagd. De firma Gebr. Stork en Co. neomt aan de levering, het opstellen, en voor bedrijf gcreedmakon van een personenlift met hydraulisehen motor en verder toebehooren voor genoemd sanatorium voor zenuwlijders voor een bedrag van ƒ2780. De firma Arendt Mildner en Evers verbindt zich tot het vracht- en tolvrij leveren, stellen en in goede werking opleveren van de ver- warmings- en ventilatie-inrichtingen ten dienste van dezelfdo inrichting, waartegen de contracteerende gemeente zich ver bindt aan contractant ter andore z\jde uit te betalen de som van 15,259.85 R. M., in welke som n 1 o t begrepen is het loon van dou stoker gedurende den winter 1901 1902, dat afzonderlijk berekend tegen 25 R. M. per week zal worden betaald. Ter vervulling der vacature, welke op 1 Juli a. s. ontstaan zal in het college van commissarissen der Stads Bank van Leenüig, ten gevolge der periodieke aftreding van den heer G. H. Kokxhoorn, wordt den gemeenteraad do volgende alphabotische voordracht aange boden: D.l. de heeren lo. P. Essers, 2o. A. J. den Hollander en 3o. G. H. Kokxhoorn. Zich vereenigende met het advies dor Commissie van Fabricage, geven B. en Ws. ln overweging de levering der bedrjjfs- en transportinrichtingen ten bohoeve van het gomeonteiyk slachthuis op te dragen aan de Maschinenbau Actlon-Gesellschaft, vormala Bock und Henkei, te Cassel, en hun college tot het sluiten van een den gemeente raad overgelegde concept-overeenkomst te machtigen. Daarin wordt echter het bedrag der leverings som niet genoemd. Naar aanleiding van het verzoek van den heer EL Wieringa, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld Hooger Onderwijs, doelen B. en Ws. mede, dat de pupil van adressant Joost Willem Sloot den 4den April jl. de lessen aan het Gymnasium voor het laatst heeft bijgewoond, aangezien hy zich sedert metterwoon by zijn familie te Sneek heeft gevestigd. Z(j geven derhalve in over weging aan adressant vrijstelling van do be taling van schoolgeld te verleenen over het laatste kwartaal van den cursus 1900/1901. Verder geven zij in overweging gunstig te beschikken op het verzoek van mevrouw A. H. Schindler geb. Koning, om teruggave van het door haar over de maanden Mei en Juni van dit jaar betaalde schoolgeld voor haar beide kindoren, leerlingen der scholen lste klasse, tot een gezamenlijk bedrag van f 15, aangezien deze leerlingen met 1 Mei deze gemeente metterwoon hebben verlaten. Den gemeenteraad hebben B. en We. ter vaststelling aangeboden het l6te gedeelte van het kohier der plaatsoiyke directe belasting over 1901, bevattende de wyken I, II, III en IV, waarvan de proefdrukken aan de leden van den Raad zullen worden toegezonden. By in de Leeskamer voor de Raadsleden ter inzage liggend schry ven van den distrlcts- ingenleur van de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen word B. en Ws. mede gedeeld, dat een viertal boomen aan den Haagweg, naby den overweg van de Staats spoor nader op een overgelegde situatioteekoniDg aangeduid, gevaariyk staan voor hot verkeer over den spoorweg, aangezien zy, althans ln den zomer, beletten de seinen te zien. Uit het daaromtrent door B. en Ws. Inge steld onderzoek is hun de juistheid dier mede- deeling gobleken. Mitsdien geven zy in overweging hen te machtigen tot het doen rooien van bovenbe doelde boomon over te gaan. Nadat ingevolge 's ltaads besluit van den 14den Maart aan het perceel Aalmarkt No. 5 verschillende verbeteringen zyn aangebracht, heeft zich thans A. Gaemeis, horloger-elec- tricien te Voorschoten, als huurder van dat perceel aangemeld. Er bestaat by B. en We geen bezwaar het huis aan dezen onder de bestaande oonditiön te verhuren. Mitsdien geven zy ln overweging bedoeld perceel met ingang van 1 Juni a. 8. voor den tyd van twoo jaren te verhuren aan ge noemden Gaemers, tegen een huurprys van f 300 per jaar, onder bepaling dat de huur telken drie maanden by vooruitbetaling moet worden voldaan, dat de gemeente ten allen tyde bevoegd zal zyn de huur ook tusschen- tyds te doen eindigen, mits daarvan 3 maan den te voren aan den huurder kennis gevende en voorts onder de gewone voorwaarden. Naar aanleiding van het bepaalde by art. 61, 2de lid der Kieswet, geven B. en Ws. don gemeenteraad in overweging onderstaande personen, die zich op uitnoodiging bereid hebben verklaard, zoo dit noodig mocht blyken, als lid of plaatsvervangend lid^ in een etern- bureel zitting te nomen, voor den tyd van 12 maanden, ingaande I Juni a. s., te be noemen tot leden of plaatsvervangende leden van de stembureolen vdor de verkiezing van leden van do Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten en voor zoover zy kiezer zyn ln het kiesdistrict, waarvoor de stemming geldt, ook voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Kiosdiatriot I: W. A. Affourtit, D.J. v. Amerom, H. van Andel, J. 8. Arnold, A. van Asperen, Dr. A. G. de Baas, O. A. Bader, dr. E. F. v. d. Sande Bakhuyzen, dr. A. Beets, D. Bouth, M. R. Beuth, G. J. Bik, T. Bik, A. Boekwyt, dr. P. A. A. Boeser, J. A. Boa, J. Bosch, D. J. Braakenburg, H. H. Breunmg, C. Chri8tiaan6e Jr., mr. H. M. A. Coobergh, A. Corta, J. P. Creyghton, 3. O. van Does- burgh, G. van Driel, A. H. Dros, H. 0. A. van Duuron, M. J. L. Ente, 0. G. H. H. W. Geeeink, dr. H. D. van Gelder, F. G. H. Ger- lings, A. Goekoop, C. Goekoop, mr. J. fl. Goudsmit, D. Hartevelt H.Cz., dr. D. C. Hes- se] ing, A. J. den Hollander, mr. 0. G. 't Hooft, mr. E. L. T. Hoogenstraaten, J. M. van Houten, dr. D. A. de Jong, dr. A. Kiuyver, 0. H. Kouw, 3. Kutsch Lojenga, A. J. de Lange, W. C. Lenderink, W. A. van Llth, J. Mersie Bruyn, W. 0. Mulder, dr. J. W. Muller, H. L. van Nifterik, P. van Outeron, A. Parmentier, H. Paul, A. L. Reimerluger, N. F. Reyat, W. de Rooy, mr. M. Ryke, A. P. W. Sanders, H. M. Sasse, K. L. v. Schouwenburg, C. F. Schudel, F. A. W. Schudel, mr. O. W. Sipkes, F. de Stoppelaar, J. A. L. de Stoppelaar, W. J. Suringar, S. Thora, H. W. Tieleman, J. P. Trap, J. A. van der Valk Bouman, W. F. Verhey van Wyk, dr. G. van Vloten, mr. H. Vos, A. D. Vygh, M. v. d. Wal, H. P. T. van Wensen, mr. E. 0. Wiersma, J. WilLolmy Damsté, J. F. Wolterbook en J. O. Zaalberg. Kiesdistrict II: A. J. van Achter berg, P. Alma Lz., J. Arnoldy, dr. P. J. Blok, J. M. Baron van Boecop, J. O. Borger, E. Bouina Nieuwenhuis, N. Brouwer, P. J. Bur- gersdyk, mr. H. H. Cornolissen, M C. F. J. Cosyn, A. Couvée P Jz., P. E. Cunaeus, W. H. Doorman, F. H. A. DrlessoD, dr. D. A. H. van Eek, M. J. Eigeman, J. A. Endtz, dr. J. D. Filippo, E. Franaema, dr. J. W. C. Goedhart, E. Groen, dr. H. G. Hagen, A. v. d. Harst, J. Hartevelt Az., 0. M. A. Hartman, J. J. van Hoeken, H. J. Jesse, J. de JossellQ de Jong, C. J. Leendertz, dr. J. W. Lem, mr. J. 0. v. d. Lip, H. B. van Maaren, W. Massink, H. Meynesz, dr. P. C. Molhuysen, O. Peltenburg, S. J. Ie Poole, dr. L. Punt, dr. F. Pyper, A. L. Quant, G. F. Reyst, T. H. Ritman, J. Roem, O. R. van Ruyveu, dr. J. J. Salverda de Grave, dr. L. C. Siertsema, 0. van Spall, N. J. Stal- linga, C. v. d. Veen, F. H. Verster, G. de Vink, dr. S. G. de Vries, C. Wassenaar, P. Werkman, A. L Witmans Mz., J. H. v. d. Worm, J. Wuyster en F. C. Zuurdeeg. Kiesdistrict III: mr. P. M. von Baumhauer, A. J. Binnendyk, B. Blankenberg, H. J. Blommendaal, G. J. Boekenoogen, E. J. Bomll Jr., J. Broekman, H. L. A. van Campen, L. J. Cohen, L. G. v. Dorp, O. T. Driessen, J. A. van Dyk, B. J. P. de Koning, M. J. H. v. d. Koog, J. H. J. Kuypers, H. J. Labree Jr., P. A. A. van Loon, dr. P. L. Muller, H. J. van Nouhuys, 0. M. Pleyte Wz., Ph. Rank Dz.f F. van Romburgb, M. G. v. Ewyk, P. Fon tein Jr., J. P. Fonteyn, J. J. P. de Graaf, J. M. P. de Graaf, G. Groen, W. J. Hartevelt, C. A. Heykoop, A. J. van Hoeken, J. W. Hoogenstraaten, G. F. Japikso, A. G. Kloots Jr., H. H. van Romburgh, F. G. Rosier, R. J. W. Rudolph, B. W. Rutgers v. d. Loeff, K. D. Sytama, G. P. Timp, D. Veilbrief, W. F. K. Versteeg, A. N. Visser, dr. H. W. Wouterlood. De Fransche minister ran openbaar onder- wys en echoone kunsten, de heer Leyges, heeft by kabinetsorder van 1 Mei benoemd tot Officier d'Académie onzen stadgenoot prof. dr. Jan ten Brink. De centrale antt-rev. klesvoreoniglng van Veendain heeft als candldaat voor de Tweede Kamer gekozen ds. R. J. W. Rudolph, te Leiden. De „Sts.-CJt." bevat de statuten der Leldsche bierhandelaren- en mineraal waterfa- bnkanten-vereeniging, te Leiden, alsmede de statuten der vereeniging van Goreforineerdon (Independenten) te Aalsmeer. Verplaatst worden met 1 Juli: de klerken der posteryen en telogTaphle 2de klasse mej. M. Bouwmeester, van Leiden (postkantoor) naar Delft (postkantoor); A. N. Visser, van Leiden (telegraafkantoor) naar het postkantoor alhier, en B. Verhoeven, van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar Leiden (telegraaf kantoor). Bevorderd, 16 Mei: tot klerk der posteryen en telegraphle lste klasse, do klerk 2de klasse M. H. Muller, te Haarlemmermeer. In district II te Haarlemmermeer is de heer G. B. 't Hooft (aftr. lid) opnieuw met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Daar hy ook te Hillegom gesteld is, is genoemde heer nu candidaat der anti-rovolutionairo party in het geheele district Haarlemmormeer. Benoemd tot onderwyzer aan een by- zondere school te Hoofddorp (Haarlemmermeer) de heer D. Kaptein, te Zwammerdam. Ds. 0. L. F. van Schelven, te Wageningen, vroeger te Oude-Weterlng, ls beroepen naar de Geref. Kerk te Lollum. Op h9t zestal te Steenderen Yoor prod, by de Nod.-Herv. Gem. komt voor ds. D. J. v. Aalst, pred. te Noordwykerhout. Baron O. van Waasenaor Catwyck heeft de hem door een comité van Yry-antirevo lutionaire eD Chr.-Hlstorl8che kiezers in het district Katwyk thans definitief aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaard. Mej. J. S. Hansen, te Loosduinen, ia benoemd tot onderwyzerea aan do Cbr. school te Heemstede. Woensdagmorgen, t© 8.50 uur, zullen H. M. de Koningin en Prins Hendrik met gevolg per extra trein van Het Loo naar Schwerin vertrekken. De oud-minister van waterstaat Ph. W. van der Sleyden heeft zich bereid verklaard de functie van voorzitter van den Raad van Toezicht over de Ryksverzekoringsbank op zich te nemen. Als wiskundig adviseur gaat naar die Bank van het burgerlyk weduwen- en weezenpen8ioenfond8 over de heer dr. J. H. Peek. By de overdracht van het directeurschap van de H. B.-S. met 3-jarigen cursus te 's-Graven- hage door dr. 0. J. J. Nlnck Blok, thana directeur der H. B.-S. met 6-J. cursus te 's-Qravonhage, aan dr. Haverman, werden door de leerlingen en door do leeraren, onder waar- deerende toespraken aan den rertrekkendoa directeur fraaie souvenirs aangeboden. Wy kunnen medodeelon, dat thans door den minister van waterstaat, haDdel en nyver heid ter advies aan de verschillende Kamors van Arbeid gezonden ls een wetsontwerp ter wetteiyko verzekering van werklieden tegen de goldeiyke gevolgen van ouderdom en invaliditeit. Verzekerlngaplichtig zullen *yn alle per sonen in een dienstbetrekking en kleine onder nemers, die niet meer dan f 1200 per jaar verdienen; de rerzekaringsplicht begint met het 16de en eindigt met hot 65ste jaar. Werk gevers on verzekerden zullen ieder do hel der promie betalen. De loonen zullen in vyf klasson verdoold worden (beneden f 240, f 450, f 700, f 950 en boven f 960 met promies van 20, 2i 32, 40 en 48 ets. per week)de rente zal belang, ryk hooger zyn dan de door de bekende Staatscommissie voorgestelde. De StAat zal ln de eerste vyftig jaren ja&rl(J':a twee millloon gulden by dragen. {Tel.) Alle brieven en correspondenten over onderwyszaken ou leerplicht moeten van heden' af door ouders en onderwyzers, 70or zoovor ze ressortoeren onder 't arrondissement Woer den, geadresseerd worden aan den school opziener W. F. G. L. Haanstra, te Woerden, en niet meer te Nymegen. Het lste bataljon van het 4de reg. inf uit Doift, onder bevel van den lult.-kolonel A. D. Petter, zal van 6 tot 18 Juli a. a. schietoefeningen houdan ba do legerplaats by Harskamp. Alle liberale klesvereenlglngen in het district Gouda, op die te Krimpen a/d. Lek na, hebben thans definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer het aftredende lid mr. O. J. E. graaf van Bylandt. Dio te Krim pen a/d. Lek heeft de heer F. Mol gestold. Do Koning van Portugal heoft benoemd tot commandeur der Militaire Orde van onzen Heer Jozus Christus den heer L. M. van der 20) Eiken Zondag werd in Daddy Longlegs' woning een godsdienstoefening door een zen deling gehouden, die op weg naar Nieuw- 'Zeeland was geweest; en eiken Zondag maakte Annie mot den kleinen Johnny een wandeling op het eiland naar boven naar den vlaggestok, (natuuriyk steeds in gezelschap van Johnny's /beschermer, die zich na eenigen tyd bepaald ,op deze wandelingen verheugde, misschien /meer zelfs dan z\jn Rosamund, wanneer zy het had geweten, lief ware geweest, ofschoon zy niet de minste reden tot yverzucht zou gehad hebben, want het was alleen om harentwil, dat Ronald gaarne met Annleging wandelen of zich met haar onderhield. In zyn onbeschrijflijk verlangen verbeeldde hy zich nameiyk by haar eenige geiykenis met Rosa mund, vooral wat de grootte en de beweging van het hoofd betrof, te ontdekken, maar het ,was slechts een ingebeelde geiykenis, die ieder ander belachelijk ware voorgekomen; doch den armen schipbreukeling zelf, wiens gedachten zich voortdurend met één en de- zelfde persoon bezighielden, kwam die niet zoo voor. Dikwyls 's nachts, wanneer alle anderen Sliepen en Farren ontzettend snurkte, terwyi Johnny als een hondje opeengerold in zyn bed lag, verliet hy de hut en liep het eiland van het ©ene eind tot het andere over. Wat zou Rosamund al dezen tyd wel van hem donken? Hield zy hem voor trouweloos «I voor dood? Hy balde zyn handen ln waan zinnige smart; hy sloeg zyn oogen tot de sterren op, en beredeneerde by zichzelven, dat deze zelfde sterren in een ander werelddeel ook aan den hemel stonden; dezelfde maan goot in dit oogenblik of zou ten minste over eenige uren haar licht ook over haar uitgieten, ja, hetzelfde licht bescheen hen beiden, maar zy zei ven waren duizenden mijlen van elkaar gescheiden, waarschyniyk voor altyd. Eens meende hy een angstige stem „Ronald" to hooren roepen, maar dat was, zooals zijn verstand hem zeide, slecht9 verbeelding, welke haar oorzaak in zjjn pyniyke gedachten en den honger had. „Zal ik wel ooit weer van dit eiland weg komen?" vroeg hy zichzelven wanhopig af. „Of moot ik hier op deze naakte rotsen een onbekend graf vinden, zooals die arme ma troos, die de vorige week gestorven is, en daardoor als een vluchtige droom uit Rosa munds leven verdwynen? Waarom ben ik ge boren, om myn dagen op deze wyzo te ein digen?" vroeg hy toornig. „Wat helpt my nu verstand, jeugd en energie? Wat geeft ray die mogeiykheid, waarop myn advocaat gezinspeeld hoeft en volgens welke ik eens het hoofd der familie zou kunnen worden?" Het wns 3lochts een mogeiykheid, maar toch altyd een moge lijkheid, waaraan hy nu met een byna scham per lachje dacht. Alles, wat hy bezat, zou hy geven, ach, dat kon hy gemakkeiyk doen, zeide hy ironisch tot zichzelven, want nu bezat hy immers niets meer dan zyn half versleten, verstelde kleeren, zyn horloge, zyn zakmes en zyn pyp, maar tien jaren van zyn leven zou hy geven, wan neer hy Rosamund maar tien minuten lang kon spreken, om haar zyn lot te vertellen 1 Wanneer gedachten, wenschon en heimwee geholpen hadden, zou hy reeds lang in den geest of in den droom aan haar verschonen zyn, maar gedachten, heimwee en bovenal wenschen, waren machtelooze dingen te Cramptons Reef. Niemand zou echter in het van smart ver trokken gelaat van den eenzamen nachtelyken wandelaar, den vrooiyken, energieken, steeds bedryvigen Ronald herkend hebben. Hy was do 8toun en raadgever van allen, en was zich daarvan ook emarteiyk bowust. Hy richtte een school op, maakte stoelen en tafels, vond nieuwe lampen uit en scheen altyd alles in het rooskleurlgste licht te zien, ja, hy deed alles, wat in zyn macht stond, om een rol to spelen, welke met zyn werkelijke gemoeds stemming in een schril contrast stond. XIII. Tien maanden waren nu sinds de schip breuk verloopen, maar nog steeds vertoonde zich geen zeil; de winter naderde nu ook en een doffe wanhoop maakte zich meer en meer van de ongelukkigen meoster. Twee vrouwen waren gestorven en naast den matroos in een gat onder de rotsen be graven. De overlevenden waren echter allen, zooals Daddy Longlegs het uitdrukte, „aan hun laatste krachten, doch iedereen kon ge makkeiyk zien, dat die een", het jonge meisje met de koolzwarte oogen, tot over do ooren op den jongen Gordon verliefd was, dat wil zeggen, iedereen zag het duideiyk, alleen de jonge Gordon zelf niet. Hy schreef haar ver langen naar zyn gezelschap en de voorwendsels, waaronder zy om hem zoüd, wanneer er iets aan de hut moest gerepareerd worden, haar invitaties voor de thee want de vrouwen hadden nog thee geheel alleen aan haar belangstelling voor Johnny toe, die zeer mager en zwak was goworden en dagenlang in zyn bedje moest biy ven. By die gelegenheden kwam Annie ook by het kind en speelde urenlang met hem, maar gowooniyk had zy tooh slechts oogen en ooren voor Ronald, die nu yverig met het herstollon van hengels on vischge- reedschap bezig was, daar do voorraad by den dag meer en meer verdween. De zendeling had reeds eenmaal Ronald gepolst ten opzichte van de jongere miss Bevan. Zyn verbloemde toespelingen waren echter niet begrepen en dus had de oudste zuster elndeiyk met een openhartigheid daar over gesproken, welke geen misverstand meer toeliet. Op zekeren avond by zonsondergang, toen miss Bevan wist, dat Ronald alleen thuis was, Johnny sliep reeds en Farren had de wacht by den vlaggestok ging zy naar hem toe. Zy vond hem by het zwakke schynsel van de lamp, gevuld met ganzevet, aan een vischnet bezig. Na een paar onverschillige op merkingen, begon zy, terwyi zy voor hot vuur neerknielde en haar grooto, beenderige handen by de vlam warmde: „Gy hebt het hier zoer behaaglyk. Gy en Farren zyt de handigsten van allen; gy maakt stoelen en bedden en hebt het veel beter dan wy, arme vrouwen. Menigmaal bekruipt my de vrees, dat wy ons geheele leven hier zullen moeten doorbrengen. Is dat geen ontzettende g9dachte?" Ronald gaf geen antwoord, maar geen ant woord is er ook een, en miss Bevan ging voort: „Men moet van zulk een leven altyd nog den besten kant trachten te zien en zyn tyd gebruiken." „Ja zeker," zeide Ronald met zulk een moedige stem als hem maar mogeiyk was, „men moet de hoop nooit opgeven." „Gy en Annie schyneii zeer goede vrienden te zyn," ging miss Bevan voort, „zy heeft aan u haar leven te danken." „Ja, wy zyn goedo vrienden," antwoordde hy onverschillig. „Ik ben daarom hier gekomen, om u onder vier oogen te zeggen Ronald keek van zyn werk op en miss Bevan onderzoekend aan; er had iets uit haar stom geklonken, dat hem een weinig verontrustte „dat dat, wanneer gy mot Annie wilt trouwen, u niets in don weg staat. Mr. Smidt kan u in het huweiyk verbinden en gy kunt dan zeor behaaglyk hier leven. Annie is een goede huishoudster en heeft ook een klein vermogen, tweehonderd pond in het jaar, wanneer wy weer van hier wegkomen; maar wy kunnen wellicht twintig jaar op dit eiland moeten biyven en Annie en ik hebben samen be redeneerd wat voor zin het eigeniyk hGeft, om twee liefhebbende harten van elkaar te houden." Op deze openhartige manier stuurde miss Bevan by den gewaanden aanbidder van haar zuster op haar doel los. Zy was een eenvoudige persoon en kiesche bezwaren waren haar natuur vreemd. Ronald was een flinke, knappe jonge man en Annie sprak dag en nacht over hem; wat was er dus verder noodig? Ronald keek zyn bezoekster eenige secondea ongeloofelyk en al9 wezenloos aan. Schertste zy of was zy niet goed by het hoofd? Neon, zy Bcheen volkomen ernstig en geheel by haar verstand. „Miss Bovan", zeide hy on beschouwde daar by zeer ernstig haar scherp gelaat. „Gy vergist u zeor, ik doe geen aanzoek om de hand uwer zuster. Ik heb haar dorgeiyke attenties niet bewezen {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1