Zaterdag 27 April, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. W«. 12630 A®. 1901. LEIISCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i Voor Leidon por 8 maandonIS!.! J f f 1-1®*? "Buiten Leiden, per looper en waar agon ten govestigd etyn 1.30 i Franco per post1*65« PRUS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit noinmer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. 1 fleiL-Zuidafrikaansche Vereeniging. Afdeeling Leiden en Omstreken Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- tyoudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op de vóórbruiloft van V., to Hazerswoude, op voorstel van tfinaƒ8.02» 25 April voor de dappere Boeren 2.60 Opgehaald op de Chr. school aan den Stillen Ryn in de 6de klasse by een weddenschap, wie een Franschen zin goed zou doen0.30 Bedragen kunnen worden toegezonden aan 'den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. i- OlUoieele Rennlcgeringen Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gozien net adres van H. A. VISSER, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eeu varkensslachterij in het perceel Morschatraat No. £>4, kad. bekend Sectie B No. 70; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bylagen op do Secretaue dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Vrydag 10 Mei aaust-, 'e voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, burgemeester. £6 April 1901. VAN HEYS'i', Secretaris. Leiden, 27 April. Hot stoffeiyk overschot van wyien prof. dr. J. E. van Itoraon J.Az. zal a, a. Maandag middag op do begraafplaats aan de Groenesteeg 'worden ter-aarde-besteld. De lyk6taatsie zal daartoo om twaalf uren het sterfhuis, aan het Rapenburg, verlaten. Het Leid8cbe Studentenkorps heeft wegens dit overlijden den rouw van drie weken aan genomen. In de gisteravond gehouden vergadering •der antirevolutionaire kiesveroeniging „Neder land en Oranje", alhier, werd met algemeene Btommen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer A. E. van Kempen, aftredend lid, met dankbetuiging voor het vele goede, dat hy in het afgeloopen vierjarig parlementair ,tydvak voor de anti-revolutionaire party heeft weten te bevorderen. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Dinsdag 30 April a.s. zal het 60 jaar geleden zyn, dat J. van de Graaf in dienst kwam by 'de firma Yan Kempen, te Voorschoten, dea- tyds te Utrecht. Na reeds 16 jaar by de firma Bchoonenberg, te Utrecht, als goudsmid werk 'zaam te zyn geweest, trad hy by bovenge noemde fifma op ruim 30-jangen leeftyd in dienst, zoodat de nu nog vry krasse man reeds zyn 80sten verjaardag gevierd heeft. De betere bepalingen, door de heeren Van Kempen 'voor pensioen in het leven geroepen, hebben hem echter nu doen besluiten, zyn rust te nemen. Moge hem die nog veel jaren worden geschonken! In het verslag over 1900 wordt de exploitatie van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to 's-Gravenhage niet onbe vredigend genoomd. By het tooneel werd een nieuwo zaal ge bouwd om te dienen als foyer hetzy voor de leden van het concert-orkest hetzy voor de artisten of koristen van opera-gezelschappen, buiten en behalvo de eigeniyke kleedkamers. Het feit der verloving van H. M. do Koningin gaf aanleiding tot hot doen vervaardigen 'van een derden vorsteiyken zetel voor de Koningslogo. De exploitatie-rekening sluit met een voor- deelig saldo van 13,330.69 »/a tegen 14,723.78 over 1899; na afschry vingen biyft er evenals het vorig jaar een winstsaldo van 3578.50 'over, waardoor thans evenals toen een uit- keoring van I pCt. aan de aandeelhouders 'mogeiyk is. De R.-K. KiosvereeDiging te 's-Graven hage besloot in haar geheel toe te treden tot iden Provincialen Bond van Katholieke Kies verenigingen in Z.-Holland. 1 De Provinciebank te 'a-Gravenhage keert over 1900 een dividend uit van 10 pCt. Het ge- plaatsto kapitaal bedroeg einde 1900 442,000, jvoor zoover na te gaan verdeeld over 98 aan deelhouders. De winsten bedroegen in 1900 totaal 124,009.15 tegen 100,499.22 in 1899. De heer De Waal, Nederlandsch consul- generaal te Kaapstad, zal tydons zyn aan wezigheid te Arnhem verbiyf houden, naar men meldt. Het schouwburggebouw in Den Haag {moet 5 Mei beschikbaar gesteld worden voor 'het aanbrengen der vastgestelde verbeteringen. Den eersten Mei zal, by gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het regiment veld- artillerie te 's-Gravenhage, een groot diner ,in het .Hotel do Twee Steden" worden gegeven. Uit hot in de algemeene aandeelhouders vergadering van het Zander-instituut te ^-Gravenhage uitgebracht jaarverslag biykt, dat sinds het optreden van den nieuwen geneesheer-directeur een aanmerkeiyke voor uitgang was te constateeren. De aftredende Commissaris Mr. J. Limburg werd herkozen. Uit Den Haag meldt men, dat do benoe ming van den nieuwen burgemeester van Amsterdam in de eerste dagen der volgende week is te verwachten. Ook aan het „Hbl." wordt mr. W. F. van Leeuwen, wethouder van financiën, genoemd als daarvoor de aan gewezene. Als de nieuwe secretaris dier gemeente hoorde het „Hbl." noemen den heer A. van der Eist Azn., hoofdcommies aan doafdeeliug onderwya met den personeelen titel van grilfier, die reeds vele jaren gemeentedienst achter zich heeft en by afwezigheid des heeren Le Jolle diens functie herhaaldeiyk waarnam. Het ontslag des heeren Le Jolle zal ingaan met Juni e. k. Do Yereoniging ter beoefening van de Krygsweten8chap vergaderde gisteravond te 's-Gravenhage. Ter vervanging van de heeren Plantenga, onlangs overledeu, en Vinkhuizen, die wegens vertrek uit 's-Gravenhage als bestuurslid had bedankt, werden tot leden van het bestuur benoemd kolonel Vlaming en majoor Kool. De heer Kool, ter vergadering aanwezig, verklaarde do benoomiDg aan te nemen. Vervolgens werd door den heer C. F. Julius, kapitein intendant van het Ned.-Ind. leger, een voordracht gehouden, waarin hy „een en ander over voeding" mededeelde. In een vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers zyn tot bestuurs leden gekozen de heeren C. A. Hummelinck, te Vlaardingen, en H. Hulsdorf Pol, to Hengeloo. Breedvoerig werd besproken de organisatie van werkgevers tot risico-overdracht by bodryfsongevallon, waarvan het beginsel, in het bestuursvoorstel en het verslag van deskundigen ontwikkeld, eenparig werd aan vaard. De deelneming aan die organisatie was zoo goed als algemeen en is ook open gesteld voor niet-leden, terwyi do verbinding met andere werkgeversverenigingen zal worden gezocht. Intusschen is de tot-stand- komlng der zaak verzekerd. In een to Gouda gehouden vergadering is besloten, dat Schoonhoven voortaan do zetel zal zyn der centrale liberale kiesvereniging in het hoofdkiesdiatrict Bodegraven. Do centrale liberale kiesvereniging „Haarlemmermeer" stelde in haar centraio vergadering van gisteren tot definitief candi daat voor de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Haarlemmermeer den heer L H. Wentholt, wethouder der gemeente Benne- broek en president der Algemeene Vereniging voor bloembollencultuur, die de candidatuur aanvaardde. Bohalve 18 ander vrouwelyke religieuzen, vertrokken ook via Harwich een twaalftal priesters en fraters uit Duitschland naar de Missie in Zuid-Afrika. Onder dezen bevinden zich twee Hollanders, nl. frater Van Zeil, van Utrecht, en fr. Rotteveel, van Sassenhoim. Men schryft uit Heinoo (cl. Zwolle), waar ds. O. Spoelstra, vroeger te Zoetervroude, thans predikant is: De hoogwelgeb. heer baron von Knobels- dorff van de Gelder en Nyenhuis, president- kerkvoogd onzer Gemeente, en mevrouw de baronesse von Knobelsdorff van de Geldor en Nyenhuis, geb. baronesse Van Pallandt van Keppel, hebben aan de Ned.-Herv. Gem., alhier, ten geschenke gegeven: drie (een groots ovale en twee kleinere ronde) Nacht- maai8Schotels, van zeer zwaar, gepoiyst zilver, met inscripties aan de achterzyden. Tot dus verre waren alle Avondmaalsbenoodigdhoden van zilver, met uitzondering van drie tinnen borden, doch met bovengenoemd Paaschge schenk bezitten wy thans een even merk waardig, uit verschillende tyden afkomstig, als prachtig geheel. De luitenant ter zee der 2de klasse C. F. Kruisinga, uit Oost Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Do luit.-kol. D. Zeivelder, van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, zal in den loop van den zomer den dienst met pensioen verlaten. (N. E. G.) Door het hoofdbestuur van do Broeder schap van Candidaat-Notarissen in Nederland en zyn Koloniën is oen adres aan de Tweede Kamer gericht om te wyzen op de verschil lende belangen, die by een spoedige wetever- heffing van het ingediend ontwerp tot wyzi- ging der Wet op het Notarisambt betrokken zyn. Die belangen zyn drieërlei. In de eerste plaats: het publiek belang, vervolgens het belang van de notarissen on ten 6lotto hot belang van de candidaat-notariesen. Het hoofdbestuur verzoekt de Kamer de urgentie van het wetsontwerp uit te spreken en hot alsnog op de lyst van werkzaamheden van dit zittingsjaar te doen brengen, opdat het zoo mogelyk nog voor het einde daarvan worde behandeld. De 1ste luit. der art "W. H. A. G. baron van Ittersum, thans op non-activiteit te Apeldoorn, heeft aangevraagd om in een technische betrekking by het wapen der artillerie in activiteit te worden hersteld. Op de voordracht voor de betrekking van archivaris der gemeente Dordrecht zyn door burgemeester en wethouders van die gemeente geplaatst: lo. mr. A. S. de Blócourt, adjunct-archivaris der gemeente Rotterdam; 2o. J. L. van Dalen, te Dordrecht, (schryver over Dordtsche geschiedenis onder den schuil naam „Jan van de Maas.") De benoeming zal waarschyniyk plaats hebben op 7 Mei. De openingsdag voor het Nederlandsche congres der conferenties van de vereeniging van den H. Vincentiua a Paulo, dat dozen zomer in Den Haag zal plaats hebben, ie thans definitief bepaald op Maandagavond 5 Augustus. Het congres zal worden voortgezet gedurende 6 8 Augustus. Centr Aan de expeditie naar Suriname, die vanwege het Koninkiyk Nederlandsch Aard- rykskundig Genootschap, onder leiding van den oud majoor L. A. Bakhuis, het stroom gebied van de Coppename zal onderzoekon, is als genees-, plant- en dierkundige toegevoegd do officier van gezondheid dor 2de klasse H. A. Boon, van het lste regiment Infanterie te Leeuwarden. De heer W. de Hertog, directeur der Hoogere Burgerschool té Nymegen, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag aange vraagd. By Kon. besluit la ingesteld een com missie van proefneming betreffende de ver lichting van Rembrandt's Nachtwacht en daarin benoemd tot voorzitter mr. G. van Tienhoven, tot lid en secretaris jhr. B. van Riemsdyk, hoofddirecteur van het Ryks- mu8eum; tot leden de burgemeester van Am sterdam de heeren Aug. Allebé, hoogleeraar Baetort, kunstschilder, Breukelen; Bisschop, kunstschilder, te Scheveningen; dr. A. Bredius; Breitner, kunstschilder, te Amsterdam; dr. Cuypers, architect, te Roermond; J. H. van Eeghen, te Amsterdam; dr. C. Hofscede de Groot, te 's Gravenhage; C. G.'t Hooft, directeur van het Museum „Fodor", te Amsterdam; Jos. Israëls, te 's-Hage; J. P. H. van der Keilen, te Bussum; J. H. Maschaupt, te Amsterdam; H. W. Mesdag, kunstschilder, te 's-Graven hage; F. P. tor Meulen, idem; G. Poggonbeek, te Amsterdam; mr. H. P. G. Quack, dr. W. H. Bakhuis Rooseboom, hoogloeraar te Araster dam; mr. J. A. Sillem, hoogleeraar J. Six, te Amsterdam; Victor de Stuera, to's-Graven hage; Jan Veth, to Bussum; hoogleeraar mr. Van der Waay en dr. P. Zeeman, te Amsterdam. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw zal op een schryven der Nederlandsche Kamer van Koophandel to Londen, wyzend op het groot gevaar, dat onze botormarkt op de Engelsoho markt loopt, antwoorden, dat het Hoofdbestuur zich vleit spoedig de totstandkoming van een boter- contrölestation in Z.-Holland, waartoe het reeds eenigen tyd pogingen aanwendt, te kunnen berichten. Vanwege het Hoofdbestuur der Holland sche Maatschappy van Landbouw is aan den smodenbond „Holland's Noorderkwartier", of schoon deze geheel buiten de Maatschappy om werkzaam Is tot bevordering van het goede doei voor den cursus in hoei beslag te Beha gen voor-zoo-ver dit bedrag na afloop van den cursus noodig biykt een subsidie van hoogstens f 100 toegekend. Naar „De Tyd" uit goede bron vernam, ia te Rome gistermorgen door den aartsbis schop van Utrecht de Hollandsche Kapel der St.-Joachimskerk aldaar, toegewyd aan den H. Willebrord, plechtig geconsacreerd. Van de Hollandsche kolonie woonden een dertigtal personen de plechtigheid by. Door de gezamenlyke opperrabbynon der Ned. Isr. kerk in ons land ls besloten om de enquête, die door den Bond van Israël. Gods- dien8tonderwUzera was ingesteld omtrent het godsdienstonderwys op dorpen, waar geen Joodsche leeraar govestigd ie, doch die later werd gestaakt, opDieuw te beginnen. Te Doesburg is tot gemeente-geneesheer benoemd dr. J. Brand, arts te Amsterdam, die eveneens benoemd is te Herwynen. De heeron mr. Vening Meinesz en Uyt- tenhooven, resp. voorzitter en secretaris van het hoofdcomité voor het nationaal geschenk aan H. M. de Koningin, hebben gistermiddag ten Hove op Het Loo gedójeuneerd. Ter vervulling der vacature In de com missie van toezicht op de openbare en by- zondere scholen van middelbaar onderwas te 's-Gravenhage, ontstaan door het aan den hoer F. M. Netscher verleende eervol ontslag, wordt aan den Raad dier gemeente de vol gende voordracht aangeboden: de heer W. van Marken, laatst districtsschoolopziener, en de heer J. C. Jansen, oud-minister van marine, beiden te 's-Gravenhage. Na de gemeenteraadsverkiezing te 's Gra venhage van eergisteren, waarby tot Septem ber een liberaal gekozen Is In do plaats van oen anti-revolutionair lid, is de verhouding in den Raad 19 liberalen en 19 anti-liberalen waartusscben een lid, dat by geen der beide richtiugen is in te deelen. De Oostenryksch-Hongaarsche gezant by ons Hof, de heer Okalicsanyi d'Okolicsna vertrok gistermiddag voor eenigen tyd naar Weenen. Onlangs is door de gemeente Amsterdam aangekocht perceel 49 in de Warmoesstraat Het plan schynt te wezen dit perceel af te breken en op die plaats te bouwen een nieuw politiebureau ter vervanging van het tegen woordige politiebureau aan de Oudebrugsteeg, dat reeds lang niet meer voldoet aan de eischeo, die men aan een dergeiyk gebouw mag stellen, en dat dan afgebroken zou worden. „Siegen oder Storben. Die Helden des Burenkriegs." Dit ls de titel van een werk, uitgegeven by de Uitgevers-Maatschappy „Nederland." Op de voorzyde van den omslag is de afbeelding van de Trans vaalsche drie kleur met eeu portret van den ouden President In het midden en het Transvaalscho wapen op zyop de achlerzyde de Vry-taatsche vlag met het portret van Steyn en het wapen van Oranje Vrystaat. Het doel dezer uitgave is voorzeker het Duitschlezende publiek meer bekend te maken met het volk, dat Engeland thans uitmoordt. Een groot deel der schetsen van Rompel'a hand, in het „Handelsblad" ver schenen, zyn in „Siogen oder Sterben" opge nomen dr. Albert Ffister schreef in dit werkje een kort overzicht der Zuidafrikaansche hiB- torie, en de heer P. A. Nierstrasz sloot het geheel met een kroniek van den Zuidafnkaan- echen oorlog. „Siegen oder Sterbon" is mooi uitgevoerd; tal van portretten, niet alleen die der bekende Boerengeneraals, maar ook van de buitenlanders, die hun leven veil hadden voor de Boerenzaak, versieren den tekst, en vele platen, op den oorlog en het eigeniyke Boerenleven betrekking hebbende, zyn in dat werk opgenomen. „Siegen oder Sterben" ls een propaganda werk voor de Boerenzaak. Als tweede directeur der Ryksver- zekeringabank (er mooten drie directeuren zyn) zou, naar men aan de „N. R. C." mode- deelt, de heer H. W. E. Strüve te 's-Graven hage, inspecteur van den arbeid in de derde inspectie, benoemd worden. Behalve mr. R. Macalester Loup en den heer Strüve wordt ook genoemd de heer Strik van Linschoten, te 's Gravenhage. De benoeming dezer drie heeron zou, zoo deelt men mede, spoedig te gemoet kunnen gezien worden. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-Yoik, passeerdo 26 April Bovezier; de „Oranje Nassau" vertrok 26 April van Nieuw-York naar West-Indië; de „Solingen", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 April van Marseille; de „Oengaran" vertrok 26 April van Padang naar Rotterdam de „Soombawa", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 April van Jeddah; de „Zillah" (Holland Amerika-iyn), van Amsterdam naar Newport-News, passeorde 26 April Lizard; de „Augsburg", van Java naar Amsterdam, arri veerde 25 April te Colombo; de „Herzog" (uitreis) arriveerde 25 April te Napels; de Kanzier" (uitreis) vertrok 25 April van Lissabon; de „Soembing", van Java naar Rotterdam, passeerde 26 April Sagres. Hillegora. De kostelooze inenting voor deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag 1 Mei a. s., des namiddags van halfvier tot halfvyf, in een der lokalen van de openbare school. De liberale kiesvereeniging alhier heeft den heer Wentholt, wonende te Bennebroek, candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. De heeren H. Veldhuyzen van Zanten en A. M. van der Jagt zyn gekozen tot voorzitter en secrotaris van de commissie tot wering van schoolverzuim. Hazerswoude. De statuten der Wilhelmina- vereeniging zyn goedgekeurd by Koninkiyk besluit van den 17den dezer, No. 47. Leimuiden. Tot onderwyzeres aan de open bare school te Nigtevecht is benoemd raej. N. C. Hageman, in gelyko betrekking alhier. Noordwykerhout. Brrr, wat een stof boel l Dichte wolkon zyn het, die voortdurond het oog voorbytrekken, alios bedekkend met oen gryzo laag. De bloemen hebbon het hard te verantwoorden. Van de hyacinten raakt het mooie dan ook af. Men ziet geen enkele fiets. Enfin, de tulpen volgen en reeds pryken sommige soorten in haar schitterende kleuren pracht. Vooral in het Dorp, waar de rioleenng alle vocht aan den grond onttrekt, is het ontzettend stoffig. Naar wy vernemen, wordt er dan ook ernstig aan gedacht, een sproei wagen aan te sohaffen. Nu, het zou hier wezeniyk geen overbodige weelde zynl Gelukkig valt op het oogenblik (Yrydag avond) regen, al zyn het slechts een paar druppeltjes. Komt er nog wat hemolwater, dan hebben we weer kans op druk bezoek, óók van automobielen. Den Yongen Zondag waren deze met inhoud en al totaal grys van het stof. Maar die hardloopers kunnen we trouwens best missen. Het is er mee: Zoo zie je me en zoo zie je me niet. Ze blyven niet plakken, weet u. De heer L. J. Mens, voorzitter van het alhier bostaande fanfarekorps „Do Echo der Duinen", ontving gisteren namens den penning moester der Yereoniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borst ïyders in Nederland een schryren, waarby het fanfarekorps werden aangeboden tien certificaten ieder groot 6 ten laste van het korps, welke behoorden tot de nalatenschap van mevrouw J. C. Hoog, geb. Enschede, van wie bovengenoemde vereeniging universeel erfgenaam ls. De dag van gisteren, voor den gemeente veldwachter Franken als een feestdag begon uen (zyn oudste zoon werd aangenomen), eindigde met de voor hem onaangename taak iemand in het arrestanten lokaal to moeten opbergen. Het was een Noordwyk-op ZeeOr, die, al ventende, zulke goede zaken scheen te hebben gemaakt, dat hy zich de weelde meende te mogen veroorlovon zich een „stuk te drinken ten gevolge waarvan hy de haven, waar hy lag vastgemeerd, niet verkoos uit te zeilen, hoewel het reeds sluitingstyd was, en zoo luidruchtig werd, dat hy naar een minder herbergzaam oord werd over gebracht. Bfi dat verhalen gaf hy aan zyn onverschilligheid voor alles uiting door maar steeds te roepen: „'t Kan me niks scholen, wat je met me doet." In het Dorp is het op Dinsdagavonden gewooniyk levendiger dan op andere. Dan toch repeteert in de zaal van „Het Wapen van Noordwykerhout" ons fanfarekorps „De Echo der Duinen" en onder de intelligente leiding van den directeur, den heer A. Bervaes, is het reeds zoo ver gevorderd, dat menig kunstlievend lid mede zyn schreden richt naar genoemd cafó, om zich to gaan verlustigen in zulke vorderingen in slechts luttele maan den tyda. Wanneer we hier aan toevoegen, dat van de executanten velen zich moeten haasten, om na het eiudigen van hun dag taak tydig op 't appèl te zyn en daarin niet mankeeren, dan pleit dit voorzeker óók voor de aangename leiding van den directeur. Voor korten tyd heeft deze een marsch gecompo neerd, genaamd „De Echo der Duinen", en aan het korps opgedragen, dat de compositie sedert reeds in studie nam. Héél in 't begin van Mei meent het korpa een schoone gelegenheid te hebben gevonden, om te kunnen toonen wat hat reeds presteelt en ik kan het met zekerheid verklaren, maar ik mag niet alles klappen, want dan ware de verrassing weg het plan bestaat om de gelegenheid niet te laten voorbygaan. Noordwyk. De jaariykscho prysuitdeelingen voor getrouw schoolbezoek zullen dit jaar op de verschillende scholen plaats hebben op a. s. Donderdag 8 Mei, en wel achtereen volgens 's voormiddags op de openbare school te Noordwyk-Bmnen en de R.-K. meisjesschool, 8 namiddags op de R.-K. jongensschool en de opeobare school te Noordwyk-aan Zoo. De hyacintenveilingen alhier kunnen als goed geslaagd beschouwd worden. Als een bewys, dat er flinke pryzen werden besteed, kan dienen, dat een bed van 36 regels, van een nieuw soort hyacinten, „Glorie van Noord- wyk", behoorende tot do nalatenschap van den heer M. Paardekooper, de som van 960 opbracht. UutlBhoorn. De milicien dezer gemeente C. J. Koelewyn, van de lichting 1894, inge deeld by het 4de regiment infanterie, ia met ingang van 22 April gepasporteerd. Oegstgeest. Naar wy vernomen, ia mej. A. VerhoefCliquó, gedurende by na 14 jaren gemeente-verloskundige, alhier, als zoodanig benoemd te Oud-Beierland. Behalve nog do belanghobbenden by de uitoefening harer prak- tyk, zien allo Oegstgeostonaren haar met leed wezen vertrekken. Zy was zeer behulpzaam en niet het minst voor hen, die, minder mot aard- sche goederen gezegend, steeds haar hulp inriepen, overtuigd als zy waren nimmer tevergeefs aan te kloppen. Niet alleen ver leende zy haar daadwerkeiyke praktyk, doch zy stond by, waar het haar voorkwam dat haar hulp onontbeeriyk kon zyn. Zy gaf velen belangloos raad en geen wonder dan ook, dat velen haar heengaan zullen betreuren, over tuigd, dat haar plaats niet zoo gemakkolyk zal worden ingenomen. By na 14 jaren heeft zy mot dr. P. A." Biljouw armen geholpen, gesteund. Men kon beiden genaken. Dr. Biljouw wiens laatste jaren bitter zyn vergald, was evenals zy de huma niteit in eigen persoon. Men wist vooruit geraden, geholpen te worden. Dat het mej. Verhoef ln haar nieuwe gemeento in alle opzichten wèl ga, is ons aller hartgrondige wenscb. Ter-Aar. Alhier is do vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Uiteind- schen- en Middelpolder gehouden. Voorzitter' was de heer W. F. Visser. Aan de orde kwamen: a. de rekening van den gekeelen polder over 1900. Na onderzoek werd deze vastge steld in ontvangst op 1224.365, in uitgaaf op 1184.455, batig saldo ƒ39.91; b. die van de Uiteindsche droogmakory over 1900. Na onderzoek vastgesielJ in ontvangst op 95.24, in uitgaaf op 79.30, batig saldo 15.94. Vervolgens werd behandeld do begrooting 1901: a. van den geheelen polder. Na artikels- gewyze bespreking word deze vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 2069.82. b. van de Uiteindsche droogmakery in ont vangst en uitgaaf op 82.29. De lasten in den geheelen polder werden gestold op 6 per hectare en die in de Uit eindsche droogmakery op 4 per hectare. Voorts werd besloten een geldleening aan to gaan van 700, voor het vormyden van hoogere lasten en ten behoeve van werken, uit te voeren aan sluis en molen. Daarna had de verkiezing plaats van een Voorzitter des polders wegens periodieke af treding van den heer W. F Visser. De uitslag was, dat genoemde heer met 99 van de 107 uitgebrachte stemmen weder als Voorzitter werd herkozen. Deze verklaarde de benoeming te zullen aanvaarden, waarop hy door alir ingelanden werd geluk gewenscht. Na eenige besprekingen van verdere aan*

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1