u Hnnyadi Jénos KOLONIËN, BATAVIA, 202G Maart. De „Java Bode" van 16 Maart heeft al een beschaving van een tocht door de Gajoe- landen, waar dezer dagen zoo ernstig ge- ^•vochten is. V Be Gajoe-landon, waarheen, goiyk bekend Is, de pretendent-Sultan gevlucht zou zyn en waarvan men dus nog wel meer zal hooren, strekken zich langwerpig uit in het westelijk gedeelte van het onbekende binnenland van het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden over een lengte van ongeveer 260 kilometer. In hoofdzaak ligt dit gebied langs de bekende Westkuststrook, doch het raakt ook de bekende Noordkuststrook in Samalanga en Merdoe. Nader vinden wij in de mail een zeer aantrekkelijk portret van den eenvoudigen en bekwamen generaal Van Heutsz en de opmerking, dat de Nederlanders uit Singapore gevraagd hebben om uitzending van een oorlogsschip daarheen, wanneer de Engelsche troonopvolger er zou komen. MEDAN, 3 April A T J E II. TJit TamiaDg wordt aan de „Deli Crt." ge schreven: „Nu eens over do Gajoelanden, die in do naaste toekomst nog wel eens meer ter sprake zulien komen. Hot is algemeen bekend, dat het plan bestaat, het volgend jaar eene expeditie naar de Gajoelanden te zenden. Ai gelooft men het in regeeringskringen mis schien niet, de Maleiers zijn evengoed als de Gajoes, en evengoed als wy op de hoogte van het bestaan van dat plan, en waren zij dat niet, dan zouden ze er nog de lucht van krijgen, alleen reods door de belangstelling, die sommige olficieele personen vrij plotseling voor de Gajoelanden gaan tooneu. Bat zjj er de lucht van hebben, blijkt onder anderen daaruit, dat in vry groote hoeveelheden zout, opium en mertjons ingevoerd worden. Zout en opiuminkoop is bekend als de voorbode van woelingen en mertjons, na de poeasa in te voeren, geeft ook te denken; elke merljon is een patroon. „Be gouverneur van Atjeh heeft den invoor van buskruit, zeer terecht, in Atjeh verboden, en heeft zelfs gedaan gekregen, dat de uit voer van vuurwerk van de Oostkust naar Atjeh werd verboden. Waarom geschiedt het zelfde niet ten opzichte der Gajoelanden?" Be „Beli-Crt." berichtte Maandag 1 April Sedert Zaterdag zijn te Medan 9 personen aan cholera en buikziekte overleden; t. w. 2 Chmeezen en 6 inlanders. In do „Beli-Crt." van 28 Maart leest men: Twee militairen zijn gelukkig als hersteld uit liet hospitaal ontslagen. Hotzelfde blad meldde nog den 30sten Maart Hedenmorgen werden door een twintigtal Europeesche militairen de grafmonumentjes geplaatst op de graven van de Europeesche fuseliers Schelek, Bin gem an 8, Van der Steedo en van den korporaal Van Rijn, allen doze maand in het hospitaal te Medan overleden. Eenoemd tot resident van Bali J. Eschbah; tot idem van do Lampongsche districten J. 13. Neumann; tot idem van de Padangsche Bovenlanden A Berx; tot idem van Riouw V. L. do Lannoy. Ontslagen op verzoek eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten dienst tijd mot behoud van recht op pensioen, de majoor intendant H. P. von Altena. Overgeplaatst naar Batavia de hoofdingenieur bij hot mijnwezen in N.-I., Schuurman; idem naar Muntok de ingenieur 1ste klasse by het mijnwezen m N.-I., Kibbius. Be lste luit, der inf. T. J. Veltman is belast met het bestuur over do onderafdeeling Moekim VII (Groot-Aijeh), wordende alzoo do majoor van den geueralen staf G. E. van Baalon eervol onthoven van het tijdelijk be stuur over gonoemde onderafdeeling. Be adspirant-controleur Kok is overgeplaatst naar Sumatra's Oostkust en bi) aankomst te Medan geplaatst. Deli-Ort Boor den Gouverneur-Oeneraal van Ned.-Indiö eijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL BEPAKTE MEN 1'. Ben oom d: Bij den dienst der opiauuegie tot ingenieur, de werk tuigkundige bij dion dienst J. J. K. Raat; tot werktuigkundige, de tijdelijk tweede werk tuigkundige bij de labriek der opiuinrogie J. \V. van Dijk tot lid der wees- en boedelkamer te Semnrang, het Jid van de wees- en boedelkamer te PadaDg U. W. Wollrabe; tot grittier van den rand van jnstitio te Makassar (Celebes en Onderhoorigheden), de griflier van den landraad te Banjoeinus mr. G. J. de Kempenaer. 13 ei ast: Voor den lijd van drie maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te ziju mot do lunettes van buitengewoon voorzitter van do landrudou to Tegal en Pamalang de grifhor van den landraad te Loemadjang, thans tydelyk belast met de waarneming der betiekking van voorzitter van den laodruad te Grebes, mr. G. de Koon Swaan. Gesteld: Gedurende den bovenbedoelden termijn ter beschikking van voornoemden buiten- gewonen voorzitter, ten einde met grutiersweik- zaamheden te worden belast, 13. G. C. Munnich, tüaus ter beschikking van den voorzitter vnu de landraden te Keboemeu en Karaog Anjar. V oilengd; Met zes maanden ol zooveel korter als zal blijken voldoende to zijn, de termijn waarvoor: mr. li. G. J. Bookboldt, griffier van de landraden to 'i'ogal en Pemaiaug, is belast met de lunctidn van buitengewoon vooizilter van de landraden te Pamekasau en Earn pang, Madoera; ue ambtenaar Li. K. liaase ler beschikking van voornoemden buitengewonen voorzitter is gesteld, ten emdo te worden behtst met grilliers werkzaam heden. Bij bet openbaar lager onderwijs voor Europeanen: Benoemd: Tot onderwijzeres tweede kl.,mej. A. M. Witbols lengen, tbaus waarnemend hulp- oodorwijzeres. vioeger eerstgenoemde betrekking bealeed hebbende; tot ouderwijzer derde kl. D. L. Massink, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal; tot hulponderwijzeres mej. C. C. Strooi man, onder wijzeres op wachtgeld, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van do meisjesschool te Buitenzorg (Batavia) naar die te i'asueroean, als eerste onderwijzeres, de herbenoemdeonderwijzoros tweede kl. A. VVitbola leugen. (.iep laatst: Aan de school te BenkoeloD, de benoemde onderwyzor derdo klasse B. L. Alussiok; aan de meisjesschool te Buitenzorg (Bataviu), de herbenoemde hulpondonvyzeies C. G. Etrooman; op verzoek wsa dtm belangliebbeudo ingetrokken do herbenoeming tot ondorwyzer tweedo klasse van den heer \V. liykee. Benoemd: Tot onderwjjzor tweede klasse, L. Valk, ambtenaar op wachtgeld, laatst die be trekking bekleed hebbende en geplaatst aan de school te Tandjong-Pinang (Riouw), als hoofd der school. Ontslagen: Uit haar betrekking, de hulp- onderwijzeres te Malaeg Ch. L. van Bennek om. Tijdelijk werkzaam gesteld als hulponderwijzeres, mej. G. J. Nauta eu geplaatst aan de meisjes school te Malang. Bij den dienst van het Mijnwezen. O ver go plaatst: Van Batavia naar Menado, de mjjnopziener eerste klasse C. F. K. A. Gurgb- graefl; met bepaliDg, dat hij ter beschikking wordt gesteld van den eerstaanwezenden mijningenieur aldaar. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzeD. Werkzaam gesteld: Alsverificatoarviorde klasse, de ontvanger D. Abegg; als ontvanger op /200 'smaands, de verificateur vierde klasse J. A. Thenu. Overgeplaatst: Van Sambas naar Kebocmen (Kedoo), de vonficateur Abegg; van Keboemcn naar Sambas, de ontvaDgor Theno. Bij hot binnenl.-bestuur op Java en Madoera. Bepaald: Dat geplaatst blijft in de residentie Madioea de benoemd controleur B. J. Swart. Verplaatst: Van de res. Soerabnia naar de res- Pekalongan do controleur J. L. H. Watlendorf. DEPARTEMENT VAN OORLOG- Beuoemd: Tot magazijnmeester tweedo klasse (eerste luite nant) by het korps magazijnmeesters der geme, de magazijnmeesters der tierde klasse (tweede luitenant) J. G. Hemzenknecht, H. J. Borgbort en J. S. G. Reynders. Geplaatst: Bij aankomst bij het derde depot- batfllmn de eerste luitenant van verlol nit Neder land terug verwacht wordende H. L. H. baron van Isselmuden. Gesteld: Op non-activiteit met ingang van den datum na dien van ontscheping in Ir,did, de eerste luitooant-kwartiermeester J. H. Beibert. RECLAMES, a 40 Cents per regel. (Saxlehner's Bitterbran.) Door de geneeskundige faculteit met voorliefde en door meer dan 1200 getuigschriften aanbevolen.Deze sedert 26 jaren beproefde Natuur- schat geniet een Wereldvermaaid- heid wegens zijn zekere, aanhou dende en aangename onschadelijke uitwerking. Alleen dan echt, als op de etiquette met rood middenveld de naam der firma: Andreas aSaxleliner" te lezen staat. Verkrijgbaar in Apotheken, Drogis terijen en in alle Mineraalwater- depots. 3843 21 INGEZONDEN. Ziekenverpleging. Na langen tijd mijn vroegere woonplaats Leiden weer eens bezoekende, verraste bet mij, dat ook die stad, wat den bouw van nieuwe woningen betreft, niet is achtergebleven b(j andere gemeenten. Ik stond verbaasd over do nieuwe stichting, hot Diakonessenhuis, op den Singel tusscben Noordoinde en den Zooterwoudsclienweg, een stichting, welke zeker van groot Dut zal zijn, omdat te Leiden zooveel eminente geleerden op genees- on heelkundig gebied de vruchten hunner wetenschap der Jydende menschhoid aanbieden. Zoo ik hoorde, worden thans velo lijders bohandeld in een vroeger woonhuis, dat dua niet aan de vereischten van een ziekenhuis kan voldoen, terwijl bjj do nieuwe etichting wel rekoning zal zijn gehouden met de be hoeften, welke in de laatste jaren door den grooten vooruitgang der wetenschap noodig zijn gebleken. Het is dan ook te verwachten, dat dio nieuwe stichting in elk opzicht zal blijken een modelziekenhuis te zijn en met zorg een keuze zal gedaan worden van hem of haar, die met de Directie der stichting zal worden belast. Daarvoor toch is noodig iemand, die een goed begrip heeft omtrent geordend beheer, iemaild van beschaafds opvoeding, met eon gezond verstand en een warm hart, die mede- gevoelt en doordrongen is van het feit, dat het moreele helpen van den lyder dikwijls meer waarde heeft dan materleeie hulp. Die overtuiging moet nog meer en meer doordringen, willen alle ziekenhuizen beant woorden aan hun bestemming: „den lyder te helpen den lijdensweg te verzachten". Hot was in de laatste jaren een verblijdend teekec, dat zoovele beschaafde en goed ont wikkelde meisjes zich wijdden aan de zieken verpleging, doch zeer velen zi)n bitter teleur gesteld geworden in haar verwachting, dat zij met toewijding en lust haar liefdewerk zouden kunnen verrichten. Boor oen werkdag van minstens veertien uren en de verzorging van meer dan twee, dikwijls 3, 4 of 6 patiënten in verschillende kamers, worden hun krachten versleten en wordt het lichaam gesloopt. Met moeite kunnen zij tijd vinden de lijders materieel te holpen, zoodat er geen enkel oogenblik overblijft om den zieken een woord van liefde en opbeuring toe te spreken; het is voor hen jachten en zwoegeD, overladen mot schoonmaak8terswerk. Haar arbeid is zoodoende niet een liefdewerk, doch een ziels- doodend handwerk, dat vaak onder tranen wordt volbracht en waardoor velon lichamelijk en geestelijk geknakt worden. Ofschoon hior en daar reeds verbetering wordt aangetroffen en het begrip langzaam begint door te dringen, dat voor de ver pleegsters naast plichten ook rechten bestaao, hebben vele beschaafdo meisjes innig teleur gesteld zich reeds tijdig teruggetrokken en is het te voorzien, dat de verpleging zoodoende weder in handen komt van minder-opgevoeden, van loonbedienden. Moge het bestuur van het nieuwe gesticht toonen ook doordrongen te zijn van do over tuiging, dat de verpleegsters recht hebben op een meer menschwaardig bestaan. Ajcsis&dah, 26 April I90L Mijnheer de Redacteur Wanneer men van Katwijk-aan-Zee wandelt naar Katwijk a/d. Rjjn, heeft men links een 6choon vergezicht op Noordwyk en Warmond en rechts ziot men fraaio duinon, sdioone weidon en bloeiende bloemenvelden. VJak aan *den ingang van het laatstgenoemdo dorp komt men langs twee doodenakkers, dion der Roomsch-Katholieken en dien der Israëlieten. W(j treden den eersten binnen. Maar hoe! Niet eens eon pad of paadje om by de gravon to komen en do opschriften te lezen. Neen, dat is er niet. Allen, hetzij bezoek aan hun dooden, hetzij by het bijwonen eoner begrafenis, moeten loopen over de graven, of ze dat stuitend en ontheiligend vinden of niet. En de begraafplaats kon zoo gemakkelijk ver groot en van een paar paden voorzien worden. Be meeste Katholieken, wier verwanten daar rusten, hebben den bevoogden machten herhaal delijk verzocht, het kerkhof uit te breiden. Doch tot nog toe tevergeefs. Veel geld be- hoefdo zulks niet te ko3ten en gaarne zouden z\j zich daarvoor eenigo opofferingen getroosten. Misschien kan dit 6chryven er iets toe bijdragen om in den onhoudbaren toestand verandering to brengen. U dankzeggende voor de verleend© plaats ruimte. Katwijk aan Zke, Uw. dw. dr. 20 April 1901. S. Verliezen van hel Eiigelsche leger, eooaU die voorkomen in de Daily Graphic 0 a «j Q 2 o O a m O O •o a o O °S O 9 c2 -S3 O a 23 April 9 14 33 24 0 2 8 11 16 25 8 11 2 14 26 0 2 15 14 27 29 Totaal Transvaal en Oranje-VrJjslaat« President Kruger. Gedurende de jongste weken hebben er in do buitenland8che pers allerlei geruchten hard nekkig do ronde gedaan over een voorgenomen reis van president Kruger naar Amerika. Tot nu toe is echter nog niets over een reis naar Amerika van den President vastgesteld, ofschoon de mogelijkheid er van ook geenszins uitgesloten is. Be hartoiyke ontvangst, ver leden jaar aan do deputatio ten deel govallon, zal natuurlijk ook wel een ernstige over weging by het nemen van een beslissing vormen. Be President is intusschen hoogst voldaan over zyn verbiyf te Hilversum, vooral nu het fraaie weder der laatste dagen den ouden staatsman weer de herinnering aan zyn onvol prezen Zuidafrikaansche zon bybrengt. Hoewel onder de meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen, met het oog op zyn vroegere aan vallen van bronchitis, geniet de heer Kruger zooveel mogelyk van de ozonryke Goorsche lucht. Zyn gezondheid is thans uitstekend. Eiken morgen te zes uren is de President al by de hand en gebruikt hy zyn koffie. Daarna leest hy zyn Bubel en wydt den tyd tot het ontbyt aan eenige andere lectuur. Hot lezen valt hem na de jongste operatie aan zyn oogen veel gemakkelyker. Groote, doch alleszins begrypeiyko belang stelling legt ZHEd. aan den dag voor alles wat de dagbladen in verband met Zuid Afrika behelzen en de voorlezing er van neemt dageiyks verscheiden uren in beslag. Verder wordt een deol van den morgen en den middag besteed aan het nu en dan ontvangen van bezoekers en het aanhooren en beschikken op ingekomen telegrammen en brieven van allerlei aard, wier aantal nog steeds aanzieniyk is. Ter behandeling van deze stukken is in de woning van ZHEd. een bureau ingericht, staande onder leiding van den heer Van Boeschoten, gezantschapssecretaris te Brussel. Van het gevolg van den President vertoeven op het oogenblik alleen te Hilversum de hoeren dr. Heymans en Bredell, welken laatste speciaal door de regeering in Transvaal is opgedragen voor do persooniyko veiligheid van don President te zorgen, hetgeen hier te lande gelukkig een sinecure is. Be twee andere heeren van het gevolg, de heeren Eloff en Grobler, genieten op liet oogenblik verlof. Be heer Eloff vertoelt buitenslands, mogeiyk in verband met het aanstaand huweiyk zyner schoonzuster, mej. Guttman, terwyi de heer Grobler te 's-Gravonhage ia. Hoewel de Hilversummers voor 't grootsto gedelte hun nieuwsgierigheid naar het doon en laten van den hoogen gast bevredigd hebben, staan er toch altyd nog eenigo groepjes op de terugkomst van den President te wachten als hy uitgereden is in zyn met het Trans- vaalsche wapen versierde koets, met den koet8oer en palfrenier in groene livrei, even als te Pretoria. Gisteren liet de kommandant der schuttery by de gewone wekelykscho oefemng zyn troep langs do woning van ZHEd. marcheeron, waar do muziek het Transvaalsche volkslied spoelde en de olficieren den President een militair saluut brachten toen hy aan het venster ver scheen. Het is bekend, dat ZHEd. nogal zeer gevoelig voor zulke attenties is. (N. R. O.) Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Jozofina Theodora, D. van G. Zoet eo A. de Jeu. Jueobus Engei- bertus, Z. van G. van der Meer en G. vau oer Zwot. Margaretba Gornelia, B. van T. Zwetsloot en J. Wesseluian. Johanna Muna, B. van 13. vun Monsteren en M. van der Star. 'lheodorus Gornelis, Z. van B. Hoogeubooin en A. M. van Zwieien. Heudrikus Johannes, Z. van G. van Berkol en E. Kuiper. Ovorloden: Jacobus van Veen Gz. jra. 26 j. (te Hazerswoudo). Ondertrouwd: G. H. Boekhorst jm. 28 j. (van Arnhem) en P. W. van Kins jd. 25 j. Gehuwd: W. Los jm. 27 j. eu N. Los jd. 21 j. Jd. Pynaker jm. 28 j. en Kortekaas jd. 26 j. LIS8E. Gehuwd: A. van Engelen en C. E. Kerkvliet. Geboren: Adrianas Gerard, Z. van F. Schalk en J. Baartman. Simon Andieas, Z. van P. van Bezu en J. M. Duindam. Maria Anna, B. van P. van der Zwet on (A Jonkheer. Johanna Wilholmina c*n Geertruda lluberta, dochters van A. van der Zwet en \V. fi. Havor. Overleden: Berend Hondrik Kolink 4'/a j., wonende te Amsterdam. SASSEN H El M. Geboren: Arnold us Antonius, Z. van A. Elierink ea E. U. Aartmau. WASSENAAR. Ondertrouwd; van Leeuwen en A. Ruijgrok. Overlodon: E. den Hollander jd. 28 j. G eboi en: Dirk, Z. van J. H. van Barnevcld on G. de Kruijff. Jacobus Bernardus Wilhelmus, Z. van J. A. Vogels en J. C. Nooidholl'. Johanna Potronella, B. van J. B. Hoogstraaten en B. Ruijgrok. Marinus. Z. van C A. van de Griend on A. Boeter. Johannes Theodorus, Z. van J. Schröder en J. Looijestijn. WOUBRUGGE. Geboren: Levonloos, D. van J. M. van Egmond en K. Kroes. Overleden: C. Prins, wedr. van K. Pot, G6 j- B. Verdoes Z. 4 in. T. A.M. Hoogenboom Z. 11 m. KOUDEKERK. Bevallen: M. van Zoomeren geb. Dekker Z. J. van Vliet geb. Van Burik lovenl. B. NIEUWKOOP. Bevallen: M. Pietorse geb. v. d. Kley Z. J. Sanders geb. Pypor, levenl. B. J. de Beor geb. v. d. Bonk Z. J. Bloin geb. Hesseling D. Overleden: P. Pioterse Z. 4 d. RIJNZATERWOUDE. Bovallen: M. van der Hengst, echtg. van T. Hol, levenl. B. Overleden: W. J. Kinkel Jr., 3 m. TER AAR. Overleden: H. Ambagtsheer 9 m. H. Gaalswijk, eebtgen. van E. van Veen, 74 j. ZEVENHOVEN. Bevallen: E. Immerzeel geb. Foliner U. Overleden: G. v. d. Nicuwendijk jm. 60 j. Levenl. uaugegeveu kind vrouwel. gesl. van J- van dor Graaf en N. Kruisman. Ue oorlog tusscben Engeland eu Transvaal. Onder de telegrammen Is reeds melding gemaakt van het bericht aan do „Times" uit Blinkwater, het hoofdkwartier van generaal Blood. Aan dat telegram is nog het volgende ontleend: 20 April. Benson's colonne staat thans op 26 KM. ten zuidwesten vsn Roossenekal. De Boeren leggen weinig neiging tot vechten aan don dag, en bet land wordt snel schoon geveegd. Vandaag hebben 102 Boeren van het Boksberg commando zich overgegeven, mot vrouwen en kinderen. In de laatste twee dagen heeft die colonne zich meester ge maakt van 121 gevangenen, 64 wagens, 15 lichte wagentjes, 1400 stuks hoornvee en 6500 schapen. Viljoen is met eon commando, dat gezegd wordt uit 600 man to bestaan, een pompom en twee maxims, naar het zuiden getrokken, de vallei van Stalpoort volgende. Hy heeft zyn wagens in den steek gelaten en heeft een 15 ponder, to Colenso buitgemaakt, een Krupp- kanon en 22 kisten met ammunitie vernield. Benson wacht op eon konvooi, alvorens do verbinding to openen mot do andere colonnes, dio samenwerken onder de bevelen van gene raal Blood. 22 April. Vyf en zestig gewapende Boeren uit Tantesberg, die zich gisteren, met hun vrouwen en kinderen, 30 wagens, on een kudde, onderworpen hadden, zyn hier vandaag aan gekomen. In den Tantesberg heeft mon een Krupp kanon gevondon, waaraan alleen het sluitstuk ontbreekt, voorts stukken van oen belegenngs-kanon, te Helvetia verloren gegaan, en van eon Maxim. "Wy hebben ook 16 projec tieion en 45,000 patronen buitgemaakt. Vyf- tig Boeren met vrouwen en kindoren worden hier nog vervracht. Bo colonno van Beatson, den 15den uit Middelburg vertrokken, is den 20sten te Leeuw- fontein, ten noordwesten van Blinkwater ge» legen, aangekomen. Zy heeft 25 gevangenen, 62 wagens en een kudde vee meegebracht. Acht man waren licht gewond. Er zyn nog kleine troepjes Boeren in de naburige districten overgebleven, maar de zes colonnes onder de bevelen van generaal Blood zullen binnenkort het land voldoende schoongeveegd hebben om den torugtrekkonden commando's te beletten, te werven onder de Boeren op de hoeven. Gisteren zyn te Kaapstad weer vior ge vallen van post aangogeven, waaronder een by oen Europeaan. Be berichtgever van de „Daily Mail" seint uit Kaapstad: Be „South African News" had vroeger Engelands Australische hulptroepen uitgemaakt voor het schuim der aarde. Daar voor hebben terugkeerende Australiërs Bonder- dag wraak genomen door de ruiten van de redactiebureeleu in te gooien en de deuren open te rammeien; zy sloegen het meubilair kort en klein. (Reeds vroeger hebben de Australiërs, naai- men zich zal honnneren, dergelyke geweldenaryen bedreven in het ge bouw van de „South African News" en zich den naam, dien dit blad hun had gegeven, waardig gemaakt). De hooldredacteur ontkwam nu ternauwernood aan hun woede. Be politie was machteloos, maar hot legerbestuur heelt de schade vergoed. Van Louis Botha wordt door oen Engelsch officier de volgende grap verteld. Toen Kitche ner en Botha aan het einde hunner bespre kingen waren gekomen, zei laatstgenoemde: „Wel, ik moet eens gaan". Kitchener ant woordde daarop: „Niet zoo haasiig, u behoeft geen trein te pakken". „Bat is juist, wat ik v. cl moet", zei Botha, en twee dagen later werd niet Yer van do plaats der byeenkomst een trein aangehouden en leeggeplunderd. De „neutrale" Amerikanen hebben mot de „Montreal" weer eens duizend paarden naar Kaapstad verscheept. Be zaken gaan weer goed na de korte staking ten gevolge van rechter Parlange'a uitspraak. Blykens een officieel bericht van don gouver neur Yan de Kaapkolonie, zyn gedurende de woek, die den 13den is geëindigd, als pesliyders opgenomen ir. do hospitalen: 12 Europeanen, 28 halfbloeds, 3 Maleiers, 1 Kaffer, totaal 43; overleden 4 Europeanan, 14 halfbloeds, 2 Maleier8, 2 Kaffers, totaal 22. In do week tot 13 April zyn er verder 41 gevallen van pest (waarvan 7 met doodeiyken afloop) voor gekomen onder personen, staande onder toe zicht van de leger- of marine-autoriteiten. Kaapstad en het schiereiland, mot iubogrip van Simonsstad, zyn besmet. Verder is de pest verschenen in Somerset West, in het district Stellenbosch, en ook in het militaire kamp van Hormon, in het district Paarh Volgens een Reuter-telegram, zyn te Port Elizabeth tot dusver 414 gevallen van posf voorgekomen, waarvan 168 een doodeiyken afloop hebben gehad. Moor dan 11,000 men- scben hobben zich daar laten inenten. Te Kaapstad zyn Woensdag 16 gevallon van pest voorgekomen, waaronder drie by Europeanen. Bovendien werden de lyken van drie peatlyders gevonden, di?> de ziekte hadden verzwegen. Donderdag kwamen or weer 10 nieuwe ge- vallen voor, waarvan twee by Europeanen, wat men toeschrijft aan de ondraaglyko warmte, Be pest-inspecteur te Kaapstad heeft aan het stadsbestuur een toeneming van de pest ge rapporteerd, alsmede een steeds grootoro ver- heimoiykmg van pe9tgevallen. Velo armen- dokters hebben de helft van hun praktyk ver loren, 'omdat de armen weigeren de hulp van oen dokter in te roepen, vreezende, dat die hun kwalen als pest zal erkennen. In een particulier schryven, met de laatste mail uit Kaapstad ontvangen, wordt gezegd, dat de pest, voor zooverre deze ziekte onder de blanken heerscht, boofdzakelyk haar slacht offers vindt onder de Engelsche soldaten. Be in het Engelsche leger heerschondo onreine ziekten en de levenswyze der soldaten, dio zeer druk verkeeren in do Kafferwyken, maken deze klasse van menschen veel meer vatbaar voor besmetting dan do gewone burger, die by zindelijkheid op )yf on huis, zooals cle feiten leoren, minder van de ziekte te vreezea heeft. Volgens do „Star" hoeft kolonel Ivoi Herbert, ridder der Bad-orde, enz., die belast was met het rondleiden der vreemde attachés op het oorlogsterrein, zyn indrukken van den oorlog aldus weergegeven: „De oorlog is van don aanvang af misdadig geweest. Juister gezegd: hy was misdadig in zyn oorsprong. Be oorlog is begonnen zooder noodzaak, zonder voorbereiding, zonder na te gaan wat hy zou kosten, of wat or r.Oodig zou zyn om hem tot een goed einde te brengen. Als wy het ontstaan van den oorlog nagaan, zullen wy wel tot het besluit komen, dat hy uit, Jameson's rooftocht voortgesproten is. ik heb gesproken met veel mannen en vrouwen die destyds in Johannesburg hadden gewoon- met de vrouwen „die gered moesten worden Zy verzekerden my, dat die redding volmaakt overbodig was geweest, dat er nooit gevaar bestaan had en alles doorgestoken kaart was. Ook de Londensche correspondent van do „Magdeb. Zeitung" verklaart, dat te Londen in goed ingelichte kringen geen geloof wordt geschonken aan de geruchten omtrent mevrouw Botha's niouwo vredeszending. Verstandige heden beschouwen het enkel als oen manoeuvre der Engelsche regeering om de be- lastingontwerpon er zonder te veel moeite door te krygen. De „South African News", het blad van den veroordeelden redacteur Cartwright, zegt, dat Engeland van geheel Zuid-Atnka een tweede Ierland hoeft gemaakt. Maar het Afrikanerdom wint door zulke vervolgingen m kracht, in plaats van er door verzwakt to worden. Het blad raadt passieven weerstand aan zoolang het militair gezag heerscht en zegt, dat men nog geduld moet oefenen. Volgons de „Standard" heeft de Natalsche regeermg besloten een spoorweg te bouwen van Pietermaritzburg naar de grens der Kaap kolonie. De „Globe" heoft een bericht van haar maritieme correspondent te Bermuda, dd. April, waarm deze mededeelt, dat Tuckor't» en Barrel-eiland, behoorende tot de Bermuda- gioep, door de Engelsche regeoriug voor de huisvesting van Boerenkrygsgovaugenen in gereodbeid worden gebracht. Mon spreekt van een getal, afwisselend van 600 tot 2000. Montagu White maakt in de Nieuw-Yorkeche „Sun" een lang manifest openbaar, waarin hy het barbaarsche oorlogvoeren van de Engelschen in Zuid-Afrika aan de kaak stelt, en ook verzekert, dat de Boeren vast besloten zyn door te vechten totdat zy hun onafhanke* lykheid teruggekregen hebben. Be scliryver betoogt, dat do Engelschen zeiven het sluiten van den vrede verhinderen; hy zegt, dat de Boeren volop ammunitie hebben, en gelooft, dat het Buitsche volk ten slotte den Keizer zal kunnen dwingen tusschenbeide te komen. De „Times" verneemt uit Kaapstad, dat de feesteiyke ontvangst van sir Alfred Milner op zyn doorreis naar Engeland alleon bestaan zal in een lunch en het aanbieden van een adres; dat er niet meer gedaan wordt, moet aan de pest toegeschreven worden. Be officieel® opgave over de pest vermeldt nu 480 gevallen, waarvan 122 by Europeanen, en 195 sterf gevallen (37 Europeanen). De „Cape Times" dringt er op aan, dat d® ryksregeoiing den Afrikaanderbond ontbinden moer, indien do Kaapache regeering dat met wil doen, het is beter, zegt het blad, de vrye instellingen af te schaffen totdat een gunstiger tyd aangebroken is; hervorming der instel lingen is trouwens evenzeer noodig in do Kaapkolonie als in de Boerenrepublieken. Het Blauwboek over de vrodesonderhand® lingen tusscben Kitchener en Botha is den 22ston April te Johannesburg ontvangen en heelt Reuters correspondent daar de volgend® opmerkingen in de pen gegeven: „In het leger is men zeer verheugd, dat generaal Botha de vredesvoorwaarden heefl verworpen. Elke amnestie aan de rebellen kan er 6lechts toe leiden om het recruteeier» voor de Boerenlegers te bevorderen. Er wordt op gewezen, dat do jongste operaties in de Kaapkolemo byna geheel zyn ge voerd door rebellen, die zich tydeus den tweeden inval by de Boeren aansloten. Deze laatste opmerking is, volgens het „Hbl.", vooral merkwaardig tegenover de her haalde verzekering der Brilsche overheid, dat by de ingevallen Boeren zich geen Kaapscüo kolonisten hebben aangesloton of althans slechts enkele, die dan toch zeker door hun goring aantal met een zoo groote Britsch® troepenmacht konden bezighouden, als nog altyd in do kolonio noodig is.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10