N*. 1262 J A0. 1901. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. I>onclei*clasr 25 .Aapril. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, por loopor en waar agonten gevostigd zyn 1.30 Franco per post1.65- PRUS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit noimner bestaat uit TWEE Bladen. Offloiéele ttennlttgevingen Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 7, 2de lid, der Wet tot regeling van den kleinhandel iu sterken drank; Herinneren belanghebbenden aan hun verplichting toi betaliDg van het verschuldigde Vergun ningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel iu sterken drank vóór of op 30 April a. s., zullende zij, bij niet-voldoening vóór het einde van het loopende vergunningsiaar, zich blootstellen aan de toepassing van do artt. 14 en 16, lste lid van bovenaangehaalde Wet. L)e artikelen 7, 2e lid, 14 en 16, le lid, luiden als volgt: Art. 7, 2e lid. „De vergunning wordt telkens .geacht wedei voor óón jaar te zijn verlengd, .indien vóór hot eiudigea van den termijn het .verschuldigde vergunningsrecht voor den vol genden termijn is bepaald en Burgemeester en u etbuuders art. 9 van deze Wot niet hebben .toegepast." Att. 14. .Wanneer zonder de vereischte ver- gunning steiko drank in het klein wordt ver- kocht, verbieden Burgemeester en Wethouders .het voor; zei ten van dien verkoop en doen zij „dien desnoods beletten." Art. 16, le lid. .Unverininderd do straften wegens .overtreding der wetten op het patent ol wegens .het houden van een huis van hazardspel wordt ,met gevangenisstraf van éón toi eeu-en-twintig .dagen ol geluboete van vyltig conta tot honderd .gulden gesiralt." lo. ,hij, die zonder de vereischto vergunning .sterken drank in het klein verkoopt, te koop .aanbiedt ol ten verkoop in voorraad heelt." Burgemeester eo Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 23 April 1901. VAN HE1J8T, Secretaris. meiden, Zó April. By do opening dor stembiljetten, welke heden plaats hoeft, bleek, dat by de gisteren en eergisteren gehouden stemming voor 29 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gera. alhier, werden ingeleverd 1498 biljetten. Eerst in den zeer laten avond van heden zal de uitslag der stemming bekend zijn. Zoodra die morgen door ons zal zyn ont vangen, zullen we hem op de bokende wijze, door aanplakking aan ons Bureel, bekend maken. Het Noorsche blad „Verdens Gang" bevat een portret van prof. Brede Kristensen, die te Leiden tot professor in de godgoleerdheid is benoemd, met oen bijschrift. Het blad vermeldt, dat Kristensen, die nu 34 jaar is, zyn opleiding ontving te Parijs, Londen en laatstelijk te Leiden, .waar hy de leidiDg kwam zoeken van den beroemden professor Tiele, wiens opvolger hy nu geworden is", en zegt dan: „tiet komt maar zelden voor, dat een Noorsthe geleerde geroepen wordt om in het buitenland oen academischen leer stoel te bekleodon; hat is üus een groote eer, die dr. Knateimen ten deel valt." Volgons de .Berliner Klinische Wochen- Bchrift" is prof. dr. Von Hansemann, pro sector aan het Ziekenhuis in de Friedrichs- liain te Beriyn, aaugezocht het professoraat in de pathologische anatomie te Leiden te aanvaarden. De centrale raad van R.-K. Kiesvereni gingen in het hoofdkiesdistrict Enschedee heeft mr. P. J. M Aalberse, te Loiden, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aangeboden. Mr. Aalberse heeft dezo candida tuur aanvaard. Onder voorzitterschap van jhr. Do Graaff van Polsbroek werd gisteravond te 's-Graven- liage de algemeene vergadering gehouden van de aandeelhouders van de Rynlandsche Stoom- tramwegmaatschappy. Uit het jaarverslag bleek o. a., dat de ont vangsten hebben bedragen ƒ63,914.27, waar onder het reizigersvervoer voorkomt tot een bedrag van ƒ60,906.03 of ƒ3712.14,/^ meer dan in 1899. De winst- en verliesrekening sluit met oen batig slot van 25,989.51'/j. Door goedkeuring van de balans en de winst- en verliesrekening werd het dividend vastgesteld op 38.53 per gewoon aandeel van 600 en op 15.30 per oprichtersaandeel. In deze vergadering kwam voorts in behan deling een voorstel van commissarissen om hen te machtigen om, tot het verkrygen van gelden, nooöig voor reeds uitgevoerde en nog uit te voeren werken van uitbreiding eu wyziging van den atoomtramweg Leiden Katwyk, een leening te sluiten tot zoodanig bedrag als zy noodig oordeelen, doch ten hoogste tot een som van 45,000, lietzy in eens of bij gedeelten, en commissarissen te machtigen om in deze naar gelang der omstan digheden te handelen, den koers van uitgifte en de rente te bepalen, en daarby zulke voor waarden te stellen en die maatregelen te nemen, welke met inachtneming der bepalin gen van de statuten in het belang der Maat- 8chappy kunnen wenscheiyk voorkomen. Dit voorstel werd aangenomen met alge meene stemmen. Tot commissaris werd herkozen jhr. H. G. Verspyck, secretaris. By de te 's Gravenhage gehouden ver kiezing van een hoofdingeland plaatsvervanger van Delfland is gekozen de heer P. v. d. Pias te Wateringen met 146 stemmen. Jhr. mi, H. J. H. Stoop to 's-Gravonhage verkreeg 14 •temmen. Door de officieren van het 2de reg. veld- art. te 's-Gravenhage zal den lsten Mei a.s. een reunie-feest worden gehoudon ten her denking van het 25-jarig bestaan van het korps. Wyien de heer C. van der Touw, te Schiedam, heeft naar do hSchied. Ct." ver neemt, de volgende legaten vermaakt: aan de Vrye Universiteit ƒ6000; voor het Christel yk Nationaal onderwys 2000aan de Christelyke vereeniging voor verpleging van krankzinnigen te Veldwyk 1000, aan de Nederl. Gerefor meerde Zending 1000 en aan de Johanne3- stichting te Nieuvrveon 1000. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R Ct." datmr. MacalesterLoup benoemd zal worden tot directeur der Ryks-Verzekeringbank en het hoofdredacteurschap van .Het Vaderland" zal nederleggen. Het bestuur der voreeüiging van Neder- landsche weikgevers heeft een concept adres in zake de staats exploitatie van Limburg- sche steenkolenmynen ontworpen en aan de leden toegezonden ter behandeling en vast stelling in de aanstaande algemeene ver- gadonng. Naar het „U. D." verneemt, zal de heer Bastort zich by de a. a. verkiezingen voor do Tweede Kamer niet meer beschikbaar stellen. Door wyien den hoer jhr. mr. F. J. J van Eysinga, te Leeuwarden, ia aan de Maa scbappy van Weldadigheid te Fredenksuou 60U gelegateerd en door wyien mevrouw A. van de Werk, te 's Gravonhuge, eveneens 500 Beide legaten zyn vry van successierecht. De Commissaris der Koningin ln Gelder land on diens echtgenoote namen gisteren deel aan het diner ten paleize Het Loo. Prins Hendrik ging gisternacht om 12 uren, vergezeld van don wildmeester en eenige houtvesters, op do jacht on gebruikte in het Aardhuia het ontbyt. Gisteren (Woensdag) hebben ten Paleizo op Het Loo gedineerd mr. J. H. M. baron Molleins van Weslkerko, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, en mevrouw do barones; W. baron van Pallandt van Oud-Beierland, opperjagermeester van U. M. de Koningin; graaf Constant van Limburg- btiruro, kamerheer i. b. d. van H. M. do Koningin. De ter-aardo-bestelling van het stoftelyk overschot van den advocaat-generaal by don Hoogen Raad mr. Gregory zal plaats hebben op (oud-j„Eik-en-Duinen" a. s. Zaterdag, des mid dags om 12 uren, van uit de woning aan de Nassaulaan, te 's Gravenhage. Het personeel der Japansche legatie aan ons Hof is uitgebreid mei een kanselier. De Fransche gezant by ons Hof gaat in Moi eenige weken naar het buitenland. De Nieuwe Rytuig-Maatschappy to 's Gra venhage, directeur de heer E. G. Le ltutte, keert over 19U0 een dividend uit van 4 pCt. Men meldt aan het „Hbl.": Beimebruek was gisteren in feestdos. Hier en daar waren eorepoorten opgericht en oveia1 wpperden de vlaggen ter eere van den nieu- wen Ambachtsheer van Bennebroek, den heer J. H. Willink, die met zyn gezin „het Huis to Bennebroek" betrok. Do heer Willink werd te ruim 3 uren inge haald en aan de grens der gemeente ontvangen door den heer J. O. van dor Laan, die hem namens de commissie het wgJkorn toeriep. Daarop schaarde eon aantal ruiters zich, onder commando van den heer A. Verhagen, als eerewacht om het ryiuig, de muziek deed zich hooren, en de stoet, waarby de com- missio zich, in rytuigon, had aangesloten, zette zich in beweging, door het dorp naar het kastool, alwaar de schoolkindoren en de Chr. Zangvereemging welkomstliederen zongen. De predikant ds. J. Gerth van Wyk Jr. sprak hier het echtpaar toe, waarna op het kasteel receptie gehoudon werd. De eerewacht zou om 6 uron In „De Nieuwe Geleerde Man" een feosteiyk diner hebben, waarna 'a avonds illuminatie en lampions optocht zouden volgen. Het nieuwe korkgebouw der Ned.-Herv. Gem. te Ovorschie zal den 12den Mei a. s. worden ingewyd. Naar men verneemt zyn de beide vorige predikanten, ds. C. J. Leenmans, thans to Zetten, on ds. K. W. Vethake, thans to Leiden, uitgenoodigd om by die gelegenheid ook het woord te voeren. In den ouderdom van 69 jaar overleed Maandag te Made (N.-Br.) de. W. J. Pyzel, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente aldaar. 22 Mei 1864 aanvaardde hy de Evangelie prediking Le Nootdorp en stond ook nog te Lour, Exuiorra, Loenen (GKruinmgen, Goönga, Den Ham, Eist, Leiderdorp, Muider- berg, Linschoten en Erichem. De gemeente Arnhem heeft van een onbekenden loreDS tweemaal een bedrag van 400 ontvangen, die hy zich verplicht meende te moeten bydragen in de gemeentebelas tingen. Naar aanleiding hiervan moest zy ingevolge art. 69 der successiewet voor recht van successio betalen 10 pCt. in hoofdsom, bedragende 80, wolk bedrag met de 38 opcenten ten kantore van den ontvanger der successierechten is voldaan. De gemeente Arnhem, meenende, dat dit successierecht ten onrechte is betaald, ver zocht aan den Minister teruggave van de betaalde som. De Minister heeft hierop af- wyzend beschikt, overwegende, dat de be wering van adressante, dat in dit geval geen schenking heeft plaats gehad, omdat de forens niet den wil had om te schenken, niet juist is, daar vaststaat, dat do forens, wetende, dat hy niet belastingplichtig was volgens de bestaande wottelyko bepalingen, aan de ge meente geldsommen hoeft afgestaan, welke met verschuldigd waren dat hierin geen verandering wordt gebracht door do omstandigheid, dat hy zich tot dien afstand in gemoedo verplicht achtte, omdat zolfs indion men met adressanten het bestaan eener moreole verplichting aanneemt, dit nooit ten gevolge kan hebben, dat de gelden, welko onverschuldigd werden afgestaan, als wol verschuldigd zouden moeten worden aan gemerkt overwegende, dat door de adressanten in de tweede plaats tegen de verschuldigdheid der geheven rechten wordt aangevoerd, dat van een gift van hand tot hand, als bedoeld by art. 1724 B. W. tegenover een gemeente bestuur geeu sprake kan zyn met het oog op do bepalingen van art. 137 j°. 194d dor Ge meentewet, volgens welke elk aanbod van schenking door den raad moet worden aan vaard en het hiertoe strekkende Raadsbesluit aan do goedkeuring van Ged. Staten is onder worpen overwegende, dat ook dezo stelling nieL juist kan worden geacht, daar een gift van hand tot hand, als handeling wordt voltooid door de feiteiyke aanneming, welke in dit geval door den burgemeester voor de ge meente is verricht, al werd voor de rechts geldigheid der schonking ook een machtiging tot of goedkeuriDg van dio aanneming vereischt dat wel het ontbreken dier machtiging of goedkeuring ten gevolge kan hebben, dat de schenking niet rechtsgeldig is, maar hieruit niet volgt, dat by een schenking van hand tot hand die machtiging of goedkeuring reeds verleend moest zyn op het tydstip, dat de feiiolyke aanneming plaats had (verg. arrest Hoogon Raad dd. 25 Maart 1887 met de daaraan voorafgaande conclusie van den adv.- generaal, W. v. h. R. 5401 en P. W. W. 7427). Het stoomschip „Memnon" arriveerde 24 April van Batavia te Umuiden; do „Oen- garan" vertrok 24 April van Batavia naar Rotterdam; do „Zillah" (Holland Amonka- jyn) vertrok 24 April van Amsterdam naar Newport-Nows. Hazerswoude. Gistermorgen had de open bare lea plaats met de leerlingen dor R.-K. Parochiale school op het dorp. Behalve door don eerwaarden heer pastoor Klompó, word deze les bygewoond door verscheidene leden van het kerk- eu schoolbostuur, den burge meester en een der wethouders, alsmede enkele belangstellenden. Aan oen der oudste meisjes was de aangename taak opgedragen, den gasten het wolkom toe te roepon, hetgeen zy er kranig aforacht en haar menig goed keurend knikje doed toekomen. Nadat door do verschillende klassen in de onderscheidene leervakken tot aller genoegen proeven van bekwaamheden waren afgelegd, richtte de eerwaarde heer pastoor zeer waardeerende woorden tot het hoofd der school, den heer J. C. Vintgoa, en tot de jongelieden. Hierop werden do kinderen onthaald op chocolade en andere versnaperingen en worden hun aan den looftijd passonde platen en boekgeschenken als belooningen en oerebiykeu uitgereikt. Een eerbiedig dankgebed, door onderwyzer on leer lingen uitgesproken en door de genoodigden staande aangehoord, gaf wyding en vormende waardo aan hot goheele feest, dat te 10 uren begonnen en omstreeks I uur was afgoloopen. Tot onderwyzor aan de Chnetelyko school alhier ia benoemd, in plaats van den hoer D. de Wit, die naar Amsterdam vertrekt, de heer A. van den Berg, van Hilversum, die zyn betrekking met primo Mei zal aanvaarden. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten be draagt volgens de vastgestelde kiezerslyst 535. Noonbvyk. Togen a. s. Vrydag, 's avonds te acht uren, is een oponbare vergadering van den gemeenteraad uitgeschreven. De agenda bevat: lo. Ingekomen stukken. 2o. Adres van W. Tappenbeck, om ruiling van grond. 3o. Wyziging der politieverordening. 4o. Benoeming van eon onderwyzer aan de opon bare school to Noord wyk Binnen. 5o. Voorstel tot het verlagen van het maximum ver gunningen voor den verkoop van sterken drank. 6o. Suppl. kohior hoofd-omslag 1900. 7o. Hoofj-omsiag 1901. So. Kohiêr school geld. TWEEDIE KAMER. Voortzetting dei' behandeling van de Mililiewet. Op art. 125, bepalende de herhalingsoefe ningen voor de onbereden korpsen, in het go- heol op 12 weken in hoogstens 3 perioden, voor de bereden korpsen op hoogstens 8 weken in hoogstens 2 perioden, werd met 64 tegen 21 stommen aangenomen een amende- ment-Verhey, om voor het biyvend gededte de herhalingsoefeningen te kunnen doen vor- vallen of verminderen. Een amondement-Van Dedem, bepalende voor do bereden korpson do herhalingsoefe ningen op éón periode van 6 wekon, word verworpen met 45 tegen 29 stemmen. Een amendement-Beret, om de 12 weken herhalingsoefeningen in hoogstens 2 weken te verdeeJen, werd ingetrokken. Op art. 127 verdedigde de heer Kuyper zyn amendement, strekkende om de Regeo- ring de bevoegdheid te geven, ten aanzien van kostwinners het stelsel van ontheffing of vrystelling ruimer toe te passen. De heer Van Vlijmen lichtte een art. 127ter toe, bepalende, dat aan huisgezinnen, welker kostwinners ais dienstplichtigen by do militie in werkeiyken dienst zjjn, een schadeloos stelling kan worden verleend, naar regelen, by algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. De Minister nam het amendement-Kuyper over, waarna de heer Van Viymen zyn amendement introk. Vrydag te tien uren voortzetting. TJit tl© „Stnatsoourant". Bij Kon. Beal. is, met ingang van 5 Mei, aan G. M. Frencken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vlierden. Goedgekeurd, dat inr. G. bchimmelpenninck, burgemeester van de gemeente Wijhe, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Toestemming verleend aan Th. J. van Dam, burgemeester der gemeente Ouder-Amstel, om tot I November te Amsterdam te blijven wonen. Benoemd: bij den grooten staf, tot majoor, Hr. Ms. adjudant in gew. dienst, de ritmeester jhr. A. S. E. van Tets, van dien staf; bij het wapen der cavalerie, bij den staf van bet wapen, tot ritmeester, de eersto luitenant A. M. van yk, van dien staf, werkzaam bij de koninkl.jke Militaire Academie; bij het 2de regiment üuzareu, toi majoor, de ritmeester G. P. A. G. H. ilümer, van het 3de regiment huzaren; bii bet 3de regiment huzaren, tot kolonel-commandant van het korps, de luitenant-kolonel E. J. H. Ringeling, tot dusver belast met het bevel over bet regiment; tot oeislon luitenant, de tweede luitenant LC. Beynen, van het korps. Aan Hr. Me. adjndant in gewonen dienst, den ritmeester, met titulairen rang van majoor. E. F. U. li. J. baron Van Tuyll van berooekerken, van den grooten staf, de titulaire rang verleend van luitenant-kolonel. Benoemd: by het wapen der infanterie, bij het lsto regiment, tot kapitein, de eerste luitenaut W. C. bchónstedt, adjudant bij het regiment grenadiers en jagers; tot eersteu luitenant, de tweede luitenant L. T. A. van Hasselt, van het korps; b(j bet 2de regiment, tot majoor, de kapitein B. NV, Mensing, en tot eersten luitenant, do tweede luitenant P. F. NV. van Ltomondt, beiden van bet korps; bij het 3do regiment, tot kapitein, de eerste luitenant J. P. L. Niesten, adjudant bij hei 4de regiment; tot eersten luitenaut de tweede luitenaut P. J. Boogaort, van het korps; bij het 4de regiment, tot eersten luitenant, de tweede luitenant J. H. C. P. Brandt, van het korps; bij het 7de regiment, tot kapitein, de eerste luitenaut K. A. Enklaar, van het regimeut grenadiers en jagera; bij het 8sto regiment, tot majoor, de kapitein 0. J. L. Schuiler, van het regiment greuadiers en jagers; tot kapitein, de eerste luite nant A. A. H. W ïenholts Koestal, vau het regiment grenadiers en jagers, en P. A. A. Ulrée, adjudant U het 2de regiment; tot eerste luitenant, de tweede luitenant b. baron Van Heemsèra, van het korps. Mr. J. W. van Oo3terzeo, procureur gcaeraal in de kolonie Suriname, beuoemd tot ouder voorzitter van den Raad van Besiuur aldaar. Wat willen de vrijzinnig-democraten? De door do vryzinnlg-democratischo kiesver- eeniging „Vooruitgang", alhier, uitgeschreven buitengewone vergadering was gisteravond druk bezocht. De groote Nutszaal was goed bezet. Verschillende rangen eu standen waren er vertegenwoordigd en ook het vrouweiyk ge- alacht ontbrak niet. De heer L. van Oeveren, voorzitter, opende de vergadering met de herinnering, dat „Voor uitgang" vier jaren geloden werd opgericht en zich toen dadeiyk by de „Liberale Unie" had aangesloten, doch ten gevolge van meer op den voorgrond tredende vraagstukken en het bekende votum der „Liberale Unie" zich daarvan heeft afgescheiden en liever dan dakloos te zyn aansluiting heeft gezocht by de in Maart te Utrecht opgerichte vryzlnnigdemo- cratische party. Spr. herinnerde aan de byna- men, welke de Bond reeds vorkregen heeft (ook door mr. Van Houten), waaruit biykt, dat het pubhek nog te weinig is ingelicht over wat het werkeiyk doel vail den Bond is. Hierin behoort verandering te komen en daarom vroeg de voorzitter de aandacht voor den spreker van dezen avond. Deze was prof. M. W. F. Treub, van Amster dam. Ook hy begon mot do opmerking, dat een bespreking van de beginselen en het doel dor nieuwe party niet overbodig was, ten einde in een juist licht te stollen „wat de vryzinnig- democraten willen", te meer omdat zelfs de groote liberale pers, van de „Nieuwe Courant" tot „Het Vaderland" en de „N. Rolt. Crt." daarvan allerlei scheeve voorstellingen geven. Omdat men haar verwoten heeft de toevlucht by de arbeidoraparty te hebben gezocht, geelt men haar nu eens den naam van scheurmakers van de liberale party, dan weer van verkapte socialisten. Dat roode spook voor den dag te halen heeft niet anders Ion dooi dan om de vryzinmg-democraten zwart te maken, en er biykt tevens uit, dat boosheid de liberale party in do war brengt; want één van beiden toch moet onwaar zyn. Het standpunt, dat de vryzinnig-democraten innemen is, dat zy een beginselverklaring hebben aangenomen, waaruit blykt, dat zy werkelijk zyn democratisch, omdat volgons hun programma de ledon der Btaten-Genoraal niet alle. n van de Tweede, maar ook van de Eerste Kamer moeten gekozen worden by alge meen, zoowel manlyk, als vrouwelijk kies recht. Krachtens de democratie moet sprekers party protesieereu tegen do tegon7/oordige samenstelling. Dat daarin dadeiyk verandering zal komen, daarop rekent ook de nieuwe party niet, daarvoor is de publieke opinie nog niet gereed, maar daarvoor moet door Grondwets herziening de mogelykheid geopend worden. Ten tinde te voorkomen, dat ondoor dachte besluiten van de Tweede Kamer 111 het Staatsblad komen, moet do Eerste Kamer blyven bestaan, doch zy moet anders worden samengesteld: zy moet niot enkol zyn een lichaam van hoogst aangeslagenen of van hen, die een hooge positie in de maatschappy bekieeden, ook de Eer6te Kamer moet by algemeon stemrecht gekozen worden. Do Grondwet moet zulk een democratische Eerste Kamer mogelyk makeu, want het volk moet ook direct invloed op haar samenstelling hebben. Al wordt dus ook hier verlangd wat de sociaal democraten willen, toch zyn de vry zinnig democraten niet aan hen verwant. Do vryzinnig democratische party stuurt niet op het gemeenschappeiyk bezit van eigen dom of productiemiddelen, en wenscht even min in te gaan op verscherping van den klassenstryd. Door verscherping van dien kiassenstryd zal men met tot het beoogde uoel, sociale verbetering, geraken, maar vel veeleer door verzachting van dien atryo, weiKe echter eerst zal kunnen komen door een betei e sociale wetgeving. Het doel, waarheen moet worden gestuurd, is anders dan de aoc.-democraten willen. De geiykhsid van de voorwaardeu, waar onder do levensstryd wordt gestreden, is waarschyniyk een onbereikbaar ideaal; doch wo zyn nu nog van die gelykheid zoo ver verwyderd, dat de geheele maatschappy er onder ïydt, doordat veel kiemen van aanleg niet tot ontwikkeling kunnen komendaarom moet men meer naar de gelykheid streven; toch moot hierby de persoonlyke eneigieniet worden gedood. In dezo quaostie zyn dus, eveneens groote verschillen met de sociaal democraten, ook in de practyk; zoo gaat de nieuwe party met mee met de ataatsponsion- neering, zooala de sociaal-democraten dafc willende weg, dien zy gaan, alles ten slotte op grond van te lage loonen schuiven op den Staat, is gevaariyk en niet aan te bevelen. De meening, die de vryzinnig democraten toege daan zyn, Is, door alle middelen het loon zien ie verhoogen. Maar in de richting voortgaande zooals de sociaal-democraten de Staatspenaionneering wil len, zou de Staat ook to gemoet moeten kornon hun, die een woning bewonen, doch de huur daarvan niet geheel kunnen betalen. Toch zeggen de groote liberale bladen zyn de vryzinnig democraten verkapte socia listen, on wel spreker ln de eerste plaats, omdat hy in Amsterdam III den socialist Polak steunde. Was hy weer ln hetzelfde geval zeide spreker hy zou weer zoo handelen, niet omdat hy sociaal-democraat is dit meent hy ondubbelzioning by vele gelegen heden te hebben getoond doch omdat hy steimen wilde dien eenige der drie candidaten, die was voor dat cardinale punt: de Grond wetsherziening. By de eerste stemming zal geen vryzinnig democraat samengaan met de sociaal democraten. By herstemming is het iets anders; sprekers persoonlyke meening i het bestuur der Party heeft zich daarover nog niet uitgesproken is, dat men in do dis-» trlcten, waar men heeft to kiezen tuiachen een liberaal, die geen Grondwetsherziening wil, en een sociaal-democraat, die dat wol \vn, den laatste moot steunen: doch daardoor wordt men absoluut geen sociaal-democraaL Spr. kwam nu tot «lie grensiyn naar rechts. Deze is niet zoo gemakkeiyk te bepalen als dia naar links. Het ia niet gemakkeiyk te zeggen wat de liberalen wLlen, omdat ze allen wat anders willen. Spr. las voor hetgeen mr. Van Houten als liberalen-eisch stelt. Daarna rele-, veerde hy wat de heer Hoetink teEnschedoe^ byv. over Staatsbemoeiing hooit gezegd, het geen „De Nieuwe Courant" gaarne tot haar meening maakt. „Het Vaderland" is daar niet mee ingenomen, maar wil ze maar laten schryven en praten. Doch dat kan „Het Vaderland" niet doen, omdat het met deze mannen tot dezelido party behoort. Hierna stelt spr. do „N. R. Courant" tegenover „Het Vaderland" om tok do conclusie te komeu, dat er schromeiyko verwarring is in het liberale kamp. Hy zot dit nog nader uiteen ten opzichto van het punt der Grondwetsherziening, en zoo vraagt* hy hoe groot zou de vordeeldheid onder de liberale party zyn als het kiesrecht in de Tweede Kamer nog eens aan de orde kwam? Spr. kon zich zeer goed indenken, dat er zyn, die nog geen Grondwetsherziening willen, en die meonen, dat men het zonder dio her ziening nog wel 20 jaar kan uithouden. Maar er is ook een schakeoring, die wel voor Grondwetsherziening in beginsel is, maai zo nog niet wil uitgevoerd zien. Nog weer anderen (mr. De Kanter) gaan nog verder: zyn zelfs voor de urgentie van de Grondwetsherziening, doch mot voor de urgentie door dik on dun heen. Spr. herinnert aan zyn wethouderschap in Amsterdam, waarby collega's bU een of ander voorstel zich wel in beginsel er vóór ver klaarden, maar met de uitvoering nog eea poosje wilden wachten.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1