N\ 12625 Maandag J2J3 April. A«. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F*euilioton. De Roos van Horton, •i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenT f 1-W»! 'Buiten Leiden, per loopor on waar agonten govostigd zyn 1.80 Franco per post 1.65- PRUS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootor* letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offloleelo Keanisgerlng. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Oproeping tn activiteit van milicien-verlofgangers der lichting van 1897, die van de regimenten Huzaren zyn overgeplaatst bij de tremafdulingen der regimenten Veldartillerie. De Burgemeester van Leiden, Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 5 Februari 11. (Provinciaal blad No. 19), betreffende de in den hooide dezer bedoelde verlofgangers; Brengt ter kennis van de in dezo gemeente gevoaiigde milicien-verlolgangers JACUB RIETHOVEN en FiETER GERARD VAN DER STEEN, lotelingen van de lichting van 1897, uit deze gemeente, en behoorende tot hot 2de regiment Veldartillerie, dat zij, ingevolge Koninklijk besluit van 26 Jauuari 1901, No. 32, in dit jaar, krachteus art. 125 dor Militiowet, in werkelijkon dienst moeten komen, ten einde gedurende bet tydvak v a n 2 Mei tot en met 2 3 Mei aaust. in den ■wapenhandel te worden geoefend, en roept ben mitsiiiou op om op eeratgemelden datum des namiddags vóór vier uren, bij hun korps, in garnizoen to 's-Gravenhago, tegenwoordig to zijn, in uniform gekleed en voorzien vau al de voor werpen van kleeding en uitrusting, hun bij het vertrek niet groot verlof medegegeven, alsmede van hun zakbookjo met verlofpas. De bedoelde verlofgangers worden voorts ver wittigd, dat zij zich den dag vóór dien voor hun opkomst bepaald, des voormiduags tusscben 10 en 12 ureu, voorzien van hun zakboekie, ter Genieento-seeroturie (Afd. Militie en öcbutterij, kamer No. y) alhier behooren te vervoegen, tot hot doon alteokenen van hun verlofpas eu tot bet ontvangen, desvorlangd, van het hun toekomend daggeld, en dat zij, bijaldien ziekte hen mocht veminderen aan dezo oproeping te voldoen, ver plicht zijn daarvan ter Socretano voormeld kennis te geven, ouder overleggiug van een schriftelijke verklaring vun een geneeskundige, zullende zij echter gehouden zyn zich na hun herstel onver wijld naar hun plaats van bestemming te begoven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 ApnJ 1901. F. WAS. Leiden, 22 April. De laatste conférence van bet seizoen in do Alliance Fran^aise" spande in allo op zichten de kroon op het work van dezen winter. De beer Du Chastaln bebandeldo zyn onder werp „l'Art de la diction" met een volkomen meesterschap, waarby bleek, dat by een dege- ïyke studie van zyn onderwerp bad gemaakt. By de ontleding van een oenvoudige scène uit den Bourgeois Gontilhomine", werd aan getoond hoe men in bet werk van den meester etoeda iets nieuws kan ontdekken. Zelfs de enkele woorden van Monsieur Jourdan's ,'NicoJo, apportez moi mes pantouües" werden ontleed op een wyze, die een Philaminte kan bevredigen. De t«rekening, do kleur en de maat by de voordracht werden achtereenvolgens behandeld en mot keung gekozen voorbeelden opgehelderd. Do oenlge aanmerking, dio we zouden durven maken, Is, dat de Franschman zich hier en daar te voel liet meesleepen en daardoor te vlug sprak. Om op Zaterdagavond alhier een vollen Schouwburg te krygon, moeten er minstens twee byzondor groote aantrekkingspunten zyn: een optredend eerate-klassegezeJschap en eon buitengewoon, veel geroemd stuk. Beide ontbraken nu. Prot's „Frascati-gezelschap" kan niet op don eersten naam bogen en ,'t Huis met vyf verdiepingen" is een klucht, welke om de flauwiteiten of nu on dan zelfs niot dubbelzinnige uitdrukkingen meermalen wel deod lachen, maar hier toch niet een .lach succes" la geworden. Henri Chivot's werk kenmerkt zich door een hooge mate van Frari8che luchtigheid, als do tooschouwers met den nieuwen eigenaar van het huls een bezoek aan de bewoners en bewoonsters van de ver schillende verdiepingen gaan brongen. Erkend moet echter worden, dat hot stuk handig in elkaar is gezet. En het werd ook zeer vlug gespeeld. De heer Lageman werd als Blondeau de huiseigenaar door do overigen in hot stuk waardig ter zflde gestaan. Mevrouw Albregt Engelman, oen nog steeds geëerbiedigde ver- schyning, werd by haar eerste optreden met applaus begroet. Overigens was haar rol gering. Aangaande de jl. Zaterdag alhier go- houden vergadering van de R.-K. Centrale Kiosvereeniging in het district Katwyk Leiderdorp meldt men "ons nog het volgende: De heer Yan der Meer, van Noordwyk, voorzitter, wydde in zyn welkomstwoord mede eenige woorden aan do nagedachtenis vau wylen den heer Van Oostveen, vanHillogom, oen zeer verdiensteiyk bestuurslid, die op zoo noodlottige wyze om het leven was gekomen (ook de secretaris herdacht den overledene in zyn jaarverslag). De rekening on verant woording van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 349.54s, Naast den lieer jhr. von Fisenno, als candidaat voor het voorzitterschap, werd een candidatenlyst opgemaakt ter aanbeveling by de verkiezing van een definitief bestuur van don Z.-H. Bond, bestaande uit de heeron: van Baaren (Schoon hoven), EDgela (Gouda), Kervel (Noordwyk), Meyer (Rotterdam), Spendel (Katwyk) loden van het voorloopig bestuur van den Bond (de heer Srteefkerk verzocht niet moer in aanmerking te komen) en Boin (Delft), Driessen (Den Haag), IJzermans (Vlaardingen). Als gedelegeerden naar de op 12 Mei te houden vergadering van den Bond werden door de vergadering aangewezen: uit het bestuur de voorzitter, de secretaris en do penningmeester en uit do afgevaardigden de heeron Bourgondiö, van Hillegom, Dornó, van Voorschoten, on Haanappel, van Noordwyk. Een voorloopigs bespreking van candidaten voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer besloot do ver gadering. By de heden alhier gohouden openbare verkooping van cokes in partijen van 10 on 5 H.L. waren de pry zen f 6.20 on f 3.10. Mr. H. L. Drucker hoeft de candldatuur van de Kiosvereeniging „Vooruitgang" voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Leiden aanvaard. Jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt heeft aan de R.-K. Kiosvereeniging te Noord- wykerhout medegedeeld de candidatuur voor lid van de Tweede Kamer niet te kunnen aannemen. Van vry-antirevolutionairo zydo ia in het district Bodegraven hot volgende drietal voor- loopige candidaten vastgesteld voor do Tweedo Kamer: Jhr. mr. L. van den Berch van Heem stede, mr. O. J. E. baron van Wassenaor Catwyck en mr. J. "W. M. H. van Idsinga. De Ned.-Herv. Gemeente te Kage zal morgen, 23 April, 25 jaar zonder eigen pre dikant zyn. Uit Rome wordt gomeld, dat dr. Schaep- man Zaterdag door Z. H. den Paus in parti culiere audiëntie werd ontvaDgen. Het feest van de VereenigingChristeiyk Nationaal Zendingsfeest zal worden gehouden Woensdag 3 Juli a.s. op het landgoed „Hoevo- laken" by Amersfoort, daartoe door den eige naar, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, beschikbaar gestold. De rekening van het hoogheemraadschap Delfland over 1900 bedraagt In ontvangst f 238.004 en in uitgaaf f 181.638. Naar het „H. Dagblad" verneemt, heeft H. M. de Koningin aan het hoofd der Engelscho missie, welke do troonsbestyglng van den koning van Engeland aan ons Hof kwam aankondigen, HDr. portrot, eigenhandig onder* teekend en in zilveren HJst, vereerd. Z. H. de Paus heeft het kruis „pro Ecclesia et Pontifice" verleend aan de heeren mr. H. van Basten Batenburg te Togolon, Jacques Oor, te Roermond, Clemens Hengst, burgemeester te Boxmeer, allen loden van hot hoofdcomitó van de Wereldhulde, eu aan den heer M. Waterreus, uitgever en oud corres pondent voor Nederland van het voorbereidend internationaal comité der Wereldhulde te Roermond. —In de gehouden vergadering der Ned. Maat- schappy tot BevorderiDg der Veeartsenykunde in Nederland, vereenigdo men zich met de volgende motie van de afdeeling Noord-Holland. „De buitengewone 41ste algemeene ver gadering der Maatschappy ter bevordering der Veeartsenykunde in Nederland, gehouden 20 April 1901, schenkt haar geheele adhaesie aan de wyze waarop de Regeering overeen komstig de in het desbetreffende door haar ingediende wetsontwerp aangegevon bepalingen de tuberculose onder het rundvee wenacht te beteugelen; vereeuigt zich nameiyk met do In be doeld wetsontworp omschroven hoofdmaat regelen (aangifte, afzondering en afmaking van clinisch zioke runderen, vrywilligo tuberculi- natie, afzondering der op de tuberculoaoproef reageerendo dieren enz.) alsook mot do voor gestelde regeling betreffende de uitvoering en handhaving dier maatregelen; geeft aan een uit haar midden to benoemen commissie do opdracht om de bovenvermelde beslissing, afdoondo toegelicht, in een zaakrijk doch beknopt rapport door tusschonkomst van het Hoofdbestuur ter kennis to brengen van de Rogeering, do leden van do beido Kamors der Staten-Generaal en de loden van het Land- bouw-comitó". Door een commissie van dames en hee ren is het initiatief genomon om do a. s. 70ate verjaring van mej. Catharina F. van Rees, de dichteres-componiste van het Transraalscho Volkslied feesteiyk to godonkon. In de desbetreffende circulairo wordt ge zegd, dat men mej. Van Rees wil huldigen als do eerste Nedoriandsche vrouw, die een Europeoache vermaardheid vorwierf; die in eigen vaderland met miskenning had te wor stelen; dio door Franscben on Duitachers in Darmstadt, haar huidige woonplaats, vereerd wordt om de geestdrift, dio door heel do wereld haar lied bleef opwekken. Daarom wil men den 22sten Augustus a. s. maken tot oen vreugdedag, niet alleen voor de dèn 70- jarige, maar voor eon iegeiyk, die de Nedor iandsche kunst op prys stelt. Het ^lan is, hot lokaal van „KunBt en Konnis" te Arnhem in een feestzaal te her scheppen, waarm men haar van heinde en ver kan komen begroeten, terwyi een rustig, aan genaam verblijf voor de kunstonaros zal worden bosproken, waar zy zich geheel vry en thuis zal gevoelen. De circulaire is geteekond door: Douairière Klerck, gravin Van Hogendorp, voorzltstor van don Nationalen Vrouwenraad, Den Haag; Douairière Martini van Geffen Dittlmger, lid van eer van „K. en K."f te Arnhem; Mevr. De Feyfer Von Essen, lid van eer van „K. en K.", Arnhem; mevr. Do Man-Calkoen, lid der Pict.-comm. van K. en K." Douairière Wasclewicz Van Schilfgaardo, Membre protecteur de l'Ass. pour l'Art Inter national; Mevr. Eliso van Calcar, letterkundige Cornelie de Meyier, loerares Middelbaar Onder- wys, Arnhem; Betsy Perk, voorzitster van „Kunst en Konnis"; Mevr. Van der Poel Hid- dingli Scbuurbequo Booyo, 2do voorz. van „K. en K."; mevr. wod. dr. Langelaan Rutgers, secr. van „K. en K."; Emile von Brücken Fock, Arn. Wagenaar, Cato do Jongh, Sophia M. Fromberg, muzikale commissie van „K. en K."; dr. Aleida Nyiand, leeraros aan de H. B.-S. voor Meisjes, Amsterdam; Top Naeff, tooneelschryfster, to Lochem. Naar men verneemt, vroeg dr. K. W. van Gorkom, to Baarn, schoolopziener in het arrondissGment Amersfoort, zyn eervol ontslag als zoodanig. Een bekend politieman te Amsterdam is aan bet korps en aan de zynen ontvallen: gisteren ia aldaar overleden de hoofdinspecteur by de Amsterdamscho politie, de heer Johannes Manua Boas. Den 24ston Nov. 1839 te Amsterdam gebo ren, trad hy daar op 1 Juli 1871 als volon tair in dieust by de politie, werd 23 Sept. van datzelfde jaar onbezoldigd inspecteur; op 1 Juli 1873 inspecteur 2de kl. en eindelijk op 1 April 1888 hoofd-inspecteur. De overledene heeft dus een heel stuk van de geschiedenis van het Amsterdamsche politiekorps medegemaakt en heel wat moei- lyke dagen gekend. Een groot deel van zyn dien8ttyd bracht hy door in don Jordaan. Hy heeft daar de dagen gekend, toen het in hot vroegere Volkspark en de omgeving in do eerste dagen van het socialisme woolig kon toegaan, en ook later, toen het Volks park was verlaten en do vergaderingen in „Constantia" op de Rozengracht plaats had den, had do inspecteur Bons dikwerf oen lastigen dienst. Zeer verdieneteiyk maakte hy zich in Juli 1888 by het a. g. „paling oproer", toen hy dienst deed aan het bureau Noordermarkt en daar als tijdeiyk commis saris in de ödo sectio fungeerde, en ook in de dagen van de kerkeiyke troebelen daar ter stede werd veel van zyn krachten gevorderd. De laatato jaren waa hy werkzaam als afdeelings chef aan hot politiebureau Raam poort, doch sedert twee jaar ongeveer begon nen de krachten van den vroeger zoo ster ken man minder te worden en sedert 29 Dec. des vorigen jaars kon hy zelfs geon dienst meer doen. Ziekte hield hem sedert dien tyd aan zyn woning en zyn bed ge kluisterd, tot de dood hem gisteren riep. De heer Boaa was gerechtigd tot het dragen van de gouden Eere modaillo van do Oranjo- Nassau-orde en van het Kruis, in 1893 na de inhuldigingsfeesten namens de burgery aan do politie geschonken. Z. M. Koning Willem III schonk hem by het eerste bezoek, dat de Vorst na zyn huweiyk met Koningin Emma aan do hoofdstad bracht, een gouden dasspeld, gesierd met briljanten en de letters W. en E. [Hbl.) De correspondent te Nymegen van het „Hbl." meldt: Derk Haspels opende alhier de ry zyner afscheid8voorstellingen. Het was te voorzion als Haspels voor de laatste maal in zyn go- boortestad Nymegen zou optreden, moest het zyn voor een uitverkochten schouwburg. Do vrienden van Derk en hy heeft er volon ze wilden als één man presont zyn, om zyn afscheid mee to maken, en ze waren er, en zagen hem nog eenmaal iu zyn volle kracht in Lemaltre'a „Koningen/' De huldo begon in het eerste bedryf met de aanbieding van een lauwerkrans door de Arnhemscbe Kunstvereeniging. De groote betooging bleef echter bewaard tot het slot van het laatste bedryf. De heer Viaweg, ais voorzitter dor schouwburgcom missie, sprak den scheidenden kunstenaar toe. Spr. zoide het zich tot een aangename taak te rekenen, den jubilaris op zyn tournóe ge luk te mogen wensclion In zyn geboortestad, en sprak de hoop uit, dat Nymegon'a hulde oen afschaduwing mocht zyn van do glorie, die Haspels in de grootere plaatsen wacht. Haspels antwoordde: Toen ik rayn loop baan begon, zei een rayner bloedverwanten, dat ik was do schande der familie, maar by het zien dezor volle zaal bon ik overtuigd, dat het publiok er anders over denkt, en roken* ik het my eon groote eer in myn geboorte-, stad het eerst gehuldigd te worden. Doctor Van dor Syp, als voorzitter van de Kunstvereeniging, bood ook oen krans aan en deelde mede, dat het doel dezer Vereeniging is in hot algemeen, do kunst te bevorderen.* Ook spreker rokende het zich een aangename taak, Haspels als een kunstenaar en als oud- Nymegenaar een bewya van sympathie te kunnen overhandigen. Haspels dankte ook voor dit huldeblyk. Een langdurige ovatie van het publiok volgde, eon paar maal werd gehaald en daarmede was do betooging geëindigd. Het stoomschip „Ambon", van Amster dam naar Batavia, vertrok 21 April van Aden; de Amstelland". van Amsterdam naar Buenos-' Ayros, vertrok 20 April van Cardiff; de „Genoral" (huisreis) vertrok 19 April van' Marseille; de „Kanzier" (uitreis) passeerde 20 April Dover; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 April Gibraltar; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 April te Suez; de „Soembawa", van Amsterdam naar Bata«' via, arriveerde 21 April te Port-Said. Hazerswoudo. Tot voorzitter van de com missie tot wering van schoolverzuim voor den Ryndyk werd gekozen de heer C. Gppelaar, tot secretaris do heer J. M. Kok. Nu ook de' heer N. Yoeta zyn benoeming tot lid dierzelfde commissie voor hot Dorp Leeft aangenomen,1 zyn de beide commlssièn compleeb Koudekerk. Door den waarnemend Bur-J. gemeester alhlor is tegen Donderdag 26 April, des middags te 12 uren, een Raadsvergadering uitgeschreven, ten einde den nleuwbonot-mden burgemeester, den hoer J. C. van Voorthuyson, te inutalleeron. Naar wy vernemen, worden er pogingen in het werk gesteld, om den heer Van Voort- huysen dien dag alhier feesteiyk iu te halen. Te dien einde zal hedenavond ten huize der wed. C. van Egmond door maniyke ingezelcaen boven de 16 jaar eon vergadering worden gehouden. VVouhrugge. Een 4-jarig meisje van den arbeider J. v. L., In het dorp, is in de ouder- lyke woning, waar vet gesmolten werd, met een der beenen in de kokende massa terecht, gekomen, zóódanig, dat hevigo brandwonden bekomen worden, en do spoedige hulp van dr. Asman onvermydeiyk en hoog noodig was. Uit <le „StaaUootiraat". Koninklijke besluiten. Pensioen verleend aan L- LI. Goedhart, commies iste kl. b() 'e Rijks belastingen, 650; D. óe Vrie6, commies-ontvanger der invoerrechten, ƒ530. Voorts aan do nagonoomde weduweD van burger lijke ambtenaren: O. J. Hoekwater, wed. P. A, Groenendijk, eerder wed. F. J. Bauwen», kantoor, koeoht oer posterijen, 163; M. liefstede, thana "Wat zyn afkomst betreft, zoo was Ronald Gordon de afstammeling van een zeer oude 8chot8che familie en eon eenig kind. Zyn vader was vroeger byzonder ryk geweest en in de dagen van zyn eerste jeugd was Ronald zelden een wensch ontzegd. Reeds op een leeftijd, waarin andere knapen slechts vaag van zulke hoerlyke dingen droomen, had hy een pony, oen horlogo en een geweer bezeten. Hy had echter ook oen uitstekende opvoeding genoten en uitmuntend onderricht, waarby geen kosten gespaard waren, on dat had, wyi hy vlug van begrip was, goede vruchten ge- dragon. En wat was het goed, dat hy zooveel geleerd hadZijn vader speculeerde, verloor daarby zyu ..mogen tot op den laataten penning en moest nu op zyn ouden dag weer van voren af beginnen. Nu had Rouald gelegenhoid z(Jn taienton te ontwikkelen. Hy werd ingenieur en kwam in deze betrekking, ofschoon langzaam, vooruit. Hy woonde samen met zyn vader zyn moeder was roods jaren geleden gestorven en zoo „sukkelden zy verder", zooals zy het noemden, en wel zeer bohaaglyk. Natuurlyk hield de oude heer er geen eigen rytuig en geen echte havanna-sigaren meer op na, maar ala hy 's middags thuis kwam, wachtte hem een eonvoudig, doch smakelyk maal, een gemakkeiyke stoel en een meer schuimen pyp. Op verlangen van zyn zoon bleef hy ook lid van de oude club der »8wTOTt*s"; hy las ósat de couranten en speelde zyn partytje whist, en vond over het geheel, dat het met zulk een goeden zoon env eon onberi8peiyken naam nog de moeite waard was te leven. Zyn zoon werd een schitterende toekomst voorspeld, on hy, zyn vader, had zichzelven geruïneerd, om zyn schuldeischera tevreden te stellen. Er was toen niet oen mooi sommetje heimeiyk ter zydo gelegd; elke zil veren lepel, al hot tafelgoed en allo meubelen werden aan een sterk ontwikkeld eergevoel opgeofferd. Zoo hadden dan ook slechts de helft van zyn vroegero vrienden hem gaande weg in den steek gelaten en de dagen ver geten, dat zy aan zyn tafel gedineerd en op zyn moerasland gejaagd hadden. Ronald Gordon was zeven en twintig jaar, groot, verbrand, knap, maar niet opvallend mooi. Hy zag er oorder als een kranige cava- lerleofflcier uit dan als een hard werkende, vooruitstrevende ingenieur, on hy was ook workeiyk, juist vóór het ongeluk do familie had getroffen, by een élite-regiment ingeiyfd. Om damesgezelschap gaf hy weinig, want by had geen tyd meer voor „vlindergefladder" in de fijne Londensche salons, zooals hy het noemde; zyn tyd was geld, hy mocht dien daarom niet verkwisten. Hy had zich natuurlyk ook een zelfstandige opvatting van wereld en dingen toegeëigend, by voorbeeld daarover, hoe hy zich het ideaal van een vrouw voorstelde; maar hy had nooit gedroomd, dat hy het in zulk een eenzaam, afgelegen oord, als de moeraslanden van Horton, zou vinden. Den geheolen dag had hy afstanden gemeten en vele myien te voet afgelegd. Zyn laatste heldendaad bestond nu nog In het bestygen van een ouden, bouwvalligen toren, om het landschap van boven nog eens te overzien. Een vervallen steenen trap leidde naar den bovensten trans, welke aan den eenen kant het uitzicht op het moeras van Horton en de zee bood, aan den anderen op het dorp Horton zelf en zyn hoogen kerktoren; op den vol genden.... ja, wat was dat? Een meisje in oen witte japon op oen voetpad vlak in do nabylieid, achter haar een maD, die haar dreigde, en naast haar een blaffende hond. De man was een vagebond; het meisjo het was nu geen tyd daarover na te donken. In het volgende oogenblik stormde hy hals over- kop de trap af en over het dichtst by zynde veld naar de straat, welke naar do plok leidde, waar hy hot meisje had gezien. Zy kwam als een opgejaagd wild aangerend en de schurk achter haar aan. „Red myi O, red myP' hygde zy buiten adem en in een oogwenk stond hy Lusschon haar on don vervolger, die, niot in staat zyn snellen loop plotseling te staken, nu door een stevige hand een steviger dan zyn eigene en dat wilde voel zeggen by den kraag gepakt en tot stilstaan gedwongen werd. „Wat, voor don drommel, hebt gy met de jongedame voor?" Hy schudde hem als een rat, terwyi hy sprak. „Hoeft hy u bestolen?" wendde hy zich tot Rosamund, die, naar adem snakkend en als een espeblad bevend, naast hem stond. „Ja, hU hoeft my myn cointuur, myn hals ketting on myn armbanden afgenomen." „Je bent een nette spitsboefl Geef alles oogenblikkeiyk terug l" beval hy en schudde hem opnieuw. „Ik geloof, dat een veel langer verblyf dan hot vroegere op een plaats, welke je zoer goed kont, je niets zou schaden I" „Waarom zwerft zoo'n jongedame ook rond on leidt arme menscben in verzoeking, terwyi zy zulke waardige dingen draagt?" bromde de vagebond, terwyi hy den buit teruggaf. „Het verwondert my alleen, dat gy ook niet zegt: eerlijke menschengy, spitsboefl" „Is dat alles?" vroeg by vorvolgens, terwyi hy Rosamund de sieradiön ter hand stelde. Toen hy nom daarby onwillekeurig ietwat minder styf vasthield, nam de dief spoedig zyn kans waar, rukte zich plotseling mot ge weld los en snelde met eon geweldigen sprong over hot dichtstbyzyndo hek weg. Mr. Gordon wilde hem volgen, maar een blik op de jongo- dame hield hem terug. „Ik bid u, laat my niet alleen l" riep zy snikkend en zenuwachtig. „Er kunnen hier nog moor zuikon rondloopen en dan zouden zy my vermoorden." „O, dat geloof ik niot, do kerol hooft hier in de buurt geen kameraadMaar ik biyf natuurlyk by u en zal u naar huis vergo- zelien, wanneer gy het toestaat," zeido by; daarop raapto hy haar hoed op en beschouwdo haar voor het eerst met onderzoekeude blikken. Ofschoon haar gemat doodsbleek was, haar lippen beefden en heur haar verward over haar schouders golfde, meende hy toch nooit een mooier meisje gezien te hebben. Wie zou gedacht hebben, dat hy hier op het eenzame moeras een voornaam meisjo met zulk een rein, classiek profiel zou aantroffen? Van waar kwam zy? Waar behoorde zy thuis? Was zy wellicht uit de wolken gevallen? „Ik weet niet, hoe Ik u zal danken," begon Rosamund met bevende stem, en nu, nu alles voorby was, begon zy, tot grooto ontsteltenis van haar metgezel, te weenon. „Hy de man wüde my ombrengen hy zeide het; wanneer gy niet gekomen waart, zou hy my zoker vermoord hebben." „Hy wilde u waarschyniyk alleen maar angst aanjagen; en nu, nadat gy u zoo dapper hebt gedragen, wilt gy ten slotte toch ntö uw zeifbeheersching verflozen? Kom, hier ia uw hoed; wil u houi niet liever opzetten?'* Rosamund deed al haar bestzy was wel op het punt in een krampachtig snikken uit te breken, maar zy onderdrukte dat, draaide heur haar mot hovende vingers weor in een wrong, bevestigde dezo en verklaarde vorvol- gen'i, dat t\j gerood was »>tn naar huis ta gaan, maar dat zy zich schaamde hem zoo'n verren weg, dien goheoion weg naar Horton, te ïaten afleggen. „Horton? Daar, waar do oudo kork is? Ik wist niet, dat daar fatsoeniyke fledon wonen; ik dacht, dat daar hoogstens eea paar ver-, stoendo smokkolaars waren." „Zie ik oi' uit ala ee:i versteende smokke laar antwoordde Rosamund mot een poging tot glimlachen. „En toch woon Ik daar.' „Eu mag ik vragen, hoe hot kornt, dat g(J geheel aileon zoo ver van huis zyt? Die dame,' die oons met al haar juweolen ongehinderd door geheel Ierland misdo, zou dat ln dezd streek met bobben moeion wagen. U kout toch hot bod: „Ryk en mooi?"" „Ja, natuurlyk, maar ik dool hior rond4 omdat het my genoegen verschaft, en Ik ga aileon, wyl ik memand heb, die moe m|j zou' kunnen gaan; van nu af zal ik mij echter nooit weer buiten wagen; ackl en dat was myn eenlg genoegen." Mr. Gordon b6schouwdo de jongedame, wier eenig genoegen het was in dezo zwarte land streek alleen te gaan wandelen, met verwon derde blikken. „U schynt verbaasd te zyn," gaf zy op zfia blik ten antwoord on zag hem met onschul dige, oprechte oogon aan. [Wordt 9srvolgd4

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1