A®. 180T. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Ri 12617 Vrijdag 13 April. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden f ï.io.' Buiten Leiden, per looper en waar asonten govostigd zfln 1.30 Franco per post 1.65*. PRIJS DER ADVERTENTIËBr: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ned.-Zuidafrikaansclie Vereeniging. V Afdeding Leiden en Omstreken Ontvangen by don PenningmeesterZoeter- woudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op het 40 jarig feest van de familie H., te Voorhout (Oosthout), voor de Btrydende broederen Gecollecteerd door Marie op de bruiloftspartij van W. en G. 1.20 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Offioieele Kenniisgevinffeii* DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen® kennis, dat door GEERTRUIDA CATHARINA VAN ITERSON, weduwe van J. BRAXHOVEN, alhier woonachtig, een verzoek- •chrilt ia ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Oude Heerengracht No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 11 April 190L VA.N HEYST, Secretaris. Leiden, 12 April. Buiten en behalve den reeds gemelden uitslag van hot examen voor sergeant dienst doend luitenant te velde werd nog met goed gevolg b(J het 4de regiment infanterie examen afgelogd voor sergeant-majoor door den eergeant-majoor tit. J. D. van Buuren, en door do korporaals M. F. Pluim Mentz en M. Duveen, van de bataljons alhier, voor sergeant. In een openbare vergadering van do vooruitstrevende kiesvereeniging „Vooruit gang", alhier, op Woensdag 24 dezer, zal prof. mr. W. F. M. Treub, van Amsterdam, een politieke rode houden, ton onderwerp heb bende: „Wat willen de vryzinnig-democraten?" Er zal gelegenheid worden gegeven tot debat. Van het BWoordenboek der Nederlandache Taal" ia van het zesde deel verschenen de 1ste aflevering, behandelende de woorden Harst Hebben, bewerkt door dr. A. Beets. De Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben ongeschikt verklaard voor het gebruik vau motorry tuigen, de volgende wegen in de gemeente Zoeterwoude, bekend op den legger der wegen en voetpaden als: o. Nr. 8, de Zoeterwoudsche weg; b. Nr. 9, do Vrouwenweg; c. Nr. 10, de Mieniogweg; d. Nr. 11, de Noordbuurtsche weg; e. Nr. 12, de Dorpsstraat; f. Nr. 13, de Verlaatweg; p. Nr. 14, het vervolg van den Verlaatweg; h. Nr. 16, de Stompwyksche weg; t. Nr. 21, de Ommedyksche weg; j. Nr. 22 en 23, de Weypoortsche weg; k. Nr. 41, de Vlietweg; zynde de wegen van de grens met Leiden zuidwaarts tot die met Stompwyk (sub a tot h), van den Hoogen Ryndyk zuidwaarts tot ,het voetpad, genaamd het Korte Kerkepad (£rttb i en j), en van de Lamme Brug over den Leidscben Vliet tot het LeidscheDelftsche schouw (sub k); Hierdoor is de geheole gemeente Zoeterwoude voor het automobielen-verkeer afgesloten, daar de overige wegen niet te bereiken zyn, of op verboden wegen stuiten. De Kamer van Koophandel te Bergon- op-Zoom heeft met algemeene stemmen be sloten het adres van „Leidens Belang" ter zake van het voorstel tot wyziging der Hin- 1 derwet (quaestie dor slachthuizen) steunen. Do Kamer te Dordrecht besloot het niette doen. Nauwelyks waren de deuren van de gemeenteraadszaal te 's-Gravenhage gisteren geopend, of een massa menschen stroomde de beperkte ruimte der tribune binnen. Het veroveren van een staan- of zitplaatsje van deze biykbaar in de schouwburgzaak belang stellende menigte ging met zooveel geraas j gepaard, dat de voorzitter, wien 't by het doen dor mededeelingen toch al veel moeite kost om zich verstaanbaar te maken, door dit leven maken geprikkeld, het hoofd naar de tribune Wendde, den aanwezigen met luide stem toe roepende: ."Willen jelui daarboven asjeblieft stil wezen; anders zal ik eenvoudig de tribune laten ontruimen 1" 'tWerd daarboven stil, maar de tribune werd kort daarop toch ontruimd, omdat de Raad het met zyn voorzitter noodig achtte ©enige oogenblikken In geheime zitting by een te blijven. Daardoor haalde de vergadering zich een herhaling op den hals van de binnenstorming der nieuwsgierigen, toen, na het comitó- generaal, de zitting heropend werd. Het voorstel der drie leden van de schouw burg-commissie tad hoe" (door-bespeling van den Schouwburg onder jaariyks te hernieuwen contract, met toepassing der voorstellen van B. en Ws.) werd aangenomen met 21 tegen 10 stemmen. In behandeling kwam nu de Concept-over- eeDkom8t tusschen de heeren Yan Bylevelt en Lefövre en de Gemeente. Het amendement-Van Malsen (verplichte be speling van den Schouwburg door het Nedorl. Tooneel) werd verworpen met 17 togen 8 stemmen. De concept-overeenkomst werd na de arti- kelsgewyze behandeling in haar geheel goed gekeurd met algemeens stemmen. By do behandeling der door B. en Ws. voor gestelde verandering in don Schouwburg en de financieele regeling daarvan, merkte de heer Van Zuylen op, dat het wegbreken der baig noires ter verkryging van meerdere zaaluit- gangon niet noodzakelyk is. De wegneming van één uiterste loge by het orkest aan beide zyden zou voldoende zyn. De wethouder Mouton en de voorzitter achtten thans weer andere wyzigingen moeiiyk, waar de geheele financieele overeenkomst op de eerst voorgestelde wyzigingen gebaseerd is. Het voorstel-Van Zuylen werd verworpen met 19 togen 5 stemmen. De voorstellen in hun geheel van B. en Ws. werden aangenomen met 19 tegen 5 stemmen. En hiermede was de ltaad van deze lastige quaestie, die in de laatste maanden de ge moederen heeft beziggehouden en opgewon den, eindeiyk af. De opera mag weer in het gezellige zaaltje van het Voorhout spelen, tot groot genoegen niet alleen van habitués on bezoekers, doch ook van de honderden, die er hun brood door verdienen. Ais uiting van vreugde en ingenomenheid mot de beslissing van den gemeenteraad, waardoor hot voortbestaan van de opera, althans in de oerste jaren, verzekerd is, opende het orkest gisteravond do voorstelling in don Franschen Schouwburg met het Wilhelmus, gevolgd door het Wien Neerlandsch Bloed. Het publiek stemde harteiyk in met deze betooging. Tot ondorwyzeres aan do Christeiyke school te Kralingsche veer is benoemd mej. Joh. P. v. d. Bil, van Oudshoorn, die deze benoeming heeft aangenomen. De Nederlandsche Vereeniglng tot be vordering van Zondagsrust zal, by gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, op 19 en 20 September a. s. te 'ff-Gravenhage een congres houden. Benoemd zyn aan de h. b.-school te Voon- dam tot leeraar in de aardrykskundo en de geschiedenis de hoer J. Pik, te Voorschoten, 'en tot tydelyk leeraar in die vakken, voor drio maanden, de heer B. van Halteren, te Wildorvank. Een groot aantal genees-, natuur- en wiskundigen veroonigden zich gisternamiddag om twee uren in de Groote Doelezaal, te Rotterdam, om getuige te zyn van de opening van het achtste Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres. De ministers van binnenlandache zaken en waterstaat, met den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die waren uitgenoodigd, waren aanwezig. De gemeente werd ver tegenwoordigd door den wethouder Drost. Uit den vreemde waren o. a. aanwezig de professoren Becquerel en Calmette uit Parys en W. Spring uit Gent. Die allen werden door den voorzitter van het congres, dr. H. Klinkert, welkom geheeten, waarna deze laatste 6en uitvoerige rede hield over de ontwikkeling der medische weten schap, in het byzonder van de longtuberculose. Na het uitspreken van de zeer toegejuichte rede van dr. Klinkert bracht de secretaris zyn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 1125 leden telt. Uit 't verslag van den penningmeester bleek, dat do ontvangsten bedroegen fl 1,064.02 '/j en de uitgaven f 7471.32'/2, zoodat het batig slot bedroeg f 8592.70. Uit het verslag van de bibliotheek-commissie bleek, dat de lyst der boeken zoo goed als gered is en aan de Koninklyke Academie van Wetenschappen aanwezig is. Spoedig zal do commissie kunnen bepalen welke werken en tydschriften in Nederland nog ontbreken. De commissie hoopt, dat het congres de noodige gelden boschikbaar zal stellen om baar werkzaamheden geregeld te kunnen voortzetten. De voorzitter stelde vervolgens voor de vol gende sub8idiön te verleenen: ƒ1020 aan dr. Bremer tot het aanschaffen van een spectrometer, f 1000 aan den heer Bakhuis Roozeboom voor metaalalliages, f 600 voor de bibliotheek commissie, f 600 voor het fonds en f 100 voor het leesmuseum. Professor Stokvis stelde voor het eubsidio voor de bibliotheek op f 1000 te brengen. Over een en ander zal nader worden beslist. Des middags om halfvyf werden de leden van het congres ten stadhuize ontvangen door het voltallige dagolyksch bestuur, behoudens den burgemeester, door treurige familieomstan digheden verhinderd. De aandrang dor congresleden was zoo groot, dat zoowel de kamer van B. en Ws. als de raadszaal geheel gevuld waren. Nadat de voorzitter van het congres het hoofdbestuur had voorgesteld, sprak de heer Hudlg, waarnemend burgemeester, eén be groetingswoord, waarna dr. Klinkert ant woordde. Zyn woorden werden evenals die des heeren Hudig levendig toegejuicht. Daarna bleef men nog geruimen tyd onder gezelligen kout byeen. In den Schoolraad voor de Scholen met den BybeJ, te Utrecht gehouden, diende de heer Lohman een motie in, eenlgszlns ge amendeerd luidende als volgt: De Schoolraad, van oordeel, dat door het ingediend wetsontwerp in meer dan een opzicht verscheidene byzondere scholen reeds nu, en vele (vooral de kleinere) dier scholen op den duur, in slechter financieelen toestand zullen komen dan waarin zy thans verkeeren, hoopt, dat do pogingen, door do verdedigers dier scholen aan te wenden, om het ontwerp van die gebreken te zuiveren, met goeden uitslag zullen worden bekroond. Deze motie werd aangenomen. De gemeenteraad van Den Haag benoemde tot directeur der H. B.-S. met 3 jarigen cursus voor jongens aldaar dr. J. F. Haverman, leeraar in de Nederlandsche taal en geschiedenis aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus aldaar. Naar men verneemt, zal dr. Haverman bedanken voor het ambt van arrondissements- echoolopziener, waartoe hy onlangs bij Kon. besluit benoemd is. Op 16 dezer vertrekt por ex tra-trein te 1 u. 45 m. uit Den Haag de Engelsche missie naar het paleis Het Loo, om aan H. M. de Koningin officieel kennis to geven van het aanvaarden der regeering door koning Eduard. Te dezer gelegenheid zal een gala diner ten paleize worden gegeven, waaraan ook oen 30-tal genoodigden uit Den Haag zullen deelnemen. De missie en de genoodigden vertrekken te 9 u. 30 m. weer per extra-trein van het Staats spoor naar Den Haag. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben verleden week een cemmlssie ontvangen uit de H. B.-S.-scholieren in Neder land, ter aanbieding van een teekening van een op to richton gedenkzuil, als hulde van die leerlingen. Na een hoogst minzame ontvangst sprak H. M. den wensch uit, dit gedenkteeken te kunnen onthullen vóór H. Dr. reis naar Schwerin op een nader aap te wyzon plaats in de nabyheid van het paleis. Mevrouw Holtrop Van Gelder is gister avond te Haarlem in „M(jn Schoondochter" opgetreden en door het publiek warm gehuldigd. Aan het einde van het tweede bedryf daalde een regen van losse bloemen op haar neder, en brachten bestuurderen van den Schouw burg bonevens van de tooneelvereeniging „Cremer" tal van bloemstukken op het tooneel. Namens die beide corporaties sprak de hoer Van Gasteren haar too, zoido zelden met meer bloemen en met meer animo een actrice gehuldigd te hebben dan dezen avond, on sprak den wensch uit, dat zy nog lang mocht gospaard biy von voor de Nederlandsche kunst in 't algemeen en „Het Nederlandsch Tooneel" in 't byzonder. Spreker eindigde zyn toespraak met de volgende dichtregelen: Weer trilt het hart van vreugd, De bange vrees vlood heen, Dat gy, der achryv'ren tolk, Zoudt aan de kunst ontzinken. Goddank, weer zien we u in vollon luister [blinken Gelyk een klare zon, na 't wolkgevaart' ver dween I Daarop volgde een stormachtige ovatie, een herhaaldelyk terugroepen. Ook by het einde van het laatste bedryf werd de kunstenares harteiyk toegejuicht. Mot deu trein, die te 8.07 uur te Apel doorn aankomt, keert prins Hendrik heden avond van zyn buitenlandsche reis op Het Loo terug. De Turksche Regeering heeft den door voer door het Turksche Ryk van wapenen, bestemd voor de Perzische Regoering, verboden. Onder leidmg van mevr. De Klerck Van Hogendorp word te Amsterdam gehouden de tweede algemeene vergadering van den „Na- tionalen Vrouwenraad van Nederland". Uit het jaarverslag bleek, dat 32 vereeuigingen met ongeveer 32,000 leden waren aangesloten en dat Nederland het dertiende lid ia in den Internationalen Vrouwenraad. Besloten werd om als symbool voor den internationalen raad op te geven een regenboog met het devies „Concordia Discordes". Do dames Godefroy en Hissing on de heer Duys werden bonoomd om een onderzoek te doen naar de wetten, waarby aan ambtenaarsvrouwen verboden wordt zaken to dry ven. Tegen het bestuursvoorstel, om een manifest te verzenden aan de kiezers, verzette zich de Leidsche fabrieksmeisjes-vereeniging, zoodat volgens de statuten daarvan moest worden afgezien. Als volgende vergaderplaats is Rot terdam aangewezen. Er is voorts een commis sie van drie dames benoemd: de damo8 Van der Meer, te Deventer; Kooistr^, te Apeldoorn, en Mouiyn, te Nunspeet, om een onderzoek in te stellen naar de plageryen, waardoor twee meisjes zich van het gymnasium terugtrokken. Op do alphabetische aanbovelingsiyst voor raadsheer by het gerechtshof te 's-Gravenhage staan: jhr. mr. J. van Doorn, mr. R. D. Baart do la Faille en mr. J. de Sitter, rechters onderscheideniyk te Rotter dam. Utrecht en Groniogen. Naar aan „De Ned." bericht wordt, zoeken de vry antirevolutionairen met de andere Chris- teiyke partyen „provinciesgewyze" totsamen- werking te komen, door hun steun aan te bieden aan do „zittende leden", mits dan ook in andere Uèlnctea #wederkeerig" steun wordt verleend. Mocht echter de „antirevolutionaire party" aan geen andere, dan aan eigen candi- daten steun willen verloenen, dan zouden ook do vry-antirevolutionairen eigen candldaten stellen, en verder geen hand uitsteken om de „antirevolutionaire" candidaten te doen zege vieren, zoodat deze dan weer, evenals in 1897, uitsluitend op de Roomsch-Katholieken zullen moeten steunen. By de feesten ter gelegenheid van hot 50 jarig bestaan van het instructie-bataljon te Kampen zal de feestrede in de groote kerk worden gehouden door den luit.-kol. van. den gen. staf G. J. W. Koolemans Beynen. Van de korpsen van het leger worden deputatiön van oud onderofficieren en korporaals van het bataljon uitgenoodigd om die korpsen by de feesten te vertegenwoordigen. Een ingezetene te Steenwyk heeft aange boden f 100,000 een tonne gouds in de gemeentekas te storten, wanneer het onderwys in deze gemeente ln de door hom gewonschte richting gereorganiseerd wordt. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal te Steenwyk o. m. een hoogere burgerschool met S jarigen cursus verryzen. {Zio. Ct.) Op de begraafplaats te Lochem is een nieuw medaillon aangebracht op den gedenk steen op het graf van dr. W. C. A. Staring, den geoloog en landbouwkundige. Nu er sinds zyn overiyden vele jaren heen gegaan zyn, vras by het grootste deel der Nederlanders verloren geraakt de beteekenis der zinnebeeldige voorstelling op het vroegere medaillon en werd besloten daarvoor het por tret van den afgestorvene in de plaats te stellen. Naar een teekening van een der zonen van den overledene, werd dit door een leer linge van de Academie te Amsterdam, mejuf frouw Jeltsema, gemodelleerd en vervolgens in brons afgegoten. Op aanwijzing van een der oorspronkelijke oprichters van het gedenkteeken is het oude medaillon behouden, door het aan de achter- zydo van don steen to bevestigen. LockCt.) Het stoomschip „Bogor", van Java naar Rotterdam, arriveerde 10 April te Marseille; de „Salak", van Rotterdam naar Java, pas seerde 11 April Ouessant; do „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, aVriveerde 11 April te Perira; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 April van Genua; de „Koning Willem HI", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 April van Genua; de „Maasdam" arriveerde 11 April van Nieuw- York te Rotterdam; de „Myrmidon" vertrok 9 April van Batavia naar Amsterdamde „Statendam" vertrok 11 April van Rotterdam naar Nieuw-York (aan boord 88 kajuits- en 538 tus8chendekspassagiers). Leiderdorp. Woensdag 17 April a. e., des namiddags te óén uur, zal in het Raadhuis, alhier, gelegenheid worden gegeven tot koste- looze inönting of bermönüng. Lisse. Reeds in de nabyheid der hyacinten- velden komen ons de zachte geuren te gemoet, het welbekende sein dat de bloei officieel is ingetreden. Nog een paar dagen en alles is open. Wie genieten wil, hy kome nu om het feest van Flora mede te maken. De eersto kistjes bloemen zyn reeds verzonden. Er zyn Umeiyk voel gebreken onder den te velde staanden bollenoogst, de laatste mist heeft nogal schade gedaan, hoewel dat alleen waar neembaar i3 voor den vakman, die de planten van naby beziet. NoordwjykerJiout. De lokaio R.-K. Kies vereeniging „Recht en Orde" alhier heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld jhr. F. C. J. Dommer van Poldersveldt, burgemeester dezer gemeente. Rynzaterwoudo. By de Ned.-Herv. Ge meente alhier is beroepen ds. A. Troelstra, te Willemsoord. Oude-Wetering. Uitgenoodigd door het in deze stroken bestaande Transvaalcomitó, traden bier in de zaal van den heer Cozyn op de heeren Janson, Duplessis en Coetzee, Zuid- Afrikaners. Hot doel van dezo byeenkomst was: uiteen te zetten, wat er na den oorlog dient gedaan te worden. De heer Janson sprak oen inleidend woord, nadat de voorzitter van het comité, ds. Klein Wassink, de heeren eerst aan het publiek had voorgesteld. In dat inleidend woord betoogde do heer Janson, dat twee dingen noodzakeiyk waren, zoo gauw do oorlog geèindigd was, n.l. versterking van het Holland6ch element in Zuid-Afrika en hulp van Hollandsch kapitaal. Dit laatste was zeer noodig, daar anders oen gowonnen oorlog nog een verloren stryd zou kunnen worden, als Engeland zyn gold aanbiedt om de ver brande plaatsen te helpen herbouwen, terwyi Nederland terug blyft. Dan zou Engeland laud* heer worden en do boer pachter. Van de gelegenheid tot het vragen van nader© inlichtingen werd gebruik gemaakt door de heeren De Ren en Hendrix. De eerste vroeg: „Welke personen kunnen emigreeren? Hoe moet het bonoodigde kapitaal gevormd worden? Wordt er ook naar de kerkelyke richting van emigranten gezien?" terwyi de tweede vroeg om nadere inlichtingen aan gaande het verbiyf van president Krugerhier te lande. Nadat de drie heeren by deze vragen uit voerig haddon stilgestaan, sloot do voorzitter deze byeenkomst tnot oen harteiyk woord van dank aan de sprekers en ©en woord van opwekking tot het publiek om zich aan te sluiten by het comité, waarvan de heer Do; Ren secretaris is. De tweede byeenkomst werd gehouden in' de Hervormde kerk te Leimuiden. Deze ver-f gadcring had een me6r godsdienstig karakter. Ze werd ook geleid door ds. KI. Wassink en met gebed en psalmgezang geopend. Zeker zal het kerkje nooit een grootere schare van belangstellenden hebben bevat. Tusschen vier- en vijfhonderd menschen waren er zeker. Door de heeren Janson en Duplessis werd nu een schets gegeven van dat deel van don oorlog, hetwelk z© zelf hadden meegemaakt d. I. tot het opbreken van hot beleg van f Ladysmith. In treffende woorden schetsten ze het ïyden van vrouwen en kindoren en met hen gelooven we, dat Chamberlain c. s. heel wat op hun geweten hebben. Aangrypend waren ook voor sommigen de woorden van Duplessis, dat alles niets was, het verwoesten van zyn hoeve, het verdryven van zyn vee, indien hy maar het geluk had eenmaal vrouw en kindoren weer te zien. Aangrypend noemde ik dit voor sommigen, omdat doze menschen wisten, dat ook deze troost voor dien Kaap- schen rebel niet was weggelegd, wyi ze wisten, dat juist dien dag de heer Janson bericht had ontvangen, dat vrouw en jongste kind van Duplessis aan kommer en ellende waren be zweken, een tyding voor hem zelf nog ver zwegen. Met dankzegging werd deze byeenkomst gesloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het Broekhuizenfonds, welke collecte ruim f 33 opbracht. Voorschoten. Maandag 15 dezer,'s avonds te halfocht, zal een openbare vergadering1 worden gehouden van den Raad dezer ge meente. Daarin zullen de volgende punten worden behandeld: lo. Ingekomen stukken. 2o. Betaling uit Onvoorziene Uitgaven. 3o. i Vaststelling huishoudeiyk reglement van de i Commissie tot wering van Schoolverzuim. 4o. Gratificatie kweekelinge. 5o. Verordening op den Hoofdelyken Omslag. 6o. Kohier Hoofd. Omslag. 7o. Idem Hondenbelasting. Door J. Köhler, te 's Gravenhage, is ver gunning verzocht om in het perceel A No. 202, thans bewoond door P. J. Kuitems, eterken drank in het klein te mogen verkoopen. Zoeterwoude. Dezer dagen zyn pogingen aangewend om by L. Dolle in de Weipoort in te breken. R^eds was aan de achterzyde van het huis een ruit uitgesneden, waardoor de dader gemakkeiyk kan binnenkomen, en dan kon medenemen, wat van zyn gading was. Door eenig gerucht heeft de dader zyn voornemen niet ten uitvoer kunnen brengen, zoodat de schade is beperkt tot de uitgesneden ruit. De commissie tot wering van school verzuim in deze gemeente heeft niet te klagen over drukke werkzaamheden. De gewone 14-daagsche vergaderingen gaan in den regel niet door, omdat er niets te be handelen is. In de meeste plattelands gemeenten zal het niet-doorgaan der ver gadering wol regel zyn. Ten voordeole van het Zustersgesticht werden verkocht 80 kerkschapen. De opbrengst was gemiddeld f 21.70 per schaap, zoqdat de uitkomst bevredigend mag genoemd worden. Het kohier der porsoneelo belasting voor het dienstjaar 1901 is invorderbaar verklaard tot een bedrag van f 8463.68s. Het wyst in hoofdsom aan een bedrag van f 7233.72, waarvan 10 opcenten voor de gemeente bedroegen f 723.50*. Aan ieder der beide byzondere scholen in deze gemeente ia over 1900 een Rykssubsidie toegekend van f 400. Wassenaar. Vergadering der Tuinders- vereeniging Wassenaar by A. W. Beyers- bergen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam, bracht de voor zitter verslag uit van het aldaar behandelde. De algemeene vergadering vras niet druk bezocht. Met het veilingslokaal wil het niet best vlotten. Men ondervindt veel tegen werking van het gemeentebestuur. De huur- prys voor den grond enz., die op 120 waa geraamd, is gesteld op duizend gulden. Men meent, dat die tegenwerking ook veel veroor zaakt wordt doorj de commissionairs, die gansch niet op een veilingslokaal zyn gesteld. Sommigen wilden een lokaal oponen te Zaan dam, Anderen meenden te moeten volhouden: een volgend jaar zou het wel beter gaan. Ook in het Westland heeft hst veel moeite gekost, maar men is er toch in geslaagd. Met algemeene stemmen word besloten vol te houden. Het kan nu wel Juni worden voor de veilingen beginnen. Gekozen worden twee nieuwe bestuursleden en 5 commissarisseen, waarby o. a. ook de heer Bodenheim, voor zitter onzer Vereeniging. Aan het einde van zyn verslag gekomen wekte de heer Boden heim do aanwezigen op om het Bestuur te Amsterdam te biyven steunen. Daar de groente toch verhandeld moet wor den, stelde het bestuur voor, zich voorloopig te bedienen van een commissionair. Daartoe word met algemeene stemmen besloten. Het reglement werd na een kleine wyziging voor goed vastgesteld. By reglemeDt is o. a. be paald, dat het bezoeken der vergaderingen verplichtend is op boete. Nadat gelegenheid gegeven was zich als lid van hst veiJingslokaal te doen inscbiyven, sloot de voorzitter de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1