N\ 12616 Donderdag IX April. A0. 1901. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. SPIRITISTEN. EEIJS DEZER COURANTl 'j.'Voor leiden per 8 maanden.' I 5 I I f 1.1<W «Buiten Leiden, per looper en waar agonton govostigd zfln 1.80 Franco per post .1 65- PRIJS DER AD VERTEN TLËIT: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Qrootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad i wordt f 0.05 berekend. Hed.-Zoidafritaanscbe Vereenïgïng. Afdaling Leiden en Omstreken. B Ontvangen bl] den Penningmeester, Zoeter- iwoudache Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd voor de Boeren op het bruiloftB- èest van Plet en Janaje f 5.54s Voor de dappere Boeren gecollecteerd p de bruiloft van Joh en Mina 1.56s Gecollecteerd op den verjaardag van e 0-10 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. ©fflcleele Kennlsare-vinaren, Rureemoeater en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van JAC. OSSE VOORT, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een steenhouwerij op het perceel Moreohweg, Sectie L No. 771; Gelet op de artt. 6 en 7 der II: lerwet; Geven bij deze kennis aan he. publiek, dat enoeind verzoek met de bijlagen op de Secretarie ezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Woensdag 24 April aanst., 's voormiddags te hallelf, op het Raadhuis, gelegenheid zal wordou gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 10 April 1901. VAN HiSYST, Secretaris. Burgemeester «n Wethouders der gemeente Leiden brengen, naar aanleiding van art. 27 der verordening van den 8sten November 1894 (Gemeenteblad No. 10), op de keuring van vee en vleosck binnen deze gemeente, ter algoineene ^dat3 JACOB GLASBERGEN, wonende Philo- eophenpad 4 te Leiden, op den 29slen Decomber 1900 werd bekeurd wegens het te Leiden binnen de gemeente slachten van vee, zonder het binnen 48 uren vdór de elachting te hebben doen keuren, en dat hij deswege op den 4den Maart 1901 werd veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, P. WAS, Burgemeester. 10 April 1901. VAN HEÏST, Secretaris. Leiden, 11 April. Yoor de eerste maal na een reeks van Jaren zal de vrijzinnige fractie in de Ned.-Her- vormde Kerk alhier aan de verkiezingen deel nemen met eigen candidaten. Er moeten in deze maand 29 leden van het kiescollege worden gekozen, waarvoor door de vrijzinnig- hervormden een volledige candidateniyst zal worden aanbevolen. Ter voorbereiding van deze verkiezing zal eerstdaags een openbare vergadering worden gehouden, waar prof. dr. B. D. Eerdmans het woord zal voeren en gelegenheid tot gedachtenwiaseling zal zijn. Het reeds groote aantal bestaande Yak- vereenigingen te Leiden is weer mot een vermeerderd. De kellners en oppassers, wier aantal hier ter stede te gering is om voor elk hunner vakken een afzonderlijke vereeniging tot stand te brengen, besloten een onderlinge vereeni ging op te richten. Bijna een jaar geledon is de grondsteen daarvoor reeds gelegd, doch inen wilde eerst eens afzien of het plan kon opgaan. Nu thans echter is gebleken, dat er genoeg sympathie bestaat, is het doel dezer Vereeniging zoodanig geregeld, dat geldeiyke- eteun-verleenen bi) ziektegevallen op den voorgrond is komen te staan. Wij twijfelen niet of deze Vereeniging zal |n het verschiet in bloei toenemen, en wij ver trouwen, dat de vakmannen, die aan het kunnen bestaan dezer Vereeniging nog twijfe len, zich aan haar zijde zullen scharen, om zoodoende vereenigd voor dit zoor nuitige doel te strijden. De statuten dezer Vereeniging hebben dezer dagen do Koninklijke goedkeuring verkregon. Niettegenstaande in deze statuten is bepaald, ;dat men geen lid kan worden wanneer men den leeftijd van 45 jaren bereikt heeft, is er •tóch in voorzien, dat diegenen, die dezen jleeftyd reeds te boven zijn, niet geweerd zullen worden, mits zy zich vóór 26 April a. s. aanmelden. Er wordt natuurlijk verwacht, dat heeron patroons hun medewerking zullen verleenen om het streven te helpen bevorderen, H. M. de Koningin Moeder zal morgen- voormiddag van Het Loo naar Arnhem gaan om van daaruit een bezoek te brengen aan „Oranje-Nassauoord" te Renkum. H. M. vertrekt na dit bezoek naar Ede, om aldaar op den Staatsspoortrein te gaan, die te ruim 4 uren naar 'a Gravenhage vertrekt en te 5 u. 55 m. aldaar aankomt. De heer P. A. Haaiman Jr. is op zijn verzoek eervol ontslagen als chef der redactie van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage," onder dankbetuiging voor bewezen diensten, en, met ingang van 1 Mei a. s., benoemd tot secretaris van de hoofd redactie van „De Nieuwe Courant". De heer H. de la Martinière, lste secretaris der Fransche legatie te Tanger, is te 's-Gravenhage aangekomen. Het stoffelijk overschot van J. N. A. baron van Wassenaer van St.-Pancras, kapitein bij hot korps pontonniers, is heden uit Den Haag naar Nijmegen overgebracht om daar te worden ter aarde besteld. Een deputatie van het korpB te Dordrocht, waar de overledene diende, bewees hem aan het graf de laatste eer. Blijkens de nieuwe tariefsrogeling voor telegrammen tusschen België en Nederland bedraagt de oude taxe voor gewone directe telegrammen frank met 5 centimes per woord tot aan het 50ste woord en daarna 21/, centime voor ieder woord. De gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der „Drukkerij het Dagblad" te 's-Gravenhage, heeft hot dividend over het afgeloopen boekjaar op 3 pCc. vastgesteld, na ruime afschrijving op gebouwen en materieel en uitkeoringen aan redactie en verder personeel. Op de voordracht ter benoeming van een leerares in Engelsche taal on letterkundo aan de hoogere burgerschool voor meisjes te 's-Gravenhage staan: lo. mej. A. A. E. S. Roukens, te Broda; 2o. moj. G. Marwitz, te Loouwarden. De by het Sdoreg. huzaren tot luitenant kolonel bevorderde majoor W. P. Bógaert, v in het 2de reg. huzaren, komt te 's-Gravenhage in garnizoen. De inspectour over do comptabiliteit enz. aan 's Rijks marine-werden, do hoer C. Admiraal, heeft uit die betrokking eervol ontslag aango- vraagd. Vad.) Eon groot aantal geneeskundigen, onder wie werd opgemerkt dr. Ruyscb, waarne- me: d inspecteur van het Geneeskundig Staats- toozicht, waren ter vergadering van „Het Groene Kruis" te 's-Gravenhage. Na uitvoerige discussie over don naam, dien do vereeniging zal voeren, word besloten, dat zij dien van „Groene-Kruis Vereeniging zal dragen en zi) zal zijn oen uitsluitend Zuidhollandsche vereeniging. Daarna kwam aan de orde het ontwerpen van de statuten, die in hoofdzaak overeenkomen mot die van de vereeniging „Het Witte Kruis" in Noord- Holland. Besloten werd het hoofdbestuur diligent to verklaren in zake de oprichting van eon goederen-depot, de verpleging van jonge kin deren en de stichting van een herstellings oord. Tot leden van het hoofdbestuur worden gekozen de heeren dr. W. Poolman, mr. E. Fokker, dr. Kooporberg, J. Boer, dr. H. J. do Graaff, dr. H. Hartong van Ark, dr. A. F. Mejjer, dr. P. O. Verkerk en C. J. M. Kroon. Naar de „N. R. C." verneemt, is de schout bij -nacht A. P. Tadetna, chef van den Marine staf aan het Departement van Marine, bestemd om den vice-admiraal F. J. Stokhujjzen, adju dant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, eerlang op te volgen als commandant van Hr. Ms. zeemacht in Ned.-Indië. De schout-bij-nacht Tadema zou dan worden opgevolgd door den kapitein ter zee H. F. Kouwenburg. Het hoofdbestuur van den „Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik," heeft nadat de eerste commissie haar taak had nedergelegd een nieuwe commissie be noemd tot het instellen van een onderzoek naar de hoedanigheid en de hoeveelheid van de in Nederland gebruikte binnen- en bulten- landsche biersoorten. Tot leden der commissie zijn benoemd de heeren dr. Ch. H. Ali Cohen, inspecteur van het Gen. Staatetoez. voor Friesland en Gro ningen te Groningen; dr. J. D. Filippo, ge meente-scheikundige te Leiden; dr. A. Lam, scheikundige by den kouringsdienst van voe dingsmiddelen te Rotterdam; dr. H.G.Ringe ling, directeur van den gezondheidsdienst te Amsterdam, en L. P. Walburgh Schmidt, arts, lid van het hoofdbestuur van den Volksbond te Amsterdam. Deze heeren hebben hun be noeming aanvaard. „Het Schoolblad", orgaan van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, deelt als uitslag van het referendum over verplichte schoolverga deringen mede, dat 685 stemmen zich tegen en 650 vóór verplichte schoolvergaderingen onder do tegenwoordige onderwijswet ver klaarden. De minister van blnnenlandsche zaken; Gedeputeerde Staten der provinciën gohoord; gelet op de artikelen 62 en 128 der Kieswet; heeft, blykens medodeeling in de „Sts.-Crt." (Nu. 83) goedgevonden: Voer de verkiezing van loeien van de Tweede Kamer der Staton- Qeneraal de gemeenten of doelen van gemeen ten to verdeelen in stemdistricten, met be paling, dat het hoofdbureau zitting heeft, voor zooveel betreft de gemeenten Gouda, Schiedam, Dordrecht, Alkmaar, Hilversum, Zaandam, Leeuwarden, Zwolle, Enschedee, Groningen, Voendam, Emmen on Venloo in het eerste stom district, voor zoovoel betreft het kies district 's Gravenhage I in het vierde stern- district, en voor zooveel betreft het kies district 's Gravenhage H in het zesde stern- district. Voorts in het kiesdistrict Tiel als stemdistrict aan te wtfzon de gemeente Tiel. (De b(j deze beschikking behooronde staat is in afzonderiyke hy-oegsels tot de „Staats courant" opgenomeD). Na een zeer korte ongesteldheid is te Broukelen-Nyenrode op 57-jarigen leeftyd over leden mr. H. C. Vos, sedert 1892 kanton rechter in het kanton Breukelen-Nyenrode en vóór dien tyd achtereenvolgens griffier by d'i kantongerechten Loenou en Breukelen- Nyenrode. Dö overledene was een zeer gezien man, lid van den gemeenteraad en verder werk zaam in onderscheidene betrekkingen, zoodat zyn dood een groot verlies voor de gemeente is. Gisteren vierde dr. M. Salomonson te Almeloo zyn 50-jarig ambtsjubileum. In een buitengewone vergadering van de afdeeling Twente van de Nederlandsche Maatschappy tot bevordering van Geneeskunde werd de jubilaris In harteiyke bewoordingen gphik- gewenseht door den voorzitter der afd. dr. M. de Vlieger, die de verdiensten van den heer Salomonson als medicus, als mensch, als collega en als lid van de afdeeling herdacht. De buitengewone vergadering werd, behalve door veel leden, bygewoond door den Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in do provinciën Overysel en Drente en door veel belangstellenden. De jubilaris dankte zeer bewogen voor de hem gebrachte hulde en beloofde te zullen biy ven werken zoolang het hem mogeiyk zal zyn. Na afloop der plechtigheid la den jubilaris door de genoemde afdeeling een diner aan geboden. Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", ondor bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwen- berg, is 9 dezer van Colon vertrokken. De luitenant ter zee der 2de klasse K. Zeeven, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserscbip „Evertsen", wordt met 16 April a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse J. A. Bland van den Berg. De luitenant ter zee der 2de klasse A. ten Broecke Hoekstra wordt, onder intrekking van zyn op-non-activiteit-stelling, met gemel- den datum geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Da luitenant ter zee derfde klasse by de Koninkiyko Nederlandsche Marine-reserve P. van den Heuvel wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen." (Sts.-Ct.) Het stoomschip „Amstelland", van Amsterdam naar B.-Ayres, arriveerde 10 April te Cardiff; de „Merapi", van Rotterdam naar Java, vertrok 10 April van Port-Said; de „Memnon", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 9 April te Suez; de „Priajn", van Amsterdam naar Java, arriveerde 9 April te Port-Said; de „Salak", van Rotterdam naar Java, vertrok 10 April van Southampton; de „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, pas seerde 10 April Oitavos; de „General" (thuis reis) passeerde 9 April Suez; de „Jeanne" (Kon. Westind. Mafid.), van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 10 April St.-Michaels de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 10 April Prawlepoint (aan boord 17 kajuitspassagiers). AarlanderYoen. By de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad zyn drie candidaten gesteld, en wel de heeren B. W. Knape, H. Kop Jr. en P. N. de Kwaasteniet. Alkemade. De 26-jarige tuinier v. V. uit deze gemeente, werkzaam zynde in de z. g. „Kooi", onder Hazerswoude, werd Woensdag middag dood op het land gevonden. Eenige uren te voren moet de man nog gezond en wel koffie hebben genuttigd. Hem moet iets (oen hartaandoening?) overkomen zyn. Het lyk wordt hier ter R. K. Begraafplaats te Roolofarendsveen ter aarde besteld. De alhier te Roolofarendsveen tydeiyk gedetacheerde kommies 3de klasse by 'sRyks dir. bel., invoerr. en acc. H. L. Mazairac, wordt met ingang van' 1 Mei a.8. verplaatst naar Roozendaal (N.-Br.) aan de Suikerraffl- nadery. llillsgom. In de laatste dagen was het hier alsof de natuur wonderen verrichtte. Voor kort was alles nog zoo dor en kleurloos. De Paaschdagen vielen tegen. Maar thans? Onze schoone streek is weer het parady8 geworden, dat zich elk jaar vernieuwt. De kinderen der natuur zyn weer gekomen, tooien zich met de heeriykste kleuren en verspreiden de lief lijkste geuren. Druk ls men aan het snydea» en verzendon van bloemen en die wat wil zien en gemeten kome zoo spoedig mogeiyk. Het is al druk hier en het zal nog drukker worden. Vooral de nieuwe Dortmunder Bier kalle, het gezellige wachtlokaal aan de remise van de tram, trekt veel bezoek en is een aanwinst voor dit punt van het dorp. Gisteren nog wat April-buien. Nu misschien een mooi zonnetje over de heerlyke hyacinten en de schoone narcissen, en dan hebben wy Hollands tuin weer terug. Llsse. Tegen den landbouwer J. Vink, alhier, werd door het Openbaar Ministerie by de rechtbank te Haarlem een gevangenisstraf van een maand geëischt, wegens het verval- sohen eener hoeveelheid melk met 30 percent water, welke melk hy eenigen tyd dageiyks aan een afnemer had te leveren. Noordw^k-liiimen. By de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van drie notabelen voor de Ned.-Hervormde Gemeente is gekozen voor de vacature, ontstaan door het overiyden van Graaf Van Limburg Stirum Noordw\jk, ds. S. Verhoeff, en zyn herkozen de heeren L. Marbus en H. Leenheer. De eerste afgesneden bloemen (narcissen) zyn door den heer J. O. van Went por tram verzonden. Rynzaterwoude. De keryk der maten en gewichten zal voor do ykplicktigen uit deze gemeente, alhier plaats hebben op Vrydag 19 April a.s. Voorhout. Gisternamiddag omstreeks half- zes sloeg de bliksem by het korte, maar hevige on weder (dat ook over Leiden ging) in de woning van den heer L. Prins, vernielde deir schoorsteen, richtte nogal schade aan in de keuken, doodde een k/.e iu den stal, ver- bryzelde alie ruiten in het achtergedeelte der woning en baande zich weder een uitweg door het dak, alles echter zonder brand te ver oorzaken. De personen, die in de keuken aanwezig waren, en de knecht, die juist de koeien voederde, kwamen met den schrik vry. Het onweder was van hagelslag vergezeld, doch het kan nog niet bepaald worden, oi daardoor aan de bloembollen veel schade ls toegebracht. Voorschoten. Door een onbekenden gever is aan de armen der Ned.-Herv., Roomsch- Kath. en Gereformeerde Gemeenten een bydrage geschonken van resp. f 45, f 45 en f 10. Daar een der lotelingen van de lichting van dit jaar (H. Ouwersloot) is afgekeurd, i* de houder van het aan de beurt komende hoogste nommer P. C. van Wissen tegen 7 Mei a. 6. opgeroepen. Uit de „8tnatieco11i*nu t". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N assau D. J. G- Vreede, commissaris vaa politie te Amsterdam: verleend de öere-medaille ia de orde van Oranje-Nassau, do gouden, aan kL J. C. Diederika eu A. P. F. van Oost, hooldiu- speoteura vau politie; de zilveren aen J. H. Quan- jer, inspecteur van politie; de bronzen aan J. J. van fcitij verden. brigadier van politie, allen te Amsterdam, Benoemd tot notaris te Zieriksee, H. J. van Nouhuys, notaris te Brouwershaven, zullende do notaneele standplaats te Brouwershaven niol worden vervuld. Benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde dr. M. Balomonson, geneeskundige te Stad-Alme- loo. Pensioen verleend aan G. of K BeerdseD, ton bedrage van 366 'sjaars. De ministers van binnonlandscho zaken eu van koloniën verleenen deze week geen audiëntie^ Koninklijke Militaire Academie. De minister "*o oorlog heeft goedgevonden te benoemen in do Cu. 'Jssie. dnor welko in de maanden Juli en Augustus e. k. en n. o. in de maand September d. a. v., bet cyamen voor ioj- lating tot do Koninkiyko Militaire Academie to Breda zal worden afgenomen; i lo. tot lid en voorzitter: den majoor van den staf der artillerie S. I. van Nooten, eerste officier bij de Koninklijke Militaire Academie; 2o tot leden den hoogleoraar N. C. Grootendorst, hoofd van onderwjjs bn de Koninklijke Militaire Academie; de eerste luitenant van den stat' der infanterie G. W. Fris en R, W. van Wieringen, alsmede den eersten luitenant van den staf der artillerie T. J. Marx, allen leeraar bij de Koninklijke Militaire Academie; de eerste luitenants van den staf der infanterie W. J. J. Hasselbach en W. Tinkelonberg, alsmede* de heeren dr. D. M. Kooy, O. van Buysen en J. N. van Beek, allen leeraar bj de Cadettenschool; den heer O. Altena, tijdeljk leeraar bij de Cadettensohool; f den kapitein van het 6de regiment infanterie K. de Hartogh; den heer dr. G. Bakker, loera&r aan de Ge meentelijke H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Schiedam; den heer mr. H. J. van Leeuwen, leeraar aan do Rjks H. B.-S. met vijfjarigen cursus te 's-Her- togenbosch; den heer mr. I. B. Cohen, leeraar aan de Rijks H. B.-S. met vijfjarigen cur3us en aan de Ge meentelijke H. B.-S. mot driejarigen cursus te Groningen; den heor A. van dor Voort Azn., leeraar aan de Gemeentelijke 11. B.-S. met vyijarigen oursut te Haarlem; i den heer P. H. van Moerkerken, leeraar aan do Rijks H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Utrecht; 3o. tot secretaris: den eersten luitenant van den staf dor infanterie F L. van den Holl', werkzaam aan de Kon. Militaire Academie. Voorts zijn in de bedoelde commissie benoemd: a. tot plaatsvervangend lid en voorzitter: de kolonel der genie A. M. Polvliet, commandant in het 3de genie-commandemeut; b. tot plaatsvervangende leden; de heer C. van Aller, leeraar bij de Kon. Mili taire Academie; de heer dr. C. van Eyk, leeraar aan de Kon, Militaire Academie; do heer dr. li. Hulshof, leeraar aan de Gemeente lijke H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Delft; de heer A. Feeustra, Jeeraar aan de Gemeente lijke 14. B.-S. met vijfjarigen cuisus te Gorkum en te Tiel; <S7of) - Met inspanning van alle krachten snelde .de detective de twee vluchtelingen in de (duisternis na, terwyi hij van tyd tot tyd een (bekend signaal met zyn fluitje gaf, om de ^dichtstbijzijnde agenten te verwittigen. By deze schrille tonen ontstelde de aventurior (hevig en draaide zich onwillekeurig om. j „Wy worden achtervolgd," sprak hy tot zyn gezellin. „Is 't nog ver vóór we aan uw •rijtuig komen?" „Nog maar enkele schreden," hijgde zy. ^Ginds aan den hoek, maar ik kan niet verder." „Binnen twee minuten zijn wy geborgen." „Ik bezwyk onder myn last." „Werp dien korf weg, als hy u te zwaar "wordt." „De korf met al onze kostbaarheden en (papieren? Ik begrijp niet...." „Het is het eenige middel om tyd te winnen, beambte zal den korf oprapen en terwyi ,by zich daarmee bezighoudt, bereiken wy ons (rytuig en zyn gered." Instinctmatig gehoorzaamde mevrouw von Strahlen en liet den zwaron korf op den grond vallen. Terwyi de geheime agent, in de onder stelling een gewichtige vondst te doen, zich snel bukte om den korf op te rapen, maakten de vluchtelingen van dien korten tyd gebruik in de geopende equipage te springen, die met razende snelheid vóór de oogen van den ver schalkten detective wegreed en om den nabu- rigen hoek verdween, vóór hy zich van zyn verrassing kon herstellen. Den volgenden dag werd de welgeslaagde vlucht van den Amerikaan in gezelschap van mevrouw von Strahlen bekend en baardo in de betroffen kringen natuuriyk groot op zien. Een daarna ingestelde huiszoeking in de woning van den avonturier en de in den opgeraapten korf zich bevindende papieren en oorkonden verschaften voldoende bewyzen voor zyn schuld en stelden tevens den terstond verwittigden, echten von Töck in staat zyn rechten en aanspraken te doen gelden, zoodat de Amorikaansche regeering zich genoopt zag hom een met zyn verdiensten overeenkomend pensioen toe te kennen. Bovendien ontdekte men onder de in beslag genomen zaken een volledig spooktoestel, verschillende electrische en natuurkundige instrumenten en vreemdsoortige apparaten, met behulp waarvan de Amerikaan zyn spiri tistische voorstellingen gaf en zyn vereerders misleidde. Niet minder interessant was de verzameling valsche baarden, stempels, litho- graphische handpersen tot het vervaardigen van passen, en allerlei scheikundige toestellen, maar bovenal een uitgebreide correspondentie met de aanzienlykste personen, waardoor hy die bewonderenswaardige bekendheid met ge heime toestanden en met compromitteerende familiegeschiedenissen opdeed en voor zyn doeleinden gebruikte. Deze omstandigheid zal ook wel de voor naamste reden geweest zyn, waarom de ge- heele aangelegenheid van den kant dor justitie met de noodige discretie behandeld on van de vlucht des gelukzoekers geen verdere notitie genomen werd dan dringend noodzakelijk was, daar de overheid van een streng onderzoek een reeks van hoogst onaangename onthul lingen en opzienbarende ophelderingen voor de lichtgeloovige, meerendeels voorname slacht offers van den bedrieger vreesde. Hierom ondernamen zy de vervolging van de schul digen dan ook niet met al te grooten (Jver en Heten hen aan het lot, dat hun hoogst- waarschynlyk ook elders te wachten stond, over. Het spreekt vanzelf, dat over deze gunstige wending alle betrokken personen tevreden waren, het meest natuuriyk de handelsraad Remberg en zyn gezin, die door hun geloof aan de wonderen van hot spiritisme het moest geleden hadden. Wel verviel de oude heer, -teen hy de treurige waarheid vernam, in zulk een hevige opgewondenheid, dat hy een flirikon aanval van jicht kreeg en verscheidene dagen het bed moest houden, waar hy ruimschoots don tyd had over zyn dwaasheid na te denken en weer tot bezinning te komen. Met meer moeite herstelde Otto zich van den slag, die hem getroffen had; langzamer hand ovenwei kwam ook hy z(jn smarteiyko ontgoocheling te boven, terwyl hy in zyn beroep en na eenigen tyd in de liefde van een onbesproken, bekoorlyk meisje oen schier niet meer verwacht geluk vond en de zijner onwaardige vrouw vergat. Doch het gelukkigst gevoelde zich Anna, die weinige weken later de echtgenoote van den doctor werd en, voor altyd van haar dwepery genezen, de zoetheden van een waar- lyk voorbeeldig huwelyksleven genoot. In haar huiselijkheid, in de vervulling harer plichten, in de liefde van man en kinderen zocht en vond zy de inwendige voldoening, dio noch de omgang met haar beperkte kringen noch dio met de geestenwereld in staat wat. haar te geven. Aan den wensch van den handelsraad ge hoor gevendo, woondo Anna met haar gozin' in de villa baars vaders, waarin weer de vroegere vrede en do oude gezelligheid heerschtèN, en door geen onaangename voorvallen gestoord werd, daar de oude heer ai zyn trouwplannen 1 te gelyk met zijn jeugdig pruikjo had opge- geven en thans werkelijk tot aan zyn dood het waardige hoofd en de patriarch van oen talrijke nakomelingschap bleef. Slechts éénmaal nog werden do gelukkigen aan het treurigste iyd.r.tip huns levens her innerd, toen na jaren de couranten uit Weenen liet interessante, doch hoogst weerzinwekkende proces van twee bekende oplichters brachten, die wegens veelvuldige bedriegerijen tot lang jarige, zware gevangenisstraf veroordeeld werden. Met oen dankbaren blik stak Anna haar geliefden man de hand toe, toon deze haar de tijding mededeelde. „Go hebt," sprak zy bewogen, „voor altijd do boozo geesten verbannen en my van heb spiritisme verlost." „Doch óén geest," antwoordde hy, terwyl hy haar omhelsde, „zal ons nooit verlaten: de geest dor reine, ware liefde."

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1