N®. 12614 Dinsdag O April* A°. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. SPIRITISTEN. IEIDSCH BA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor Lelden per 8 maanden.' f 1.10? "■Bniton Leidon, per looper en waar agenten govostigd rfln 1.80 f Franco per post 1-6&-. PRIJS DER AD VERTEN TIEN" Van 1—8 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het lncasseeren buiten do stad wordt ƒ0.OS berokond. Leiden, 9 April. Dr. Th. Or. don Houter, lid van den gemeenteraad, heeft het ernstig voornemen Dm bi) de eerstvolgende periodieke verkie zingen als lid van den Raad te bedanken. De eenige reden hiervoor is gelegen in het feit, dat zyn drukke werkzaamheden als medicus dr. Den Houter beletten voortaan naar behooren het lidmaatschap van den Raad te vervullen. De reden, waarom dr. Den Houter, die tot 1903 als Raadslid voor kiesdistrict II zitting heeft, te gelijk met de eerstvolgende periodieke verkiezingen zal bedanken, vindt zijn oorzaak hierin, dat daardoor de gemeente niet op buitengewone verkiezingekosten wordt gejaagd. Twee jaren geleden dacht dr. Den Houter er ook reeds aan als Raadslid af te treden, maar toen mocht de anti-rev. kiosvereenigiog er in slagen hem van dat besluit terug te brengen. Dr. Den Houter is een Raadslid, dat steeds ijverig deelneemt aan de debatten in den Raad en met recht een der ultnemendste vertegen woordiger» van Leidens burgerij mag genoemd worden. Gedurende de belde Paaschdagen waren fn den namiddag in het Bondsgebouw, Rapen burg hoek Langebrug, ter bezichtiging gesteld de teekeningen, vervaardigd op de teeken- echool van de Leidsche afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, van welke gelegenheid een vrij druk gebruik werd gemaakt. Den tweeden Paaschdag, 's avonds te half- pegen, had er de prijsuitdeeling plaats. Ter bijeenkomst waren trouw opgekomen de leer lingen, alsmede enkele ouders, zoodat de zaal bijna geheel gevuld was. De voorzitter der afdeeling opende de plech tigheid en rekende het zich een hooge eer <len eorw. adviseur, zijn mede-bestuurders, #nderwiJzer8 en vervolgens de leerlingen en belangstellenden te mogen begroeten bij het ©inde van den teekencursue. Hij besprak in het kort het nut van dien cursus voor den werkman en uitte den wensch, dat een volgend jaar de leerlingen evenals voorheen zouden toonen te beseffen den arbeid, welke voor hen ge daan wordt om hen tot flinke werkkrachten te vormen. Do secretaris las de volgende namen voor van hen, wien een bekroning of prijs was ten deel gevallen: Handteekenen 1ste klasse: J. Resink on H. van Kerkhof! late prijs; -2de klasse: Helverstein lsto prijs; - 3de klasse: M. Brinks 1ste prijs en G. Bik 2do prijs. Bouwkundig teekenen lsto klasse: Th. Driessen lste prijs- 2de klasseH. G. Spieren burg lste prijs; D. van Rijn 2de prijs; 8de klasse: U. F. Marselis lste prijs; H. C. 'de Jong 2de prijs. De voorzitter overhandigde de onderschei dingen met een harteiyken g6lukwensch, dankte daarna namens de leerlingen de onder- Wijzers voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar verricht hadden en wenschte hun toe, dat zU den ijver, welken zy aan den dag gelegd hadden, steeds mochten behouden, wat tot eer en nut van allen zou strekken. De eerw. adviseur der Afdeeling, pater H. A. van Kessel, richtte daarna eenige woorden van opwekking tot de leerlingen, herinnerde aan het spreekwoord „na den arbeid is het goed rusten", deed daarin uitkomen, dat de leerlingen der Teekenschool van den arbeid 'de vruchten mochten plukken, richtte ver- 'volgens het woord tot de ouders en belang- etellenden, om hen op hun verplichting te wijzen, te zorgen dat hun kinderen nuttige menschen in de Maatschappij worden, dankte den onderwijzers en bekende dezen bewonderd te hebben, hoe zij wisten om te gaan met de leerlingen, en sprak de verwachting uit, dat de leerlingen, die dit jaar geen prijs ont vingen, hun best zouden doen een volgend jaar er een te behalen. Spr. was er zeker van, dat de toewijding en de ijver daardoor niet anders dan kunnen vermeerderen. De eerste en tweede prijzen bestonden in gereedschap naar keuze. De tiende of laatste matinée in „Zomer- zorg" heeft gisteren plaats gehad. De opkomst by dit afschelds-concert was weer zeer goed en voor een mooi programma was er ook gezorgd. De indruk van deze, door het strijk orkest van het 4de reg. inf. gegeven reeks concerten kan niet anders dan gunstig zijn. Wat het muzikale gedeelte betreft, mag de proef als volkomen geslaagd beschouwd woc^ den, maar wat het financieele resultaat betreft, daarover zullen de ondernemers beter kunnen oordeelen. Schitterend zal het wel in geen geval zijD. Maar alle begin heeft zijn moeilijk heden. Mogeljjk dat een volgenden winter, nu Van Erps winter-matinées een gunstigen naam hebben verkregen en ze niet meer tot het onbekende kunnen gerekend worden, de deel neming grooter is, tenzy 't by deze proef biyve. Naar men mededeelt, heeft de heer H. C. Juta, alhier, het voornemen by de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen zich niet meer herkiesbaar te stellen. Voor het examen nuttige handwerken te 's-Gravenhage is Zaterdag geslaagd mej. M. A. Slootweg, van Leiden. Met haar hebben alle leerlingen van mej. P. C. van Borselen, die aan bovengenoemd examen hebben deel genomen, zynde vyf in getal, dat examen met gunstig gevolg afgelegd. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 10 en 6 H.L. waren de pryzen: f 6.20 en f 3.10. Door de Kiesvereeniglng „Vooruitgang" te Leiden zal aan mr. H. L. Drucker een candidatuur voor lid der Tweede Kamer worden aangeboden. Van de zydo der „Vry- zinnigo Kiesvereeniglng" worden behalve mr. Drucker genoemd de heeren J. T. Cre- mer, K. de Boer Cz. on J. A. van Dyk, directeur der gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers te Leiden. (A. H.) Men 6chryft aan de „N. R. Qt." uit Katwyk (Z.-H.): In stryd met een vroeger bericht omtrent don invloed der liberale kiezers in het district Katwyk moet worden opgemerkt, dat het aantal liberale kiezers groot genoeg is om by een eventueele herstemming van invloed te zyn. De anti-revolutionairen en de Roomsch- Katholieken kunnen ongeveer een geiyk aantal stemmen uitbrengen, de liberalen onge veer een 800-tal. In den ouderdom van 93 jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. L. P. Mouton, in leven rustend geneesheer. Na in 1833 te Leiden gepromoveerd te zyn tot doctor in de geneeskunde en zyn studies door een éénjarig verbiyf te Beriyn te hebben voltooid, vestigdedr. Mouton zich in Den Haag als praktizeerend geneesheer. Kort vóór zyn promotie stelde hy zich als jong arts ter beschikking tot verzorging van de slachtoffers oener hevige cholera-epidemie te Scheveningen. Op ruim zestigjarigen leeftyd zag hy zich door toenemende hardhoorendheid gedwongen de praktyk neder te leggen en trok hy zich uit het openbaar leven terug. Do overledene maakte In 1830 deel uit van het korps vry willige Leidsche jagers en was dus gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. H. M. de Koningin-Moeder la Zaterdag avond van Den Haag naar Het Loo vertrokken, ten einde eenige dagen by H. M. de Koningin door te brengen. Des avonds om 8 u. 26 m, kwam met den gewonen trein, die begeleid werd door de heeren Van Tets en Koster, den eersten adjunct-inspecteur, den tweeden opzichter van locomotief- en treindienst, en waaraan een salonwagen en een bagagewagen waren ver bonden, H. M. met gevolg op het tweede perron van het station Apeldoorn aan. Daar ter plaatse stond een locomotief gereed, waaraan de saJonwagen werd vastgehaakt, om als extra trein, begeleid door dezelfde beereD, naar het paleis Het Loo te ryden. Op het perron by het paleis waren ter begroeting aanwezig H. M, de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, benevens jkvr. Bnoeck, hofdame van H. M. de Koningin, Jhr. Van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, en de luitenant ter zee eerste klasse Zegers Ryser, adjudant van den Prins. In drie rytuigen, in het eerste waarvan H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hen drik plaats namen, begaven de vorstelyke personen en hun gevolg zich naar het paleis. De Koningin droeg oen lichte zeegroene japon en een donkerblauwen mantel, de Prins was in burgerkleedlng. De extra trein was te 9 u. 1 m. aan het paleis Het Loo. Het aanwezige publiok juichte HH. MM. zeer toe. Zondagmorgen woonden H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin- Moeder met gevolg do godsdienstoefening by in de Nederd.-Herv. kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. Van Ryn. Onder begunstiging van heeriyk voorjaars weder reden Prins Hendrik der Nederlanden en H. M. de Koningin gisterochtend van Het Loo naar het station te Apeldoorn, gevolgd door een rijtuig, waarin eenige heeren en dames van bet gevolg. De Prins vertrok naar Schwerin, vergezeld van zyn adjudant en eenig personeel. Z. K. H. maakte de reis in een gereserveerden coupé van den gewonen snel trein Almeloo Salzbergen. De Koningin, die haar gemaal tot aan den coupé uitgeleidde, nam met een handdruk en kus afscheid De regelingscommissie voor den intocht van president Kruger te Hilversum hoeft vol doening van haar arbeid. Er zyn honderden vreemdelingen in de straten aldaar geweest, heel Hilversum heeft zich byiten vertoond en den optocht gezien of meegemaakt, verschil lende toespraken zyn gehouden en beantwoord geworden, alsmede bloemstukken aangeboden, de Kerkbrink is voor een half uur lang her schapen geweest in één golvende menschen- massa, byna ieder heeft den held van Zuid- Afrika gezien en toch is er geen enkel ongeluk voorgevallen. Alles is zoo ordeiyk mogeiyk toegegaan. De president scheen zeer voldaan. Tot den burgemeester maakte hy weer (op de gewone wyze van vóór den oorlog) grappige opmer kingen alser zyn overal, waar ik in Holland kom, zoo vreeseiyk veel menschen ik denk dat jullie ze van elkaar leent. Het is eigenaardig om op te merken, hoe alle partyschappen by zoo'n gelegenheid weg zyn, waar het geldt, zooals de burgemeester opmerkte, het goede te doen. Naar vernomen wordt, is do villa „Casa Cara" door den president gehuurd tot November a. s. Als hy zoolang aldaar blyft wonen, dan zullen de ingezetenen dus ook nog het voor recht genieten, zyn verjaardag te kunnen vieren door een even plechtige, waardige ovatie als thans met den optocht het geval was. De afdeeling Hilversum van „Patrimonium" zal aan president Kruger, als eerelid dier vereeniging, ter herinnering aan zyu komst te Hilversum, een grooten zilveren gedenk penning aanbieden. H. M. de Koningin heeft een groote zilveren medaille geschonken als eersten prys in de eere-afdeeling van den door de vereeniging „Orpheus" te Schiedam uitgeschreven zang- wedstryd, terwyi van H. M. de Koningin- Moeder voor dezelfde afdeeling een zilveren medaille als tweede prys ia ontvangen. By gelegenheid van bet 20-jarig bestaan der Ned. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust, van welke vereeniging een groote actie la uitgegaan en sedert welker oprichting de vraag naar Zondagsrust algemeen geworden is, zal in de tweede helft van September een nationaal congres voor Zondagsrust te 's-Gra- venhago gehouden worden. De regelingscommissie bestaat uit de heeren prof. dr. S. D. van Veen, te Utrecht, voor zitter; H. Meyboom, kapt. der Inf., te Haarlem, penningmeester; A. E. van Kempen, lid van de Tweede Kamer, te Leiden, en G. B. van Aaken Bz., commies aan het ministerie van koloniön, te 's-Gravenhage, secretaris. Het plan bestaat den steun in te roepen van tal van invloedryke mannen Van allerlei kerkelyke en politieke richting. To Rotterdam overleed plotseling, ten gevolge van een hartkwaal, dr. H. G. Hesselink, in den ouderdom van 63 jaar. Juist 40 jaar geleden promoveerde hy te Utrecht en vestigde zich daarna als genees kundige te Almeloo. Negentien jaar was hy aldaar werkzaam en verwierf niet alleen den naam van een kundig en bekwaam genees heer, maar ook de algomeone achting als mensch en vriend. Do volgende 19 jaren stond hy als genees heer-directeur aan het hoofd van het Stedoiyk Ziekenhuis te Rotterdam. Zyn ernstig optreden, zyn volle toewyding en zyn groote mate van menschenliefde zullen by allen, die daar met hem in aanraking kwamen, in dankbare herinnering biyven. Nooit zlchzel ven zoekende, was by steeds bereid anderen te helpen en to steunen. De commissie voor de restauratie van de Groote Kerk te Dordrecht heeft besloten voor- loopig de restauratieplannen te beperken tot het koor met de transepten. De hiervoor vereischte uitgaven worden op f 80,000 go- schat, te verwerken in een termyn van 8 jaren. Door heeren kerkvoogden en notabelen der Ned.-Herv. Gem. te Dordrecht is ten be hoeve van de restauratie gedurende 8 jaar een bydrage van f 2000 of te zamen f 16,000 toegezegd. Naar wy vernemen, is prof. C. A. Lobry de Bruyn, te Amsterdam, aangezocht een professoraat in de scheikunde aan de universi teit te Weenen te aanvaarden. Na ernstige overweging heeft hy echter gemeend zich voor een eventueele benoeming aldaar niet beschikbaar te moeten stellen. (Hbl) Voor den burgeriyken veeartsenydienst in Nederlandsch-Indlö wordt gevraagd een veearts, die aan de Ryks-veeartsenyschool het diploma van veearts heeft verkregen. Zy, die zich op pathologlsch-anatomische en bacteriologische studiön hebben toegelegd, hebben de voorkeur. Zy, die in aanmerking wenschen te komen, moeten zich voor 15 Mei 1901 by een gezegeld adres aanmelden by het Departement van Koloniën. Nadere byzonderheden vindt men in da „Sts.-Ct." van heden. Ingevolge Koninkiyk besluit wordt Hr. Ms. pantserdekschlp „Holland" met 16 dezer te "Willemsoord uit dienst gesteld. By gemeld besluit is de kapitein ter zee S. K. Sybrandi met dien datum eervol van het bevel over gemelden bodem ontheven. De luitenants ter zee der 2de klasse H, F. A. Buysing Damsté en A. ten Broecke Hoekstra, gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam, worden met 16 April op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee der 2de klasse 0. Witsen Elias en de officier van gezondheid 2de klasse G. J. Colder, belden uit Oost-Indiö in Neder land teruggekeerd, zyn op non-activiteit gesteld. De officier van administratie der lste klasse D. G. Krol van der Hoek wordt met 1 Mei a. e. gedetacheerd in de directie der marine te Hellevoetsluis. (Sts.-Ct.) Hr. Ms. pantserdekschlp „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwen- berg, is 6 dezer te Colon aangekomen. De 2de iuits. P. J. Boogaert, van het 3de, S. baron van Heemstra, van het 8ste, J. H. C. P. Brandt, van het 4de, en L. T. A. van Hasselt, van het lste reg. inf., worden eerstdaags bevorderd tot eersten luitenant. De luit. ter zee lste kl. G. L. Goedhart is benoemd tot ridder in de Orde van St.-Anna van Rusland. De by het lste reg. inf. tot kapitein bevorderde lste luit. L. Noest, van het reg. gren. en jagers, wordt ingedeeld by het 4de bataljon van het korps, te Assen in garnizoen. De kapt. D. J. Middelbeek, van het lste reg. vesting-art. te Utrecht, wordt 1 Nov. toe gevoegd aan den directeur der artillerie-inrich tingen te Delft, en in verband daarmede over geplaatst by den staf van het wapen. Het stoomschip Ambon", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 April Kaap Blanc; de „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 April van Marseille; de „Burge meester Den Tex" arriveerde 7 April van Batavia te IJmulden; de „Gouverneur" (uit reis) vertrok 5 April van Lissabon; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 April van Port-Sald; de „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 April Gibraltar; de „Könlg" (uit reis) arriveerde 4 April te Durban; de „Priam", van Amsterdam en de Olyde naar Java, urri- veerde 3 April te Algiers; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 April Dungeness; de „Solingen", van Batavia naar Amsterdam, paseeerde 7 April Suez; de „Teucer" arriveerde 7 April van Batavia te IJmuiden; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 April Gibraltar; de „Zingara" (Holland-Amerika-iyn), van Rot terdam naar Newport-News, is 4 April Scilly gepasseerd. Hillegom. By B. en Ws. dezer gemeente is door Johs. Bekkers, alhier, een verzoekschrift ingediend om vorgunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de gelag kamer van het huis, staande aan do Beeklaan No. 18 binnen deze gomeente. OudshooriL. De heor L. van Berkel, te Groningen, ia benoemd tot onderwyzer aan de byzondere school alhier. f Warmond. (Niet van onzen gewonen correspondent). Pasohen, het feest, dat door de gansche Christenheid met vreugde wordt FeuLilleton. 82) „Ook ik", antwoordde Anna droevig, „hoopte in het spiritisme de oplossing der mij kwellende vragen, een tegenwicht voor het proza en de lichtzinnigheid der wereld, een toevlucht voor ihet ongeloof en in de zekerheid onzer onsterf- 'ïykheid en de hereeniging met onze geliefde 'dooden een steun tegen de stormen des levens ite vinden." „Dien kan u slechts uw eigen hart geven, clechts de overtuiging van een hoogere wereld- 'orde, het geloof aan de goddelyke natuur dos imenscben, doch niet het spiritisme met zyn phantastische geestenspokery en zyn gelogen 'wonderen, die nog steeds zelfbedrog ofopzet- teiyke misleiding bleken te zyn." „Helaas 1" sprak de assessor, „ik moet u paar myn laatste ervaringen geiyk geven. Hoe zwaar ons ook de bekentenis valt, wy kunnen er niet meer aan twyfelen, dat wy :öp de schandeiykste wyze bedrogen werden. De onbeschaamde kwakzalver heeft zich de heiligste gevoelens ten nutte gemaakt en den geest onzer dierbare, afgestorven moeder opgeroepen, om Anna volslagen op den dwaal weg to brengen." „Ik geloofde", voegde deze er blozend by, „in myn verblinding een bovenaardscho, my bekende stem te vernemen, die my gebood de echtgenoote van dien man to worden. Die aanmaning vermocht ik niet te weerstaan, en ik gehoorzaamde, hoezeer myn hart zich ,er ook tegen verzette. Slechts uit liefde tot moeder »n verleid door de verschyning van haar geest, brak ik het u gegeven woord, vergat ik de aan u verschuldigde trouw. Kunt ge my vergeven, dat ik u zoo diop bedroefd heb?" „Yan ganscher harte", antwoordde Normann bewogen, haar de hand reikend. „Ik weet immers, dat gy bedrogen werdt, dat gy ziek waart, overgeleverd aan de helsche machten, die verraderlyk in het donker op de loer liggen, en voor welke zelfs de beste in een onbewaakt oogenblik bezwyken kan." „O", riep zy, zoo ontroerd, dat zy haar tranen niet langer weerhouden kon, „gy be schaamt my door uw goedheid, die ik niet verdien. Hoe kon ik zoo dwaas zyn, zoo plichtvergeten handelen l" „Stel u geru6t, lieve Anna, en vergeet alles, geiyk ik vergeten wil, wat my zoo diep ge troffen heeft. Ik twyfel niet aan uw onschuld en vertrouw u ten volle, nadat gy uw dwaling hebt ingezien. We willen hopen, dat do booze geesten voor altyd verdwenen zyn en dat zy den vrede uws harten en ons geluk niet langer zullen verstoren". VIL Toen Anna zich met den trouwen doctor verzoende en beiden het verbond hunner liefde na zulk een zware beproeving hernieuwden, had de valsche heer von Tück nog niet het minste vermoeden van het mislukken zyner plannen en het hem dreigende gevaar, daar zoowel de officier van justitie alsook de politie om de aangegeven redenen met de grootste omzichtigheid handelen en zich voorloopig slechts tot de geheime bewaking van den beschuldigde bepaalden. De vrees van den avonturier over den ge- waanden vagebond, wiens onverwachte ver schyning en groote gelykenis met den ver dwenen makker hem aanvankelyk zoo verschrikt en gekweld hadden, scheen zich gelukkigerwyze niet te bevestigen. De ver dachte was en bleef sedert die ontmoeting spoorloos verdwenen, zoodat de Amerikaan er niet meer aan twyfelde, dat zyn verbeelding hem bedrogen en hy zich voor niets angstig gemaakt had. Zoo Robert nog in leven en werkelyk die havelooze man geweest was, dan zou hy zich zeker vroeger vertoond en niet zoo lang gezwegen hebben. Er was verder ook niet do minste reden voor den schuldige, om zich bezorgd to maken. Zyn omstandigheden hadden juist in de laatste dagen een boven alle verwachting gunstigen keer genomen. Hy kon met zekerheid op de bescherming en het getuigenis van het Ameri- kaansche gezantschap rekenen; de heer Gold- baum voorzag hem gaarne van de noodige geldmiddelen, en in mevrouw von Strahlen bezat hy een hem toegedane bondgenoote en een door gemeenschappeiyke belangen mot hem verbonden helpster in al zyn plannen en kuiperyen. Bovendien genoot hy nog de hooge bescherming van prins Leopold, de vriendschap van den invloedryken kamerheer von Dieben en den zeer rechtschapen majoor von Neufeld, maar vooral het blinde vertrou wen van den ryken en gezienen handelsraad Remberg, wiens schoonzoon hy binnen eenige weken hoopte te worden. Toch kon de anders «oo stoutmoedige avonturier een hemzelven onbegrypeiyk voor komende zenuwachtige onrust niet van zich afzetten. Midden in zyn geluk overviel hem de herinnering aan zyn oneervol verleden, het bewustzyn zyner schuld en de vrees voor een mogelijke ontdekking met onweerstaanbaar geweld. Te geiyk voelde ftty het dringende verlangen, de vruchten van zyn misdadige handelingen in veiligheid te brengen en een nieuw, minder bewogen en minder gevaarlyk leven te beginnen. „Ik ben het moede," sprak hy by zlchzelven, voortdurend op myn tellen te p'assen en als het ware op de loer te liggen. Dat eeuwige toezien, opletten en comediespelen tast myn zenuwen aan en wordt pyniyk voor my. Ik kom my voor als een arme tooneelspelor, die zich gedwongen ziet een hem vreemde rol te spelen, en die geen enkel oogenblik zich geven kan geiyk hy in werkeiykheid denkt en voelt. Menigmaal moet ik my eerst bezinnen, of ik het zelf ben of een ander, die uit my spreekt. Zoo vaak ik den gehaten naam hoor, 6idder ik onwillekeurig en vrees my te verraden. Toen onlangs die onnoozele grondbezitter my voor al die heeren aansprak en naar den heer von Tück vraagde, verschrok ik, alsof Ik een moord had begaan en allen het my moesten aanzien, wat Ik misdreven had. Sedert dien dag zie ik overal den dooden Robert en ben als een domkop zoo bang voor zyn geest. Dat moet een einde nemen, anders ga ik ten grondo en word er nog waanzinnig door. Als ik maar oerst getrouwd benl Dan ga lk dadeiyk van hier weg, hoe verder hoe beter, naar Londen of Parys, waar niemand my kent, geen mensch iets van den overledene weet en niets my meer aan die oude ge schiedenissen herinnert. Daar wil ik ook een ander mensch of veeleer myzelf weer worden en myn leven genieten. Geduld slechts, nog maar eenige weken, en alles is in orde, zooal3 ik het maar wenschen kanl" Door deze gunstige vooruitzichten eeniger- mate gerustgesteld en getroost, stond de Amerikaan op om voor zyn verloving (op den volgenden dag) nog eenige kleine schik kingen te treffen, voor den bruidsbouquot en nog andere voor Anna bestemdo geschenken te zorgen, gelyk by zoo'n gelegenheid ge- bruikeiyk is. Toen hy tot dit doel zyn elegante vrygezeüenwoning verliet en in zelfs vroolyke stemming zyn tocht begon, bespeurde hy, in weerwil van zyn scherpe oogon, niet, dat hem op eenigen afstand een tegenover zyn huis geposteerde man ongemerkt volgde en hom als een donkere schaduw vergezelde. Het was inderdaad wonderbaar, met welke volharding en hardnekkigheid de onbekende zich hy den avonturier scheen aan te sluiten/ Hoe 6noller deze liep, des te vlugger en onver moeider volgde hem ook de ander, en zoe vaak hy bleef staan, stond ook zyn raadsel achtige geleider stil. Trad hy een winkel binnen om een bestelling te doen, dan wachtte de schaduw buiten, tot hy terugkeerde om opnieuw zyn voetstappen te drukken, geiyfc een nachteiyk roofdier, dat zyn prooi voor/ zicbtig, zachtkens achternasiuipt. Wanneer echter de Amerikaan, als door een plotseling voorgevoel aangegrepen, zich naar de donkere schaduw omkeerde, dan was deze verdwenen en nergens te ontdekken, om even snel weer op te duiken, als de ander niet op' hem lette. Zoo week de onbekende niet van de zyde des gelukzoekers en verliet hem eerst, toen deze zyn woning binnentrad. Doch aan den overkant stond weor de donkere schaduw achter een grooten boom verborgen, kalm en onbeweegiyk als een standbeeld, de scherpe turende blikken op de deur en de verlichte ramen van het huis gericht, zoodali niemand binnengaan of er uit komen kon,' zonder door hem te worden opgemerkt. (Wordt wrvolvdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1