N'. 12613 Zaterdag O April. A°. 1901 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Bericht. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAIJTl 'Voor Leiden per 8 maandon. I'S;!' I I l f 1.10. rBuiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ifln 1.80 'i Franco per post1-6G- IVRIJS DER ADVERTENT1ËN": Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit YIEB, Bladen. f Eerste Blad. Tydens het drukken van ons blad brak hedenmiddag een der drijfassen, waardoor het drukken dermate oponthoud ondervond, dat wJJ tot ons leedwezen niet op tyd konden verschijnen. Ook de verzending met de verschillende booten en trams kon daardoor niet op den 'gewonen tUd plaats hebben. II (Slot). In ons land zUn eerst in den laatsten tUd stemmen ten gunste der gemeentelijke brand verzekering opgegaan. Burgemeester en Wethouders der gemeente 'Veenendaal, waar verleden jaar veel branden voorkwamen, stelden den Raad het maken eener verordening voor, waarbU het verzekeren tegen brandschade onderworpen werd aan een toezicht van gemeentewege, daarbij uitgaande van de onderstelling, dat de hooge ver zekeringen tot zorgeloosheid leidden. Volgens die verordening zou men dan het bedrag aan het gemeentebestuur moeten opgeven, waar voor de goederen verzekerd zyn en de maat schappij, die de risico van haar rekening nam. Een meerderheid voor dit voorstel kon echter in den Raad niet worden gevonden, daar men meende, dat het maken van zoodanige keur niet ligt op den weg van dit lichaam. WIJ voegen er by, dat ons geen enkel wettelijk beginsel bekend is, krachtens hetwelk een dergelijke verplichting door den Raad aan de ingezetenen der gemeente zou kunnen worden opgelegd. Op die wijze zou het besturend lichaam bij alle zuiver burger rechtelijke handelingen tusscken beide kunnen komen. i Ook In den Raad der gemeente Groningen' Is een voorstel gedaan door een der leden, strekkende om vanwege de gemeente een verzekeringsfonds op te richten, in de eerste plaats met het oog op haar eigendommen, doch tevens ten behoeve van particulieren. In dezen zin, gesteld dat daarmede een voldoend resultaat kon worden bereikt, zien Wij geen onkel wettelijk beletsel Eindelek vinden wU nog vermeld, dat de Raad van Zaandam besloot een pro advies van Burgemeester en Wethouders over de zaak der gemeentelijke assurantie te verzoeken; by welk pre-advies daarover in gunstigen zin werd gesproken. Het Dagelyksch Bestuur was echter van oordeel, dat het gemeente bestuur de bevoegdheid moet hebben om tot deelneming te verplichten en meende verder, dat de verzekering zich over een ruimen kring, byv. een vereeniging van kleinere gemeenten moet uitstrekken, j Ook in het buitenland is op de wensrkoiyk- heid van dit laatste al eens gewezen, i.i het '„Sociaal Weekblad" van 20 Mei 1899 komt een vertaling voor eener verhandeling van den Oostenrykschen professor Friedrich Kaiser, over de beteekonis van het verzekeringswezen en de noodzakeiykheid eener hervorming. Daar wordt betoogd, dat er in het alge- 'pieen weinig te zeggen is voor gemeentelijke verzekeringen, omdat deze, met uitzondering tam zeer groote plaatsen, waar tevens weinig brandgevaar bestaat (by ons in Nederland is dit echter, meenen wy, juist andersom), te veol risico veroorzaken en daardoor te hooge premiön, daar het aantal der verzekerden te gering is in verhouding tot de mogeiyke ïchade. Om die reden bepleit de hoogleeraar de gewestelyke exploitatie van het brand- assurantie-wezen, waarby men echter in het oog heeft te houden, dat, in Oostenrijk, de .bouwpolitie en het brandweer wezen, wat wettelyke regeling en organisatie betreft, meer provinciale zaken zyn. In een land, waar veel ellendige plattelands gemeenten zyn, veel van hout opgetrokken |of met licht ontvlambare stoffen gedekte woningen, daar is het gevaar in die gemeenten |natuuriyk grooter dan in de steden. By ons zooeven wezen wy er reeds op i het anders. By ons is het gevaar in de meeste plattelands-gemeenten betrekkeiyk j gering en zeker geringer dan in do groote steden. In zeer veel dorpen gaan er jaren Ivoorby, waarin van een ongeval door het Vyuur in het geheel geen sprake is. In tal ^van gemeenten bepalen de branden zichbyna 'uitsluitend tot die door het broeien van hooi en door het hemelvuur in afzonderiyk staande bouwhoeven aangericht. Met het oog hierop komt het ons voor, dat een combinatie van 'kleinere gemeenten, waar de toestanden, belangen en behoeften ongeveer dezelfde zyn, zich voor het stelsel van gemeenteiyke assu rantie byzonder zou leenen en de voorkeur zou verdienen boven de verzekering over zeer groote kringen, waar die omstandigheden Id verschillende plaatsen dikwyis zeer uiteen- Joopen. Doch in sik geval zou het ons zeer wenscheiyk voorkomen, om by een aanstaande meer ingrijpende wyziging der Gemeentewet op dit punt speciaal te letten. Het wil ons voorkomen dat die wet den gemeentebesturen de werkeiyke verplichting tot organisatie eener brandweer behoorde op te leggen, maar dan tevens aan die besturen de bevoegdheid moest geven, vooreerst om die organisatie ten deele ook ten laste te brengen van de assurantie-maatschappyen of van den niet- verzekerden particulier, die door het blus- schingswerk worden gebaat, en in de tweede plaats om, hetzy afzonderiyk, hetzy in com binatie met andere gemeenten, onder toezicht van Gedeputeerde Staten, verzekeringsbanken op te richten en de ingezetenen tot deel noming daaraan te verplichten. Het is hier natuurjyk de plaats niet, te onderzoeken, welko de détails eener dergeiyke regeling zouden behooren te zyn en welken invloed zy zou moeten hebben op het bestaande assurantiewezen. Wy hebben er in hoofdzaak op willen wyzen, dat het gemeenteiyk verzekeringswezen onge- twyfeld een toekomst onder onze Staats instellingen heeft, en dat het waarschyniyk met goed gevolg de nadoelen zou kunnen bestryden, verbonden aan het tegenwoordige assurantiewezen, dat zware lasten op de gemeenten legt, vooral ook omdat zyn inrichting niet leidt tot een beperking van het aantal branden en den omvang er van, doch eerder tot het tegendeel. En nu moge het waar zyn, dat aan een gemeentebestuur de bevoegdheid niet kan worden ontzegd tot het doen van stappen als in den Groningschen gemeenteraad ter sprake kwamen; in ieder geval is het onbevoegd tot een regeling, waarby alleen de gemeente of het gemeenteiyk fonds brand schade heeft te vergoeden, en, in verband daarmede, de kosten van het blusschlngswerk over alle ingezetenen omslaat. Dergeiyke bevoegdheid raakt, dunkt ons, een punt van gemeentebelang by uitnemendheid. Leiden, 6 April. Op den avond van Gooden Yrydag werd mevrouw Coolsma zeer verrast door het vinden van twee gouden tientjes in de brievenbus ten behoeve van de Wykverpleging „Bethesda". Den vriendeiyken, onbekenden gever (of geefster) harteiyk dankt Wy vestigen de aandacht op de ten toonstelling der teekeningen, vervaardigd in den afgeloopen cursus op de school der Leidsche afdeeling van den Nederl. R.-K. Volksbond, welke tentoonstelling plaats heeft a. s. Zondag en Maandag van 12 tot 5 uren. De prys- ultdeeling geschiedt Maandag-avond om half- negen in hot Bondsgebouw, Rapenburg 10. Voor een candidatuur voor de Tweedo Kamer in het district Eist worden genoemd de oud-minister Bergansius en mr. P. J. M. Aalberse, advocaat te Lelden. Donderdag 18 April zal in het werkl- gebouw „Concordia", aan 't Hoogezand, te 's Gravenhage, het toegezegde publieke debat plaats hebben tusschen ds. Van der Heide van Engelum (socialist) en ds. R. J. W. Rudolph, van Leiden, over „Socialisme en Calvinisme." By de alhier gehouden verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats vervanger voor het hoogheemraadschap Ryn- land zyn gekozen: lste district, hoofdplaats Bloemendaal, tot hoofdingeland, de heer H. van Wickevoort Crommelin, tot hoofdingeland-plaatsvervanger jhr. mr. W. G. Dedel, beiden aftredend. 5de district, hoofdplaats Leimuiden, tot hoofdingeland, de heer -mr. J. T. C. Viruly, burgemeester van Haastrecht (aftredend de heer T. P. Viruly, die bedankt had). 9de district, hoofdplaats Aarlanderveen, tot hoofdingeland, de heer J. H. Ruting (met 137 stemmen tegen 91 op den heer E. Kroft en 7 op den heer G. van Nlekerk) in de plaats van den heer M. C. J. van der Weyden, benoemd tot hoogheemraad. 12de district, hoofdplaats Hazerswoude, tot hoofdingeland, de heer J. C. van der Torren, te Waddingsveen, in de plaats van den heer F. Veelenturf, overleden, met 313 van de 650 uitgebrachte stemmen. De heer A. W. Straathof, te Hazerswoude, vereenigde 209 stemmen op zich. Tot hoofdingeland-plaatsver vanger werd gekozen de heer A. C. van den Akker, te Hazerswoude (aftredend), met 512 stemmen van de 550. Benoemd is tot onderwyzeres aan de school in het gesticht „De Voorzienigheid" mej. A. L. Nieuwstad, te Leiden. Van het 4de regiment infanterie zal op den 17den Mei a. s. een detachement worden gezonden naar de legerplaata by Harskamp, om aldaar, in vereeniging met detachementen van andere korpsen, onder het bevel van den kapitein S. F. J. Langeraap, van het 8ste regiment infanterie, gemelde legerplaats in gereedheid te brengen voor de ontvangat van de troepen, die aldaar zullen aankomen tot het houden van schietoefeningen. Tot het houden van veldoefeningen zuTlen de staf en de vier veldbataljons van het 4de regiment infanterie, onder commando van den kolonel jhr. Van der Goes, van 2 tot 11 September a. e. in de legerplaats by Zeist worden gekampeerd. Een lezer uit Wassenaar verzoekt aan „De Residb." plaatsing voor het volgende: Van betrouwbare zyde vernemen wy, dat het aftredend lid van onzen gemeenteraad, baron Van Zuyien van Nyevelt, by de a. s. verkiezing niet meer in aanmerking wenscht te komen. Is onze gemeenteraad aan den Haag kant (Waal8dorperlaan) door 2 leden vertegen woordigd, ongetwyfeld zal men het niet on- biliyk vinden, dat ook eens de Leidsche kant (Maaldrift) in aanmerking komt Vroeger jaren werden èn Haagkant èn Leidsche kant beide vertegenwoordigd, doch de Maaldrift is in ver getelheid geraakt. Algemeen hoort men zeg gen, dat aldaar de heer Juffer mans een ge schikt candidaat zou zyn. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft ter kennis gebracht van het Comité tot aan bieding van een prachtalbum met afbeeldingen en beachryvingen van het belangrykste, waar aan Nederland zyn wolvaart dankt, dat Z. K. H. dit album met groote erkenteiykheid zal aanvaarden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren in de Willemskerk te 's-Gravenhage, waar ds. Van Nes voorganger was, deelgenomen aan het H. Avondmaal Het Ned. Landbouwcomlté zal tegen Woensdag 1 Mei tot een algemeene vergade ring in Den Haag worden byeengeroepen. Het dienstdoende gevolg van H. M. de Koningin bestaat op Het Loo met ingang van 9 April uit: Jhr. v. d. Bosch, kamerheer; majoor baron v. Tuyl van Serooskerken, adj., en lste lult. Graaf Dumonceau, ordonnance- offlcior. Kapitein-luitenant t/z. jhr. v. d. Staal, die van een ongesteldheid hersteld is, hervat zyn functién van particulier secretaris van EL M. De in rang naar Rome verplaatste ge- zantschapsraad by de legatie van Duitschland in Den Haag, de heer von Jagow, vertrekt a. 8. Maandag oerwaarts. Zoolang de Duitsche gezant met verlof is, treedt als tydeiyk zaakgelastigde op Baron von Luttwitz, de onlangs in Den Haag aan gekomen gezantschapssecretaris. Zyne Koninkiyke Hoogheid Prins Hendrik vertrekt Maandagmorgen 8 April naar Schwerin, ten einde den volgenden dag tegenwoordig te kunnen zyn by de inoerderjarlgheidsver- klaring van Z. K. H. den Groothertog van Mecklenburg Schwerin. De Prins zal te Schwe rin een paar dagen verbiy ven en zal vergezeld zyn van Hoogstdeszelts adjudant, luitenant ter zee lste klasse Zegers Ryser. H. M. de Koningin-Moeder is heden- namiddag met den trein van 6 u. 22 m. Staatsspoor van 's-Gravenhage naar Het Loo vertrokken. Het voornemen bestaat, het vierde Amster- damsche Zendingsfeost te houden op 17 Juli a. s. in het Tolhuis te Amsterdam. De ter-aarde-bestelhng van het stoffeiyk overschot van den Eerw. Broeder-overste van het R.-K. Weeshuis te 's-Gravenhage heeft hedennamiddag te één uur plaats gehad. Een deputatie uit de weesjongens maakte van den stoot deel uit, terwyi ook de regenten vertegenwoordigd waren, evenals de Eerw. Broeders uit Rotterdam, Leiden, Delit en die van het gesticht Groenesteyn, St-Johannes de Deo en het Vincentiusgesticht in Den Haag. Naar wy vernemen ia de levering der 8600 ton gegoten yzeren buizen, benoodigd voor de in aanbouw zynde Waterleiding te Soerabaia en waarvan de aanbesteding door het Departement van Koloniën plaats had op 27 Maart 11., opgedragen aan de Firma Cochrane, Grove Co. Ld. te Middlesbrough o/Tees, hier te lande vertegenwoordigd door de heeren Van den Berg Co., te Amsterdam. Door ziekte van zyn gade zou de nieuw benoemde Japansche gezant aan ons Hof verhinderd zyn, zyn ambt te aanvaarden. Gedurende een kort verlof van den burge meester der residentie fungeert de wethouder dr. Mouton als burgemeester. Jhr. L. M. Schuurbecque Boeye, in Den Haag overleden, heeft aan de My. tot opvoe ding van weezen in het hulsgezin 3000 vermaakt. Van de Koningin ontving de Maatschappy 250, van N. N. te Haarlem 300, van N. N. postmerk E. 1000 en van M. te Amster dam 100. Aan het r.-kath. parochiaal armbestuur te Beemster (N.-H.) heeft de heer J. Smit, onlangs te Amsterdam overleden, een som van p. m. 12,000 vermaakt. De „N. R. C." meldt, dat Kes zyn contraot met Moskou heeft hernieuwd. De algemeene zouavendeputatie vertrekt 7 Mei van Keulen naar Rome. Generaal de Oharette zal zich in Rome by de deputatie voegen. Te Nymegen is een afdeeling met 194 leden opgericht van den „Volksbond, Ver eeniging tegen Drankmisbruik." De lste luits. A. A. Wienholts Koestal en K. A. Enklaar, van het regiment grenadiers en jagers, worden eerstdaags bevorderd tot kapitein. Vad.) De sedert 1896 gepensionneerde kapitein der infanterie P. J. Wymans is te Leeuwarden op den leeftyd van 68 jaren overleden. „De Standaard'* schryft het volgende: „De toevloed van Deputaten naar Utrecht op 17 April schynt nog aanmerkeiyk grooter te zullen zyn dan in 1897, toen de groote zaal van „Tivoll", met de galery er by, reeds schier geheel bezet was. Er waren toen 1500 deputaten ingeschreven. De opgaven loopan nu reeds over de ttoee duizendVooral nadat bekend werd, dat ter wille van de broeders uit het Noorden en uit het Zuiden do aanvang van tien op elf is gesteld, steeg de aandrang nog. Toch is er in Utrecht geen grooter zaal beschikbaar, soodat men, zoo men in Utrecht wil vergaderen, hoe het ook ga, zich met „Tivoli" zal moeten behelpen. Ook zoo echter zyn we geen oogenblik voor de handhaving der goede orde beducht. Er deed zich op onze Deputaten vergadering nog nooit moeite voor. Er heerschte steeds geestdrift. En juist die opgewekte stemming maakt, dat ieder zich voegt en schikt, en des noods met een staanplaats tevreden is, ook al staat hy wat van verre, en al is er veel in het debat, dat hem ontgaat. Reeds het feit zelf, van zioh in zoo grooten getale met geestverwanten uit alle oorden des lands saam te weten, mist nooit zyn ver- heffenden indruk. En al is ook de Deputatenvergadering een politieke byeenkomst, voor ons is de politiek nooit van het heilige gescheiden. Materialis tische dorheid is ons nog vreemd. Intusschen worde wel verstaan, dat een zoo groote byeenkomst geen gelegenheid aanbiedt, om de particuliere belangen van de enkele districten te bespreken, en zal men het verst komen, zoo men vóór 17 April met zyn can didatuur gereed is. De discussie moet een generaal karakter biyven dragen. Iets wat in 1897 uitstekend gelukt is. Dank vooral zij den maatregel, die nu vooral stipteiyk genandhaafd dient te worden, om niet anders te laten spreken dan van het podium, en door wie schrifteiyk zyn naam opgaf". Sedert een paar maanden verschynt by de uitgevers Schülemans Van Belkum, te Zutfen, een nieuw Weekblad „Natuur en Huis", dat zeker een groot vriend van jong en oud zal worden. Vol fraaie illustraties, is het hoofdzakeiyk gewyd aan de bespreking van allerlei wetenswaardigheden op het steeds onderhoudende en aan afwisseling zoo ryke gebied der planten- en dierenwereld. Wie de eerste nummers doorbladert wordt een lezer en wie eens lezer is, blyft het we hopen voor jaren. Zoo vonden wy in een der jongsto num mers iets over nieuwe Chrysanten, over de Sensatieplant Ostrows Kia Magnifies, een artikel over de cultuur der bloembollen, over het vervroegen der Seringen, over Mincus Cürosomus, een nieuwe Aquariumvisch, over lachen en sohreien der dieren, den Steenuil, de gedresseerde Kakatoes, allerlei wetenswaar digheden, den tuinkalender voor Maart, enz., enz., olies door mooie afbeeldingen opge helderd. Verschillende deskundigen op allerlei ge bied werken aan het nieuwe weekblad mede, o. a. G. J. Bieleman, te Vorden; 3. Bleeker, te Fredenksoord; J. Baron (Ericus), te Amster dam; Jac. P. Galesloot, te Amsterdam; H. L. Gerth van Wyk, te Middelburg; A. A. ter Haar; te Goes; D. ter Haar, te Kollum; J. J. ten Have, te 's-Gravenhage; J. Hendrik van Balen, te Twelioo; O. W. Hissink, te Zutfen; C. J. den Hollander, te Nieuwaal; E. E. Kronenburg, te Gorssel; W. Lindenburg, te Groningen; Dr. J. L. B. van der Marck, te Zutfen; E. A. L. Quadekker, te Nymegon; Dr. R. G. Rykens, te Zutfen; P. Teunissen, te Amsterdam; K. de Vrieze, te Groningen; J. de Waardt S.Jzn., te Groningen; H. W. Wind, te Apeldoorn; J. H. Zwetsloot, te Loosduinen. Vier mooie platen in kleurendruk zullen per jaar den abonnés kosteloos worden aan geboden. De prys van dit weekblad is vorder zoo gering, dat hy voor niemand een beletsel zal zyn. In iederen boekwinkel is „Natuur en Huis" zeker ter inzage te bekomen. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 4 April Bevezier; de „Ardjoeno", van Java naar Rot terdam, passeerde 4 April Kaap del Armi; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 April van Marseille; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 April Kaap Bon; de „Bogor", van Java naar Rot terdam, vertrok 4 April van Port-Said; de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 4 April te Mombassa; de „Essen" van Java naar Amster dam, vertrok 4 April van Cochinde „General" (thuisreis) vertrok 4 April van Aden; de „Gouverneur" (uitreis) arriveerde 4 April te Liseabon; de „Katser" (thuisreis) arriveerde 4 April te Marseille; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 April te Suez; de „Rynland", van Buenos- Ayres naar Amsterdam, passeerdo 6 April Dungeness; de „Salak" vertrok 6 April van Rotterdam naar Batavia. Bodegraven. De werkliedenvereniging „Eendracht maakt Macht", alhier, heeft haar 7de jaarvergadering gehouden, die door 65 leden werd bygewoond. Uit het jaarverslag, door den secretaris uitgebracht, bleek, dat in het afgeloopen jaar een dertigtal nieuwe leden toetraden, zoodat het ledental thans 100 bedraagt. Aan 31 leden, die door ziekte of verwonding gedurende eenigen tyd hun arbeid niet konden verrichten, werd een gezameniyk bedrag van f 884.15 uitgekeerd. Tot bestuursleden werden de aftredende leden de heeren J. A. v. Ghesel Grothe en J. Scheer by acclamatie herkozen. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening over 1901 werden gekozen do heeren J. H. Wessels, P. van Noord en A. Ooms. Het bestuur van den Zuidzyder- en Boezerapolder, alhier, zal Woensdag 17 April a. s. Bchouw voeren over den ring of de kade van genoemden polder. Wederom doet zich in deze gemeente een geval voor van dlphtheritis. De zangvereeniging „Excelsior", te Nieu- werbrug, zal Maandag 8 April in de christeiyke school, aldaar, een openbare uitvoering geven, afgewisseld door voordrachten. Oegstgeest. Met kracht wordt de bouw der nieuwe R.-K. kerk alhier voortgezet. Do toren heeft reeds een aanmerkoiyke hoogte bereikt en is dan ook al ver in den omtrek zichtbaar. Rijnsburg. Hier en onder Katwyk is men thans druk bezig met het poten van aaio appelen. liazerswoude. Gistermiddag ontstond er brand in den schoorsteen van H. van Rooyen. Een der balken brandde geheel door, doch door spoedig aangebrachte hulp van den schoen- en laarzenmaker G. Ballering en zyn knecht L. Grotendorst, die verscheidene emmers water in de vlammen wierpen, werd grooter onheil voorkomen. De vergadering der „Vereeniging tot Werkverschaffing", die was uitgesteld wegens ziekte van het geheele moderarnen, zal nu plaats hebben op Dinsdag 9 April a. s., des avonds te 7 uren, ten huize van den heer C. L. Boers. Katw^jk-aan-Zee. Donderdagavond om elf uren brak alhier brand uit in de brood- bakkery van H. G. Lammens, vermoedeiyk ten gevolge van groote warmte van een kachelpyp. Spuiten waren onmiddeliyk tor plaatse aanwezig, waardoor men den brand spoedig meester was; aan het gebouw werd geringe schade toegebracht; de oven is echter ten gevolge der groote warmte geheel ontret» Sedert de laatste opgaaf kwamen aan 12 bommen met een besomming van 12.10 tot f 68.40 tarbot bracht op f 9, griet f 2.50, tong f 0.40 tot ƒ1.40 per stuk, schol ƒ7.60 tot 7.80, braad 6 tot f 6, scharren 3.50 per mand. Leiderdorp. Tot voorzitter en secretaris der Commissie tot wering van Schoolverzuim in deze gemeente zyn resp. benoemd do heeren L. W. van Gieasen en G. van dei Valk Bouman. Lisse. Do bouw der R.-K. Zustersschool, alhier, is opgedragen aan den heer J. van Groenendaal, architect en aannemer te Am sterdam, voor de som van 48,333. Noordwjjk. Omtrent den uitslag der jl. Woensdag gehouden veiling van delanderyen „De Taandory" en „Het Vinkeveld" eigenaar de heer J. F. EL van den Bergh, te 's-Graven hage kunnen wy nader mededeelen, dat geen onkel der verkochte porceelen gegund is. Ook de na afloop geveilde 1000 M. yzeren rails (in massa afgeslagen op ruim 1100) zyn opgehouden. Noordwykerliout. Donderdagavond had, na installatie door den burgemeester, de eerste vergadering plaats van de Commissie tot wering van SchAlverzuim, die tot voorzitter verkoos den heer M. J. Wuyster on tot secretaris den heer G. Bulten. Voor zoover kan worden nagegaan heb ben de bloembollen in deze gemeente van het ongunstige weder weinig geleden. Noordwjjk-Bmneii. Do „Nw." verneemt, dat over het restaureeren van het zeer schoone kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem., alhier, ernstig gedacht wordt. Is het blad wèl inge licht, dan ls reeds met een bekwaam archi tect over de zaak goconfereerd. Utynsburg. By den heer J. Gl. op den Morsch zyn twee koeien gestorven ten gevolge van het eten van narcissen. De overige beesten, die ook van dit niet alledaagsche veevoeder hadden gebruikt, zyn, gelukkig voor den eige naar, weer hersteld. Volgens deskundigen bevatten de narcissenbollen voel vergiftige bestanddeelen. Sttssenheiin. Door den hevigen storm van Woensdag- op Donderdagnacht werd de hooge schoorsteenpijp van de stoomgruttery van den heer C. van Niekerk omvergealagen. Het gevaarte viel gelukkig op de landzyde en veroorzaakte daardoor geen schade. De besturen der verschillende afdeelingen van den bond van werklieden in het bloem bollenvak hebben zich per circulaire tot do patroons gericht, met het verzoek om invoering van een werkdag van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uren, en Zaterdagsnamiddags 4 uren eindigen. Ter-Aar. De heryk van maten en gewichten voor deze gemeente is bepaald op Maandag 22 April a. 8. van 1012 en van 12'/, 1 uur voor Langeraar en van 1 2'^ uren voor Aardam en Jaagpad en op Dinsdag 23 April a. s. van 91/» 12 uren voor Korteraar en van 12 l'/a uren voor Kerkbuurt, beide dagen in het Gemeentehuis. Voorhout. Het verlof van den milicien P. N. Vester van het 4de reg. inf. is verlengd tot 14 Augustus aanstaande. De krokussen staan in vollen bloei, de hyacinten beginnen te kleuren en reeds hier en daar kan men een party tje vroege gele tulpen en narcissen In bloei zien. Blyft het weder gunstig, dan kunnen den eersten Zondag na Pasci en de hyacintenveldeo

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1