IK 12611 Woensdag 3 April, A«. 1901. r no.) <§eze <€ourant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAITTt Voor Leiden per 8 maanden y Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zjjn 1*30 Franco per post 1.66- PRIJS DER ADVERTEMTXËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas»ceren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Op Goeden Vrijdag zal deze Con- rant olet versehijnen. Leiden, 3 April. Men bericht ons, dat op Maandag 22 April a. s. in den Leidschen Schouwburg een tweede opvoering zal plaata hebben van .Op hoop van zegen" door de Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam. Wederom ia hier ter etede een lokaal tot wijkverpleging ingewijd, thans in de Hoefatraat No. 44, waar het bedoelde gebouw den naam heeft ontvangen van „Bethesda". Deze plechtigheid, welke gisteravond plaata had, werd vereerd met de tegenwoordigheid ▼an den burgemoeater, mr. F. Was, de wfik- predikanten met hun families, den dokter en de moeder van het Diaconessenhuis te Am sterdam met de zuster van het wykgebouw aan het Levendaal, terwyl natuurlijk ook de dames bestuuidereseen, eveneens met familie, aanwezig waren, alsmede de nieuwe zuster, die bij deze gelegenheid tevens werd geïn stalleerd. De stlchteiyke ure werd door ds. W. Briét met gebed geopend, waarop vervolgens harte lijke en van waardeering getuigende toe spraken werden gehouden, eerst door ds. S. E. J. de Wolff, toen door den burgemeester en ten slotte door ds. K. W. Vethake, die ook met gebed eindigde. Zeer verdienstelijk werd de zang op het serafine-orgel begeleid door den heer De Nie, terwijl de zaal met groen en bloemen was versierd, zoodat alles niet alleen een feestelijk, maar bovendien een gezellig aanzien had. Moge ook deze instelling velen ten zegen afin en in ruime mate in de liefderijke be langstelling onzer stadgenooten deelenl De directie der Stoomtram Leiden Haarlem stelt voor, het dividend over 1900 te bepalen op 7 pCt. De minister van binnenlandscho zaken is voor twee weken naar het buitenland. Tot 15 dezer is de heer PatUn, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, met werlof naar Wiesbaden. Mr. Goekoop, lid van Gedeputeerde Staten, fungeert inmiddels als tijdelijk Commissaris der Koningin. De generaal-majoor Panthaleon baron van Eek, inspecteur der genie, ging heden van '6 Gravenhage naar 's-Hertogenbosch. Aan het postkantoor Noordwyk en de daaronder reasorteerende hulpkantoren word gedurende het late kwartaal 1901 ingelegd f 9712.26. Terugbetaald 9830.19. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummor 912. De Koningin-Moeder maakte gisteren in Den Haag te voet met een hofdame een wandeling in Voorhout en Bosch. Te 'a Gravenhage is overleden de ge- penaionneerde luitenant-kolonel der infanterie D. J. H. van Aken, laatstelijk provinciaal adjudant in Zeeland. Zooals men weet, werd van doorgaans welingelichte zfide aan de „N. R. Ct." mede gedeeld, dat de nieuwo minister van oorlog bereid is de Legenvetten, welker behandeling geschorst is, verder te verdedigen. Als zeker kan worden aangenomen, zoo voegde men er by dat de luitenant-generaal Kool zich nooit een bepaald tegenstander van don ver korten oefoningstyd heeft betoond. Hierbij teekent de „Arnh. Ct." aan: Het ia wei mogelyk. Maar zoo zouden wij er by willen voegen de ministers van marine en van binnenlandsche zaken zyu wèl .bepaalde tegenstanders" van het voorschryven van den verkorten oefeningstyd in de wet; immers, in de Momorie van Antwoord betref- lende de Militiewet staat by art. 122 gedrukt .Aan den aandrang van sommige leden om den verkorten eerste-oefeningstyd voor de on bereden wapons in de wet zelve op te nemen, kunnen de ondergeteekenden niet voldoen." En die ondergeteekenden" zyn de ministers van oorlog, van marine en van binnenlandsche zaken. Toch heeft de Kamer dien korten I eerste-oefeningstyd wel in de wet opgenomen, en terwyi de minister Eland daarom heen gaat, zouden de beide andere Ministers een- (voudig hun vroegere verklaring inslikken? „In Den Haag schynt dat gemakkelyker te gaan, dan men het zich uit de verte wel jkan voorstellen. Men denke slechte ain de eigen verzekering en de verzekering by vereenigingen, welke by de eerste behandoling der Ongevallenwet door de Regeering met zekere felheid worden bestreden, maar zeer goed mogelyk, ja zelfs door do Regeering 'voorgesteld werden, toen de eerste Onge vallenwet door de Eerste Kamer verworpen Jwaa. Er zyn er, die dat practische politiek noemen, maar de beginselvastheid en de itrouw aan het eens gegeven woord komen er •toch wel wat by in het gedrang." De heer F. s' Jacob, oud-Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indiö en oud-direc- 1 teur-generaal der Staatsspoor, is ernstig ziek. Een uit Tandjong Pnok ontvangen tele gram meldt, dat kapitein Idenburg, op wiens leandidatuur voor de Tweede Kamer „De Stand." onlangs wees, repatrieert, üy kan dus vóór Juni hier zyn De minister van oorlog, luitenant-generaal Kool, heeft de ambtenaren van het departe ment aan zich laten voorstellen, by welke gelegenheid de secretaris-generaal den nieuw- benoemden minister toesprak en hem de ver zekering gaf, dat allen de aangenaamste herinneringen hadden bewaard aan den tyd, toen hy aan het departement werkzaam was. De minister dankte met eenige hartelijke woorden. Te Arnhem hebben eenlgo ingezetenen be sloten tot oprichting eener vereeniging, waarvan het doei zai zyn het in-het-leven-roepen van hervormingen op het gebied van examens en onderwys, zoodat de eischen, welke de school (lager, middelbaar en hooger onderwys) aan haar leerlingen stelt, niet door overlading ge vaar kunnen opleveren voor de gezondheid van lichaam en geest. Men zal dit doel trachten te bereiken door afschaffing van alle examens, die strikt genomen onnoodig zyn. Verder door te onderzoeken hoe de overige examens zyn te vereenvoudigendoor het verzamelen van allo gegevens, waaruit biyken zal, dat de tegenwoor dige eischen van de school te hoog zyndoor by geestverwanten op aaneensluiting en samen werking aan to dringen; door het versprei den van binnen- en buitenlandsche geschriften, die bestryding van overlading van den geest beoogendoor meedeeling in woord en geschrift van de resultaten van haar onderzoekingen, en ten slotte door by autoriteiten aan te dringen op hot invoeren van die wyzigingen en veran deringen, waarvan de vereeniging bewyzen kan, dat zy noodig voor haar doel en uitvoerbaar zyn. In den afgeloopen nacht hieid te 's-Gra venhage de vereeniging van politie-beambten „Door Eendracht saam verbonden" een ver gadering, waarin de voorzitter mededeelde, dat het bestuur van deu hoofdcommissaris vau politie toezegging had ontvangen van steun om in overleg met don burgemeester voor de politie-beambten te verkregen: hooger bezoldiging, kleeding op dracht, verandering van dienst en zoo mogelyk ook afschaffing van do agenten 4de klasse. Het batig saldo over het eerste halfjaar der Vereeniging be draagt ƒ540; aan donateuragelden werd ont vangen ruim 200. Er zfiu thans ongeveer 60 donateurs. Het stoomschip „Anchises", van Amster dam naar Java, arriveerde 1 April te Liverpool; de „Koning "Willem III", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 April van Southampton; de „Lombok" arriveerde 2 April van Batavia te IJmuiden; de „Priam", van Amsterdam via de Clyde naar Java, passeerde 1 April Gibraltar; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 2 April te Port-Sald. Alkemade. By de gemeente-geneesheeren Keyzer, Vau Dillen en Willinck zal op Zater dag 13 April a. s., des middags te 12 uren, de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting of hei inenting, in de openbare school lokalen te Oude-Wetering, Roelofarendsveen en Rypweterlng, en om 2 uren in die te Nieuwe-Wetering en in de byzondere school te Oud-Ade, en 's nam. 4 uren in het school gebouw te Kaag. Aan de miliciens T. J. van Haastrecht, J. J. Casteiyn en P. Timmers, van de lichting 1900 dezer gemeente van het 4de regiment infanterie, is een verlof van 4'/2 maand, tot on met 14 Augustus e. k. verleend geworden. Hazerswoude. Dinsdagavond overleed alhier op gevorderden loeftyd, ten gevolge van een hartaandoening, de heer I. van der Loo, wiens heengaan door zeer velen diep betreurd wordt. Als penningmeester en opzichter der Hazers- woudscho Droogmakery, secretaris der „Ver eeniging tot Werkverschaffing", ouderling der Gereformeerde Kerk, secretaris der a Gerefor meerde Sc'uoolvereeniging" en als lid van byna alle tydeiyke commiasiön, bekleedde de over ledene steeds met eere zyn plaats. Sedert de heer I. van der Loo het agentschap der Haarlem8che brandassurantie had op zich genomon, zyn, naar men my verzekerde, de geassureerde sommen van duizenden tot honderd duizenden aangegroeid. Maar ook en vooral als liefhebbend echt genoot on vader en als gemoedeiyk en ge- loovig Christen mocht de flinke en yverige man zich in de achting van zyn medeburgers verh'eugen. Hillegoin. By koninkiyk besluit is herbe noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer D. Wenthoit. Koudekerk. By koninkiyk besluit is be noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. C. Van Voorthuysen. Lisse. In de afgeloopen maand zyn by den Burgerlyken Stand alhier ingeschreven 24 geboorte-aangiften; een cyfor, dat sedert de invoering van den Burg. Stand in één maand nog nooit is bereikt. Oudshooru. Op Woensdag 10 April a. s,, des namiddags van 2—3 uren, zal in het Weeshuis alhier gelegenheid gegeven worden voor kostelooze inenting en herinentiog. Rynsburg. Door de zangvereeniging „De Lofstem", directeur de heer W. Schoneveld, zal op den tweeden Paaschdag een uitvoering gegeven worden in het kerkgebouw der Gereform. Gemeente. Evenals andere jaren wordt van deze uitvoering weer veel genoegen verwacht. Moge een talryke opkomst de moeiten der leden beloonenl Oude-Wetering, Vanwege het onlangs opgerichte Transvaal-Comité zullen hier a. a. Zaterdagavond ten huize van P. J. B. Cosyn optreden de heeren Janson, Coutsee en Du- pl688is; terwyi diezelfde heeren in den avond van 2den Paaschdag te Leimuiden In de Herv. Kerk zullen optreden. Deze bijeenkomsten zullen aanvangen te 7 uren en voor ieder belangstellende toegankeiyk zyn. Ter-Aar. De Anti-revolutionaire Kiesver- eeniging, alhier, heeft in de gereformeerde school een ledenvergadering gehouden. Uit het verslag bleek, dat het ledental aanmerke- lyk was toegenomen en de flnancieele toestand niet ongunstig kon worden genoemd. Als bestuurslid in de;plaats van den heer P. Esveidt, die zich net meer herkiesbaar stelde, werd benoemd dej heer C. Quak. Naar de deputaten-vergadering, te houden 17 April a. s. te Utrecht, werden 13 leden afgevaardigd, waaronder de heer C. Quak als stemuitbren- gonde en N. van Eyk als secundus. Wassenaar. In de vergadering dor bloem bollenkweekers brachten de afgevaardigden ter algemeene vergadering by monde van den heer J. Kloosterman verslag uit over het al daar behandelde. De voorzitter deelde mede, dat hot aantal deelnemers te gering is om dit jaar een tentoonstelling van afgesneden bloemen te houden. Om de proefvelden ter bestryding der z. g. n. „kwade plekken" te Noordwyk te gaan be zichtigen en daarna aan de afd. verslag uit te brengen worden gekozen de heeren D. J. Rotte veel en J. Kloosterman. De vraagbus, die wel meer aanleiding tot aardigheden geeft, bevatte o. a. de vraag, of er niet geprotesteerd behoorde te worden tegen den brief aan Chamberlain, voorkomende in het „Leidseh Dagblad" van Dinsdag 2 April. Als wy niets meer van Engeland afnemen, neemt dat ook van ons niet af en dat zou kwaad zyn voor het „vak". Na de gebrui- keiyke verloting werd de vergadering ge sloten. Zooterinoor. Het kohier dor personeele be lasting, dienst 1901, ls door den directeur der directe belastingen te Rotterdam invorder baar verklaard tot een bedrag van 2461.58'/2, verdeeld over 202 aanslagen. Zegwaard-Zoetermeor. De twee-jarige winterlandbouwcuraus alhier is geöindigdmet een openbare les, waarin den leerlingen een examen werd afgenomen. De heer Mansholt, rykslandbouwieeraar te Dordrecht, kon aan alle leerlingen, elf, het getuigschrift uitreiken en kon niet nalaten aan sommigen hunner een woord van lof toe te voegen. De onder- wyzers en de commissie van toezicht waren byzonder tevreden, zoowel over het gedrag als over den yvor der leerlingen gedurende den gebeelen cursus. Do voorzitter der com missie van toezicht gevoelde zich dan ook verplicht een woord van dank te richten tot de onderwyzers voor de door hen verkregen resultaten en aan de leerlingen voor de door hen betoonde nauwgezette plichtsbetrachting, den laatsten den wensch mede gevende, dat zy in hun verder leven veel nut mogen hebben van het door hen verworven diploma en dat de verkregen kennis ruimschoots rente moge opbrengen. Uit <to „Staatscouraut". Koninkl. besluiten. Op zijn verzoek inge trokken do benoeming van R. Gerbensma tot notaris te Akkrum, en benoemd tot notaris te Akkrum, II. C. van Slooten, candidaat te Haarlem. Benoemd tot burgemeester vau Eossum, M. baron vau Itandwijck; van Barneveld, A. W. J. J. baron van Nagell; van Schaesberg, M. H. J. M. Quaed- vlieg; van Bellingwoldo, F. L. Diukla Vzn.: van Limmen, jhr. J. L. Nahuys; van Anna-Paulowna, J. Jelles, secretaris; van Nieuwerkerk, J. Bouman. Benoemd tot schoolopziener in het arrond Alk maar, B. v. Buysen, te Alkmaar; tot concierge, boekbinder en bediende in bet Rijksarchief van Noord-liolland te Haarlem, NV. Henssen, te Utrecht, ter vervanging van Y. van Zonen, op verzoek eervol ontslagen. Goedgekeurd, dat P. M. W. H. J. Jongen, bur gemeester van de gemeente Nieuwenhagen, is benoemd tot secretaris dier gemeente. In hun raog overgeplaatst by het regiment grenadiers eu jagora, de eerste laits. C. F. Muschart, van den staf der infanterie, werkzaam by de Cadet tenschool, en A. Dudok van Heel, van het 7de regiment infanterie. Min. beschikkingen. Op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan B. E. de Bruyn als assistent voor de soheikonde aan de Rijks-universiteit te Groningen. Benoemd tot eersten klerk by het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic, O. de Lorm, thans tydelrjk bij gezegd hoofdbestuur in dienst. De ministers van buitenlandsche zaken, bin nenlandsche zaken, justitie, marino en koloniën verleenon deze week geen audiëntie. De minister van oorlog zal audiëntie geven op Donderdag 4 dezer, des namiddags te een uor, en voorts eiken Donderdag, des namiddags te half twee, in het gebouw van het departement van oorlog. Een Kamer voor Nederlandsch-lndlë. De voorzitter van het Indisch Genootschap, mr. C. Pynacker Hordyk, opende gisteravond de gewone vergadering met een herinnerings- woord aan wyien prof. mr. P. A. van der Lith. Ofschoon .het niet de gewoonte ia in het Genootschap gewone leden te herdenken, wenschte hy ditmaal een eerbiedige hulde te brengen aan dezen doode. Het was hier de plaats niet om de groote wetenschappelyke verdiensten van den overledene te herdenken, noch om, wat spr., die zoovele jaren hem kende, andera gaarne zou doen, hulde te brengen aan de bescheidenheid, hulpvaardig heid en andere goede eigenschappen, die den overledene hebben gesierd. Maar wel scheen het hem gepast met dankbaarheid te herden ken wat wyien prof. Van der Lith voor dit Genootschap heeft gedaan. Minder in de laatste jaren, maar vroeger meermalen, heeft hy ten aanzien van vele belangryke ondorwerpen de leden trachten voor te lichten op een wyze, die zyn voordrachten in dankbare herinnering zullen doen blyven. De aanwezigen gaven biyk met deze woorden ter eere van de nagedachtenis van den betreurden doode ten volle in te stemmen. Daarna hield de heer mr. C. Ph. van Deventer zyn voordracht over „Een Kamer voor Nederlandsch-Indiö". Zyn inleidingswoord knoopte zich ook als vanzelf vast aan een weemoedige hulde aan de nagedachtenis van wyien prof. Van der Lith, die in 1888 in dit Genootschap over de verhouding van de wetgevende macht in het moederland tot het contraal-bestuur in Ned.- Indiê het woord voerde, kort nadat prof. De Louter over decentralisatie in Ned.-Indiö had gesproken. De toen door wyien prof. Van der Lith verdedigde invoering van een Kolonialen Raad word warm bestreden door den oud minister Van Golt8tein. Beide onderwerpen dringen ook nu weder naar den voorgrond, do vraag nl. of er, zoo ja hoe, verbetering behoort te worden gebracht in de werking dor moederlandsche wetgeving van Ned. Indiö en het decentralisatie-vraag stuk, dat nog onlangs naar aanleiding van het ontwerp der R9geering door mr. D. Fock in het Genootschap werd behandeld. Beide vraagstukken behooren by elkander als uit vloeisels van een zelfde overtuiging, nl. dat niet in den toestand van hot oogenblik moet worden berust. De voorstanders van decen tralisatie zullen moeten erkennen, dat daardoor het ideaal nog by lange na met is benaderd. Niet alleen in Indiö schuilt het kwaad, maar ook ln Nederland, en al wordt de zorg voor locale belangen meer dan tot dusverre toe vertrouwd aan het Indisch bestuur on de Indische ingezetenen, dan zal nog steeds het grootste bezwaar blyven bestaan, dat over de voornaamste Indische belangen in hoogste instantie wordt beslist door een vergadering, welks leden slechts bjj uitzondering eenige grondige kennis van Indiö bezitten. Aan voorstellen om tot verbetering te ge raken heeft het niet ontbroken. Verbetering is alleen te verwachten van een regeling, die inkrimping van den kolonialen arbeid der Staten-Generaal onmogelyk maakt. Deze is door de instelling van een adviseerenden raad niet te verkrygen. Beperking van dien arbeid, binnen zyn natuuriyko grenzen, is alleen te verkrygen indien een deel van dien arbeid overgaat op een ander orgaan, een college, bestaande uit met Indiö bekende personen, even onafhanke* lyk van de Regeering als van de Staten - Generaal zelf, met gewaarborgde openbaarheid harer overlegging, dat zich uitsluitend met Indische zaken zal hebben bezig te houden. Dat dergeiyke regeling practisch uitvoerbaar is, bewy8t het Engelsche staatsrecht. Wat de plaats betreft, door dergeiyk lichaam in ons staatsrecht uit te oefenen, het zou niet mogen derogeeren aan het beginsel der mini8terieele verantwoordeiykheid. Ook de minister van koloniön zon verant- woordelyk moeten blyven aan de Volksver tegenwoordiging on de verkregen instemming van het Indisch college zou die verantwoorde- lykheid niet opheffen. De verantwoordeiyk- heid zou yan een ander systeem moeten wezen in plaats van preventief, repressief, dat slechts by uitzondering zou worden toegepast. De Staten-Generaal zouden motten beslissen indien tusschon Kroon en het nieuwe lichaam geen overeenstemming kon worden verkregen. Eveneens als er Indische bolangen van zoo overwegenden aard zyn, dat de Volksvertegen woordiging haar repressief toezicht daarvoor onvoldoende acht en die binnen den machts kringvan den rykswetgever wenscht te houden. Maar dergelyke gevallen zuilen wel steeds uitzonderingen blyven. De instelling van een afzonderlyk lichaam, welks bevoegdheid over Indische zaken ongeveer geiyk zou zyn aan die van de Staten-Generaal thans, zou z. L tot groote verbetering van den bestaanden toestand leiden. De bogrooting en alles, wat de Indische wetgeving betreft, zou door de Regeering, na verkregen overeenstemming met het nieuwe lichaam, worden vastge3told en geregeld en alleen in buitengewone gevallen zou do wetgever als hoogste staatsorgaan, óók voor Indiö zich doen gelden. Spr. voor zich had de overtuiging, dat de Grondwet de Instelling toestaat. Op de inleiding volgde debat. Spr. bestroed verder de bezwaren tegen zyn stelsel, waarop nog replieken volgden. De voorzitter dankte den inleider voor zyn tot nadenken stemmende voordracht. Glemecuteraod Tan Bodegraven. Vergadering van Dinsdag 2 April. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Ingekomen zyn: lo. bericht van den Commissaris der Koningin, begeleidende een uittreksel uit het Koninkiyk besluit van den 28eten Februari jL, houdende benoeming van den heer H. Le Coulire tot bargeitttfattr sast to^surg m 15 Maait; 2o. pi oces-verbaal van de opneming der boeken en kaa van den gemeeute-ontvanger; 3o. missive vau Gcdep. Staten van Zuid-Holland, waarbij wordt medegedeeld, dat ƒ2150 zal worden uitgekeerd als Rijksbijdrage voor het onderwijs over 1901; 4a. missive van id.. houdende toezending vaa het goedgekeurde Baadslesluit tot heffing van hoofdelyken omslag. Alle stukken worden vscr kennisgeving aan genomen. De beer Turkenburg wenscht nit naam van den Raad den burgemeester gelui met zyn herbenoe ming, waarvoor deze dank botuigt en den wensch uitspreekt dat de aangeuame verhouding met deu Raad bestendigd moge worden, terwyl spreker tevens deu seoretaris, aan wiens (jver en werk kracht hij hulde brengt, dankt voor den onder vonden steun. Tot ambtenaar van den Burgerlyken Stand wordt met algemeene stemmen opnieuw benoemd: dr burgemeester, die de benoeming aanneemt. Tot onderwijzeres in de vacature mej. VVesse- link wordt met algemeene stemmen benoemd mej M. J. vau Parys, te Sassenheim, No. 1 van da voordracht. De Voorzitter deelt mede, dat het aantal kinderen zoodanig is toegenomen, dat aan stelling van nog een onderwijzeres noodwendig zal zijn; daar de ruimte op sobool niet toereikend is, stellen B. en Ws. voor om reeds dadeluk in gebruik te nemen de Ambachtsteekenschool, aldaar een klasse over te brengen toidat de nieuwe school klaar is en onmiddellijk een hulp aan te Btellen, waarvoor B. en Ws. op het oog hebben mej. C. Kruyt, te 's-Gravenhage. Wordt algemeen goedgevonden. Tot verloskundige wordt met algemeene stem men benoemd me|. Zwart geb. Brouwer te Ouds hoorn, no. 1 vaa de voordracht, waarop toveoa stonden mej. Hollebrands te Hoek van Holland en mej. C. J. Bree geb. Kooy te Ridderkerk. Vastgesteld wordt bet kohier van de honden belasting over 1901, waarop voorkomen 45 honden lste kl. en 191 honden 2de kl. Benoemd worden tot leden van de schutterij- commissie de heeren H. Kollman en F Boer. De Voorzitter stelt voor om ingevolge art. 121 der Gemeentewet machtiging te vragen aan Gedep. Staten tot gemeenscbapp'-lyke regeling van een besluit tot heffing vau schoolgelden, hetwelk een redactie-wyziging noodig heeit, ten gevolge van de verandering in de soh'-olgoldbefting. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Kou adres van J. Heemskerk alhier, verzoekende om zijn kinderen op do school van den heer V au der Schenk te mogen plaatsen, wordt ter afdoening gesteld in handen van B. en Ws., nadat de Voor zitter bad medegedeeld, dat B. en Ws. niet voor nemens zyn om aan het verzoek te voldoen, doch wel middelen zullen beramon om te gemoet te komen aan klachten over het onderwijs in de Mei.io, wanneer deze klachten gegrond zullen blijken. Verder deelt ds Voorzittor mede, dat do minister van oorlog toestemt in het totatandbrengen van een telephonische verbinding van de Wieric- kerscbans met het gomeentehuis, doch op kosten van de gemeente; het Dagel. Bestuur zal onder zoeken hoeveel de kosten bedragen en dit den Raad meedeeleu, doch is er niet voor om alle kosten door de gemeente te doen dragen. De heer L. Boer vraagt inlichting omtrent het bouwen op het nieuwe terrein, hoewel aldaar nog geen straat is aangelegd, terwyl tocb art. 149a dor politie-verordemng dit verbiedt. De Voorzittoi antwoordt, dat de aanleg van de straat bij contract geregeld is, doch dat de aanvoer van steen door verschillende oorzaken vertraagd is; nadat door hem aan de bouwers hierover was geschreven is er nog meer spoed gemaakt en kan iederen dag met den aanleg der straat, waarvan de richting reeds is aangegeven, begonnen worden. Spreker had geen vryheid gevonden om tot uu toe belemme rend tegenover de bouwers op te treden en herinnert ook aan het eigenlylc doel van genoemd artikel 149a. De heer De Niet vraagt naar de plannen voor het ziekenhuisje; de Voorzitter zegt dat de afge treden inspecteur van het geneeskundig staats toezicht geen plan had ingezonden zooals belootd was, dat dieus opvolger juist de vorige week hier is geweest om over deze zaak to confereereu en dat een ruwe schets door Z.Ed. is ingezonden, waarnaar alsnu een plan zal gemaakt wofden. De heer Ukkerse zoude gaarne wenscbeu ta weten op wiens last de boonien voor de villa van mevr. de wed. Brunt zijn gesnoeid en of deze eigendomsquaeslie nu niet uitgemaakt kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat voor ecu paar iaar door hem proces-verbaal tegen mevr. Bruut is opgemaakt wegeus beschadiging en toeëigening vau hakbout van deze hoornen, doch dat geen gevolg aan de strafzaak is gegeven, daar er ver- eohil bestaat over den eigendom van den grond. De hoornen zyn door de gemeente geplant eu betaald, doch van wie de groud is, vau de gemeente, van den .straatweg GoudaBtdegraven" ol van mevr. Brunt, dat moet eerst door deu rechter uitgemaakt worden. Wil men procedeereD, dan kan een voorstel daartoe ingediend worden. De boomen zijn gesnoeid op een dag dat de burge meester juist afwezig was. Niets meer aan de cede zyode wordt de ver gadering gesloten. (JemccDferaatl vau Lissc. Tegenwoordig al de leden, behalve de beeren D. J. van Stockum en AI. <*n óor Veld. Voorzitter: de burgemeestor. De Voorzitter t'jot mededeeling, dat zyn inge komen: a. missive van Ged. Staten, dende goed keuring der jaarwedde van Cen te benoemen onder- wjjzer. t b. Idem van het Raadsbesluit tot wijziging der begrooling voor 1900. Aangenomen voor kennisgeving, c. verzoek van G. J.Frenks idhier, om te mogen in gebruik nemen een stukjo gemeentegrond bij zijn huis, len «rinde daarop **n muurtje te plaatsen. Wordt Aangehoi-^en t.»t een volgende vergade ring. Aan de orde komen eenige benoemingen I. Van een rnderwyzer aan de openb. lagere school. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heet P. Beukema, van P«.rmerend. II. Van een opzichter der gemeentewerken. Met algemeene stern*-wn wordt benoemd de heer G. Blokhuis, architect te Leiden. De jaarwedde val nader worden geregeld. 1IL Van een 1 "kkenist. Met algemeene stemmen wordt benoemd de beer^ J. J. van den Beeoh te Saaaenheun, op een jaar wedde vaa 12a.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1