N*. f2609 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Maandag 1 April. A"». 1901; PRIJS DEZER COUR AWT: Woor Leiden per 8 maanden 1.10.1 guiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd ztfn 1.30 Franco per post PRIJS DER ADVERTEWTTEN: Van 1 6 regols f 1.05. Iedero regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 1 April. BU de Leidsche Spaarbank is in de maand Maart ingelegd f 64,738.29s en terugbetaald f 08,080.28, terwijl zyn afgegeven 102 nieuwe en geheel afgelost 95 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,859 inleggers bedroeg einde Maart f 2,238,557.90, hierin begrepen de gekapitaliseerde rente over 1900. Voor het examen nuttige handwerken djn geslaagd de dames M. A. J. Hoppe van Voorschoten; H. G. Kuilaart van Leiden, beide leerlingen van mej. E. G. M. Aewerdenk. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de tweede helft der maand Maart de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres- oeerden niet besteld konden worden. B r i e v e nB. Nieuwenhuyzen, A. Seeuwen- hof, Cornelia de Jong, Gebr. Haubrick, J. Kriek, Amsterdam; D. van Dam, Delft; A. Buurman, A. Noteboom, Carel van Reyn, Den Haag; Lett. D. Ons Weekblad, Heerenveen; J. van Pariedon, Katwijk aan den Run; P. Grimberg, wed. t. Slingerland, C. van Lies hout, J. v. d. Raat, E. A. M. Mispuntosi, Rotterdam; v. d. Burg, Vlaardingen. Briefkaarten: Valentyn Weber, Amster dam; W. J. Crama Vavier, Maartensdijk; mej. J. de Baas, W. A. Mongers, Rotterdam; Gomt van Rijn, Utrecht; Maria Spulpenmng, M. v. Valderen, beiden niet vermeld. Uit het buitenland terugontvangen Brieven: Mr. T. Slees wijk, Batavia Mozaïek- en Marino steenfabriek, Brussel; C. S. Koek, Colombo; Misa Ho wel1, Dublin; Eschauzier, Nizza. De kapt. jhr. L. M. A. von Sckmid, van het 4de reg. inf., die ten bureele van den inspecteur der infanterie te 's-Gravenhage belast is geweest met het bewerken der nieuwe reglementen voor het wapen, keerde heden by zijn korps te Leiden terug. De beschrijvingsbrief ia verschenen voor de twee-on-vijftigste algomeone vergadering der Nederlaodsche Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst, die zal worden goliouden te Leidon op Maandag en Dinsdag 1 en 2 Juli a. s. Volgens bericht, zal als chef van den generalen staf voorloopig optreden do generaal- majoor R. J. van Moock, sous-chef. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gemeente j Zyderveld door ds. H. J. de Groot, te Zoeterwoudo. Met zekerheid kan „De Nederlander" tnededeelen, dat de heer N. D. Kemink, te Alfen, bij do aanstaande Kamerverkiezing geen candidatuur wenscht te aanvaarden. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens den 8sten April a. e. van Het Loo naar $chwerin te vertrekken. Door de heeren Quarles van Ufford, te Noordwijk, en ds. Plug, te Katwijk-aan-Zoe, wordt in het district Katwijk by kiozors moeite gedaan voor de candidatuur van mr. O. J. E. baron van Wassenaer van CatwlJck, als lid voor de Tweede Kamer. Van anti revolutionaire zijde zijn in het district Bodegraven voorloopig candidaat ge steld de heeren mr. Th. Heemskerk, Idenburg ©n ds. A. S. Talma. (iV. R. C.) Het bestuur van den Ned. Cricket-Bond bestaat voor 19001901 uit de volgende heeren: Voorzitter: H. 8. Isbrücker, Den Haag, Sumatra straat 65; vice-voorzitterL. H. Kool hoven, Overveenlsto secretarisAlex. Zellekens, Den Haag, Huygonsstraat 15; penningmeester: S. J. R. de Monchy, Leidon, „Huize Bijnoord"; adj.-secretarisJ. F. Fipcher, Utrecht, Wittevrouwesingel; commissarissen: dr. W. F. Proost, Amsterdam, Keizersgracht 234, en A. A. Kool, Lelden, Breestraat 19. Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. P. Peereboom Voller, oud-resident op Java (Krawang) tot 1894, in welk jaar hy op zyn verzoek eervol uit 's lands dienst werd ont slagen. Op 10 en 11 April a. e. wordt te 's-Gra venhage gehouden het examen voor do leer lingen van den provincialen hoefsmidcursus, opgericht door do afd. Den Haag der Holl. Maatschappij voor Landbouw. „Het Vad." meldt, dat mr. Blaupot ten Cate als redacteur van „De Nieuwe Courant" ontslag heeft genomen. Mevrouw De HaanManifarges zingt morgen, Dinsdag, te Aken in Bach's „Mat- th&us-Passion", en Goeden Vrydag te Keulen in Verdi's „Requiem". Volgens een in Den Haag ontvangen particulier telegram Is de heer V. L. de Lannoy, a38.-resid. van Padang, benoemd tot resident van Riouw. Do heer H. van Schevichaven, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat ln Noord Brabant, te 's-Hertogenbosch, herdenkt heden den dag, waarop hy vóór 25 jaar in dienst trad der provincie. Biykens by zyn familie te Arnhem ont vangen bericht zal consul-generaal De Waal te Kaapstad ongeveer den 20sten April in het land komen. De heer De Waal is Woensdag van Tafelbaai vertrokken. (V. R. G.) Hot Zwitsersche blad „Dor Bund'' heeft een telegram uit Den Haag, waarin wordt meegedeeld, dat de Nederlandscbo Regeering van plan zou zyn een nieuwe vredesconferentie byeen te roepen om de bepalingen van de Haagsche conventie vorder uit te werken. Ter beurzo te Amsterdam was Zaterdag het gerucht verspreid, dat mr. W. F. van Leeuwen, de wethouder van financiën en ge meentebedrijven aldaar, tot opvolger van don heer Vening Meinesz zou worden benoemd. Wellicht, zegt het „Hbl.", heeft tot dit gerucht het feit aanleiding gegeven, dat mr. v. L. Vrydag in Den Haag is geweest. Met zeker heid ie echter niets omtrent de benoeming bekend. De „Petit Bleu" meldt by geruchte, dat prins Albert van België en prinses Elisabeth een bezoek zullen brengen aan koningin Wilhelmina. H. M. zou met den Prins-Gemaal later een tegenbezoek brengen. Het blad voegt er zelfs by: „Zeker is het niet, er hangt alleen maar lets van in de lucht". By het 6de, 7de en 8ste reg. inf. zal dit jaar een proef worden genomen met schoenen van kalfsleder van een meer sluitend en lichter model dan de gewone marcheer- schoenen. {Ni li. C De kerkvoogdy der Ned.-Herv. Gemeente te Brielle stelt pogingen in het werk om zoowel van den Staat als van de provincie en de Synode subsidie te krygen ter restaura tie van de Sinte-Catharina-kerk, een gebouw niet alleen belangryk voor de kunst, maar ook vermaard om zyn groote historische betee- kenis voor het Huis van Oranje en voor het Nederlandache volk. Do gemeenteraad van Schoonhoven heeft benoomd tot directeur der bronwaterloiding den heer A. A. Ating, directeur der gemoente- gasfabriek aldaar. De minister van binnenlandsche zaker. brengt ter kennis, dat door het college van directeuren der Rykslandbouwproefstatlons de volgende verhouding is vastgesteld voor de waarde der verschillende in meststoffen voor komende bostanddoolen 1 kilogram stikstof, op 100 aangenomen, wordt do waardevan 1 kilogram phosphorzuur in water oplosbaar 31; van een kilogram phosphorzuur in mineraalzuur oplosbaar 20; van 1 kilogram kali 25. (S<s.-0< Den lOden April zal het 50 jaar zyn ge leden, dat dr. M. Salomoneon te Groningen als geneesheer promoveerde. Sedert dien tyd is hy onafgebroken als zoodanig to Almeloo werkzaam geweest. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Maart van Genua; de „Lawoe", van Java naar Rotterdam, passeerde 80 Maart Wight; de „Rynland" (Zuid-Amerika-lyn), vaii Buenos- Ayres via Duinkerken naar Amsterdam, pas seerde 30 Maart Madera; de Ambon", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Maart Bevezier; do „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Maart to Southampton; do „Rotterdam" arriveerde 31 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prins Willem II" arriveerde 31 Maart van West-Indië te Nieuw-York. Bodegraven. Dinsdag 2 April, des voor- middags te elf uren, zal de Raad dezer ge meente een openbare zitting houden. Wegens geopperde bezwaren van eenige kunstliovende leden der rederykerskamer „H. K. Poot" om in de stille week een tooneel- voorstelling by te wonen, heeft het bestuur gemoend de 118de uitvoering, die op 1 April zou gegeven worden en waarvan de pro gramma's reeds verspreid waren, uit te stellen tot Dinsdag 16 April a. s. Iluzerswoudo. Vóór het huis van den heer J. Koetsier werd Zaterdag door don zeven jarigen Cornelia van der Werf een lilas kleurig luchtballonnetje gevonden van tameiyk groote afmeting, waarop met witte letters te lezen staat: 49. Rue des Tauneurs, Au Lilas. Anvors. De commissie tot wering van school verzuim voor het dorp hield Zaterdagavond haar eerste vergadering. Tot voorzitter word gekozen de heer A. Fortgens. Het lot moest hier beslissen, daar de gekozene mot den hoor A. H. Goldberg een geiyk aantal stemmen op zich vereenigde. De heer J. C. Vintges werd tot secretaris benoemd. De volgende vergade ring werd bepaald op 6 April a. s. De hoer J. D., die 11. Vrydagmorgen op don Gemeoneweg door een achter hem aan komenden wiolryder werd omvergeworpen en met gescheurde kleeding en ernstig gewond aan linkerknie en rochterliand, slechts met groote moeite naar huis kon terugkeeren, zal vooreerst wel niet ln staat zyn, zyn gewone bezigheden te verrichten. Oudskoorn. Het kohier van den hoofdelyken omslag voor het jaar 1901 sluit met een bedrag van f 4253.17®, verdeeld over 216 aan slagen. De ooievaar heeft ook hier zyn nest op het buitenverblijf „Nuova" weder opgezocht. Door de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd tot voorzitter de heer H. H. Kloot, tot secretaris de heer J. Wieringa. Ter-Aar. Mejuffrouw W. A. M. van Lingen, onderwyzeres aan do openbare school in deze gemeente, komt voor als nommer 1 op de voordracht voor onderwyzeres aan school No. 43 te Amsterdam. Het aantal sollicitanten bedroeg ruim 80. De ysclub in deze gemeente heeft haar gowone jaariyksche ledenvergadering gehouden. Aan de orde is gesteldRekening van den penningmeester over den afgeloopen dienst. Twee der aanwezige leden werden uitgenoodigd de rekening met byiagen na te zien. Dezen adviseerden tot in-orde-bevlnding, waarna de rekening werd vastgesteld ln ontvangst op f 540.91® en ln uitgaaf op f 292.95, batig saldo f 247.96. Vervolgons geschiedde de benoeming van een voorzitter en drie commissarissen, wegens gewone aftreding. De heer J. Pioterse werd weder als voorzitter herkozen, torwyi als commissarissen werden gekozen de heeren G. Mosman, G. R. Lommerse en P. Mulder, respectieveiyk met 18, 13 en 11 stemmen, de eerste was aftredende, de twee laatsten in de plaats van 0. van der Tang en 0. Öchraverus, die voor een benoeming niet meer in aanmerking wenschten te komen, terwyi ln de vacature-Tensen werd gekozen P. Broer mot 10 stemmen. Deze laatste kwam in her stemming met P. van Leeuwen, die 8 stemmen verwierf. De secretaris en penningmeester werden weder met een volstrekte meerderheid van ■temmen herkozen. Voorts werd gelezen artikelsgowyze het reglement, dat tot geen opmerkingen heeft aanleiding gegeven en geen verandering heeft ondergaan. Vervolgens werd door een der aanwezige leden do wenschelykheid in het midden gebracht tot opruiming van de bus, welke gewooniyk met yegelegenheid gebruikt wordt voor inzameling van gelden voor de passage naby het Veer en ten bate van de voreeniging aangewend. Een desbetreffend voorstel tot opheffing heeft de meerderheid van de ver gadering niet kunnen verwerven, aangezien met 15 tegen 8 stemmen Is besloten de bus te behouden, terwyi met 11 tegen 7 st. is aangenomen met de bus een persoon te belasten, die do zorg voor de ontvangsten op zich moet nemen, doch alleen met dien ver stande, dat aan de voorbygangers om geen geld mag worden gevraagd. Niets meer te behandelen zynde, werd de vergadering door den voorzitter, den heer J. Pieterse, gesloten. Saasenheim. Hoe goed het gaat, dat be- hangsellinnen dienst doet als beschuttings middel by hyacinten, biykt na de strenge nachtvorsten zeer duidoiyk. De met gaas overspannen partyen hebben niet alleen niet van de vorst geleden, doch zyn in groei andere partyen aanmerkeiyk vooruit. Voorhout. Dr. Metzlar zal Dinsdag a. e., des namiddags te één uur, ten Raadhuize ge legenheid geven tot koetelooze Inënting. Warmond. Zaterdag mocht de vrouw van den bloemist O. Heemskerk zich verheugen in de geboorte van 3 welgeschapen zoons. Tot heden zyn moeder en kinderen zeer welvarend. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Maart ingelegd f 6922.05, terugbetaald f 8602.81, verdeeld over 47 terug betalingen, verdeeld over 97 inlagen. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 988. Gedurende het late kwartaal werd f 18,465.427i ingelegd en f 13,450.00 terugbetaald. TJit <1© „ytaataoournut". Kon. besluiten. Ingetrokken de benoeming van den waamemenden adjunct-controleur der dirocte belastingen en van bet kadaster A. J. van Eek te Haarlem, tot belastingontvanger te Maastricht, en is bij benoemd tot ontvanger te Blijham. Ingetrokken de benoeming van A. G, de Braai, surnumerair te Rotterdam, tot belasting, ontvaoger te Peize, en is bij benoemd tot belasting ontvanger to Bladel. Benoemd tot belastingontvanger lo Aallen L. J. Bineets, tbaus te Makkmga; te ADna-Paulowna J. P. Jansen, surnumerair to Zwolle; te Maas tricht J. J. Bekaar, surnumerair ta Middelburg; te Peize C. C. Vogel, surnumerair to Rotterdam; ta Makkmga J. Koldenbof, surnumerair te Arnhem; te Zweeloo J. W. van dor Willegea, surnumerair te Amsterdam. Benoemd tot directeur vau liet post- en telegraaf kantoor te Makkum, G. J. do Wit, tbaue teilijp; te Kijp C. C. Francken, thans to Makkum; tot klerk ter directie der Rijkspostspaarbank de tijde lijke beambten mej. D. H. W. Laeyandecker, D. J. Goedknegt, mej. H. van Praag, J. F. Faber, mej. i>. C. Glasius. Bij het hoofdbestuur der pesterijen en telographie benoomd tot commies jhr. mr. F. Beelaeria van Blokland, th ns adjunct-commies, en tot adjunct commies L. Groot, thans eerste klerk. Verleend de zilveren medaille der orde vau Oranje-biassau aan den brievengaarder C. Maljers, te Aagtekerke. Aan J. A. Dryber, op zijn daartoo gedaan ver zoek, met ingang van 1 April e. k., ontslag verleeud als kantonrecbter-piaalsvervanger in bet kanton Dokkum, onder dankbetuiging voor de ais zoodanig bewezen diensten. Pensioen verleend aan: F. Roodenburg, betral- meester, ƒ459; L. Hartman, commies te water lste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ515; F. LJay- kons, commies-ontvanger van 's Rijks belastingen, f432; Adr. J. vau Rietschoten, commies Jste klasse bij 'sRijks belastingen, 1 536; Adr. 11. Van- slijpe of vun Slype, boolucommies lste categorie bij 's Rijks belastingen, /7u4; J. Kobus, eervol out. slagen hulponderwijzer bij de Pupillenschool, 253 Transvaal en Orauje-Vrijstaut. President Kruger ging gistoron te Utrecht niet ter kerke, maar woonde een godsdienst oefening by in het hotel, waarby als voor ganger optrad ds. K. Fernhout, predikant bjj de Ned.-Ger. Kerk te Utrecht. Het Perskautoor van het Alg. Ned. Verbond vraagt inlichtingen omtrent de volgende personen Nicolaas Evers, aannemer, by bet begin van den oorlog werkzaam te Avoca (by Koma- tiepoort), in September 11. op commando ver trokken naar Middelburg. Von Wichmann, lste luitenant by de Trans- vaalsehe Staataartillerie, thans waarschyniyic krygagevangene op St.-Helena. 1 Ludwig Zierlein. Adolf Marie Endt, wiens laatste brief dag- teokent van 26 Juli 1900; hy woonde toen met vrouw en drie kinderen te Pietersburg. Dr. Hero Tilemann, sedort Nov. 1899 i.v Zuid-Afrika werkzaam by de Duitsch-Belgisch ambulance. Mattheus Wóssner, en de adreseen van Hiemstra, eenige weken geleden uit Trans vaal hier te lande teruggekeerd, en L. Poathuma, architect en aannemor, vroeger woonachtig te Johannesburg. Biykens telogram van dr. Van Engelen, uit Lissabon, ia de verzorging van de Boeren- uitgewekenen, door hun algeheele afzondering op drie verschillende plaatsen, voor de Neder- land8che ambulance ondoeniyk geworden. Dokter Van Engelen la voornemens met de leden zyner ambulance naar Nederland terug te keeren. De uit krygsgovangenschap op Ceylon ontslagen kok der tweede Nederland- echo ambulance Y. C. van Oo3ten is in Neder land teruggekeerd en heeft zich by het hoofd- comité van het Roode Kruis vervoegd. F'euilloton. SPIRITISTEN. t4) Evenals zoovele landverhuizers had ook hy ln Amerika de meest verschillende gedaante verwisselingen ondergaan, do zondorlingste avonturen beleefd, in den harden stryd om het bestaan en in voortdurend verkeer met ©en inhalige, baatzuchtige maatschappy dio ©luwheid en gevaariyke kennis dor mensche- lyke zwakten en dwaasheden opgedaan, die :hy met niets ontziende stoutmoedigheid en gewetenloosheid aan zyn zelfzuchtige doel einden wist dienstbaar te maken. Achter hem lagen een duister verleden, een lange reeks van lotgevallen en droevige her- inneringen, die het daglicht schuwden en een man van minder sterke zenuwen en zwak- i keren geest dan von Tück moesten veront rusten en drukken. Doch hy kende geen vrees ©n vertrouwde, evenals de meeste avonturiers, op zyn geluksster, die hem nooit met meer glans dan op dit oogenblik had toegeschenen. Do eenige getuigen en vertrouwelingen zyner geheimen waren gestorven, verdwenen 'of medeplichtig, genoodzaakt te zwygen en (hem by te staan, daar zy niet mochten spre- 'ken zonder zichzelven te benadeelen of in gevaar te brengen. Door de brieven, dio hy jvan een omgekochton kamerdienaar des prin sen ontvangen; door de vervalschte telegram- Imen, die hy den bankier uit Nieuw-York door Izyn trawanten aldaar bezorgd had; door zyn 'veelvuldige betrekkingen en zyn kennis der toestanden bewoog hy mevrouw von Strahlen, 5jon heer Goldbaum en zelfs den door en door rechtschapen attaché van het Amerikaansche gezantschap, alles te doen, wat hy van hen verlangde. Zy waren gewillige werktuigen in zyn hand en door hun eigenbelang hem bewust of onbewust ondergeschikt. Daarbij kwam nog het geloof aan zyn wonder kracht, aan zyn verkeer met de geestenwereld, dat hem in de kringen, die elke opzienbarende nieuwigheid met drift najaagden, eenbyzondero, prikkelende aantrekkelykheid, een geheim- zinnigen stralenkrans verleende. Van de waar heid van het spiritisme overtuigd, verkondigden de kamerheer von Dieben en de majoor von Neufeld de wonderbare dingen, die z{j hadden bygewoond, waardoor zy de nieuwsgierigheid en het grootste opzien in hoogore kringen gaande maakten. Zelfs aan het hof werd over den interessan ten geestenziener gesproken; het was vooral do excentrieke prins Leopold, die het spiritisme in bescherming genomen en in de hoogste kringen bepaald tot mode gemaakt had. Met één slag was de heer von Tück de held van den dag, en hy vond talryke aanhangers en ver eerders, die zyn naam in de gansche residentie verspreidden. In het streelende gevoel van zyn geluk en het dien dag behaalde nieuwe succes reed hy thans naar het hem wachtende middag maal, toen hy eensklaps door een onaange name ontmoeting uit zyn opgeruimde stemming werd opgeschrikt. Daar aan den hoek der straat, in de nabyheid der restauratie, stond een bleeke, uitgeteerde man, in versleten, vuile kleederen, met ingevallen wangen en onrustige, spookachtige oogen hem aanstarend een beeld van nood en ellende^ Het verweerde, door een diep litteeken op het voorhoofd misvormde, doch niet onedele gezicht kwam den heer von Tüok bekend voor en herinnerde hem aan oudo, vervlogen tydon, aan een zware, op zyn geweten druk kende schuld, ofschoon misschien slechts een toevallige golykenis hem verontrustte en schrik aanjoeg. Ook den armen zieken man scheen by den aanblik van den Amerikaan een pynlyke her innering door do leden te varen. Zyn bleeke wangon kregen kleur, de matte, ingezonken oogen flikkerden op als een half uitgedoofde kool vuurs by een windvlaag, en de breede streep op het kale voorhoofd zag er als een groote bloeddruppel uit. Een onbeschryflyke trek van wilden haat en onverzoeniyken wrok overtoog het gelaat van den ongelukkige, die tu8scken de opeengeklemde tanden een half ingehouden vloek mompelde. Slechts één vluchtig oogenblik kruiiten zich beider blikken als twee günstorende dolken. Toen echter von Tück zich twyfelend en ont hutst nog eens naar hem omwendde, was de onheilspellende vreemdeling verdwenen, alsof hy in den grond verzonken was, zoodat de Amerikaan meende slechts gedroomd te heb ben en geneigd was alles voor een droom beeld zyner opgewonden phantasio te houden. „Hoe kan men toch," dacht hy, „zoo on- noozel zyn en voor zoo'n vogelverschrikker bang worden l Een heel gewono vagebond, die langs de straat rondloopt 1 Wel geleek de kerel op den dooden Robert, maar toch slechts op den eersten blik. Ik begryp niet, waar ik myn oogen had en hoe ik mjj zoo'n angst kon doen aanjagen. De vent is immers mins tens tien jaar ouder en heeft geheel gryze haren, een echte galgentronie." Ondanks deze tegenwerpingen, waarmee de heer von Tück zyn vrees en de aanma ningen van zyn geweten trachtte te sussen, vervolgde hem het beeld van den vreemdeling en wilde hem met weer loslaten. Onwillekeurig doemden do oude booze herinneringen in zyn ziel op en kwelden hem opnieuw. „Als hy het werkelyk is," sprak hy by zichzelven, „en geen boosaardig toeval mij bedriegt, ben ik verloren. Hy zal my opzoeken, my ontdekken, aanklagen en niet eerder rusten, vóór hy my in het verderf heeft ge stort. Ik vrees, dat by me gezien en herkend heeft. Hy staarde my met zyn vermaledoide oogen zóó wild en grimmig aan, alsof hy me wilde doorboren." Wederom verzonk de heer von Tück in een somber gepeins over de gevaariyke ontmoe ting, dio al zyn tot dusver behaald succes dreigde te vernietigen en hem aan de smade- ïykste ontdekking blootstelde, in geval zyn vrees bewaarheid werd. „Neen, neenl" riep hy, mot moeite zyn wilskracht byeenrapend. „Het is immers niet mogeiykl Heb ik dan niet met eigen oogen het bloedige, verminkte lyk gezien? Was ik er niet by tegenwoordig, toen de Amerikaan sche dokter hem voor dood verklaarde en last gaf hem ter aarde te bestellen? Kan ik ook slechts een oogenblik twyfelen, dat hy be graven en sinds lang tot stof vergaan is? Geen mensch heeft hem gekend; geen vriend, geen bloedverwant is na zyn dood komon opdagen. Niemand kan my bewyzen, dat ik hem onrecht heb aangedaan. Komaan, niet het hoofd verliezen I Wat kan my geschieden? De dooden staan niet weer op en het graf is stom. Een spiritist als ik vreest niet voor geesten, die slechts kinderen en domkoppen schrik aanjagen." Door deze alleenspraak eenigermate gerust gesteld, trad de heer van Tück de restauratie- zaal binnen en begroette do reeds vergaderde vrienden, in wier gezelschap hy weldra zyn sombere gedachten vergat. Slechts een lichte prikkelbaarheid en verstrooidheid, een zenuw achtige onrust verrieden zyns ondanks zyn verborgen opgewondenheid, die nog door eenige snel achter elkander gedronken glazen schui menden w(jn verhoogd werd. Onder hot diner ontspon zich aan do open tafel eon iavendig gesprok, waaraan ook eon vreemde grondbe zitter deelnam, die zich inzondorhoid voor den spiritist scheen te interesseeren en zich door den met hem bevriendon kamerheer aan von Tück liet voorstellen. „Het verheugt my," zei de grondbezitter boleofd, „kennis met u te maken, daar de heer von Dieben my reeds vroeger over u gespro ken heeft. Bovendien was ik in myn jougd zeer bevriend mot eon zekeren heer von Tück, die bepaald nog familie van u moet zyn." „Voor zoover ik weet," antwoordde de Amerikaan verlogen, „bezit ik geon bloed verwanten in Duitschland. De laatsten zyn reeds jaren dood." „Dat is toch merkwaardig," hernam de grondbezitter verbaasd. „Ik hob 9en mynheer von Tück gekend, Robert von Tück, met wien ik vyftien jaar geleden by de garde diende en die later ontslag uit den dienst nam om naar Araonka te gaan, waar hij den oorlog tegen de Zuidelyken meemaakte." „Waarschynlyk een naamgenoot," ant woordde de spiritist met gehuichelde onbe vangenheid, „van do Siiozischo lijn, met welke wy heel in de verte verwant zyn." „Ik verwonder my onkel, dat gij myn vriend niet gezien en hem nergens ontmoet hebt." {Wordi vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1