IK 12608 A0. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§onen feestdagen, uitgegeven. Zaterdag 30 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maandon2 2 t 1.10.) Buiten Leiden, per looper en waar agenten goveatigd zfin 1.30 Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTEN1TËN; Van 1-0 regels 1.05. Iedere regei meer f 0.17 j. Groeier® letters naar plaatsruimte. Voor het incaaseeren buitGu de alad wordt 0.05 berekend. Dit nominer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. fi eil.-Zu iiiairi kaausciie V ereenigiug. Afdeding Leiden en Omstreken Ontvangen L>y den PenningmeesterZoeter- woudccne Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Op het zilveren feest van K. en N., te W., voor de Boeren. .ƒ4.— Koppier, bh do bruiloft van Arie en Aaltje1.25 Ter gelegenheid van Jans verjaardag. 0.76 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 30 Maart. Morgen, Zondag, zal in de kapel van het KoniukJfix Paleis „Het Loo" voor H. M* de Koningin, Z. X. H. den Prins met gevolg en genoodigdon een godsdienstoefening worden gehouden, wa3rby prof, Cbantepie de la Saus- 8aye, van Leiaen, als voorganger zal optreden. Biykeus in dit nummer voorkomende Advertentie zal de bekende en sedert meer dan een halve eeuw bearaando Spaarkas der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, Dinsdag na Paschen, dua den 9den April a. s., haar zittingen weer aanvangen, om die vervolgens eiken Maandag voort te zetten. In het overzicht van de Jongste ge meenteraadszitting stond gisteren, dat de heor Vau Hamel zou verlangd hebben, dat even- tueele klachten binnen 14 dagen zouden moeten on derzocht worden. Dit is Diet juist; de heer Van Hamel heeft gezegd „binnen 14 dagen, nadat de werkman zfin betrekking verliet, moeten zyn ingediend". Mr. M. d'Aumene, kantonrechter to Leiden, zal wegens zyn hoogen leeftijd binnenkort z\jn ambt neerleggen. Te rekenen van 1 April a. s. kunnen by het wapen der cavalerie en artillerie, evenals zulk9 by de infanterie reeds plaats vindt, korporu.sU, die aan de eischen van het examen voldeden, bevorderd worden tot wacht meester (sergeant) titulair. In verband hiermede ia door den minister van ooriog bepaald: by elk der regimenten huzaren, by het eskadron ordonnansen, by het remonte-depot, by elk der regimenten veld-artillerie, by bet korps rydende artillerie, by elk der regimenten vesting-artillerie, by het korps panlserfort- Rrtiilene, by het korps pontonniers en by het korps torpedisten kunnen korporaals, die voldaanhebben aau de eischen van be kwaamheid voor den graad van wachtmeester (sergeant), doch die, wegens gebrek aan vacatures in dien graad, niet voor bevordering in aanmerking kunnen komen per eskadron, compagnie of battery één korporaal en voor zooveel do regimenten veld-artillerle betreft, per trëinafdeeling twee korporaals, worden bevorderd tot wachtmeester (sergeant) titulair, onder het genot van 10 cents soldy verhooging per dag. Het dividend van ds „Zuidhollandsche Bloembollenkweekery en Exportmaatschappy", gevestigd te Oegstgeest, bedraagt 6.6 pCt. Voordracht, voor drie onderwyzers aan school E te Vlaardingen: o. G. C. Visser, te 's-Gravenzande; A. Boers, te Lekkerkerk; D. T. Adama, te Zwammerdam; b. A. Boers, te Lekkerkerk; D. T. Adama, to Zwammerdam J. M. Elvó, te Voorhout; c. D. T. Adama, te Zwammerdam; J. M. Elvé, te Voorhout; C. B. Leering, te Zwartewaal. Uit het jaarverslag der 's-Gravenhaagsche Passage-Maatschappy biykt, dat de gunstige toestand der Maatschappy, waarvan reeds m het vorig jaarverslag is gewaagd, ook over het jaar 1900 te constateeren valt. Het voordeelig saldo tusschon het credit en debet der exploitatie-rekeDing bedroeg f 45,463.70s. Voor 1901 valt nog op meer te rekenen. Het gunstig resultaat heeft mogeiyk ge maakt de betaling van rente op verschillende leeningen. Het verlie88aldo der winst- en verliesrekening !b van f 19,037.55 teruggebracht tot f 11,644.31s. In de vergadering van de Westlandscho Hypotheekbank te 'e-Gravenhage Is het dividend bepaald op 14 pCt. en zyn de heoren mr. W. J. Snouok Hurgronje, M. C. Wurfbain, E. Renó van Ouwenaller en jhr. mr. W. Th. 0. van Doorn als commissarissen herkozen. Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland" is 7 dezer te Curaqao aangekomen. De „Haagsche Broodfabriek" heeft, biykens verslag in de algemeene vergadering van aandeelhouders door den directeur dr. J. Roeter8 van Lennep uitgebracht, in het jaar 1900 oen zuivere winst gemaakt van f25,692.50'. Hiervan werd 11,963.37 afgeschreven op gebouwen en inventaris, werd f 8000 op extra- reserve en f 14.18s op nieuwe rekening gebracht ea wordt 6 pet. aan aandeelhouders uitgekeerd. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen zyn pit de door de commissie van voordracht aangeboden dubbeltallen benoemd door de departemonten mejuffrouw Joh. ter Meulen, te Amsterdam, en de heer Herman Snyders, te Middelburg. Deze nieuwe leden treden met 1 Juli e. k. In functie. Tot attaché by het Italiaansche gezant schap te 's-Gravenhage is benoemd de heer Depretis, thans werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken in Italië. Mr, Cremers, te 's Gravenhage, is als adspirant-attachó geplaatst by het kabinet van het ministerie van buitenlandsche zaken. De Turksche gezant by ons Hof is gisteren voor gerulmen tyd met verlof naar het buitenland. In den ouderdom van 77 jaren is te Kassei overleden de heer J. E 0. Haffmans, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg. Het maken van een zyhaven met los- en laadplaatsen te 's-Gravenhage ten noorden van de hoofdhaven, van toegangswegen naar de zyhaven, van een kaaimuur langs een ge deelte Trekvliet naby de Laakhaven en van eenige bijkomende werken la wegens de hooge inschryvingen, na de op den 14den Februari jl. gehouden openbare aanbesteding van dat werk, niet kunnen gegund worden. Later is voor een onderhandsche opdracht tot uitvoering van dat werk ontvangen een aan bieding en nu etellen B. en Ws. den Raad aldaar voor, het werk ondershands aan te be steden aan J. van den Elshout Gzn., aannemer te Scheveningen, voor ƒ236,000. - Men meldt uit Maastricht, dat by de etede- lyke regeering aldaar niets bekend is van de komst van H. M. de Koningin ter gelegenheid van de berfstmanoeuvres, noch van een samen treffen met den Duitschen keizer. Men 8chryft aan de „N. R. C."Tusschen Nederland en België bestaat een overeenkomst tot wederzydsche toelating by het uitoefenen der verschillende takken van geneeskunst en van de veeartsenykunst in de grensgemeenten door bevoegde deskundigen langs de grenzen gevestigd. De fMonIteur Beige" van 20 Maart maakt de naamiyst bekend van de titularissen in beide landen, die in de termen vallen van deze overeenkomst te genieten. Het biykt, dat 99 Belgische geneeskundigen van dit recht kunnen gebruik maken en omgekeerd slecht 22 genees kundigen in Nederland, in plaatsen langs de grenzen woonachtig; bovendien 68 vroed vrouwen in België, tegenover 15 in Nederland en verder in het eerste ryk 18 veeartsen, tegenover 7 hier te lande. Alles te zamen komt deze overeonkomst dus aan ruim viermaal meer Belgische dan Nederlandsche deskundigen ten goede en blykt het, dat de grenzen aan de Belgische zijde veel beter voorzien zyn van genees- en vee- artsenykundige hulp, dan op Nederland6ch grondgebied. Over de militaire loopbaan des nieuwen ministers van oorlog wordt het volgende moe- gedeeld Luitenant-generaal A. Kool, geboren 21 Februari 1841 te Maastricht, begon in het jaar 1855 zyn militaire loopbaan als cadet by de Koninkiyke Militaire Academie voor het wapen der artillerie en werd den 4den Juli 1859 ln het officierskorpa opgenomen als 2de luitenant by het 3de reg. vesting-artillerie. Kort daarna werd do 2de luitenant overge plaatst bü het regiment Rydende Artillerie en, wat wel opmerkeiyk is en een dunk geoft van de bekwaamheden van den jongen olücier, was, dat deze reeds 2 jaren na zyn benoeming tot officier in den rang van lsten luitenant werd overgeplaatst by den Generalen Staf, welk dienstvak hem overigens gedurende by na z'yn geheelo carrière by het leger onder zyn beste officieren telde. In 1872, na inmiddels den kapiteinsrang te hebben verworven, teruggekeerd by den Generalen Staf, was kapitein Kool achtereen volgens toegevoegd aan don directeur der Militaire Verkenningen, leeraar by de Staf school later Krygsschool voor officieren, en was hy werkzaam by het Departement van Oorlog, totdat hy in April 1879, voor het hoofdkiesdistrict Arnhem ter vervanging van den beer Van Rees zitting nemende als liberaal lid van de Tweede Kamer, op non-activiteit werd gesteld. Benoemd tot majoor by den Generalen Staf in 1883, legde hy het Kamerlidmaatschap neder en werd hy toegevoegd aan den chef van het wapen. Ook in de rangen van luitenant-kolonel en kolonel bleef hy daarby werkzaam, na nog ongeveer een jaar als hoofd der 2e afd. van het Departement van Oorlog te zyn opge treden. Den 26en Sept. 1889 volgde zyn be vordering tot generaal-majoor, sous-chef van den Generalen Staf en werd hy tevens voor den tyd van 1 jaar belast met het bevel over de 2ds divisie infanterie, om met 1 Aug. 1894 te worden gesteld aan het hoofd van bet dienstvak, waarby hy reeds als jong officier had uitgeblonken. In deze betrekking werd hem nog gedurende eenige maanden de functie van inspecteur van liet wapen der infanterie opgedragen, waai mede hy belast bleef tot aan zyii benoeming tot luite nant-generaal. Zooals men weet, heeft generaal Kool H. M. de Koningin, vóór zy de Regeering aanvaardde, bekendgemaakt met de hoofd beginselen van inrichting, bestemming en bestuur van het leger, aan het hoofd waar van hy thans door het vertrouwen vantLM. goroepen is. By gelegenheid van Hr. Ms. inhuldiging werd generaal Kool benoemd tot adjudant in buitengewoneu dienst van H. M., die den 20 Sept. 1898 hem het groot- officierskruis der OraDje-Nassau-Orde schonk als waardeering zyner opporleiding over de legerrovue te Renkum ter eere van de Koningin. Bekend is het, hoe de heer Kool de strenge plichten van den soldaat paart aan de beoefening van de kunst met name van de muziek, in welker kringen hy geen geringe plaats als violist inneemt. Gistermiddag gaf de burgemeester van Amsterdam, mr. Yening Meinesz, ten Stad- huize don ambtonaren der gemeente gelegen heid van hem afscheid te nemen. Daarvan werd op ruime schaal gebruik gemaakt, niet alleen door de eigenlfike hoofd ambtenaren en ambtenaren van takken van dienst en die van de brandweer en de politie, maar ook door tal van colleges, zooals den Senaat van de Universiteit, vertegenwoordigd door den Rector-magnificus en den secretaris en door vele anderen. De „Tel." verneemt, dat by enkele hoogge plaatste ingezetenen van Amsterdam het voornemen bestaat, de burgery uit te noodigen, gelden byeen te brengen, ten einde den burge meester by het nederleggon van zyn ambt een huldebiyk aan te bieden. Tot de 4 byeenkomsten op 10 en 11 April e. k. in het gebouw „Eensgezindheid", Spui, Amsterdam, van den Nationalen Vrouwen raad van Nederland, hebben alle leden der daarby aangesloten vereenigiugen toegang. Voor den gemeenschappeiyken maaltyd wacht mevr. W. Drucker, Sarphatietrast 61 aldaar, vóór 8 April opgaaf. Gisteravond vertrok do Britsche gezant Sir Howard van Den Haag naar Londen. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat ingevolge besluiten van de buitengewone algemeene vergadering van 21 Maart 1887 en 27 April 1899, Goede Vrydag 5 April en Zaterdag 6 April als beursvacantiedagen zullen worden beschouwd, zoodat op die dagen het Vereenigingsgebouw gesloten zal biyven, op de kantoren niet zal werden ontvangen noch geleverd en ook de pryscourant niet opgemaakt zal worden, alles behoudens on voorziene omstandigheden, voor zoover dit Zaterdag 6 April betreft, ter beoordeeling van het bestuur. Het stoomschip „Ambon", van Amster dam naar Java, passeerde 29 Maart Dungeness; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Maart te Suez; do „Timor", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Maart te Suez; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 28 Maart Sagres. Alkeniade. De heryk van maten en ge wichten zal voor deze gemeente plaats hebben: 1. te Rypwetoring, by mej. Zoetemelk, voor ykplichtigen uit RUp wetering, Oud-Ade en Kaag, op Maandag 15 April e. k., van 'avoorm. 8ya—11'/, uur; 2. teRoelofarond8veen, by den heer Wagenaar: voor het noordeiyk deel van Roelof- arende veen tusschen Wagenaar en Marinkello, op denzelfden dag, van 'snam. 2 4 uren, en op Dinsdag 16 April d. a. v., van 'avoorm. 9 11 uren; voor het zuideiyk deel van Roelofarendsveen van Wagenaar tot den zuid hoek van hot dorp, op denzelfden dag, van 'a voorm. 11 12 en van 's nam 12'/j 3 uren; 8. te-Oude-Wetering, by den heer F. J. B. Cozyn: voor Oude-Wetering op Woens dag 17 April a. s., van's yoorm. 8 12 en van 'a nam. 1 8 uren, voor Nieuwe-Wetering, op denzolfden dag, van 'anam. 3 5 uren. Het goodkeuringsmerk zal zyn de letter k in den gewonen schryfvorm, hetwelk gedu rende 2 jaren tot den heryk in 1903 onge schonden moet worden bewaard. Benthuizen. De vastgestelde kiezersiyat dezer gemeente bevat 88 kiezers voor de Tweede Kamer en do Prov, Staten en 81 voor den Gemeenteraad. Er zyn 2 kiezers van de vorige lyst afgevoerd, terwyi er 9 nieuwe zyn bygekomen. Bodegraven. Het bestuur van den polder Reeuwfix zal 10 April a. s. schouw voeren over ae dyken, wegen, voetpaden en kaden met de daarin gelegen kunstwerken, welke volgens hot hoefslagboek door de ingelanden moeten worden onderhouden. De rederykerskamer „H. K. Poot", alhier, zal Maandag 1 April a, s. haar 118de openbare vergadering houden, waarin een tooneelspel en twee biyspelletjes zullen opgevoerd worden. by de alhier gehouden stemming, be doeld in art. 6 van het reglement op de be noemingen van ouderlingen en diakenen en tot het beroepen van predikanten in de Ned.- Herv. Kerk, is de kerkeraad gemachtigd by een eventueele benoeming of beroeping op dezelfde wyze als thans voort te ga^n. Haarlemmermeer. Met ingang van 1 Mei a. 8. is aan den brieven- en telegrambesteller D. Kramer, alhier, eervol ontslag verleend. Een felle brand heeft aan het Schinkel- veer plaats gehad. Het winkelhuis, bewoond door P. Boudewyn, benevens het roerend goed, Is door een onbekende oorzaak geheel door brand vernield. Alles is tegen brandschade verzekerd. Heemstede. Een werkman by den heer L. Zieren, alhier, had het ongeluk by het steenen- ryden uit te glfidea, waardoor hy met het hoofd op den kruiwagen viel, en zoodoende een bloedende wonde boven het oog bekwam. Hillegom. Door den officier van justitie te Haarlem is hooger beroep aangeteekend tegen het door de arr.-rechtbank aldaar gewezen vonnis in zake O. J. P. van der Aar alhier, waarby deze ia vrygesproken van diefstal van yzeren staven. Hazerswoude. By besluit van den minister van financiën, van den 26sten Maart 1901, is, overeenkomstig art, 6 der wet van den 3den October 1843, (Staatsblad No. 47) aan den plaatseiyken boekhandelaar A. Dekker machtiging verleend, om in deze gemeente gezegeld papier te verkoopon en uit te geven, waaronder begrepen plakzegels, gezegelde qultantiën,betaalbriefjes, enz. Eerstdaags zullen dan ook alhier verkrygbaar zfin inschry vings- biljetten op formaatzegel van 22cent, met formulier volgens de algemeene voorwaarden, vastgesteld by besluit van den minister van waterstaat, handel en nyverhoid. Do „Cbristeiyke Knapenvereeniging" vierde gisteren haar jaarfeest ln „Salvatori", onder leiding van den heer N. van den Bosch, terwyi da. J. J. van Ingen de vergadering met gebed opende en sloot. Tal van ouders waren opgekomen, ora het feest hunner kinderen mede te vieren. Het bestuur van den Ambachtspolder heeft besloten, geen pogingen meer aan te wenden by naburige polders, om in hun be maling opgenomen te worden, maar den eigen molen te doen heratellen. De Rietveldsche molen zal den Ambachtspolder biy ven bomalon, tot het belangryke werk geheel i3 uitgevoord. De schipper J. Biyieven, die bezig was zyn schuit met steenkolen te lossen by de gebr. De Bruyn en met een leegen wagen achter zich op zyn vaartuig terugkeerde, werd waar8chyniyk eensklaps door een duizeling overvallen; althans de brave en yverige man viel onvoorziens voorover, smakte met het hoofd op' een dwarsbalk neer en viel toen in het ruim, waar hy roerloos bleof liggen. De schippersgezel J. Blonk, getuige van het ongeval, riep onmiddeliyk om hulp, waarop de zoon van B., die juist met een vollen wagen was weggereden, filings op zfin schreden terugkeerde en beiden er in slaagden, den ongelukkige naar de woning te brengen. Door de liefderfike en zorgvuldige verpleging van do bewoners der modelhoeve kwam de man zoover, dat men hem op den wagen van den heer Zintol naar huis kon vervoeron. Genees kundige hulp werd nu onmiddeliyk ingeroepen en verleend; doch de toestand is ernstig. De vergadering van loden en begunstigers der „Vereeniging tot Werkverschaffing", die was uitgeschreven tegen den 2den April, dus a. s. Dinsdag, moet worden uitgesteld, daar do voorzitter, de secretaris en de penning meester, derhalve het geheele moderamen, door ongesteldheid verhinderd zfin, hun functie waar te nemen. De landbouwer H. zag onder het arbeiden een voorwerp in de mestepecle, dat hfi wilde verwfideren. Op hetzelfde oogenblik, dat hy do band er naar uitstak, richtte zyn daggelder de mestvork op die plek, zoodat een der tan den in de hand drong. Deze zwol onrustbarend en deed aan bloedvergiftiging denken. Genees kundige hulp moest dan ook onmiddeliyk worden ingeroepen. Katwyk. Gedurende de afgeloopen week brachten 27 bommen alhier hun vangst in afslag met een besomming, varieerende tus schen ƒ25.15 en ƒ77.15. Tong bracht op f 0.80 tot f 0.95, tarbot f 0 tot 7.50, en griet ƒ1.50 tot f 2.50 per stuk; schol ƒ6. tot f 7.30, braat 4.50 5.00 en schar f 2.75 tot 8 25 per mand. Noordwfikerhout. By de gisteren alhier gehouden stemming ter beslissing of de be noeming van ouderlingen en diakenen, het beroepen van predikanten, enz. by de Nod.- Herv. Gemeente alhier, gedurende de e. v. tien jaren zal geschieden door kiescollege of kerke raad, is door stemgerechtigden by vernieuwing in eer8tgemelden zin besloten. De kiezersiyat dezer gemeente voor het jaar 1901/1902 bevat 354 namen, tegen 831 in het vorig jaar. Er wordt gemopperd. Het op de laatste vergadering der Afd. voor Bloembollencultuur genomen besluit om principalen, die geen lid der Afdeeling zyn, te laten bijdragen in de kosten van de door haar te organiseeren groene veiling, vindt sterke tegenkanting. Men ziet daarin een zekeren dwang om lid te wor den en men wil niet gedwongen zyn, zegt men. De bordjes zyn door de Afdeoling dan ook wèl verhangen, want het is nog niotzoo lang geleden, dat een door haar ondernomen veiling, zonder de deelneming van niet-leden maar weinig zou hebben beteekend. De Afdee ling rekent zich dus wèl sterk, dat zy de vrUbiljetten meent te kunnen Intrekken. Hoe het land, geschikt voor bloembol lenteelt, ook hier in waarde is gestegen, biykt uit het volgende. Een stuk land, groot 900 Rfinl. roeden en slechts voor ongeveer beteelbaar, werd vóór enkele Jaren gekocht voor 2000. Dezer dagen is het van de hand gedaan voor ƒ5000. Valkenburg, Gisteravond hield de commis sie tot wering van schoolverzuim haar eerste vergadering op hot Raadhuis. Na door den burgemeester te zyn geïnstalleerd, benoemde zy tot haar voorzitter den heer J. Koek en tot secretaris dea heer W, Groot, llfinsburg. Door de anti-revolution kios- vereemging te Oegstgeest is als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer J. J. van Hoeken, te Leiden; voor het lidmaatschap der Provinciale Staten werd voorloopig slechts één candidaat gesteld, n.l.baron Van Heems: ra, van Sassenheim. De door Bugomeester en Wethouders vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van 361 kiezers voor de Tweede Kamer en Pi ovm- ciale Staten en van 306 kiezers voor don ge meenteraad. Sassenlieim. De vastgestelde kiezerslijst wyst aan 337 kiezers voor de Tweede Kama,?, 334 voor de Prov. Staten en 286 voor deu gemeenteraad. Voorhout. Donderdag a. at., des voormid- daga om tien uron zal een openbare Raads vergadering worden gehouden, waarin definitief zal worden beslist omtrent het al- of niet- aanleggen van een nieuwe losplaats in da Kniplaan. Door de aanneming der benoeming door den heer J&c. Westerhoven als lid dor Com missie tot wering van Schoolverzuim wm deze voltallig geworden, waarom do hper J. G. M. van Griethuysen, burgemeester, da commissie installeerde. By deze gelegenheid verkoos de commissie tot haar voorzitter den heer J. van der en tot secretaris den heer J. van Uohoelen, welke heeren de benoeming aanuamen, Gedurende vyf maanden ligt voor be langstellenden ter gemeentesecretaris ter inzage het kohier van den Hoofdeiyken Omslag voor het jaar 1901, tot een bedrag v*n 1842. De van gemeentewege gehouden ?®rkoo- ping van 10 telephoonpalen en 2 wllgvboo- men met hakhout bracht op f 11. Zoeterwoude. De ooievaar heeft zyn nest in de gemeente naby het dorp weor opgezocht. Wy hopen nu maar, dat hy ook de brenger der werkeiyke lente moge wezen. Zegwaard. De kiezerslijst dezer gemeente Is vastgesteld met 212 kiezers voor de Kamer, 211 voor de Staten en 201 voor deu Raad. De lyat van het vorigs jaar bsratfe 198 namen, waarvan 11 kiezers zfin afgetobd en 25 zfin bfigekomen. Zoetermeer. Do vastgestelde IfisUm van ds stemgerechtigde ingelanden bevatten. vo*r den Driemanspolder 41 namen, uithreng^ed* 928 stemmen, voor oen Zoeterm. 35 namen, vertegenwoordigende 505 en voor den Zooterm. of ni*d* tireg- gemaakten polder 44 namen met 640 stem Uit do „4tnat!«i<5<>iinint". Kou. besluiten Benoemd tot belasting» ontvangers te Scbenoerhorn, J. Kruyff, thans te Breokoas; te Zevenborgen, E Srailae thans te Lobith; te Harderwijk, X A Rodenburg, tbaust® Winsum; te AppÏDgedam, H. O. Berends, thaos t® Steen wijk; *e Wat. E. O. F. B, tod Krippei dorff, thans te Katwyk. Benoemd tot direoteur van bet en telegraaf» kantoor te Ommen, F. H. de Groot, th&n* commies der posterijen -Hde klaaae; op versook eervol uit 's Rijks dienst J. Beuthem. direoteur ran het post en telegraafkantoor te Medemblik. Benoemd tot concierge by het bnroaa van den inspecteur van den geneeskundigen dienet -Ier landmacht, de werkman bg 's Ryk» magazijn van genoesmiddelon 8. A H, Heltaal, thans aiet d® waarneming van dio fonotte belast. Bach's Johannes-PaRlon", sttgtneri dear da Leidscbe Aid. der SU. tsi bsvernering der Toonkunst HL De Vitwxrmg. Eere voor alles on boven alles den maker van dit heerlfike werk! Er zfin er velen, dia zfin Matthaeus-Paeslon of «fin H-MolL< Mess o beide dank zfi de Leldsche Afd,, den Leidenaara welbekend hooger stellen,; De groote biograaf van Bach, Bpltta, die inf Bach zoo uitstekend thuis Is, die alles zoo* zaakkundig, nauwgezet, eerlfik heefl bestudeerd en daarbfi zfin gemoed en artistiek gevoel toch niet te zeer op den achtergrond drong 1 hfi wyst op ver8chiilonde dingen, waarin do Johannes-Passion achterstaat z. 1. by die van Matthaeusmaar ook wyst hy op den ontel- baron schat van schoonheden, die er in te vinden zfin; en hy vergeet nooit, dat waar er kleinigheden zfiD.dle we anders wenechten ze toch altfid werden gemaakt door een genie en daarom door ons allerminst moeten worden gehekeld. Er zyn er ook, die de Johannes-/ Passion het hoogst stellen. Het ia voor* een goed deel quaestie van smaak, van karakter, het prefereeren van het grootsche of van het innige en derg. Wo stellen ons geen party lu de quaestie voor zoover het betreft de keuze tusschen de belde Passionen; om den vorm zouden we de H-Moli-Mesae het hoogste willen stellen. Doch hooger of minder hoog het biyft alles zoo onmoteiyk hoog boven den gemiddelden compoaltiestroom, dat do onderlinge afstand van Bach's diverse werken voor ons weinig uitmaakt en dat wfi van allo drie genoemde werken steeds ont- zagiyk hebben genoten. Er wordt der Leldsche Afd. v/el eens ver weten, dat zy altfió Bach en nog eens Bach geeft. Wy kunnon ons, hoewel niet gemakkeiyk, i muziekliefhebbers voorstellen, wien B&ch gaat vervelen. Doch zy dienen bfi het uiten van hun verwyt wel te bedenken, dat elke Afdeeling met een koor onder een vasten dirigent'

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1