N*. 12607 "Vrijdag SO Maart. A0. 1801. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor LcMen per 8 maanden. 1.10/ Kuilen Leiden, por Iooper en waar agonten gevestigd z(Jn 1.30 Franco por post1.65-, PEIJS DEE AD VEETEN TIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedero regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. DAGBLAD. Dit uouiaier bestaat uit TWEE Bladen. Offldeële Kennffigevlngea» Directe Bclftsliugeu. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- tïieene kennis, dat aan den OnWauger der Directe iielastingfcu is tor bond gesteld het kohier der Personeele belasting No. 4 van den dienst 1901, executoir verklaard den 27sten Maart jl.f en lieiiDnert voorts de belanghebbenden aan hun verplichling om den aanslag op den bij do Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Alaurt 1901. F. WAS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden bren gen ter algomeene kennis, dat door JOHANNES CASTELEIN, wonende alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Haarlemmer straat No. 181. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. VAN UJÉYBT, 8ecietaris. Leiden, 28 Maart 1901. Leiden, 29 Maart. De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier hield gisteravond in het gebouw dor Nieuwe Graanbeura een openbare vergadering, waarin ook niet leden toegang hadden (er was tevens een dame) en welke werd geopend door den .voorzitter prof. mr. P. A. Tichelaar, die er op wees, dat deze vergadering was uitgeschreven om nog eens duidelijk te doen uiteenzetten de beginselen der liberale party met het oog op de aanstaande verkiezingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad, m. a. w. om goed te doen uitkomen waarom het dan gaat. De vereeniging had daarom het voorrecht dezen avond als spreker te hebben den heer K. de Boer Cz., lid der Tweede Kamer, die alsnu het woord erlangde en 'boeon mot to zeggen, dat hy eerst geaarzeld liad om op te treden in deze stad, waar de liberale party zooveel uitstekende en wel sprekende mannen telt. Hy had echter die aarzeling eindelek overwonnen en betoogde nu, als inleiding, dat de geheele politieke stryd wordt beheeracht door het gemoedsleven, door het gevoel. In de eerste plaats is verder noodig oen zelf standig oordeel, wat des te meer een ver- elachte is naarmate het kiesrecht wordt uit gebreid. Niet altijd was spr. even duidelijk in zijn betoogingen verstaanbaar, wat toegeschreven moet worden óf aan de mindere geschiktheid van het lokaal tot spreekzaal, óf aan het niet sterke, noch doordringende geluid van spr., die zijn rede voorlas, óf van beide samen. Toch bleek uit hot verband, dat spr. herin nerde hoe indertijd in zake onderwys de stryd bestond tusschen liberaal en clericaal, hoe later zich de sociaal-democraten onder Domela Nieuwenhuys van zich deden hooren en do democratische beginselen meer op den voor grond trachtten te treden, waarby intusschen niet te ontkonnon valt, dat de socialistische party de oog en opende voor de fouten, door de liberale party begaan. Wy zonde op het verschil tusschen de ge avanceerd liberalen en gematigd radicalen, toonde spr. aan, dat de grenzen tusschen hen waren weggevallen, dat de band, voorloopig misschien, was verbroken. Met de meer en meer optredende arbeiders- party is het bestaan der nieuwe democratische party ton nauwste verbonden. Zy vindt daarin een machtigen steun. Spr. ging na of het mogeiyk is door die nieuwe vrijzinnig-democratische party de vroegere radicale party te herstellen, en hoe tegenover den overheerschenden invloed van de Kerk staat de overheerschende invloed van den Staat, daarby wy zonde op de grooto gevaren van beide richtingen. Van de liberale party zyn gedurende de laatste 60 jaren de meeste hervormingen uit gegaan. Jammer, dat nu de bekende scheuring ontstoncL De gevolgen van de onlangs te Utrecht opgerichte vryzinnig-democratische party zullen volgens spr. echter slechts van voorbygaandeu aard zyn, want de eerste levensvoorwaarden voor een party zyn niet voldoende in het oog gehouden, ook al staan er knappe mannen aan het hoofd. Die voorwaarden zyner moet ten eerste urgeDtie bestaan (by spr. byv. is algemeen kiesrecht niet middel, maar doel) en ten tweede kans van welslagen. Volgens spr. staat men hier voor een politieke ver gissing. De nieuwe party vormt slechts een klein legertje en te,; gelooven, dat daarmede algemeen kiesrecht te verkrygen zal zyn, is dwaasheid. De vraag is zelfs niet ongegrond of men hier staat voor ernst of kortswyi? De kracht en invloed van de liberale party ligt daarin, dat zy zich niet zal binden aan een of ander dogma. Conservatieve elementen bestaan daarin altyd, want een party zonder conservatieve elementen is niet denkbaar. Spr. bewondert daarom hen, die een party willen oprichten bestaande alléén uit vooruitstre- venden, volgens spr. iets onbereikbaars. Daarom wekte ky op om de liberale beginselen ook by den a. s. verkiezing88tryd hoog te houden en te doen zegevieren. Van de gelegenheid tot debat maakte allereerst gebruik de heer Ryndorp, van Am sterdam, om te kennen te geven, dat hy met don heer De Boer van meening verschilde dat de politieke stryd moet beheeracht worden door het gevoel, om daarna aan te toonen het recht der radicale party, waartoe eenmaal, geiyk spr. verwytond herinnerde, ook de heer De Boer zelf als zeer vooruitstrevend behoord heeft, en als zyn meening to verkondigen in tegenstelling met die van den heer De Boer dat de invloed van de clericaie party tot een minimum is terug te brengen. bpr. is het met den heer De Boer eens, dat de nieuwe vryzinnig-democratische party met dadelyk algemeen kiesrecht zal verkrygen, welke party hy echter tegenover den heer De Boer in bescherming noemt, omdat zy is gevormd met energie uit verschillende standen. Daardoor zal haar invloed niet uitblijven. Verder trad spr. in zulke algemeene, uit voerige politieke beschouwingen, ook ter sterk verdediging van de sociaal democratische party tegenover de liberale party, dat de voorzitter, omdat er mogeiyk nog waren die wilde spreken, hem verzocht zyn rede een weinig te beper ken, wat hy beloofde door verder met nog grootere radheid van tong aan te toonen het verschil tusschen zyn politieke inzichten en die van den heer De Boer, omdat hy stelde naast het gevoel ook holder inzicht. De heer De Boer, in -Ueb kort repliceerende, wees er op (in antwoord op de herinnering, dat hy vroeger tót de radicale party behoor- do) dat een mensch van tegenwoordig niet altyd hetzelfde als van vroeger denkt. Is het dan niet geoorloofd, dat iemand, gegrond op de ondervinding, aan een andere, z. i. betere meening de voorkeur geeft dan hy eerst was toegedaan? Verder hield spr. het ver keerde vol, dat de vryzinnig-democratische party zich stelt op het gebied der arbeiders party en bleef hy beweren dat de krachten, waaruit het tegenwoordig ministerie bestaat, ons eerder zullen brengen tot algemeen kiGS- recht dan de democratische partyen. Prof. Oppenheim meende, dat de heer Do Boor, niettegenstaande zyn warme verdediging van de liberale party, aan die party nog niet voldoende recht heeft laten wedervaren, waarop zy aanspraak mag maken. Eensdeels dankt hy den heer Do Boer daarvoor, omdat hy hem daardoor gelegenheid heeft gegeven ook den vorigon socialislischen spreker in diens aanval op de liberale party te antwoorden. Spr. deed dit met tal van feiten en jaartallen sedert Thorbecke in herinnering te brengen om aan te toonen hoe veel er aan de liberale party te danken is. Spr. zegent het oogenblik 6edert hy tot die party behoort. Ons land is met reuzenschreden vooruitgegaan en dat is men verschuldigd aan diezelfde liberale party. Daarom heeft ook spr. met leedwezen do oprichting der nieuwe vryzinnig-democratische party gezien. De heer Ryndorp acht, door de ontevreden heid, welke er in sommige groepen van menschen bestaat, dat het recht van de sociaal- of vryzinnig-democratische party bewezen is. Elke party heeft haar tyd van leven, en zoo heeft z. i. de liberale party, welke spr. een klassenregeering noemde, dien gehad en het gaat niet aan te beweren, dat zy het monopolie om goed te regeeren bezit. De heer De Boer protesteerde er ten slotte tegen, dat de liberale party een klassen regeering beoogde en was den heer Oppen heim erkentelyk voor diens medewerking om de gezonde liberale beginselen duidelyk te doen uitkomen. Do voorzitter zeide den heer De Boer voor zyn uitstokende rede en voor de uitstekende wyze, waarop hy de tegenwerpingen beant woordde, dank; evenzoo den overigen sprekers, waarna hy met waardeering voor de opkomst de vergadering sloot, met een opwekking, dat, als de tyd daar is, ieder liberaal op zyn post sta. In den boek- en kunsthandel van de firma Wierda (Com. v. d. Ven), Breestraat hoek Vrouwe8teeg, is in crayonteekening een duidelyk gelykend portret geëtaleerd van wyien prof. mr. F. A. van der Lith. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is het volgende adres gericht „Geven met verschuldigden eerbied te kennen do ondergeteekenden, Bestuurders der Vereeni ging „Leidena Belang", te Leiden, en handelende volgens besluit van een talryk bezochte ver gadering op 20 Maart jl. dat zy met groot genoegen hebben kennis genomen van het arrest van den Hoogen Raad in zake de Slachthuis-quaestie te Groningen, en dit wel, omdat daarmee het recht van de vrye uitoefening van dat bedryf werd erkend dat daarentegen de door de Regeering voorgestelde wyziging van de Hinderwet een smarteiyken indruk heeft gemaakt, omdat daardoor do vrye uitoefening niet alleen van het slagersvak, maar ook van tal van andere bedryven noodeloos wordt aangerand op een wyze, die op verre na niet als de doelmatigste kan worden geacht en met reden ontevreden heid kan wekken; dat hierby in aanmerking dient genomen de macht, welke de Gemeente-Besturen op uitgebreide wyze bezitten in de Hinderwet, om toezicht op do bedryven to houden, zonder dat de zelfstandigheid van de betrokken personen wordt prysgegeven; dat de voordeelen van een openbaar Slacht huis in plaatsen, waar een uitnemende vleesch- keuring bestaat, op zyn minst genomen zeer twyfelachtig zyn, en zeker de groote koeten niet rechtvaardigen, omdat het zoer do vraag is of de volksgezondheid er door gebaat wordt, ook met het oog op den meerderen clandestionen invoer, die te verwachten is; dat volgons prof. Fokker een Slachthuis alleen geen zekerheid kan geven voor de deugdelykheid van het vleesch, dat te koop wordt aangeboden; daartoe zal het noodig zyn aan het Slachthuis een vleeschhal te verbinden, waar uitsluitend verkocht mag worden, terwyi het vervoer van het vleesch van het Slacht- J huis naar de vleeschhal door de slagers moet geschieden onder goede contrdle; dat het toch niet aangaat dermate een be roep te desorganiseeren, ook tegen den nadrukkeiyken wil der burgery, zonder dat de noodzakelijkheid overtuigend geileken ia; dat eindeiyk toch met nadruk dient gelet te worden op de consequentie van dezen stap. Voor het oogenblik ie er alleen sprake van openbare slachthuizen, maar zal ge trouwheid aan het aangenomen beginsel er niet toe moeten leiden om een reeks van be dryven (on waar zal het einde zyn?) ieder op zichzelf in één plaats te vereenigen? dit alles geeft ondergeteekenden reden U, Hoog Edel Qestr. Hoeren! beleefd, doch drin gend te verzoeken de voorgestelde wyziging van de Hinderwet te verwerpen". De detacheering van den kapitein jhr. L. M. A. von Schmid, van het 4de regiment infanterie, by den inspecteur der infanterie wordt met ingang van 1 April a. s. ingetrok ken. Genoemde officier komt alsdan alhier in garnizoen. Do miliciens der lichting 1900 van de bataljons van het 4de regiment infanterie, alhier, behoorendo tot do lsto ploeg van het biyvend gedeelte, werden reeds hedenmiddag met tyleiyk verlof huiswaarts gezonden. Degenen, die tot do 2de ploeg behooren, zullen morgen om 4 uren nam. in de kazerne aan wezig moeten zyn. Ten gevolge van do la anti-liberalen zin uitgevallen verkiezing van een Staten-lid in Oud-Beierland, is de politieke verhouding in do Zuid-Hollandsche Staten aldus geworden, dat er van de 81 leden (or is thans 1 liberale vacature in Leiden door het overiyden van prof. v. d. Lith) behooren 44 tot de liberale en 37 tot de anti liberale richting. By de a. s. periodieke verkiezingen voor Prov. Staten moeten aftreden 25 liberale on 16 anti-liberale leden, te weten in de kies districten: Leiderdorp: Baron Van Heemstra, jhr. mr. Quarloa van Ufford. Leiden: Opvolger van wyien prof. Van der Lith, dr. Van Dissel en Juta. Zoetermeer: Mr. Blussó, jhr. von Fisenne. 's-Gravenhage: Graaf v. Bylandt, Conrad, baron Michiels v. Verduynen, dr. Ruysch, mr. Dolk. Vlaardingen: Hogenboom, Yzermans. Delft: Vreeburg. Schiedam: Van der Laan, Versteeg. Rotterdam I: De Bie. Idem II: Drost en Hudig. Idem III: Van Dam. Idem IVVan Stolk en Loder, Idom VVan Weel. Alfen: Duynstee en Van Velzen. Gouda: Noothoven v. Goor, v. d. Straaten en Hoogendyk. Gorkum: Van Slype en De Kruyff. Sliedrecht: Goedhart en Kleyn. Dordrecht: Crena de Jongh en Jongkindt. Oud-Beierland: Verhoeven en Overwator. Ridderkerk: De Raadt en Havelaar. Brielle: Korteweg en LoefF. MiddelharnisVan Weel. De minister van binnenlandsche zaken gaat in de volgende week eenigen tyd buitenslands doorbrengen. De Eerste Kamer zou in de week na Paschen byeenkomen tot hervatting der werkzaamheden. Tot by woning van de begrafenis van mevr. baronesso Van Verschuer, Dame du Palais honoraire van H. M. de Koningin- Moeder, vertrok hedenochtend o. a. baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin, naar Heem stede. Over 1900 zal de Provinciebank te 's-Gravenhage aan aandeelhouders een dividend van 10-pCt. uitkeeren. By den minister van marine was heden o. a. op audiëntie kapt. ter zee Cardin&al, dezer dagen uit Indiö teruggekeerd. Hy was laatsteiyk geplaatst aan het marine departement te Batavia. Gisteren had de voorzitter van de Haagsche Raadscommissie voor de Schouw- burg-quaestie een bespreking met den architect Verheul, te Rotterdam. Omtrent de tydeiyke exploitatie van den Schouwburg m de eerstvolgende jaron hoopt de commissie a. a. Dinsdag rapport uit te brengen. Mevrouw douairière Klerck, geb. Van Hogondorp, presidente van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, wenscht de vergaderingen van dezen Raad, die op 10 en II April te Amsterdam zullen plaats hebben, te doen voorafgaan door een gebedssamen komst te halftlon, in een daarvoor afzonderiyk besproken vertrek, waartoe zy allen uitnoodigt, „die de kracht en den zegen van het gebed des geloofs kennen, en die belang stellen in de zaken, die besproken zullen worden." Te Bergen-op-Zoom overleed op GO-jarlgen leeftyd de gepensionneerde kapt. der infanterie J. K. C. Pompe van Meerdervoort. De lste luit. A. M. van Wyk, van den staf der cavalerie, werkzaam by de Kon. Mil. Academie te Breda, wordt eerstdaags bevorderd tot ritmeester. Door den minister van koloniën is de heer D. F. Peschar gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwyzer derde klasse by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dozen gelijkgestelden daar te lande. (Sts.-Grt.) Uit Den Haag wordt gemeld, dat de lult. generaal A. Kool, chef van den genoralen staf, zich bereid verklaard heeft, do portefeuillo van oorlog te aanvaarden on zyn benoeming tot minister van oorlog zeer spoedig zal volgen, zóó, dat hy den eersten der volgende maand in functie kan treden. Het „Hbl." deelt mede, dat generaal Kool reeds gisteren op Het Loo door H. M. de Koningin als minister van oorlog is beëedigd. Hedenmiddag ontvingen wy de officieele bevestiging der benoeming van luit.-generaal Kool tot minister van oorlog, met ingang van 1 April. Men schryft uit Friesland, dat als opvolger van wyien mr. W. A. Bergsma voor lid van de Eerste Kamer ook genoemd wordt do heer E. B. Kiolstra, te 's-Gravenhage, oud lid der Tweede Kamer. Men meldt uit Amsterdam, dat mevrouw Holtrop-Van Gelder gelukkig hersteld Woensdag a. s. in „Myn Schoondochter" (Ma Bru), blyspel van Fabr. Carré en Paul Bilhaut, zal optreden. Als leden dor commissie voor het exami- neeren van adspiranlen voor het eerste ge deelte van het examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, dat dit jaar in Juli a. s. to 's-Gravenhage zal wórden afgenomen voor tien plaatsen, z\)n benoemd de lieeren G. R. J. der Quaay, directeur dor genoemde belastingen te Maastricht, voorzitter; dr. B. J. Goossens, leeraar aan do H. B.-school te Leiden; dr. J. F. Haverman, leoraar aan de H. B.-school te 's-GravenhageH. Niekerke, hoofd eener byzondere school te 'a-Gravenhage, en Ph. J. Stok, civiel-ingenieur en leeraar aan de H. B.-school te 'a Gravenhage. Betreffende de oprichting te Amsterdam van een gemeenteiyk technisch en chemisch laboratorium, waarin alle grondstoffen, die de gemeente gebruikt, onderzocht en beproefd konden worden, adviaeeren B. en Ws. den Raad daartoe niet over te gaan. Het scheikundig onderzoek van een deel dier grondstoffen wordt thans in het laboratorium van de gasfabrieken gedaan. Voor het onderzoek van die artikelen, waarvoor deze inrichting minder geschikt is, wordt gebruik gemaakt van particuliere proef stations. Over 1899 is daarvoor f 591 betaald en over 1900 slechts f 423. Uit een financieel oogpunt achten B. en We. een gemeenteiyke instelling van dien aard dan ook niet aanbe velenswaardig. Heden viort de heer W. Stoeder, buitengewoon hoogleeraar in de krtseny- bereidkunde on do Galenische pharmacie aan de Amsterdamsche Universiteit, zyn 70sten verjaardag, een dag, die hem krachtens de onverblddeiyko wet noodzaakt by het einde van den loopenden cursus zyn ambt neder te leggen. De heer Stoeder werd 29 Maart 1831 te Utrecht geboron, waar hy, na het gymnasium te hebben bezocht, studeerde onder leiding van den bekenden chemicus G. J. Mulder en in 1851 het radicaal van apotheker verwierf. Daarna werd hy te Amsterdam provisor in een apotheek, die hy in 1858 overnam en waarin hy het apothekersambt uitoefende tot 1878, toen hy tot buitengewoon hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit werd benoemd. Prof. Stoeder is mode sinds 1866 lid van den Geneeskundigen Raad van Noord-Holland; van 1877 tot 1882 was hy secretaris, van 1885 tot 1889 voorzitter der „Nederlandscho Vereeniging ter bevordering der Pharmacie"; in 1878 werd hy advisoerond lid van het „Bataafsch Genootschap voor Proefonder- vindeiyke Wysbegeerte", te Rotterdam, terwyi hy van 1884 tot 1889 deel uitmaakte der commissie tot bewerking der „Pharmacopeca Neerlandica" Ed. IV. Menig werk op chemisch gebied verscheen van zyn hand; het voornaamste daaronder is „Geschiedenis dor Pharmacie in Nederland." Volgons „De Maas- en Roerbode" moet het plan bestaan, dat by de groote manoeuvres van de 3de divisie, onder commando van generaal Schneider dezen zomer om Maastricht te houden, de Koningin zal tegenwoordig zyn, ten einde dan Prins Hendrik, die aan de nanoeuvre8 zou deelnemen, als het ware aan het leger voor te stellen. De groote revue zou gehouden worden in Maastricht; de troepen zouden opgesteld worden op de boulevards en door de Bosch straat optrekken om te defileeren langs het stadhuis, waar de Koningin en Prins Hendrik met den generalen staf hun standplaatsen zouden hebben. Van betrouwbare zyde wordt aan'het blad verzekerd, dat de Duitsche Keizer, die tegen dien tyd te Aken zal zyn, aan de slotrevue zou deelnemen. Do Rotterdamsche gemeenteraad ver- eenigde zich gistemamiddag by acclamatie, na verwerping van de motie-Van Dorp mot 24 tegen 9 stemmen, met beb praeadvies van B. en Ws. om niet over te gaan tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Het stoomschip „Ambon" vortrok 28 Maart van Amsterdam naar Java; de „Malang" arriveerde 28 Maart van Rotterdam te Batavia de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Maart van Genua. Alfen. Aan de najaarsbeestenmarkt te Alfen aaD den Ryn, te houden 16 October a. a., is wederom oen verloting verbonden van paarden, koelen, schapen, rytuigen, enz. Dit jaar zal die verloting bestaan uifc 20,000 loten, terwyi de prys van elk lot is 60 cents. lluzerswonde. De openbare les met do leerlingen dor openbare school aan den Ryn- dyk zal gehouden worden op Maandag 1 April, des voormiddags to 10 uren. Oudshoorn. In onderscheideno gezinnen komen gevallen van mazelen voor. De ziokta draagt ever het algemeen een goedaar ig karakter. Stomp wyk. De vastgestelde kiezersiyst dezer gemeente bevat 420 namen van kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 374 voor den Gemeenteraad. Voorschoten. Van 113 April a. s. bestaat dageiyks vóór den aanvang der school ge- iogenheid tot inschryving van nieuwe leer lingen op een der openbare lagere soholen. Kinderen, die den leoftyd van 5'/j jaar niet hebben bereikt, worden niet toegelaten. By de inschryving moeten de bewyzen van geboorte-inschryving vertoond worden. Herin nerd wordt, dat alleen in Mei nieuwe leer lingen worden toegelaten en de toelating in November voortaan niot meer plaats heeft. Qemeenteroad vaa Leiden* Het eerste punt, dat In de gisternamiddag gehouden zitting tot discussie aanleiding gaf was hot voorstel van B. en Ws., om den gasprys met 1 April a. s. te verlagen met een halven cent, dus met hetzelfde bedrag, waarmede die prys den lsten April van het vorige jaar was verhoogd. De heer De Lange gaf zyn instemming mei de voorgestelde verlaging te kennen, doch ook zyn bevreemding, dat èn B. en Ws. èn Commissarissen der Gasfabriek thans genegen zyn, den gasprys te verlagen, hoewel het motief der meerderheid van den Raad, den löden Februari 1900 aangevoerd voor ver hooging, nl. de hoogere kolenprys, nog in zyn vollen omvang aanwezig is. Hy meende, dat B. en Ws. thans in het schuitje komen, waarin het vorige jaar de minderheid was, die toen betoogde, dat de gasfabriek winst genoeg maakt, om eon verhooging niot te rechtvaardigen. De Voorzitter en de heer, Juta verdedigden het voorstel tot verhooging van toen en dat tot verlaging van thans. De heer Juta merkte hierby o. a. op, dat by de verhooging in 1900 niet voorzien kon worden, dat het gasverbruik over dat jaar ruim 10 pCt. meer zou be dragen dan dat over 1899. De heer A. J. van Hoeken vroeg, of hef niet biliyk zou zyn, de f 19,700, die het ver bruikte gas ton gevolge der prysverhooging meer heeft opgebracht, te restitueeren aan de gasverbruikers. Do heer Fockema Andreae bestreed het denk beeld van den heer A. J. van Hoeken. Het standpunt, dat een gemeenteiyke gasfabriek het gas moet leveren tegen den kostenden prys, is reeds lang verlaten. Men erkent nu, dat do gemeente voor haar product een bedrag mag laten betalen, golykstaande met den laag- sten prys, dien een particulier zou bedingen, wanneer do gemeente het monopolio van dat product niet bezat. Voorts verdedigde spr. het voorstel tot verlaging, als zynde dit door deu loop der omstandigheden gerechtvaardigd. Nadat do heer Do Lange nader gewezen had op het verschillend standpunt dor voor- en tegenstandera (in de vergadering van 15 Februari 1900) van verhooging van den gasprys en de heer A. J. Van Hoeken naar aanleiding van het gesprokene door den heer Fockema Andreae had opgemerkt, dat ook voor zyn denkbeeld veel te zeggen is, werd het voorstel van B. en Ws. zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Het voorstel tot het aangaan van een contract met de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappy betreffende den aanleg en de exploitatie van t een verbindingsiyntje naar het openbaar slacht huis, vond bestryding by de lieeren Pora en De Lange. Eerstgenoemde wilde de beslissing afwachten in zake de wyziging van art. dorv Hinderwet, laatstgenoemdo achtte den tyd tot' het aangaan van bedoeld contract nog nietf gekomen. Het voorstel werd in stemming gebracht en aangenomen met 15 tegen 7 st.fl die der heeren De Lange, Pora, Van Kempen,. P. J, Van Hoeken, J. P. Driessen, Mulder en A.. 3. Vfin Hoeken.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1