IK 12606 Donderdag 2® Maart. A°. 1901. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. SPIRITISTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon 1.10. Buiten Leiden, por looper en waar agonton gevestigd EÜn 1.30 Franco per post1.65' PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 2S Maart. By Koninklijk besluit is de heer G. H. do Vries Broekman, civlel-ingenieur, directeur der gemeentewerkon alhier, met ingang van 16 April, benoemd tot hoogleeraar aan de Poly technische School te Delft. De „Sts.-Ct." bevat de statuten der ver eeniging „Do Apostolische Gemeente" te Leiden. In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering dor Leidsche afdeoling van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren werden de waar te nemen functies als volgt yerdeold: J. J. Ter Laag Czn., voorzitter; D. v. Gruting, 2de voorzitter; L. J. A. Braaken- burg v. Backum, 1ste secretaris; D. Wilhelm, 2de secretaris; H. Meluesz, penningmeester. Correspondentie binnen de stad wordt geregeld door den 2den secretaris. Ten gevolge oener plotselinge ongesteld heid van den heer Joa. Tysson zal de party van den Evangelist m de Johannes-Passion" hedenavond «n morgen gezoDgen worden door den heer J. J. Rogmans, die haar vroeger ook in de Afdoeling van Toonkunst vervuld heeft. De tenor-aria op bladz. 27 en 28 van het tekstboekje vervalt. De viool-solo zal gespeeld wordon door den heer L. Troostwijk en de violoncel-solo door den heer L. C. Keeroweer. Naar het „Hol." verneemt is men van liberale z(jde voornemens voor de tusschen- tydsche vorkiezing voor lid der Prov. Staten voor Z.-H., in het district Leiden, noodig ge- Worden door het overlijden van prof. mr. P. A. van der Lit'n, to candkleeren prof. mr. J. Oppenheim, terwjjl van antirevolutionaire 2(jde wordt genoemd de heer W. Pera. By Koninkiyk besluit zyn herbenoemd: tot burgemeester van Boskoop de heer E. G. C. de Groot van Embden; van Valkenburg de hoer W. H. van Oordt. Do verschillende antir. kieavereemgingen in hot kiesdistrict Haarlemmermeer hebben den heer G. B. 't Hooft, aftredend lid der Tweede Kamer, weder candidaat gesteld. Tot gemeente-ontvanger te Haarlem ia benoemd de heer F. T. Roeters van Lennep, penningmeester van den Haarlemmer meer polder. By beschikking van don minister van hinnenlandsche zaken zyn, met ingang van 1 April 1901, benoemd in de commiasiön, in 1901 belast met het afnemen der examens ter verkryging van do akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, van de wet tot regeling van het lager onderwys: Zuid-Holland: I. a. tot lid en voorzittende schoolopziener in het district Dordrecht; b. tot leden, de schoolopzieners in de arrondisse menten Schiedam, Dordrecht, Gorkum en Sommelsdyk. II. a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district 's Gravenhage; b. tot leden, de schoolopzieners in hot district Gouda en de arrondissementen Delft, Leiden en Alke made; c. tot loden-plaatsvervangers van de beide commissiön, de schoolopzieners in de arrondissementen 's Gravenhage I en II, Haas- sluis, Rotterdam I, HI en IV, Hillegersberg, Gouda, Schoonhoven en Woerden. Naar wy vernemen, zyn de plannen der Regeering tot vergrooting der visschershaven te IJmuiden van beteekenis. Er zyn gronden aanwezig, en teekeningen gemaakt voor drie belangryke uitbreidingen, waartoe geloideiyk zoude kunnen worden overgegaan. (N. R. C Het bestuur dor Vereeniging „Vergun ning" hooft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van de indiening van het noodwetje tot wyziging der Drankwet. Adressant komt er tegen op, dat in dit wets ontwerp wordt uitgemaakt, dat zy, die tus schen I Mei 1881 en 1 Mei 1901 een drank- nering hebben overgenomen, geen recht hebben om na 1 Mei 1901 te tappen, en vraagt, verwerping van hot wetsvoorstel, opdat do Regeering alsnog kunne komen met een ont werp, waarby de termyn van 20 jaar in art. 26b der Drankwet wordt vorlengd tot 25 jaar. De gemeenteraad van Haarlem heeft, op de meest eervolle wyze en onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, ontslag verleend aan mejuffrouw H. J. van Schubertz als directrice der school voor middel baar onderwys voor meisjes, welke betrekking zy sedert 1 Aug. 1867, het tydstip der oprich ting van de school, heeft vervuld. In de jongst gehouden Raadszitting te Amsterdam, werd eervol ontslag verleend, op haar verzoek, in te gaan 1 September a. s., aan mej. W. Kuenen als leerare3 in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes. Benoemd werd dr. Molenbeek, te 's-Graven- hage, tot directeur der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, met 21 stemmen. Zestien stemmen waren uitgebracht op don heer J. de Vries, te Amsterdam. Tot onderwyzers aan openbare lagere scholen worden benoemd de heeren S. Boonstra, te Westzaan, en R. van Ro8endal, te Westterscheliing. Ia dezelfde zitting heeft de heer Vening Meinësz als burgemeester afscheid genomen van den Amsterdamschen Raad. De heer Van Hall sprak namens de wethouders en verder voerden de Raadsleden H. van Lennep en Fablus het woord. De burgemeester dankte hiervoor dlop ge roerd. Het kostto hem moeite het ambt te moeten neerleggen, nu door de Regeering z. i. een beginsel was prysgegeven, waarop hy steeds grooten prys had gesteld. Hy hoopte, dat do Raad nog veel goeds in het belang van zyn geliefd Amsterdam mocht tot stand brengen. Togen 1 April gaat het ontslag in, naar men weet. Na de afscheidsrede van den burgemeester stonden de Raadsleden op en applaudisseerden, welk voorbeeld door het puliek op de tribune werd gevolgd. Gisteravond tegen halfacht verzamelden zich de Am8terdamsche studenten op hetTliorbecke- plein, om een serenade te brengen aan den afgetreden burgemeester. De stoet, voorafgegaan door militaire muziek en beschenen door fakkellicht en lampionllcht, maakte een mooi effect, vooral op de Heeren gracht, waar de menigte in dichte ryen stond opeengepakt. De orde werd door politie te paard en te voet by dit voor Amsterdam ongewone schouw spel op uitstekende wyze gehandhaafd. Aangekomen voor de woning van den burge meester, werd hot „Io Vivat" aangeheven en met de vaandels der corpsen gesalueerd. De burgemeester en zyn huisgenooten Btonden voor de oponechoven ramen. De sonatoren gingen naar binnen en complimenteerden den burgemeester, waarna de heer G. A. van Hamel Jr., rector van den Senaat, een toespraak hield tot het uitdrukken van het leedwezen van het studentencorps over het vertrok van den burgemeester. Daarna defileerde de stoet onder het spelen van het „Gaudeamus" en „Wilhelmus" voorby het huis van den burgemeester, die luide uit de ramen riep: „lang leve deAmsterdamsche Universiteit; zy groeie en blooie tot in eeuwig heid". Deze uitstekend geslaagde huldebetoo- ging van het Amsterdamsche studententorps was daarmede geëindigd. Later in den avond trok een troep socialisten door de stad, luid zingende het vryheidslled, als betooging tegen den optocht, door de studenten gehouden. Naar do „N. R. O." verneemt, zal de secretaris by den burgeriyken en by den militairen pensioenraad, mr. W. P. J. Bok, dio benoemd is tot directeur der Eerste Neder- landsche Levensverzekering-Maatschappy te 's Gravenhage, die benoeming aannemen en eervol ontslag vragen uit eerstgenoemde betrekkingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Vogelenzang, met Ingang van 1 Mei a. s., den zeereerw. hooggel. heer H. J. Zondag, professor aan het Seminarie te Warmond. Reuter seint uit Washington, dat de heer Chandler Hale Is benoemd tot secretaris van het gezantschap der Vereonigde Staten te 's-Gravenhage. Het huldebiyk, het instructie-bataljon te Kampeu by zyn gouden foest aan te bieden door oud- en actief dienende onderofficieren, zal bestaan in een zuil, in overleg met het gemeentebestuur van Kampen te plaatsen. Te Rene8se overleed, in den ouderdom van 62 jaren, mr. J. A. Bolle, lid der Provin ciale Staten van Zeeland. De Portugeescae gezant by ons Hof, graaf De Selir, belast geweest met het over handigen van ordeteekenen namens zyn souverein aan onze Koningin by Haar buweiyk, is door Hare Majesteit in de Oranje-Nassau- orde bevorderd van Commandeur tot Grootkruis. Mr. J. J. van Geuns zal morgen als vice-president van het gerechtshof te 's-Gra- venhage beëedigd en Maandag a. s. geïnstal leerd worden. De gemeenteraad van Delft heeft gister namiddag benoemd tot tydeiyk leeraar in de Staatswetenschappen aan de H.-B.-S., mr. dr. A. Stuurman, en tot tydelyk gemeente-veearts de heer D. Kruyt. Aan de orde kwam de verkoop der ethno- graphlsche verzameling der voormalige Indische Instelling. De heer Stoorvogel stelde voor eerst een geheime zitting te houden. Aldus geschiedde en na heropening stelde deze heor voor de zaak uit te stellen, hetgeen door de vergadering werd goedgekeurd. Ton einde de waarde der bibliotheek, vroeger aan de Indische Instelling byeengebracht, niet te veel te doen verminderen, machtigde de gemeenteraad B. en Ws. om door te gaan met de voor die bibliotheek aangeschafte periodieken. By het voorstel tot verhooging der subsidie van do Gemeente-Werkinrichting raakten de tongen los. De heer J. Post v. d. Burg wees op het gevaarlyke in de manier, waarop hier weldoen werd botracht, en hoopte, dat men een anderen weg zou vinden om tot het beoogde doel te geraken. De heer R. Witte trachtte dit te doen door voor te stellen subsidie te verleenen tot 1 October en B. en Ws. uit te noodigen tegen dat tydstp een nadere regeling omtrent de werkinrichling in te dienen. Een lang debat ontspon zich over het te verleenen bedrag; ook hier bakte de heer Witto den knoop door, door het bedrag to bepalen op /2500. Aldus werd besloten. De gemeenteraad te Alkmaar besloot gisteren tot aankoop van een huis, gonaamd „het klompje gouds", voor een som van f 15,000, staande aan de Kaasmarkt. Dat perceel zal te gelegener tyd worden afge broken, om te strekken tot vergrooting van het Kaasmarktplein. By de gisteren gehouden herstemming voor oen lid der Prov. Staten van Zuid- Holland in het district Oud-Beierland werden uitgebracht 2800 geldige stemmen, waarvan 1522 op den hoer J. L. Verhoeven (antir.) en 1278 op dr. K. Lodder (lib.). Gekozen is dus do heer J. L. Verhoeven. By de eerste stemming werden uitgebracht op den heer Verhoeven (antir.) 1144, op dr. Lodder (lib.) 652 en op den heer Kluifhoofd (lib.) 623 stemmen. De heer C. van der Linden, directeur der Nederland8che Opera te Amsterdam, heeft den gemeenteraad van Den Haag in aanslui ting aan zyn adres dato 16 dezer, byaldien de Raad alsnog mocht besluiten om don Koninklyken Franschen Schouwburg na 30 April a. s. zy het dan ook voor korten tyd in gebruik te houden, het volgende voorstel aangeboden Hy verklaarde zich bereid de exploitatie van don Koninklyken Franschen Schouwburg te aaavaarden op de door B. en Ws. gestelde voorwaarden, zonder subsidie, wanneer de stad dan voor haar rekening neemt het onderhoud (in- en uitwendig) van het gobouw, de centrale verwarming en de electriache ver lichting. Hy verbindt zich driemaal per week (Maan dag, Donderdag en Zaterdag) opera-voorstellin gen te geven (groote opera hoofdzakelijk en opóra comique), terwyi hy de Dinsdagen, Woensdagen en Vrijdagen beschikbaar zal stellen voor voorstellingen der koninkiyke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" en de Fransche Opera. Aan de Secretarie der gemeente Sloten (N.-H.) zal met ingang van 1 April a. s. als chef-ambtenaar optreden de heer J. G. Zaalberg Gz.f thans als ambtenaar aldaar werkzaam. Uit Duiven wordt van 26 Maart aan „De Post" gemeld: Maandag-avond, terwyi het lid der Tweede Kamer mr. Kolkman, afgevaardigde voor het kiesdistrict te Bheden, alhier eon politieke lezing hield voor zyn kiezers, ontving hy het telegraphisch bericht, dat dr. H. J. A. M. Schaepman was benoemd tot huisprelaat van den Paus. Deze heugiyke tyding werd met donderend applaus begroet en dadoiyk werd aan den nieuwen huisprelaat het volgend telegram verzonden: „Dr. Schaepman. Driebergen. Een zeer talryke vergadering van katholieke kiezers te Duiven, vereenigd onder het gehoor van Uw trouwen vriend en wakkeren collega mr. Kolkman, heeft met daverende toejuiching en waardeering kennis genomen van de hooge onderscheiding, U door Z. H. den Paus ver leend. Het zy U gegeven nog lang het purper te mogen dragen, en het zy aan hot katholieke Nederland toegewenscht, U nog vele jaren als volksvertegenwoordiger to mogen bezitten. Lang leve de hulsprelaat van Z. H. den Paus l Lang leve onze wakkere dr. Schaepman 1" Namens de vergadering, VAN DORTH TOT MEDLER, Burgemeester. Men schryft uit Delft aan „HetVad.": Als een bewys van de groote verdeeldheid, welke sinds de komst alhier van dr. H. Vis- scher in de Ned.-Herv. Gemeente heerscht, diene, dat, niettegenstaande het reglement zich daar uitdrukkeiyk tegen verzet, de be vestiging der nieuwe lidmaten in twee afdeelingen geschiedt, daar dr. Vlsscher alleen die lidmaten, die door hem zyn aangenomen, wil bevestigen. Het stoomschip „Solo" arriveerde 27 Maart van Batavia to Rotterdam; de „Staten dam" arriveerde 27 Maart van Nieuw-York to Rotterdam; de „Merapi", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Maart van Southampton. Hazerswoudo. De collecte, door de oudste leerlingen van den hoer K. van den Borg ge houden ten voordeele van de weduwen, vrou wen, kinderen en krygsgevangenen der Boeren in Zuid-Afrika, heeft opgebracht f 36.325. De gewone jaariyksche openbare les met de leerlingen der openbare school aan het dorp zal gehouden worden op Woensda^ 3 April a. s., des voormiddags te 10 uren. Koudekerk. Gisteravond werd door de tooneelvereeniging „Concordia", alhier, haar eerste uttvoering gegeven. Voor een talryk publiek werden opgevoerd „Manus do Snorder", tooneelspel, „De Schakers", biyspel, en „Jocrisse de Vondeling", kluchtspol, torwyi mot een zeer geanimeerd bal werd besloten. Hoewel verscheiden leden voor het eerst de planken betraden, werden de verschillende stukjes zeer net opgevoerd en het is te wenschen, dat „Concordia" moge bloeion en Koudekork's burgery nog menlgen genoeg- ïyken avond zal mogen bezorgen. De voor deze gemeente vastgestelde kiezerslyst 19011902 bevat de namen van 211 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en van 160 voor den gemeenteraad. Oudskoorn. De bevolking alhier bedroeg op 31 Doe. 1899: 1220 m., 1248 vr., totaal 2468. Vermeerdering door geboorte 51 m. 42 vr. 93 totaal, vestiging 146 m. 138 vr. 284 geheele verm. 197 m. 180 vr. 377 totaal. Vermindering door sterfte 18 m. 26 vr. 44 totaal vertrek 124 m. 146 vr. 270 geheele verm. 142 m. 172 vr. 314 totaal. Verschil tusschen vermeerdering en ver mindering 55 m., 8 vr., totaal 63. Bevolking op 31 Dec. 1900: 1275 m., 1256 vr., totaal 2531. De kiezerslyst dezer gemeente voor het jaar 1901-1902 telt 411 namen. Rijpwetering. De op initiatief van de Vereeniging „Ons Belang", te Oude-Wetering, alhier Dinsdag-avond in het lokaal van mej. Zoetemelk gehouden vergadering waa niet zoo druk bezocht als wel verwacht werd. Spreker voor dezen avond was de beer Brands, van Utrecht, die den aanwezigen werd voor gesteld door den heer Bonda, van Oude- Weterlng, en daarna op flinke wyze uiteen zette de wording, het doel on de werking der Boerenleenbanken (Raffeisenkassen). Onder meer werden er opgemerkt de Ed.Achtb. heor Van Wlchen, burgemeester van Alkemade, en de lieer Van den Hurk, hoofd der school, die met het gesprokene instemden, en de tot-stand-komlng eener plaatselijke afdeeling mede aanbevalen, bepleitten en toelichtten, waarna reeds een 20-tal als lid toetraden. Zoowel uit Oude-Wetoring, Roelof-Arendsveen, Nieuwe-Wotering, Oud-Ade als Warmond waren belangstellenden opgekomen. Zogwaard-Zootermeer. Door het Ryk is over het jaar 1900 als bydrage in de kosten van het lager onderwys aan het R -K. Paro chiaal Kerkbestuur alhier toegekend een be- drag van 800 en aan het bestuur der Christel, school een som van f 850. 8) To bescheiden en bloode, waagde hy het echtor niet haar z(jn liefde te bekennen, ofschoon er oogenblikkon waren, dat zy zyn gevoelens scheen te deelen en te beantwoorden. Inder daad was mevrouw von Strahlen geenszins ongovoelig voor de hulde van haar stillen vereerder en volstrekt niet afkeerig, zyn ernstig aanzoek gehoor te vorleenen, welke droevigo ervaringen zy ook in haar eerste huweiyk mocht opgedaan hebbon. Ofschoon zy ten gevolge van haar vroogore ondervinding niet meer tot een volkomen reine en innige liefde in staat was, gevoelde zy toch voor den assessor eon meer dan oppervlak kige on vluchtige genegenheid, een eigenaar- digo mengeling van vurigen hartstocht en koele berekening, die by haar de plaats der liefde bokleedde en slechts des te gevaarlyker was, daar zy zichzelve en anderen daardoor misleidde. Zy beminde Otto op haar wyze, gelyk zy over 't geheel slechts beminnen kon, niet met het hart, doch met het verstand, maar juist daarom des te heviger en hartstochtelyker, omdat al haar belangen, al haar vooruitzichten op een zekere toekomst zich aan haar neiging paarden. Om deze reden stelde ook mevrouw von Strahlen alle kunsten, al haar beminne lijkheid en behaagzucht in 't werk, om den assessor voor zich te winnen, wat haar maar ai te goed gelukte. Van haar overwinning verzekerd, wachtte cy kalm af, dat h(j haar zyn liefde bekennen zou, overtuigd, dat de handelsraad haar ver eeniging met Otto vurig wenschte, waarvoor zyn vaderiyke teederhoid on zyn buitengewone vriendelijkheid haar borg schenon te zjjn. Zy was dus niet weinig verbaasd, toen de heer von Tück, daags na zyn gesprek met den handelsraad, haar met de inzichten en wen schen van den ouden heer bekend maakte. „Dat kan toch niet anders dan een mis plaatste grap zijn", antwoordde zy lachend. „Gy hebt bepaald geon ander doel dan u over den goeden handelsraad vrooiyk te maken". De zaak is allerminst belacholyk, integendeel hoogst ernstig. De heer Romberg heeft my dringend verzocht uw hart te peilen, of gy ge negen zoudt zyn diens echtgenoote te worden." „Die moeite kunt gy u besparen, daar ik niet de geringste neiging bespeur een afge- leefden grysaard te trouwen, dio minstens dertig jaar ouder is dan ik en myn vader zou kunnen zyn." „Ge doet verkeerd, een zoo schitterend aan zoek van de hand te wyzen. De handelsraad wordt op meer dan een millioen geschat en biedt u een zekere toekomst en een zeer aangenaam leven. Hy zal u op de handen dragen, en iedere wensch van u zal een bevel voor hem zyn. Gy kunt u geen beteren, meer gedienstigen en volgzamen echtgenoot denken." „Maar ik bemin hem niet...." „Dat is ook niet noodig," antwoordde do heer von Tfick koel. „Gy moet don handels raad niet beminnen, doch slechts huwen, om hem „Neen, neen," viel mevrouw von Strahlen hem driftig in de rede. „Nog ben ik niet zoo diep gezonken, om myn hart te varkoopen." „Doe my enkel het genoegen en spaar mij zulke mooie woorden, die ik ternauwernood aan een vyftienjarig bakvischje vergeef. Ik ken u te goed, om niet te weten, dat gy den vader versmaadt, omdat gy op den zoon rekent." „Mynheer von Tückl" riep zy vertoornd. „Ik moet u verzoeken „Gy behoeft u niet zoo boos te maken", ging hy op kalmon toon voort. „Ik zelf stemde volkomen met uw plan in en heb naar myn beste krachten uw oogmerken op den assessor ondersteund, zoolang ik do mogelijkheid inzag, dat de uitslag gunstig zou zyn. Doch nu ik do ware toedracht der zaak ken, kan ik u als uw vriend slechts den raad geven, het zekere voor het onzekere te nemen on het aanzoek van den handels raad to aanvaarden, daar deze onder de tegen woordige omstandigheden nimmer zyn toe stemming tot uw echtverbintenis mot zyn zoon geven zal." „Dat is my onverschillig. Otto bemint my; hy is meerderjarig en heeft de toestemming zyns vaders niet noodig, wanneer hy my' trouwen wil." „Gy vergeet slechts, dat de assessor van hem afhankeiyk is en onterfd kan worden, als hy tegen den wil van zyn vader in het huwoiyk treedt. Ik sta er u voor in, dat hy van den handelsraad geen cent te wachten hoeft." „Dunkt u?" antwoordde zy spottend. „Dan beu ik beter onderricht. Gy schynt niet te weten, dat de kinderen van den handelsraad ieder driehonderd duizend mark van hun moederlyk erfdeel ontvangen, dat den assessor dus niet onthouden kan worden. Daarmee kan men desnoods wel toe." „En toch zult gy en vloogt gy den jongen man onder geen voorwaarde trouwen." „Wie kan my dat beletten?" „Ikl" By dit woord zag hy haar met zyn duivel- sche, hardvochtige oogen zóó dreigend aan, dat zy onwillekeurig ineenkromp en zich moest afwenden, om haar plotselinge ontsteltenis te verbergen. „Wat komt u in 't hoofd?" vroeg zy ver- slagon, nadat zy zich mot moeite weer hersteld had. „Wie geeft u het recht u in myn aan gelegenheden te mengen en my te gebieden, alsof ik uw slavin ben? Ik vrees u evenmin als uw geesten, daar ik niet zoo lichtge- loovig ben als de kamerheer, noch my zoo gemakkeiyk door uw kunsten laat be driegen als do majoor4 Indien ik spreken wilde „Dat staat u vryl Alleen zou ik u in uw eigen belang or opmerkzaam op willen maken, dat ik nog andere belangryke geheimen kon. Gy weot, dat voor de geesten niets verborgen blijft. Met hun hulp heb ik my de hoogst interessante briefwisseling tusschen een zekere bominnelyke dame met prins Karei weten te verschaffen, bovendien een aantal kostbare papieren, die over uw leveu en doen merk waardige ophelderingen geven en misschien tot een gerechtelyk onderzoek omtrent zeer bedenkeiyko feiten zouden kunnen voeren, als ze bekend gemaakt werden „Om 's hoinols wil 1" liep mevrouw von Strahlen. „Gy zult toch niet...." „Slechts wanneer gy me dwingt," ant woordde hy glimlachend. „Gy ziet, dat er mot de geesten niet to schertsen valt; zy dringen door gesloten deuren, openen de geheimste kasten, weten en vernemen alles, de moest verborgen dingen, zelfs, dat gy „Houd opl" 6meekto zy angstig. „Gy zyt verschrikkelyk l" „Naar ik hoop zult gy niet moer aan de waarheid van het spiritisme, aan de macht der geesten twyfelen en u niet langer tegen myn wenschen verzetten." Vernietigd, door een onbeschryfiyke vrees aangegrepen, boog de zich van haar schuld bewuste vrouw voor de overmacht van den Amerikaan, die haar in weerwil van haar ongeloof op het oogenblik werkelijk als oeaT helsche geest, als een booze demon voorkwam, uitgerust met bovennatuuriyke krachten en in het bezit van een onbegryoeiyko macht, waaraan z(j tegen haar wil gelooven moest. Bovendien wist zy, dat zy in zyn macht was, dat er slechts éón woord noodig was, om haar in het verderf te storten, dat haan naam, haar maatschappelyko positie, liaar' geheele toekomst van hem afhing, dat zy goon toegevendheid van hom verwachten kon, als zy het waagde hem tegenstand to bieden. Zy kende maar al te goed zyn onverbiddeiykhoid, zyn koude, hardvochtige zelfzucht, als hot zyn voordoel betrof, om van hom do gerings to welwillendheid te verwachten. Haar bleef dus geen andere keus over dan den ongoiyken stryd op te geven en zich onvoorwaardeiyk to onderwerpen, hoezeer zy er zich ook tegon verzette van haar vurigste wenschen af te zien en van haar dierbaarste vooruitzichten en plannen afstand te doen. „"Wat verlangt gy van my," vroeg zy mol oen stem, die van opgewondenheid trilde, „voor uw atilzwygön en de teruggave van de brieven, die zich in uw handen bevinden?" „Niets meer dan dat gy'den assessor laat varen en hot voorstel van den handelsraad aanneemt, hetgeen slechts in uw eigon belang is, daar gij geon betere en meer passend® party doBii kunt." „En zoo ik weiger?" Wordt

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1