Woensdag 27 Maart, (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. N« 12605 A». 1901. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT t 'Voor Lelden per 8 maanden 1.10.) "'Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80 Franco per post 1.65» PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Beiden, 27 Maart. By den Raad dezer gemeente is door L. Crispin, voorzitter, en A. PaDnekoek, eecr. van den Leidschen Bestuurdersbond, het vol gende adres ingediend: Ondergeteekenden, bestuursleden van den Leidschen Bestuurdersbond, waarby aange sloten zyn (volgen do namen der vereenigingen), geven te kennen: dat zy gezien hebben, dat in het ontwerp van in bestekken van gemeentewerken op te 'nemen bepalingen, door B. en W». by Uw College ingediend, als minimum-uurloon wordt voorgesteld: voor steenhouwers 21 cent, voor timmerlieden, metselaars en stukadoors 20 cent, voor smeden, loodgieters en ververs 18 •cent, voor behangers, witters, grondwerkers 117 cent, voor opperlieden en sjouwers 15 cent. Deze uurloonen zijn alle lager dan de bedra gen, door de vakvereenigingen hier ter stede vastgesteld als die, waarbeneden het loon niet mag dalen, zal het behoorlijk genoemd mogen worden, welke bedragen aan Uw Ooi lege medegedeeld z^n in een adres door L. Crispy n c. s. in November van het vorige jaar aan den Raad gezonden; dat in de toelichting op hun ontworp door B. en Ws. gezegd wordt, dat zy zich naar den thans geldenden loonstandaard gericht hebben, omdat het door de gemeente vast te stellen minimum-loon niet mag dienen den loonstandaard op te drijven; dat daartegenover etaat, dat de thans goldende loonstandaard voor bekwame werk lieden te laag is; dat, waar algemeen erkend wordt, dat de gemeente tot plicht heeft, de middellijk of onmiddellijk in haar dienst staande werklieden goed te bezoldigen, het een bestaande en begrijpelijke, zeer ver spreide meening is, dat door de gemeente betaalde loonon steeds ruim voldoende zijn; dat daardoor een vaststelling van de ïninimum-loonen op bedragen, zooals ze door B. en Ws. voorgesteld zijn, de meening zal wekken, dat deze ruim voldoende zijn, waar door eventueele pogingen van de werklieden in particulieren dienst, om verbetering in den bestaanden lagen loonstandaard te brengen, ernstig belommerd zullen worden, en daardoor de belangen van de werklieden in deze ge meente in hooge mate geschaad worden; redenen waarom zij er bij Uw College met nadruk op aandringen, de minimum-uurloonen niet vast te stellen, zooals B. en Ws. ze voorstellen, maar ze voor de opperlieden en sjouwers 1 cent, voor de andere vakken 2 cent hooger vast te stellen. 't Welk doende, enz. Dr. E. F. Kossmann, benoemd privaat docent aan de Rijksuniversiteit alhier, opende hedennamiddag om drie uren zijn collegos met een openbare les („Literar historische Betrachtung des Verh&ltnisses von Deutsch- land zu Niederland") in het klein-auditorium der Academie. Deze, na de Paaschvacantie aan te vangen colleges, zullen loopen: lo. over de beginselen der Hoogduitsche letterkunde (als inleiding tot een middelhoogduitsch col lege), 2o. over de Sturm und Drang" vóór Goethe (als inleiding tot een college over Goethe), In zijn heden gehouden openbare les sprak de heer Kossmann als inleiding over den treurigen wettelljken toostaud, waarin de moderne phllologie ten onzent verkeert; vervolgens over de eischon, aan den Literar- Histonker te stellen, speciaal de psychologische, vooral de soclalpsychologische, en eindelijk om de verschillen aan te toonen van de wederzljdscho verhouding en waardeering tusschen Nederland en Duitschland, in de verschillende tijden, wat aangaat taal en literatuur. Op de boekdrukkerij van den heer A. W. Sythoff, alhier, bevindt zich heden wederom een jubilaris. Als twaalfjarige knaap aldaar ge komen, viert de letterzetter H. C. Trap er thans zijn 25 jarige werkzaamheid. Deze dag ging voor hem niet onopgemerkt voorby, want hem werden stoffelijke blijken van waar deering en kameraadschap aangeboden. Yan zijn patroons ontving hy een gouden remontoir- horlogo en oen buffet-kastje, van het kantoor personeel en de redactie een tafel, van de ge zellen zes stoelen en een ganglooper. De aan bieding van een en ander ging gepaard met van veel harteiykheid getuigende toespraken. Bovendien was de plaats, waar Trap gewoonlyk werkzaam is, door zyn collega's feestoiyk versierd. Uit de antwoorden van den jubilaris, die zich in aller vriendschap bleef aanbevelen, sprak tevens verrassing en dankbaarheid. De Christelyke zangvereeniging „Zingt den Heer 1" waarvan directeur is de heer A. J. de Lange en die haar wekeiyksche repetition houdt in het gebouw der Christelyke Wykvereeniging aan het Levendaal, alhier, bestaat vyf en twintig jaren. In oen gisteravond in dat Wykgebouw gehouden en goedbezochte samenkomst, waar de zangvereeniging eenlge liederen ten gehoore bracht en ook voor drachten werden ten beste gegeven, werd het feit van het 25-jarig beataan op eenvoudige wyze herdacht, Voor het examen nuttige handwerken zyn geslaagd de dames J. van Duyker en T Rietmeyer, beiden van Oegstgeest, en leer lingen van mejuffrouw B. O. M. Aewerdonk. In het door Burg. en Weths. van Delft aan den Raad voorgelegde advies van den oud-hoogleeraar-directeur der Indische Instel ling dr. J. Spanjaard wordt aanbevolen om de ethnographi8che verzameling ln het buiten land te koop aan te bieden en biervoor de bemiddeling van dr. 0. M. Pleyte, te Lelden, in te roepen. Voor den verkoop van de boekery wordt de tusschenkomst van den heer P. A. M. Boele van Hensbroek, te 's-Gravenhage, aanbevolen. Aan de „N. R. Ct." wordt uit Delft verzekerd, dat de Duitsche Regeering, met het oog op haar kolonisatieplannen, een begeeng oog op de Dolftsche ethnographlsche verzameling zou slaan. Het Nederlandsch Onderwyzersgenoot- schap zal zyn 66ste algemeene vergadering dit jaar houden te Enschedee op nader vast to stellen datums. Als plaats voor de volgende vergadering stelt het hoofdbestuur voor Leiden en Gronin gen. Het hoofdbestuur stelt voor subsidiön te verleonen: voor de Paedagogische bibliotheek ƒ100, aan het Ondersteuningsfonds ƒ250 en aan het Nederlandsch Schoolmuseum 200. Verder komen een aantal voorstellen tot wets herziening aan de orde. Rotterdam I stelt voor, dat het hoofdbe stuur er by de Regeoring op zal aandringen, de examens voor de hoofdakte en talen byv. niet te doen houden in het midden van den zomer. De Tweede Kamer heeft gisteren in de vergadering der afdeelingen 'benoemd tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpen tot: wijziging der Hinderwet, de heerenWillinge, De Visser, Van Raalte, Fokker en Drucker; overeenkomst tot vrymaking dor voor oen geldleening verbonden tollen op den Ryksweg van Naarden naar Amersfoort, enaanvulling der omschryving van art. 41 van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1901, de heeren Kool, Van de Velde, Meesters, Van Deinse en Smeenge. Tot leeraar ln het teekenen aan H. Bur gerschool, Gymnasium en Burgeravondschool te Kampen is definitief benoemd de heer H. P. M. Kosters. Mej. W. Kuenen, leerares in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus voor meisjes te Amsterdam, heeft, om gezondheidsredenen, een eervol ontslag aangevraagd. Een 20-tal leden der Ger. Kerk te Assen, zich niet meer kunnende vereenigen met de leer, welke in die Kerk wordt gepredikt, zyn teruggekeerd tot de Ohrist.-Ger. Kerk in Nederland, waarin zy vroeger beiydenis aflegden. De oefeningen dezer nieuwe gemeente hebben voortaan geregeld des Zondagsmorgens en '8 avonds plaats in het lokaal „De Vrede". Ook te Smildo is in de Geref. Kerk een scheuring in dezen geest ontstaan en ismen, naar verzekerd wordt, aldaar voornemens een houten kerkgebouw ten behoeve der Christeiyk Gereformeerden te stichten. Alfen. Het bestuur der vereeniging „De Alfensche Kaasmarkt" heeft een premie van 10 toegekend voor het grootst aantal partyen kaas, aangevoerd op de Alfensche markt van Mei November 1900, aan de heeren G. Dorre- paal, te Koudekerk, H. C. de Ryk en H. de Ryk, te Leimuiden, O. Schouten, te Oudshoorn, en A. Leuse, te Alfen, en een premie van 5 aan de heeren L. de Ryk, te Leimuiden, en Hoogeveen, te Hazerswoude, Ryndyk, die een daarop volgend geiyk aantal malen aan voerden. Alkemade. De 617 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer en Proy. Staten binnen deze gemeente bestaan volgens de vastgestelde ïyst uit 478 belasting-, 64 huur-, 79 loon-, 1 pensioen-, 4 spaarbank-, 1 examenkiezers, waarvan 131 in wyk A, 240 in wyk B, 51 in wyk C, 106 in wyk D, 64 in wyk E, en 25 in wyk F dezer gemeente. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met byiagen van den broodbakker D. van Pelt, te Roelof-Arendsveen, B No. 393, om vorgunning tot het oprichten eener brood- bakkery ter plaatse der perceelen B Nos. 389—391, kadastraal bekend in sectie C No. 1963. Op Dinsdag 9 April, 'svoorm. te tien uien, bestaat ten Raadhuize gelegenheid, om eventueele bezwaren hiertegen in te brengen. Het aan de miliciens W. van der Veer, C. J. Bontje en J. B. Eekman, van het 4de regiment infanterie, der lichting 1900 uit deze gemeente verleend verlof, is verlengd geworden tot respectieveiyk 20 April en 14 Augustus a. 8. Bodegraven. Maandagavond had een metse laar, werkzaam by den bouw van de nieuwe openbare school, alhier, het ongeluk van een vry hoogen steiger te vallen. Met een ge broken pink en een gekneusden arm kwam de man gelukkig vry. In de op Maandagavond gehouden huis- houdelyke vergadering van het Nutsdeparte- ment Bodegraven is gekozen tot commissaris van de Spaarbank de heer W. A. de Favauge en tot commissaris van de Volksbibliotheek mej. A. Boeken. Voorts werd benoemd tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering de heer H. Ie Coultre, terwyi de heeren J. L. F. de Meyere en O. Dekker als plaatsvervangers werden aangewezen. Als leden van het hoofd- bestuur werden gekozen de heeren Herman 8nyders, te Middelburg, en mr. J. O. Post, te Amsterdam. Benthuizen* Het kohier der perBoneole belasting voor het dienstjaar 1901 is door don heer directeur der directe belastingen invorderbaar verklaard tot een bedrag van 920.98®, verdeeld over 101 aangeslagenen. Noordw|jk. De vastgestelde kiezerslyst bevat voor het jaar 1901/02 706 Damen van kiezers, en wel: belastingkiezers 685, huur-of woning kiezers 52, loonkiezers (en inwonende zoons) 15, examenkiezers 4. Kiesgerechtigd voor den gemeenteraad zyn bulten de 635 belastingkiezors 8 (van do 4) examenkiezers. Over de twee stemdistricten zyn ze verdeeld als volgt: District I: Noordwyk-Binnen 480, Lange- veld 9, Kiel 15, totaal 504. District II: Noordwyk-aan-Zee 191, Lange- veld 11, totaal 202. De vorige lyst gaf aan 787 kiezers. Tegen a. a. Donderdag-avond halfacht is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente uitgeschreven. De agenda bevat: lo. Ingekomen stukken. 2o. Benoeming van een lid der commissie tot wering van school verzuim te Noordwyk-Binnen. 3o. Regeling der vergoeding voor de leden der com miss iön tot wering van schoolverzuim. 4o. Aanwyzing van lokalen voor de vergaderingen dier com- missién. 5o. Vaststelling van het huishoudeiyk reglement voor die commissiön. 6o. Benoeming van eon commissaris der Spaarbank. 7o. Adres om vergunning tot het gebruiken van een lokaal der voormalige school te Noord wyk- Binnon tot het houden van een stryk-cursus. 8o. Voorstel tot wyziging der belooning van de wegwerkers en den lossen werkman. 9o. Verzoek van G. J. G. van Parys om ver gunning tot het bouwen van een kantoor, met afwyking van de bepalingen der politie verordening. lOo. Adres van H. Reekers, ver zoekende hem de gasfabriek over te dragen en concessie voor acetyleen-verlichting. llo. Voorstel tot opzegging van op hypotheek verstrekte gelden. 12o. Wfiziging der verorde ning voor de openbare scholen. 18o. Voorstel tot het benoemen van een derden onderwyzer aan de openbare school te Noordwyk-Binnen. Valkenburg. Do voorloopig vastgestelde kiezer6iysten bevatten de namen van 99 kiezers voor Tweede Kamer en voor Prov. Staten. Hieronder zyn 86 belasting- en 8 huurkiezers. De overige 10 ontleenen hun kiesrecht aan dienstbetrekking. Het aantal kiezers voor den Gemeenteraad bedraagt 96. Negen nieuwe kiezers komen op de lysten voor. Om verschillende redenen zyn do namen van 7 andere geschrapt. In de laatste weken doon zich hier vry wat gevallen van mazelen voor. Vooral de lagere klassen dor gemeenteschool worden door die ziekte gedund. Tot dusverre draagt ze gelukkig een goedaardig karakter. Al moge het waar zyn, dat de tempe ratuur der lucht nog niet toelaat, dat wy de overjas aan den kapstok hangen; al ziet de landman dageiyks tevergeefs uit naar zachter weer, om zyn veldarbeid met kracht te kun nen voortzetten, toch hebben we goeden moed, dat de winterkoude, waarmee we in deze lentedagen zoo gevoelig kennis maken, nu weldra wyken zal. Immers, op „Welgelegen" arriveerde vrouw Ooievaar, weinig dagen later gevolgd door haar echtvriend. En zoo hebben we dan ons paartje terugl Of we ons daarin verheugen? Wel wis en zeker, want de ooievaar profeteert van groene, malsche weiden, geurige bloemen en zoelen zuidenwind. En dan, het is meer gezegd wat is een dorp zonder ooievaar 1 "\Vas3enaar. De kiezerslyst, die voorloopig is vastgesteld, bevat de namon van 505 kiezers. Het aantal kiozers bedroeg het vorige jaar 467. Het winkelhuis met de vyf daarby behoorende werkmanswoningen en het perceel tuingrond, dat na verhooging op 8370 in bod was, werd gisteravond op f 3439 afgemynd door den heer N. Doesburg alhier. Zegwaard. De lyst van de stemgerechtigde ingelanden van den Palensteinschen polder bevat 22 namen, uitbrengende 486 stemmen, en die van den Binnenwegschen polder 88 namen, uitbrengende 1097 stemmen. Zootermeer.. Het aantal kiezers In deze gemeente, dat het vorig jaar 124 bedroeg, ls thans gestegen tot 162. 11 kiezers zyn van de lyst afgevoerd, terwyi er 49 nieuwe zyn by- gekomen. TWEEDE KAMER* W oningwet De heer Troelstra, die oordeelde, dat eigen domsrecht een publiekrechteiyk karakter draagt, bestreed 's heeren Lohman's betoog van gisteren en achtte de voorgedragen rege ling slechts een bescheiden stap. Zyns Inziens mag or by de bepaling van de schadeloos stelling wel degeiyk rekening mede gehouden worden, of de eigenaar een onzedeiyk gebruik van zyn eigendomsrecht heeft gemaakt. Na replieken werd het algemeen debat over de paragraaf, rakende de onteigening, gesloten en kwam ln behandeling art. 26, bevattende de artt. 77-96, die aan de Onteigeningswet worden toegevoegd in het belang van de volks huisvesting. Art. 77 geeft de bevoegdheid zonder vooraf gaande verklaring by de wet omtrent het algemeen nut, in bepaalde gevallen, tot ont eigening over te gaan. Uit deze bepaalde gevallen wilde de heer Van Kamebeek dat betreffende onteigening voor uitvoering van bouwplannen en uitbrei dingsplannen uitsluiten en daarom stelde hy by amendement voor, art. 77 sub 4o te laten vervallen. De Minister en namens de commissie van voorbereiding de heer Drucker ontraadden het amendement, dat een zeer belangryk bestand deel uit do wet zou wegnemen en de werking der wet zeer zou verslappen. Met 48 tegen 16 stemmen word het amen dement-Van Karnebeek verworpen en art. 77 ongewyzigd goedgekeurd. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Aan een brief van dr. J. C. J. Bierens de Haan aan den voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, gedateerd Chrissie- meer by Ermeloo (Z.-A. R.), 7 Februari, is het volgende ontleend „Van de gelegenheid, dat Ik na een gevecht in de Engelsche linie ben geraakt en naar het kamp gebracht, waar ik uitnemend werd behandeld, maak ik gebruik om uw hoofd- comitó te melden, dat dr. Pameyer en ik, de verplegers Jeltes en Leonhard nog steeds werkzaam zyn; allen zyn wy in goeden wel stand, niettegenstaande de buitengewoon zware en harde omstandigheden, waaronder wy than8 leven. Onze hulp kan niet gemist worden, zoo dat wy verplicht zyn te biy ven, totdat nadere hulp uit Nederland wordt uitgestuurd. Dr. Jurriaanse is nog werkzaam, terwyi de heer Dumont (vroeger beambte van do Z.-A S.-M.) by myn ambulance is; ook zy zyn gezond; dit ter informatie hunner familie." Aan een brief van dr. Pameyer van dezelfde plaats en denzelfden dag is het vol gende ontleend: „Zeer lang zou het verhaal zyn, dat ik u van at ouzo avonturen kan doen, doch de tyd is beperkt. In het kort: Met mfin veld- ambulance heb ik ongeveer een rondieis door Transvaal gemaakt. Na myn brief, welken ik aan u uit Machadodorp schreef, trokken we na het groote gevecht by Dalmanutha terug over Helvetia naar Lydeuburg, van daar een tocht van 16 dagen door de woestyn naar Pietersburg via den groot Olifantsberg over een bergpad, dat in 10 jaren tyds niet be reden was. Het mag werkeiyk een wonder heeten, dat onze wagens daar niet gebroken zyn, daar de weg bergaf meer geleek op een afgrond dan op een begaanbaar pad. Van Pietersburg naar Warmbad, waar we 2'/j maand vertoefden en toen met gen. Beyers vertrokken langs Rustenburg over den Maga- lie8berg. Daarna steeds getrokken in het district Rustenburg en van daar over de spoorwegiyn naar den kant van Springs. Nu bevinden we ons op het Hooge Veld, een heel wat aan genamer klimaat dan in het boschveld. Den 238ten Januari ontmoette ik voor het eerst weder dr. Bierens de Haan, mot wien ik nu te zamen gisteren gevangengenomen werd op een plaats, waar we druk bezig waren met een 11-tal zwaar gewonden, welke we niet onverbonden wilden verlaten. Naar we hopen, zal generaal Smith-Dorrien ons hedenmiddag weder in de Boereniyn laten terugkeeren. Ik hoop ten zeerste, dat u ons langer verbiyf alhier zult goedkeuren. Hulp moot nog gegeven worden aan de Boeren, daar zy wat betreft medische hulp op het oogenblik in slechte omstandigheden verkeeren. Jeltes en ik biyven goed gezond. We zyn nog steeds by elkaar. President Kruger zal waarschyniyk reeds Dinsdag a. s. zich naar Hilversum begeven. In verband met mededeolingen van den voorzitter van het hoofdcomité van het Roode Kruis aan den minister van binnenlandsche zaken, is het verlof van dr. J. C. J. Bierens de Haan, assistent van professor Van Iterson, aan de Leidsche universiteit, thans leider van een Nederlandsche ambulance in Zuid-Afrika, wederom verlengd, ditmaal tot 1 Juli a. s. De Nederlandsche consul te Lissabon heeft zich bereid verklaard om de aan hem ge adresseerde brieven voor de leden der Neder landsche ambulance en voor de uitgewekenen (Boeren), voor zoover dit ©enigszins mogeiyk is, door te zonden. Het adres ia: Copsulaat-Generaal der Neder landen Rua da Prata, te Lissabon. Uit de „Staatscourant*"* Kon. besluiten: Benoemd tot ontvanger der regis! ratio te Boksmeer, L. W. Brants, adjunct-commies b(j het departement van financiën. Bi) den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken tot controleur te Maastricht R. van der Werff, commies-stempelaar te Amsterdam; tot commies-stempelaar te Amsterdam G. de Haan, aide-essaieur te Leeuwarden. Benoemd tot leotor in de letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor hot onderwas in de oude geschiedenis dr. H. van Gelder, privaat-docent; tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk J. A. Bruins, tijdelijk leeraar aan de H. B.-S. met 6-jarigen ouraus te Amsterdam; tot klerk bjj het Rijks- Museum te Amsterdam W. P. Brons, opzichter met den personeelen titel van klerk; tot onder directeur der telegraphic H. F. Dürilinger, en M G. R. Pitlo, thans cummies 1ste kl. Aan mej. H. J. A Bastin, geboren te Stolberg, in Duitschland, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande, mits z(j overigens aan de daartoo bjj de wet gestelde eischeq voldoe. Pensioen verleend aan de volgende weduwe* van burgerlijke ambtenaren: M. C. Hendrikx, wed. L. H. de Bock, postbode, ƒ100; P. A. Hillebrands, wed. M. van der Bent, oondneteur der brievenmalen lete klasse, ƒ200; J. van Ochten, wed, J. Dijkstra 2de lichtwacbter aan boord van 's Ryks lichtschip „Noord-Hinder", ƒ165; E. van der Kooy, wed. mr. B. ten Broecke Hoekstra, griffier bn hef kantongerecht te Brielle, 325; G. Nieuwenhuis, wed. R. Snijder, conducteur der brievenmalen, ƒ428; J. E. Smfitink. wed. O. D. van Batenburg, lijnwachler bij 's Rijks telegraaf, ƒ388; AL van Nigtevegt, wed. G. Tichelaar, brieven- en telegram- besteller, ƒ225; A. Staats Kiewiet of Kiewiet A^ Staats, thans wed. L. Hartsuiker, eerder wed. J. Wigger8, kommies 8de kl. bjj 's Rijks belastingen, ƒ128; J. H. F. van der Zwaan, zich schrijvende Van der Zwan, wed. W. Roeloifs, rijksveldwachter, ƒ138; J. Nuys of Nuis, wed. L. van der Wel, arbeider bij de Rgkswaterst.-werken te Rgsoord, HU. De met verlof in Europa aanwezige lste luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch-lndié W. V. B. van Bijlevelt, en de kapitein der in fanterie van hot leger in Nedorlandsch-Indië J, Stam, op hun verzoek, ter zako van licbaamsge breken, met ingang op 1 April 1901, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws* By de Korenbeurs geraakte gisternamiddag een jongen te water. Hy dreef spoedig naar het midden der gracht. Geheel gekleed begaf zich een hoer er in en be lastte zich alzoo vry willig met de zeer moeiiyke taak om den knaap te redden. Niet dan met de grootste inspanning tooh mocht het den redder gelukken den drenkeling aan wal te brengen. De tamboer G., van het 4de r e g i- ment infanterie alhier, die sedert eenigen tyd van zyn korps zonder verlof afwezig was, is te Groningen gearresteerd en onder geleide naar hier overgebracht. Bulten en behalve de straf voor desertie zal die tamboer ook van rechtswege worden vervolgd voor het van- de-hand-doen van zyn kleeding en uitrusting stukken. Onder zonneschijn, hagel en sneeuw heeft de Leidsche Studentenroeiver- eeniging „Njord" officieel het seizoen geopend met den gebruikeiyken voorjaarswedstryd. In het skifnummer, waarin twee mededingers elkaar de Le-Coultre-modaille botwistten, won de heer H. Werkman met 49 seconden van zyn tegenstander. De wedstryd in tweeriemsgieken voor juniores had een groote deelneming; de heeren Timmerman en Adam bleken hier de sterksten. Gedurende twee dagen is te Aalsmeer geopend met een rede van den heer W. Snethiage, als president der afdeeling Aalsmeer en Omstreken der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw- en Plantkunde gehouden een bloemententoonstelling. Er was een fraaie collectie byeon, o. m. 20 verzame lingen of groepen seringen, bevattende 46 inzendingen, waarvan sommige wonderschoon, 16 inzendingen van verschillende soorten van deutzia's, prachtige rhododendrons en azalea's, 12 nummers spiraea, vwiaronder van zeldzame schoonheid. Mooie verscheidenheden hyacinten en tulpen, forsch ontwikkelde palmen, rozen, pioenrozen, enz., ln het geheel by de 200 inzendingen. Dit alles was met goeden smaak gerangschikt in perken, met graszoden afge zet, waartu8schen zich bevallige zandperken slingerden. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde J. 8., 35 jaar, arbeider te Zeven huizen, wegens diefstal van een schop (by recidive), tot 4 maanden gevangenisstraf. By den officier v a n j u s ti t i e t e Utrecht is een aanklacht ingediend tegen mr. E. M. von Baumhauor, officier van justitie te Amsterdam, door mr. Floris Adriaan van Hall. De klacht luidt: dat genoemde officier zyn bevoegdheid overschreden zou hebben (strafbaar gesteld by art. 865 en 370 van het W. v. 8.), omdat by by een door den rechter commissaris gelaste huiszoeking in zyn woning den 4den Februari 1899 zonder zich te storen aan mr. Van Hall's protest eigenmachtig de papieren en boeken in een kluiskamer en een wachtkamer doorzocht, terwyi de rechter commissaris elders bezig was, zoodat mr. Van Hall niet het oog kon houden op de beide, de huiszoeking verrichtende ambtenaren, waar toe do wet hem het recht geeft. Ook wordt de officier v. B. aangeklaagd, dat hy in de bekende strafprocedure tegen mr. Van Hall gebruik heeft gemaakt en publiek domein doen worden, telegrammen van mr. v. Hall en getuigen ln zyn zaak, ja, ook van personen, die met het geding niets te maken hadden, waardoor zelfs belangryke familie geheimen zyn openbaar geworden handelingen die naar requestrants meening strafbaar zyn gesteld by artt. 371, 374 en 375 van het W. v. 8. Ten slotte klaagt rar. Van Hall over den last door mr. Von Baumhauer aan den hoofd commissaris van politie te Utrecht gegeven om te zynen kantore te doen in beslag nemen (zooals ia geschied) een vyftal wissels van den heer Spanjer te Zutfen tot een gezameniyk

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1