N*. 12599 A°. 1901. <§ezs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§onen feestdagen, uitgegeven. Woensdag SO Maart. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maandenI I I f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agonten govestigd eyn 1.80 Franco per post1.65- PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1-6 rogels f 1.05. Ieder.e regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. M-Zaidafrikaansche Vereeuiging. Aftiteling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- woudsche Singel 41: Door Piep opgehaald voor de Boeren f 0.80. By dragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Offioieele Keanlflgerln^. Directe Belastingen, De Burgemeester van Leiden brengt teralge meen e kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter band gesteld bet kohier dor Personeele belasting No. 3 van den dienst 1901, executoir verklaard den 18deu Maart jl-, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den b\j de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Maart 1901. F. WAS. Leiden, 20 Maart. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Leiden der Ned. Maatschappy voor Tuinbouw on Plantkunde, werd o. m. behandeld de vraag of het waar is, dat in Leidon de boomen op grachten en singels onoordeelkundig gesnoeid worden, zooals in den gemeenteraad beweerd is. Door het be stuur waren uitnoodigingen gericht aan de leden van den gemeenteraad om deze verga dering by te wonen. Dr. M. C. Dekhuyzen, wethouder, prof. dr. M. J. de Goeje en de beer P. L. C. Driessen hadden aan deze uit- noodiglng gevolg gegeven, terwyi prof. rar S. J. Fockema Andreae kennis gegeven had verhinderd te zyn. De heer K. Wezelenburg, boomkweeker te Hazerswoude, leidde genoemde vraag in en het bleek, dat de boomen op den Zoeter- woudschon Singel zoo gesnoeid moesten wor den, daar anders de kroon to zwaar werd voor het wortelgestel, dat, zich niot kon uitbreiden, doordat er gasbuizen in de Singels liggen, die den grond vergiftigen. Hierdoor zouden de boomen by storm kunnen omwaaien. Het was ook noodig dat ze zoo gesnoeid werden, daar er veel dood hout in was, het geen er in gekomen was doordat zy in jaren niet gesnoeid waren, waardoor het Jicht niet tot de andere takken kon doordringen, het geen afsterven ten gevolge heeft. Spr. komt tot de volgende omsckryving: lo. dat de boomen hier ter stede wel oor deelkundig gesnoeid worden; 2o. dat het toezicht in uitstekende handen is 80. dat Leiden als voorbeeld hierin kan strekken, hetgeen biykt, dat andere steden Loiden in doze snoeiwyze navolgen 4o. dat Leiden steeds vooruitgaat met de snoeiwyze der boomen. Do heer De Goeje merkte op, dat hy in den Raad niet gezegd heeft, dat do boomen onoordeelkundig gesnoeid worden, maar dat hy gevraagd heeft of het wel noodig was die boomen op den Zoeterwoudschen Singel zoo erg te hakken, waardoor voor jaren een schaduwryke wandelplaats verloren is, terwyi de hoer Fockema Andreae toen gezegd heeft, dat liet erg eentonig is, dat de boomen in de stad alle pyramidaal gesnooid worden. Zoowel de heer A. C. Kriest als de heer Beekman, tuinbaas by de familie Cock, stem men toe, dat de 6noei dor boomen uitstekend gedaan wordt, dat het noodig was de boomen op den Zoeterwoudschen Singel zoo to behan delen en dat de Singel over twee jaar wel weder een schaduwryke wandelplaats zal zyn. Het pyramidaal snoeien is noodig, opdat het licht by de onderste takken kan komenanders zou men lange boomen krygon, waarvan do onderste tak zeer hoog zou zitten. Waren eenige jaren geleden de boomen op het Rapenburg, tusschen Kloksteeg en Hout straat niet zoo behandeld, zy waren nu alle óf omgewaaid, óf gestorven. Nog merkte de heer Kriest o{>, dat een iep gehakt wil worden, wat echter af te raden zou zyn by een kastanje. Spr. zou gaarne meerdere kastanjeboomen in de stad zien. Een der leden merkte op, dat men dan dubbele kastanjes moet nemen, anders zou het een plaag voor de politie worden. De heer E. Th. Witte, voorzitter der Afdee ling en Hortulanua van den Leidschen Academietuin, verklaart ook, dat hot snoeien uitstekend geschiedt, maar keurde sterk af, dat verleden jaar in den zomer de boomen hior ter stede zoo gesnoeid zyn, wat niet in het belang der boomen is. Het Ib toch geble ken, dat dit gedaan is op verzoek van eenige inwoners, togen het advies van den deskun dige, terwyi by andere bewoners door een agent van politie gevraagd word of zy ook dö boomen gesnoeid wenachten te hebben. HU betreurt het, dat in dozo gemeente nog geen opzichter voor de plantsoenen en boomen is, en wenscht don hoer J. P. Hemerik, die tegenwoordig deskundige by den boomsnoei ie, geluk met het feit, dat in deze vergadering alien het met zyn zienswyzo omtrent het «ooeien der boomen eens zyn* De heer De Goeje deelt mede, dat het Dagelyksch Bestuur reeds ingelicht was, dat de snoei van de boomen verleden jaar zomer verkeerd was en dat dit niet meer zal plaats hebben, dankt verder voor de uitnoodiging om deze vergadering by te wonen, daar hy wyzer weggaat dan dat hU gekomen was. De heer Driessen dankt ala oudste lid van den Raad namens den gemeenteraad ook voor deze uitnoodiging. De vergadering was druk bezochter waren 51 leden aanwezig. „De Berlitz-school of Languages", een inrichting voor moderne talen, waarvan er hier in Nederland roeds zes gevestigd zyn, is van plan ook in Leiden een filiaal op te richten. Totdat de sohool ingericht is, zullen de leeraren uit Den Haag de lessen geven. Dat deze inrichting werkelfik een behoefte is, bewees de opkomst der ongeveer 140 per sonen, die de eerste openbare les in het tyde- lyk daarvoor bestemd perceel, Apothekers- dyk 12, bywoonden. De leerling spreekt en schrijft van af de eerste les volgens de Berlitz-methode de taal, waarin hy zich bekwamen wil. Het onderwy8 wordt door leeraren uit de resp. landen gegeven, die geen Hollandsch spreken. Dat de Berlitz-methode een schitterend succes bereikt, mag blyken uit het feit, dat zy op de Parjjsche tentoonstelling van 1901 2 gouden en 2 zilveren medailles behaalde, en dat de heer Berlitz wegens zyn verdiensten voor het onderricht in de moderne talen het kruis van het Legioen van Eer verwierf." Het „Haagsche Dagblad" meldde: „Sedert 1878 heeft de methode-Berlitz tot het aanleeren van vreemde talen in Amerika groote verspreiding gevonden en spoedig daarna Is zy den Oceaan overgestoken. In alle Europeesche landen zyn veel scholen verrezen, waar onderwys in vreemde talen volgens die methode gegeven wordt. Ook hier bestaat sinds een paar jaar in het Noordeinde 40 zulk een school. Daartoe uitgenoodigd, hebben wy eens een kykje genomon in deze school, die eenvoudig-netjea gemeubileerd is, en een proefje gehad van de manier, waarop Berlitz het onderwys in vreemde talen geeft. Jammer was hot, dat juist les werd gegeven 111 een zeer bekende taal; onderwys In het Russisch byv. had ons misschien een beter denkbeold gegeven van de snelheid en ge- makkolykheid, waarmee men volgens deze methode leert. „Iedereen, die onderwys heeft ontvangen volgens de Berlitz-methode, roemt haar hoog byv. de Duitsche gezant by Z. H. don Paus, v. Flotow, die slechts 15 uren les in het Italiaansch nam in de school van het Noord eindo, kon zich reeds zeer goed met hot Italiaansch, in die weinige uren geleerd, be helpen. Het grootste voordeel dier methode is o. i., dat zy de leerlingen in een vreemde taal leert denken. Iemand, die volgens de aloude methode een vreemde taal leert, denkt in zyn moedertaal en by het spreken eener andere taal vertaalt hy. Men loert volgens Berlitz spreken in een vreemde taal, zooals een kind de taal der moeder leert spreken. Grammatische regels worden uit de gesproken taal afgeleid, men onderwyst ze zooals men deze in het Nederlandsch leert; men past ze echter reoüs toe vóór men ze kenteen niet te overschatten voordeel, waar men by het spreken in een vreemde taal soms zulke be- lacheiyke grammatische fouten hoort maken. Voor elke taal is een speciale onder wyzer, die in zyn moedertaal onderricht geeft. Van af de eerste les spreekt men in de taal, die men wenscht te leeren". Ook andere bladon geven een dorgelyk gunstig getuigenis. De algemoene directeur voor Nederland i6 de heer L. Nicaise en de tegenwoordige directeur der Haagsche school dr. Phil. Carl Bitzel. Dr. E. F. Kossmann, benoemd privaat docent te Leiden, meldt, dat de dag, waarop hy zyn colleges zal openen, nog niet is bepaald. Onder de leiding van den kolonel jhr. Van der Goes, commandant van het 4de regiment infanterie, zal van 20 tot en met 22 Mei a. 8. een kadermanoeuvre worden gehouden In de nabyheid van het garnizoen, waaraan zullen deelnemen: de luitenant-kolonel Vaillant, de majoors Helbach en Schwarz en een zostal kapiteins. Van 28 Mei tot en met 1 Juni a. s. buiten het garnizoen onder de leiding als voreD, waaraan zullen deelnemen: de luitenant- kolonels Chappuis, Petter en Vaillant, de majoors Van de Volde, Helbach en Schwarz en een viertal kapiteins. Ala leider der schietoefeningen in de legerplaats by Harskamp van 24 Juni e. k. tot 24 Juli d. a. v. zal optreden de kolonel jhr. Van der Goes, commandant van het 4de regiment infanterie. By Koninkiyk besluit is met ingang van 1 April benoemd tot schoolopziener ln het arrondissement Lelden de heer T. Kielstra, alhier, met toekenning van eervol ontslag uit zyn betrekking van schoolopziener ln hot arrondissement Woerden; te AJkemade de heer E. L. J. van der Ramhorst de Brouwer, te Zwolle; te Haarlemmermeer de heer J. M. van Meetelen, te Uithoorn; te Woerden de heer W. F. G. L, Haanstra, te Nymegen. Bjj im aanvang van zyn coll ge aan de oud-studenten der Indische Instelling, te Delft, herdacht gisteren prof. Spanjaard in ernstige en gevoelvolle bewoordingen hot groote verlies, dat de wetenschap en het vaderland geleden hebben door het overiyden van prof. mr. P. A. van der Lith. Do majoor P. W. van de Velde, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt tegen 1 April bevorderd tot luitenant-kolonelde kapt. B. W. Mensing, van het 2de reg. inf. te Nymegen, tegen donzelfden datum tot majoor. Nu het nieuwe gebouw voor hot Ryks- archief te 's-Gravenhage in den tuin van het bestaande zoo goed als gereed is, is men begonnen met de afbraak van do 20 jaren geleden opgetrokken archiefbergpla&ts aan het Bleienburg. Op het vrykomende terrein zal een nieuw gebouw verryzon voor de ambtenaarsbureaux, thans aan het Plein gevestigd. Bij de firma Martinus Nyhoff, te 's-Graven- hage, zal een verzameling lichtdrukken ver- schynen naar de voortbrengselen van de kunst van onzen archipel. De platen zullen zyn voorzien van be schrijvingen van de hand van den heer C. M. Pleyte Wz. Een buitengewone zending, welke H. M. de Koningin de troonsbestyging van koning Eduard VII komt mededeelen, wordt in den loop der volgende maand te 'e Gravonhage verwacht. In zako den schouwburg heeft de Raad van 's-Gravenhage op voorstel besloten alle adressen, ook de voorstellen van B. en Ws., to stellon ln handen van do Schouwburg commissie, met uitnoodiging om binnen veer tien dagen den Raad te adviseeren omtrent het voortzetten van de exploitatie. De zoven leden der raadscommissie, voor het schouw burg vraagstuk benoemd, zyn do heeren Van Malsen, Van Zuylen, Snouck Hurgronje, de wethouder Bevers, Van Raalto, Van Battum en Van Liefland. Te Rotterdam is overleden de heer J. H. van Beusekora, inspecteur van politie Iste klasse, laatsteiyk chef van het politiebureau in de Voorstraat, aldaar, vroeger goruimon tyd werkzaam by de afdeeling recherche. De hoer Van Bousekom was sedert 1884 bij de politie in dienst. D'e lste luita. A. L. Nagel en K. A. Pfeiffer, resp. van het lste en 2de rog. vesting- art., zullen gedurende den zomer deelnomen aan de oefeningen van het korps pontonniers ln het slaan van bruggen en het maken van aanleghoofden. Aan den kapitein M. A. E. J. Meyboom, van hot 4de reg. inf., werkzaam ten bureele van den inspecteur van hot militair onderwys, is tot herstel van gezondheid drie maanden verlof verleend. „De Tyd" maakt zich tot tolk van een in Den Haag loopend gerucht, als zou luit.- generaal Kool den minister Eland vorvangen en de verdere verdediging der Legerwetten op zich nemen. Volgens het „H. Dagblad" heeft de minister van marine, jhr. Röoll, om gezondheidsredenen gemeend de portefeuille van oorlog „ad interim" niet to kunnen aanvaarden, en zou daarmede belast worden een ander der ondortoekonaren van do ingediende legorwetten, de minister van binndnlandsche zaken mr. Goeman Borgesius. De vordere verdediging van de legerwotten zou ook in dit geval worden opgedragen aan een Regeerings-commissaris, voor welke functie genoemd wordt generaal-majoor Van Dam van Isselt. Ook „Het Vad." kwam iets van dien aard ter oore en het blad zou het in het belang das lands niet ongewonscht achten. „De minister Eland moge zich persooniyk te vast gewerkt hebben om toe te geven, het kabinet in zyn geheel schynt ons vrfier te 6taan tegenover de Kamer. Waar het Kamervotum geen principieele quaestie gold, slechts een quaestie van uitvoering, on waar do regoonng feiteiyk hetzelfde wilde als de Kamermeerderheid, moet het niet onmogeiyk zyn het eens te worden. Dat is beter, dan het allergewichtigste vraagstuk der landsweerbaarheid weder en souffrance te laten." Volgens bericht uit St.-Moritz gaat het den heer W. C. Royaards vry goed. Hy hoopt in het begin van April terug te mogen komen en dan wel spoedig weer te kunnen spelen. Het Kamerlid de heer Krap is ongesteld. Hy moet ïydende zyn aan pleuris. Tot benoeming van eon leerares in de Nederlandsche taal en de aardrykskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Utrecht worden voorgedragen: lo. mej. C. E. A. Middel- veld Viersen,onderwyzeres aan de openbare lagere school 5de soort voor meisjes aldaar; 2o. mej. C. M. W. Bos, onderwyzeres aan een byzondere school te Rotterdam. In zake het bericht van „Het Vad." omtrent een partieele herziening dor wetten op middelbaar en hooger onderwys kan de „N. R. C." nog mededeelen, dat do opdracht, die reeds eenigen tyd geleden verstrekt is, betrekking heeft op de herziening van titel VI en VII der wet op het middelbaar onder wys, verder van de artikelen 26 en 27 dier wet en van de artikelen 16, 92, 93 en 94 van de wet op het hooger onderwys, voor zoover deze artikelen verband houden met de bevoegd heden voor het middelbaar onderwys. Naar uit Deventer wordt gemeld, is het zoo goed als zeker, dat dr. A. J. Kronenberg, arrondis8ements-8choolopziener on conrector aan het gymnasium aldaar, den Prins-Gemaal onderricht zal geven in de Nederlandsche taal. Volgens een by de directie der Koninkiyke Pakotvaart-Maatschappy te Amsterdam ont vangen telegram uit Batavia, is de quarantaine to Singapore opgeheven. Mevrouw Holtrop-Van Gelder is thans in zooverre hersteld, dat zy zich weder op straat vertoont en nu en dan den Schouwburg overdag bezoekt. Van een optreden is voor- ioopig nog niets bepaald. De Raad van Beheer van „Het Ned. Tooneel" wenscht der her stellende zoo lang rust to geven tot zy ten volle by krachten is. Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", onder bevel van den kapt.-ter zoe S. K. Sybrandi, is 17 dezer te Oitavos, op de Westkust van Portugal, naby de monding van de Taag, gepasseerd. Het stoomschip „Gedó" arrivGorde 19 Maart van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 19 Maart van Southampton; de „Bali", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Maart Pantelleria; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Maart te Port-Said; de „Laertes", van Amster dam naar Java, arriveerde 18 Maart te Liver pool; de „Magdeburg", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Maart van Colombo; de „Sollingen", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Maart van Padang. Bonthuizen. Het door den Raad dezer ge meente vastgesteldo kohier van den hoofde- lyken omslag voor 1901 Is door Ged. Staten goedgekeurd tot een bedrag van 184-7, ver deeld over 78 aangoslagenen. De hoogste aan slag bedraagt f 90, de laagste f 2.50. Katwijk. De lotoling dezer gemeente C. Drieborgen No. 24 is tegen 23 April a. s. in werkelyken dienst opgeroepen, ten gevolge van het afkeuren van den loteling C. Guyt. Bassciihoim. Vergadering van den Alg. Ned. Bond van worklieden in de Bloombollen- kweekery. Als nieuwe leden worden aange nomen B. Elierink en O. Van Ryn, als lld- leerlingen W. v. d. Vossen en A. Sclirama. Ingekomen was een rapport van de heeron Krelage en Hazeloop op de antwoorden der uitgeschreven prysvraag. In verband met de uitgeschreven prysvraag was door een belang stellende f 7.50 toegezonden voor het boste antwoord. De afdeeling had voor den prys 2 50 uitgetrokken. De heer J. van Diest Cz. verkreeg den prys; z(jn ingezonden antwoord vond by de meesten der aanwezige leden volle instemming. Verder werd besloten voor het volgend seizoen twee prysvragen uit te schrij ven, welke ala volgt zullen luiden: „Hoe kweekt men het best tulpen?" en „Hoe kweekt men het best narcis:en?" Alsnu is aan de orde het invullen van oen formulier, noodig zynde voor een te stichten Bureau voor inlichtingen naar plaatseiyke toestanden, hetwelk uitgaat van den Alg. Tuinl.- en Bloem.-Bond, gevestigd te Amster dam. Na nog eenigo wyzigmgen in het regle ment opgenomen te hebbon, wordt door de vergadering besloten de vereeniging voortaan te noemen „De vereeniging van arbeiders in de bloembollenkweekery, onder de zinsprouk „Één zy ons Doel". Niots meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Waddingsveen. Op het tweotal voor leeraar der Geref. Kerk zyn geplaatst ds. Douma van Spykenis86 en ds. Bax van Zutfen. Donderdag a. s. zal in de Geref. kerk een bidstond voor den oogst worden gohouden onder leiding van ds. Stap, van Gouda. Zondag a. s. troodt in de Geref. kerk als spreker op ds. Goudappel van Rotterdam (bediening van het II. Avondmaal). Zogwaard-Zoetormoor. De onder do gods dienstoefening in de Ned.-Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten behoeve van de Chr. school hoeft opgebracht een som van f 36.20. Tweodo litimor. Woningwet. Art. 3 bepaalt, welke voorschriften de gemeenteraad vaststelt voor nieuwe en voor bestaande woningen. Op dit artikel stelde de heer Conrad by amendement een technische wijziging voor. Do heer Kerdijk stelde een amendement voor om de voorschriften omtrent de privaten ook voor bestaande woningen te doen gelden. Dit amendement werd door den heer De Visser bestreden, daar dan vele huisjes, o. a. te Amsterdam, als niet voldoende aan do eischen dezer wet, onbewoonbaar zouden ver klaard kunnen worden, in hot nadeel van de bewoners, die elders voor den kleinen huurprys wellicht geen woning zullen vinden. Ook de Minister bestreed dit laatste amendement. Do heeren Kuyper en Fan de Velde stolden ook amendementen yoor, waarover de beraad slaging heden zou worden voortgezet. Gezondheidswet. Door de Regeering is alsnog een wyziging voorgesteld in art. 27, waarby thans bepaald wordt, dat by het verschynen van be3inoLte- lyke ziekten de leden en de buitengewone leden van den centralen gezondheidsraad in het geheele Ryk, de inspecteurs en de leden van de gosondheidscoBmissten binnen hun ambtsgebied bevoegd zyn de woningen dor ingezetenen binnen te treden. Wanneer in het in het eerste lid van dit artikel omschreven geval een woning moet worden binnengetreden tegen den wil van den bewoner, kan de aldaar bedoelde bevoegd heid slechts worden uitgeoefend op vertoon van een schriftoiyken byzonderen of alge- meonen last van den kantonrechter of van den burgemeester en in byzyn van den kanton rechter, den burgemeester, een wethouder der gemoente of een commissaris van politic. Yan dit binnentreden en van de redenen, die daartoe geleid hebbon, wordt door den- gene, die de handeling heeft verricht, binnen tweemaal 24 uren aan den ingezetene, wiens woning is binnengetreden, in afschrift mede- deeling gedaan. De in het tweede lid van dit artikel be doelde last houdt in voor hoe langen tyd hy geldig ia en mag niet tusschen zons-onder- gang en zone opgang worden uitgevoerd, tenzy hy Inhoudt, dat de uitvoering daarvan ten allen tyde plaats mag hebben. De bepaling, dat de uitvoering ten allen tyde mag plaats hebben, kan alleen in byzonderen last worden opgenomen. Uit «lo „^taatMcouraui". Koninkiyke besluiten. Benoemd tot vice- president van liet gerechtehof te 's-Giavenhage, mr. J. J. van Geuns, thans raadsheer in gemeld collego; tot griffier bij het kantongerecht to Woer den, mr. L. Boekhoudt, eervol ontslagen rechterlijk ambtenaar, wonende te Hilversum; tot burgemeester van Heogeloo (G.) M. A. Merjjes, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester dor gemeente Wijk-bij-Duuretede; tot opzichter dor '2de klasse voor het stoomwezen, J. C. van Ommeren, te Rotterdam. Aan mr. H. W. de Graaf, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijue betrokking van vice- president van hot gerechtshof to 'e-Gravenhage, ouder dankbetuiging voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen dionsten; aan mr. H. 'l'uymo- laar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gutiier by hel kantongerocht te Haarlemmermeer; aan R. F. Schrassert Bort, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei o. k., eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Hellevoetsluis en van commissaris van Rijkspolitie. Aan den luitenant tor zee der 2de klasse A. C. W. baron van Haersolte van don Doorn, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; bevorderd tot luitenant ter zeo dor 2do klasse, de adelborst der lste klasse F. Verschoor van Nisse. Voor Willem van Zuylen. Een commissie, bestaande uit de heeren Henri Dokking, A. F. Ebeling, P. D. van Eysden, Jos. Jacobson, J. de Meester, J. Milders, G. van der Pot, A. H. Reekers, A. Robortson A.Wzn., C. van Rossem Czn., P. A. Schipperus, C. A. P. van Stolk, H. Veder Jzn., heeft het volgende rondschryven verzonden: Rotterdam, Maart 1901. Landgenooten l Mot Willem van Zuylen is de meest populaire kunstenaar uit hot laatste tydvak der negen tiende eeuw heengegaan. Geen naam vond een weerklank als de zyno. Waar heeft Van Zuylon niet voorgedragen l Naar de afgelegenste dorpen trok hy. Doch waar had men ook zondor die voordrachten niet van zyn aan- trekkeiyko verschyning, van de byzondere bekoring zyner kunst gehoord! Terecht heeft zyn groote kunstbroeder Dirk Haspels van hem getuigd: „Door zyn manier van opkomen alleen had Van Zuylon het publiek, meestal dadeiyk gewonnen." Inderdaad, zooals hy „opkwam", zoo was by l Wie herinnert zich hein niet in een zyner beate rollen, in „Vriend Frits." Zoo levenslustig, zoo welgemoed ön zoo goedhartig als Vriend Frits was Willem van Zuylen. Zyn goedhartigheid aarzelde nooit. Voor liefdadigheids-ondernemingen, waar de kunst by te pas kon komen, was geen artiest gereeder te vinden dan hy. Jarenlang was hy de steun van een grooten kring rondom hom. Nu ontberen die allen hem, maar blyft ook zyn weduwe zonder eenigo middelen achter. Den onbezorgden, goedharligen kunstenaar heeft de vrees voor de toekomst zijner vrouw in do laatste jaren dikwyis gefolterdhy heeft die toekomst niot kunnen verzekeren. Niet om een monument voor hem wenden wy ona tot u. Maar Yrymoedig roepon wy uw steun in om voor de achtenswaardige vrouw, die hem een zorgzame gade was, to kunnen doen, wat köm niot meer mogoiyk is geweest. Wy richten ons tot heel hot land. Heel het land hield van Van Zuylon. Zóó kan er, hopen wy, een som byeengobracht worden, groot genoeg om voor mevrouw Van Zuylon zoo mogeiyk een lyfrente to koopen. Uit onze commissie zullen enkele leden voor de meest doeltreffende belegging van het geld zorg drageD. Alle bydragen wordt men beleefd verzocht te zonden aan, of zullon worden geïnd tegen quitantie door den heer C. van Rossom Czn., penningmeester van de afdeeling Rotterdam van het Nedorl. Tooneelverbond, Wynhaven 40, Rotterdam. Boterwet, Onlangs werden medegedeeld de bepalingen, welke door den minister van binnenlandscha zaken zyn vastgesteld ter uitvooring van eenige artikelen der Boterwot, die op 1 April a. s. ln werking treedt. Zy betroffen de wyze,

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1