m feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. De „Morgenstond". fi«. 12592 Dinsdag IS Maart. A». 1901. PRIJS DEZER COURANT: 'Voor Leidon per 3 maandon.' j J I f 1.10.' Builen Leiden, per loopor en waar agonten govestigd zyn 1.30 j Franco per post 1-65- PRIJS DER ADVERTEHTIKN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incassoeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. fied.-Zuidafrikaanselie ïoreeniging. y Afdeeling Leidenx en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZooter- woudsche Singel 41 Door bomiddeling van het Lcidsch Dagblad Gecollecteerd op het huwelijksfeest van Horman en Marie onder het zingen van het Transvaalsche volkslied .ƒ7.— Voor de Boeren gecollecteerd in de pet van Kees onder het bespelen van het orgel door v. B1.25 Op Grootmoeders verjaardag voor de Boeren in Transvaal0.705 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Offloieele Konuisgevlng. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden» op Donderdag den 14den Maart 1901, des namiddags te twee uren. Punten van behandeling 1°. Benoeming van een eerste onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (48) 2°. Benoeming van een Gemeente-archivaris. (54) 3°. Benoeming van een lid van het Bestuur der Yereeniging „De Practische Ambachtsschool." (64) 4°. Benoeming van twee leden vau het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. (65) 5°. Verzoek vau J. C. Thonus, om terugbetaling van schoolgeld, Middelbaar-en Lager Onderwijs. (44) 6°. Verzoek van N. G. Spaargaren, om vrjj- N stelling van de betaling van schoolgeld, Hooger Onder wijs. (68) 7°. Verzoek van J. M. van Baak, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (71) 8°. Verzoek van M. de Vries, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (72) 9". Verzoek van Mej. M. F. W. Tonnet, om eervol ontslag als leoraros in het teekenen aan inrichtingen voor Middelbaar en Lager Onderwys. (69) 10°. Staat van af- en overschrijving, dionst 1900, op do begrooling der dienstdoende Schutterij. (51) 11°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1900, van het Gereformeerd AJiune- of Arme Oude- Mannen- en Vrouwenhuis. (52) 12°. Rekening, dienst 1900, van de Plaatselijke Schoolcommissie. (55) 13°. Verzoek van A. Raar, om continuatie van de huur van het perceel Lokhorststraat 22. (60) 14°. Voorstel tot aanvaarding van een door wijion Mr. Ch. M. Dozy aan de gemeente vermaakt legaat. (50 en 59) 15°. Voorstel tot het onttrekken aan den open baren dienst van terreinen aan de Lammermarkt, de l8to Binnenvestgracht, de Nieuwe Beesten markt en de Boommarkt en verpachting dier terreinen ten behoeve van standplaatsen op de kermis. (67) 16°. Rapport der Raadscommissie in zako de ODbewoonbaarverklaring van doperceelen Paradijs hof nummers 13, 14, 15 en 16 en Pektonpoort nummers 1, 2 en 3. (56) 17°. Voorstel betreffende de regeling der perio dieke aftreding van do in Juni te kiezen vier nieuwe Raadsleden. (49) 18°. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de herstelling van het perceel Aalmarkt 5. (45 en 63) 19°. Voorstel tot het aanbrengen van nog 8 seinlichten op de bruggen in do Nieuwe Vaart. (66 en 70) 20°. Voorstel tot uitbetaling aan I. J. Planjer van het wegens te late oplevering gekort bedrag van de aannemingssom van den bouw der Graanbeurs. (46) 21°. Voorstel tot toekenning van gratificaties aan den opzichter De Ridder en den teokenaar Splinter. (61) 22°. Verzoek van H. Klerjkamp en Kok c. s. tot het doen leggen van een brug ove de Haarlemmer- trekvaart. (53) 28a. Voorstel tot verhuring van gemeentegrond aan de Rembrandstraat aan G. J. Couvée, te Arnhem. (47) 24°. Voorstel tot den aankoop ten behoeve van de Stedelyke Gasfabriek van net perceel aan de Westvolmolensteeg, kadastraal bekend onder Sectie B No. 258, Gemeente Leiden. (42, 62, 70) 25°. Voorstel tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedeljjke Gasfabriek, in verband met den bouw van een nieuw zuiver- huis. (43 en 70). Leiden, 12 Maart. Een belangrijke verzameling producten van echt nationaal Zweedsch Kunstwerk is deze week op Zaterdag na des avonds te zien in de groote zaal van het „Volks huis", alhior. Tapijten, portières, loopers, tafelkleeden, kussens, kleedjes, kant, het is alles handwerk en de bewerkte grondstof op enkele uitzonderingen na is op handge touwen geweven. Al die voorwerpen waren op de PariJscho tentoonstelling. In meer dan óón opzicht zijn zy belangrijk. Een jaar of dertig geledon werden in Zweden krachtige pogingen aangewend om van do oude, ver dwijnende nationale weef- en borduurkunst te redden wat nog te redden viel. In eenige boerenfamiliën leefde zy voort, doch was ook daar het uitsterven naby. Van een paar oude vrouwen, te. midden van sneeuw en bergen, werd de techniek geleerd der oude kunst. In musea, kerken, werden met groote zorg de oude voorwerpen gekopieerd, op de oude wijze nagewerkt en uit de oude motieven nieuwe gemaakt met het oog op de gebruiksvoorwer pen van dezen tijd, met groote piëteit steeds van het eigendommelyke en nationale der voorbeelden. Hot resultaat van dit streven is een ge zonde opleving van de kunst, veredeling van het vrouwelyk kunsthandwerk in alle maat schappelijke kringen. Mooi werk is het, eerlijk van techniek en zuiver van opvatting: de trouw, waarmede het behandeld en afgewerkt is, getuigt van liefde. De oude patronen zijn zeer origineel, de kleuren nu en dan bijzonder harmonisch. Men voelt zich, bij het zien van enkele dezer kunstproducten, (ze zijn to koop) verplaatst in het land van Gösta Berling, in oen tyd toen 's winters, als het landwerk rustte, op de hoeven dergelijk werk verricht werd, voor den verkoop niet, maar voor eigen gebruik, toen de grondstoffen eigenhandig gesponnen, geverfd, geweven werdon en be werkt alweer met eigen vervaardigde wol, toen men overal „zyn vaderland aan zijn ïyf droeg", en het huiselijk leven het leven was. Het doet goed, werk als dit te bewonderen. In de vyfdo voordracht van prof. dr. H. A. Lorentz werden behandeld het ontstaan van electrische ladingen en electrische stroo- mon, on do theorie der electronen, waarmede men daarvan rekenschap geeft. Spreker eindigde met do bespreking der kathodestralen en met den door Zeeman ont dekten invloed van magnetische krachten op de uitstraling van licht, een invloed, dien men kan verklaren door aan te nemen dat het electronen zijn, dio door hun trillingen het licht voortbrengen. In de winkelkast der firma Blankenberg Co aan de Mare, alhier, is een prachtig portret van De "Wet geëtaleerd. By ministerieele beschikking, voor het tjjd- vak van 11 Maart tot 31 December 1901, benoemd tot assistent voor de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. C. L. Rümke. Voor het examon in de nuttige Hand werken is te Utrecht geslaagd mej. C. J. Haalebos van Leiden. Door de vereeniging tot beoefening der uiterlijke welsprekendheid „Vondel", to Zaan dam, was dezen winter by gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een nationale wedstrijd uitgeschreven, waaraan ook werd deelgenomen door de Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats". Doze behaalde daarby, volgens den heden bekend geworden uitslag, met de op voering van „Verlaten'*, (tooneelspel in drie bedryven naar het Zweedsch van Alfhild Agrell, vertaald doorj J. A. Holtrop), den tweeden prys: verguld-zilveren medaille en 100, terwyi oveneens eon verguld-zilveren medaille, uitgeloofd voor den besten tooneel- speler, werd toegekend aan den heer Th. Bouwmeester, die in genoemd stuk de rol vervulde van den arts Sanden. De verdere pryzen worden behaald: lste prys door „Kunst en Genoegen", van Amsterdam, 200 en zilveren medaille, be schikbaar gesteld door H. M. de Koningin. 3de prys door „Ado", van Den Haag, ƒ50 en zilveren medaille. Personeele prys voor de beste tooneelspeel- ster, door mevrouw J. Wolff—Do Jong, van „Kunst en Genoegen", Amsterdam, verguld zilveren medaille. Prys voor de beste uitspraak, door den heer J. L. Weeber, van „Ado", Den Haag, verguld zilveren medaillo. De heer P. N. Gysraan, candid*at te Aalsmeer, heeft bedankt voor hot beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Garderen. Benoemd is tot stationschef te Piet- Gyzenbrug de heer J. F. Muller, commies by den stationsdienst der H. IJ.-S.-M. Op Het Loo wordt thans de dienst van adjudant by Prins Hendrik waargenomen door luitenant ter zee lste kl. Zogers Rysor. De livrei-kleeding van het dienstpersoneel van H. M. de Koningin-Moeder sedert Haar vestiging in hot Paleis in het Voorhout, to 's Gravenhage, is nagenoeg van hetzelfde model als de dienstkleeding van de officianten der Konlnkiyke Hofhouding, met dit verschil oven- wel, dat de kleur van de kleedingstof van donkerder blauw is, zonder roode uitmonstering en goud galon, welko beide versieringen op de mouwen vervangon zyn door staande belegsels. De bekende tot aan do voeten reikende winter- of overjassen zyn van lichtgryze, in plaats van lichtbruine stof en de kokarde aan don hoed is van geplooide oranjezyde in gouden torsade. Ook de nestels der lakeien vertoonen een kleine afwyking van vorm met de schouder bedekking van het hofpersoneel. Gistermiddag vergaderdon te 's Graven- hage de afgevaardigden van 32 locale en 5 centrale R.-K. kiesveroenigingen uit Zuid- Holland, ter behandeling van het concept reglement voor een Zuidhollandschcn bond van R.-K. kiesvoroenigingen. De vorgadering word geleid door den voorzitter der concept commissie, jhr. mr. L. van Fisenne, en duurde van 2 tot 6 uren. Blykens het ten slotte met algemeene stem men goedgekeurd reglement, stelt de bond zich ten doel: met volkomen eerbiediging van volstrekte zelfstandigheid der aangesloten kies- voreonigingen, de oenheid van het politiek leven onder de R.-K. kiezers in Zuid-Holland te bevorderen. Hy tracht dit doel te bereiken a. door het beleggen van algemeeno ver gaderingen, waarop belangryke politieke onder werpen kunnen worden besproken; b. door in verkiezingsaangelegenheden Zy keek hem verbaasd aan. „Nóg een jong moisjo, wil u zeker zeggen, want uw vrouw was toch wel in dit opzicht uw eerste, liofsto studie." Zy zag niet, dat hy plotseling een kleur kreeg, een schaar andere badgasten kwam hen tegen en do jonge officier week op het smalle pad ter zyde. „Natuuriykl" had hy slechts haastig toegestemd. En daarop stond men voor het huis, waarin de dames logeerden, en nam afscheid van elkaar, juffrouw Sidonie had oen avondwandeling in do duinen afge sproken, en op Rectow's vraag of zy daaraan zou deelnomen, knikte Lisa onbevangen „Wanneer tante en oom meegaan, zoker! Voorloopig weet men in Westerland nog niet, dat gy een eerwaardig huisvader zyt, die ons eventueel zou kunnen chaporonneeren, daarom is het raadzamer, zulke lato wandelingen onder de hoede van een bejaard paar te ondernomen 1" En zy 6tak hem harteiyk do hand toe, boog tegon den landraad met een vriendeiyken, maar veel formeeler groet en betrad het kleine tuintjo voor het huls. Zonlicht omgaf haar slanke gestalte en haar japon streek liofkoozond over welriekende reseda. „Ja, jat" lispelde juffrouw Sidonie, terwyi zy bedeesd haar oogen tot Erksdorff opsloeg. „Het gaat niot, dat wy, jonge meisjes, met u alleen wandelen I Maar de professor en zyn vrouw zullen wol meegaan!" En de roode roos uit het knoopsgat van den landraad nemend, wuifde zy hem nog eon vluchtigen groet tot afscheid too en huppelde weg. Voor den vermeenden echtgenoot had zy zelfs geen blik meer. 's Middags echter lag Rectow eenzaam in het riet der hooge duinen en keek onbe- advies te geven aan de aangesloten kies verenigingen over de algemeene politieke gedragsiyn, die b(j algemeeno verkiezingen voor do Tweede Kamer of do Provinciale Staten moet worden gevolgd, met dien vor- stande, dat dit advies nooit personen mag betreffen. By gewichtige tusschentydscho verkiezingen kan zulk een algemeen advies ook gegeven worden, doch alleen op verzoek eoner ledenvergadering der aangesloten kies vereniging in het betrokken district. Alle locale en centrale R.-K. Kiesveroeni gingen kunnen tot den Bond toetreden. De plaatseiyke zendon voor ieder 50 leden of daaronder, de centrale voor iedere 200 leden of daaronder een afgevaardigde ter algemeene vergadering en contribueeren 1 cent per jaar en per lid. Tot de algemeeno vergadering hebben alleen toegang de afgevaardigden en verslaggevers der R.-K. pers. Het bestuur bestaat uit 9 leden, waarvan do voorzitter door de vergadering, de overige functionarissen door de bestuursleden onder ling worden benoemd. Voorzitter on secretaris zyn wel, de overige bestuurderen niet terstond herkiesbaar. Het goedgekeurd reglement zal worden rondgezonden aan de klesvereemgingen, die tot 1 Mei kunnen opgeven, of zy al dan niet toetreden. Na 15 Mei vergadering voor de bestuurskeuze. {Centrum.) Te 's-Gravenhage vertoeft de Japansche markies Ito, van het departement van buiten- landscho zaken te Tokio. Hy is belast met het bestudeeren der inrichting van do officieele statistiek in verschillende Rykey van Europa on heelt zich nu in betrekking gesteld met don directeur van het bureau der Centrale Statistiek in Den Haag. Deze laatste keerde dezer dagen torug van een dionstreis naar Berljin ten behoeve der bedryfsbelasting. Aangezien in drie der merkwaardigste zalen van het Koninkiyk Paleis te Amster dam (de Mozes- en Van-Speyk-zalen) de ge schenken, aan H. M. de Koningin aangeboden, nog eenigcn tyd moeten bewaard biyven, is hot Paleis voorloopig niet meer voor het publiek ter bezichtiging. Zoodra do geschenken ter bestemder plaatse gebracht zyn, zullen alle zalen weder ongodekt te ziun z|jn gedurende 14 dagen. De volgende publicatie is te Apeldoorn aangeplakt: „Do burgemeester van Apeldoorn heeft de eer by deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente te brengen, dat het H. M. heeft behaagd hem op te dragen, Hoogst- derzelvor oprechten en welgemeenden dank te betuigen voor de zoo hartelijke ontvangst van H. M. en Z. K. H. op heden. H. M. was diep getroffon door de vele biyken van liefde en trouw van Apeldoorn's bevolking, by den tocht van hot station naar het Koninkiyk Paleis Het Loo ondervonden. H. M. heeft op byzonder hoogen prys gesteld de stichting der godenknaald ter eore van wyien Z. M. Koning Willem III en van H. M. Koningin Emma, die door H. M. met groote dankbaar heid is aanvaard, als een herinnering aan den hechton band, welke tusschon het Koninkiyk Huis en Apeldoorn bestaat. „H. M. verzocht mede H. D. harteiyken dank over te brengen aan de verschillende zangkoren en muziekkorpsen en ln het algemeen aan allen, die hebben medegewerkt om deze feestelyko ontvangst zoo uitstekend te doon slagen. H. M. gaf H. D. byzondere ingenomenheid te konnen met den schoonen fakkeloptocht en de voor het Paleis gebrachte hulde. „Leve het Koninkiyk Echtpaar!" Namens de Koningin-Moeder kwam als antwoord op een telegram van huldo van de feestcommissie het volgende antwoord in, onderteekend door den kamerheer van dienst, G. van Tets: „H. M. de Koningin-Moeder, zeer gevoelig voor de aangeboden huldebetuiging, draagt my op daarvoor u en het feestvierend Apel doorn hoogstderzelver warmen dank over te brengen." H. M. de Koningin schonk 500 voor de armen van Apeldoorn on 180 voor de politie. De woorden, gesproken door H. M. de Koningin by de onthulling van de gedenk naald, in antwoord op wat de burgemeester gezegd had, luidden in hun geheel als volgt: „Ik ben zoer getroffen door de karteiyke woorden, die u namens do ingezetenen van Apeldoorn tot my gericht hoeft. Het denk beeld, om hier een naald te plaatsen ter herinnering aan Myn dierbare Ouders, die hier zoovele jaren vertoefden en zoo aan Het Loo gehecht waren, stel Ik op hoogen prys. Ik aanvaard dit huldebiyk met groote dank baarheid en het is My een byzonder aangename taak het monument hedon te onthullen: het zal steeds voor M(j een herinnering zyn aan don hechten band, welko tusschen Apeldoorn en Myn Huls bestaat." Den 14den Maart houden de „Vryzinnige Kie8vereeniging" en de vooruitstrevende kies- vereeniging „Vooruitgang" algemeene leden vergaderingen. In de oer8tgemelde vereeniging is aan de orde een reglementswyziging, strek-1 konde om ook vrouwen toe to laton tot het lidmaatschap dor vereeniging, alsmede een gedachtonwi8seling over de to nomen maalrege- len ter zake van de aanstaande verkiezingen. „Vooruitgang" zal iD overweging nemen de vraag of zy zich zal afscheiden van de „Liberale Unie" en zal aansluiten by een op te richten vryzinnig-domocratischo vereeniging. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal een afgevaardigde worden benoemd naar do vor- gadermg, te houden te Utrecht op Zondag 17 Maart. Naar men verneemt, moet het Delftsche gemeentebestuur eerlang van plan zyn zich door verkoop te ontdoen van't Ethnographisch' museum, behoorende by do voormalige Indische Instelling aldaar. De heer W. Klippers, redacteur-uitgevor van do „N. Haarlemscho Ct.," viert heden het 25-jarig bestaan van dat blad en tevens zyn zilveren jubileum als leider. Als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in district HI te Am sterdam ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlyden van mr. A. F. K. Hartogh, werden gisteren by den burgemeester opge- goven de heoren: mr. Z. van den Bergh, C. H. den Hertog en Henri Polak. Op verzoek van den heer C. A. Zei vol der, te Heerenveen, afgetreden secretaris van de „Liberale Unie", melden wy, dat alle stuk ken, de „Unie" betreffende, geadresseerd moeten worden aan den heer A. Roodhuyzon, te Enkhuizen, die voorloopig als secretaris fun- geeren zal. Het bestuur der afd. Amsterdam der Ver eeniging „Volksweerbaarheid" heeft een adres aan do Tweede Kamer gezonden, waarin wordt betoogd, dat de reeds vry talryke deelneming van leden der Afdeelmg aan hchaams- en schietoefeningen in hooge mate zal toenemen, byaldien den deelnemers in uitzicht kan worden gesteld, dat hun streven van direct nut zal zyn voor onzo weerkracht, en van directe bate' voor hen zeiven, en dat zulks het geval zal Femlieton. 8) Zy nam nu, wyi zy do promenade haddon verlaten, den hoed af, om het haar in de zon ,to laten drogen, en schudde, hem vriendelyk aanziende, het hoofd. „U denkt aan zulke dames, die naar de badplaatsen trekken om zich het hof te laten maken? Het was niet myn keuze, dat ik de verlovingsbadplaats Sylt 'tot myn verblyfpiaats moost makenintegen deel", zy keek hem open en eerlyk aan „ik heb het hoogst onaangenaam gevonden,' want het beleedigt myn trots, dat de menschon 1 zouden kunnen denken, dat ik met verlovings gedachten hierheen ben gereisd. Daartoe ben ik te verstandig en heb te veel gevoel van eigenwaardeik weet, dat arme meisjes tegen woordig niet kunnen trouwen en houd het daarom beneden myn waardigheid, my in eenig opzicht voor vereerders en minnaars moeite te geven. Ik sta op eigen voeten, want myn ouders lieten my in het schilderen be kwamen en daar ik gelukkig was en vooruit kwam, verdien ik zooveel als Ik voor myn bescheiden behoeften noodig heb. Maar daar ik nu eenmaal hierheen naar Westerland werd gezonden, zoo wil ik de wereld ten minste toonen, dat ik ter wille van de schoonheid van het eiland en niet ter wille van de 'menschen gekomen ben. Ik 6luit my van alle verkeer af, bezoek réunions noch de table d'hote, waar men hier kennissen maakt, maar zit meestal eenzaam daarboven op de duinen «n denk aan myn dierbaren thuis I" «Denkt gy dat werkelyk door te zetten?'» De jonge officier keek mot starenden blik over het fraaie kopje naar de bloeiende heide. Zy trok lachend de schouders op. „Juffrouw Sidonie heeft oen hofstaat noodig en myn tante beval my, de zeer eigenzinnige dame, aan wie mfin bloedverwanten veel verplichting hebben, gezelschap te houden. In het eerst kreeg ik bepaald een schrik, toen ik van haar kennismaking op reis hoorde, doch toen ik vernam, dat de landraad" zy maakte een zeer overmoedige buiging „getrouwd was, was ik zeer bly, en heb dadeiyk een komplot gesmeed zal ik u eens eerlyk opbiechten, welk een?" Hy keek haar in de lachende oogen, knikte yverig en bleef staan. Zy zette een zeer schalksch gezichtje. „Ik heb u dadelijk in gedachten tot myn getrouwen metgezel on medesamenzweerder veroordeeld l Juffrouw Sidonie zal den heer von Rectow, die zeer in haar smaak schynt te vallen, wel uitsluitend voor zich weten te houden en dat is zeer goed, want daardoor zal ik, hoop ik, het genoegen smaken, dikwyis in uw gezelschap te wandelen. Ik ben altyd gewoon slechts met getrouwde mannen om te gaan ei) doe dat van harte gaarne, want hoe zou men wel onbevangener en vergenoegder kunnou praten dan met iemand, by wiens omgang elk hofmaken buiten gesloten blyftl Tegenover ongetrouwde hoeren ben ik verlegen en stil, maar tegenover een deftig getrouwd man kan ik my geven, zooals ik ben, on wanneer de menschen ons zien lachen en schertsen, kunnen zy toch onmo- gelyk zeggen: „Die wil zich op de verlovings badplaats engageeren I" „Neen, zeker nietl Hoe verheug ik my er op, een jong meisje eens geheel zoo te leeren kennen ala zy werkelyk is 1" weeglijk naar de blauwe golven van de onmetelyke wereldzee. In zyn ooren klonk een frissche, vrooiyko meisjesstem, die zoo geheel andere woorden sprak dan hy tot dusver had gehoord, en voor zyn geest zweefden twee trouwhartige oogen, die hem ala een onbeschryfiyk lief sprookje aanzagen. De gouden trouwring van den grootvader schitterde op een byzondere wyze aan den vingèr van den jongen man en het kwam hem voor, alsof die hem nog nooit zoo dier baar was geweest als juist nul De landraad echter lag in zyn hotel op zyn chaise-longue, rookte een sigaar en las den eersten brief van zyn vrouw. Een be- haagiyk, meesmuilend lachje deed zyn corpu lente gestalte schudden. „Wees maar onbe zorgd, moedortje, gy zult oen kolossale vreugde aan je echtgenoot beleven!" En hy bracht een kopje kofffe aan zyn lippen: „Prosit, oude vriend Rectow, je yskoud hart en jo vrouwenhaat zullen leven 1" Een paar meeuwen vlogen mot lachend gekrysch over het dak. Dat was een heoriyk wandelen in den helderen manoschynl Aan don kant kwam het schuimende water met donkore golven aanrollen, op welker sneeuwwitten kam zilveren lichten schitteren, wanneer het gewelfde kristal ineenstort en zich in millioenen vonken oplost. Dan spoelt hot ver over het vaste duinzand heen, krullend, flikkerend en byzonder haastig, alsof de zee nimfen haar netten en strikken wilden uitwerpen om de voeten der wandelaars vastte houden. Daarby zingt en klinkt in hot water steeds hetzelfde zacht ruischende lied, het eeuwig geheimzinnige lied van onverklaarbare en ondoorgrondeiyke liefde. De meeste menschen luisteren er vroolyk naar on begrijpen het niet, maar zeggen: „Hoe mooi klinkt toch zulk een zoebrandingl" Mon hoort er gaarne oon poosje naar, maar op den duur wordt het te eentonig en daarom verlangt men weer naar hot kurhaus met zyn walsen van Straussl Diezelfde menschen zitten echter dikwyis uren lang voor een bundel gedichten, voorGeibel's liederen, en zy vermoeden niet, dat zy al deze liederen roeds eenmaal hadden kunnen hooren, wanneer zy aandachtig naar de branding der golven haddon geluisterd. Daaraan alleen heb ben de door God begenadigde dichters hun onsterflyke zangen ontleend, wanneer zy stil op de door de maan beschenen duinen zaten boven aan het strand der Noordzee of aan de door beuken omzoomde bochten van het blauwschitterond, vorrukkeiy k Bernsteeu-meer En nergens weven en zweven do kleine geesten der liefde en poëzie meer en gevaar- lyker dan aan zulko door een zilveren iich' beschenen duinen. Rectow hoorde hot overmoedige lachen en schertsen niet van hen, die voor hem uit liepen; z'yn blik hing stil en droomerig aan' Lisa's zacht beschenen gelaat, die, ernstig en opgewekt pratend, met elk barer woordonJ mot eiken onschuldig vrooiyken blik aan h<y bolwerk van valsche voorstellingen schuddf waarmede do jonge officier zoo lange jar er zyn hart ompantsord had en dat een scheids muur tusschen hom en allen omgang me dames was geworden. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1