n\ 12559 Vrijdag S IVXaart. A». 1901. i i f mo.' feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. i^euilleton. De „Morgenstond". PRIJS DEZER COURAHTl i Voor Loidon per 3 maanden J Buiion Loiden, per looper en waar agon ten govostigd z(jn 1.S0 I Franco por post 1.65- PRIJS DER AD VERTENTTËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offloleelo Kennisgorlng, Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma J. C. ZAALBERG on Zn., houdepde verzoek om vergunning tot uitbreiding van haar Lakenfabriek aan de Veste- Btraat en Uiterstogracht, kad. bekend Sectie I No. 2382, door vergrooting van de garenververij en verplaatsing van de smedery naar het aan grenzend perceel Uiterstegracht Sectie I No. 2l74; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Donderdag 21 Maart aaust., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal gorden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 7 Maart 190L VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 8 Maart. Den 7den Maart werd bevorderd cum laude aan de universiteit to Qöttingen tot doctor in de scheikunde de heer N. A. M. Banders, apotheker, geb. te Leiden, met aca demisch proefschrift „Uebor die producto der Einwirkung von Brom auf Fottkotone." Voor het examon in de nuttige hand werken zijn geslaagd de dames L. C. van der Graaf en J. C. Verhoog, van Voorschoten. Met de function van officier, belast mot het beheer der munition by het 4de regiment Infanterie, alhier, is ter vervanging van den lsten luitenant P. K. M. O. Gude, de lste luitenant F. J. G. W. Leers belast. H. M. de Koningin heoft Haar groot meester-honorair Baron du Tour van Bellinc- have opgediagen, om don Duitschon gezant by ons Hof geluk te wenschen met het mis- lukken van den aanslag op den Dultscüen keizer, en om naar den gezondheidstoestand van Zyne Majesteit te vernemen. Bostuurders van do afdeeling Amster dam en Omstreken van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen^ hebben oen adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zy, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging der schoolwet, verzoeken: dat de vergooding voor de door de leer plichtwet vermeerderde kosten ook inga op I Januari 1901, en niet, zooals de Minister voorstelt, op 1 Januari 1902; dat de verhooging, die de Ministor wil toegelegd zien aan de openbare onderwijzers voor de hoofdakte, ook toegekend worde aan de bijzondere onderwijzers; dat de bijzondere onderwijzers ook de andere gunstige bepalingen van artikel 26 gaarne voor zich van kracht zouden wenschen; dat het vuor hot herhalingsonderwijs, thans voor het eerst bij de wet geregeld, zeer de overweging zou verdienen, dat niet Rijk en gemeente samen, als by het onderwys op; de dagscholen, de kosten betaalden, maar het Eyk alleen. Naar men verneemt, heeft de Hertog-Regent van Mecklenburg het ridderkruis van de Grif fioen-orde verleend aan den hofraad by de Duitsche legatie te 's-Gravonhago, den heer O. Schneider, en het Verdieiibt-Kiuis in goud van de huisorde der Wenmsche Kroon aan den kanselier by die legatie, den heer Ball. By beschikking van den minister van waterstaat ia bepaald, dat do ingenieur dor 3de klasse van den ryks-waterstaat P. Hoogen- boom, met ingang van 15 Maart a. a., zal dienst doen ais arrondissements-ingenieur te Vlissingeu. Door den minister van koloniën is de heer J. van der Waerden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden werkzaam gesteld by den aanleg van den Staatsspoorweg Pedalarang- Krawang. Einde April zal een land- en tuinbouw- curaus voor onderwyzers, door do afdoeling Gouda e. o. van den Bond van Nedorlanclsclie onderwyzers opgericht, te Gouda worden go opend. De lessen zullen worden gegeven des Zaterdagsnamiddags van 2 5 uren. Voor de deelnemers aan dezen cursus stolt 4e Staat6spoorweg-Maatschappy maandkaarten tegen zeer laag tarief beschikbaar van elk wil lekeurig station der S.-S. naar Gouda. De heeren C. H. Olaassen, te Boskoop, en J. H. Mansholt, te Dordrecht, respoctieroiyk ryks- tuin- en landbouwieeraar, wachten aangifte van deelnemers vóór 15 April in. To Nymegen overleed gisteren op 53-Jarigen leeftfid de heer A. Th. L. Rouwenhorst Mul der, civiel-ingenieur, ridder in do Japansche ©rde van de Rijzende Zon en van de Leopolds orde. Onder zyn leiding is gebouwd het Neder- landsch Handelsétablissement te Port-Said. De overledene was 12 jaren in Japan werkzaam als hoofdingenieur van openbare werken. Sinds 4 jaar woonde hy te Nymegen. Hr. Ms. pantserd®k8chip .Holland", onder bevel van den kapitein ter zee S. K. Sybrandi, is 6 dezer van Port-Sald vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Nederland. Het stoomschip „Rynland" vertrok 6 Maart van Buenos-Ayres naar Duinkerken en Amsterdam; de „Titan" vertrok 6 Maart van Palermo naar Amsterdam; de „Amsterdam" arriveerde 7 Maart van Rotterdam te Nieuw- York; de „Myrmidon" arriveerde 6 Maart van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Pots dam" vertrok 7 Maart van Rottordam naar Nieuw-York. (Aan boord 110 kajuits-on 417 tusschendekspassagiers)de „Koning Willem IJl" arriveerde 7 Maart to IJrauiden; de „Soombang" arriveerde 7 Maart van Rotter dam te Batavia; de „Oengaran", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 7 Maart van Mar seille. Katwijk. Woensdagavond te 8 uren, hield do R.-K. Par. Kiesvereeniglng haar jaarvergade ring. Nadat de voorzitter, de heer Henry Spindel, de vergadering had geopend, bracht de 2de secretaris verslag uit over het afge- loopen jaar en deed de penningmeester gelde- lyko verantwoording. Uit beider verslagen bleek, dat de kiesvereeniglng in bloei vooruit-, gaat. Alsnu kwam ter tafel het ontworp- reglement voor eon Prov. Bond. Na besprekin gen, die ruim twee uren in beslag namenen waarby de heer Spendel als lid van het voor- toopig Bondsbestuur de noodige inlichtingen gaf on eenige amendonten waren verworpen, werd het ontwerp-reglement met algemeene stemmen (één blanco) aangenomen en tot aan sluiting besloten. De voorzitter vond hier gelegenheid de kiezers op het hart te drukken by de aan staande verkiezingen hun plicht naar be lmoren te volbrengen. Tot afgevaardigden voor de Provinciale Vergadering in Den Haag werden gekozen de heeren G. v. Bemmel en E. Bos kamp. De aftredende bestuursleden P. Aarts, vice- voorzitter, en Q. v. Leeuwen, penningmeester, werden herkozen en tot afgevaardigden tef Centrale Vergadering werden gekozen de heeren P. Alkemade en J. Grimbergen en tot hun plaatsvervangers de heeren A. Sluiters on G. v. Bemmel. Onder dank aan de leden sloot de voor zitter to ruim elf uren de vergadering. Oudshoorn. Aan den veearts A. Kuiper, alhier, is by besluit van Ged. Staten van 19 Fobruari jl. oen provinciale toelage verleend van f 150 voor het jaar 1901. Het aandeel dezer gemeente in de kosten der schuttery voor het jaar 1901 is door Ged. Staten bepaald op f 21.65. Zoeterwoudo. In de gisteravond gehouden vergadering der R.-K. k.-esvereeniging alhier, is ter sprake gebracht het ontworpen concept reglement voor een Prov. Bond van R.-K. kiosvereenigingen in Z.-H. Er werd langdurig gediscussieerd; de voor- en nadeelen opge noemd, toch bleek ten slotte de vergadering niet gezind tot toetreding, zelfs voorloopig, tot den evsntueelen bond. Er werd besloten geen afgevaardigden te zendon naar Den Haag op 10 Maart e. k., maar een afwachtende houding aan te nemen. Ia de maand Februari is in de Bóeren- spaar- en leenbank ingelegd een som van f 4007,42. In die maand zyn 42 spaarboekjes uitgeveven. Terugbetaald nihil. De lotelingen dezer gemeente van de lichting van dit jaar zyn ingedeeld als volgt A. Maar8chalkerweerd, N. Th. Romyn, J. Zonderop, W. v. Benten en L. J. Bosman by het 4de reg. inf.; J. v. d. Maat en K. Hui by het 2de reg. veld-artillerie. Transvaal eu Oranje-Vrijstaat. By gravin Van Bylandt, te 's-Gravonhage, penningmeosteres van het hoofdcomitó voor de Amajuba-collecte, is tot nu toe van 112 gemeenten en eenige particulieren f 15,416.20 ingekomen. Het Perskantoor van het Algemeen Neder- Iand8ch Verbond" te Dordrecht vraagt inlich tingen omtrent de volgende personen: Wilhelm Sommier, Duitschor, vormoodeiyk in Z.-A. vertoevende; Emanuel Kunz, Oosten- ryker, op commando by generaal Groblor; Max Bernhardt, Duitscher, op commando ge weest by generaal SchoemanJacobus Wilhel mus Grader, op commando; Roelof Linschoten, op commando, was half Augustus 1900 in het hospitaal in het district Zoutpansberg; Lucas van der Merwe, Rustenburg, op com mando; Daniel Jacobus Opperman, van naby Protoria, op commando; Franz Piosrowicz, van de dynamiotfabriek by Johannesburg, op commando van het begin van don oorlog by het Duitsch Pretoriakorps; Fnedr. Struck, was December 1900 by het ambulancekorps van dr. Segman, O. V.-S.; Max Ritter von Wolff, Oostenryker, op commando, korps van Lorentz, moot in Mei gewond en in het Dutteche hospitaal te Pretoria verpleegd zynP. Schuur man, gehuwd met mevrouw M. Nienhuis, te •Heidelberg, on de familio van mevr. F. Smit, uit het district Vryheid, gehuwd met den heer Stharoblnsky. Men schryft van de „N. R. 0.": Dezer dagen is in Nederland teruggekeerd de heer J. de la Lande Cremer, hoofdopzichter- machinist der N.-Z.A. S.-M. uit Johannesburg. De heer Cremer, die 26 November j.l. go- kozen werd-als lid der commissie van Z.-A. S.-M. personeel, welke beoogt het behartigen der belangen van het in Zuld-Afrika gebleven Z.-A. S.-M. personeel en sinds maanden werk zaam is om een oplossing te vinden voor de overgroofe armoede, welke thans onder dat gedeelte der Nedorlandscho bevolking ginds heerscht, is door de Commissie naar Neder land afgevaardigd met het doel om èn de Z.-A. S.-M. èn de Nederlandsche Zuidafrikaanscho Vereeniging (het Nederlandsche Bystandsfonds voor Zuid-Afrika) hiervan in kennis te stellen en te trachten in dion toestand een verbete ring te brengen. De uamuliingswet op de abattoirs. Naar "aanleiding dor in wording zynde aanvullingswet op de Hindorwet, die uit drukkelijk de Gemeenten bevoegd wil ver klaren abattoirs met verplichte slachting op to richten, merkt do Redactie van het „Week blad van het Recht" op, dat hot bopaald noodig echynt aan dio aanvullingswet uit- drukkelyk terugwerkende kracht te verzekeren tot den dag der invoering van de Hinderwet en niet te bouwen op do zeer betwiste meening, dat een zoogenaamd interpretatieve (uitleggende) wet uit haar aard en dus stil- zwygend terugwerkt. Gemeenteraad van Sassenlicim. Voorzitter do burgemeester jhr. mr. J. W.Schorer. Afwezig met kennisgeving de heer S. baron van Heemstra. Ingekomen stukken o. a.: Ken schrijven van Ged. Staten, waarin te kennen wordt gegove/i, dat de Ryksuitkeering in zake het lager onderwijs over 19U1 /900 zal bedragen. Kon idem, waarbij de gemeenten Sassenheim, Lisso en liillegom worden gemachtigd om ge meenschappelijk handelend op te treden, ten einde tot den aauleg van een telephonische geleiding over te gaan. Een idem, waarby een uittreksel uit het konink lijk besluit wordt toegezonden, aangevende do Rijks eu provinciale subsidie voor do verpleging van 11. W. Haver in het St.-Joris-Gastnuis te Delft. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ken verzoekschrift van den heer H. J. Eilers, alhier, oin benoemd te worden tot makelaar in roerende en onroerende goederen. De Voorzitter stelt den linad voor dit request straks iu een besloten vergadering te behi o iclen. Conform wordt besloten. Ken missive van B. on Ws. van Hillegom, waarbij wordt toegezonden een concept-raadsbesluit tot aanvrage van een concessie voor een telepho nische geleiding, in voornoemde gemeenten aan te leggen, welker uitvoering zal worden opgedra gen aan een consortium, bestaande uit de heeren T. van YVaveren, G. Kruyft on E. de Lanoy. De Voorzitter vestigt de aandacht op "eenige bepalingen, die B. en Ws. niet geheel duidelijk voorkomen; overigens besluit do Raad met bet besluit mee te ganu. De Voorzitter deelt verder mede, dat de onder wijzer C. Castelein drie weken ongesteld is ge weest en dat diena functie is waargenomen door tnej. L. van Parijs. B. en Ws. stellen voor, ha*r voor die waarneming f2 per schooldag toe te kennen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Nog deelt de Voorzitter mede, dat, ten einde in de verpleging van do armlastige A. van den Berg te voorzien, geschreven is aan het gesticht „Duinzicht", te Üegstgeest, waar genoemde per soon tegen ƒ100 per jaar kan worden opgenomen. Wordt besloten daartoe over te gaan. De Voorzitter deelt nu mede, dat aangaande do vraterloozing bij bet pand van de beeren Van der Worff en Oodshoorn steeds nieuwe klachten in komen, zoodat B. en Ws. voorstellen aldaar op gemeentekosten een riool aan te leggen. De heeren Van dor WorlF en Oudshoorn zyn genegen ieder f 20 in de kosten bij te dragen, zoodat de aanleg voor do gemeente op ƒ120 zou komen. Na langdurige besprekingen wordt het voorstel in stemming gebracht en aangezien de stemmen staken, tot oen volgende vergadering uitgesteld. Tegen stemden de hoeren Kruyff, Marbus on Rynabnrger. Ton laatste stelt de Voorzitter den Raad voor, om B. en Ws. machtiging te verleenen ƒ200 kas geld voor de gemeente op te nemen. Genoemde machtiging wordt verleend. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de open bare vergadering gesloten en tot een vergadering met gesloten deuren overgegaan. Na weder-opening der openbare vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de heer H. J. Eilers mot 4 tegen 2 stemmen is benoemd tot makelaar in roerende en onroerende goederen. Geen der leden meer bet woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Oegstgcest. Voorzitter de heer J. G. M. van Griethuijsen burgemeester. Afwezig do beeren D. van der Putten en H. G. van Sillevoldt. Medegedeeld en voor kennisgeving worden aangenomen: het verslag van den toestand van het Lager Onderwijs 1900; en dat de benoemde leden der commissie tot wering van schoolverzuim allen hun benoeming hebben aangenomen en tot voorzitter en secretaris hebben gekozen de heeren Van billevoldt en De Jong. liet verzoek van W. van Egmond en C. Wijsman tot plaatsing van een lantaarn wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. De geloofsbrieven, ingezonden door bet nieuw gekozen raadslid den heer P. J. Chnstiaanse, worden onderzocht en goedgekeurd, waarna tot toelating wordt besloten. Op het verzoek van den heer P. W. de Jong, hooid der school alhior, om een andere woning, wordt beslo^gn te berichten dat hieraan vooralsnog niet kan worden voldaau. Naar aanleiding van bet desbotreffende verzoek van heeren Gedeputeerde Staten in zake het request tot afsluiting van het Philosoien- of Bisschopelaantje wordt besloten als 'a Raads ge voelen te kennen te geven dat men de afaluiting ongewensoht en in strijd achtte met het algemeen belaDg, tenzij in de onmiddellijke nabijheid een dergelijk voetpad in de plaats gegeven werd. De voordrachten tot af- en overschrijving op den dienst liXX) en tot betaling uit den poet onvoor ziene uitgaven 1901 worden goedgekeurd. Besloten wordt tot aankoop van grond ter verbreeJiug van het Rusteoburgerpad bij den Valkenburgerweg volgens het voorstel van B. en Ws. Daartoe en voor het uitbaggeren van de zand- sloot bij do Scboutenbrug wordt aan B. en Ws, een krediet toegestaan. Na aanwijzing van stembureelen voor de a. a. verkiezingen voor de Tweedo Kamer, Provinciale 8tateu en Gemeenteraad wordt de vergadering gesloten. Gr e iüe n cl INieu ws. Evonals op zoo veel ander gebiod, ia er ook op het terrein der vroegore „kloeder- bleekeryon" heet wat verandering gekomen, dunk zy den stoom, welke ook tot hier is doorgedrongen on waardoor eigeniyk van bleekery geen sprako meer kan zyn. Immers, nadat het goed tegenwoordig in een door stoom bewogen cyhndervormige spoelmachine, met; vulm en koud waler, is gewasschen, behoeft net met meer in de lucht te hangen of op het veld te üleekon, want daarvoor is ook weer oen machine, een centrifuge, waarin het, na al of niet beblauwd of bestytseld te zyn, besloten ligt en door de middelpunt-vliedende kracht binnen eenige minuten „winddroog" is geworden. Aardig ia het om die machines in werking te zien en zich te overtuigen, dat door derge- ïyke bewerking het goed niet kan lyden, zooals men allicht zou denken. Wy waren heden daartoe in do gelegenheid gesteld in do 8toom-wasch-, stryk- en mangelinrichting „Do Valk", aan de Aloelaan, tot voor korten tyd eigendom van den heer Van der Spek, sodert in handen overgegaan van den heer G. Dries8en, welke diroeteur bovendien alle nieuwe vindingen in deze inrichting heeft toegepast, welke in de laatste jaren bekend zyn geworden. Zoo ziet men er een verbeterd systeom in working van een grooten stoommungel met vier druk- of transport-walsen en een ver- warming8cylinder, uit welken mangel mea 2) Deze werd angstig. Hy nam het om troost emoekende vrouwtje iu zyn sterke armen, kuste haar met eonigszins schuwe haast en verdween met haar op de trap der kajuit. De beido onbekenden staan tegenover elkaar; zy beginnen luidkeels te lachen en 'maken er aardigheden overl En de dikke in don gryzen mantel haalt zyn cognacflesch voor don dag, neemt or een lange teug uit 'en biedt haar met een beleefde Buiging den ander aan. Deze dankt, wyi hy zelf zyn .yeldfiesch by zich heeft, maar hy beantwoordt de buiging, en wyi naar zyn inzien de kennis making; nu geschied ia, slaat hy vervolgens de hakken tegen elkaar on voogt by zyn compliment: „von Rectow, eerste luitenant", èn zyn visA'Vi^ grypt eveneens naar zyn bood en antwoordt met een opgewekte, ,vroolyke stem: „Erksdorff, landraad." Daarop staarden de beide mannon elkaar een oogenblik sprakeloos aan on staken elkaar zóó te geiyk de hand toe, alsof een stormwind zo in eikaars armen had gewaaid. „Erksdorff?! Rectow? Zyt gy het zelf of is het slechts uw geost?l" Ja, zy waren het beiden in vleesch en bloed, voormalige schoolkameraden, en later goed be vriende korpsbroeders. Rectow, door omstan digheden daartoe gedwongen, had een ander vak gekozen en was als officier in Oosten- tykschen dienst getreden; zyn vriend echter "was heel jong, reeds als referendaris getrouwd wyl het lot hun wegen ver van elkaar had gescheiden, waron er jaren verloopen, zonder dat zy elkaar gezien en van elkaar gehoord hadden. Nu was er in het eerst veel te vragen en veel te vertellen, van oude tyden en van alles, wat tusschen bet verleden en het heden lag, en al stonden beide heeren ook in het eerst nog wat vormeiyk tegenover elkaar, zoo deed ErksdorfFs zeer opgewekte natuur toch ver moeden, dat by een gezamenlijk verbiyf in de badplaats de oude vriendschap spoedig zou horsteld worden. „Gaat gy ook naar Westerland?" „Regelrecht; ik hoop toch, dat ik het genoegen zal hebben, u daar ook te ont moeten „Ja, zeker...." De jonge officier zette een eonigszins verdrietig gezicht. „Ik ben veroor deeld, het daar drie weken uit te houden en beschouw dientengevolge de zeenimf Sylt als myn gezworen vyandin." Erksdorff keek den spreker byna verbaasd aan. „Gy kent zeker de veelgeprezen badplaats nog niet?" „Neen, maar naar alles, wat lk er van ge hoord heb, ga ik er met zeer gegronden argwaan heenl" „Zoo, in hoever? Ik heb gehoord, want ook ik maak eerst in dit jaar kennis met het eiland l dat het badleven in Westerland het amusantste on joligste is, hetwelk jonge monschen zich maar kunnen wenschen I Spel en dans in overvloed! Een schare bekoorlijke jongedames en een verbazende vertegenwoor diging van het sterke geslacht I Men noemt "Westerland immers ook „de verlovingsbad plaats", wyl daar jaarlyks een groot aantal verlovingen tot stand komen." De heer von Rectow trok zyn wenkbrauwen nog misnoegder en somberder dan to voren te zamen. „Dat ia het immers juist, waarde vriend, wat my zoozeer mishaagt I Gy moet namelyk weten, dat ik een verstokt jonggezel ben, die voor niets zoo bang is als voor trouwlustige moedors en dochters l Hoe is een vroolyke, ongedwongen omgang mogelyk, wanneer men steeds moot denken: Elk vrien- deiyk woord, elke beminiykheid is slechts de honig op een lymroedol Ik geloof niet meer aan ware vriendeiykheid en goedheid des harten van jongedames, wyl ik maar al te dikwyls gezien heb, hoe geheel anders zy zich tegenover een ongehuwd dan tegenover een getrouwd man gedragen. Ik wil geen be- drieglyke hoop opwekken, noch jonge meisjes by den neus leiden, daarom ben ik van plan my te Westerland geheel aan alle gezelligheid te onttrekken en alleen van de romantische eenzaamheid van de veelgeprezen woeste duinen daar te genieten." De Jandraad schudde zich een oogonblik, wyl beide heeren juist door een golf „onder water" gezet werden, draaide zyn breedon rug naar den wind en lachte lulde en vrooiyk. Zonderling I hoe wy menschen toch zoo ontrouw aan Gods maaksel zyn geworden en zoo geheel verschillend op de wereld rond- loopenl Weet ge, wat ik hier op myn dek- promenade vóór ik het voorrecht had, weer met u kennis te maken —bedacht? Erksdorff," zeide ik in gedachten tot mijzelf, „wat z(jt ge toch een arme, beklagenswaardige kerel, dat je voormalige, zoo schitterende heldenrol in de badplaatsen nu ééns voor altyd uitge speeld is l Sinds gy den ring aan den vinger draagt en een gezet echtgenoot zijt geworden, hebben de Jongedames je met minachting by het oude yzer gelegd l Nu komt er van hof- maken niet meer in het blyft ten minste grootendeels slechts op myn kantl en ver liest olke bokooriykheid, wyl hetgeen, wat men vroeger aan myn onweerstaanbaarheid als schatting moest betalen het smachten, verlangen en de teedere blikken, nu op zyn hoogst als een aalmoes in den hoed van den ouden man wordt geworpen I Hoo wordt zulk een vader van twee hoopvolle spruiten van zeven en negen jaar toch dadoljjk als zuur bier ter zyde gezet, wannoor eon hupsche huweiyks candldaat al is het ook de ver velendste snaak onder de zon zich aan den horizon vertoont l Gy weet in 't geheel niet, myn beste Rectow, welke hooge triomf kaarten gy uit de hand werpt I" „'t Kan wel zyn! Win ik ooit myn harten dame, dan zal het nooit met het kleingeestige, welberokenend écarté zyn, maar in het hazard spel, het spel van het blinde tooval, hetwelk my het groote lot in den schoot werpt, om het even of lk in zyn lotery gespeeld heb of nietl" Erksdorff streek zyn blonden knevel nog steiler omhoog. „Drommels, wat zoudon wy prachtig by elkaar passen, wanneer het lot onze rollen verwisseld hadl Waarom zyt gy nu niot de onverschillige, getrouwde man, dio myn dolle jonggezellenstreken ln Sylt zou kunnen verontschuldigen! Waarlyk, wanneer ik in de vacanties met myn reistasch uittrek, word ik telkens weer tien jaar jonger, en wanneer men zich dan zoo piepjong gevoelt, dan jeukt het iemand in de vingers, om zich ook goheel zoo te gedragen l Myn vrouw zegt wel van my, dat ik altyd een rare snaak ben Maar op myn zomeruitstapje geraak ik geheel uit den bandl" „Ei, ei, el 1" „Begryp my niet verkeerd, onde jongen! Ik ben en biyf ondanks al myn overmoed de soliedste en trouwste gemaal, dion gjjjekunt voorstellen, en wyl zy daar gehoel van over tuigd is, laat mjjn even geestige als lieve vrouw, die geen concurrentie te duchten hooft, my zelfs zonder eenig bezwaar alleen hier naar de verlovingsbadplaats trekken t Ik wil immers geen veroveringen maken, maar my alleen amuseeren, niet ten koste van eon go- broken hart, maar op zyn hoogst ten koste van de ydelheid. Juist dat, wat u zoo tegen staat, het „jachtmaken" van de moeders en dochters, verschaft my het grootste genoegen, want dames, die zulke hebbeiykhedon openlyk toonon, kunnen goen égards verlangeni Be staat er wel iets vermakeiykers dan een ver welkte schodtoe, die met net en hengel naar de Noordzee trekt, voor een paar weken voor den gek to houden? My amuseert datenorm, want ik ben, zooals gezegd, een wonderiyke kerel, en voor de dame? Wel, zy vertrekt een zaügo herinnering aan een „liefde droom" ryker en vertelt nog aan de volgende geslachten van de walsmelodieön enden mane- schyn op Sylt. Hebt g\j misschien by toeval ook een antieke gezien, die met ons reist en uiterst beminiyk om zich heen kykt? Nu ligt zy voor het oogenblik natuuriyk ook als lyk in de kajuit I Ziet ge, dat zou iets voor my zyn, zoo ik, ja, zoo ik niet de landraad Erksdorff was De jonge officier lachte harteiyk. De origi- neele, zoo uiterst onschuldige manier van z\jn reisgenoot amuseerde hem, en daarom liet hy zich geheel tegon zyn gewoonte door zuile een „vacantiedolheid" aansteken, trok met een grappig gebaar de schouders op en zeide: „Geef my uw ring, waarde landraad, ik zal hem tydens ons verbiyf in de badplaats dragen 1", {Wordt vervolgd*

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1